h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 0 4

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


V době od července do prosince 2004 si vzal Hroudokaps prázdniny.

30. 6. 2004
Na rozloučenou: Pohled z druhé strany - slovo do pranice o tom, zda při sporech o pořádání závodů je opravdu právo na straně sportu a "zelené mozky" jsou škůdci a kazisvěti...

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na červenec a srpen:
  OB,   1.-6. 7. - Cena střední Moravy (5 etap + o-triatlon + noční, KON+JPV, Suchý), rozpis
  OB,   9.-11. 7. - Grand prix Vamberk (3 etapy, VAM, Litice nad Orlicí), stránky soutěže
  OB, 16.-18. 7. - Botas Vysočina Cup (3 etapy, CHT, Chacholice), stránky soutěže
  OB, 22.-25. 7. - Grand prix Silesia (5 etap, AOP, Vidnava), stránky soutěže
MTBO, 21.-22. 8. - Český pohár (SJI)
ROB, 21.-22. 8. - Letní maratón (GBM)
ROB, 28.-29. 8. - Mistrovství České republiky (GNM, Tři Studně), stránky závodu
Bonus z ROB: Mistrovství světa, Brno, 7.-12. 9. - aktuální stránky MS + pro milovníky nostalgie starší stránky, které těm novým připravovaly půdu od září 2002 do března 2004.

29. 6. 2004
Dominance českého týmu na Mistrovství Evropy dorostu v OB pokračuje, další díl vidělo Rakousko. Mistry Evropy jsou Chromý a Kodeda, ve štafetách pak pomohli i ke zlatu dorostenců a řada dalších medailí opět posunula ČR do čela soutěže národů. Více na stránkách MED.

Do třetice Akademické mistrovství světa v OB: middle je vyloženě česko-slovenskou záležitostí, vítězí Dávidík před Smolou a Bartákem, v ženách Švédka Berglund před Klechovou a Stehnovou, ve štafetách pak favorité nezklamali. Ještě více na stránkách AMS.
P. S. Je vidět, že využít domácího prostředí umíme - viz MS 1991, JMS 2000 a teď AMS 2004 - a je zřejmé, že za úspěchy našich borců stojí jejich výkony a nic jiného. Vzpomeňme na to, až podobně zazáří domácí z jiného státu a nám se začnou drát na jazyk nějaké čecháčkovské pochybnosti.


Priority českého národa? (odposlechnuto) "Vole, to víš že padla vláda?" "Nevadí ... Baroš na hrad!" (neděle, 11 večer)

25. 6. 2004
Medailové žně na Akademickém mistrovství světa v OB pokračují, ve sprintu si děvčata zopakovala bratislavský závod PWT (jen v jiném pořadí: Štěrbová, Macúchová, Brožková), mezi pány by byl Švihák při měření na desetiny o 0,3 s čtvrtý, naštěstí se berou celé sekundy, takže dělený bronz (stejně jako u děvčat). Více opět na orientacnibeh.cz nebo stránkách AMS.

24. 6. 2004
Brožková před Štěrbovou a Smola před Losmanem, takové je pořadí klasiky na Akademickém mistrovství světa v OB. Více na orientacnibeh.cz nebo stránkách AMS.

Ne tak suverénně jako vloni z Německa, ale i letos ověnčeni tituly se vracejí čeští žákovští reprezentanti v ROB z mládežnického mistrovství Evropy v Moldávii. Individuální zlato vybojovali na osmdesátce Tereza Skládanková a Marek Mysliveček, bronzy Věra Mezuláníková (+ zlato pro družstvo) a na dvoumetru Ondra Hruška. Připočtěme další dvě stříbra družstva kluků a dva bronzy holčičího béčka a jsme na devíti medailích. Tady máme kompletní výsledky (PDF), a za rok v západních Čechách!

