h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 1 8

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


23. 4. 2018
Sezóna sportů v přírodě se rozběhla naplno, a tak se podívejme na disciplínu, která na této stránce ještě představena nebyla - zkusili už jste někdy turistický závod? Podobně rodinný sport jako ROB, s podobnou strukturou soutěží, přičemž duben je měsícem krajských závodů - na uplynulý víkend vyšlo jihomoravské mistrovství na kraji Brna, konkrétně v oblasti Mniší hory u Kníniček.
Co je pro orienťáky pravěk (během let se orientační sporty zkrátka posunuly jiným směrem), to právě dělá tento sport tím, čím je - dovednostní úkoly na trati. Jaké disciplíny konkrétně, na to se můžete mrknout na stránkách TZ; leckomu se asi vybaví táborové olympiády, plížení, krikeťák, uzlovačky,... ale i znalost dřevin, mapových značek či pamětihodností. Do určité míry je tu podobnost s krosovou formou letního biatlonu - běh terénem po dané trati s nutností na daných místech "ubrat plyn" a zkoncentrovat tělo či hlavu, aby člověk nastřádal co nejmíň trestných minut. Aby to nebylo jen stupidní drcení po fáborkách a na své si přišli i příznivci orientace, jsou součástí tratě i azimutové úseky - člověk se nestačí divit, jak v zahuštěném podrostu i na stovce metrů ulítne ze směru (přece nepůjde přímo bordelem, když se to křáčí dá oběhnout, že...), o odhadu vzdálenosti nemluvě (a už vůbec ne o tom, že držet v jedné ruce buzolu s propiskou není nejlepší nápad :o).
Teď je před námi období celostátních a mistrovských závodů (některé postupové, některé otevřené); další krajský závod v Brně bude na přelomu září a října (bývá obvykle zahrnut v programu Brněnských dnů pro zdraví, ale zatím je tam jen loňský program).

16. 4. 2018
Sezónu vrcholných závodů v ROB otevřela o prvním dubnovém víkendu tradiční dvojkombinace mistrovství ČR v nočním ROB a na dlouhé trati. Noční závod - pokud se člověk popasoval s tradičním večerním ruchem na pásmu 3,5 MHz - byl vcelku na pohodu s vítěznými časy něco přes 40 minut ve většině kategorií, snad jen proti náběhové pětce bylo pár námitek ze strany těch, kteří ji nebrali (a do čtvrté minuty tak vlastně naslepo běželi do prostoru, kde nic neměli).
Dlouhá trať zavedla závodníky v úvodní osmdesátkové části až do prostoru, kde se běžel noční a DT před pěti lety, ale většina závodu se pak odehrála v prostoru novém, dvoumetrová část vlastně celá. Ačkoli by se na pohled zdálo, že stavitelka "milosrdně" dala celý dvoumetr do prostoru mezi Kanicemi a údolím Svitavy, leckdo si po předávce vydrtil kopec k Babicím, aby po kratší či delší době zjistil, že tady opravdu nic nebude, a hodinové lítání po všech čertech nebylo výjimkou. Oproti předchozím DT v režii Radiosportu (Březina 2013, Řásná 2016) to tentokrát byla fakt poctivá dlouhá (vítězné časy až na výjimky mezi dvěma a třemi hodinami) a speciální uznání patří těm, kdo si na zdolání trati vybrali skoro celý pětihodinový limit.
Mistry republiky v nočním jsou v hlavních kategoriích Šárka Jelínková (2. Bára Matoušková, 3. Míša Marečková) a Martin Šimáček (2. Honza Baxa, 3. Ondra Šimáček), na dlouhé trati pak Šárka potvrdila double (za ní si dámy místa prohodily), zatímco mezi muži všem vytřel zrak Honza Baxa (2. Ondra Šimáček, 3. Honza Priessnitz). Dvojnásobnými mistry jsou pak už jen domácí Martin Kinc (M19) a Jirka Mareček (M50), jinak si tituly z noci odvážejí Chmelařová (D19), Spáčilová (D35), Skřivanová (D50), Šindelka (M40) a Fekiač (M60), z DT pak Bouchalová (D19), Šimáčková (D35), Soukupová (D50), Pátková (D60), Bouchala (M40) a Baxa (M60).
Kompletní výsledky a další naleznete na webu soutěže a fotky i tentokrát u Pavla Krejčího.


