h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 2 1

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


17. 5. 2021
Jihomoravský oblastní trénink po měsíci zase na západ od Brna, konkrétně v dosud neoběhaném lese mezi Omicemi, Tetčicemi a Kývalkou, a to v podobě klasické oblastky, tady dvě zkrácené klasiky na obou pásmech. Viz mapy s tratěmi (586 kB) - osmdesátka v kopcovité jižní části, dvoumetr v severní sice s menším převýšením a rychlým rozběhem (čtyřku ve čtvrté minutě stíhalo dost lidí), ale pro leckoho pak s přebíháním ústředního údolí tam a zpět mezi pětkou a jedničkou. Mezi ženami nejlepší Hanka Fučíková a Kačka Bžatková, mezi muži Kuba Šrom minutu před Petrem Matulou a takřka v ideálním čase (na dvoumetru!) Martin Kinc minutu před Karlem Fučíkem (který na startu říkal něco v tom smyslu, že vlastně vůbec nemůže běhat :o). No a zmiňme Markétu Tollarovou, nejen proto že podvakrát vyhrála juniorky, ale na dvoumetru si na doběhu od poslední lišky (s mírným, ale táhlým stoupáním!) namazala všechny včetně nejlepších chlapů.

O týden později proběhl další závod-nezávod s obojakým označením 5. jarní jihomoravská liga (aneb měřený mapový trénink), tentokrát na krátké trati v režii Loko Ingstav Brno. Východní část prostoru Zadní Hády i se strmým "kopcem v údolí", docela pěkná krátká natočená "na pětníku" a zájem o proběhnutí u Brna pořád hojný i v květnu (sice se rozjíždějí i celostátní závody, ale jen pro vybrané kategorie a s přísnými podmínkami pro omezený počet lidí). Informace k akci jsou na ORISu, tady je ukázka mapy s tratí (256 kB).

20. 4. 2021
Když čtu novinové titulky, vybavují se mi historické knihy o tom, kterak husité při spanilých jízdách "holdovali zboží" v okolních zemích. :o)

19. 4. 2021
Do roka a do dne si na své konání počkal Adamna Cup, i když v podobě závodu-nezávodu, s organizací podle epidemických pravidel, tedy bez klasického shromaždiště, s příchodem až na start a odchodem hned po průchodu cílem. V Bystrci už tento závod před lety byl na mapě z poháru elity 2007, tentokrát se běžci podívali do sousedního prostoru za Odbojářskou. Nová sprintová mapa, i když sebereklama "orienteering maps ... are accurate & readable" zní trochu famfarónsky. Místy kostrbaté vrstevnice na pohled prozrazují, že jsou převzaté z laserscanu bez valné snahy o uhlazení, někde to chtělo i opravit dle skutečnosti - viz mapy s tratí (689 kB), například u kontroly 24 není v kolečku svah, ale vrstevnice v tom místě jdou ve zdi, chodník je pár metrů nad silnicí. Tolik k přesnosti, a pokud jde o čitelnost, průchod mezi zahradami na postupu 9-10 v elektronické podobě vypadá dobře (na stránce závodu jsou mapy ve vysokém rozlišení), ale na papíře se pěšina slívá s ploty, mezi kterými prochází. Pro takovýto pouťák v pohodě, ale kdyby byla mapa použita při mezinárodní akci, jak bylo původně plánováno, chtělo by to odpovídající kvalitu tisku. Výsledky a další informace jsou na stránce akce.

O týden později proběhl další závod-nezávod s obojakým označením 1. jarní jihomoravská liga (aneb měřený mapový trénink), tentokrát na klasické trati. Prostor stejný jako nedávno na Bílovickém koláči, jen z druhé strany mapy a tentokrát nepořádal Forest, ale První brněnská. (Jen pro zajímavost, mapu jako celek už si oddíl PBM vloni zavedl na mapový server s vazbou k závodu 5. 9. 2020 - jenže daný závod se běžel jen na výřezu z této mapy, který je na mapserveru také. V tom aby se prase vyznalo... :o) Fakticky to byl spíš takový hojně obsazený mapový trénink, tím že to byla v podstatě akce bez zázemí (dle předpisů, podobně jako předchozí) a s omezeným počtem kategorií (navíc když si srovnáte H21 s D21/H16 - pořadatel ukazuje tratě hlavních kategorií na ORISu, odkaz viz níže - uvidíte že s rozrůzněním tratí si stavitel příliš těžkou hlavu nedělal, sedm postupů z 14/11 je společných), ale hlad po závodění je a lidi rádi přijdou jako na normální ligu, i když normální zatím být nemůže. Informace k akci i s výše zmíněnými mapami jsou na ORISu (výsledky jsou zatím pod odkazem Mezičasy), tady je ukázka mapy s tratí (311 kB).


