h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 0 9

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


O prázdninách 2009 měl Hroudokaps také prázdniny ... které si protáhl do konce roku.

29. 6. 2009
Na žákovské mistrovství Evropy v ROB (Řásná, 30. 6.–3. 7.) nominováno: kluci, CZE A - Ondřej Šimáček, Martin Šimáček (oba Pardubice), Václav Polák (Bílovice), CZE B - Matěj Sommer (Pardubice), Edie Martins, Jakub Šrom (oba Bílovice); děvčata, CZE A - Pavla Horová (FPA), Alžběta Lehárová (obě Pardubice), Martina Dvořáková (Bílovice), CZE B - Anna Oplová (Cheb), Petra Sádlová, Petra Lněničková (obě Pardubice). Dění na ME žáků sledujte na www.eyac09.com, navazující 4 dny ROB (tamtéž 3.–6. 7.) pak na 4days.eyac09.com.

22. 6. 2009
Dobrý middle nepotřebuje super terén, ale dobře postavené tratě. Takový je dojem z mistrovství ČR v OB na krátké trati. Na první pohled docela jednoduchý les, kde stačí jen dobře "kroutit volantem" a uhlídat si četné objekty; v reálu docela pestrý terén s různě hustými porosty, vegetační detaily, o kus dál jemné terénní tvary, skalky a kameny, aby vás další postup zavedl do spleti vodotečí ... kdo to uřídí až do cíle, má nárok na úspěch. :o)
Přestože kvalifikace a finále se běžely na dvou půlkách jednoho prostoru, nejednalo se úplně o totožný les. Sobotní prostor byl více plochý a více zarostlý - bohužel "šlapání pěšinek" v některých případech rozhodovalo o pořadí. Šťastlivci, kteří nestartovali vpředu, se pak s těmi opravdu dobrými mohli v neděli těšit na souboje o medaile v "hezčím" lese, většinou čistém (i když ne všude "průhledném"), sem tam s krátkým stoupáním a terénními detaily. Celkově to možná chtělo spíš "sprintovou filozofii", tedy jít rychle a ohlídat si úlety, přílišné mapování a chůze na jistotu v takhle rychlém terénu k úspěchu nevede. Hlavní kategorie mlaďochů a dospěláků pak čekal ještě "bonbónek na konec" v podobě pár minut v polootevřeném prostoru s rozptýlenou vegetací (že by trénink na MS v Maďarsku?) a i tady se ještě pořadí přesypávalo podle toho, kdo zde něco nechal a naopak kdo se třeba s někým seběhl.
Mezi ženami seběhnutí s (asi nejpřekvapivější vítězkou kvalifikace) Monikou Doležalovou pomohlo k půlminutovému náskoku Martině Dočkalové, další půlminutu za druhou Danou Brožkovou je Iveta Duchová (4. Topinková, 5. Panchártková, 6. Kozáková). Přímo o medailích závěrečný úsek rozhodl mezi muži (1. Smola, 2. Král, 3. Dlabaja, 4. Chromý, 5. Rajnošek, 6. Losman); ještě na diváckém úseku průběžně "držel bednu" Raimo (borci na 4.-6. místě se nakonec seřadili po sekundě), ale závěr šel opatrněji, zatímco Olafovi pomohl tandem se suverénním Bingem (druhému Vojtovi dal skoro dvě minuty...).
Pořadatelé nabízejí společné stránky mistrovství ČR ve sprintu (v pátek v Kutné Hoře) a na krátké trati, hroudokaps na okraj mapy s tratěmi (289 kB). /Proč na okraj? - protože mapy s tratěmi A-finále jsou též na stránce závodu./

