h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 0 2

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


20. 12. 2002
Praha-liška 2002 s nejkvalitnější tratí za posledních x let. To si troufám s klidným svědomím říci - hlavně proto, že se Marcele podařilo zase po letech udělat závod na plný počet 5+5 kontrol, a nebyla to žádná procházka po blízkých čtvrtích, ale pěkně výživné proběhnutí; když Vory sliboval ve svém inzerátu "naběháme 20-30 kilometrů", rozhodně nepřeháněl. S ohledem na výše uvedené je docela škoda, že Michal se Šárkou nakonec neměli rovnocennou konkurenci, o druhém místě rozhodoval čas mezi skupinakmi "šestijablíčkových" - viz
výsledky s komentářem (Word). Tak co, kdo se příští rok nechá vyhecovat a pojme to taky závodně? Bude-li trať stejně kvalitní jako letos, určitě to za to stojí!

Rozpisy mapových tréninků v Brně: soboty, zima 2002/2003 a středy, jaro-podzim 2003.
Na stránce BZL je rozpis Sprintu okolo přehrady (5. 1., Bystrc, Rakovec).

Člověk, který na BENu kritizuje cizí gramatické delikty, sám v materiálu 10 let repre naseká překlepů až hrůza ... výrazně nejvíc v pokecech o dřevních dobách, ME ’93 a MS ’94 - tedy těch ručně přepisovaných, ale taky při otevření obálky prvních na ráně. Ach jo...

13. 12. 2002
Druhý ročník Brněnské zimní ligy odstartoval v neděli 8. 12. v místě, kde minulý skončil - na Rosničce, tentokrát ovšem již na nové mapě z kvalifikace sprintu Světového poháru. Na první pohled je
nová mapa podrobnější a také zelenější - oproti nynějšímu zimnímu stavu přece jen nadhodnoceně, ty rozsáhlé zelené plochy působí až odstrašujícím dojmem, ale ještě počátkem října to bylo přece jen trochu jiné; na aktuální podrobnost v "hnědých" útvarech si asi nelze stěžovat. Přibyla nikoli nevýznamná část vilové čtvrti na Žlutém kopci (tu také využil jediný dlouhý postup na trati), na druhou stranu zase ubylo pár okrajových kousků vlastního lesa; možná škoda měřítka 1:4000 (vynuceno IOF?), při "pětce" by se na A4 vešel zřejmě prostor celý. Trať s obdobnými parametry jako na jaře, na 3 kilometrech 230 metrů stoupání - zatímco čas chlapů Libor stlačil pod 24 minuty, vítězných 38 minut Pavly Čermákové mezi ženami už je skoro na úrovni regulérního oblže. Viz výsledky na stránce BZL.

Libor Poslušný zve brněnské robáky na vánoční besídku v pátek 20. prosince večer k Faustu Coppimu (Jiráskova ulice). Kdo se chceš zastavit, dej mu vědět, ať má jasno, s kolika lidmi má počítat.

10. 12. 2002
ROB: 10 let české reprezentace - nabídka tiskového materiálu (220 kB).

5. 12. 2002
Druhý ročník
Brněnské zimní ligy začíná již tuto neděli, tj. 8. prosince Jelen Cupem na Rosničce. Další program: 5. 1. Sprint okolo přehrady v Bystrci, 1. 2. Hromniční trápení v Blansku a finále 23. 2. Adamna Cup na Vinohradech (Blansko sobota, start v 10, jinak vše neděle, start ve 14.30).

Blanenské Hromniční trápení bude zároveň prvním závodem Středoevropské zimní ligy, jejichž 8 závodů (4 na Moravě, dále Rakousko, Slovensko a 2x Maďarsko) tentokrát zabere všechny únorové víkendy.

2. 12. 2002
Máme za sebou i přebor VSK MZLU, letos ve formě dvoukolového sprintu na tréninkové (Přehrada) a
modelové mapě z letošního svěťáku. Výsledky se asi objeví na stránce oddílu.

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na prosinec a leden:
Vypadá to, že chcípnul pes. Teda pokud ne doopravdy, tak aspoň co se dostupných informací týče. :o(
Pravidelnou jistotou je teď až do března BBP, jehož se v sobotu 30. 11. běželo druhé dějství.
A držte si palce, ať zde nalézáte průběžně doplňované informace :o) => BZL viz 5. 12.

Není tomu tak dávno, co pražští cestujcí mohli Brňákům jen tiše závidět, že mají na jízdních řádech MHD kromě odjezdových časů uvedeny také jízdní doby. Doba se změnila, dnes má náskok Praha, kde se z vývěsek můžete i dozvědět, které spoje jsou bezbariérové.

29. 11. 2002
Sezóna oddílových přeborů vrcholí.
Před sedmi týdny
Tesla – chlapy vyhrál Osvald Kozák před Jirkou Procházkou a Petrem Dvořáčkem, v elitní ženské konkurenci pak Zuzka Macúchová před Vendou Klechovou a Katkou Cigošovou.
Před čtyřmi týdny Moira – výhru mezi pány vyfoukl druhému Pavlu Radovi a třetímu Liboru Adámkovi Žabiňák Petr Prokop, dámy: Eva Mulíčková, Martina Radová, Helena Otrusinová.
Před třemi týdny Žabovřesky – slovenská jízda: Pavol Bukovác, Maroš Bukovác, Ondrej Piják, z domácích nejlepší čtvrtý David Zámečník, na "malé mistrovské" se první z "něžného pohlaví" Jana Gebauerová musela sklonit před elánem mlaďochů Adama Chromého a Jakuba Pracného.
A kdo bude nej zítra v řadách MZLU?

25. 11. 2002
Potlesk pro soutěžní komisi OB! Úprava rankingu pro rok 2003: "pro určení koeficientů PB (průměrná hodnota 5 nejvyšších rankingových čísel závodníků) budou hodnoceni závodníci, kteří v závodě odstartovali". Tedy konec případů, kdy eliťák pohnojí závod, následně to zabalí a strhne tím ostatním body. (Kompletní
zápis z jednání SK /PDF/.)

22. 11. 2002
Krátká
fotosonda do účasti ROB na veletrhu SportLife 2002 (celkem 88 kB).

20. 11. 2002
Během 17. listopadu odstartoval přesně v tento den (opravdu v neděli, ale další závody už budou tradičně v sobotu)
Brněnský běžecký pohár 2002/2003. Z robáků a orienťáků nejlepší Tomáš Hikl na 25. místě, přesně 3 minuty za vítězem.

19. 11. 2002
Kdo si chce trochu podráždit lýtka? Co takhle Limonádový Grena běh do vrchu se zátěží (5kg soudek limonády Grena) na trati Blansko–Hořice (pohled do mapy říká: ani ne 2 kiláky a něco přes 200 m převýšení)? Staci prijit v sobotu 23. 11. kolem devate k hospode u Jana (Komenského ulice, asi 100 m od vlakove zastavky Blansko-mesto), start intervalove od 9:30. Soudek si dosud 100% zavodniku neslo v batohu (ideální menší, ale dobre vyztužený s bederními popruhy) – jakykoliv kreativni pristup neni vsak zapovezen. Soudek dostaneš u startu a poběžíš po vytyčené trase fáborky a zase ne tak rychle, že by sis nevšiml fáborků. Trasa je natolik zretelna, ze se nestalo, ze by nekdo bloudil – furt do kopce.

18. 11. 2002
Máme za sebou první ročník veletrhu SportLife na brněnském výstavišti. Protože předpokládáme účast i v příštím roce (ve stejném termínu, 13.-16. listopadu, zase čt-pá pro odbornou veřejnost, so-ne pro návštěvníky), nebude samozřejmě od věci letošní účast trochu zhodnotit. Prvotní otázka asi zní: Měla účast smysl? Soudím, že měla. Je jasné (ani jsme to nemohli předpokládat), že se u našeho stánku nesrocovaly davy. Efekt zastavení tu 10, tu 20 lidí za celý den může leckomu přijít jako vyhozené prostředky, čas a práce. Stejně tak je jasné, že nemůžeme prezentovat okamžitý efekt v podobě uzavřených dohod o sponzoringu, dojednaných článků v médiích anebo masového nárůstu členské základny. Každopádně jsme o sobě dali vědět na místě, kterým prošly desítky tisíc lidí se zájmem o sport anebo na sport zaměřených – a i kdyby jen někdo z publicistů, kteří se na stánku zastavili, nám s něčím trochu pomohl, anebo jen někdo z lidí, kteří o tento sport projevili zájem a případně si vyzkoušeli zaměření, skutečně začal běhat, pak stánek smysl měl.
Za samostatnou úvahu samozřejmě stojí, co se letos nepovedlo nebo bylo nedotažené (co mě tak prozatím napadá, řada věcí se dá určitě ještě přidat):
1) Vlastní "výzdoba" stánku: Dali jsme tam to, co jsme měli k dispozici; Pavel má samozřejmě pravdu v tom, že drobný text si nikdo dovnitř stánku číst nepůjde, nicméně na výrobu velkoformátových plakátů nakonec nezbýval čas ani prachy. (Jak už to tak bývá, nejvíc se nakonec využilo to, co nebylo příliš předem připraveno – stěna s mapami, to bylo rozhodnutí den předem, a nakonec velmi efektní (a zdálky viditelný) svítící lampión, to byl okamžitý nápad při příchodu na stánek.)
2) Cédéčko s představením ROB (co to je, úspěchy, MS 2004, mapy, fotky, ... atd.), které by se významným hostům dávalo, normálním návštěvníkům asi prodávalo za cenu média – i to Pavel doporučoval, taktéž nestíhačka něco kvalitního připravit => úkol do příštího roku.
3) Pouštět furt dokola jednu nahrávku? Stále si myslím, že nic lepšího nevymyslíme. Každopádně (což ovšem nezávisí na nás) se ukázala jako nevýhodná poloha stánku, kdy za jasného dne několik hodin praží slunce přímo do monitoru.
4) Obsazení stánku. Možná že bylo zbytečné, aby zde pozvané hvězdy reprezentace trávily celé hodiny. Jestli by nebylo lepší pozvat si je na určitou hodinu a na stánku mít vyvěšený program, že v hodinu H tu bude mistr(yně) světa X. Y. nebo trenéři reprezentace nebo organizátoři mistrovství světa nebo "lanaři" zdejších oddílů, atd., prostě co nás napadne. Nejlépe spojit s předváděčkou – čímž se dostáváme k dalšímu bodu.
5) Ukázka sportu. Něco v tom smyslu, co měli orienťáci v pavilonu V – akorát jak to provést? Osmdesátka nepřipadá v úvahu, mezi stánky se nedá zaměřit. Dvoumetr by byl v tomto lepší – jenže zas pustit lidi s compactem mezi proudící dav, to by byla hra na očičínka... Předváděčka venku? Za letošního počasí optimální, ale kdo ví, jak bude za rok. Taky je otázkou, kolika z lidí, kteří si přímo na stánku zaměření vyzkoušeli, by se chtělo jít kvůli tomu ven (aby nám pak každý neřekl "díky, všechno zase mít nemusím").
P. S. 1: Pod dojmem nedělních narážek: Vypadá takto
mozek pánů Pavla V. a Petra J.? :o) /93 kB/
P. S. 2: Voryho jsme na SportLife sice nezahlédli, ale jako fámozvěst odtud byl první. (Když už odkazujeme na Voryho fámy, tak alespoň podle toho, co jsme mohli na výstavišti vidět, Sluníčku sluníčko nezapadlo.)