26. 3. 2018
Žijící legenda českého orientačního běhu Richard Samohýl, dlouholetý závodník, organizátor a trenér (mimo jiné držitel Ceny Otakara Jandery - volně vzato obdoba dnešního Díky trenére, jen o držitelích nerozhodovalo internetové hlasování :o) letos vstupuje do kategorie H90. Jestli mě paměť neklame, takovou kategorii u nás pro sebe měla naposledy před 24 lety jeho oddílová kolegyně Milada Lexová. Tak Ríšo, hodně štěstí do dalších let!

25. 3. 2018
Před týdnem proběhla 2. jihomoravská oblastka v ROB. Začnu od konce, tedy od odpoledního závodu - ano, dvoumetrová pětka i pro čtrnáctky (viz mapu, 303 kB) byla prasárna, stavitel zřejmě otestoval kam až může zajít (nojo, nemůžu stavět jen pěkné tratě). Snad jako kompenzaci za to, že dopoledne byl víceméně jednoduchý běžák. Nejrychlejší byl tentokrát v obou závodech Ondra Šimáček, kompletní výsledky a další naleznete na pořadatelské stránce SK Radiosport Bílovice a fotky jako obvykle u Pavla Krejčího.

12. 3. 2018
Letošní výlety po zimních ligách zakončí jihočeský Sněhulákův kufr. Docela štěstí, že během týdne roztál sníh i na okraji České Kanady, protože v tomto prostoru by byla věčná škoda, kdyby závod ovlivnila stopovaná. Jaro na dohled, sezóna klasických tratí za dveřmi a terén jako stvořený pro middle, byť trochu delší - na osmi kilometrech (v případě nejdelší trati) nabídl jednodušší pasáže, rozbitá místa s jámami, oblast skalek a kamenů i žlutozelenou mozaiku na rovině s vodními kanály. A protože i jednodušší přeběhy člověka donutily (až na pár výjimek) přibrzdit v dohledávce, podařilo se staviteli na necelých třech kilometrech postavit trať na sedmdesát minut, na které rozhodovala hlavně plynulost bez velkých chyb (malých se stejně nikdo nevyvaroval). Tady je mapa s tratí (317 kB), odkaz na stránku závodu v ORISu a kdo by litoval, že si zdejší proběhnutí nechal ujít, může přijet za tři měsíce na béčkový nároďák v sousedním prostoru (na východ od silnice).

9. 3. 2018
Ačkoli se 1. jihomoravská oblastka v ROB koná tradičně v březnu, posledních několik let jí přálo počasí. Takže to, že se letos běžela na sněhu, zákonitě jenou muselo přijít - a buďme rádi že na víkend se pěkně oteplilo (aspoň k nule, zem byla stejně zmrzlá), teploty hluboko pod nulou by asi neměly rády vysílače ani prsty závodníků. Úspěšnou premiéru v roli pořadatele si odbyl Martin Kinc, který zvolil blízký, leč neoběhaný prostor mezi Líšní a Horákovem. Tratě tažené od horákovské kapličky využily hlavně rovinatější prostor nahoře, do svahů nad Říčkou se závodníci dostali jen okrajově (viz mapu, 233 kB). Konkurencí domácím běžcům byla hlavně pardubická výprava, i v nejrychlejší mužské kategorii si výhry podělili Kuba Šrom s Martinem Šimáčkem. Výsledky a další naleznete na pořadatelské stránce SK Radiosport Bílovice, obvyklé fotky servíruje Pavel Krejčí.

