h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 0 5

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


V době od července do prosince 2005 si vzal Hroudokaps prázdniny.

17. 6. 2005
"Hrubka pane kreslič", "kterýho idiota napadlo...", no hezky to Petr Mareček schytal za "mapu dvou měřítek" pro nedělní závod (až to za pár let nebude v paměti: na mapě 1:15000 v rohu výřez 1:10000) a aby toho snad nebylo málo, tak i za reklamu na mapě sobotní. No nic, až příště někdo udělá omalovánku, ale s designem v pořádku, bude asi hodnocen lépe...
Jinak stručně k žebříčku B-Čechy s bohatou moravskou účastí na moravské straně Vysočiny: pohodové závody, více na jejich stránkách (sobota, neděle) a v ukázkách map (sobota /89 kB/, neděle /118 kB/).

4. 6. 2005
Mistrovství České republiky ve sprintu - Třebíč tří tváří: Normální město, nijak husté ulice, prostě jen kouknout a mazat - to bylo na konec, ždímni se a přitom nezačni "gumovat". Trocha skalek ve svahu a kousek lesoparku, aby si člověk také na chvilku připadal jako v lese a namísto odboček hlídal směr a vzdálenost. A konečně křivolaké uličky a schodišťata v židovském městě, drobně připomínající, že i u nás můžeme najít kousek Alberobella či Matery (viz PWT na podzim 2002, paralelní ukázka mapy i "terénu" byla v časopise OB) - to pro změnu hned na začátku, pro rychlé rozhodování bez šance mít namapováno předem. Ukázka mapy (200 kB).
Zřejmě po loňských zkušenostech, kdy se objevil komentář vyčítající pořadatelům jinak povedeného M’ČR, že eliťáci (které měl závod hlavně ukázat veřejnosti) se ztráceli v množství závodníků všech kategorií, rozhodli se letos Třebíčští rozdělit mistrovství na tři samostatné bloky: od jedenácti startoval hlavní závod (jen top kategorie), od půl jedné - tedy po jejich doběhu - pak junioři a dorostenci (od dvou pak společné vyhlášení MD16-21) a teprve od tří odpoledne přišla řada na veteraniádu. Možná byl závod příliš rozkouskován, vetoši mohli klidně přijet až po obědě a mladí zas v době jejich závodu už vyrazit na prohlídku města, ale v zájmu přehlednosti pro veřejnost - má-li být sprint "obětován" k prezentaci navenek - mi tato separace v zásadě není proti mysli. Stejně jako nevypsání veřejného závodu pro průměrné běžce - rozhodně bych netvrdil (jak také zaznělo na Benu), že by Třebíčští nebyli schopni ten veřejný závod uspořádat.
Kdo že jsou mistři? Dana Brožková o parník před Starou a Štěrbovou, mezi chlapy Olaf (Tomáš Dlabaja) před Lučanem a Smolou. Ještě jedna odbočka mimo hlavní kategorie míří do D18: Na druhém mistrovství letošního roku si podruhé závodnice jednoho oddílu odvážejí kompletní sadu medailí - na dlouhé trati si celou "bednu" rezervovaly běžkyně OK99 Hradec Králové, z Třebíče si tři medaile odvážejí děvčata z pražské Kotlářky. Výsledky (a zdaleka nejen ty - kde jinde vám například udělali rozbor prostoru podle typů terénu, abyste mohli dobře zvolit obutí?) nabízí stránka závodu, už je i článek na orientacnibeh.cz.
P.S.1. Možná detail, ale na jedničku zvládnutá grafika - počínaje výborným logem přes propagační letáky až po mapu (možná si řeknete co se na mapě dá zkazit nebo naopak vymakat, ale schválně si všimněte, že někde mají nápisy a reklamy prostě jen tak naflákané jak jim zrovna "upadly od myši").
P.S.2. Do mladých pere slunce a rakváčům chčije - to je nějaké spravedlnost? :o)

Opožděný doplněk: ukázka mapy z oblastního přeboru v Šošůvce.


Horst Fuchs možná překonán? Kam se hrabe jeho nanosítko, 12000 turborychlých otáček a 750 wattů silného megavýkonu - nyní teleshop nabízí židli, co pohlcuje prdy!