18. 6. 2004
Vrcholem jarní sezóny na domácí scéně OB měla být a troufám si tvrdit, že byla Mistrovství ČR na krátké trati a ve sprintu. Sprint ve stručnosti formou odkazu na
stránku závodu, kde najdeme mimo jiné i mapy s postupy vítězů hlavních kategorií mužůžen.
Čertovy hrady coby prostor krátké trati se dočkal revize 10 let po své premiéře v celostátním závodě, letos přímo pro účely této disciplíny v desítce a coby dvě dílčí mapy. Semifinále střídalo rychlé přeběhy s pasážemi hustšího lesa a zpomalením v místech nahloučených skalek a kamenů nebo vrstevnicových kudrlinek. Pěkný les, pěkné tratě, problémy snad žádné nebyly, ani ten avizovaný (nakonec skoro 100metrový) stoupák k cíli nebyl tak hrozný (možná jak pro koho :o), zkrátka pohoda jak má být. Tedy hlavně pro vetoše, kteří se v sobotu akorát rozřadili do "lepších" a "horších" polovin svých kategorií (asi aby se neřeklo, že první den běží úplně jen pro formu, ale ve finále pak stejně startovali všichni za sebou, tak proč to vlastně?); mladší se samozřejmě hezky natvrdo pobili o nemnoho míst ve finále A, případně B, C až D ... ale to už směřujeme k neděli.
Druhý den finále v prostoru vlastně jen jediného protáhlého hřebene, ale zato s asi nejkamenitějším svahem, co se v okolí dal nalézt - bohužel, komentátor měl pravdu, když před startem upozorňoval, že v té nejdrsnější pasáži je to prostě nezmapovatelné (viz ukázku map /154 kB/, prostor mezi 12 až 14), z mapy se fakt nedá vyčíst, že tam je kámen na kameni, ve kterých se místy nedá ani chodit (no, Píchal to ladně přeskáče :o), ale to by zas musel být v mapě souvislý černý flek... Když už jsem zmínil Michala Horáčka, ten potvrdil roli favorita (i když zdaleka nebyl jednoznačný) a prodloužil již na čtyři tituly svoji sérii z domácích mistrovství na krátké - to se v historii samostatné ČR povedlo jen Ropkovi na klasice v jeho nejlepších letech 1994-1997. Příští rok tedy může Píchal Rudolfa překonat (ale ne v absolutním počtu, tam má Ruda těch titulů jen z klasiky celkem šest.) Mezi ženami se vítězka od minulého týdne nězměnila, ale zatímco na Kraví hlavě to Zuzka urvala "o prsa", dnes na Čertových skrýších doslova "o parník", Evině Pekárkové (doběhnuté o 2 minuty) nakonec tandem vynesl stříbro ještě s minutovým náskokem). Po neděli tak má ze 4 domácích mistrovství 4 medaile a 2 tituly a může se klidně řadit k favoritkám nadcházejícího akademického MS v západních Čechách (na rozdíl od ME v Dánsku, tam by to na ni mělo být moc "letecké"). Oklikou se zase nakonec vraťme k charakteristice tratí, protože i ty měly své letecké kousky, ale většinou tak akorát aby pak člověk po hlavě vletěl do "houbařinkové" dohledávky (ukázka map, kontroly 15, 16). Vzhledem ke slejváku hlavně v průběhu A-finále to také bylo trochu o tom, jak se kdo (ne)bojí rozletět po mokrých kamenech a taky to ustát...
Výsledky z obou dní na stránce závodů, které Hradečáci prošpikovali čertovskými názvy na každém kroku - a to tam ještě napřesrok chtějí dělat Čertovy etapy. Přijede jim tam 666 účastníků? :o)
Když už jsme u těch pekelníků, "okáči" (rozuměj ti z OK99) sice měli v neděli na vyhlášení i maskovaného belzebuba, ale z pekla štěstí měly dostihy po čertech rychlých běžců v josefovské pevnosti a přilehlém lese i nelese - v době, kdy se nad lesem u Dehtova čerti ženili, startovali v Josefově do docela pěkného odpoledně jen sem tam se symbolickou kapkou, snad jen tak aby se neřeklo. Není čert tak trochu klokan? :o)


No řekněte, dámy, nechybí vám někdy nějaké schopnosti u toho vašeho? :o) /Sorry, asi jen v Brně.../
hodinový manžel

10. 6. 2004
Obora, mapa od svého posledního vydání v roce 1990 nesčetněkrát proběhaná ať už závody nebo mapovými tréninky (poslední byl naplánován ještě vloni na podzim), hostila v žabiňácké režii pod novým jménem Trnůvka (ukázka mapy 192 kB) další dějství Continental Cupu a přidružených nižších soutěží. Uplakaná nebesa a 4,5kilometrová cesta na start (nutno pořadatelům přičíst ke cti poctivé značení po 500 metrech, takže člověk pořád měl přehled, jak daleko je), to budou asi nejsilnější dojmy, které si lid z této soboty odnese vedle zážitků z drsných, pro některé kategorie přece jen trochu dlouhých, ale - nemohu si pomoci - pěkných tratí. Nebyla zde přílišná houbařinka v rýhách a mezi chatami (kde by se člověk v patnáctce přece jen snadno "utopil", ty jižní partie jsou spíš na desítku), ale klasika se vším, co k tomuto typu trati patří - postupy na volbu, změnami tempa i posledními kilometry pěkně na morál. Škoda jen trávy v některých oblastech, kde se přece jen pěšiny šláply a start vzadu byl docela výhrou.
Jestliže sobotní klasika se dočkala od některých nadšení a od jiných řádného zatracení, nedělní krátká trať si vysloužila povětšinou jen samé kladné hodnocení. Pohled na nevelký kus lesa (zhruba 5 km2) pár kiláků jižně od Bedřichova (kde se konal vrcholný závod před 11 lety) dával tušit, že by mohlo jít o něco podobného, pohled na parametry tratí ale vůbec nesvědčil o velkých kopcích ... skutečností je opravdu docela plochý terén, oproti lesům o kus dál naprosto bez skalek i kamenů, ale zato s řádně nepřehlednými pasážemi různě průchodných hustníků. Zatímco ve střední části (začátek trati na ukázce mapy, 138 kB) jde spíše o souvislejší plochy hůře prostupných porostů, směrem k západu se pak člověk může pěkně rozletět, ale přitom zatraceně dávat bacha, který zelený flek či terénní útvar je ten pravý. Zázemí na úrovni a pohodový průběh (to samé se ale dá říci i o sobotě) zřejmě pasuje tuto krátkou trať z teslácké dílny na jeden z nejlepších závodů letošního roku.
Výsledky z obou dní na stránce závodů, dále tu máme odkazy na průběžné výsledky celostátních soutěží (již v neděli odpoledne před odjezdem visely na nástěnce na shromaždišti!) a moravského B-žebříku.
P. S. Michala Smoly záda na trati viděti = na dobrý výsledek zaděláno míti. Alespoň v neděli to tak mohou cítit "předběžci" suverénního vítěze - sice se Karel Fučík nechal hloupě minout (a už ho nedotáhl) a Vašek Hošek uvisel "jen" tři postupy, ale přesto si páté, resp. deváté místo rozhodně zařadí mezi své nejlepší výsledky (možná nejen v letošním roce).