Parádně připravené závody jsme měli před měsícem ve Vizovicích a parádně připravené závody nabídl i další díl Českého poháru s jednoduchým názvem Doubravka 2009 před týdnem v Teplicích. "Noví" pořadatelé v seriálu národních soutěží ROB se vytáhli dobrým zázemím s kvalitním servisem pro závodníky, vyšperkovaným "dárkem" pro každého v podobě triček a pletených drobností; "třešinkou na dortu" pak je bydlení a jídlo gratis - podle informací od pořadatelů do soutěže investovali asi 70 tisíc a pokud chce někdo tvrdit, že "to měli lehký s evropskou dotací", tak buďte ujištěni, že prokousat se byrokracií evropských fondů stojí možná větší úsilí než uspořádat celý dvojzávod.
Dva terény měli Tepličtí k dispozici a rozhodli se využít oba - i s vědomím úskalí, že prostor přímo kolem Doubravky není zrovna ideální. Zalesněný kopec zhruba 1 km2, kolem louky, pole, zástavba, sady, zahrádky a pěkně zarostlý "semiopen" - taková je stručná charakteristika terénu mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 2 m. Plány dát start do "plonkové" části na západě nebo jihu prostoru narazily na nepovolení úřadů (obdobné problémy s povolením do určitých částí lesa měli i pořadatelé ve Vizovicích, pokud se někdo divil, že tam nebyla využita celá mapa), a tak nakonec startovní kolečko "vykouslo" nemalou část jediného lesa na mapě; připočteme-li cílové kolečko, zbyla z lesa zhruba třetina s dvěma kontrolami a další pak víceméně rovnoměrně vykryly celý prostor. Že ohlasy na závod v takovém terénu budou smíšené, se dalo celkem čekat, a také se předpoklad naplnil - od jednoznačného odsudku, že do takového terénu závod nepatří, přes smířlivější "ano, ale ne mistrovství republiky" až po přijetí skutečnosti, že i v "nehezkých" prostorech je potřeba běhat. Ano, nejen "krásný" čistý les je terénem pro ROB a když už u nás nenatrénujeme rýžová pole, tak aspoň louky, sady a zarostlá lada ... a berme v úvahu, že v Teplicích není mapa na každém kroku a nechtěl-li pořadatel dát oba závody do téhož prostoru (i když si v zásadě myslím, že by to nevadilo), pak volil toto řešení. Na doběhu uvítal závodníky vcelku podle očekávání přímo hrad Doubravka - důstojné místo pro cíl a následné vyhlášení mistrovského závodu. Pravda, poněkud netradiční a pro leckoho hodně náročné bylo půlkilometrové stoupání od majáku (nejlepší čas 4:20 asi hovoří za vše...), ale tady šlo o nezbytnost dát maják na kraj mapy, aby cílové kolečko "nevyžralo" celý les. Na závěr ještě jedno plus a jedno mínus dvoumetrového závodu: plus pro skutečnost, že i na hodně malém prostoru pořadatelé postavili tratě, jejichž délka odpovídala krátké trati, a mínus pro zvolené měřítko - když už byly mapy tištěny přímo pro tento závod, mohlo být klidně 1:10000. Trend letošního roku, kdy se i krátké tratě běhají na "plachtách" A3 (i když ve Zlíně nechtěli dát "patnáctku" kvůli čitelnosti, dobře...), nepovažuji za zrovna šťastný.
Pásmo 80 m už se běželo v "normálním" lese a řekněme rovnou, že ne zrovna lehkém - na svazích Krušných hor se rozhodně nedal čekat žádný "park", ale pěkné kppce, místy kamenitý podklad či hustší podrost. Shrnuto do jedné věty: dobře výživná osmdesátka s terénem i tratěmi hodnými národního závodu. Stejně jako včera i dnes mapy se "servisem navíc" v podobě zákresů, startu, majáku, cíle a příslušných koleček - již na startu tak člověk viděl, že ho bude opět čekat 500 metrů od majáku - dovolím si ovšem na tomto místě utrousit něco o tom, že opakovaný vtip není vtipem... Zatímco v sobotu mělo umístění cíle i majáku své opodstatnění, nedělní cíl "na cestě mezi stromy" byl zbytečně vražen hluboko do startovního kolečka - stačilo umístit cíl o půl kiláku dál, nemuseli by maják "vytáhnout" kdovíkam a doběh mohl mít normální délku. Vzhledem k tomu, že závody byly i pro dětské kategorie, považuji dvoje půlkilometrové "fáborky" za špatný nápad.
Bohužel, nebyla to nakonec jediná kaňka na pěkném nedělním závodě. Že sám maják je o sto metrů jinde než předtištěný zákres, to by se asi skouslo - ale kontrola hluboko uvnitř cílového kolečka už ne. Protest, který podal Kuba Oma (je dobře, že ho podal vítěz, v jehož případě je jasné že jde o princip a ne o snahu "odstřelit" prohraný závod), je v tomto případě zcela na místě a trvám na tvrzení, že jediným správným řešením je zrušení výsledků postižených kategorií (jistěže ne úplně všech kategorií, pokud to v cíli tak vyznělo). Není samozřejmě na místě celý závod "hodit do hajzlu" a je v pořádku, že i dotyčné kategorie byly normálně vyhlášeny, ale v oficiální výsledkové listině by měly být tyto kategorie zrušeny (klidně s uvedením orientačního pořadí a časů závodníků) a do hodnocení národního žebříčku nezapočítány. (Na webu jsou zatím jen "holé" výsledky bez protokolu, o protestu ani zmínka a všechny kategorie jako by byly v pořádku.) Prostě chyba se stala, chybovat je lidské a jestli něco v mých očích shazuje jinak pěkný závod, tak to není špatně postavená kontrola, ale neschopnost či neochota postavit se k věci čelem a bagatelizace zcela jasného porušení pravidel (to by nemělo projít ani na "pouťáku", natož na soutěži I. stupně), nemluvě snad o názorech, že problém "udělal" protestující... Na druhou stranu nesouhlasím s názorem, že by pořadatel měl postiženým vracet startovné (ani jeho část, to by bylo likvidační) a jsem ochoten přimhouřit oči v případě, že by zrušení kategorií v oficiální výsledkovce mohlo být důvodem k vracení evropské dotace (to by bylo taky likvidační) - ale započítání takových výsledků do dlouhodobé soutěže považuji za zcela nemyslitelné. (Totální úlet je pak nezapočítat pouze M20, což lze vidět v průběžném pořadí národního žebříčku /PDF/, snad proto že protest byl podán jen závodníkem M20 - to snad chcete při pěti ovlivněných kategoriích pět stejných protestů?!)
Protože šlo o české i německé mistrovství (ostatně i pořadatelský tým byl "smíšený"), na německých stránkách máte varianty pořadí se vzdušnou délkou a časy závodníků (pod odkazem "Suchreihenfolgen" k jednotlivých závodům) a pro němčináře i obsáhlý článek z pera Christiana Drewse. České stránky soutěže pak nabízejí výsledky a hroudokaps mapy s tratěmi (sobota /229 kB/, neděle /317 kB/).
Závěrem: To, že jsem na těchto řádcích více rozebral nedostatky, nechť není vykládáno tak, že závody nebyly dobré. Dobré byly, jak už jsem psal v úvodu - a dle hesla "funguje-li vše, není o čem psát" vše, o čem jsem nepsal, fungovalo. :o) Ale pokud se něco nepovedlo, nelze před tím zavírat oči...