Doplněk ke složení rady AROB ČR: tříčlenné užší předsednictvo tvoří Miroslav Vlach, Marcela Šrůtová a Pavel Rada.

Ještě pár slovy k anketě o "ROBáka roku": Je zjevné, že výsledky na mistrovství světa jsou prvořadým, ale ne jediným měřítkem hlasujících. Zářným příkladem budiž situace na 1. a 2. místě v hlavní kategorii a na 3. a 4. místě v juniorské. V obou případech stálo stříbro a bronz z MS proti medaili jediné, zato však zlaté – ale zatímco zlatý Martin svůj souboj s Kubou prohrál, zlatá Verča Lenku výrazně porazila. Zjevně zde hlasující docela výrazně přihlédli k průběhu celé sezóny.
Ad objev roku: Všichni čtyři, kteří dostali letos v anketě hlasy, by v minulých letech asi měli za své výsledky nárok na vcelku suverénní vítězství. Letos měli holt smůlu, že se takhle sešli.
Ad závod roku: Tady šla úroveň fakt pěkně nahoru a dobré závody, které nevyhrály, měly stejnou smůlu jako poražení objevové. Je otázkou, zda by loňský závod roku letos získal vůbec nějaký hlas.

Budou odtud řízeny ty stíhačky, co by měly (se zárukou beztrestnosti při "omylu") lítat nad Prahou? :o) /42 kB/

12. 11. 2002
Dvě změny ve složení rady AROB ČR přinesly volby na sobotním sjezdu: Marcelu Šrůtovou (34 hlasy), Pavla Radu (32), Petra Jelínka st. a Romana Hrazdila (po 30) doplnili pro příští dva roky Michal Voráček (27) a Petr Kopor (22). Prezidentem asociace zůstává Miroslav Vlach.

8. 11. 2002
Kuba Oma obhájil vítězství v anketě o Sportovce roku v ROB pro rok 2002, potřeboval na to 154 body. Další pořadí: 2. Martin Baier 125, 3. Lenka Novotná 70, 4. Karel Fučík 60, 5. Marek Brož 58, 6. Jarda Krčál 34, 7. Lenka Hrušková 10, 8. Jana Omová a Veronika Krčálová 9, 10. Jitka Žáková 5.
Junioři: 1. Marek Brož 80, 2. Jarda Krčál 73, 3. Veronika Krčálová 38, 4. Lenka Hrušková 14, 5. Martin Váňa 10.
Veteráni: 1. Jana Omová 67, 2. Karel Koudelka 27, 3. Dáša Skřivanová 23, 4. Zdenek Černík 16, 5. Mojmír Sukeník a Jiří Hruška 7.
Objev roku: Lenka Hrušková 28, 2. Eliška Voráčková a Jiří Hruška 3, 4. Tomáš Udržal 1.
Závodem roku jsou s 20 hlasy 4 dny ROB pořádané TJ Turnov. (Hlasovalo celkem 38 lidí.)

Výsledky Bílovických krpálů (PDF, 155 kB). Tak Tonda vyhrál za 3:42 ... život je pes. :o(

Minulý víkend máme za sebou také mistrovství ČR v HOB (horském OB). Hlavní kategorie vyhráli už zase Bára Waldová s Magdou Horovou a po pěti letech (nebo kdy to bylo v Jizerkách?) Míra Seidl s Petrem Bořánkem. Konkurence letos o něco slabší než bývá zvykem, ale i tak je čtvrtý flek Dannyho Šístka s Pucherňákem dost dobrý.

4. 11. 2002
Oprava pár zavádějících informací k sobotnímu závodu: Na mapě skutečně bylo "1972", ale také něco o osmém přepracovaném vydání, takže ve skutečné stáří pět let (ale ta nová cesta tam stejně nemohla být). Vloni měřila trať 25 km po postupu, takže letos byla naopak ještě o chlup delší (ale s menším převýšením).
Podle zprostředkovaných výsledků urval výhru Tonda Šindelka před Viskasem a Mitelkem, zážitky z tratě popisuje
Petr Matula.

Reklama: Řekli byste, že jsou vhodné pro děti?

2. 11. 2002
Bílovické krpály si fakt vybraly počasí. Chčije a chčile, jak by řekl klasik – oproti loňským 25 kilometrům (vzdušně) to letos měla nejdelší trať "pouhých" 20, ale mám pocit, že to bylo akorát tak dost na přežití ve zdraví. (Vlastně to uvidíme až za pár dní. :o) Mapa letos základovka 1:25000, sice stav 1972, takže sem tam něco chybí (to mohl každý pochopit při cestě na start po "neexistující" – ale zjevně fungl nové – cestě), ale při troše fantazie a dobrém čtení vrstevnic se v ní dá v pohodě chytat. Při malé kvantitě se opět sešla určitá kvalita, v hlavní kategorii si to rozdali domácí koně (Šindelka, Matula) se slovenskou ekipou (Viskup, Košút, Turský), letos byli pro malý počet k mužům přifařeni i veteráni (Hruška, Mitelman). V juniorech si to mezi sebou rozdali bílovičtí junioři a mixy přijeli vyhrát Lenka Hrušková s Michalem Voráčkem (nevím co by se muselo stát, aby tomu tak nebylo). Jak to nakonec dopadlo? Výsledky by měly být záhy.
P. S. Přesně tak, jak byla zde, si představuji občerstvovačku na dlouhém závodě.
Ještě taková osobní: "Křach" ... podezřelý zvuk vytrhuje od snídaně borce právě tlačícího kalorickou bombu. Krátký pohled do vedlejšího pokoje a již vidí mladého pána sbírajícího ze země rádio, jež si ještě před chvílí pokojně hovělo v přichystaném batohu. Asi vteřinu ho zkouší udržet v roce a "křach" ... další pokusy již nejsou mladému dopřány, ale může se pak borec divit, že mu při závodě nateče do rádia, jehož hlava se po ranním "odzkoušení" poněkud viklala? :o)

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na listopad a prosinec:
HROB, 2. 11. - Bílovické krpály (horský ROB), rozpis:
TXT, DOC
  OB,   2. 11. - oblastní (ZPV, Suchý), rozpis oblžů
  OB,   3. 11. - Sprintérský pohár (Brno-Lesná), základní info o pár řádků níž
O dalších závodech (Brněnská zimní liga?) zatím nic, pokud se něco uskuteční, tak o tom je tradiční zmínka: Držte si palce, ať zde nalézáte průběžně doplňované informace k dalším závodům :o).

30. 10. 2002
Sprintérský Pohár (vyřazovací závod v OB) se opět po létech koná v neděli 3. 11. 2002 na Lesné na mapě Antoníček, značeno od autobusové zastávky Loosova. Pořádá a všechny zve Plech, sraz účastníků v 10.00 hodin.

29. 10. 2002
Zuzka Macúchová neudržela třetí pozici v
Park World Tour, po závěrečné francouzsko-italské sérii klesla na 7. příčku, místo před Míšu Przyczkovou, trojici našich doplňuje 23. Majka Kovaříková. Dosavadní suverénka Simone Luder ze Švýcarska dvěma absencemi přepustila celkový triumf Norce Hanne Staff, třetí místo těsně vyválčila Švédka Emma Engstrand. Mezi muži je suverénní Ukrajinec Juri Omelčenko, stříbro má Svajunas Ambrazas z Litvy a bronz Nor Marius Bjugan; "blesk ze Špilberku" Damien Renard se blýskl i v Itálii a nakonec mu pouhé tři absolvované závody vynesly 6. pořadí. Z našich si na staré časy vzpomněl čtvrtým místem Ropek - celkově 16., tři místa za Losmanem a šest před Ticháčkem.

Svět se posral ... že se Putinova komanda nerozpakují zopakovat "scénář Pervomajskoje" a s desítkami ozbrojenců zlikvidovat stovky civilistů, to se dalo vlastně i čekat. Že zoufalý čin příslušníků národa soustavně vyhlazovaného ruskou armádou naše oficiální média přepapouškují jako "mezinárodní terorismus", to už je taky skoro normální. A u nás doma se vlastně ani nemůžeme divit, že muži podezřelému z miliardových "operací" dají lidé už v prvním kole volnou vstupenku k imunitě, která ho ochrání před trestem, i kdyby mu cokoliv dokázali. Nebo si snad nějací naivkové mysleli, že své miliony teď začne nalévat na Znojemsko? :o(

Z ankety: "Objev roku: *** (hlavne pro Voryho :-)))))"  /*** = tipy se neprozrazují/

22. 10. 2002
Aspoň se zpožděním nové odkazy - SK ROB Pardubice:
www.rob-pce.wz.cz; nové stránky na Slovensku: www.rob.sk nebo www.radioorienteering.sk (bacha, radioorienteering.sk je v tuto chvíli starší verzí rob.sk).

21. 10. 2002
Sorry, Hroudokaps má teď takové neplánované prázdniny. :o( Tak si od něj na chvilku odpočiňte a nezapomeňte hlasovat do
ankety.

7. 10. 2002
"Nedá mi nepochváliť usporiadateľov za najlepšie spracované zverejňovanie výsledkov na Internete. Bolo to tento rok to najlepšie čo som mohol sledovať." /
Jano Furucz/
"Tak to já se rád přidám. Často aktualizované výsledky bylo velmi zajímavé sledovat, vše navíc velmi přehledné, grafická úprava na solidní úrovni. Lepší divácký zážitek, než minulý víkend naživo... :o)" /Pavel Kurfürst/
Chvála, která musí potěšit. Webmaster slovenské stránky OB jistě ví, o čem mluví, a Pakuo také není na webu žádný bažant.