31. 5. 2004
Valašská liška, druhý závod Českého poháru v ROB, je za námi. Dle referencí vstávání časné, terén kopcovitý, liška svahovka a trochu kotlík. Uvidíme co řeknou další; nechcete si už taky někdo zřídit stránku plků, ať mám ty informace komu vykrádat? :o) Výsledky předpokládejme na stránce soutěže.

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na červen a červenec:
  OB,   5.-6. 6. - Continental Cup & spol. (ZBM, Moravské Knínice + TBM, Zhoř), stránky závodu
ROB,   5.-6. 6. - jihomoravský oblastní přebor (GBM)
  OB, 19.-20. 6. - žebříček B-Morava (TZL, Fryšták, Dolní Ves), stránky závodu
MTBO, 26.-27. 6. - Mistrovství ČR štafet a na dlouhé trati (VIZ, Lidečko-Račné), stránky závodu
  OB, 26.-27. 6. - oblastní + OP štafet (ABM, Dobrá Voda u Mrákotína), stránky závodu
  OB,   1.-6. 7. - Cena střední Moravy (5 etap + o-triatlon + noční, KON+JPV, Suchý), rozpis
  OB,   9.-11. 7. - Grand prix Vamberk (3 etapy, VAM, Litice nad Orlicí), stránky soutěže
  OB, 16.-18. 7. - Botas Vysočina Cup (3 etapy, CHT, Chacholice), stránky soutěže
  OB, 22.-25. 7. - Grand prix Silesia (5 etap, AOP, Vidnava), stránky soutěže

27. 5. 2004
Jelas Cup bude nakonec v Turnově, s ohledem na radioamatérský závod o víkendu jen s jednou etapou na dvoumetru.
Na stránce Sporton Cupu jsou nově i mapy se zákresem kontrol, přehledem vyhledávaných kontrol a délkami tratí.


26. 5. 2004
Přijdou-li vám všechny volební programy nudné a nezábavné, zkuste www.kozeny.cz. Co všechno se dá splácat z pokud možno co nejodbornějších výrazů v oborech, kterým rozumí jak koza náklaďáku... :o)
P. S. Zatímco V. K. je (snad!) z hlediska volebních preferencí už jen směšnou figurkou, je tu ještě jeden srovnatelný oblbovač lidí, skrývající se pod nálepkou "nezávislý" a podle průzkumů bohužel o poznání úspěšnější. :o( Že by Viktor zapomněl přibalit do svého arzenálu ladné křivky v žlutém obalu?

20. 5. 2004
Oficiální výsledky Sporton Cupu na adrese www.sporton.cz/file_events/24/final_komplet vysledky_sporton cup 2004.pdf (takto převzato z mailu, jen mám strach, jestli ten odkaz s mezerami bude ve všech prohlížečích správně fungovat /kdyby něco, v článku níže zůstává odkaz na pořadatelskou stránku/ ... jo a připravte se na to, že to PDF má 418 kB).

17. 5. 2004
Nedělní krátká trať moravského B-žebříčku v režii Radioklubu Blansko se běžela pro změnu na desítce, jež vlastně pokrývala jen jižní půlku sobotní patnáctky a byla zjevně jednorázovkou tištěnou na laserovce pro účely tohoto závodu. Oproti "normálně" tištěné mapě na první pohled "práskly do očí" hodně výrazně vystupující vrstevnice, nakonec ale nebyly na škodu přehlednosti tak moc jak napovídal první dojem. Trochu horší to bylo s tmavostí zelené, přesněji s malými rozdíly mezi světlým, středním a tmavým odstínem, ale naštěstí hustníků tu zas tolik není. Spíš je ve zdejším lese místy dost nepříjemný podrost, a to buďme rádi, že máme květen a ne vrcholné léto. Ve srovnání se včerejškem povodili závodníky více svahy, sem tam s nějakou skalkou. Mapy ze soboty (70 kB) a neděle (60 kB).
Pár lidí dalo moravským béčkům přednost před elitním dvojzávodem v Čechách, výprava Stavárny na oba závody (+ večerní etapu :o), jiní přijeli až na neděli včetně suverénního vítěze mužů Hanáka (přestože musel dohánět minutovou ztrátu hned na dvojce), na Fučíka tak zbylo podruhé druhé místo. Výsledky.
P. S. V sobotu večer je tam bečka a v neděli člověk vyhraje krýgl, to je teda pech... :o)


15. 5. 2004
Úvodní závod moravského B-žebříčku, pořádaný Adamováky v kopcích nad Blanskem, ovládli v hlavní kategorii robáci. Karel Fučík šel "šlapat stezky" jako třetí do lesa, přesto dokázal téměř až do konce vévodit výsledkové listině, ale po dvou a půl hodinách našel přemožitele rozdílem tří sekund - věčně putovní pohár Adastu se podruhé v historii podívá na Slovensko zásluhou Petra Viskupa. (Třetí Vyoral dostal 4 a čtvrtý Vlach 10 sekund; ještě na předposlední kontrole byl Viskas čtvrtý, ale nevybičuj se, když už víš na jaký čas jdeš.) O tom, že na bedně nebudou tři robáci, rozhodla velká chyba Tomáše Hikla tři kontroly před cílem, do té chvíle vedl o půldruhé minuty. Tady jsou výsledky, více po zítřku...