5. 4. 2021
Taková tour de Brno, to byly čtyři dny velikonočních tréninků v okolních lesích a křovinách. Tady jsou mapy s tratěmi: sprint (541 kB), OB a foxoring (710 kB), 80 m (1052 kB), 2 m (538 kB) - zejména klasiky, i když to podle délek nevypadá, byly pro většinu lidí hodně přes hodinu. Prostě pořádná dávka do těla.

29. 3. 2021
Že na den spadnul sčítací systém? Nevadí, ve srovnání s americkou variací na "nepřišly gumičky" je to docela sranda. Jen tak mimochodem, jak se na kolaps systému, který spadl pod náporem souběžně přihlášeného množství lidí, dívají zastánci elektronických voleb? Není nakonec papír jistota, nejen kvůli hackerům, ale i kvůli chybám, které se mohou vyskytnout? Volby asi nepůjde na den vypnout a posunout deadline...
A ještě ve světle nedávných událostí: Že je Česko rasistická země? No řekněte, kde jinde by se skupina s černou zpěvačkou mohla jmenovat Monkey Business? :o)

21. 3. 2021
Zatímco jiné akce se omezují na čistě tréninkovou formu, Bílovický koláč proběhl, byť s jasným omezením v duchu aktuálně platných restrikcí, tedy určen pro místní s tratěmi v bílovickém katastru. Naplněna byla i slova z rozpisu o mírně kopcovitém terénu, převýšení bylo opravdu přiměřené a do prudkých svahů tratě nevedly. Tady je mapa s tratí (377 kB) - les zatím ještě není zarostlý, povětšinou se běželo v čistém a zabušenou částí prostoru nad Bílovicemi vlastně jen prošel závěr tratě před cílem. I tak to ale nebylo úplně hladké proběhnutí a časy nejrychlejších se pohybovaly mírně nad sedmi minutami na kilák.
P. S. Začátek sezóny bývá těžký a některé návyky je třeba osvěžit. Co na to říci, když člověk místo startovní jednotky strčí čip do vyčítačky, popadne mapu a spokojeně odbíhá? :o)


28. 2. 2021
Březen, za kamna vlezem ... anebo ne, možnosti mapových a ode dneška už i rádiových tréninků jsou, byť striktně v individuáním pojetí. Viz odkazy uvedené před měsícem.

Přírodovědecká fakulta MU je hrdým držitelem HR Award. Co to znamená pro lidi, kteří tam pracují? Přesně v duchu hesla "dej ... funkci a vymyslí lejstro" se rozjela mašinerie "hodnocení zaměstnanců", pro kterou se asi její tvůrci inspirovali v nějakém korporátu - několik stránek webových formulářů celkem s desítkami bodů k vyplnění. Což o to, my řadoví si během pár týdnů k tomu určených vyplníme své Kompetence a odbornost zaměstnance / Iniciativa zaměstnance / Spolupráce a komunikace / Motivace zaměstnance / Prostor pro zlepšení zaměstnance (pro pamětníky: nepřipomíná vám to "provést sebekritiku"?), ale chudáci šéfové pracovišť a pracovních skupin se tím pak budou muset probrat od všech svých oveček (se kterými se normálně znají, normálně spolupracují a když něco potřebují, tak si to normálně řeknou), pak si ještě každého pozvat na pohovor a o všech smolit reporty - hodiny a hodiny práce navíc nad rámec času věnovaného normálnímu vedení svých pracovišť a týmů, své vlastní výuce a výzkumným projektům, a to vše proto, aby si HR oddělení fakulty odškrtlo fajfku, jak se o nás báječně stará.

31. 1. 2021
Kam v čase individuálních tréninků? ROB: viz stránku SK Radiosport Bílovice.
OB: nejlepší rozcestník dlouhodobě nabízí web Loko Ingstav Brno, aktuálně víceméně supluje půl roku zamrzlou oblastní stránku.

3. 1. 2021
Retro neděle je za námi, další akce ve hvězdách a mezi starými mapami pár nových přírůstků.