6. 10. 2002
Na štafety, úplně poslední závod v rámci Světového poháru, konečně přijeli lidi, byl přece jen víkend, navazující závod a nevlídná předpověď rosničkářům nevyšla. Jinými slovy stálo to za to.
Ženy: Nejlepší úseky Wolf a Luder Švýcarsku nestačily, König-Salmi chytla na druhém "čtyřku" - vyrovnanými výkony vítězí Norky Ingvaldsen, Husebye a Staff, bronz zbývá po finiši Švédkám (Engstrand, Granstedt, Hellman), které po druhém úseku vedly. Stejné pořadí je i v celkovém hodnocení SP. Co Češky - dobře rozběhla béčko Míša Przyczková (7.), dobře finišovala áčko Dana Brožková (také 7. na úseku), ale jinak ztráty a nakonec 12. a 14. místo, celkově v SP je český tým sedmý.
Muži: Finská suverenita na pokračování. První úseky přitáhl do cíle Lakanen, po druhém dokonce dvojblok na čele (Ikonen před Huovilou) a nakonec Haldin ukázal, že mu ke čtvrteční výhře "o parník" nepomohl jen super autobus (tak krásně se Omelčenkovi běželo po zvolené obíhačce, až ze samého opojení odbočil dříve a Fin ho záhy dostihl, pak ještě stáhli Lakanena - podle referencí z kontrol si samozřejmě na dohledávkách trochu pomohli /rojnice/, ale na veřejných úsecích to byl vždy Haldin, kdo ten vláček táhl). Vyrovnaní Švédi se nakonec těší z bronzu, když na stříbro posunul Dány nejlepším finišem Jörgensen. (Pro zajímavost nejlepší druhé úseky zaběhli borci z hloubi pole, Maďar Domonyik před Italem Tavernarem.) Naši rozběhli dobře, 3. Švihovský i 7. Horáček v prvním balíku, od druhého úseku už "jelo" béčko, super závod zaběhl Dlabaja a udržel třetí pozici (ale pořád v trochu roztahaném, leč početném balíku); Losman se po odpoutání první trojice dostal do "mlýnice" o 4. až 10. místo, do nervy drásajícího finiše nabíhal pátý, neodolal sice náporu Brita Stevensona, ale společně se přehnali přes Švýcara Lauensteina, takže páté místo i na čáře, nejlepší letošní výsledek (áčko 17.). Celkově v SP za Finy druzí Švédi a třetí Dánové, Češi se vyhoupli na 10. místo.
Výsledky štafet nabízí
stránka finále, výsledky celkové stránka SP ’02; odkazy na mapy: ženy, muži.
Svěťák úspěšně skončil, hvězdy odjely, nastupuje závěrečný závod Českého poháru štafet a atmosféra se uvolňuje. Nejvíc je to vidět na komentátorském stanovišti, spolupráce Aleš-Zřídkaveselý zpočátku vypadá seriózně, ale rychle se to zvrhne, Zhusta se chvílemi trochu vytratí, teda spíš ho Aljoša moc nepustí k mikrofonu, sem tam se dají slyšet další pořadatelé, prostě s úsměvem na rtech to má ten pravý spád. (Rivalita našich dvou nejvytíženějších komentátorů se nezapře, Aljoša si neodpustil navážku do Bédi, ten mu to na své stránce vrací.) Ve vlastním závodě sice chyběla kvantita, ale ne kvalita, v hlavních kategoriích vyhráli muži Zlína (Šidla, Pekárek a Podmolík budou už za tři roky asi těžko porazitelnou sestavou mezi veterány) a hned dvě štafety žen Tesly Brno. Výsledky na stránce pořadatele.

Ještě jeden dojem z SP: Honza Skřička nejen dobře běhá - jím postavená trať klasiky byla podle ohlasů výborná (pro doplnění: kvalifikaci sprintu stavěl Štěpánek, finále Zřídkaveselý a štafety Urválek) a mimo to se velmi dobře zhostil úlohy spolukomentátora v angličtině.
A na závěr od DJ J.R.: Ve čtvrtek se disko rozjíždělo pomalu, ale postupem času to nabralo obrátky, kolem jedenácté už dobře sto lidí na parketu - o půlnoci přišel Zhusta, "thank you, good night" a konec večerníčku... A co včerejší závěrečný banket? To zatím nevíme, nechte si vyprávět od zúčastněných...

Perla týdne: "Může se to stát kdekoliv v hotelu, třeba když se zalejí mlékem lupínky müsli, když se na stupních vítězů pije šampaňské nebo když se po výhře vychutnává doutník." - Antonín Charouz vysvětluje, jak se jeho svěřenci Tomáši Engemu mohla dostat do krve marihuana (včerejší Lidovky). Tak děcka, bacha na müsli... :o)

4. 10. 2002
Kalendář soutěží 1. stupně v ROB 2003 (převzato ze
vzkazovníku):
5.-6. 4. - Mistrovstvi CR na dlouhe trati - FPA /Pardubice/ (neni zarazeno do narodniho zebricku)
10.-11. 5. - Sporton Cup - HSU /Šumperk/ (1.+2. NZ pro vsechny kategorie, zavod s 10 vysilaci na 2 frekvencich)
24.-25. 5. - Krusnohorsky sotek - DCH /Cheb/ (3.+4. NZ pro vsechny kategorie)
21.-22. 6. - Bizon Cup - CCB /České Budějovice/ (3,5 MHz Mistrovstvi CR na kratke trati se zkracenymi relacemi, 144 MHz - 5. NZ pro vsechny kategorie)
1.-6. 7. - 5 dnu ROB - ELB /Liberec/ (4. etapa pasmo 3,5 MHz = 6. NZ pro vsechny kat., ost. zavody nejsou soucasti NZ)
30.-31. 8. - Mistrovstvi CR MD16- - FTU /Turnov/ (7.+8. NZ pro kat.MD16-60)
20.-21. 9. - Mistrovstvi CR zaku - GBM /Bílovice/ (7.+8. NZ pro kat. MD10-13)
4.-5. 10. - Pohar pratelstvi - AFK /Praha/ (9.+10. NZ pro vsechny kategorie).
O poradani Mistrovstvi CR ve foxoringu ani v parkovem ROB neprojevil zadny oddil zajem (pozn. pH: v neoficiální úvaze se to objevilo, ale nakonec je to jinak).

"Orientační běžci, kde jste?" táže se něšťastně Béďa nad skutečností, že finále Světového poháru sledovaly čtyři desítky diváků... Svěťák má dnes pauzu, pokusme se tedy o volném dni podívat na pár důvodů, které to mohou mít "na svědomí":
  • "Podzimní únava" po celé sezóně. Orienťáků je tolik, že se to na závodech asi příliš neprojeví, ale zeptejte se pořadatelů podzimních závodů v ROB ... i na celostátní přijede třeba půlka lidí oproti jarnímu termínu a pouťáky přežívají jen díky nadšení. Člověk na konci sezóny už nemá "hlad po orienťáku".
  • Tradiční jistotu divácké účasti dávají vrcholným akcím souběžně konané vícedenní nebo jiná veřejná akce srovnatelného rozsahu. To v tomto termínu asi nepřipadalo v úvahu a k přilákání lidí na celou dobu samotné možnosti zaběhnout si (po finále sprintu, VIP závod v pátek) asi nestačí.
  • Pracovní den. Malá šance, že kromě omezeného počtu skutečných nadšenců by si na finále brali lidi dovolenou - okruh diváků se tak omezuje hlavně na Brňáky a z nich je řada vázána povinnostmi pořadatelů.
  • O co víc je pořádání akce přímo ve velkém městě atraktivní pro média a sponzory, o to méně je atraktivní pro (zejména místní) diváky. Světový pohár v notoricky známém lese, ve kterém normálně trénujeme, pozbývá na zajímavosti. Dáme-li tento bod s předchozím dohromady... (Co ale teď jeden ze zimních tréninků udělat na tratích SP?)
  • Absence českých závodníků na předních místech. Do Prachovských skal před 8 lety jsme mohli jet na svěťák a na Ropákův boj o celkovou bednu, letos do Brna "jenom" na svěťák.
  • Pochybný směr, jakým IOF vede orienťák, snižuje v očích "normálních" lidí i prestiž svěťáku jako celku. Co je to za sérii špičkových závodů, když jsou na štíru s regulérností nebo v primitivních prostorech?
  • Čech je "nasycen" vrcholnými akcemi v poslední době. Počítejte se mnou: MSJ 2000, MED 2001, MSJ a VM v LOB 2002, PWT dva roky po sobě,... Svěťák už není výjimečným svátkem, jedinou možností vidět světovou špičku v akci jednou za pár let, jak tomu bylo v osmdesátých. Inflaci vrcholných podniků ještě přiživuje nárůst počtu disciplín a možnost (má-li na to člověk prachy) zajet se na cokoli zajímavého podívat ven. Dnes už by opravdu přilákalo masu lidí asi jen mistrovství světa. (Souhlasím, že je škoda, že liberecká kandidatura neuspěla, ač by si to zasloužila. Na rozdíl od podle mého nesoudně urychlených kandidatur na MSJ nebo MED - po 6 anebo dokonce po 4 letech, to snad apriori nemůže mít šanci na úspěch?)
  • Možná se trochu změnilo i spektrum orientační obce. Jsme směrováni k určitému egoismu - dnes nejvíc uspěje ten, kdo se zaměří na vlastní závodění od začátku do konce sezóny - a myslím, že se vytrácí takové to společné "way of living" (anebo přesněji lidé tohoto ražení). Člověk, který by před lety ušetřil pár dní dovolené na svátek zvaný SP, je dnes radši věnuje na dvoje třídenní, ze kterých má rankingové body, anebo už ho víc baví jiné aktivity než orienťák. Ale to je jen spekulace.
  • Rozhodně nejsem toho názoru, že víc lidí nepřišlo proto, že se "někde stala chyba" nebo něco zanedbalo. Kdyby se do propagace vrazilo o deset tisíc víc, přijde třeba o deset lidí víc, a to kdoví jestli (kdo opravdu měl zájem, informační servis měl dostatečný). Předchozích pár řádků budiž bráno jako soukromý pohled, proč dostalo u většiny lidí kdeco jiného přednost před návštěvou SP. Nejvíc to může být líto pořadatelům, kteří v tom nechali kus života (a leccos by udělali jinak, kdyby záleželo jen na nich). Kvůli divákům se sice závody nedělají, ale přece jen...

    3. 10. 2002
    Se stejnou suverenitou, s jakou vyhrával letos jednotlivé etapy i celkový O-ringen, pohrál si Mats Haldin se zbytkem startovního pole ve finálovém závodě Světového poháru na klasické trati, vyhrál o tři minuty před Ukrajincem Omelčenkem a o čtyři před Valstadem. Ten tak s přehledem uhájil vedoucí postavení (konečný stav 358 bodů), Haldinovi (347) nakonec chyběl bod na dnes čtvrtého Mamlejeva (348), na čtvrtou příčku klesl Ikonen (326), pátá zůstala Lakanenovi (319) a na šestou se vyšvihl Omelčenko (312), dnes pátý Maďar Domonyik postoupil na 9. příčku. Jediný český zástupce ve finálovém áčku Michal Horáček díky 14. místu v závodě postoupil na celkové 33., místo před úřadujícím mistrem světa Rostrupem.
    Naproti timu Simone Luder, největší suverénka světové scény od dob Annichen Kringstad, ve finálovém závodě své postavení nepotvrdila (7.); vůbec oproti chlapům zde byly na prvních místech rozdíly minimální (prvních 7 v 92 sekundách). Hanne Staff nestačilo třetí místo k udržení stříbrné pozice, protože dnešní vítězka se jmenuje Vroni König-Salmi a Švýcarsko se tak raduje z double v celkovém pořadí (Luder 434, König-Salmi 374, Staff 367). Celkové čtvrté místo patří dnes páté Svärd (356), páté pak Allberg (333). Dnes druhá Švédka Granstedt a čtvrtá Johansson začínají druhou desítku. Z českých závodnic dnes zaběhla nejlépe Bohdana Térová (pro zajímavost: včera při sprintu měla nejlepší mezičas na nejdelším postupu; dnes 23.), která se vyšvihla i na pozici nejlepší Češky v celkovém pořadí - o 31. a 32. místě rozhodl při rovnosti bodů s Danou Brožkovou (dnes 33.) právě finálový výsledek. Do třetice Zuzce Macúchové patří dnes 39. a celkově 35. místo, ale ta má ještě letošní vrchol před sebou, průběžná třetí příčka v Park World Tour je docela super.
    V béčkových závodech se naši neztratili, mezi ženami 7. Klechová, v mužích bodoval 4. Losman, dále 7. Dlabaja, 9. Smola a 10. Švihovský (mezi ně se vešel Slovák Pospíšil). Výsledky klasiky nabízí
    stránka finále, výsledky celkové stránka SP ’02. Pro doplnění odkazy na mapy: kvalifikace sprintu ženy, muži, finále sprintu a klasická trať.