14. 5. 2004
Český pohár ROB zahájil opět Sporton Cup, který letos poprvé opustil rodný Šumperk a zamířil na Bohému u Zlatých Hor. Tradičně dobrá organizace, které není moc co vytknout - Valenta a spol. závody pořádat umějí a nevypadá to, že by z nasazené laťky chtěli slevit.
Po loňské úspěšné premiéře se i letos konaly jednopásmové závody s kontrolami na dvou frekvencích, umožňující postavit skutečně různé tratě pro různé kategorie. Podle plánu si zde měl tento způsob závodu vyzkoušet i Rainer Flösser (oficiálně předseda IARU R1 ARDF Working Group, méně oficiálně "největší zvíře evropského ROB" :o), nakonec ovšem musel tou dobou sedět na jednání DARC (německého radioklubu), škoda. Vedle vesměs kladné odezvy ze strany závodníků se objevily i hlasy, že by se "rychlé" kontroly (s vyšší rychlostí klíčování, která akusticky odlišuje signály vysílačů na jiné frekvenci) neměly označovat římskými číslicemi, ale raději písmeny (A, B, C, ...) nebo kombinovaně (1R, 2R, ...). Opodstatnění to možná má, ale není pochyb o tom, že záměna 1 za I je a bude chybou konkrétního závodníka a nikoho jiného.
Nejvyšší kontrola v 945 metrech, nejnižší ve 460 m - to je vizitka dvoumetru (176 kB); osmdesátka (166 kB) už takové absolutní převýšení nenabídla, ale zase start úplně dole stejně člověka donutil si těch pár set metrů vylézt. Terén docela super pro ROB stejně jako pro orienťák, dost náročný, ale přitom čistý les, jinde mohou závidět. Na stránce pořadatele jsou odkazy na výsledky i mapy se zákresem kontrol, přehledem vyhledávaných kontrol a délkami tratí.
Druhým rokem pokračuje školení trenérů formou sobotních večerních sezení - jak trénink v podání Jakuba Omy, tak technika Jirky Marečka tentokrát byly z těch přednášek, které člověku rozhodně něco daly. (Osobní poznámka, která se ostatně nikoho jiného netýká: Radno doporučit frekventantům školení, aby na přednášky chodili střízliví - tímto se omlouvám oběma přednášejícím, že jsem prvnímu do toho furt kecal a druhému nakonec usnul...)
P. S. Zavzpomínat na mládí si může člověk ve vlaku do Zlatých Hor - už od Šumperka v klasickém starém vagóně s dřevěným obložením, stahovacími okny a sítěmi na bagáž; kdo má raději moderno, tomu zas v lokálce z/do Mikulovic zahlásí: "Ukončete nástup, dveře se zavírají." :o)


Mistrovství světa v rogainingu hostila Arizona a česká výprava dokázala, že předloňské medaile nebyly jen dílem domácího prostředí: bronz Bořánka se Seidlem v absolutním pořadí, stříbro Klinkerové a Straky v mixech, mezi veterány pak bronz Horových v mixech a páté místo Václavka se Zdráhalem mezi muži. Více na stránkách MS (pro zajímavost: absolutní vítězové z USA i celkově druzí protinožci /obhájci titulu z Čech/ jsou páry čtyřicátníků).

Park World Tour po dvou letech znovu na Moravě, letos s účastí o něco užší špičky, ale o to přesvědčivějšími výsledky českých dam - první dvě místa v Prostějově (Brožková, Macúchová) a dokonce kompletní "bednu" o den později v Bratislavě (vklínila se Štěrbová) opěvuje článek na stránce ČSOB, kompletní výsledky a další údaje pak vizte na stránkách závodů.


Stránky Asociace ROB ČR v novém kabátě na stejné adrese www.ardf.cz. Konec kritiky těch "dožívajících", konec dohadů "kdy se to změní" - ať se vám líbí!

Slovenští robáci neponechávají nic náhodě, na moravská béčka u Blanska je přihlášena zhruba desetičlenná výprava. Inu zkušenosti terénu podobného MS mohou přijít vhod.


Hláška od Pavla Ptáčka: "Chtěl jsem jít včera mapovat a honili tam vraha (už ho našli údajně oběšeného)." To potěší, co?

7. 5. 2004
Aktualizace odkazů na vrcholné domácí soutěže v ROB: Valašská liška poslední květnový víkend ve Vsetíně a Mistrovství ČR o tři měsíce později na Třech Studních. Koukám, že ve Vsetíně se přítomní pěkně zapotí - karpatský terén se nezapře a pořadatel rovnou upozorňuje na převýšení přes 6 %. Zato nám ale nabízí snídaně za lidských 30 Kč, jinde to máme i za dvojnásobek...