16. 5. 2005
Druhý + třetí a tím i poslední jarní díl Českého poháru štafet a po šesti letech Bukovinka. Přiznejme, že pro kratší štafety je tento prostor (nově rozdělený na severní a jižní mapu se zhruba kilometrovým překryvem) přece jen vhodnější než tehdy pro pohár elity v kombinaci zkrácená + klasika, kdy v neděli (to byl dokonce World Ranking Event) už se chodilo sem a tam již proběhaným prostorem jen aby se natáhla předepsaná délka.
Sobota (ukázka mapy, 92 kB) v režii Tesly záměrně kratší vzhledem k odpolednímu sprintu, jednodušší terén, nic moc neřešit a valit, ale přitom dokázat přibrzdit v těch málo zelených místech, kterým se muselo projít. Mapa standardní úrovně, vrstevnice, bodové a liniové objekty zjevně převzaté z minulé verze (aby taky ne, pokud tam byly dobře), revidovány tedy porosty - vcelku dobře, ale slabší místa by se přece jen našla, takže celkově "ujde". Tratě hodně rozfarstované, s výjimkou úplného závěru jen pár uzlových kontrol. Škoda informační slaboty, spíkr odkomentoval co mohl, ale přece jen ve srovnání s nědělí výrazně "tahal za kratší konec", což zejména vyniklo (ale ono to spolu zjevně souvisí) při praktické absenci průběžných výsledků.
Neděle (ukázka mapy, 114 kB) pod taktovkou Žabovřesk už dost o něčem jiném, tratě o kilák delší a hlavně s pořádným převýšením a skalnatými pasážemi protáhly čas na úsecích zhruba o 10 minut a hlavně mnohem víc roztrhaly pole. (Jen tak na okraj: Nebývá zvykem, aby v chlapech hned několik druhých úseků šlo lepší čas než vítěz úseku prvního - inu když hned na dvojce celý čelní balík zahučí o údolí vedle... Na jejich obranu ale nutno říci, že řadě lidí to tam podobně nesedělo, takže možná ta údolí byla fakt vůči příběhové cestě trochu posunutá.) Jinak kontroly ve skalách voleny dobře na spolehlivě umapovatelných objektech; tato část (vlastně již okraj krasové oblasti) by rozhodně zasloužila aspoň desítku, ne-li měřítko ještě větší. (To by ovšem pak bylo spíš pro middle, pro štafety taková houbařinka není zrovna to pravé.) Výsledný dojem z organizace i tratí dobrý a za ty kopce se nezlobme, po čtyřech lezli všichni... :o)
Více o štafetách i vloženém sobotním poháru elity ve sprintu (Brno, Rosnička přímo v Žabinách) na stránce závodů.


9. 5. 2005
Historie se opakuje po 10 letech - pamatujete na čtvrtý závod elity v roce 1995, krátkou trať 14. 5. u Jablonce na mapě Beran? Pravý ledový, dva stupně a sněžení jako vizitka půlky května ... letos jen s týdenním předstihem, ale o to kvalitněji. U Horního Slavkova sníh (a místy krupky) hlavně poletoval, ale na Visalajích v neděli leží regulérních 10 čísel (na rozdíl od některých oblastňáků ale moravská béčka a slovenský pohár elity nikdo neodvolá coby neregulérní - pravda, ten den ráno už by to opravdu nebylo to pravé ořechové...).

24. 4. 2005
"To jste si teda dovolili moc," tak komentoval Tonda Věžník fakt, že Mistrovství Moravy v Mnichově (taková díra u Vrbna :o) se běží na mapě Adamov. Ovšem ona se tak jmenovala už stará mapa (bacha, BMP) vydaná před drahnými lety ... srovnáme-li ovšem tehdejší mapu s novou, nestačí se člověk divit, jakým stylem se mapovalo v 80. letech v porovnání s dnešním standardem. (I když i nový Adamov má slabší místa, třeba kupkovatý prostor u severního okraje /nad 11, viz mapu/ se ukázal být pro řady běžců bludným.)
Nedělní Český pohár štafet (mapa s tratí, 165 kB) přinesl zajímavý moment hned na prvním úseku mužů - nebývá zvykem, aby na prvních třech místech českého pohárového závodu figurovali tři cizinci (Barrable před bratry Bukovacy). Další díly už se ale nesly ve znamení spanilé jízdy pražské Sparty, kterou už Bašus vytáhl do čela a Skripnik na finiši urval nejlepší čas o dvě minuty před Dávidíkem (měl dobrou farstu, ale stejně je to bejk :o). Hodně různé farsty (na 1 až minuta rozdílu, podobně 6-7) byly ostatně asi největší slabinou nedělní trati.
Pakliže Štěpána lze označit za hrdinu neděle, pak svého nrdinu má nesporně i sobotní klasika (jejíž tratě byly podle ohlasů hodnoceny jako povedenější) - Pepíno Hubáček sice s Dávem prohrál, ale druhé místo mezi muži s řadou cenných skalpů je stále skvělou vizitkou bývalého reprezentanta. Největší bejk víkendu je ale stejně Jakub Oma - v sobotu vyhrál robáckou dlouhou (pravda, spíš polodlouhou, stačilo mu na to 96 minut), odpoledne si ještě střihnul v Liberci sprint a v neděli pak finišoval Turnovu pro bronz...
Více o MM a štafetách na stránce závodů, kde je i sobotní trať H21 s postupy vítězného Dávidíka (aneb s jakými kličkami se dá vyhrát, když na to má :o).


