Mistrovství ČR v OB na dlouhé trati, 16. 4. 2005, Brno-Bystrc, mapa Veveří.

Komentář stavitele tratí (+ mapy s postupy medailistů).

Ohlasy na českém internetu (posbíráno 19. 4.). Přednost dostává článek z oficiálních stránek ČSOB:

18.04.2005 - Petr Klimpl
Horáček a Stará vyhráli dlouhou trať v Brně
Tradičně prvním o-šampionátem roku bylo Mistrovství České republiky na dlouhé trati, které na sobotu v okolí brněnské přehrady připravili pořadatelé z VSK MZLU Brno. Na těžkých tratích vybojovali v hlavních kategoriích mistrovské tituly Michal Horáček (Slavia TU Liberec) a Zdenka Stará (Tesla Brno). Závodníky čekaly tratě připravené Jardou Dokoupilem ve velmi členitém terénu, s plochým hřebenem ve východo-západním směru, ze kterého spadají na jih i sever příčná údolí, na sever strmější; hustá síť cest, les smíšený, pestrá vegetace, porostové detaily, v severních svazích kamenité oblasti. Mapu (1:15000) velmi dobré kvality připravila osvědčená dvojice Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš. Tratě byly podle ohlasů orientačně jednodušší v dohledávkách, našla se volba postupů, fyzicky to však bylo velmi náročné. Organizačně vše klapalo, výborné shromaždiště, počasí bylo pěkné (sluníčko hřálo závodníkům na trati možná až moc), naši nejlepší byli i v televizi v Brankách, bodech - velmi pěkný šampionát.
Na muže čekala trať o délce 23.0 km s převýšením 1090 m. V mužích vyhrál Michal Horáček (Slavia TU Liberec), který při neúčasti nemocného Jedličky potvrdil, že je u nás nejlepší. Jeho vítězství bylo naprosto suverénní (o 12 minut). Stříbro pro Teslu Brno vybojoval Angličan Nick Barrable (mj. bude startovat v týmu GBR na první sérii SP v Anglii), pro bronz si doběhl David Hepner ze Slávie Hradec Králové, čtvrtý skončil pardubický Tomáš Udržal a pátý obhájce mistrovského titulu Libor Zřídkaveselý (ZBM).
Ženy měly parametry tratě 14.9 km a 630 m stoupání. Mistrovský titul vybojovala Zdenka Stará z Tesly Brno (mistryně v cíli: "Trať pěkná, citlivě postavená na volby postupu. Neměla jsem optimální formu, ale šla jsem plynule bez velkých chyb, na rozdíl od Marty. Čekala jsem, že budu na bedně, ale ne že vyhraji."), která porazila chybující obhájkyni vítězství Martu Štěrbovou z Lokomotivy Pardubice o 4 minuty, bronz putuje do TJ Turnov zásluhou Michaely Omové. V juniorech získal zlato Zdeněk Rajnošek (ZBM) před Henychem (VLI) a Hájem (TZL), v juniorkách byla nejlepší Lucie Krafková z Nového Boru, další dvě medaili vybojovaly Hrušková (DKP) a Spurná (PGP). V dorostencích ukázal nejlepší formu Adam Chromý (ZBM), který vyhrál před Benešem (SJC) a Kodedou (SSU). Kategorie D18 se stala jasnou záležitostí dorostenek OK 99 Hradec Králové, které obsadily všechny medailové pozice v pořadí Vaculíková, Doležalová a Machútová.
Současně s mistrovstvím se tradičně běžela i Veteraniáda ČR, i zde byly velmi náročné tratě a zajímavé souboje.

Následuje několik postřehů ze stránek osobních i oddílových (s odmazáním výsledků členů oddílu a podobných "soukromých" odstavců, které už nehodnotily samotné mistrovství); věřte nebo ne, pořadí příspěvků bylo vylosováno :o).

Jak to vidí Béďa:
První letošní o-šampionát se běžel v sobotu v Brně, závodníci bojovali o mistrovské medaile na dlouhé trati v okolí brněnské přehrady (centrum závodu Brno-Bystrc, kemp Obora). Závodníky čekaly tratě připravené Jardou Dokoupilem ve velmi členitém terénu, s plochým hřebenem ve východo-západním směru, ze kterého spadají na jih i sever příčná údolí, na sever strmější; hustá síť cest, les smíšený, pestrá vegetace, porostové detaily, v severních svazích kamenité oblasti. Mapu (1:15000) velmi dobré kvality připravila dvojice Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš. Na muže čekala trať o délce 23.0 km s převýšením 1090 m, na ženy pak 14.9 km a 630 m stoupání (tratě tedy pro minulým létům o trošku kratší, za to však s dosti velkým převýšením - a to ještě stavitel vytáhl start na hřeben s převýšením 110 m). Tratě byly podle ohlasů orientačně jednodušší v dohledávkách, našla se volba postupů, fyzicky to však bylo velmi náročné. V mužích vyhrál Michal Horáček ... (shodné s textem na stránce ČSOB) ... náročné tratě a zajímavé souboje. A když k tomu připočteme žebříčkový závod pro 4 oblasti, pohybovalo se v okolí brněnské přehrady přes 1300 o-závodníků. Organizačně vše klapalo, počasí bylo pěkné (sluníčko hřálo závodníkům na trati možná až moc), naši nejlepší byli i v televizi v Brankách, bodech - pěkný šampionát.

