h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí

Textové zprávy zaměřené na výše uvedené; nepodepsané příspěvky jsou z vlastní bedny. Kdo chce odtud cokoli přejmout, nechť tak volně činí (slušný člověk cituje zdroj). Nenajdete-li zde to co hledáte, zkuste to u konkurence:
ardf.cz – český ROBFox-klub PrahaRadioklub OK1KYP PrahaRadioelektronika ChebTJ SZTM ROB LiberecSK ROB PardubiceSK Radiosport BíloviceJakub ŠromPavel Krejčí – fotogalerieROB ve světěorientační běh – ČSOSO-news – zpravodajství z OBLOB – lyžařský OBMTBO – cykloorienťákhorský OB & rogainingtrail orienteering

18. 11. 2018
Už jsi to slyšel? Libor nám umřel. První slova od kamarádů při setkání na včerejším závodě - pár obyčejných slov, která v sobě skrývají hlubokou pravdu: Libor NÁM umřel. Nám všem, pro které v oddíle dělal první poslední. Libor Hirš nikdy nebyl člověkem, který by se rád vyhříval na výsluní - vždycky byl tím obětavým mravencem v pozadí, díky kterému všechno fungovalo tak, jak má. Jasně, musíme tam všichni, někdo dřív a někdo později a nikdo neví dopředu za kolik to má, ale dobrý člověk prostě bude chybět. Ať je ti země lehká, Libore!

Zřejmě poslední pěkný víkend před opravdovým nástupem zimy (i když ani teď nebylo extra teplo, ale podzimní les v záři slunečních paprsků inspiroval některé odvážlivce i ke krátkým rukávům) využil tradiční RBK Cup k zakončení sezóny menších oddílů jihomoravské oblasti. Tentokrát v režii Bety v již párkrát proběhaném, ale pořád pěkném prostoru nad Rénou - povětšinou čistý listnatý les, ale se svahy, které dají zabrat a v pasážích se skalkami přinutí i řádně zpomalit. Pro dospělé kategorie tratě na pokračování se změnou měřítka a s vychytávkami v podobě chybějících cest, pasek aj., a ještě si pořadatelé vyhráli s tím, že potenciálním favoritům toho v mapě chybělo víc. :o) Polévka s gulášem jako bonusová nabídka (hojně využitá), výsledky jsou na ORISu a tady jsou vybrané mapy s tratěmi (579 kB).


12. 11. 2018
Sezónu celostátních závodů v ROB uzavřelo Akademické mistrovství České republiky. Kompletní výsledky jsou na ardf.cz (bacha, i s mapama to má asi 9 MB), jednotlivé závody (pro rychlé načtení) pak na webu Radiosportu; za mistrovstvím se ohlédl Jakub Šrom a v poněkud odlehčeném tónu Šárka Jelínková.