9. 6. 2009
Před časem StudentAgency představila v médiích smělý plán vstoupit na železnici s projektem "luxusních vlaků za lidové ceny" na vybraných dálkových tratích, aby zakrátko zařadila zpátečku a z plánu vycouvala s odůvodněním, že České dráhy dostaly od státu miliardy (na provoz celé sítě, nejen na dálkovou dopravu) a firma nepůjde do nerovné soutěže. Letos se SA ucházela pro změnu o lokální tratě na Liberecku a - překvapivě? - před pár dny odstoupila. Důvod prezentovaný v médiích? Obava z "nekalé konkurence" Českých drah... Jo hoši, lokální doprava nevynáší tak jako lukrativní trasy, ta bude vždycky prachy polykat a kdo si to umí spočítat, ten do toho buď jde nebo nejde a ne aby pak s ostudou couval. Protože uvěřit podruhé stejnému pláči, že "odstupujete, protože České dráhy bla bla bla...", to už snad po lidech nemůžete chtít. Nebo že by vůbec nešlo o dopravu, ale o způsob, jak se zase jednou zviditelnit?

25. 5. 2009
Apriorní pardon všem, které to nezajímá, ale po čase si dovolím zase jednu volební agitku - pro všechny, kteří mají aspoň trochu "zelené" smýšlení a zároveň jsou už unaveni žabomyší válkou dvou stran se zelenou v názvu. Aby se to nepletlo, figuruje v nabídce pro evropské volby (viz vizitky na Euroskopu) ještě hnutí Zelení - takové "třetí vzadu" a pro 99 % Čechů asi docela noname. Pokud mě něco přesvědčuje, že dát hlas právě tomuto subjektu, je to jméno první osoby na kandidátce: Neela Winkelmannová. Že vám to jméno nic neříká? Není asi divu, z posledních dvou dekád prožila víc za hranicemi než u nás (ale už ji máme pár let zpátky :o) a počítám že v zahraničí se taky o hodně víc ví o její práci především v problematice energetické politiky a využití obnovitelných zdrojů. Nebudu unavovat "výčtem úspěchů" (i když třeba EuroSolar Prize o něčem svědčí), každopádně jsem přesvědčen že tato dáma má Evropě co dát a tento text budiž drobnou pomocí všem, kdo normálně nečtou kandidátky anebo jim mediálně neprofláknutá jména nic neřeknou.
P.S.1. Je samozřejmě iluzorní si myslet, že nepříliš známý subjekt s podobným názvem jako dva jiné rozhádané má ve volbách šanci na 5 %. Ale i hranice jednoho procenta, při jejímž překročení má nárok na příspěvek za získané hlasy, má svůj význam - a nejde jen o prachy, i takové "vystoupení z masy paběrkujících" znamená "dát o sobě vědět" a může být dobrou devizou do budoucna.
P.S.2. Pokud by se někdo chtěl zeptat: ano, znám ji i osobně, a právě proto tato podpora. Kdybych se jen tak na webu dočetl "že je dobrá", za takovou aktivitu by mi nestála.
P.S.3. Jen mám trochu obavu, jestli N. W. po eurokandidatuře nezkusí štěstí i v české politice ... tady by jí byla možná trochu škoda. :o)

17. 5. 2009
Jarní sezóna oblastních závodů na jižní Moravě je úspěšně za námi a na Foxtimes je souhrnný přehled výsledků.