Praha (přesněji Hřebeny) hostila Akademické mistrovství ČR v ROB - Zuzka Sukeníková přílišnou konkurenci neměla, v podstatně silnější konkurenci mezi muži se v nejlepším světle představili Tomáš Hikl s Kubou Omou. Více na stránkách soutěže i s mapou tratí. (Kdo máte ještě po ruce mapu z dvoumetru na loňském Poháru přátelství? Balů tu podzimní trať zjevně asi neviděl, ale jako by ho při stavbě čtyř kontrol do čtverce políbila stejná múza, 1 byla dokonce přesně na tomtéž místě. :o)


3. 5. 2004
Informace k mapovému tréninku 5. 5. (Pohádka máje).

Mistrovství ČR v nočním OB hostilo v sobotu Sezimovo Ústí. Co stojí za zmínku? Snad shodné pořadí jako na DT v juniorkách (1. Przyczková, 2. Krčálová) nebo mezi ženami dovršený hattrick Zuzky Stehnové, tentokrát s osmiminutovým náskokem. Více na stránkách závodu.


Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na květen a červen:
MTBO, 1.-2. 5. - Český pohár (TBM, Prštice), stránky závodu
ROB,   8.-9. 5. - Sporton Cup (HSU, Zlaté Hory), rozpis (PDF)
  OB,   8. 5. - mistrovství Moravy ve sprintu (UOL+JPV+CEL, Prostějov, při PWT), rozpis
  OB,   9. 5. - oblastní (BBM, Babice u Rosic), rozpis (MS Word)
  OB, 15.-16. 5. - žebříček B-Morava (ADA+RBK, Hořice u Blanska), stránky závodu
ROB, 23. 5. - 3. jihomoravská oblastní soutěž (GNM, Vlachovice), rozpis (PDF)
ROB, 29.-30. 5. - Valašská liška (HNJ, Vsetín), stránka soutěže
MTBO, 29.-30. 5. - Remerx Cup, mistrovství ČR ve skorelaufu (XBM, Protivanov), stránky závodu
  OB, 29. 5. - oblastní (PBM, Bobrová), rozpis
  OB,   5.-6. 6. - Continental Cup & spol. (ZBM, Moravské Knínice + TBM, Zhoř), stránky závodu
ROB,   5.-6. 6. - jihomoravský oblastní přebor (GBM)
  OB, 19.-20. 6. - žebříček B-Morava (TZL, Fryšták, Dolní Ves), stránky závodu
MTBO, 26.-27. 6. - Mistrovství ČR štafet a na dlouhé trati (VIZ)
  OB, 26.-27. 6. - oblastní + OP štafet (ABM, Dobrá Voda u Mrákotína)

28. 4. 2004
Pár odkazů z ROB - výsledky M’ČR na dlouhé trati, propozice: Sporton Cup (PDF), Valašská liška (MS Word, 890 kB!; ostatně to šumperské PDF také není nejmenší) a Fox Times - informační stránky SK Radiosport Bílovice.
Pár odkazů z OB - propozice oblže v Babicích (MS Word) a info o PWT v Prostějově.

25. 4. 2004
Doplněny mapy M’ČR na DT v OB (17. 4., 254 kB) a 2. OS JM v ROB (10. 4., 163 kB).

24. 4. 2004
Dva týdny uplynuly od vyvrcholení sporu, který vedl ke zrušení Pražských velikonoc, věci se řeší, hlavy pomalu chladnou ... a na netu je v tuto chvíli řada zajímavých textů:
oficiální stanovisko ČSOB a SK Kotlářka Praha;
diskusní fórum na stránkách pořadatelského oddílu - nejen pokec, ale i rozcestník k pohledům z různých stran, názorům zainteresovaných stran i oficiálním dokumentům;
zpráva ČTK z tiskovky na téma OB kontra ochrana přírody (21. 4.);
• článek na Neviditelném psu (22. 4., obrňte se trochu trpělivostí, úvodní přirovnání k dopravě mohlo být kratší, ale pak se podrobně dočtete co a jak, byť samozřejmě z pohledu jedně strany - vyrovnanost pak dostanete v komentářích, kde promlouvají obě strany sporu);
• nekončící téma pro diskuse na Bestíkových novinách (BEN);
• bonus mimo web: v pondělí má na toto téma vyjít článek v Respektu.


Vícedenní seriál na začátku června letos dostane jednorázového "bratříčka" - ohňostroj nad Brnem má rachotit i o půlnoci na prvního máje. Až se zas bude někdy jednat o zavření hudebního klubu na základě stížností občanů, vzpomene si magistrát, že on sám je pořadatelem "oficiálního" rušení nočního klidu, které (na rozdíl od hudební produkce) zasáhne desítky tisíc lidí? :o(