Takhle to viděl Zelený Raoul koncem minulého století. Což teprv po dalších dvaceti letech, to by zanechalo stopy na psychice i u zdravého člověka...

2. 3. 2018
Palec nahoru: dobrý názor Zuzany Kocumové (pro neznalé: bývalá reprezentantka v běžeckém lyžování, posléze komunální a krajská politička - dobrý základ pro to, aby viděla problematiku sportu z obou stran).

Před pár lety český stát hodil přes palubu irácké křesťany, kteří sem mohli uniknout z válečné oblasti s Islámským státem za humny (mám na mysli ty desítky lidí, kterým už nebylo umožněno přijet - tehdejší ministr vnitra je tak "potrestal" za to, že se skupina jejich soukmenovců nechala zblbnout k cestě do Německa). Nyní český stát hází přes palubu čínské kresťany (viz tady nebo tady), kterým v případě nuceného návratu do Číny "určitě nic nehrozí" (vždyť čínská strana přece deklaruje, že doma nebyli nijak perzekuováni...). To je ta naše "křesťanská tradice", na kterou se kdekdo z politiků i prostých občanů leckdy odvolává?
Kdo to vidí jinak a rád by jim vyjádřil podporu, bude mít možnost v pondělí v Brně.
P.S. A co na to nejvyšší představitel nejpočetnější české církve, tedy katolické? Určitě by se mohl do věci vložit přinejmenším jako "morální autorita" (rozhodovací pravomoc v tomto případě nemá, ale jeho slovo by jistě mělo váhu). Zatím jsem nezaznamenal, že by se k záležitosti nějak vyjádřil - je mu osud souvěrců u prdele, nebo jejich "odsun" tiše schvaluje?

18. 2. 2018
Hanácká zimní liga bývá tradičně vměstnána do listopadu a prosince, což ovšem nebrání tomu, aby se v těchto končinách mohlo běhat i v únoru. Koničáci to obvykle neřeší moc dopředu, když nasněží, udělají LOB jako loni, a když už to na pořádnou zimu nevypadá, tak Předjarní kotár. Pravda, do předjara je přece jen ještě trochu daleko a v týdnu napadlo deset čísel, ale běželo se v povětšinou čistém lese na čistém sněhu, který vzhledem k teplotě pod nulou nebyl ani moc mokrý. Sice dík sněhu trochu stopovaná, ale kdo kouká před sebe a ne tolik pod nohy, nemusí stopy moc vnímat a místy jich stejně bylo dost na to, aby člověk musel koukat do mapy a nenechal se jen slepě vést. Drahanský terén je spíš na klasiku, žádná houbařinka (kterou by stopy poněkud degradovaly), na druhou stranu se běželo na malé lampiony, takže kontroly nesvítily do dáli. Prostor mapy tratě vytěžily tak akorát (nejdelší A už byla propletená až dost, aby se do prostoru vešla), jen pasáž kolem potoka pod cílem si stavitel mohl odpustit, tence zamrzlé mokřiny pod sněhem nevidíte a nikdo si rád nevymáchá nohy v ledové vodě, ať už na začátku nebo na konci závodu. Pro úplnost mapa s tratí (381 kB) a odkaz na stránku závodu v ORISu.

No dobrá, už neřeším zda sjezdové nebo alpské lyžování, když máme zlato. :o) Na okraj, před pár dny (odposlechnuto v rozhlase) si jakýsi reportér rozhořčeně stěžoval, že Ester Ledecká je snad jediná ze všech sportovců na olympiádě, kdo se odmítá bavit s novináři ... tak teď snad uznají že ví co dělá, když si před startem drží média od těla. Jen tedy doufejme, že i v následujících dnech ji nechají koncentrovat na další závody, a kdyby to někdo nechtěl pochopit, tak ho tým odkáže do patřičných mezí.
P.S. "Největší senzace v historii olympiád" - jasně, bomba to je, ale pár takových už světové lyžování zažilo: Fernández Ochoa 1972, Bill Johnson 1984, ... Ostatně když už jsme o roku 1984, Olgu Charvátovou tehdy připravila o podobně senzační zlato ve sjezdu jen pomalejší stopa ve spodní části trati - na prvních mezičasech vedla a Švýcarky v cíli už se docela klepaly. Tak tentokrát to vyšlo! :o)

