h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 2 1

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


28. 7. 2021
Pro náš neolympijský tým sice nepoletí žádná mimořádná linka, ale příhodná vykopávka z minulého století by se našla i pro autobusový výlet do Bulharska. Tak nashle v konečné stanici! :o)

26. 7. 2021
Na drsné hory v Bulharsku drsná příprava v Jizerkách. Pár dní poté, co pořadatelé letošního ME zveřejnili aktuální bulletin s prostory jednotlivých závodů a je tak jasné, že klasické tratě se poběží v jednom velkém horském svahu se spoustou stékajících potoků a foxoring v prostoru rozbrázděném hlubokými údolími, se rozběhla na severu Čech závěrečná fáze nominačních bojů pro dospělé kategorie.
Jako první přišli na řadu veteráni, jejichž nominační žebříček uzavřela stejná sestava závodů, jaká se poběží na ME - tedy dvě klasiky, sprint a foxoring. I když předpověď hlásila deště prakticky na celý víkend, počasí bylo nakonec vcelku milosrdné a s pořádným deštěm se museli závodníci poprat jen v úvodním závodě v pásmu 3,5 MHz; s ohledem na odložený start (vzhledem k prognóze ustávání deště) šli poslední už vlastně jen do mokrého lesa. První ochutnávka typicky horského lesa, místy vyšší tráva, místy borůvčí, takže kde to šlo, vyplatilo se rozmyslet obíhačky po cestách, ale tratě jich zas tolik nenabízely; i v těžkém terénu se staviteli podařilo trefit délku vcelku optimálně, časy vítězů kategorií M40, M50 a M60 se dokonce vešly do rozmezí 8 sekund. Sprint se mohl jevit zdánlivě kratší než mnozí čekali, v řadě případů se ztrácely i minuty přeběhnutím kontrol, které byly od těch předchozích "co by kamenem dohodil", ale i tady byly nakonec časy dobře trefené, žádný letecký den. Dalo se to brát jako lehká dopolední předehra k tradičně prubířskému kamenu v pásmu 144 MHz - tam ale jako by se stavitel možná zalekl že se nestihne večeře :o) nebo si uvědomil, že v druhém závodě za den už se veteráni do kopců spíš plazí, nebo chtěl být prostě hodný, zkrátka z velké mapy byla využita půlka a kdo dobře odhadl všechny kontroly, prakticky nemusel slézt z hlavního hřebene, nastoupal slabých sto metrů a stačilo mu 35 minut (kdo neodhadl, proběhal si i tu druhou půlku mapy a měl z toho pořádný dvoumetr). Zato závěrečný foxoring v okolí základny nikoho nešetřil, delší tratě zavedl do skalnatých pasáží, kde se člověk brodil borůvčím do pasu, s během měl jeho pohyb pramálo společného a cesty v nedohlednu, všechny pak v závěrečné pasáži do podmáčeného lesa se spoustou vodotečí, některé postupy i dohledávky v zahuštěných porostech; zatímco pro mladší kategorie to byla drsná, ale férová zkouška zbývajících sil, tak pro starší se závod měnil na boj s limitem a zejména nejstarší dámy už dobíhaly bez pár kontrol, aby to vůbec stihly. Mapy s tratěmi: 80m (378 kB), sprint + 2m (485 kB) a foxoring (355 kB).
Veteránské karty jsou rozdány, dorostenecká nominace je známa už dva týdny (pokud se ještě něco nezvrtne, bude bulharský šampionát letos společným pro všechny kategorie) a jak chutnaly jizerské borůvky borcům v hlavních a juniorských kategoriích, to se dozvíme v příštích dnech na webu Asociace ROB.


13. 7. 2021
ROB na Slovensku nabídl o prvních dvou víkendech v červenci dvě soutěže kousek za českou hranicí - po Kysuckém poháru u Klokočova to bylo o týden později Mistrovství Slovenska ve sprintu a foxoringu na Záhoří, konkrétně ve známém prostoru u Šaštína. Rychlý les na rovině s jemnými terénními tvary, běh trochu zpomaluje jen schnoucí tráva pod nohama (silný kontrast uplynulého týdne - zatímco západní Čechy byly solidně zalité, tady bylo dlouhodobě vyprahlo; v pokynech sice bylo varování před bažinami, ale přinejmenším v těch čárkovaných nebylo po vodě ani památky). V obou závodech dobré tratě přiměřených délek, na foxoringu pro delší tratě s volbou kdy vzít rychlou 1 uprostřed (viz mapy s tratěmi, 638 kB), některé vysílače byly slyšet možná až moc daleko. Sprint pěkný hned z několika úhlů pohledu - trať vedená "dopředu", téměř bez vraceček nebo protiběhů (prakticky jen při volbě 4/5), ideální prostor pro rychlý běh, přitom však mírně zahuštěný spoustou drobných náletových porostů (takže stojany ani jiní běžci nebyli vidět na sto honů), nelehký na udržení stálého kontaktu s mapou, který se pak mohl hodit při náběhu na S (dobré umístění v široké prohlubni, takže lampion nezářil do dáli) nebo na maják (aby tam člověk nekroutil volantem jak trotl, když je línej si ho naladit :o). Na stránce slovenského ROB jsou výsledky z Kysuckého poháru a budou výsledky i z Šaštína (Slováci tam rovnou navázali letním soustředěním a když organizace všeho lezí na bedrech pár lidí, tak výsledky asi nahrají na web až se k tomu dostanou).