    Ještě drobné opravy a doplnění doznal říjno-listopadový přehled závodů (viz 1. 10.), byl doplněn hanácký závod 2. listopadu.

    2. 10. 2002
    Předposlední individuální závod řádně zamíchal celkovým pořadím orienťáckého Světového poháru v kategorii mužů. Senzačním vítězem sprintu na Špilberku je Francouz Damien Renard o 9 desetin skeundy před Rusem Mamlejevem, třetí Polák Porzycz, čtvrtý Nor Valstad. V průběžném pořadí dosud vedoucí Ikonen klesl na třetí místo (306 bodů) před dalšími Finy Haldinem (297) a Jani Lakanenem (286), kromě nového lídra Valstada (317) se před mladého Fina dnešním výkonem prodral i Mamlejev (310). Celkové vyhlídky před zítřejším závěrem? Teoreticky vše hraje pro Valstada - má nejlepší výchozí pozici a papírově je i nejlepším klasikem z vedoucího tria.
    Naproti tomu ženy mají stále v čele jednu hvězdu - Simone Luder vítězí dnes i celkově. Dnes před Švédkami Johansson a Svärd a svou krajankou König-Salmi, celkově má 400 bodů a už jasný titul. Husto je ale zato na příčkách za ní, prozatím druhá je Norka Staff (326; dnes pátá), třetí König-Salmi (324) a čtvrtá Svärd (320), z páté pozice ještě může zaútočit další Švédka Allberg (311). Z pohledu papírových předpokladů pro zítřek můžeme o Staff říci totéž co o Valstadovi - je ovšem pravdou, že závod v lese za Žebětínem bude spíš fyzickým bojem na houževnatost (vzpomeňme stominutový nároďák před pěti lety), který by mohl i spíše nahrávat výborným běžcům oproti "pravým klasikům". Tak uvidíme...
    Výsledky sprintu nabízí
    stránka finále, výsledky celkové stránka SP 2002.

    1. 10. 2002
    Poslední a nejcennější tituly - v klasickém závodě - vybojovali na ME v Maďarsku Švýcaři Luder a Bührer ... a teď už opravdu hurá do Brna na finále Světového poháru. Ve středu dopoledne startuje na Rosničce (Wilsonův les v Žabovřeskách) kvalifikace sprintu, odpoledne je pak na pořadu finále na Špilberku s cílem na Komenského náměstí. Čtvrteční klasiku hostí polesí Pohádky máje s cílem západně od Žebětína; nebude se tedy cílovat na autodromu, jak si přál IOF advisor Mr. Haldna - podobně jako v případě sprintu (zamýšlený přeběh Husovy na Svoboďák) i zde původní plán pořadatelů doznal vynucené změny. Celý seriál letošního svěťáku zakončí v sobotu dopoledne štafety na Březině (severovýchodně od Brna, již v oblasti Moravského krasu), na které naváže závěrečný podnik Českého poháru štafet.
    Stránka Světového poháru chystá přímé přenosy: finále sprintu 2. 10. 15.00-17.30, klasika 3. 10. 11.00-16.00 a štafety 5. 10. 9.30-13.00.

    Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na říjen a listopad:
    Finále Světového poháru v orientačním běhu (Brno a okolí) viz výše.
      OB,   5. 10. - Český pohár štafet (RBK, Březina), stránka závodu
      OB,   6. 10. - oblastní (LBM+KIM, Brno-Soběšice), rozpis oblžů
      OB, 11.-13. 10. - Euromeeting (mezinárodní, SJI, Jihlava), stránka soutěže
      OB, 12. 10. - oblastní (SJI, Horní Hutě), rozpis oblžů
    ROB, 12.-13. 10. - Akademické mistrovství ČR (KTS MU Brno, Rudice), rozpis: TXT, PDF
      OB, 19. 10. - oblastní (ABM, Brno-Jehnice), rozpis oblžů
      OB, 20. 10. - oblastní (HVC+CHT, Rváčov u Hlinska), rozpis oblžů
    HOB, 19.-20. 10. - Brněnský tvrďák (horský OB), informace čekejte na stránce ČAR
      OB, 26. 10. - oblastní (VBM, Veverské Knínice), rozpis oblžů
    HROB, 2. 11. - Bílovické krpály (horský ROB), rozpis: TXT, DOC
      OB,   2. 11. - oblastní (ZPV, Suchý), rozpis oblžů
    Držte si palce, ať zde nalézáte průběžně doplňované informace k dalším závodům :o).

    29. 9. 2002
    Sprint na mistrovství Evropy v OB vyhráli Švýcarka König-Salmi a Švéd Wingstedt, naši se v popředí výsledkových listin neobjevili.

    Continental Cup skončil o tomto víkendu na Zvůli v České Kanadě; úspěšnou sezónu završil dvěma triumfy v M21 Kuba Oma.
    Tímto dvojzávodem skončil i žebříček A v neelitních kategoriích; pozici nejlepšího staršího dorostence dvěma druhými místy potvrdil Jarda Krčál.

    Ke svému závěru dospěl i moravský žebříček B dvěma závody ve Vranově u Brna a Petrovicích u Blanska. I béčkový závod ovšem může mít mezinárodní obsazení, jak dokázal v sobotu druhý Peter Viskup.
    Z celostátních soutěží tak už zbývá uzavřít jen Český pohár štafet, jehož poslední dějství uvítají v sobotu 5. října Křtiny. Až zarážející je malý zájem o start zejména v hlavních kategoriích (u žáků a veteránů to není tak překvapivé), nejobsazenější kategorií budou podle přihlášek dorostenky! (Více na
    stránce závodu.)

    Dvě mapy z béček, další ze svěťáku (i zmíněné štafety se poběží na mapě pro SP), to už je pořádná porce zmapovaných prostorů v bezprostředním brněnském okolí. Taková porce, že se uvažuje o uspořádání ROBáckých vícedenních v moravské metropoli v roce 2003.
    Možná že napřesrok kolotoč ROBáckých nároďáků zavítá i na Zvůli. Za krátký čas by mělo být jasno o podobě kalendáře domácích soutěží pro příští rok, tak uvidíme.

    26. 9. 2002
    Mistrovství Evropy v OB (závody jsou součástí Světového poháru) v Maďarsku má za sebou middle a štafety, zatím bez výrazného úspěchu pro české barvy, zaletěl jen Horáček (9. v middle). Nejaktuálnější zpravodajství má asi
    Béďa, případně rovnou stránka šampionátu.
    Víkendovou klasikou končí maďarský týden a pak už hurá se svěťákem na jih Moravy - příští týden se máme v Brně na co těšit!

    24. 9. 2002
    Chyťte lišku rádiem! Nevíte kde? Časopis Fit styl, říjnové číslo, stránky 62-63. (Prý vychází v "malém" a "velkém" formátu, ale obsah by měl být totožný - tak pro jistotu: viděno v "malém" /něco víc než A5/.) Dobré představení sportu pro širší veřejnost.

    23. 9. 2002
    Mistrovství ČR štafet a družstev v OB je za námi. Nejlepšími štafetami jsou v hlavních kategoriích ženy OK99 Hradec Králové před TŽ Třinec, Lokomotivou Pardubice a Teslou Brno, mezi muži pak SKOB Zlín před OK99, Duklou Liberec a Brňáky z Žabovřesk. Družstva dospělých vyhrálo OK99 Hradec před Teslou Brno a pražskými Kotlářkou a Pragou, dorost Loko Pardubice před SC Jičín, Pragovkou a SKOB Zlín a žactvo výběr Hanácké oblasti před Východočeskou a Valašskou.
    Orientacnibeh.cz se již nepotýká s problémy webhosta P.E.S., takže aktuální zpravodajství najdete tam, jakož i na dalších o-stránkách. Na výsledcích se pracuje (jsem zvědav, kolik chytráků s omezenou schopností tolerance zas bude rejpat, jakto že druhý den ještě nevisely na síti).

    Na stránce PZRS máme vedle výsledků letošního "prvního" mistrovství Evropy v Polsku (ME pořádané Evropským svazem ROB) též informace o Evropském poháru klubů (5. až 6. října).

    20. 9. 2002
    "... do budoucna by stálo za to silně zvažovat zda vůbec nějaké štafety přihlašovat, a pokud ano, pak pouze minimum u nichž se dá předpokládat jasná účast. Pro zajímavost několik veledůležitých důvodů, proč nejet závodit: ..." (
    Zdenálova stránka, zrovna před rokem) Chcete-li další veledůležité důvody, mohu posloužit - např. že minulý týden jsem pomáhal s pořádáním, předtím byl 4 dny v Tatrách a 3 dny mapoval, a tenhle víkend bych zas někam jel?! Anebo: přece jsem žádnou účast nikomu nesliboval, tak co po mně chtějí? Prostě až budete zas někdy potřebovat záskok do družstva, víte že s Hroudou raději nemáte počítat. Dodatečně se tímto omlouvám všem, které jsem v mládí prcal za to, jak si mohou dovolit nechat štafetu ve štychu; pokud mi to teď vrátíte, bránit se nebudu. A vůbec promiňte, že sem cpu osobní věci... :o(

    18. 9. 2002
    Výsledky M’ČR žáků v ROB (oba závody v jednom souboru):
    DOC, TXT; mezičasy: DOC, TXT. Jako bonus mapy s postupy vítězů: 144 MHz (140 kB), 3,5 MHz (155 kB).

    Fox-klub Praha Vás zve na 26. ročník Poháru přátelství (propozice v RTF).
    Akademický sportovní klub při MU Brno Vás zve na akademické mistrovství ČR v Rudicích.

    Kachna blátotlachna: Jak to vypadá podle Voryho fám z MS, tak (kromě pár hodňoučkejch) jsme s Jelenem asi jediný zoufalci, co na hamfestu nezasunuli. Zato Vory podle kachního dezinformátora zasunul hned třikrát - zepředu, zezadu a na koníčka. (Alternativní zpráva že "třikrát do tří otvorů" je prý (s)prostou pomluvou mířící ke zmatení veřejnosti.) Těžce si ovšem zavařil, když vyžvejknul, že na koníčka je nejoblíbenější poloha Hanky Fučíkový - horko těžko se pak snažil vysvětlovat něco o odpovědi na anketní otázku. Zda mu bylo uvěřeno, ukáže čas...