Své vítěze zná i Mistrovství ČR v ROB na dlouhé trati, sledujte stránky závodu, přehled medailistů se objevil i ve vzkazovníku AROB ČR.

20. 4. 2005
Mistrovství ČR v OB na dlouhé trati v ohlasech z českého internetu (+ komentář stavitele tratí a mapy s postupy medailistů).

11. 4. 2005
Čas dlouhých tratí je za dveřmi: orienťácká u Brna čeká na své vítěze o tomto víkendu, robácká u Hamru na Jezeře o týden později.

31. 3. 2005
Ruské internetové digi hodiny - dobrá prácička, na niž odkaz teď frčí po síti. (Jen mi řekněte, proč se autor coby moskevský student jmenuje Yugo Nakamura a stránka má japonskou adresu? :o)

28. 3. 2005
První pořádné závody o-sezóny jsou za námi: Pražské velikonoce v Doksech a Velikonoční kotár v Konici.

"Hody hody doprovody, už jsme pěkně zmalovaný!" Kdopak to zpíval? (a) orienťáci z Kotlářky v pondělí po Prague Easter; (b) brněnští robáci na velikonočním soustředění; (c) socdemáci po družné debatě se Zemanem.

10. 3. 2005
Mistrovství světa v lyžařském OB: bramborová medaile pro Ondru Vodrážku, více na stránkách MS.

Zato doma se "velké" závody na Kosti a ve Vracově se pro sněhovou nadílku ruší, zatímco "malé" žijí bez ohledu na sníh, ba dokonce se i narychlo rodí - tak se zrodil LOB za Brnem minulou sobotu v Bílovicích a nadcházející sobotu v Praze u Hostivařské přehrady. Sníh přežil, byť s pozměněnými tratěmi, i Adamna Cup - den předtím ještě Petr Matula na lyžích těsně prohrál, v neděli už se mohl radovat s vteřinovým náskokem.

Orienťáckou obcí ale teď možná více hýbou blížící se volby do vrcholných orgánů svazu včetně postu předsedy - tady jsou vizitky obou kandidátů, RadanaLibora (obé PDF, 102 a 150 kB), další na stránce voleb.
To v ROB snad mimořádná volební valná hromada ještě nějakou dobu nebude potřeba, nevidím v současné době vhodnějšího člověka než je právě Míra Vlach. (No, do prdele lezu hezky, že? :o)

Vraťme se ještě k OB potěšující zprávou ze Švýcarska: smrtí "otce OCADu" Hanse Steineggera nekončí vývoj tohoto v Evropě (zřejmě i na světě) nejrozšířenějšího programu pro kresbu orienťáckých map. Pohleďme, co chystají nového ve verzi 9 (zase PDF a bacha, 2,33 MB!).

