h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 1 8

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


18. 2. 2018
Hanácká zimní liga bývá tradičně vměstnána do listopadu a prosince, což ovšem nebrání tomu, aby se v těchto končinách mohlo běhat i v únoru. Koničáci to obvykle neřeší moc dopředu, když nasněží, udělají LOB jako loni, a když už to na pořádnou zimu nevypadá, tak Předjarní kotár. Pravda, do předjara je přece jen ještě trochu daleko a v týdnu napadlo deset čísel, ale běželo se v povětšinou čistém lese na čistém sněhu, který vzhledem k teplotě pod nulou nebyl ani moc mokrý. Sice dík sněhu trochu stopovaná, ale kdo kouká před sebe a ne tolik pod nohy, nemusí stopy moc vnímat a místy jich stejně bylo dost na to, aby člověk musel koukat do mapy a nenechal se jen slepě vést. Drahanský terén je spíš na klasiku, žádná houbařinka (kterou by stopy poněkud degradovaly), na druhou stranu se běželo na malé lampiony, takže kontroly nesvítily do dáli. Prostor mapy tratě vytěžily tak akorát (nejdelší A už byla propletená až dost, aby se do prostoru vešla), jen pasáž kolem potoka pod cílem si stavitel mohl odpustit, tence zamrzlé mokřiny pod sněhem nevidíte a nikdo si rád nevymáchá nohy v ledové vodě, ať už na začátku nebo na konci závodu. Pro úplnost mapa s tratí (381 kB) a odkaz na stránku závodu v ORISu.

No dobrá, už neřeším zda sjezdové nebo alpské lyžování, když máme zlato. :o) Na okraj, před pár dny (odposlechnuto v rozhlase) si jakýsi reportér rozhořčeně stěžoval, že Ester Ledecká je snad jediná ze všech sportovců na olympiádě, kdo se odmítá bavit s novináři ... tak teď snad uznají že ví co dělá, když si před startem drží média od těla. Jen tedy doufejme, že i v následujících dnech ji nechají koncentrovat na další závody, a kdyby to někdo nechtěl pochopit, tak ho tým odkáže do patřičných mezí.
P.S. "Největší senzace v historii olympiád" - jasně, bomba to je, ale pár takových už světové lyžování zažilo: Fernández Ochoa 1972, Bill Johnson 1984, ... Ostatně když už jsme o roku 1984, Olgu Charvátovou tehdy připravila o podobně senzační zlato ve sjezdu jen pomalejší stopa ve spodní části trati - na prvních mezičasech vedla a Švýcarky v cíli už se docela klepaly. Tak tentokrát to vyšlo! :o)

13. 2. 2018
Česká média rezignují na tradiční český výraz a spokojí se s otrockým překladem z angličtiny. Namísto sjezdového lyžování teď ze všech stran slyšíme a čteme "alpské lyžování" a svahy brázdí "alpští lyžaři" bez ohledu na to, odkud pocházejí. (Ve Stardance to člověk přešel jako diletantismus laiků, ale od sporťáků...?) No nic, může být hůř, už jsem taky zachytil termín "norská kombinace" (tam jde přímo o chybný překlad) ... teď už jen zbývá aby někdo vymyslel "přespolní lyžování" a o překladu pro figure skating raději neuvažovat. :o)
P.S. Kdyby se ve sportovní branži vyhlašovalo nejpoužívanější slovo poslední doby, velkou šanci by asi mělo sloveso "smutnit". Když nevyjde závod či zápas, když někdo nezajede či prohraje, tak ústy novinářů všichni "smutní". Všimli jste si toho?

31. 1. 2018
Z pohledu učitele: Nekoukejte na Dabing Street během zkouškového období. Když proti vám seděj zoufalý prvačky, z kterých to leze jak z chlupatý deky a když konečně něco vypotí, je to totální hovadina, máte chuť říct: "Sundejte si tričko, půjde Vám to líp!" :oP

29. 1. 2018
Zas jeden ISOB na odlehčenou: I když All right race sliboval "vemte si neklouzavé boty, bude to v zástavbě i v lese", byla nakonec v lese jedna kontrola, ale Jundrov je taková "vesnice", kde ani v podvečerní špičce není kdovíjaký provoz (kromě hlavní ulice dole, přeběh na 9 a zpět byl z tohoto pohledu zbytečný). Křižovatky s omezením (viz mapu s tratí, 159 kB) zpestřily jinak v zásadě jednoduchý závod, chtělo to hned po startu vyzobnout D a C, aby si člověk ušetřil obíhačky mezi 5–7. Jinak pohodové proběhnutí a zázemí v teple, co víc si přát. Stránka závodu je tady.

Poděkování za Návrat ke kořenům: Rendovi a klukům za pomoc s organizací, faře Bedřichov za zázemí, Mejzlíkovým a Hrubým za sladké občarstvení (ani o tom nevědí :o) a bílé peřině za to, že máme po minulých víkendech konečně umyté kopačky. Ztráty a nálezy: kdo postrádá jednu rukavici, co zůstala na faře?