    17. 9. 2002
    Nedělní druhý závod robáckého mistrovství ČR žáků ve zkratce:
    M10: Ondra Mlejnek vítězí o minutu před překvapením závodu Michalem Holým, jednu relaci pak ztratili další čtyři závodníci - nejšťastnější z nich je Roman Borovička, kterému dnešní bronz stačí k udržení druhé pozice v NŽ právě před Ondrou, když vítězství Rajtmajera bylo jasné již dříve.
    D10: Vítězný autobus přitáhla do cíle Zuzka Myslivečková, spolu s ní v tandemu doběhla do cíle pro třetí místo Míša Pindrochová a chvíli po nich pro stříbro Tereza Sekerová - medaili dnes zaručovaly startovn časy 10 až 20. Celkové pořadí v NŽ už se neměnilo, Zuzka potvrdila výhru před Petrou Javorkovou a Míšou Marečkovou (dnes 5. a 4.).
    M13: Ani napodruhé se Kuba Leinweber nedočkal posledního žákovského titulu, o  3/4 minuty mu jej uzmul Adam Vašura. Ani druhý z kralupských bratrů nevyšel naprázdno, bronz patří Jakubu Holému. V celkovém pořadí za vítězným Leinweberem Vašura přeskočil Myslivečka, ten skončil nakonec třetí.
    D13: Šok v závěru startovního pole - ani jedna z posledních tří startujících rozhodně nepatřila mezi favoritky a rozdělily si všechny medaile! "Dívka jednoho závodu" Věra Mezuláníková, čerstvý objev Zora Jelínková a dosud nevýrazná Eva Šrámková - to jsou držitelky zlata, stříbra a bronzu. Na celkovém vítězství v NŽ Katky Červinkové už poslední závod nemohl nic změnit, další místa vyšla mně a Mirkovi Vlachovi trochu jinak (pokud by měl pravdu, bylo by to trapné faux pas a samozřejmě nutné nové předání diplomů při vhodné příležitosti), tak zatím raději mlčím.

    M’ČR v OB na klasické trati vyhráli v hlavních kategoriích Ropek před Švihovským a Brožková před Térovou, podle ohlasů to byl dost pěkný závod (i když kvalifikace prý hezčí než finále), v neděli ve fakt drsných podmínkách (zima, déšť a vítr, co boural stany); více viz nejrůznější orienťácké stránky.

    Zase jednou z politického soudku:
    Krizi koalice má vyrešit dodatek ke koalicní smlouve, tzv. "Špidlova doktrína", blíže upresnující povinnosti a práva poslancu za vládní koalici (dále jen poslanci):
    1. poslanci o vládních predlohách nediskutují
    2. pri hlasování o rozprave k vládním predlohám zaujímají poslanci vždy negativní stanovisko
    3. pokud je k vládnímu zákonu rozprava, príspevky poslancu jsou vždy pochvalné
    3. poslanec musí souhlasit se všemi vládními predlohami
    4. poslanec musí odmítnout všechny pozmenovací návrhy k vládním predlohám
    5. poslanec nesmí sám ani v kolektivu predložit svuj ci spolecný návrh zákona
    6. poslanec Kavan je trvale omluven ze všech jenání poslanecké snemovny v tomto funkcním období
    7. poslanec Kavan musí predložit kolegum dlouhodobý plán nemocí clenu KSCM na celé funkcní období, kterí tak vyváží jeho hlas a kterí o tom budou v predstihu informovat svého lékare a svou zdravotní pojištovnu
    8. premiér má právo se vždy rozlobit na každého poslance, který dohodnutá pravidla poruší a okamžite ho vyzvat ke složení mandátu, prípadne jeho chování nazvat "infantilním", v jiném prípade zase "senilním", apod.
    9. pojem smírcí rízení v koalicní smlouve se nahrazuje pojmem rízení o vyloucení z vlády
    10. vyloucení se zjednodušuje, probíhá bez výstrahy (karty žluté), pristupuje se prímo k vyloucení z podílu na moci (karta cervená)
    11. o vyloucení rozhoduje premiér po demokratickém vyslechnutí názoru predsedu všech stran
    12. k vylucovacímu rízení se pristupuje vždy, když poslanec jakékoli strany poruší dohodnutá pravidla
    13. prednostne se vylucují clenové vlády za US-DEU, kterí jsou tzv. "stálí kandidáti na vyloucení", jinak též "ministri v prubežné demisi"
    14. vyloucení clenové vlády svuj trest prijímají s úsmevem a bez reptání, pripouští se též dobrovolná demise pred vylucovacím rízením, která je ocenována pochvalou za dobrou práci pred nastoupeným prezidentem a pomocí pri hledání náhradní funkce
    15. poslanci si tímto dodatkem koalicní smlouvy prelepí v Ústave CR Cl 23, 26 a 27, zvlášte pak ustanovení, že "Poslanci vykonávají svuj mandát osobne v souladu se svým slibem a nejsou pritom vázáni žádnými príkazy."
    Autorem je neznámý Lukáš, staženo z diskuze na
    stránce Hany Marvanové. Mimochodem, tuto dámu považuji po letošním létu za vhodnou kandidátku na úřad příštího prezidenta. Jako jedna z mála si dokázala zachovat tvář a navíc splňuje to, co se v souvislosti s prezidentskou funkcí tak často omílá - podmínku nadstranickosti. Mám totiž za to, že nadstranickost neznamená "nebýt členem strany", ale "nepodléhat tlakům stran"...

    Na Slovensku volby teprve budou tento víkend, ale někteří výrobci již zvolili :o) /za zaslání díky Krámovi/

    14. 9. 2002
    Předposlední mistrovský závod letošní sezóny a poslední, který určí celkové výsledky Českého poháru, mistrovství ČR žáků, odstartoval dnes v Brně-Bystrci. Abych byl přesný, v Bystrci zahájil, odstartoval pak u autodromu a skončil v Žebětíně. Jižní část Pohádky máje (mezi silnicí Žebětín-Ostrovačice, autodromem a starou výpadovkou) prověřila děcka na dvoumetru, který - pokud člověk nezkazil pořadí - nepřinesl nějak brutální převýšení, a tak se dalo čekat, že někdo může ulítnout i k docela rychlým časům. Nakonec se to povedlo skutečně pár lidem, 48 minut Romana Borovičky v M10 (o 6 a 15 minut před dalšími), 41 minuta Pavla Černíka v M13 (o 7 minut, navíc s ním se asi na titul příliš nepočítalo) a zejména 37 minut Petry Javorkové v D10 (o 18 a 23 minut!) stojí za zaznamenání. Dvoumetr zároveň vyjasnil boj o prvenství v další nároďákové kategorii, jistotu už má před zítřkem Katka Červinková (D13, dnes druhá 17 vteřin za Terezou Samkovou). Poslední vítězná tajenka tak zbývá rozluštit v D10, kde navíc Petra dnešním triumfem (vyhrála tři poslední dvoumetry) stáhla náskok Zuzky Myslivečkové na 4 body. Tady jsou
    výsledky dvoumetru (MS Word) a průběžné pořadí Českého poháru (MS Excel, 137 kB; celkové výsledky už budou i v TXT). /Odkaz na stránce ROB bude jakmile se vrátí Michal z orienťáku, nechci mu hrabat do souborů./
    Ještě pár slov k vlastní soutěži - troufám si tvrdit, že Bílovičáci se docela vytáhli. Konkrétně v pár věcech - věc první: Šestero sponzorů se neposbírá na lecjaké dospělácké jedničce, dětskému mistráku se to poštěstilo. Věc druhá: Divadelní představení jako "předkrm" vyhlášení výsledků (anebo jako "hlavní chod" a vyhlášení "moučník"?) - kdy jsme něco podobného viděli? (Jasně, mušketýrská scénka před 3 týdny na M’ČR dospělých ... ale tohle byl plnohodnotný kus.) A konečně věc třetí: Kdy si kdo odváží ze závodu diplom se záběrem své maličkosti na doběhu úspěšného závodu (ještě vyšperkován zmenšenými záběry svých kolegů ze stupňů vítězů)? Tyto záběry navíc nezůstanou jen jednoúčelové, veškeré snímky na doběhu pořizované (nejen medailistů) by měly v krátké době vyjít na CD spolu se "běžnými" daty za soutěže (výsledky, mezičasy, mapy s tratěmi a - dokáží-li je dát dohromady - postupy nejlepších); cena by neměla příliš přesáhnout náklady na pořízení média a záznamů. Takže se těšme, mělo by to stát za to.

    Jak jste si možná všimli, report z MS v ROB byl jen o něčem a o něčem zas ne (třeba vůbec nebyly zmíněny výsledky) ... on totiž byl poněkud nedodělaný, prostě nestíhačka :o( - co nepozbyde se zpožděním úplně smyslu, mohlo by se následně objevovat jako "dozvuky MS". Ještě že máme stránku reprezentace, kde máte o MS v podstatě kompletní servis.

    Vrcholem domácí sezóny orientačních běžců je mistrovství ČR na klasické trati o tomto víkendu v rychlebské Ostružné. Dnes byla na programu kvalifikace, zítra finále rozhodne o titulech - sledujte orienťácké stránky.