18. 4. 2004
Může nevelký oddíl v pohodě uspořádat velké závody? Jednoznačně může a s úspěchem, dá se říci po mistrovství ČR v OB na dlouhé trati v konické režii.
Mapa V Jeřábech (254 kB; dříve Bahna) nepatří k těm, které by si člověk na první pohled zamiloval. Naoko nezajímavá, relativně placka, místy docela hodně zelená - když by člověk nakoukl do lesa a zrovna ještě trefil místo s bordelem pod nohama, docela by se ve svém názoru utvrdil. Ale, jak praví úvod k Rákosníčkovi, "už na ten druhý" ... řada detailů, mozaikovité porostové pasáže s řadou jasných i nejasných rozhraní, v čistém lese zas spousta kupek a o něco méně jam, které když člověk netrefí přesně nebo se v rychlosti přestane na postupu chytat, tak se najednou nemá od čeho odpíchnout. Otevřené je i komu by takovýto vysočinský terén mohl vyhovovat - relativní placka moc nesedí vrchařům, husté a podmáčené oblasti zas atletům a letecké pasáže naopak bušičům...
Zhusta je asi atlet i bušič dohromady, tak mohl všechny zaříznout - anebo spíš proto, že hemzy decentně nabumbaného Jelínka ho obšťastňovaly až na zpáteční cestě? :o) Marta Štěrbová mezi děvčaty je zřejmě schopná vyhrát v jakémkoli terénu; Zuzka Stehnová byla s druhým místem a minutovou ztrátou docela spokojená. (Určitě spokojenější než Sosna, kterému nikdo nepostavil trať kratší mužské a delší veteránské.) V dalších hlavních kategoriích vcelku bez překvapení, i když málokdo asi čekal těsné stříbro pro Verču Krčálovou a dvě šestnáctky na bedně v D18. Výsledky a další oficiality jsou na stránce závodu, komentáře pak na o-stránkách (Béďa aj.).
Celkový dojem hodně dobrý. Zázemí, výsledky, bufety hojně zásobené, dost dobré ceny pro vítěze ... nebýt odporného počasí, byl by to docela bezvadný závod. Laťka pro příští pořadatele z MZLU Brno je nasazená pěkně vysoko.


15. 4. 2004
ROB na velikonoční způsob: druhá jihomoravská oblastka v přívětivě krátkém duchu.
Člověka, který netouží po dvou hodinových závodech v jednom dni, mohla skoro až překvapit délka: 80m vzdušně 4,25 km, 2m pak 4,7 km. To dalo i zajímavější možnosti volby pořadí, nebyly "jasné případy" typu "odhozené čtyřky". A taky furt měřit - kdo chvíli nezaměřoval, již stál opodál...
Na osmdesátce šlo díky tomu o sprint za 25 minut pro prvního; prosadili se čeští a slovenští reprezentanti v pořadí Fučík, Viskup, Hikl, Turský, ženy ovládlo taktéž repre duo Fučíková, Matulová.
Dvoumetr na rovině, žádná sranda. Spíš než začátek přes údolí lidi pěkně povodily tři lišky na placce před cílem, takovou čtyřku někteří hledali i pár relací. Reprečtverka v mužích si akorát přeházela pořadí za Karlem, zatímco v ženách tentokrát Hanku pokořila Mirka Fekiačová.
Oblastka kotlík snese ... no vlastně byly jenom dvě lišky takové připozašité. A vůbec, stavitelku ani compactem neuhodíš (když si na nás navíc co nevidět přivede posilu :o).
Ráno Černík s Košútem o 5 minut horší Fučíka, odpoledne by se Šimeček dokonce vklínil na třetí flek - fajn nápad, nechávat i veterány běžet plnou trať, ale koho to má bavit nechat se od nich porážet! :o(
Mapa s tratěmi (163 kB), výsledky (PDF).


6. 4. 2004
32 % volí Frionor - nebo je to jinak? :o)
Chcete být zdraví, posílit si imunitu? Dopřejte si šťavnatá holoubátka!

31. 3. 2004
Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na duben a květen:
  OB,   3. 4. - oblastní (SBK, Petrovice), rozpis + Apríl Cup + Night Cup
ROB, 10. 4. - 2. jihomoravská oblastní soutěž (GBM, Ruprechtov), rozpis (PDF)
  OB, 17. 4. - Mistrovství ČR na dlouhé trati (KON, Benešov), stránky závodu
MTBO, 1.-2. 5. - Český pohár (TBM, Prštice), stránky závodu
ROB,   8.-9. 5. - Sporton Cup (HSU, Zlaté Hory), rozpis (PDF)
  OB,   9. 5. - oblastní (BBM, Babice u Rosic), rozpis (MS Word)
  OB, 15.-16. 5. - žebříček B-Morava (ADA+RBK, Hořice u Blanska), stránky závodu
ROB, 23. 5. - 3. jihomoravská oblastní soutěž (GNM, Nové Město na Moravě)
ROB, 29.-30. 5. - Valašská liška (HNJ, Vsetín), rozpis (MS Word, 890 kB)
MTBO, 29.-30. 5. - Mistrovství ČR ve skorelaufu + Český pohár (XBM, Brno)
  OB, 29. 5. - oblastní (PBM, Bobrová)

24. 3. 2004
K dispozici je rozpis mapových tréninků v Brně a okolí pro jaro, léto a podzim 2004.

Bohužel, i časopisu OB se stane, že uvede informaci neověřenou z různých zainteresovaných stran - a tak přichází ke slovu dementi (detaily by asi sotva kdo chtěl rozpitvávat). Což samozřejmě nemá být výzva "nečtěte to, je to škvár" - stane se, jinak časák rozhodně furt stojí za to!


23. 3. 2004
Dvakrát z domova: Dolly B. má asi mozeček v kozách ... kde ale Knížák?
Vladimír Renčín dnes trefil hřebíček na hlavičku ... co na to OSA?
(A jinak sorry, příští hlášky už třeba budou zase o sportu.)