11. 5. 2009  (doplněno 12. 5. 2009)
Po holickém mistrovství v nočním ROB a na dlouhé trati pokračovala série domácích vrcholných závodů na východě Moravy. Páteční odpoledne připadlo ve Zlíně na mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 80 m a pakliže někoho děsilo 170 metrů převýšení jen na start, mohl být nakonec rád – logicky to znamenalo, že vlastní závod už bude většinou s kopce. Víc než stoupání (i když nějaké se samozřejmě také na trati našlo) nakonec ztěžoval běh bujarý podrost, příměstský les se ukázal jako docela zapráskaný – ne náhodou si Petr Matula (muž s nejrychlejším seběhem k cíli) vyslechl od vítězného Jakuba Omy něco o tom, jak má asi rád své nohy. :o) Zatímco v mužské kategorii si další medailisté Veselý s Krčálem odnesli ztrátu kolem tří minut, se soupeřkami v kategorii žen si Míša Gomzyk Omová pohrála s (na krátké trati nevídaným) rozdílem téměř deseti minut. Nabídka osmi kontrol na dvou různých frekvencích dává staviteli možnost postavit zajímavé a hlavně rozmanité tratě a myslím že se to Karlu Fučíkovi docela povedlo; co by se dalo pořadatelům vytknout, byla o něco slabší dvojka, která u leckoho ovlivnila volbu pořadí, a možná i v tomto (nikterak složitém) terénu zbytečně zvolené měřítko 1:10000 – soudím že "patnáctka" by byla dostatečně čitelná a člověk nemusel mít i na krátkou trať překládanou plachtu (když si tuto mapu pořadatelé tiskli sami a měli to tudíž "ve svých rukou"). Jednoduchá, ale účelná organizace se samostatným odchodem na start a cílem přímo na místě potěšila asi stejně jako odpolední start a rychlý průběh závodu – O-sport tak ukázal, že ani mistrovství republiky nemusí zabít celý den, i z druhého konce republiky stačí vyrazit ráno a večer už můžete trávit ve Vizovicích pilnou přípravou :o) na "hlavní chod" víkendového menu. Neboť že byl páteční závod jen lehkým předkrmem k poznání "pravé tváře Karpat", to asi nikoho nepřekvapuje.
Co na sobotním prvním dějství O-sport Cupu možná překvapilo leckoho, byl start závodu v dvoumetrovém pásmu přímo v centru soutěže, tedy doslova na úpatí závodního prostoru – nicméně již první pohled do mapy ukázal hned po startu rovnou cestu do kopce, do kopce a ještě jednou do kopce... Předpoklad "vyženou nás na kopec a tam si zaměříme vše potřebné" ovšem dostává trhlinu hned po pár minutách, když se jako ideální varianta (alespoň pro delší tratě, co začínaly na R2) ukazuje ani nečekat na relace všech kontrol a ohnout to první cestou doleva (nejlepší borci tu rychlou dvojku brali mezi relacemi za necelou čtvrthodinku). Nahoru do hřebenové partie Spleteného vrchu se ale šlo tak jako tak, většina kategorií s výjimkou těch nejkratších si zdejších vrcholů oběhala hned několik, ztráta v řádu minut vůbec nic neznamenala a dvě první holky třináctky byly nakonec jediné, které stlačily čas pod hodinu. Větší problémy než "horské prémie" paradoxně působila jednička na severním úbočí (jakémsi drobném hřebínku), kterou z řady míst "pod ní" člověk pořádně nezaměřil a nejeden závodník tu nechal i pár relací – inu vidíme jak mylným se může ukázat předpoklad "berou ji i děcka, ta nebude těžká"... Jestliže jsem u závodu ve Zlíně hovořil o jednoduché, ale účelné organizaci, tak totéž platí i pro Vizovice a jedním dechem mohu dodat, že rekreačka Revika poskytuje docela ideální zázemí nejen pro orientační sporty. (Jen pro zajímavost, kdo si toho všiml – nepřišlo vám divné, že to čerstvě rozestavěné severní křídlo budovy už mají zakreslené na předloňské mapě? Ono tam mezitím nebylo nic a teď už zas roste nový barák... :o)
Kdo znal zdejší mapu z dřívějška, asi předpokládal, že velký prostor (jaký už se dnes na orientačních mapách jen tak nevidí; pro zajímavost celou mapu můžete vidět tady) bude rovnoměrně rozdělen mezi oba závody (nebo případně dojdou využití i předloni vydané části východ a západ, překrývající se pásem nad Revikou). Tak tento předpoklad nevyšel, pro nedělní "osmdesátku" se oproti sobotě akorát prohodila oblast startu a cíle a tratě obkroužily stejný prostor v opačném směru – rozhodně bych ovšem neřekl, že by to bylo na závadu, zdejší prostor je dostatečně velký na to aby mu druhý závod připravil "vyhlídkovou trasu" zase po jiných místech než si mohl proběhat den předem. (Pravda, někomu už po dvoumetru takových míst i na velké mapě moc nezbývalo. :o) I tady se objevila jedna "zapeklitá" kontrola, rychlá čtyřka (kterou dnes na rozdíl od včerejší jedničky braly jen delší tratě) se z nemalé části prostoru tvářila jako by byla na severní části vrchu Doubrava a přitom se skrývala na konci jižního svahu – jako první člověka asi napadne že za to mohlo její umístění pod vvysílačem na vrcholu, ale podle vyjádření borců, co se v radiotechnice trochu vyznají (Mareček, Vlach) za "pokroucený" signál asi sotva mohl vysílač, jako spíš strmý kopec jako takový. Je fakt, že s ovlivněním signálu "osmdesátky" pořádnou "stěnou" se můžeme občas setkat ve slovenských Karpatech, ale z našich luhů a hájů na to člověk moc zvyklý není. Ani to však nesnižuje kvalitu Karlových tratí, protože tohle prostě byly nároďáky jak mají být, ani ve druhém závodě nerozhodovalo nějaké drobné "klopýtnutí", ale prostě to kdo na ROB v kopcích má nebo nemá. Netřeba asi pochybovat, že na to mají Omovi, Kuba o víkendu dovršil hattrick (i když v neděli mu Baier neprodal kůži lacino, rozhodla necelá půlminuta) a to mu ještě "kryl záda" druhým a třetím místem "přírůstek do rodiny" Andrej Gomzyk; na "čisté konto" měla po sobotě zaděláno i Miška, ale v neděli chybující suverénku porazila v pohodě jdoucí Verča Krčálová, které nakonec (při shodném součtu umístění z obou dnů) chyběla minuta k celkovému prvenství. A že dva závody nejsou jeden a na "bednu" v celkovém hodnocení O-sport Cupu mohou člověka postrčit vyrovnané výkony, o tom vám mohou povyprávět Hanka Fučíková a Petr Matula.
Ještě jedna vychytávka na konec: Aby člověk trefil maják, na to nemusí vždy stačit jen stupidně naběhnout na kraj lesa a "on se tam někde vyloupne" – zejména nedělní světlinka v hustníku prověřila schopnost soustředit se až do konce a kdo pořádně nenamapoval nebo nezaměřil, nabíhal maják třeba po fáborkách od cíle :o). Stránky soutěže poskytují výsledky všech tří závodů, ze kterých můžete i vyčíst sledy kontrol jednotlivých tratí jako doplněk k mapám (pátek /161 kB/, sobota /242 kB/, neděle /302 kB/), protože přiznejme že z osmi kontrol "rozházených" po závodním prostoru se trať vyčíst nedá.