Ze zimní ligy v Brně letos moc nezbylo, tak tu máme i letní tréninky. První na rozběhnutí na bystrckém sídlišti (213 kB), další v srpnu už by měly být v lese. Informace na ORISu.

Atletky z Namibie nesmějí na olympiádu, protože mají víc testosteronu, než je pro pány z IAAF přípustné. Zato s velkou slávou na OH nastoupí mezi ženami vzpěračka, která byla do třiceti chlap, takže má vyvinutou chlapskou kostru, chlapské svaly ... z olympiády se stává šaškárna pod vlajkou genderové hyperkorektnosti. :o(
Na okraj: V druhém článku se dočteme i tohle: "Na druhou stranu zastánci účasti transgenderových sportovců tvrdí, že proces změny pohlaví výhodu ohledně mužského dospívání výrazně snižuje a že i jinak existují velké rozdíly mezi vrozenými fyzickými dispozicemi sportovců." Pokud ale přirozeně existují velké rozdíly v dispozicích, tak je normální i různá hladina testosteronu a nemá smysl za ni atletky vylučovat, nebo ne? Nebo spíš jde o to, že Namibie není "těžká váha" ve sportovní diplomacii - kdyby měli takhle "odstřelit" třeba Američanky, možná by si to v IAAF dvakrát rozmysleli...

10. 7. 2021
Skončilo mistrovství světa v orientačním běhu. Klobouk dolů před všemi pořadateli a pár postřehů z pohledu diváka:
- plusy: (1) Dobrý výběr prostorů, odlišné terény jak pro sprint (Terezín super volba, žádný běžný rychloběh po ulicích, ale ani štafety v Doksech nebyly čirá atletika), tak zejména pro lesní disciplíny - horský terén pro middle, extrémně obtížný závod, ale přesně tak by to mělo být, v top závodě taky top obtížnost, no a klasické české skály pro závěrečné závody asi není třeba moc komentovat. (2) Navenek bezchybná organizace, včetně schopnosti operativně reagoval na měnící se podmínky, parta organizátorů a stovky pomocníků zaslouží absolutní respekt. Tým nastupující generace pořadatelů světových akcí v čele s "neschopným, nepracujícím mladíkem, který jen ryje do ostatních" (tak nějak ho před pár lety označil jeden zkušený kolega ve vedení svazu :o) odvedl skvělou práci. (3) Pro pohodlné gaučoležce televizní přenosy na špičkové úrovni, před nějakými deseti lety by málokdo věřil že je možné pokrýt les tak jako třeba okruh pro běžecké lyžování a tady se vize stala realitou, prostě kdo umí ten umí. Navíc televizáci dokázali udělat perfektní sestřihy, které člověka vtáhly do děje - vlastně jen díky zrychlenému průběhu si nakonec mohl uvědomit, že to, co sleduje, neběží v reálném čase. Jedním slovem paráda.
- mínusy: (1) Pusťte lidi do arén a urvou se ze řetězu, v orienťáku stejně jako na fotbale. Čest výjimkám, ale kolik procent diváků opravdu dodržovalo podmínky pro pohyb v aréně, když u doběhu řvali jeden druhému do ucha? Pak ať si v TV někdo stěžuje, že kvůli "nesmyslným protiepidemickým opatřením" tam těch lidí nebylo násobně víc. (2) Bafíci obětovali mistrovství světa přímým přenosům. Těžko si můžeme stěžovat že ve čtvrtek nevyšlo počasí, protože večerní slejvák v tuto roční dobu je normální věc a může přijít kdykoli (vzpomeňme na každodenní podvečerní bouřky v prvním týdnu července 2009), takže klidně můžeme mluvit naopak o štěstí, že to odnesl "jen" jeden závod ze všech. Nicméně štafety jsou pro mnoho týmů vrchol, běžci se na MS rok připravují, stejně tak pořadatelé, aby všechno klaplo, a jejich snaha je pak "spláchnuta" tím, že namísto pohodového závodu ve dne jim na trati padaj hovna s hákama a poslední úseky z toho mají napůl nočák. Doběhl a předběhl Kyburz Ojanaha proto, že je opravdu lepší, nebo prostě jen proto, že si vzal silnou čelovku, zatímco Fin to risknul a šel bez světla? - rozhoduje-li se o medailích v takovýchto podmínkách, je to prostě výsměch regulérnosti. Nechtěl bych být v kůži Radka Novotného a muset to v TV okecávat, že ti nejlepší v přítmí umějí běhat, protože Tiomila se taky běhá v noci (irelevantní, sorry jako, mistrovství světa není Tiomila, kde každý dopředu ví že je to napůl noční závod), no a argument že to bylo podle pravidel, protože poslední doběhli příslušný čas před astronomickým západem slunce, to je obyčejný alibismus.
Po sportovní stránce vše určitě důkladně rozeberou orienťácké weby - silnou trojku aktuálně tvoří Švédsko (5 zlatých Tove Alexandersson vstoupilo do historie, další dvě přidali chlapi ve sprintu a štafetách), Norsko s Kasperem Fosserem a Švýcarsko s Matthiasem Kyburzem, tyto tři výpravy si rozebraly všechny tituly a většinu medailí, pak má Rusko dvě stříbra Natalie Gemperle, další paběrkují po bronzech (Dánsko, Nový Zélend, Ukrajina). Čechům to poprvé na domácí půdě necinklo, ale za to, co předvedli, se rozhodně stydět nemusejí - zkrátka aktuálně nemáme superstar typu Galíkové, Cieslarové nebo Brožkové ani se ve štafetách vše nesešlo tak jako chlapům v letech 2001 nebo 2012, ale co nevyšlo letos, může klidně vyjít příští rok - třeba pod menším tlakem.