28. 2. 2005
Jen taková odbočka k lyžování a včera odjeté padesátce na MS: Zatímco před dvěma lety přinesla dvě hodiny strhující podívané (a nešlo jen o Koukalovu zlatou jízdu), letošní "hromadná" 50 přinesla 2:20 nudy (tedy pokud za vzrůšo nepovažujete že je někdo chvilku na špici, chvilku třicátý a vůbec nic to neznamená) a 10 minut strhujícího závěru (ještě že to Estil z první utáhnul až do cíle, tady tvrdím že fakt zaslouženě vyhrál nejlepší). Ať žije "atraktivita pro diváky", že? (Ostatně být divákem na place, tak nevím v jakém stavu bych se dočkal konce - vidět vždy jednou za 20 minut prohučet celý balík a pak se moci leda tak dloubat v nose ... anebo jít na panáka. :o)

23. 2. 2005
Po "náhradním" Benecku, pěkných tratích u Trutnova a "uplakaném" víkendu na Kramolíně uzavřel sezónu domácího LOB přeložený dvojzávod ve Vrbně pod Pradědem. Strachy z kopcovitého terénu a s tím souvisejícího omezení sítě stop po vrstevnici nebo po spádnici se nepotvrdily. Sobotní mistovství ČR na krátké trati nabídlo tři typy postupů: krátké v "měkkých čárkách" (prašan do tvrda neumydlíš :o) hned po startu a v jižní části prostoru, dva delší a proklatě rychlé přejezdy po "magistrále" do té jižní části a zpět a na závěr sešup v hustě najeté síti stop na loukách nad městem. Celkový dojem velmi pěkný, určité mínus jen sem tam za nebezpečný sjezd (zvlášť "koryto" právě na ty cílové louky). Zatímco sobotní závod přesně splňoval to co měl - rozhodovaly volby v síti čárek a lyžařské umění, v neděli na klasice už to bylo víc o fyzičce a bohužel se stavitel nevyvaroval ani postupu, který se vyplatilo jít "letním stylem", tj. po svých a kolmo přes údolí (pokud člověk zrovna nebyl tím, kdo tu stopu v půl metru sněhu šlapal jako první :o). Více prozradí stránka pořadatele, ukázka mapy nedělního závodu.
Z mimozávodní stránky si nemohu odpustit pochvalu na adresu pořadatelů. Na jednu stranu je fakt, že přímo ve sportovním gymnáziu měli asi oproti jiným nejlepší možnosti přichystat závodníkům vpravdě "domácí" prostředí, ale to samo o sobě by sotva stačilo, kdyby nebylo doprovázeno obdobně vstřícným přístupem. Tady se člověk nemusel strachovat co bude jíst - nabídkou snídaní a večeře služby nekončily, bufet fungoval celý den (zhruba do půlnoci a druhý den znovu od rána), no řekněte kdy se vám na závodech poštěstí vstát od půllitru, vyjít do patra a zalehnout do spacáku (aniž by předtím obešel půl města než se někde chytne, a po návratu smrděl jak fabrika na cigára...). Že navíc byla k dispozici kuchyňka a někteří šťastnější (za stejnou cenu) leželi i na postelích, to už byla taková třešnička na dortu. :o)


Souběžně s námi jeli mistrovství své země (jednotlivce a štafety) i Slováci na Pezinské Babě - jak to dopadlo, se můžete podívat tady (/ne/hezká divočina v podání mezičasů Vítka Pospíšila).

Koukáte občas z nudy do výloh trafik? Někdy to stojí za to, že? ... Teď můžete vidět na titulce jednoho časáku "Pepa Vojtek: rozhodl sex - studená Sabina x vášnivá dračice Libuška" a hned vedle "Pepovi utekla Libuška. Touží po tobě, Sabino!" :o)

15. 2. 2005
Jak poukázal Ferda, pokec na slovenské stránce ROB v současnosti "frčí" mnohem víc naž na české; ta zase před začátkem sezóny nabízí aktualizovaný bulletin mistrovství Evropy žáků v Karlových Varech a nově bulletin mistrovství Evropy v Srbsku a Černé Hoře (obojí v PDF). Co z toho vyplývá? Že se vyplatí kouknout na obě!

1. 2. 2005
Trochu dopředu: Březen, už docela těsně před sezónou, ale doma ještě zima a možná sníh - ideálních 9 dní závodů a tréninků v "teplých krajích" nabízí Slovinsko:
OrienteeringOnline Spring (Ajdovščina, Nova Gorica /západní Slovinsko/, 5.-6. 3., 2x middle)
tréninkový týden (mezi závody, 7. 3. klasika, pak tréninky)
Lipica Open (Krajna Vas, Dutovlje /JZ Slovinsko/, 12.-13. 3., delší zkrácená az kratší klasika)
A pro ty, co hledí ještě více dopředu, se nabízí podobný dvojvíkend koncem srpna v Rumunsku - nepříliš obvyklý cíl cesty českých orienťáků, ale zajímavé karpatské terény (kdo ví, třeba i náhrada za Tatry?). Více informací u Sparťanů.