    9. 9. 2002
    Mistrovství světa v ROB 2002: Když v Tatrách šukali hadi...
    Že nevíte co to je když šukaj hadi? To je když si vás signály vodí kam se jim zachce po mapě s ručením omezeným. Věru, závody tohoto mistrovství opravdu lehké nebyly. Ale postupně...
    Před 12 lety jsme si v tehdejším ROB-reportu Vítka Pospíšila mohli přečíst slova o "pořadatelsky utrápeném mistrovství". Kdo zná muže, jenž bude šéfem organizačního výboru MS příštího (tedy 2004), mohl tato jeho slova brát jistě s nadsázkou. Nicméně při vědomí, že jádro zdejšího OV je totožné jako při MS 1990, drala se na jazyk otázka: zavdá letošní mistrovství důvod k podobnému vyjádření anebo naopak nasadí pěkně vysoko laťku českým pořadatelům? Myslím, že můžeme být klidní - příliš vysoko laťka neleží.
    Ponechám teď stranou věci doplňkové jako bydlení (srovnatelné s tím, co by mělo být napřesrok na Vinařkách), jídlo atd., a pojďme hned k vlastním závodům.
    Dva různé typy terénů nabídly mapy pro MS. Bulletin MS č. 3 hovoří o "mírně zvlněném terénu ve spodní části Vysokých Tater, v +nadmořské výšce 900 m". To jsou přesně Smokovce pro středeční dvoumetr - představují "nakloněnou rovinu", mírný svah bez výrazných hřbetů nebo údolí ležící na úpatí tatranského masívu (pakliže úbočím nazveme prudší svahy nad tatranskou magistrálou). Podmáčený terén - "ani nevím jestli jsem v té bažině šel po dně anebo jestli jsem ji přeplaval" (už nevím kdo to řekl). Mapa (diplomaticky řečeno) značně generalizovaná, spoléhat se na ni bezezbytku nebylo zrovna rozumné a na doběhu se ztráceli i zkušení orienťáci. O Zlatné, mapě pro páteční osmdesátku už bulletin 3 zjevně nehovořil ("celkový rozdíl vrstevnic ne větší než 100 m"). Větší kopce (izolovaný lesní komplex SV od Kežmarku), ale hlavně docela šok už při prvním pohledu, ne nadarmo navozující srovnání s mapami z Číny: na celé mapě je asi tak 1 % bílého lesa, menší část (ale na obvyklé poměry až dost) tvoří paseky a zbytek (kolikrát i ty paseky anebo by to alespoň potřebovaly) zeleně vyšrafovaný. V této věci mapa rozhodně nelhala - případnému tvůrci pohádky o Ostružinové Růžence můžeme rovnou poradit, kam její děj umístit. Slova o generalizaci z první mapy lze použít i zde, ostatně obě mají stejného autora. (Na druhou stranu klobouk dolů před objemem vykonané práce Štefana Nogy - dvacet kiláků čtverečních, to já mám zatím za celý život...)
    Další citace z Bulletinu 3: "Tratě budou vedeny podle technických pravidel a parametrů, tak aby umožnily vysoký standard soutěže." Hmmm... ale že na osmdesátce bude o tolik slabší jednička, to asi nečekal nikdo (ani sami pořadatelé, dle jejich vyjádření teď musejí vyšetřit, proč k tomu došlo). Zatímco první den byl závod těžký a případné úlety měl asi dost na svědomí charakter terénu a chování signálu v něm, osmdesátka byla díky zmíněné nerovnoměrnosti v síle signálu závodem záludným - ono se totiž na té jedničce mělo začít, a to směrem do středu mapy. Své ostatně vypovídají vítězné časy - na dvoumetru byly zcela "v normě" (zejména s ohledem na to, že je to dvoumetr), v pátek se pak jedině zlatý junior (o 10’) a zlatý muž (o 2’) dostali pod 80 minut - to v moderní historii ROBáckých šampionátů nemá obdoby a výrazně překonává i "drsný" dvoumetr z Německa před pěti lety. Navíc s odstupy v řádu celých relací i na nejpřednějších místech, na osmdesátce a ve světové konkurenci věc nevídaná. Schválně se zeptejte Krčála nebo Baiera (oba startovali dosti brzy, takže jejich průběžné vedení nic neznamenalo), na jaké umístění si se "zkaženým" pořadím v cíli věřili. (Baier jim v cíli řekl něco hodně od plic - do mikrofonu to slyšet nebylo, ale vzhledem k tomu, že se pak šel Martin pořadatelům veřejně omluvit, tak to bylo asi fakt hustý.)
    Když už jsme u cíle, podle Bulletinu 3 tam mělo být "dostatečné množství záchodů a hygienického vybavení, řada stanů a vše potřebné pro potřeby poroty, dostatek jídla a občerstvení". K vidění také "aktuální čas závodníků, čas v cíli a pořadí". Tak z té první věty tam byl k vidění akorát stáněk s pivem, který ani nevydržel až do konce, protože dvě bečky pro všechny prostě stačit nemohly. Co se ostatního týče, to opravdu pořadatelé ještě těsně před mistrovstvím mysleli, že tam všechno mít budou, anebo blufovali? Takový bluf bych pochopil při kandidatuře, když se "sbírají body", ale teď...? Promítání výsledků přímo na monitor je třeba pořadatelům připsat jako "plus bod"; bohužel ani zde se nevyhnuly technické problémy, když "zamrzl" přísun dat. (Anketní otázka: Na kterém mistrovství ČR byly též promítány průběžné výsledky přímo na monitoru?) Podtrženo sečteno - cíle na úrovni řadivého závodu, na našich nároďácách už jsme viděli lepší i horší.
    Atmosféra v cílovém prostoru byla vcelku vlažná, vlastně jen my, Němci a Ukrajinci jsme tam měli větší bandu fandů, pořádně se řvalo jen když někomu někdo dobíhal myslím že i to dost souviselo s celkovou atmosférou závodu, kdy u závodníků dobíhajících v naprosto "nemedailových" časech často nikdo netušil, že si jdou pro medaili, když spíkr (díky postavení cíle" často jen odvozoval doběh podle řevu jednotlivých výprav a hlášení pořadí díky vysychajícímu přísunu dat chvílemi nebylo aktuální ... škoda. (Poznámky psány o cíli osmdesátky, dvoumetrový jsem bohužel neviděl. Stejně jako starty, o kterých Bulletin 3 psal: "...dostatečné množství stanů, záchodů, hygienického vybavení a bude zde možné získat veškeré potřebné informace. Prostor bude velice dobře ozvučen."
    Jak jste si mohli všimnout, některá místa článku přímo volají po doplnění /např. cíl dvoumetru/ a párkrát věci spíš domýšlím, než že bych si byl 100% jist - za jakékoli doplňky, opravy a připomínky jsem samozřejmě vděčen.)
    Pakliže v lecčem jiném MS poněkud zaostalo za očekáváním, hamfest to rozhodně nebyl - kvantita i kvalita jídla a pití snesla nejpřísnější měřítka. Nejlepší částí společenského veřera bylo ale stejně "pokračování diskotéky" k ránu na Brožíkově pokoji - akorát série kompromitujících záběrů jistého vytuhlíka by se asi dotyčnému neměla dostat do rukou. :o)
    P. S. pro všechny orienťáky, kteří možná viděli anebo se hlavně doslechnou o úrovni tohoto mistrovství (mapy, stavba tratí, kvalita cílového prostoru) a hodlají si podle toho udělat obrázek "toto je úroveň MS v ROB": Vzpomeňte na doby federální, jakou pověst měly tenkrát v západní části republiky závody slovenských pořadatelů. Srovnání je plně na místě.

    Také vám vrtalo hlavou, když jste v některé mapě (zejména menšího měřítka, celoslovenské nebo československé) narazili na obec Vysoké Tatry, která se jinde (v běžných turistických mapách, autoatlasech apod.) nevyskytuje? Tedy vězte, že pod jménem "mesto Vysoké Tatry" se skrývá formální spojení podtatranských obcí od Podbanského po Tatranskou Kotlinu.

    Kupte si časopis Extáze - stojí to (za to). Nejdřív si ale pořádně upevněte bránici. :o)

    4. 9. 2002
    Dnes startuje ve Vysokých Tatrách první závod mistrovství světa v ROB, vrcholné akce letošního roku v tomto sportu. Speciální stránku k MS nalezneme na stránkách reprezentace:
    czechteam.ardf.cz/ms.html, extra stránku k MS má i Vory: www.ardf.cz/ardf/repre/vory/ms2002.htm. Na stránce národního týmu zatím máme kompletní vizitky reprezentantů a realizačního týmu s "předstartovními" rozhovory, Vory věren svému stylu referuje spíš méně oficiálně, ale jeho servis je zatím kompletnější (kromě neodmyslitelných ptákovin třeba zmínka o bydlení českých fandů). Aktuální zprávy se dají čekat na vzkazovníku ardf.cz a/nebo vzkazovníku reprezentace.
    Aktuálně právě ze vzkazovníku: Vysledky 144 MHz - 10 individualnich medaili pro CR!!! (predbezne).
    D16: 1. Verca, 2. Lenka, 4. Iva; M16: 1. Brozik, 2. Martin, 3. Jarda; D20: 2. Lenka, 9. Hanka, Misce neslo radio a nema jednu lisku; M20: 3. Kuba, 10. Martin, 16. Fuf ... Martinovo a Fufovo umisteni je hodne predbezne; D35: 2. Dasa, 6. Marcela, 10. Anicka; D50: 2. Jana, Eliska po limite; M40: 13. Zdenek, 19. Jirka, 20. Jura; M50: 5. Mojma, 10. Winta, 23. Tonik; M60: 3. Karel, 19. Pavel.
    Ověření, příp. doplnění výsledků ze stránky MS snad zítra, uvidíme.

    V minulých dnech Hroudokaps poněkud "zamrzl", přednost dostala práce na stránce MS 2004 v Brně. Zatím je téměř hotova anglická verze i česká verze (nedodělky tam ještě najdete, budou průběžně napravovány...). Příští šampionát bude prezentován i na právě probíhajícím MS v Tatrách, k dispozici bude první bulletin se základními informacemi.

    Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na září a říjen:
      OB, 7. 9. - oblastní (CTB, Nová Ves u Chotěboře), rozpis oblžů
    ROB, 14.-15. 9. - Mistrovství České republiky žáků (kategorie MD-15, GBM, Brno-Bystrc), rozpis (PDF, 336 kB)
      OB, 14.-15. 9. - Mistrovství ČR na klasické trati (SSU, Ostružná), stránka závodu
      OB, 28. 9. - ŽB Morava + oblastní (ADA, Vranov u Brna), rozpis oblžů
      OB, 29. 9. - ŽB Morava + oblastní (SBK, Petrovice), rozpis
      OB, 6. 10. - oblastní (LBM+KIM, Brno-Soběšice), rozpis oblžů
      OB, 11.-13. 10. - Euromeeting (mezinárodní, SJI, Jihlava), stránka soutěže
      OB, 12. 10. - oblastní (SJI, Horní Hutě), rozpis oblžů
    ROB, 12.-13. 10. - Akademické mistrovství ČR (KTS MU Brno, Rudice), informace čekejte na stránce AROB ČR
      OB, 19. 10. - oblastní (ABM, Brno-Jehnice), rozpis oblžů
      OB, 20. 10. - oblastní (HVC+CHT, Rváčov u Hlinska), rozpis oblžů
    HOB, 19.-20. 10. - Brněnský tvrďák (horský OB), informace čekejte na stránce ČAR
      OB, 26. 10. - oblastní (VBM, Veverské Knínice), rozpis oblžů
    Držte si palce, ať zde nalézáte průběžně doplňované informace k dalším závodům :o).

    29. 8. 2002
    Ještě doplnění restu k mistrovství ČR:
    mapa s tratěmi (122 kB).

    Dopočítán je Český pohár (Excel /121 kB/, plain text; v MD16- konečné pořadí) a hodnocení oddílů (Excel, plain text; průběžné pořadí před mistrovstvím ČR žáků). Zde už je prakticky rozhodnuto o prvních dvou místech, po předloňské výhře Chebáků a loňské neuvěřitelné shodě bodů má letos Radiosport Bílovice bezpečný náskok (3823,67 b.), Radioelektronika Cheb je druhá (2942,42). Rozhodnuto naopak ještě není o bronzové pozici, na kterou se letos protlačil Radioklub Praha 4 (2379), nyní o 10 bodů před SZTM ROB Liberec (2369); před námi jsou ovšem dva závody v žákovských kategoriích, ve kterých získali Pražáci dosud dvakrát víc bodů než Liberečtí - lze tedy předpokládat, že zde už se pořadí měnit nebude a Severočeši po řadě let opouštějí medailová místa. Na páté místo postoupil TJ Turnov (1715,67; Váňovic přestup se výrazně projevil), na šesté klesl Fox-klub Praha (1609), přes tisíc mají ještě 7. Pardubice (1413), 8. Nové Město (1086) a 9. Nový Jičín (1063).