17. 6. 2021
O prvních dvou víkendech v červnu se rozjela sezóna celostátních závodů v ROB, pořád v omezeně kontaktním módu se samostatnou cestou na start i odchodem z cíle. Tu zahájil u Plzně Třemošenský šotek v režii Radioelektroniky Cheb a v klasické jarní sestavě závodů, tedy krátká trať + klasika. Borový les, vcelku rovinatý, jen místy rozbrázděný pár údolími, ale mimo cesty pomalejší díky souvislému porostu borůvčí, takže i mírné stoupání dalo zabrat, žádná atletika. Krátká trať v pásmu 80 m vcelku v pohodě, dvoumetr na klasické trati leckoho trochu povodil, jak to tak bývá.
Tady je ukázka map 80m (625 kB) a 2m (736 kB), jinak kompletní informace, výsledky a mapy jsou na stránce soutěže. V hlavních kategoriích vyhráli krátkou trať Iveta Šístková (2. Trpáková, 3. Fučíková) a Ondřej Šimáček (2. Šrom, 3. Kinc), klasickou trať Hana Fučíková (2. Hiklová, 3. Jelínková) a opět Ondřej Šimáček (2. Hikl, 3. Oma).


Zatímco západočeské závody proběhly v původním termínu, pořadatelé z Radiosportu Bílovice se museli vypořádat s posunem, ale v náhradním čase týden po Třemošné už vše klaplo v pohodě. I když Bílovické krpály byly u Svratouchu a nebyly tu žádné krpály, stejně si leckdo pobyl v lese pěkně dlouho. Ani ne tak na klasické trati, kde pořádná klasika to byla pro hlavní kategorie, zatímco tratě s pomalými kontrolami si vystačily s prostorem v jižní půlce mapy, ale i tak to šli vítězové leckde výrazně pod hodinu. Zato krátká trať na dvoumetru byla krátká opravdu jen půlminutovými relacemi, leckomu "šukali hadi" po celé mapě a nemálo lidí si pobylo v lese výrazně déle než na předchozí klasice. Pokud na startu někdo říkal že "kromě Chebu je krátká všude krátká", tak tady jsme Chebáky v dosažených časech bohatě překonali. :o)
Tady je ukázka map 80m (628 kB) a 2m (339 kB), jinak kompletní informace, výsledky a mapy jsou na stránce soutěže. V hlavních kategoriích vyhráli klasickou trať Iveta Šístková (2. Trpáková, 3. Šimečková) a Ondřej Šimáček (2. Šrom, 3. Oma), krátkou trať opět Iveta Šístková (2. Bžatková, 3. Zachová) a opět Ondřej Šimáček (2. Kinc, 3. Martin Šimáček).