7. 5. 2009  (odkazy doplněny 17. 5. 2009)
Tak to skoro vypadá, že dvoumetr v rozplizlém terénu je semtam těžší než když je liška někde hluboko ve svahu – nebo že by to bylo rukama a hlavou...? :o( Jarní sezóna lokálních závodů vyvrcholila dva dny po prvním máji čtveřicí jihomoravských oblastních přeborů, když k sobotním dvěma klasikám se přidal v neděli sprint a foxoring. Mluvím-li o klasikách, tak ty jsou klasicky "oblastní", tedy kratší závody, tak na šest kiláků, kde se ovšem každá ztráta hned projeví. (Kdo bral třeba osmdesátkovou čtyřku hned ve čtvrté minutě? Ten to vyhrál, ostatní ji spíš nechali za zády.) Kvalita ruprechtovské mapy není kdovíjaká, však také bylo možno z úst závodníka zaslechnout pár poznámek a zejména podiv nad údajem "revize 2008" – jo lidi, kdybyste věděli, jak ta revize proběhla... Tady je mapa s tratěmi sobotních závodů (161 kB) a výsledky jasou tady: sobota, neděle. Tož a teď vzhůru na O-sport Cup, od úterý má na webu pokyny a startovku.

29. 4. 2009
Teda ať mě stavitel tratí sobotního mistrovství ČR v OB na dlouhé trati klidně nemá rád, ale tohle žádná dlouhá nebyla. Ani postupy, a délkou už vůbec ne – tedy aspoň pro někoho. Přiznejme, že hlavní kategorie trefil dobře, některé i trochu přestřelil, ale jiné? Jestliže "dlouhá" je jen o kilák a půl delší než oblastní "céčka", tak to už mohlo být divné samo o sobě, ne...
Dost keců – Řasnička nepřekvapila, vysočinské smrčiny jsou asi všude dost podobné. Zdánlivě lehký terén – málo skal třeba oproti Čeřínku (vlastně jen ve východní části, kam se dostaly jen hlavní kategorie), málo hustníků oproti Zubří nebo Medlovu – na druhou stranu měkký a leckde podmáčený podklad spolu s hojností klacků pod nohama bere síly docela spolehlivě.
Co říci k těm "hlavním" – Iveta Duchová si při premiérové výhře mezi dospělými namazala Zdenču i Janču (v zásadě tedy nic moc změna oproti loňsku, kdy se tyto tři honily o bronz za letos nepřítomnými sestrami Brožkovými, další trojice seřazená v pár sekundách už ztratila na vítězku nějakých deset minut (i když podle stránek Kotlářky čtvrtá Simča nechala snad desítku na chybách...). Pro Osvalda Kozáka to byl úplně první titul z dlouhé trati (Iveta už měla zlato z dorostenek 2003), o minutu neobhájil Sosák, další tři ztratili Raimo a Heppy (11 sekund pro Raima) a za pátým Jedlou už byla pěkná díra.
Nakonec abych pořadatele jen neshodil za nic moc trať – celé mistrovství bych shrnul slovy "dobře odvedená práce", drobné úlety typu namíchaných kategorií se stejnou tratí bych tak neřešil. Louka za vsí jako shromaždiště docela ideální, na vše dost místa, i když kdyby se splašilo počasí, mohlo být "na větrné hůrce" docela veselo...
Standardní nabídka: stránky závodu s výsledky a tratěmi hlavních kategorií + jedna ukázka mapy navíc (205 kB)...

Dlouhou trať máme úspěšně za sebou, naopak na dohled před námi je mistrovství na krátké trati v rámci zlínsko-vizovického O-sport Cupu – středa po DT tak byla na západním okraji Brna ve znamení místního přeboru na osmdesátce s polovičními relacemi. Že to bylo o něco delší a větší krpály než bývá v kraji zvykem – no co, trénink na Karpaty, ne? :o) Tedy je mapa s tratí (118 kB), výsledky hledejte tradičně na Foxtimes.

Triumfem Blanky Jiráňové a Jardy Krčála skončilo u Holic mistrovství ČR v nočním ROB (pátek 17. 4.), druhý den je pak na dlouhé trati napodobili Verča Krčálová a Martin Baier (náskok přes 40 minut v chlapech je málokdy vídaný, i když přiznejme že ta úplná špička tu dost chyběla). Kdo chce o úvodním mistrovském víkendu sezóny 2009 vědět víc, ať si přečte článek na ardf.cz, a tady jsou kompletní výsledky (v PDF). P. S. Balů sorry za to rejpnutí na vzkazovníku ... člověk tě ještě zdrbe namísto toho aby byl rád že měl výsledky zatepla aspoň zazipované (když už se neráčil dostavit osobně, že...).


Viděli jste někdy ve městě auta s nápisem "AAA auto – zákaznický servis"? Já ano – před pár lety, krátce poté co v Reflexu vyšel článek popisující "obchodní praktiky" tohoto autobazaru. Během pár týdnů pak projížděla po Brně auta zákaznického servisu č. 9 a 10 (nemysleme hned na fintu "že je jich hodně" – čísla 1–8 třeba jezdila v jiných městech); neviděl jsem je tu nikdy předtím a už nikdy potom. Pro tady vytahuji vyčpělou kauzu?
Marně vzpomínám, kdy naposledy distribuovala bystrcká radnice anketu, kde se občané mohou v mnoha bodech vyjádřit, co se jim zde líbí a nelíbí, co potřebují a nepotřebují. Až teď – zrovna v době, kdy město (resp. městská část) plánuje postavit uprostřed staršího sídliště "polyfunkční dům" (rozuměj několikapatrové centrum obchodu a služeb), místní nesouhlasí a zvedla se silná vlna odporu ze strany občanů zpochybňujících potřebnost stavby. V minulém čísle Bystrckých novin byl vložen jako samostatná příloha "reklamní list", jehož text bohužel nápadně připomněl výpady Rudého práva proti odpůrcům stavby Novomlýnských nádrží (pro pamětníky: "Kdo chce měnit odborné v politické?"). Dnes už sice naštěstí nikdo za odborné názory a nesouhlasný postoj nedostane cejch "nepřítele státu", ale i tak jde o jednostrannou masáž ve smyslu "my chystáme něco pro vaše blaho a odpůrci kladou lživé argumenty". K dalšímu číslu BN je pak přiložena zmíněná anketa ... inu, můžeme se jen dohadovat, zda (a) radnice přemýšlí, čím by občanům pomohla, a tato anketa jí má dát náměty nebo (b) shání "důkaz potřebnosti" pro stavbu polyfunkčního domu nebo (c) si prostě jen zrovna teď dělá reklamu "lidi podívejte, jak nám záleží na vašich potřebách"...
Co dodat? Mohutný mediální tlak s využitím místního listu, který radnice ovládá a financuje z veřejných zdrojů, docela – s prominutím – smrdí účelovostí. A jakkoli můžeme mít námitky proti "černému výlepu" na zastávkách MHD, přiznejme že jinou možnost oslovit lidi v aspoň trochu srovnatelném rozsahu odpůrci stavby nemají.
P. S. Anketa je vymakaná, a pokud budou výsledky z ní smysluplně využity, tak klobouk dolů. Jen ten časový souběh s "bojem o velký barák" je prostě podezřelý... Osobně nemám dost informací na to, abych mohl soudit, zda ten barák je či není potřebný a zrovna v daném místě – ale je-li na lidi spuštěna jednostranná názorová masáž v několikatisícovém nákladu za obecní prachy, tak to fakt smrdí. :o(