    28. 8. 2002
    Ne tak bombastické jako před čtyřmi roky v Jedovnicích, ale precizně zvládnuté Mistrovství České republiky představily Orientační sporty Brno v Hostýnských vrších. Plakátky mistrovství visí již v řadě vesnic po příjezdové trase, propagaci rozhodně nezanedbávají. Po osmi letech od někdejšího Hanáckého poháru návrat na Rusavu, tentokrát o pár kilometrů níže - hotel Rusava včetně chat v areálu kompletně vybydlený účastníky mistrovství, dá se říci ideální stav, tedy pokud by nemusela část ubytovacích prostor být již v neděli před závodem vyklizena - že by se omezení ze strany ubytovatele stávala na M’ČR tradicí? :o)
    Tratě mistrovství republiky několika slovy: tvrďárna jak se patří. Stavitele za to nechali v sobotu večer málem popravit, a když za minutu dvanáct utekl hrobníkovi z lopaty, hned mu otrnulo a slíbil, že zítra to bude horší - a taky bylo... No, teď vážně: Troufám si tvrdit, že jsme závodili v možná nejkvalitnějším prostoru posledních let. Bezmála dvacetikilometrový prostor plný kopců a údolí poskytuje nepřeberné možnosti stavby tratí a pořadatel se nijak netajil tím, že ty mistrovské bude stavět k 70 minutám pro chlapy. Dvoumetrové lišky postavené všechny na vrcholcích, aniž by přitom bylo předem jasné, kde budou; pod slíbených 70 minut se nakonec dostali 4 muži a jedna žena. Osmdesátka bývá pravidelně pásmem s mnohem těsnějšími výsledky - tuto představu naprosto bourá druhý výživný závod ve dvou dnech. S dvoumetrem v nohách a dalšími stovkami výškových metrů v závodě se v plné nahotě ukáže, kdo na to má a kdo ne; tady už nepomůže být závodní typ, člověk se musí zároveň umět "kousnout" a přitom ještě mít "z čeho brát". (Akorát jsem nepochopil, proč stavitel "zadrbal" jedničku do skal za hustník, takže se dala dost těžko dohledat po relaci, přitom pro někoho byla koncová - to skutečně neměl zapotřebí.) Pod 70 tentokrát už jen první dva chlapi a rozdíly i v nejnabitějších kategoriích v řádu celých relací. Škoda, že podobně velkých a kvalitních prostorů je v republice jako šafránu, protože toto byly tratě hodné mistrovství. Jednou větou: Takové teda fakt můžu! (P. S. Neudělají tady napřesrok dlouhou trať? :o) Později asi ne, už takhle si pěkně mákli s dokreslováním nových pasek.)
    Mapa s tratěmi (122 kB).
    Hvězdou číslo jedna je nepochybně Lenka Novotná, před MS se dostala do skvělé formy a jsou z toho dva domácí tituly, ten sobotní skoro o 20 minut! Naproti tomu mezi chlapy je na dvoumetru na špici nezvykle těsno (prvních 7 v pěti minutách), zatímco na osmdesátce už pátý ztrácí přes čtvrt hodiny; své dvoumetrové schopnosti prokázal Ferda, na osmdesátce už dominoval Karel; šokem sezóny je ale rozhodně sobotní bronz již zmíněného Udržala, který navíc dokázal potvrdit v neděli čtvrtým místem! (Pravda, až do závěru si šel pro "bramboru" Petr Matula, kdyby ho totálně nezradilo zaměření poslední kontroly.) Stupně vítězů si druhý den rezervovaly v obou hlavních kategoriích reprezentační trojice, v případě Kuby i přes zvorané pořadí (2-3-4-5-1). Juniorům dominovali Jarda s Brožíkem, mezi děvčaty se nejlépe předvedla Iva. Anička Koporová letos nemá mezi "maminami" moc konkurenci a ze soubojů čtyřicátníků putují obě zlata do Nového Města. Pakliže až dosud jsou časy na předních místech docela přiměřené, pak veteránské kategorie nad 50 let, to je těžce liga 100... Akorát Mojmír to v obou případech těsně stihl pod stovku, jinak spíš blíže k limitu a/nebo bez lišek ... pro nejstarší vetoše už takovýto záhul byl prostě příliš; s tím se ale na mistráku nic nenadělá. Podobně jako to byl záhul pro třináctky startující v juniorských kategoriích - ale když už se na start postavily, musely s tím počítat (takový Mysliveček vyválčil sedmé místo).
    Sobotní vyhlášení si počkalo až po zhlédnutí šotu v BBS a uvedené mušketýrskou vložkou s již zmíněnou popravou a čestnou salvou přineslo odměny nejen první třem, ale ani obvykle zklamaní čtvrtí neodcházeli s prázdnou. To byla ale jediná chvíle večera, kdy se vylidnil lokál, který se po nátřesku na sportovní zprávy znovu bleskově zaplnil po ohlášení Jelínkova sudu a před očekávanou rockotékou DJ Hrazdila. Tedy ... začala jako rockotéka, pak si Poláci vybrečeli disko, postupem času nastoupil Fanánek a končilo se Nohavicou... O půl jedné dohrála hudba, poklidná zábava se soustředila do jedné místnosti, a tak o vzrušení se starala hlavně hééézky vláčná polská juniorka. Tak vláčná, že s ní ani pro Voráčka nic nebylo. :o) Trochu skluz mělo i nedělní vyhlášení, ale zato se svých cen dočkali nejen vítězové osmdesátky, ale i nejlepší dospělí a junioři v celkovém hodnocení Česko-Slovenského poháru - čtveřice závodů mistrovství slovenského a našeho.
    Závěrem: Mistrovství České republiky se zařadilo po bok dalších letošních úspěšných závodů, vedle kterých by se loňské M’ČR asi závodem roku nestalo. Který závod bude ale tím letošním, to si opravdu netroufám odhadovat. Naprosto se ztotožňuji s výsledkem ankety u Voryho (před M’ČR), kde na otázku "bude nejlepším závodem sezóny?" jasně dominovala odpověď "laťka je vysoko".
    Úvod k příspěvku viz 25. 8.

    Slíbený komentář k nominaci: "Zdravé jádro" posledních mnoha let v hlavních kategoriích jede i letos. V ženách krystalizuje stabilní sestava již řekněme osm sezón (za tu dobu jen třikrát byla jedna osoba jiná, 1995 a 1998 chyběla Hanka, 1997 pro zranění Lenka) a poslední čtyři roky již žne úspěchy ve zcela nezměněném složení. Podobně stabilní je i mužský výběr, vlastně od roku 1997 jsou mezi nejlepšími Čechy vždy Fučík, Baier a někdo třetí (i když v roce 1999 Martin nominaci "pustil" a na ME chyběl), letos je třetím do party stejně jako loni ve Francii Kuba Oma, který uhájil prvenství v reprežebříku před dotahujícím Karlem - pokud Jakuba nezbrzdí zdravotní či jiné problémy, pak si troufám tvrdit, že právě mezi těmito dvěma borci v blízké době dojde k předání žezla krále evropského/světového ROB. Nevděčná role náhradnice připadla opět Jitce; mužské čtvrté místo vybojoval v posledních metrech osmdesátky Petr Váňa (při rovnosti bodů s Voráčkem rozhodoval dvojzávod M’ČR - oba ale vzápětí projevili přání přenechat svou roli Tomáši Hiklovi, aby tak mohl být náhradníkem popáté za sebou :o). Juniorské kategorie již také zvrat nepřinesly, zkušení "čtyřiaosmdesátníci" si své pozice ohlídali a mezi juniorkami bylo jasno již v sobotu, když Zuzčiny šance na změnu pro ni nepříznivého pořadí RŽ definitivně zhatilo zranění (a Míša sice vyhrála, ale její ztráta už byla příliš velká). K veteránům není moc co dodat, tam už bylo složení týmu v podstatě jasné a M’ČR řešilo už jen "kosmetické úpravy" (kdo bude druhý a kdo třetí v M40).
    Konečné pořadí reprežebříku, jakož i další informace najdete na stránkách národního týmu.

    O pár odstavců výše stojí něco o Jelínkově sudu. Ano, Petr Jelínek oslavil 26. října padesát. Petře, jak že to říkal rusavský starosta, když Ti slavnostně předával valašku na půlení života? Tak tedy: pravou nohou do té další padesátky!

    Škoda že se nepovedlo tady dát dohromady termínovku hlavních soutěží 2003, aby mohla být prezentována na MS. Ale pozitivní je, že věc se hýbe, potenciální pořadatelé rozmýšlějí, vybírají termíny (vypsané i jiné); dokonce je možné (věc dávno nevídaná!), že budeme mít dva uchazeče o pětidenní a dva o mistrovství ČR dospělých - ale nepředbíhejme, za týden už třeba bude leccos jasnější.

    25. 8. 2002
    Mistrovství České republiky v ROB (Rusava, 24.-25. 8.): Bomba jménem Udržal.
    Až se jednou historie zeptá, čím by tak mohla být letošní sezóna jiná mezi ostatními, myslím, že lze směle odpovědět: do té doby nevídanou invazí orienťáků s leckdy překvapivými výsledky. Někteří opravdu jen nesměle nakoukli, jiní se velmi rychle etablovali - Hruškovic medaile už dnes málokoho překvapí. Zatímco ale Lenka s Jirkou sklízejí vavříny v juniorské a veteránské kategorii, podobně "bleskový" vstup do světa ROB v silné konkurenci hlavních kategorií byl považován za věc prakticky vyloučenou. Jak dokázal 22letý borec z Pardubic ve svém sedmém závodě, nic není nemožné.
    Tolik úvod, pokračování příště, sorry...
    Pořadatelé s delegovaným rozhodčím se pochlapili, ještě během odpoledne byly výsledky na
    stránkách soutěže.

    Nominace českého týmu ROB na mistrovství světa v Tatrách - juniorky Krčálová /Pardubice/, Matulová /Radiosport Bílovice/, Hrušková /Nové Město na Moravě/ (náhradnice Dlouhá /TJ Turnov/); junioři Brož /Liberec/, Krčál /Pardubice/, Váňa /Turnov/ (Stehlík /Bílovice/); ženy Fučíková /Radiosport/, Omová /Turnov/, Novotná /Bizon České Budějovice/ (Žáková /Tišnov/); muži Oma /Turnov/, Fučík /Orientační sporty Brno/, Baier /Liberec/ (Váňa /Turnov/); veteránské kategorie: D35 Koporová /OS Brno/, Skřivanová, Šrůtová /obě Praha 4/; D50 Omová /Turnov/, Voráčková /Praha 4/; M40 Černík, Hruška /oba Nové Město/, Mareček /Bílovice/; M50 Sukeník /Krnov/, Blomann, Winter /oba Fox-klub Praha/; M60 Koudelka /Pardubice/, Šrůta /Praha 4/.
    Stručný komentář také příště...

    Béďovy reference o akademickém MS v OB: bronz pro Vendu Klechovou (na juniorském MS se ani při pěti účastech individuální medaile nedočkala, vynahrazuje si to tedy na AMS), druhý bronz pro štafetu děvčat.

    22. 8. 2002
    Na stránkách mistrovství České republiky v ROB máme
    pokyny pro příjezd a předběžnou startovku 144 MHz.

    O akademickém MS v OB (Bulharsko, Varna) referuje Béďa, zatímco oficiální stránka MS je mrtvej brouk... (Na úvodní stránce mají sice efektní obrázek, ale s pomalejším připojením tam radši ani nechoďte.)