Ohlédnutí za nedávnou kauzou v české politice: Smí se říct o nadrženém černouškovi, že je fucking monkey? :o)

17. 5. 2021
Jihomoravský oblastní trénink po měsíci zase na západ od Brna, konkrétně v dosud neoběhaném lese mezi Omicemi, Tetčicemi a Kývalkou, a to v podobě klasické oblastky, tady dvě zkrácené klasiky na obou pásmech. Viz mapy s tratěmi (586 kB) - osmdesátka v kopcovité jižní části, dvoumetr v severní sice s menším převýšením a rychlým rozběhem (čtyřku ve čtvrté minutě stíhalo dost lidí), ale pro leckoho pak s přebíháním ústředního údolí tam a zpět mezi pětkou a jedničkou. Mezi ženami nejlepší Hanka Fučíková a Kačka Bžatková, mezi muži Kuba Šrom minutu před Petrem Matulou a takřka v ideálním čase (na dvoumetru!) Martin Kinc minutu před Karlem Fučíkem (který na startu říkal něco v tom smyslu, že vlastně vůbec nemůže běhat :o). No a zmiňme Markétu Tollarovou, nejen proto že podvakrát vyhrála juniorky, ale na dvoumetru si na doběhu od poslední lišky (s mírným, ale táhlým stoupáním!) namazala všechny včetně nejlepších chlapů.

O týden později proběhl další závod-nezávod s obojakým označením 5. jarní jihomoravská liga (aneb měřený mapový trénink), tentokrát na krátké trati v režii Loko Ingstav Brno. Východní část prostoru Zadní Hády i se strmým "kopcem v údolí", docela pěkná krátká natočená "na pětníku" a zájem o proběhnutí u Brna pořád hojný i v květnu (sice se rozjíždějí i celostátní závody, ale jen pro vybrané kategorie a s přísnými podmínkami pro omezený počet lidí). Informace k akci jsou na ORISu, tady je ukázka mapy s tratí (256 kB).

20. 4. 2021
Když čtu novinové titulky, vybavují se mi historické knihy o tom, kterak husité při spanilých jízdách "holdovali zboží" v okolních zemích. :o)

19. 4. 2021
Do roka a do dne si na své konání počkal Adamna Cup, i když v podobě závodu-nezávodu, s organizací podle epidemických pravidel, tedy bez klasického shromaždiště, s příchodem až na start a odchodem hned po průchodu cílem. V Bystrci už tento závod před lety byl na mapě z poháru elity 2007, tentokrát se běžci podívali do sousedního prostoru za Odbojářskou. Nová sprintová mapa, i když sebereklama "orienteering maps ... are accurate & readable" zní trochu famfarónsky. Místy kostrbaté vrstevnice na pohled prozrazují, že jsou převzaté z laserscanu bez valné snahy o uhlazení, někde to chtělo i opravit dle skutečnosti - viz mapy s tratí (689 kB), například u kontroly 24 není v kolečku svah, ale vrstevnice v tom místě jdou ve zdi, chodník je pár metrů nad silnicí. Tolik k přesnosti, a pokud jde o čitelnost, průchod mezi zahradami na postupu 9-10 v elektronické podobě vypadá dobře (na stránce závodu jsou mapy ve vysokém rozlišení), ale na papíře se pěšina slívá s ploty, mezi kterými prochází. Pro takovýto pouťák v pohodě, ale kdyby byla mapa použita při mezinárodní akci, jak bylo původně plánováno, chtělo by to odpovídající kvalitu tisku. Výsledky a další informace jsou na stránce akce.

O týden později proběhl další závod-nezávod s obojakým označením 1. jarní jihomoravská liga (aneb měřený mapový trénink), tentokrát na klasické trati. Prostor stejný jako nedávno na Bílovickém koláči, jen z druhé strany mapy a tentokrát nepořádal Forest, ale První brněnská. (Jen pro zajímavost, mapu jako celek už si oddíl PBM vloni zavedl na mapový server s vazbou k závodu 5. 9. 2020 - jenže daný závod se běžel jen na výřezu z této mapy, který je na mapserveru také. V tom aby se prase vyznalo... :o) Fakticky to byl spíš takový hojně obsazený mapový trénink, tím že to byla v podstatě akce bez zázemí (dle předpisů, podobně jako předchozí) a s omezeným počtem kategorií (navíc když si srovnáte H21 s D21/H16 - pořadatel ukazuje tratě hlavních kategorií na ORISu, odkaz viz níže - uvidíte že s rozrůzněním tratí si stavitel příliš těžkou hlavu nedělal, sedm postupů z 14/11 je společných), ale hlad po závodění je a lidi rádi přijdou jako na normální ligu, i když normální zatím být nemůže. Informace k akci i s výše zmíněnými mapami jsou na ORISu (výsledky jsou zatím pod odkazem Mezičasy), tady je ukázka mapy s tratí (311 kB).