Kyselá prdel pro České dráhy za systematické omezování flexibility cestování maskované jako "změny k lepšímu".
Jako by nestačilo, jak před časem zkomplikovaly možnost využití skupinové jízdenky pro dětské výpravy, které namísto jednoduchého odbavení skupinové jízdenky při odjezdu musely začít (při více než 5 lidech) objednávat jízdenky nejméně 3 dny předem - kdo někdy na takové výpravy jezdil, asi ví že leckdy na poslední chvíli někdo odpadne nebo přibude (jasně, částku za nevyužitou osobu vám dráhy vrátí, ale musíte otravovat v pokladně nebo průvodčího o potvrzení a pak řešit vratku) a zejména při návratu se situace někdy vyvine tak, že by se hodilo jet dřív nebo později než předpokládaným vlakem (který musíte 3 dny předem objednat). Že vám k tomu dají místenky a můžete si rezervovat místa pro kola, to je hezké, ale to si člověk mohl objednat i tak a když nechtěl, tak nemusel. Ano, na lokálce s jedním vagónkem se hodí vědět, zda vám tam nenastoupí celá třída, ale na dálkových tratích s vlaky pro stovky cestujících...
Mimochodem, v posledních letech průvodčí přitvrdili s prokazováním věku. Ano, pořádek musí být, ale občas to někdo fakt přehání - požadovat průkaz s fotkou a datem narození od dětí, co mají metr třicet, a pak půlku výpravy skásnout dospělým jízdným (protože děcka ani rodiče ani vedoucí nenapadlo, že po takových špuntech bude někdo chtít průkaz, pokud vůbec takový mají - karta pojišťovny nestačí, když tam není fotka) je sice z pohledu předpisů oprávněné, ale selský rozum zůstává stát. Naštěstí většina průvodčích je v tomto ohledu normální, ale občas se najde důležitá osoba...
V letošním roce pak "došla řada" i na individuální dopravu. Dvě dekády tady ke spokojenosti cestujících fungovala pod různými jmény nejdřív e-liška, poté sporotiket a nakonec včasná jízdenka - možnost koupit si na konkrétní den mezi různými městy (z každého krajského do zhruba stovky měst po republice a naopak) lístek za hodně solidní cenu (ve třech úrovních, čím dřív tím líp). Koupit se dala v pokladně aspoň den předem a v automatech na velkých nádražích i těsně před odjezdem - tedy do letošního jara, kdy byly automaty zrušeny a odmontovány. No a v září naše slavné dráhy zrušily i včasné jízdenky jako takové. Na pokladně už teď koupíte lístky jen za obyčejné jízdné (nebo odpovídající in25 nebo in50, pokud máte inkartu) - a co se vám nelíbí, můžete si přece přes internet koupit superakční jízdenku za nejlepší cenu! Jasně, superakční = povinně vázanou na konkrétní vlak. Co když při návratu jste závislí na příjezdu autobusového přípoje, který se může zpozdit? Smůla. Jedete do jiného města na jednání a nevíte, do kdy se protáhne? Jedete na závod a nevíte přesně, kdy skončí vyhlášení? Jedete na vyšetření do nemocnice a nevíte, jak dlouho bude trvat a kdy se odtud dostanete? Smůla, smůla, smůla. Sice podle letáčku z 10. 12. 2017 si v e-shopu ČD můžete zakoupit jízdenky přes vyhledávač spojení, které platí od času odjezdu zvoleného vlaku, nebo mimo vyhledávač spojení, které platí od půlnoci prvního dne platnosti, což je přesně to, co by se hodilo, ale (a) při koupi jízdenky na webu ČD jsem musel vždy zadat vyhledání spojení (nenašel jsem jak to obejít), no a (b) v poslední době už aplikace automaticky nabízí buď superakční jízdenky vázané na povinný vlak (ani ne na daný a pozdější vlaky, jako tomu bylo ještě do léta), nebo už jen klasické plné jízdné...
Celkový dojem: České dráhy zřejmě v rámci konkurenčního boje s jinými dopravci usoudily, že nejlepší bude se těmto dopravcům (ať už provozují autobusy nebo dálkové vlaky) co nejvíc přípodobnit. Chcete cestovat za dobrou cenu, musíte si tedy předem zvolit spoj, my vám k tomu dáme místenku zdarma (na kterou stejně spousta lidí kašle a sedne si jednoduše tam kam nastoupí, takže pak jsou místa akorát virtuálně "obsazená místenkou"). Cíleně tím pošlapávají to, co dělá vlak vlakem - volnost v cestování, kterou umožňuje hustota naší železniční sítě a pravidelnost spojů, o které si pořád myslím, že nám ji většina Evropy může závidět. Když je populistická vládní reforma donutila dát mladým i starým čtvrtinové jízdné, tak se aspoň zahojily omezením výhodných jízdenek - nebo si páni manažeři myslí, že typický cestující ČD si koupí superakční lístek z mobilu cestou na nádraží? Jasně, pro dost lidí už je to dnes rutina, nicméně podle front u pokladen je pořád dost i obyčejných lidí - ti už "národního dopravce" nezajímají?