19. 3. 2004
Odposlechnuto na dámském záchodku: "Já mám asi nějaký zánět, takový ten ... gynekologický." - "Potřebuješ lepší imunitu, na to je prý dobrý Actimel ... obsahuje ten bifidus, co ti obohatí tu vnitřní flóru." - "A jak se to užívá?" - "No, asi to tam strčíš a naleješ, a ono ti to tu flóru obnoví." (Možná ta slova nejsou úplně přesná, ale takhle nějak to bylo... :o)

15. 3. 2004
V poslední době zřejmě nejkvalitnější závod Brněnské zimní ligy, alespoň co se možností daných terénem týče, přinesl v neděli Běh po Stránské skále. Otevřený, naoko přehledný terén, podle mapy docela primitivně vypadající dohledávky, které ovšem v reálu tak zadarmo nejsou a už vůbec ne v rychlosti, jakou vyžaduje dvoukilometrový sprint, připočtěme časté změny směru a máme kvalitní ukázku toho, jak by měl sprintový závod vypadat. (Rozhodně kvalitnějsí než jakou může nabídnout centrum města, ale to jen tak na okraj...)
Ostatně k mapě - zmapuje-li 15letý dorostenec sídliště, lze zajisté ocenit trpělivost při mravenčí práci, ale v zásadě to není až tak těžké. Ovšem zmapuje-li v šestnácti takovýto terén s vrstevnicovými tvary, kompaktními i roztroušenými skalními výchozy, a troufám si tvrdit že docela dobře, pak už je to o něčem jiném.
Na mužské trati se na špici prosadili loňští spolubojovníci z blanenské štafety, i když nakonec druhý Henek asi byl větším favoritem než vítězný Hikl, ten ale ukázal, že i běžecky nadupaný robák může vyhrát na jemné mapařince. Vítěze seriálu BZL by asi před začátkem tipl málokdo, zdejší třetí místo nakonec vyneslo celkový primát Jirkovi Otrusinovi v nejtěsnějším pořadí posledních let, první tři se vešli do rozmezí tří bodů. Děvčata ovládly "domácí" Adéla Štěpánská před Evou Kabáthovou a v opačném pořadí se postavily i na pomyslné stupně BZL.
Ukázka závěru tratě (39 kB), celá mapa je k vidění na stránce ZBM a výsledky na stránce BZL (ze Stránské skály i celkové).


14. 3. 2004
Bývá občas zvykem v kraji od Bzence po Malacky, že člověk "uteče" z cesty do lesa, aby se "netopil" v hlubším písku. Pro sobotní Vracovské duny to platilo v bledě modrém, jenže se sněhem (jak už ostatně bylo avizováno). Ne že by v lese ležely přímo závěje, v zapojeném porostu to bylo místy tak půl na půl s holou zemí, ale přece jen sníh na tuto dobu zde nezvyklý docela ubíral na silách i na rychlosti (aspoň normálním lidem, Bingo to šel stejně 4:35 na kilák).
Zpestřením nejdelších tratí byl shluk kontrol (83 kB) s volným postupem, za jehož nejrychlejší průběh Zlíňáci vypsali speciální prémii. Sympaticky lze hodnotit jeho zařazení nejen do dlouhých tratí HD21, ale i pro osmáctky, dvacítky a pětatřicítky - ať se taky poměří se špičkou. Nebylo sice asi příliš pravděpodobné, že by někdo z nich t prémii eliťákům vyfoukl, ale co kdyby...?
Po vítězství v hlavní kategorii mužů sahal čerstvý veterán Martin Sadílek, na průběhu shromaždištěm (zhruba 3/5 trati) vedl a šance ztratil právě ve zmíněném shluku. Takže se nakonec prosadili největší favorité: Smola (18,8 km za 85’) před Dávidíkem (kterého v druhé části předběhl), na Sáďu zbylo třetí místo. Mezi děvčaty si se všemi soupeřkami poradily dorostenky Hanka Hlavová a Zuzka Filipová (13,5 km za 94’, resp. 95’). Výsledky celkové a shluk.


Víte, jaká je rychlost pohybu manželky v obchodním centru? 2000 korun za hodinu. (Zasláno vlastní manželkou, neuvěřitelné! :o)

11. 3. 2004
Nejdelším závodem uplynulého víkendu byl nakonec ten, který se v týden staré nabídce neobjevil - Čecháčkův běh s ohlasem "nemusíte jezdit na Brutus", všechno měli jen první tři borci v čase přes čtyři hodiny!

Máte ambice založit si vlastní oddíl? Že ne? Petr Jelínek ano!


Vida, jaká událost dnes hýbe Ostravskem ... že by další inspirace pro Kabát? ... bude příští deska "Dolly v dole"?

8. 3. 2004
Na stránce Brněnské oblasti OB je rozpis oblastních závodů; některé nové informace (27. 3., 3. 4.) byly doplněny do přehledu závodů v okolí o pár odstavců níže na této stránce.
P. S. ...a bude hůř, zítra má prý připadnout až 20 čísel - to nám Zlíňáci neřekli, že Vracovské duny by měly být sněhové! :o)


3. 3. 2004
Pro milovníky dlouhých tratí bude březen měsícem zaslíbeným, vybrat si mohou po celé republice. Kdo by si snad netroufl první víkend přímo na vizovický Brutus, může si o téže sobotě odskočit na Předjarní maratón na Kosíři, týden nato si dát H21L ve Vracově, dvacátého pak nejdelší z tratí u Hradce a poslední neděli pořádá dlouhou Sokolov.