5. 4. 2021
Taková tour de Brno, to byly čtyři dny velikonočních tréninků v okolních lesích a křovinách. Tady jsou mapy s tratěmi: sprint (541 kB), OB a foxoring (710 kB), 80 m (1052 kB), 2 m (538 kB) - zejména klasiky, i když to podle délek nevypadá, byly pro většinu lidí hodně přes hodinu. Prostě pořádná dávka do těla.

29. 3. 2021
Že na den spadnul sčítací systém? Nevadí, ve srovnání s americkou variací na "nepřišly gumičky" je to docela sranda. Jen tak mimochodem, jak se na kolaps systému, který spadl pod náporem souběžně přihlášeného množství lidí, dívají zastánci elektronických voleb? Není nakonec papír jistota, nejen kvůli hackerům, ale i kvůli chybám, které se mohou vyskytnout? Volby asi nepůjde na den vypnout a posunout deadline...
A ještě ve světle nedávných událostí: Že je Česko rasistická země? No řekněte, kde jinde by se skupina s černou zpěvačkou mohla jmenovat Monkey Business? :o)

21. 3. 2021
Zatímco jiné akce se omezují na čistě tréninkovou formu, Bílovický koláč proběhl, byť s jasným omezením v duchu aktuálně platných restrikcí, tedy určen pro místní s tratěmi v bílovickém katastru. Naplněna byla i slova z rozpisu o mírně kopcovitém terénu, převýšení bylo opravdu přiměřené a do prudkých svahů tratě nevedly. Tady je mapa s tratí (377 kB) - les zatím ještě není zarostlý, povětšinou se běželo v čistém a zabušenou částí prostoru nad Bílovicemi vlastně jen prošel závěr tratě před cílem. I tak to ale nebylo úplně hladké proběhnutí a časy nejrychlejších se pohybovaly mírně nad sedmi minutami na kilák.
P. S. Začátek sezóny bývá těžký a některé návyky je třeba osvěžit. Co na to říci, když člověk místo startovní jednotky strčí čip do vyčítačky, popadne mapu a spokojeně odbíhá? :o)


28. 2. 2021
Březen, za kamna vlezem ... anebo ne, možnosti mapových a ode dneška už i rádiových tréninků jsou, byť striktně v individuáním pojetí. Viz odkazy uvedené před měsícem.

Přírodovědecká fakulta MU je hrdým držitelem HR Award. Co to znamená pro lidi, kteří tam pracují? Přesně v duchu hesla "dej ... funkci a vymyslí lejstro" se rozjela mašinerie "hodnocení zaměstnanců", pro kterou se asi její tvůrci inspirovali v nějakém korporátu - několik stránek webových formulářů celkem s desítkami bodů k vyplnění. Což o to, my řadoví si během pár týdnů k tomu určených vyplníme své Kompetence a odbornost zaměstnance / Iniciativa zaměstnance / Spolupráce a komunikace / Motivace zaměstnance / Prostor pro zlepšení zaměstnance (pro pamětníky: nepřipomíná vám to "provést sebekritiku"?), ale chudáci šéfové pracovišť a pracovních skupin se tím pak budou muset probrat od všech svých oveček (se kterými se normálně znají, normálně spolupracují a když něco potřebují, tak si to normálně řeknou), pak si ještě každého pozvat na pohovor a o všech smolit reporty - hodiny a hodiny práce navíc nad rámec času věnovaného normálnímu vedení svých pracovišť a týmů, své vlastní výuce a výzkumným projektům, a to vše proto, aby si HR oddělení fakulty odškrtlo fajfku, jak se o nás báječně stará.

31. 1. 2021
Kam v čase individuálních tréninků? ROB: viz stránku SK Radiosport Bílovice.
OB: nejlepší rozcestník dlouhodobě nabízí web Loko Ingstav Brno, aktuálně víceméně supluje půl roku zamrzlou oblastní stránku.

3. 1. 2021
Retro neděle je za námi, další akce ve hvězdách a mezi starými mapami pár nových přírůstků.