h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí

Textové zprávy zaměřené na výše uvedené; nepodepsané příspěvky jsou z vlastní bedny. Kdo chce odtud cokoli přejmout, nechť tak volně činí (slušný člověk cituje zdroj). Nenajdete-li zde to co hledáte, zkuste to u konkurence:
ardf.cz – český ROBFox-klub PrahaRadioklub OK1KYP PrahaRadioelektronika ChebTJ SZTM ROB LiberecSK ROB PardubiceSK Radiosport BíloviceJakub ŠromPavel Krejčí – fotogalerieROB ve světěorientační běh – ČSOSO-news – zpravodajství z OBLOB – lyžařský OBMTBO – cykloorienťákhorský OB & rogainingtrail orienteering

10. 10. 2018
Pohár přátelství, "vlajková loď" pořadatelů z pražského Fox-klubu a po letech zároveň i mistrovství ČR na klasických tratích, zavítal do Píseckých hor. Lesy od nevidím do nevidím, protkané docela hustou sítí cest a i mimo ně většinou dobře běhatelné, ale zato pár pořádných kopců, na které si kromě nejkratších tratí vyběhli škoro všichni a někam i v obou dnech. Pro zpestření si pak člověk mohl vložit třeba kilák po asfaltu (ty rovné cesty jsou fakt trochu na morál, když konce nedohlédneš :o) a šup zase do terénu. Celkem lze ale říci, že tratě Tondy Blomanna se docela povedly, pro hlavní kategorie řádně kolem hodiny pro vítěze, ale podobně si v lese pobyli zejména v neděli i mnozí mladší.
Když už jsme u hlavních kategorií, tam to bylo letos mimořádně fádní - mistry ČR na 80m jsou Fučík a Fučíková, na dvoumetru pak Fučík a Fučíková. Mezi muži místa na stupních doplnili Šimáčci (oba dny 2. Ondra, 3. Martin), v ženách si stříbra rozdělily Lenka Voráčková s Natálií Hiklovou, bronz bere podvakrát Markéta Havelková. Dvojnásobnými mistry republiky jsou po víkendu i Aneta Hendrichová (D12), Kristýna Bártová (D16), Eliška Voráčková (D60), Antonín Šindelka (M40), Jozef Fekiač (M60) a Jaroslav Jirásek (M70), po jednom titulu mají na kontě Michaela Novotná a Alžběta Sobotová (D14), Anna Sobotková a Anna Chmelařová (D19), Blanka Adámková a Ľubica Toporová (D35), Anna Šimečková a Leona Soukupová (D50), Albert Plevný a Jakub Habel (M12), Jakub Klec a Tomáš Jelínek (M14), Samuel Svatek a Tomáš Jurčík (M16), Martin Kinc a Tomáš David (M19), Ján Košut a Pavel Mokrý (M50).
Tady jsou pro představu mapy s tratěmi: sobotní 80m (599 kB) a nedělní 2m (566 kB). Kdo by chtěl vědět víc, ať zabrousí na stránky soutěže, a protože ty plachty A3 pokryly tak půlku zmapovaného prostoru, podíváme se do Písku napřesrok znovu. O pár kiláků vedle, na Velký Mehelník už si možná nevylezeme (i když kdo ví, na vrcholu jsme letos nebyli :o), ale les už známe a víme, na co se těšit. Tak za rok na třiačtyřicátém Přáteláku!
P.S. Postřeh z M14: Ta otázka se před víkendem nabízela - vyhrají letos všechny národní a nominační závody Jakub Klec a Kryštof Milanovský, nebo jejich hegemonii nakonec někdo prolomí? Povedlo se v posledním závodě, a nebyl to nikdo z dalších reprezentantů, ale "šestý vzadu" Tomáš Jelínek. Přitom mohlo být vše úplně jinak - jak by se vám líbila "vzpoura outsiderů" a mistrovská bedna v pořadí Ondrouch, Šiml, Jelínek? Přesně takové pořadí totiž bylo na poslední lišce, kousek před cílovým kolečkem, a mohlo být i v cíli, kdyby Martin s Vaškem (podobně jako Šimon, který se tím připravil o bronz) fatálně neulítli cestou na maják.