13. 4. 2009
Ještě štěstí že Lukáš Bauer nekope do balónu - to už by byl po téhle bleskové vizitce určitě nadobro vyloučenej... (P.S. Zhaly, koho sejmete příště? :o)

5. 4. 2009
Kdo by mohl vést jako premiér zemi k předčasným volbám? Kdo to bude doopravdy, o tom rozhodnou už zanedlouho zákulisní jednání. Kdo by ale mohl být opravdu dobrým premiérem? ... Přijměte tip: muž, který už v jedné (řádné, nikoli úřednické) vládě seděl a v rezortu průmyslu a obchodu byl zřejmě nejlepším ministrem poslední doby, ne-li celé polistopadové éry - přesto svůj post opustil předčasně poté, co při jednom důležitém parlamentním rozhodování hlasoval dle své hlavy a ne se svým stádem. Což si ovšem přiznejme že je věc, která se ani u jeho domovských socanů, ani u stran dosluhující koalice příliš nenosí - takže jeho šance jsou asi dost malé (pokud by vůbec dnes o takovou funkci stál). Pokud se vám vybavilo jméno Jiří Rusnok, soudíte správně.

3. 4. 2009
Po dlouhém "překlenovacím období" (velký dík Mirkovi Vlachovi za to, jak dlouho to táhnul vedle všech dalších úvazků!) má česká reprezentace nového trenéra v osobě Jozefa Šimečka. Více na ardf.cz.

Možná zejtra přijede president ... schopnější z vás možná na webu vyhrabou i nahrávku téhle fanánkoviny z doby šviháka z Arkansasu - a vy ostatní mažte na víkend do Prahy, ať o něco nepřijdete! :o)

1. 4. 2009
Věřte rádiu, ne zažitým představám! Poselství, které si z 2. jihomoravské oblastní soutěže asi odnáší leckdo, hovoří jasně: když vám dvoumetrová liška měří jasně dolů, tak za ní běžte dolů a nepoletujte jak cvoci nahoře na hraně svahu, neustále se přesvědčujíce že "tam by to přece být nemělo". Přitom když si člověk v pozici generála po bitvě tu jedničku promítá, vychází to přece docela jasně - od startu dlouho slabá, na kopci nad ní zesílila a ukázala tam, kde fakt byla...
Jinak vcelku pohodový (pokud se souvislému dešti dá říkat pohoda) dvoumetr vymetl kopce mezi Rozdrojovicemi a Knínicemi - které přesně, se mrkněte na mapě s tratí (205 kB). Jak to dopadlo, si přečtěte ve výsledcích (snad se objeví), a na Foxtimes už máte pozvánku na další, tentokrát středeční kolo 22. dubna.


Zase jedna osobní poznámka - Kuba (7) přichází rozzářený z přírodovědného kroužku: "Mami, oni nám dovolili spářit králíka s králičicí!" Myslím že tohle dítě nebude mít potíže s "citlivou problematikou"... :o)
P.S. Jen mu prosímvás nějak vysvětlete, že si opravdu, ale opravdu nevezmeme domů malé králíčky!

Tak na téhle silnici se s tím fakt nesrali... /a koukám že už mám sr... pomalu na každým řádku, tak ode dneška se chovám slušně :o)/

27. 3. 2009
Povzbuzení od Jirky Marečka před nedělním pokračování robáckého jara: "...tak vysílače už jsou plně automatické a pokud obsluha zapomene naladit, naladí se samy o pět minut později. Na tomto příkladu je vidět, že lidská lenost nakonec vždycky zvítězí." :o)

26. 3. 2009
Je zima jak sviňa, kaltna jak hyena, je kosa vepřovica klendra posraná ... tak nějak bylo v neděli, chcete slyšet víc? To nám to jaro pěkně začalo - ale co, taky mohlo lejt jako den poté nebo padat ty bílý sračky co se teď snášej za oknem...
Jarní pohár po letech opustil zelenou rovinu a posunul se k Hořicím, kde před lety začínal jako místní "hradecká dlouhá". Ta dlouhá trať vydržela do dnešních dnů, i když čím dál víc lidí běhá kratší B, C, D - možná z tohoto pohledu škoda spojení se štafetami, protože běžet v sobotu A znamená (kromě těch opravdu dobrých, co na to mají) zatavit se pro druhý den. Ony ty kopce na Sovích dolech jsou docela cítit i tak.
Po čase zase zůstaly bez výhry v hlavních kategoriích Pardubice (jen se čtyřmi stříbry Duchové, Udržala i obou štafet), vítězství si odváží do Prahy Martina Spurná a SK Praga a do Hradce Slavia v čele s Vaskem Komancem. Tady jsou stránky závodů a tady mapy s tratěmi: sobota (205 kB), neděle (187 kB).