Poněkud nezaslouženě ve stínu nadšení či zklamání z prezidentské volby zůstává jedna věc: otočka Milana Chovance. Vzpomínáte, že tento muž byl prvním z účastníků nechvalně proslulé "lánské schůzky", který pochopil že zatloukat už nemá smysl, hodil své spoluspiklence přes palubu, kápnul božskou a veřejně podržel Sobotku, který ho za to odměnil ministerským postem a silným vlivem v ČSSD. Uběhlo pár let, situace se změnila, Sobotka je politicky mrtvej, a tak Chovanec neváhá a rychle spěchá do náruče tatíčka Zemana. Gumovější páteř aby člověk pohledal...

Paradox doby: Kdo před třemi měsíci volil "ANO, bude líp", teď volí "líp už bylo". :o(
(Jen tak na okraj, čí příznivci to před pár dny alarmovali, že volby budou určitě zfalšované? :o)

25. 1. 2018
Už jsem se začínal bát, že v těchto dnech nepřistane v mailboxu žádná alarmující zpráva - ale osvědčený zdroj hromadných mailů z okruhu známých nakonec přece jen nezklamal. :o) Kdybyste to nevěděli, tak volby 2017 byly zfalšované a ty nadcházející budou taky - takže prosímvás, běžte k volbám až v sobotu a ten druhý lístek hlavně neházejte do odpadního pytle ve volební místnosti. A pošlete to samozřejmě všem!
P.S. hroudokaps doporučuje: Kdo by se i tak bál ovlivnění přirozenými i nadpřirozenými silami, ať pro jistotu přijde k volbám až v sobotu po čtrnácté hodině. A kdyby omylem přišel dřív, tak hlavně neházet nic do urny! :o)

20. 1. 2018
Pokračujeme ve výletech po regionech: Valašská zimní liga u Kroměříže, příjemné proběhnutí v čistém lese, místy jednoduchém a místy s jemnou mapařinkou - viz mapu s tratí (483 kB). Aby to nebylo tak jednoduché, část trati bez cest a závěr vrstevnicový s volným pořadím kontrol; tam to chtělo pěkně přibrzdit stejně jako v otevřeném prostoru s rozptýlenými lesíky (přibrzdit a nejdřív vyčíst trať ve změti barviček, laserový tisk lepší nebude - pro trénink dobrý, ale při štafetách bych to mít nechtěl). Zázemí outdoorové, bouda, oheň a kadibudka :o), nicméně na leden netradičně teplo a pokud si člověk dělal iluze, že si ve sněhu umyje boty, tak v lese sice trochu bílo bylo, ale mokré hlíny víc. Výsledky a další najdete na ORISu.

Kolik českých závodníků zavítá na letošní mistrovství světa v ROB do Koreje? Muži, ženy a junioři/juniorky nejspíš v plném počtu, veteránské řady asi oproti jiným rokům trochu prořídnou. Kdo by tam taky jezdil, můžou tam být nějaké bombičky... :o)

Ještě nemáte jasno, kdo dostane váš hlas ve druhém kole prezidentské volby? Zajímá vás, kdo mluví pravdu, kdo lže a jak často? Proto je tu už několik let demagog.cz, který teď přináší ověření různých výroků z aktuálních rozhovorů a lze předpokládat, že si nenechá ujít ani závěrečné debaty.

13. 1. 2018
Brněnské zimní orienťáky se nově jmenuje web, který od letoška představuje ucelenou nabídku zimních závodů ve městě a okolí - díky, Adame! Není důležité, že nejde o jednotnou zimní ligu; řada lidí stejně na tyhle zimní závody chodí, aby potrénovali a nějaké body do celkového hodnocení mohou být příjemný bonus, který ale není nezbytný. No a protože dobré zboží se chválí samo, tradiční závody najdou své příznivce, ať už se nějkam počítají nebo ne.
Co ale v Brně zůstává, je převaha sprintových a městských závodů. Takže se sem tam podíváme jinam, kde si člověk může dát pořádně do těla. Začneme - možná jak jinak - na Pražské zimní lize a konkrétně Nad údolím Kocáby. Nebylo to úplně zimní, žádný sníh a žádný mráz, ale přece jen všudypřítomné vlhko udělalo z přeběhů údolí docela boj o přežití na šikmé ploše. Ona taková břidlicová drť pokrytá vrstvou mokré hlíny je docela dobrá klouzačka - pro zajímavost podobné podmínky (i s nízkou teplotou, tehdy i smírným deštěm) mohli zažít na začátku září 2013 závodníci na ME v ROB v Polsku (viz mapu). Kdo ovšem teď přežil seběh (místy spíš "driftování" v jedoucí suti) a následný výběh do svahu korytem tekoucího potoka, čekala ho většina trati v normálním středočeském lese (jen o 24 let starším), než na závěr musel přeběhnout/přeplazit :o) to údolí zpátky. Díky za teplé zázemí u masečínského hřiště, tady je mapa s tratí (619 kB) a výsledky najdete na ORISu.


Filmový tip pro prezidentskou ochranku: kdyby si jako instruktážní video pouštěli Revival, nemohlo by je nic zaskočit. :o)