V minulém týdnu se Česká republika ocitla v centru pozornosti světa orientačního běhu - vedle kongresu IOF hostily Praha, Valdštejn a Mladá Boleslav závěrečnou sérii světového poháru. A pro domácí běžce úspěšnou jako už dlouho ne - s řadou umístění v top ten, korunovanou vítězným KO sprintem Vojty Krále a krátkou tratí Miloše Nykodýma.

Brnem teď hýbe a bude hýbat, kdo vlastně na radnici povládne a co je zač - to ať si komentují jiní.
Ale trefný postřeh mimo "hru o trůny" (ač by tomu titulek mohl napovídat) přináší Michal Stehlík - přesně tak, i ve velkém městě politika nemusí být jen o tom, kdo vládne miliardami, ale i o tom, kdo co dělá pro obyčejné lidi.
A když jsme u toho, mezi 4-5 procenty zůstali i další. Skoro bych řekl, že když dva dělají totéž, není to totéž, a průměrný volič má krátkou paměť. Zatímco hnutí ANO teď boduje s levným jízdným po celé republice, levnější šalinkartu pro Brňáky máme už pár let. Byla to programová priorita Zelených, se kterou šli do minulých voleb a kterou se v průběhu tohoto volebního období povedlo připravit a realizovat. Jenže to už je nějaký pátek, kdo by se pamatoval, že? Takže děkujeme, odejděte, voliči teď vypoklonkovali Zelené z magistrátu a namísto nich tam pozvali zástupce hnutí SPD - asi aby nás chránili před záplavou imaginárních uprchlíků, kdyby se tu potají rozlezli z teroristické líhně U tří ocásků...

4. 10. 2018
Do nového měsíce pro změnu s dobrou náladou: znáte Pozitivní zprávy? Pokud ne, doporučuju - takový ostrov dobrých zpráv v moři internetu (s pravidelným zásobováním :o).
A aby té "neplacené reklamy" nebylo málo, rovnou si dovolím zařadit odkaz na nedávný článek z Krkonoš, doplněný o osobní zkušenost z letošního léta: Alena Dušková je fakt super ženská a Rýchorská bouda docela fajnové ubytování. Nic pro zpovykané rekreanty (ani vlastním autem tam nevyjedete, ale dá se domluvit odvoz bagáže), klasická horská bouda s bufetem v přízemí (jen bacha, pokud vás výlet zavede kolem, tak bufet jen do čtyř odpoledne) a třeba i dobrá základna pro tréninkový víkend, ať už na běžky nebo na sucho. A když už tam náhodou budete, tady máte tip na výběh od Honzy Petržely.

30. 9. 2018
Zase jednou pár "dobrých" zkušeností:
• Jak se nakupuje přes internet u firmy RegioJet? Zajímavě. Člověk si vybere spoj v určitém čase s určitou cenou, ale než se dostane k dokončení transakce, dozví se "změněná data: Vámi vybraná cena už není aktuální" (s dodatkem, že jsme pravděpodobně překročili určený čas - nesmysl, sami na tom webu uvádějí, že na dokončení nákupu máme 20 minut) a může nakupovat znovu od začátku, jen za vyšší cenu. Shodou okolností zrovna dnes si Radim Jančura v televizním vystoupení neodpustil své tradiční výpady proti konkurenci, padala tam slova jako "podvod" a "okrádání" - a když se mi během nákupu změní cena, to je jako co, pane Jančuro?!
• Máte slevový kupón na nákup obleku od firmy Bandi? Myslíte si, že vám platí, když si koupíte sako a kalhoty? Chyba lávky. Pokud vám sedí sako v jedné velikosti a kalhoty v jiné, už to není kompletní oblek a nárok na slevu nemáte. Tomu říkám "seriózní" podnik pro nóbl klientelu...

27. 9. 2018
Vždy znovu a znovu je třeba se poučit: při stavbě tratí pro ROB nemyslet jako orienťák. Pokud závodník neví přesně, kde má své kontroly, dost často nebude volit takové postupy, jaké by šel, kdyby to věděl. Buď se bude držet cest víc než by musel, anebo právě naopak. Když jsem řešil, zda na této trati vynechat pro M50 jedničku nebo trojku, dospěl jsem k názoru, že od startu na jedničku by měli tupou atletiku po cestě a 1–5 by pak šli zase 2 kiláky po cestě, no dva takové postupy za sebou jim prostě nedám. To dám raději na začátek postup terénem na 3 a pak jeden dlouhý postup s volbou obíhačky zleva - jenže myslíte že tudy někdo šel? Zlatý voči, všichni to práskli přímo, takže jsem jim akorát zbytečně přidal pár set metrů a krpál navíc, někteří si i tu jedničku vzali, když šli kolem ní, takže šli vlastně M20. Ale je pravda, že nebýt toho, tak by Pavel Mokrý neměl skalp Martina Kince. :o)