13. 3. 2009
Ohlédnutí za minulým týdnem - start robácké sezóny v podobě 1. jihomoravské oblastní soutěže, neděle 8. března nad Žebětínem. Jak to asi vypadalo na tratích, lze vyčíst v minireportáži na Foxtimes: "Očekávaný sníh asi deset dní před akcí vystřídalo počasí teplejší a tak jsme se mohli během závodu těšit z teplot okolo osmi stupňů. Dopolední dvoumetr v jižní části Pohádky máje se vyznačoval zapomínáním první kontroly hned za kolečkem a zabíháním do míst "kde přece ta kontrola být nemůže". Odpoledne na osmdesátce už nedělalo problém a zpestřením byly jen ploty podél silnice Žebětín-Ostrovačice a doběh z poslední kontroly skrz ulice Žebětína." Kdo se podívá na mapu s tratí (374 kB), uvidí tu dvoumetrovou jedničku za kolečkem (Hanka F.: "...jsem věděla že jinde než tam být nemůže, a stejně jsem si ji nechala na konec..."), stejně jako hřeben mezi 1, 2 a 4, kde leckdo dohledával čtyřku. Pro liniovou trať příště asi použijeme lampiony jiné barvy, poblíž zmíněné jedničky pár lidí zmátly, i když linie už byla v kolečku. Ty odpolední ploty podél silnice se fakt přelézt nedaly (ale v místech cest byly přerušené), na rozdíl od plotů ve vesnici... :o)
Díky Mirkovi Látalovi za rozhodcovskou zkušenost, Pavlovi Krejčímu, Tomovi Mazouchovi a Jurovi Lockerovi (tomu víc, měl víc kontrol :o) za obsluhy, Jožkovi Skládankovi za start, Jurovi Marečkovi za techniku a shánění závodníků :o) a všem za to, že přišli... Jak to dopadlo, si přečtěte ve výsledcích, a na Foxtimes už máte pozvánku na "druhé kolo" 29. března.


Historicky nejúspěšnější mistrovství světa má za sebou český lyžařský orientační běh - a české lobačky si pro své "placky" zaletěly až do Japonska. Svět nemá logiku, chtělo by se zvolat, když před časem Bára Chudíková avizovala konec vrcholové kariéry a letos, s třicítkou na krku, dosvištěla pro stříbro na klasice, první individuální medaili z MS pro český LOB. Na pátém místě jí ještě kryla záda "mamina" Helena Randáková (ta už letos může jezdit veteránky :o), která pár dní poté i skvěle roztáhla štafetu - Simča Karochová i Bára sice klesly obě o jedno místo, ale bronz na úkor Finska už našim holkám nikdo nevezme. :o) A kdo ví, co by bylo v mužích, kdyby se při Ski-O-Tour nezranil do té doby skvěle jezdící Ondra Vodrážka?
Ne zbytečně dlouhou, ale vše důležité (včetně odkazů na výsledky) obsahující reportáž nabízí Richard Klech.

20. 2. 2009
Že prý pod Ještědem teď shánějí parkovací místa kde se dá... :o) /dík za foto letí k jedné krásce z Liberce/

16. 2. 2009
Ač to tak zpočátku vůbec nevypadalo, byla letošní zima k lyžařskému OB nakonec milosrdná a ve čtyřech týdnech po sobě jdoucích se odjely všechny závody Českého poháru. To už tu dlouho nebylo ... a to ještě pátý víkend v řadě čeká Ski Adventure. :o)

Koukám na program MS v klasickém lyžování, zajímavě vypadá čtvrteční program sdruženářů ... v 17.15 se určitě dívejte, hromadný start na středním můstku, to bude dobrý maso! :o)

13. 2. 2009
Černý puntík pro široce využívaný rozcestník dokina.tiscali.cz (dříve dokina.cz) - jejich databáze nezná tradiční kino Lucerna. :o( Hlavně že máte stránku prošpikovanou reklamama, co?

11. 2. 2009
Kdo by řekl, že mezi starými Kohoutovicemi a sídlištěm v téže čtvrti se skrývá nevelký, leč orienťácky zajímavý kus lesa se spoustou rýh a vrstevnicových útvarů - než přišel sedmý ročník Adamna Cupu. Že se skutečně nejedná o lehký terén, dosvědčují vítězné časy přes 6 minut na kilák v mužích a přes 8 minut v ženách (a to Tomáš Dlabaja i Eva Kabáthová vyhráli s výrazným náskokem, Eva by se vešla i do desítky v chlapech). I když trochu se na časech určitě podepsaly i podmínky, za jakých se běželo - zatímco den předtím jsme měli "jaro", slunce a devět stupňů, v neděli o deset míň a mokré sněžení - ne nadarmo zmiňoval Adam něco o nejdrsnějším Adamna Cupu.
Jen dvě výhrady by se přece jen našly: Takový terén by se hodilo šetřit na větší závod a ne ho vypráskat na zimní ligu... A také je pěkné, že mapa odpovídá standardu ISSOM, ale pokud netisknete CMYKB (což na laserovce asi těžko), radši dát tmavší hnědou - jinak jsou vrstevnicové útvary (které dělají kvalitu tohoto prostoru) v bílé slabě čitelné a v zelené nečitelné. Pro úplnost: stránky závodu a mapa s tratí (146 kB).
P.S. Podle stránek závodu byl původní plán na uspořádání Adamna Cupu v arboretu MZLU. Ufff... MZLU má nádherné arboretum, které by určitě stálo za návštěvu (kdyby bylo volně přístupné), ale není to les ani park - zatáhnout tam orienťák se samozřejmým běháním mimo cesty, to už je zvěrstvo. (A to říkám jako člověk, který za MZLU běhá.)