13. 2. 2018
Česká média rezignují na tradiční český výraz a spokojí se s otrockým překladem z angličtiny. Namísto sjezdového lyžování teď ze všech stran slyšíme a čteme "alpské lyžování" a svahy brázdí "alpští lyžaři" bez ohledu na to, odkud pocházejí. (Ve Stardance to člověk přešel jako diletantismus laiků, ale od sporťáků...?) No nic, může být hůř, už jsem taky zachytil termín "norská kombinace" (tam jde přímo o chybný překlad) ... teď už jen zbývá aby někdo vymyslel "přespolní lyžování" a o překladu pro figure skating raději neuvažovat. :o)
P.S. Kdyby se ve sportovní branži vyhlašovalo nejpoužívanější slovo poslední doby, velkou šanci by asi mělo sloveso "smutnit". Když nevyjde závod či zápas, když někdo nezajede či prohraje, tak ústy novinářů všichni "smutní". Všimli jste si toho?

31. 1. 2018
Z pohledu učitele: Nekoukejte na Dabing Street během zkouškového období. Když proti vám seděj zoufalý prvačky, z kterých to leze jak z chlupatý deky a když konečně něco vypotí, je to totální hovadina, máte chuť říct: "Sundejte si tričko, půjde Vám to líp!" :oP

29. 1. 2018
Zas jeden ISOB na odlehčenou: I když All right race sliboval "vemte si neklouzavé boty, bude to v zástavbě i v lese", byla nakonec v lese jedna kontrola, ale Jundrov je taková "vesnice", kde ani v podvečerní špičce není kdovíjaký provoz (kromě hlavní ulice dole, přeběh na 9 a zpět byl z tohoto pohledu zbytečný). Křižovatky s omezením (viz mapu s tratí, 159 kB) zpestřily jinak v zásadě jednoduchý závod, chtělo to hned po startu vyzobnout D a C, aby si člověk ušetřil obíhačky mezi 5–7. Jinak pohodové proběhnutí a zázemí v teple, co víc si přát. Stránka závodu je tady.

Poděkování za Návrat ke kořenům: Rendovi a klukům za pomoc s organizací, faře Bedřichov za zázemí, Mejzlíkovým a Hrubým za sladké občarstvení (ani o tom nevědí :o) a bílé peřině za to, že máme po minulých víkendech konečně umyté kopačky. Ztráty a nálezy: kdo postrádá jednu rukavici, co zůstala na faře?


Poněkud nezaslouženě ve stínu nadšení či zklamání z prezidentské volby zůstává jedna věc: otočka Milana Chovance. Vzpomínáte, že tento muž byl prvním z účastníků nechvalně proslulé "lánské schůzky", který pochopil že zatloukat už nemá smysl, hodil své spoluspiklence přes palubu, kápnul božskou a veřejně podržel Sobotku, který ho za to odměnil ministerským postem a silným vlivem v ČSSD. Uběhlo pár let, situace se změnila, Sobotka je politicky mrtvej, a tak Chovanec neváhá a rychle spěchá do náruče tatíčka Zemana. Gumovější páteř aby člověk pohledal...