10. 10. 2018
Pohár přátelství, "vlajková loď" pořadatelů z pražského Fox-klubu a po letech zároveň i mistrovství ČR na klasických tratích, zavítal do Píseckých hor. Lesy od nevidím do nevidím, protkané docela hustou sítí cest a i mimo ně většinou dobře běhatelné, ale zato pár pořádných kopců, na které si kromě nejkratších tratí vyběhli škoro všichni a někam i v obou dnech. Pro zpestření si pak člověk mohl vložit třeba kilák po asfaltu (ty rovné cesty jsou fakt trochu na morál, když konce nedohlédneš :o) a šup zase do terénu. Celkem lze ale říci, že tratě Tondy Blomanna se docela povedly, pro hlavní kategorie řádně kolem hodiny pro vítěze, ale podobně si v lese pobyli zejména v neděli i mnozí mladší.
Když už jsme u hlavních kategorií, tam to bylo letos mimořádně fádní - mistry ČR na 80m jsou Fučík a Fučíková, na dvoumetru pak Fučík a Fučíková. Mezi muži místa na stupních doplnili Šimáčci (oba dny 2. Ondra, 3. Martin), v ženách si stříbra rozdělily Lenka Voráčková s Natálií Hiklovou, bronz bere podvakrát Markéta Havelková. Dvojnásobnými mistry republiky jsou po víkendu i Aneta Hendrichová (D12), Kristýna Bártová (D16), Eliška Voráčková (D60), Antonín Šindelka (M40), Jozef Fekiač (M60) a Jaroslav Jirásek (M70), po jednom titulu mají na kontě Michaela Novotná a Alžběta Sobotová (D14), Anna Sobotková a Anna Chmelařová (D19), Blanka Adámková a Ľubica Toporová (D35), Anna Šimečková a Leona Soukupová (D50), Albert Plevný a Jakub Habel (M12), Jakub Klec a Tomáš Jelínek (M14), Samuel Svatek a Tomáš Jurčík (M16), Martin Kinc a Tomáš David (M19), Ján Košut a Pavel Mokrý (M50).
Tady jsou pro představu mapy s tratěmi: sobotní 80m (599 kB) a nedělní 2m (566 kB). Kdo by chtěl vědět víc, ať zabrousí na stránky soutěže, a protože ty plachty A3 pokryly tak půlku zmapovaného prostoru, podíváme se do Písku napřesrok znovu. O pár kiláků vedle, na Velký Mehelník už si možná nevylezeme (i když kdo ví, na vrcholu jsme letos nebyli :o), ale les už známe a víme, na co se těšit. Tak za rok na třiačtyřicátém Přáteláku!
P.S. Postřeh z M14: Ta otázka se před víkendem nabízela - vyhrají letos všechny národní a nominační závody Jakub Klec a Kryštof Milanovský, nebo jejich hegemonii nakonec někdo prolomí? Povedlo se v posledním závodě, a nebyl to nikdo z dalších reprezentantů, ale "šestý vzadu" Tomáš Jelínek. Přitom mohlo být vše úplně jinak - jak by se vám líbila "vzpoura outsiderů" a mistrovská bedna v pořadí Ondrouch, Šiml, Jelínek? Přesně takové pořadí totiž bylo na poslední lišce, kousek před cílovým kolečkem, a mohlo být i v cíli, kdyby Martin s Vaškem (podobně jako Šimon, který se tím připravil o bronz) fatálně neulítli cestou na maják.


V minulém týdnu se Česká republika ocitla v centru pozornosti světa orientačního běhu - vedle kongresu IOF hostily Praha, Valdštejn a Mladá Boleslav závěrečnou sérii světového poháru. A pro domácí běžce úspěšnou jako už dlouho ne - s řadou umístění v top ten, korunovanou vítězným KO sprintem Vojty Krále a krátkou tratí Miloše Nykodýma.