26. 1. 2009
Domácí sezóna lyžařského OB konečně odstartovala, a to hned třemi závody Ski-O Vysočina na Studnicích u Nového Města. Zatímco v nížinách není po sněhu ani památky, v 700 metrech leží nevysoká, ale souvislá a dostatečně kvalitní vrstva – víc na volné pláni než v lese, a tak byly tratě ve všech případech namotané po loukách, mezi lesíky a remízky. Sprint na 15–20 minut, zkrácená klasika pod hodinu a krátké štafety (kolem 30 minut na úsek) – při dost komorní účasti rychle odsýpající závody, jen na pořádnou klasiku si budeme muset počkat nejméně týden.
Tady jsou stránky závodů, takhle vypadají mapy s tratěmi (sobota, 211 kB; neděle, 133 kB) a pro srovnání jak (a kam až) se ze Studnic jezdilo před dvaceti lety (mapa Rebel, 1 : 25 000, e 10 m, 162 kB).


16. 1. 2009
Evropa neznala růžovej tank, tak se teď diví ... ale vidět v německých dálnicích HK nebo osmnáctku, to chce fakt notnou dávku fantazie - nebo spíš paranoidní myšlení? Poněkud mi to připomíná fotografii, která v 80. letech nesměla vyjít na titulní stránce týdeníku Stadión - shodou okolností právě v třetím lednovém týdnu. K tématu uvnitř se vážící historická fotografie trojice lyžařů před horskou chatou z počátku 20. století - kdo by na ní viděl něco podezřelého? Cenzorům to bylo hned jasné: jakýsi ohýnek (snad svíčka v okně? - už si přesně nepamatuji) = neklamný odkaz na živou pochodeň, tři muži symbolizují tři upálené z roku 1969 a prkna, jimiž jsou pobity vstupní dveře, dávají tvar kříže = jasný to symbol mučednické smrti.
P.S. Samozřejmě nemůžu vyloučit, že Černý to doopravdy tak myslel - ale pro diagnózu "chci to tam vidět, tak to tam vidím" bych měl raději lepší recept. :o)

14. 1. 2009
Ondra Vodrážka vítězí na Ski-O Tour a čtyři medaile na veteránském MS (2. Venhoda a Mareček, 3. Rosecká a Pospíšil) - jak vidno, mezi rakváči není nad Vysočinu. Zato LOB na Studnici je moná pořád v ohrožení (i když dnes sněží a sněží :o), zatímco Studenec byl již podruhé definitivně přesunut. Z čehož mohou mít radost příznivci Pražské zimní ligy, které tak v sobotu neodpadne možná nejdelší letošní závod na Jezírku. Naproti tomu Brněnská zimní liga zahrnuje již tradičně sprinty a (trochu delším) druhým závodem pokračovala v sobotu v Řečkovicích (viz mapu u Olafa).

Krutě aktuální příspěvek k současné situaci: "NĚ BÚDĚT GÁZA!" pravil Putin - a Izrael si to vyložil po svém... :o)

9. 1. 2009
Dlouhá noc na Vídrholci - nad všechny borce je stejně komentář Hynka Urbana...

Do nového roku s pár moudrostmi středního věku... (autor neznámý)
 • Láska na první pohled? Zní to sice romanticky, ale to se pouze setkají dva nadržení a nepříliš vybíraví lidé.
 • Sexuální soulad po čtyřicítce? To bolí hlava nejen ji, ale i mě...
 • Moji manželku jsem si vzal proto, že protiklady se přitahují. Ona byla těhotná a já ne...
 • Včera mě potkalo štěstí! Přišlo se se mnou rozloučit...
 • Já nejsem pedofil! Já jsem pouze nedočkavý...
 • Na Valentýna jsem zažil nezapomenutelný erotický večer! Ona byla v průsvitných kalhotkách, nahoře bez, na nádherné široké posteli ... a já jsem byl v teplákách a bačkorech s dalekohledem v domě naproti.
 • Léty muž získává jednu téměř mysteriózní schopnost - dokáže ukojit svůj sexuální hlad obyčejným jídlem...
 • Vždy, když mě posere holub, děkuji Bohu, že nedal křídla i krávě...
 • Na stará kolena se začínám podobat dveřím - když jsem namazaný, tak si nevrznu...
 • Jestliže prochází láska opravdu žaludkem, tak kde, proboha, teda potom končí?
 • Skutečná deprese je stav, kdy se už i při skupinovém sexu stále cítíš poněkud osamělý...
 • Kdyby lidé nebyli tak závistiví, zlí a lakomí, tak by jedna ženská stačila pro celou vesnici...
 • Žena mě podvádí a velmi mě to trápí. Stále mi totiž nerostou parohy! Bože, co když mám málo vápníku...?!
 • Potřeboval bych snížit svou potenci! Sexu mám stále plnou hlavu, ale chtěl bych to posunout níže...
 • K čertu, i s tímhle středním věkem! Důchod mi nedají, protože jsem příliš mladý, a ženy mi nedají, protože jsem příliš starý...
 • Kdysi, když mě manželka pohladila po vlasech, postavil se mi pták. Dneska, když mi pohladí ptáka, postaví se mi vlasy...
 • Peníze přicházejí a odcházejí... a odcházejí... a odcházejí... a odcházejí...