Čím se baví v Austrálii a dnes už nejen tam? Třeba...

30. 1. 2005  (doplněno 1. 2. 2005)
Zdařilý výlet za Beroun: Dědův hrob představuje již tradiční "inventář" Pražské zimní ligy, navíc s jistotou, že mezi žluťavkami, zeleňavkami a jinak obstarožními mapami půjde o docela normální orienťák. I když, pravda, po sedmi letech už se také sem tam nějaká ta změna v lese najde... Sněhu tak akorát po kotníky (docela rozdíl oproti skalnatým stráním kolem Berounky, které jsou téměř holé), kopce že se dají tak akorát vylézt, délky tak akorát na doběh před vytuhnutím, co víc si přát v lese ... a shromaždiště pod střechou, co víc si přát v cíli? Tratě spíše jednodušší, sem tam na volbu, ale rozhodovala hlavně fyzička - řekl bych úměrné charakteru závodu a podmínkám, v jakých se běžel. K tomu dvakrát vrcholová prémie na Dědské rozhledně (z popisu "věž, nahoře" to bylo mnohým jasné už před startem), leckdo se i zastavil a výhledem pokochal :o). Více prozradí výsledky, tady je ukázka mapy (78 kB).
P. S. "Stařešina" Henych sice v závěru nestačil na třicátníka Bašuse, ale zato se o hodinu dříve zkušeně projevil v místě nesedící kontroly (jak potvrzeno pořadatelem v jeho slovu na závěr). "Když není tu, tak bude támhle" bez mrknutí oka zamířil k druhému plotu - a byla tam. :o)


27. 1. 2005
Zatímco v Brně je chabý poprašek, v pražské Hvězdě si mohou lyžaři vybrat mezi bruslením a klasikou.
A jak dopadne (co do sněhové nadílky) v sobotu srovnání Blanska a Berouna, vzdálených 30 km od svých velkoměst?

22. 1. 2005
Zdánlivě "mrtvá" sezóna (kromě prvního LOB se něco děje jen na místní úrovni) přináší na stránce ČSOB sérii zajímavých článků.

Hromniční trápení představuje novou mapu pro letošní závod. Bude víc v lese nebo ve městě?


Zase něco na odlehčení: dětské idoly generace dnešních fotříků - Čtyřlístek (Mapník má odkaz z Betova a hroudokaps zase z Mapníku :o).

13. 1. 2005
Druhé kolo BZL zaznamenalo v neděli rekordních 75 účastníků - pravda, ve srovnání s Prahou nebo Hradubicemi pořád málo, ale když je Brno ta "největší vesnice v republice"... :o) K dispozici je i mapa s tratí.

Stránka ČSOB přináší dobrou sondu do plánů repre na rok 2005.


5. 1. 2005
Co, kde a jak přes zimu? V metropoli nad Svratkou Brněnská zimní liga, Brněnský běžecký pohár a sobotní mapové tréninky (15. 1. Kozí hora, 12. 2. Pohádka máje, 26. 2. Soběšice, vždy dopoledne). Zimní ligy jinde v republice: Hanácká + Středoevropská (novinky, odkazy), Jednota Tour, Ostravská (novinky, odkazy), Hradubická a Pražská, za hranicemi třeba Bratislavská - odkazy na stránce slovenského OB; zde i odkazy na tamní závody LOB, zatímco domácí lyžařské soutěže vizte na stránkách českého LOB. Na celý rok (i další) pak nejkompletnější kalendář českého i světového OB co znám.

A taky něco na odlehčení: Utřel sem pysk v Kerfuru.

1. 1. 2005
Pololetní prázdniny (= půl roku trvající :o) končí, hroudokaps se vrací. Poněkud skromněji a s menšími ambicemi, než když před 3 roky začínal ... dost keců, stejně to poznáte sami. Pro připomenutí barevné odlišení zpráv: z orientačního běhu, z rádiového OB a ostatní. Dotaz do pléna: má cenu dělat rozcestník na závody příštích dvou měsíců, jak tomu bylo do června?

Slovem do pranice jsme v červnu končili, slovem do pranice i na nový rok začínáme: co je a není fér při pořádání závodů?