Sezóna LOB - letos kompletní a bez termínových přesunů - skončila posledního února v Německu; tady jsou stránky soutěže.


Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na březen a duben:
  OB, 13. 3. - oblastní (TZL, Vracov), rozpis
  OB, 14. 3. - Skalní sprint (BZL, Stránská skála)
  OB, 27. 3. - První jarní kufr (oblastní, CEL+JPV, Ptení), rozpis

ROB, 28. 3. - 1. jihomoravská oblastní soutěž (GBM, Kanice), rozpis (PDF)
  OB,   3. 4. - oblastní (SBK, Petrovice), rozpis + Apríl Cup + Night Cup
ROB, 10. 4. - 2. jihomoravská oblastní soutěž (GBM, Ruprechtov), rozpis (PDF)
  OB, 17. 4. - Mistrovství ČR na dlouhé trati (KON, Benešov), stránky závodu

Aktuálně z Masarykovy univerzity: Éra Jiřího Zlatušky se chýlí ke konci. Kdo si troufá být novým rektorem?

Od 1. března na www.ardf.cz/ardf/hroudokaps browsíte marně. Podle neověřených informací plnič této stránky po svém útěku z Mírova hledá azyl u dávných kumpánů v Praze a zkouší to na hroudokaps.foxklub.com.

13. 2. 2004
Doplnění kalendáře na březen, i pro Brňáky je prvním oblastním závodem "letecký den" ve Vracově, viz rozpis na stránkách SKOB Zlín.
Sobotní brněnský trénink v Bystrci 14. 2. dle dostupných informací není. Stejně tak se dá očekávat, že vzhledem k zařazení zlínského závodu nebude ani 13. 3.


7. 2. 2004
Před týdnem se do druhé poloviny přehoupl Český pohár v lyžařském OB, zdařilý Memoriál zeměměřiče Křoupala šťastně vychytal dostatek sněhu před mohutnou oblevou. Zároveň byl posledním ostrým testem před mistrovstvím světa ve Švédsku - sledujte od středy stránky MS.

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na únor a březen:
  OB,   7. 2. - Hromniční trápení (RBK, Blansko), rozpis
  OB,   8. 2. - Zeldův sprint (BZL, Žabovřesky)
  OB, 13. 3. - oblastní (TZL, Vracov), rozpis
  OB, 14. 3. - Skalní sprint (BZL, Stránská skála)

ROB, 21. 3. - Okresní přebor Bílovice (místní, GBM)
ROB, 28. 3. - 1. jihomoravská oblastní soutěž (GBM)


21. 1. 2004
Hned první závod mistrovství světa juniorů v LOB na klasické trati má pro Českou republiku medailový třpyt! Normálně by na tomto místě následoval odkaz "více hledejte na stránkách mistrovství", jenže ty na vás vybalí aktuální zpravodajství ve finštině, s jinými jazyky si příliš hlavu nelámou ... no nic, třeba se polepší a když ne, tak sledujte české o-stránky (nejčerstvěji v tuto chvíli u Kotlářky). My se zatím můžeme jen dohadovat, zda bronzová "Ruskova" je podle finské transkripce anebo jestli nás mají pořád za ruskou kolonii :o).

Sezóna domácího LOB pokračovala o víkendu v Harrachově mistrovstvím ČR na krátké trati a ve štafetách (stránky závodů). O druhém místě Báry Chudíkové na prvním úseku mužských štafet (Klech prý: "Ještě že měla delší farstu") už bylo napsáno dost, ale je fakt, že na rozběhu se nesešla absolutní špička a od nejlepšího finišmena dostala 6 minut – tak to snad nebude s našimi chlapy tak hrozné...

O víkend dříve pak hostily brněnské Vinohrady druhý ročník Adamna Cupu, opět s docela solidní konkurencí a po loňském pročesání Akátků tentokrát hlavně po sídlišti. Uvidíme co příště – pokusí se Adam ještě něco vytěžit z již proběhnutého prostoru anebo Adamna Cup vyrazí dál do světa?


5. 1. 2004
Sezóna LOB začala u Králíků mistrovstvím ČR na klasické trati a druhý den závodem na trati krátké. Více na stránkách závodů.

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na leden a únor:
LOB, 31. 1. a 1. 2. - Memoriál zeměměřiče Křoupala (Orbitt ZR, Zubří), stránky závodu
Brněnská zimní liga pokračuje 11. 1. Adamna Cupem na Vinohradech, 8. 2. Zeldovým sprintem v Žabinách a končí 14. 3. Skalním sprintem na Stránské skále.


Přes všechnu úctu k tradičním pohádkám, TV vrchol prázdnin přišel 2. ledna. Nestává se často, aby už tak dobrý film byl českým dabingem ještě vyšperkován, ale v případě Shreka se to stoprocentně povedlo!

Ještě jednou nevážně: Nejstarší odkaz hovoří o svatbě, to je jasné – ale ten druhý ... opravdu přímo na kurtu? :o) /zdroj: sport.cz/