Paradox doby: Kdo před třemi měsíci volil "ANO, bude líp", teď volí "líp už bylo". :o(
(Jen tak na okraj, čí příznivci to před pár dny alarmovali, že volby budou určitě zfalšované? :o)

25. 1. 2018
Už jsem se začínal bát, že v těchto dnech nepřistane v mailboxu žádná alarmující zpráva - ale osvědčený zdroj hromadných mailů z okruhu známých nakonec přece jen nezklamal. :o) Kdybyste to nevěděli, tak volby 2017 byly zfalšované a ty nadcházející budou taky - takže prosímvás, běžte k volbám až v sobotu a ten druhý lístek hlavně neházejte do odpadního pytle ve volební místnosti. A pošlete to samozřejmě všem!
P.S. hroudokaps doporučuje: Kdo by se i tak bál ovlivnění přirozenými i nadpřirozenými silami, ať pro jistotu přijde k volbám až v sobotu po čtrnácté hodině. A kdyby omylem přišel dřív, tak hlavně neházet nic do urny! :o)

20. 1. 2018
Pokračujeme ve výletech po regionech: Valašská zimní liga u Kroměříže, příjemné proběhnutí v čistém lese, místy jednoduchém a místy s jemnou mapařinkou - viz mapu s tratí (483 kB). Aby to nebylo tak jednoduché, část trati bez cest a závěr vrstevnicový s volným pořadím kontrol; tam to chtělo pěkně přibrzdit stejně jako v otevřeném prostoru s rozptýlenými lesíky (přibrzdit a nejdřív vyčíst trať ve změti barviček, laserový tisk lepší nebude - pro trénink dobrý, ale při štafetách bych to mít nechtěl). Zázemí outdoorové, bouda, oheň a kadibudka :o), nicméně na leden netradičně teplo a pokud si člověk dělal iluze, že si ve sněhu umyje boty, tak v lese sice trochu bílo bylo, ale mokré hlíny víc. Výsledky a další najdete na ORISu.

Kolik českých závodníků zavítá na letošní mistrovství světa v ROB do Koreje? Muži, ženy a junioři/juniorky nejspíš v plném počtu, veteránské řady asi oproti jiným rokům trochu prořídnou. Kdo by tam taky jezdil, můžou tam být nějaké bombičky... :o)

Ještě nemáte jasno, kdo dostane váš hlas ve druhém kole prezidentské volby? Zajímá vás, kdo mluví pravdu, kdo lže a jak často? Proto je tu už několik let demagog.cz, který teď přináší ověření různých výroků z aktuálních rozhovorů a lze předpokládat, že si nenechá ujít ani závěrečné debaty.

13. 1. 2018
Brněnské zimní orienťáky se nově jmenuje web, který od letoška představuje ucelenou nabídku zimních závodů ve městě a okolí - díky, Adame! Není důležité, že nejde o jednotnou zimní ligu; řada lidí stejně na tyhle zimní závody chodí, aby potrénovali a nějaké body do celkového hodnocení mohou být příjemný bonus, který ale není nezbytný. No a protože dobré zboží se chválí samo, tradiční závody najdou své příznivce, ať už se nějkam počítají nebo ne.
Co ale v Brně zůstává, je převaha sprintových a městských závodů. Takže se sem tam podíváme jinam, kde si člověk může dát pořádně do těla. Začneme - možná jak jinak - na Pražské zimní lize a konkrétně Nad údolím Kocáby. Nebylo to úplně zimní, žádný sníh a žádný mráz, ale přece jen všudypřítomné vlhko udělalo z přeběhů údolí docela boj o přežití na šikmé ploše. Ona taková břidlicová drť pokrytá vrstvou mokré hlíny je docela dobrá klouzačka - pro zajímavost podobné podmínky (i s nízkou teplotou, tehdy i smírným deštěm) mohli zažít na začátku září 2013 závodníci na ME v ROB v Polsku (viz mapu). Kdo ovšem teď přežil seběh (místy spíš "driftování" v jedoucí suti) a následný výběh do svahu korytem tekoucího potoka, čekala ho většina trati v normálním středočeském lese (jen o 24 let starším), než na závěr musel přeběhnout/přeplazit :o) to údolí zpátky. Díky za teplé zázemí u masečínského hřiště, tady je mapa s tratí (619 kB) a výsledky najdete na ORISu.


Filmový tip pro prezidentskou ochranku: kdyby si jako instruktážní video pouštěli Revival, nemohlo by je nic zaskočit. :o)