OK Jilemnice:
V prostoru mezi brněnskou přehradou a autodromem uspořádal VSK MZLU Brno letošní první mistrovství republiky - na dlouhé trati. Velmi teplé počasí a tratě s velkým převýšením byly nejvýraznějším soupeřem všech závodníků. Orientačně jednodušší tratě, ale velmi slušně v daném terénu postavené prověřily především stav běžecké přípravy po zimním období.
Závody měly celkově výbornou úroveň po pořadatelské stránce (zázemí, komentář, technické zabezpečení). Konkurence v hlavních kategoriích mužů a žen byla trochu slabší, ale jinak to bylo důstojné mistrovství. Škoda jen, že se termín závodů posouvá stále více dopředu a tak výhoda běžců z oblastí bez sněhu je zřejmá.
V hlavních kategoriích zvítězili Michal Horáček (VLI) a Zdeňka Stará (TBM). V juniorech pak bývalý náš člen Zdeněk Rajnošek (ZBM) a Lucie Krafková (BOR), v dorostu Adam Chromý (ZBM) a Jana Vaculíková (PHK).
Fotogalerie.

SK Severka Šumperk:
17. 4. 2005 Dlouhá trať aneb kdo umí do kopce volume II
Sluníčko svítí, pravidelná lodní doprava na Pryglu již zahájena, voda v přehradě ještě není úplně zelená - naprosto ideální podmínky pro epesní sobotní zewl na brněnské přehradě spojený například s návštěvou ZOO nebo hradu Veveří. Tak takle nějak bych si představoval sobotu 16. dubna. Ale ne, největší drsňáci mezi největšími drsňáky (teda jako orienťáci, kteří běhají dlouhou), a spousta dalších pozérů, kteří se spokojí s oblastním žebříčkem, si dali dostaveníčko v autokempu Obora na břehu brněnského Pryglu. Protože terény v okolí Brna jsou jaké jsou (typicky středoevropský, členitý, smíšený les, hustá síť cest, pestrá vegetace, zajímavé porostové detaily, v severních svazích kamenité oblasti - asi tak nějak), dala se očekávat pořádná pruda. A to taky byla! Mohlo to být ještě o něco drsnější, kdyby se závod běžel za plného vegetačního období. To by možná i ostružiny z Tulinky a Svatého Kopečka strachy seschly. Mno a jak to teda vypadalo v reálu: na start 100m převýšení na 1200 metrech, což byl čirý alibismus ze strany stavitele. Mít 23 kiláků a 1090m převýšení nebo 1190m převýšení už by mě bylo asi úplně jedno, protože prošitej jsem byl tak i tak. Ukázka mapy tentokrát nebude, protože ju nechcu hodně dlouho ani vidět! A kdo umí nejlépe do kopce? V babách vyhrála Zdenča Stará, ve chlapech to pořádně nakejchul Píchal (Michal Horáček) a druhýmu dal 8 minut. ... Jak běželi ostatní plantážníci na oblži se laskavě podívejte sami na stránkách závodu.

Lokomotiva Beroun:
Jak může být orientační běh krásný... Sluníčko, teplíčko, kvalitní terény výborné mapy to byly atributy dnešního MČR na DT u Brna.

TJ Sokol Vizovice:
Když jsem minulou sobotu na Lukově říkal, že se už těším na příští týden na čtyřicítky, tak se všichni ptali zda jdu do sauny či jedu na dovolenou. Čtyřicítka to sice nebyla, ale horko bylo slušné.
V posledních letech letech hojně využívaný prostor mezi Masarykovým okruhem a Brněnskou přehradou dával již dopředu tušit, že to nebude žádná "POHÁDKA MÁJE".
Centrum závodu bylo umístěno v autocampu Obora v blízkosti hradu Veveří. Spojení MČR, Veteraniády a čtyřoblastního závodu přilákalo na start více než 1300 závodníků.
Nemohu hodnotit jiné tratě, ale mistrovská trať mužů byla postavena velmi dobře. Z mého pohledu bych řekl, že to byl jeden z nejpěkněji postavených závodů, které jsem kdy v životě šel. A po pár letech myslím opět ukázala kdo je nejlepší. Suverenní výkon Michala Horáčka pak zaslouží obdiv.
Návrat ke klasickému systému intervalového startu a neokruhového systému je u tohoto typu závodu rozhodně cestou správným směrem.
Myslím, že pořadatelé (obzvláště stavitel tratí) nasadil laťku hodně vysoko.