9. 9. 2018
Ohlédnutí za koncem prázdnin: na východě Čech tradiční CVČ, na západě pak už také tradiční West Cup. "Rodinné" třídenní pro pět stovek lidí, první etapa sídlištní sprint, další dvě už klasicky lesní. Krušnohorský terén s pořádnými kopci, hlavně smrčáky s borůvčím (po letošním létě i tady docela proschlým), místy kamenité - žádná extra houbařinka, závody hlavně na fyzičku a volby postupů, závěrečný free order i na volbu pořadí kontrol. Vložený sobotní nočák se úplně nepovedl a není asi důležité, jestli tam ta kontrola fakt nebyla nebo byla tak zarochaná v náletu, že ji nikdo nenašel, ale vlastní tři etapy v pohodě a myslím že jinak vládla spokojenost. I pro pár set lidí (a přímo v kempu to vypadalo, že je jich tak polovina) se vyplatí občerstvení po celou dobu se sladkým hned po ránu a teplým jídlem přes den, co víc si přát. Bruslení na přilehlém zimáku jako třešnička na dortu. :o)
Plusové body za připravené tréninky - přímo v místě s různými variantami (plná mapa, bez cest, vrstevnice, výřezy), pár kiláků vedle si člověk mohl zaskočit na paměťák. Tréninky byly k dispozici už od čtvrtka, po celé čtyři dny až do neděle, takže si člověk mohl zaběhnout co chtěl a kdy chtěl. Tomu říkám ideální přístup - pořadatele to tolik nestojí (roznést předem terčíky na místa kontrol a natisknout nějaký počet map), člověk si toho může zaběhnout kolik chce, když už sem jede - a kdo nechce, tomu stačí každý den jedna etapa. Výsledky a další informace jsou na ORISu, mapy s tratěmi tady: trénink + E1 (240 kB), E2 (460 kB), E3 (377 kB).


Už je to nějaký pátek, co jsem v cíli občas ztropil scénu, o jaké se vypráví ještě po letech. :o( Nedostal jsem za to po čuni, ani mě nevyloučili ze závodu, i když bych se v některých případech nemohl divit. Teď ale konečně vím, proč mi to vlastně vždycky prošlo - přece proto že jsem chlap. Jasný sexismus!

5. 9. 2018
Mistrovství světa v rádiovém orientačním běhu odstartovalo - kdo chce vědět víc, pro toho má Kuba průběžně aktualizovaný přehled odkazů na výsledky, mezičasy, mapy, fotky, ...

28. 8. 2018
Pěší orientační běh už má své letošní mistrovství světa zdárně za sebou (viz stránku o MS u Bédi), stejně jako cykloorienťák (skoukněte srpnové zprávy o medilových zářezech na mtbo.cz).
To reprezentanti v úspěšném divnosportu :o) mají svůj vrchol sezóny teprve před sebou. Webový rozcestník (základní informace, odkaz na stránky MS, nominace nejsilnějších výprav) přináší Kuba Šrom.


Hroudokaps předchozích měsíců: archív 2018 (4 dny ROB, Mistrovství Evropy žáků a dorostu v ROB /červenec/, Svitavy 2018, Travelling Fox Race /červen/, Bílovické krpály, jihomoravské přebory v ROB /květen/, jihomoravský turistický závod, mistrosvtví ČR v nočním ROB a na DT /duben/, jihomoravská oblastka ROB Hvozdec, Sněhulákův kufr /březen/, a další ...)
Hroudokaps předchozích let: archív 2017, archív 2016, archív 2015, archív 2014, archív 2013, archív 2012, archív 2011, archív 2010, archív 2009, archív 2008, archív 2007, archív 2006, archív 2005, archív 2004, archív 2003, archív 2002
 


 
  Kontakt: Petr Hrouda (ROB: GBM6903, OB: VBM6900)
  d 539012771, z 549494474, m 607534211, e-mail hrouda@ardf.cz

  Místo na serveru poskytl Fox-klub Praha, www.foxklub.cz