Brnem teď hýbe a bude hýbat, kdo vlastně na radnici povládne a co je zač - to ať si komentují jiní.
Ale trefný postřeh mimo "hru o trůny" (ač by tomu titulek mohl napovídat) přináší Michal Stehlík - přesně tak, i ve velkém městě politika nemusí být jen o tom, kdo vládne miliardami, ale i o tom, kdo co dělá pro obyčejné lidi.
A když jsme u toho, mezi 4-5 procenty zůstali i další. Skoro bych řekl, že když dva dělají totéž, není to totéž, a průměrný volič má krátkou paměť. Zatímco hnutí ANO teď boduje s levným jízdným po celé republice, levnější šalinkartu pro Brňáky máme už pár let. Byla to programová priorita Zelených, se kterou šli do minulých voleb a kterou se v průběhu tohoto volebního období povedlo připravit a realizovat. Jenže to už je nějaký pátek, kdo by se pamatoval, že? Takže děkujeme, odejděte, voliči teď vypoklonkovali Zelené z magistrátu a namísto nich tam pozvali zástupce hnutí SPD - asi aby nás chránili před záplavou imaginárních uprchlíků, kdyby se tu potají rozlezli z teroristické líhně U tří ocásků...

4. 10. 2018
Do nového měsíce pro změnu s dobrou náladou: znáte Pozitivní zprávy? Pokud ne, doporučuju - takový ostrov dobrých zpráv v moři internetu (s pravidelným zásobováním :o).
A aby té "neplacené reklamy" nebylo málo, rovnou si dovolím zařadit odkaz na nedávný článek z Krkonoš, doplněný o osobní zkušenost z letošního léta: Alena Dušková je fakt super ženská a Rýchorská bouda docela fajnové ubytování. Nic pro zpovykané rekreanty (ani vlastním autem tam nevyjedete, ale dá se domluvit odvoz bagáže), klasická horská bouda s bufetem v přízemí (jen bacha, pokud vás výlet zavede kolem, tak bufet jen do čtyř odpoledne) a třeba i dobrá základna pro tréninkový víkend, ať už na běžky nebo na sucho. A když už tam náhodou budete, tady máte tip na výběh od Honzy Petržely.

30. 9. 2018
Zase jednou pár "dobrých" zkušeností:
• Jak se nakupuje přes internet u firmy RegioJet? Zajímavě. Člověk si vybere spoj v určitém čase s určitou cenou, ale než se dostane k dokončení transakce, dozví se "změněná data: Vámi vybraná cena už není aktuální" (s dodatkem, že jsme pravděpodobně překročili určený čas - nesmysl, sami na tom webu uvádějí, že na dokončení nákupu máme 20 minut) a může nakupovat znovu od začátku, jen za vyšší cenu. Shodou okolností zrovna dnes si Radim Jančura v televizním vystoupení neodpustil své tradiční výpady proti konkurenci, padala tam slova jako "podvod" a "okrádání" - a když se mi během nákupu změní cena, to je jako co, pane Jančuro?!
• Máte slevový kupón na nákup obleku od firmy Bandi? Myslíte si, že vám platí, když si koupíte sako a kalhoty? Chyba lávky. Pokud vám sedí sako v jedné velikosti a kalhoty v jiné, už to není kompletní oblek a nárok na slevu nemáte. Tomu říkám "seriózní" podnik pro nóbl klientelu...

27. 9. 2018
Vždy znovu a znovu je třeba se poučit: při stavbě tratí pro ROB nemyslet jako orienťák. Pokud závodník neví přesně, kde má své kontroly, dost často nebude volit takové postupy, jaké by šel, kdyby to věděl. Buď se bude držet cest víc než by musel, anebo právě naopak. Když jsem řešil, zda na této trati vynechat pro M50 jedničku nebo trojku, dospěl jsem k názoru, že od startu na jedničku by měli tupou atletiku po cestě a 1–5 by pak šli zase 2 kiláky po cestě, no dva takové postupy za sebou jim prostě nedám. To dám raději na začátek postup terénem na 3 a pak jeden dlouhý postup s volbou obíhačky zleva - jenže myslíte že tudy někdo šel? Zlatý voči, všichni to práskli přímo, takže jsem jim akorát zbytečně přidal pár set metrů a krpál navíc, někteří si i tu jedničku vzali, když šli kolem ní, takže šli vlastně M20. Ale je pravda, že nebýt toho, tak by Pavel Mokrý neměl skalp Martina Kince. :o)