Sosnoviny:
Poblíž brněnské přehrady se běželo Mistrovství ČR na dlouhé trati. Terén nebyl na tento druh závodu použit poprvé. Tenkrát v roce 1984 to prý pořadatel trochu přehnal a vítězné časy prý (nepamatuji, ale závod jako legenda je probírán dosud) přesáhly u H21 3 hodiny. Z pamětníků závodu běžel DT už jen Petr Henych. Asi byla tehdy tvrdší konkurence nebo se Heňa od té doby zlepšil, ale umístění má po 21 letech vlastně stejné - 6. místo - prý to mám upřesnit Heňa byl před těmi 21 lety 5. a teď až 7., z pamětníků běžel ještě Tom Václavek, který ale v roce 1984 byl disk. a nyní 31. - takže asi mládne :-). Terén to byl velmi nepříjemný a já na oblastním velkožebříčku všech moravských oblastí nedal čas pod 10 minut na kilometr. Stavitel věděl do čeho jde a délky mistrovských kategorií podle mne odhadl. Ale jinak samé kopce pořád přes 50 metrů převýšení, hustníky, cesty na jen pár extrémních obíhačkách, rýhy - a mistrovství nebylo o ničem jiném. Holky na mistrovské D21 to měly navíc na můj vkus podivně křížené, zase ten sportident co dává staviteli další možnosti. Takže mistrovství na fyzičku a morálku a na mapu se nemělo také zapomenout, i když v kopcích to nebyla žádná jemná mapařinka. V hlavních kategoriích vyhrála Zdeňka Stará a Michal Horáček.

SK Kotlářka Praha:
Stará bolest DT - občerstvovačky při teplém počasí.
V sobotu 16.4.2005 se běželo u brněnské přehrady letošní první mistrovství ČR a to na dlouhé trati. Přestože převažovaly klady, tak díky teplému počasí nebylo možné přehlédnout jeden nedostatek - občerstvovačky.
Pořadatel z VBM vybral hezké shromaždiště, kde bylo vše při ruce. Parkování, sociální zařízení, stany, doběh atd. na vzdálenost pár metrů. Trochu slabší to bylo s možnostmi občerstvení před závodem, pivo (káva, čaj) a párek (za třicet) jakožto jediný sortiment je přeci jen málo, ale pravděpodobně to nebyl sortiment a cena pro závodníky, ale pro návštěvníky přehrady. Po závodě již bylo k dispozici dostačující občerstvení i s několika teplými jídly.
Ukázky map přilehlého okolí dávaly neznalým tušit, že kopců bude dnes požehnaně. Na druhou stranu takovýto vertikálně hodně členěný terén umožňuje pořadateli poměrně snadno stavět tratě na volby postupů. Přestože mapa byla „patnáctka“, což jako veterán zrovna nemiluji, tak se mi ji podařilo poměrně dobře číst. Když jsem kousek za druhou kontrolou běžel cca 50 m od občerstvovačky a těsně před třetí šel přímo přes občerstvovačku, tak jsem si pro sebe v duchu poznamenal, že pořadatel skutečně s občerstvovačkama nešetřil a že konečně to bude dlouhá trať i v tomto bodě tak, jak má být. Přes stejnou občerstvovačku jsem šel ještě jednou z deváté na desátou kontrolu. Po doběhnutí do cíle jsem ale zaznamenal trochu odlišné hlasy od svých o mnoho let mladších oddílových kolegů. Pohled do mapy jim dával za pravdu. Na BENu jsem zaregistroval stížnost jedné veteránky D40, že pořadatel opomíjel veterány s občerstvením. Není tomu tak, opomíjel i ty mladé. Pro řadu kategorií (těch nejdelších), přišlo občerstvení až po 60 minutách i později, řada kategorií musela nakonec volit postup přes občerstvovačku (teplé počasí to vyžadovalo), přestože by se nabízel postup kratší a výhodnější. Je snad zbytečné si připomínat pravidla hovořící o občerstvení po 30 minutách, pokud se předpokládá čas vítěze přes 60 minut (a to u DT platí pro všechny kategorie).
Až na tuto „skvrnu“ byly tratě zajímavé s možností neustále něco „řešit“. Trochu problematická se mi zdála hned první kontrola (shodli jsme se na tom téměř všechny šedesátky), kde to porostově nebylo zrovna O.K. a navíc trochu posunuté vlevo.

... a na závěr poděkování z úst šéfa závodu na stránkách pořadatelského oddílu:

VSK MZLU Brno:
Poděkování
od: Emil Bauer   z: 17. 04. 2005, 17:58
Tak je to za námi. V novodobé historii oddílu největší závod jaký oddíl pořádal. Mimochodem, letos slaví oddíl 40 let od založení. Chtěl bych prozatím touto cestou poděkovat všem členům oddílu, kteří se aktivně podíleli při přípravě a organizačním zajištění vlastního závodu. Chtěl jsem jmenovat hlavní "tahouny", ale všichni byli důležití a všichni odvedli na svých úsecích perfektní práci.
Děkuji zároveň "externistům" Jiřímu Urválkovi, Davidu Alešovi, Mirku Chmelařovi a Mirku Hlavovi jakož i brněnským oddílům ZBM a TBM za poskytnutí materiálu. Závod dle mého názoru dopadl, i díky krásnému počasí, velice dobře.Vše proběhlo bez stresu a emocí. I když se nějaké chybičky našly, celkový dobrý dojem to nezkazilo.
Ještě jednou všem děkuji.
Emil

Zpět na Hroudokaps