9. 9. 2018
Ohlédnutí za koncem prázdnin: na východě Čech tradiční CVČ, na západě pak už také tradiční West Cup. "Rodinné" třídenní pro pět stovek lidí, první etapa sídlištní sprint, další dvě už klasicky lesní. Krušnohorský terén s pořádnými kopci, hlavně smrčáky s borůvčím (po letošním létě i tady docela proschlým), místy kamenité - žádná extra houbařinka, závody hlavně na fyzičku a volby postupů, závěrečný free order i na volbu pořadí kontrol. Vložený sobotní nočák se úplně nepovedl a není asi důležité, jestli tam ta kontrola fakt nebyla nebo byla tak zarochaná v náletu, že ji nikdo nenašel, ale vlastní tři etapy v pohodě a myslím že jinak vládla spokojenost. I pro pár set lidí (a přímo v kempu to vypadalo, že je jich tak polovina) se vyplatí občerstvení po celou dobu se sladkým hned po ránu a teplým jídlem přes den, co víc si přát. Bruslení na přilehlém zimáku jako třešnička na dortu. :o)
Plusové body za připravené tréninky - přímo v místě s různými variantami (plná mapa, bez cest, vrstevnice, výřezy), pár kiláků vedle si člověk mohl zaskočit na paměťák. Tréninky byly k dispozici už od čtvrtka, po celé čtyři dny až do neděle, takže si člověk mohl zaběhnout co chtěl a kdy chtěl. Tomu říkám ideální přístup - pořadatele to tolik nestojí (roznést předem terčíky na místa kontrol a natisknout nějaký počet map), člověk si toho může zaběhnout kolik chce, když už sem jede - a kdo nechce, tomu stačí každý den jedna etapa. Výsledky a další informace jsou na ORISu, mapy s tratěmi tady: trénink + E1 (240 kB), E2 (460 kB), E3 (377 kB).


Už je to nějaký pátek, co jsem v cíli občas ztropil scénu, o jaké se vypráví ještě po letech. :o( Nedostal jsem za to po čuni, ani mě nevyloučili ze závodu, i když bych se v některých případech nemohl divit. Teď ale konečně vím, proč mi to vlastně vždycky prošlo - přece proto že jsem chlap. Jasný sexismus!

5. 9. 2018
Mistrovství světa v rádiovém orientačním běhu odstartovalo - kdo chce vědět víc, pro toho má Kuba průběžně aktualizovaný přehled odkazů na výsledky, mezičasy, mapy, fotky, ...


Hroudokaps předchozích měsíců: archív 2018 (4 dny ROB, Mistrovství Evropy žáků a dorostu v ROB /červenec/, Svitavy 2018, Travelling Fox Race /červen/, Bílovické krpály, jihomoravské přebory v ROB /květen/, jihomoravský turistický závod, mistrosvtví ČR v nočním ROB a na DT /duben/, jihomoravská oblastka ROB Hvozdec, Sněhulákův kufr /březen/, a další ...)
Hroudokaps předchozích let: archív 2017, archív 2016, archív 2015, archív 2014, archív 2013, archív 2012, archív 2011, archív 2010, archív 2009, archív 2008, archív 2007, archív 2006, archív 2005, archív 2004, archív 2003, archív 2002
 


 
  Kontakt: Petr Hrouda (ROB: GBM6903, OB: VBM6900)
  d 539012771, z 549494474, m 607534211, e-mail hrouda@ardf.cz

  Místo na serveru poskytl Fox-klub Praha, www.foxklub.cz