    Sosna ze Štítu města Sokolova: "... V cíli pak navíc zkušeně pochopil, že bude platit zasunutí identu do krabičky a ne průběh kolem krabiček pod transparentem, a tak druhé místo bylo jeho. ..." Další závod, kde o pořadí v cíli nemusí rozhodnout jen správný směr a rychlé nohy... :o(

    20. 8. 2002
    V uplynulém týdnu proběhlo v Polsku 1. ME v ROB pořádané Evropským svazem ROB:
    - boli tam pasma 3,5 MHz, 144 MHz, foxoring
    - velmi dobre preteky
    - ucast: Polsko, Slovensko, Rusko, Ukrajina, Litva, Moldavia
    - nebola komplet spicka, ale konkurencia bola
    - chybali Cesi a mohlo to byt uplne super
    - ziadne zbytocne naklady ako je to pri majstrovstvach ARDF region 1.
    - informacie
    www.pzrs.org.pl

    My se dočkáme po víkendu, reprezentace Slovenska už má v některých kategoriích konečnou podobu:
    M20 Viskup Peter, Kosut Jan, Pospisil Vit
    M16 Tursky Juraj, dalsi po MCR
    M40 Simecek Jozef, Mitelman Milan, Fekiac Jozef
    D20 Kralova Miriam, dalsie este po MCR
    D16 Chovanova Katarina, Fekiacova Miroslava, dalsia po MCR
    D35 Simeckova Anna
    Obě zprávy zaslal Peter Jurčík.

    18. 8. 2002
    Průběžný stav reprezentačního žebříčku ROB týden před uzavřením nominace na MS:
    Muži: 1. Oma 99, 2. Fučík 96, 3. Baier 84, 4. Voráček 79,5, 5. Váňa 76,5, 6. Hikl 69.
    Ženy: 1. Fučíková 93, 2. Omová 90,5, 3. Novotná 84,3, 4. Žáková 75,5.
    Junioři: 1. Váňa 89,5, 2. Marek Brož 87, 3. Krčál 86, 4. Stehlík 82,5.
    Juniorky: 1. Krčálová 93, 2. Matulová 83, 3. Hrušková 80,5, 4. Sukeníková 72, 5. Dlouhá a Schusterová 65.
    Pro připomenutí, nominace veteránů bude provedena na základě výsledků
    národního žebříčku.
    Konečnou podobu už mají letošní dráhové časy, na desítce nejlepší Oma 33:00, Fučík 33:31, Krčál 33:44, na pětce Fučíková 20:23 a Krčálová 20:47. Pro zajímavost největší zlepšení oproti loňsku vykazují Oma (1:24), Matulová (1:12 na 22:13), Hikl (1:08 na 33:55) a Martin Váňa (0:57 na 36:15).

    16. 8. 2002
    Na stránkách mistrovství České republiky máme
    seznam přihlášených závodníků.

    14. 8. 2002
    Vypadá to, že Slováci asi postaví na domácím MS hezky "starou" mužskou sestavu: pravděpodobně Viskup, Pospíšil, Košút, věkový průměr 33 let. (Proč ne nikdo mladší? Nejsou...)

    12. 8. 2002
    Je za námi první polovina Česko-Slovenského poháru v ROB, Mistrovství Slovenska v Blatnici u Martina. Výsledkovým listinám (
    sobota, neděle, MS Word) dost vládnou Češi. Připomeňme, že druhou a závěrečnou částí ČSP je české mistrovství na Rusavě, kde budou zároveň i rozdány odměny za celkové pořadí (kategorie MD16 a MD20, rozhoduje součet kontrol a časů za všech závodů).

    O GP Interkompas Jižní Čechy, dalším z prázdninových třídenních závodů, referuje orientacnibeh.cz.

    6. 8. 2002
    Stručně z nominačního soustředění reprezentace ROB pro MS 2002 referuje
    Vory; jako asi jediné překvapení se rýsuje možná neúčast (nevejde se do nominace) úřadující juniorské mistryně Evropy Zuzky, což se zatím stávalo jen v kategorii mužů (Vítkovi ale hned třikrát).
    Když už jsme u reprezentace, výsledky pro nás letos netradičně nepříliš úspěšné Bereg Kupy (s přehledem vyhráli Jarda Krčál a Anička Koporová, Verča byla třetí) dal Pavel Valenta 23. 7. do vzkazovníku repre.

    5. 8. 2002
    Na
    MS v rogainingu tři stříbra a jeden bronz v hlavních kategoriích, na pokec mrkněte třeba k Ušákům.

    Skončilo 5 dnů OB v Doksech, podrobně píše Béďa.

    Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na srpen a září:
      OB, 9.-11. 8. - Grand prix Jižní Čechy (třídenní, SJH+CHT, Staré Město pod Landštejnem), stránka závodu
      OB, 16.-18. 8. - Grand prix Silesia (třídenní, AOP, Bohdanovice), stránka závodu
    ROB, 24.-25. 8. - Mistrovství České republiky (kategorie MD16-, GOS, Rusava), stránka závodu
      OB, 7. 9. - oblastní (CTB, Nová Ves u Chotěboře), rozpis oblžů
    ROB, 14.-15. 9. - Mistrovství České republiky žáků (kategorie MD-15, GBM, Brno-Bystrc), rozpis (PDF, 336 kB)
      OB, 14.-15. 9. - Mistrovství ČR na klasické trati (SSU, Ostružná), stránka závodu
      OB, 28. 9. - ŽB Morava + oblastní (ADA, Vranov u Brna), rozpis oblžů
      OB, 29. 9. - ŽB Morava + oblastní (SBK, Petrovice), rozpis
    Držte si palce, ať zde nalézáte průběžně doplňované informace k dalším závodům :o).

    26. 7. 2002
    Ve 13 hodin odstartovalo mistrovství světa v rogainingu, za 24 hodin budeme znát vítěze – sledujte
    stránku MS.

    Kam na ty reklamy choděj – už někomu z vás nějaká samička řekla že "tvůj dres hezky voní"? (hlavně po závodě :o)

    25. 7. 2002
    Vory má spoustu nových fám – teda soudě podle jeho zpravodajství, tak v tomhle sportu šuká kámen cihlu... :o)

    Asociace OBSONKK zve všechny příznivce lahváčového OB na denní paměťový skorelauf v podvečer po 3. etapě pětidenních.

    24. 7. 2002
    OB v médiích 24.-26. 7. (převzato ze
    stránky Žabin):
  • Česká televize - ČT1 - středa - Jihomoravský večerník 17:50 až 18:10 - JMS 2002 (1. část)
  • Česká televize - ČT2 - čtvrtek - Jihomoravský večerník 7:10 až 7:30 - JMS 2002 (1. část) - repríza
  • Česká televize - ČT1 - čtvrtek - Jihomoravský večerník 17:50 až 18:10 - JMS 2002 (2. část)
  • Česká televize - ČT2 - pátek - Jihomoravský večerník 7:10 až 7:30 - JMS 2002 (2. část) - repríza
  • Rádio Petrov - 103,4 MHz - pátek - 23:00 až 24:00 - rozhovor o OB, JMS se Zhustou

    23. 7. 2002
    Na stránkách 4 dnů ROB 2002 je série
    fotek z průběhu čtyřdenních (máte-li prohlížeč nepodporující rámy, jděte tudy).

    22. 7. 2002
    Seriál českých vícedenních závodů v OB má za sebou Botas Vysočina Cup, referují
    Perník nebo Sosna.

    Bezesporu nejvýznamnější akcí tohoto týdne a taktéž asi nejvýznamnější akcí z rodiny orientačních sportů pořádanou letos v ČR je mistrovství světa v rogainingu (Lesná u Tachova, 26.-27. července). Uspěje někdo z řady českých týmů nebo tituly poputují jinam (zejména k protinožcům)?

    17. 7. 2002
    Na stránkách
    reprezentace ROB máme průběžný stav reprezentačního žebříčku po 5 závodech (v PDF). Stručné výsledky s krátkým komentářem (pro srovnání v závorce umístění týchž lidí v NŽ – v různých kategoriích výsledky obou seriálů korespondují opravdu různě):
    Muži: 1. (1.) Oma 47, 2. (5.) Fučík 42,5, 3. (3.) Voráček 40,5, 4. (6.) Váňa 38,5, 5. (2.) Baier 34,5. Tak pevnou pozici jako dřív letos nemá Karel Fučík, naopak Jakub Oma vypadá natolik silný, že by mu nominace neměla uniknout (svou sílu potvrzuje i nejlepším časem na desítce 33:00).
    Ženy: 1. (1.) Fučíková 45,5, 2. (2.) Omová 44,5, 3. (3.) Žáková 41, 4. (9. - málo závodů v NŽ) Novotná 40,25. O tři místa bojují tytéž uchazečky jako vloni a opět je to velmi těsné.
    Junioři: 1. (2.) Brož 46, 2. (3.) Stehlík 45, 3: (1.) Váňa 43, 4. (4.) Vlček a (6.) Czyž 33. Ondra Stehlík úspěšně atakuje nadvládu "čtyriaosmdesátníků" a asi jako jediný z mladších má reálnou šanci se vklínit do týmu pro MS. Ale bude to ještě zajímavé, když musíme připočítat Jardu Krčála, kterému zatím (v červnu absentoval kvůli přípravě na JMS v OB) chybějí závody, ale stejně by nominace – pokud potvrdí formu – měla mít podobu "on a dva další".
    Juniorky: 1. (2.) Krčálová 45, 2. (3.) Sukeníková 42, 3. (5.) Hrušková 37, 4. (6.) Schusterová 35,5, 5. (9.) Palečková 29,5. To jsou věci, dvě medailistky z ME v závěsu s letošní nadějí. Posledním dvojzávodem naopak zcela vyklidila přední pozice Iva Matulová.

    16. 7. 2002
    Souhrnný šot ze čtvrteční klasiky a sobotních štafet na orienťáckém MSJ uvedly pondělní Branky body vteřiny. Pozdě, ale přece!
    Když už jsme u České televize, Jaromíra Bosáka střídá na postu šéfa sportovní redakce Otakar Černý. Bude to plus nebo mínus pro "malé" sporty?

    Chcete vědět, jak se houbaří v Kanadě? "...se tam sbírá pouze několik druhů hub, které se dají prodat vykupovačům. ... To prostě přifrčela kanadská rodinka na jeepu, několik kartónů špatného kanadského piva, nezbytné sluneční brýle a podle možnosti co největší stetson a vystřiženou stránku z časopisu s obrázkem příslušné houby, o které se dověděli, že za její sběr lze dostat nějaký ten dolar, a hrr do buše. Večer pak dorazili k výkupčím s plnými koši nesourodé směsi nevyčištěných a rozmlácených hub, s vytřeštěnýma očima po zteplalém pivu a s nadějí na vydělané prachy. V tom okamžiku nastalo pro mne nádherné divadlo. Výkupčí fuckoval, táta rodiny fuckoval, tlustá mamina věstonicko-pyramidózního vzhledu fuckovala, děti fuckovaly, výkupce fuckoval a přehlídka tohoto slova se všemi předponami, příponami a všemi vazbami co angličtina pozná trvala někdy i půl hodiny včetně gymnastiky prostředníku, kterou Američani i Kanaďané tak dobře ovládají. Toto divadlo většinou končilo vysypáním všech košů do řeky, taťka dopil zbylé plechovky piva, nakopl svého zánovního jeepa, uječená rodinka naskákala za ním a všichni s hrdě vztyčenými prostředníky ujížděli v prachu ke svému domovu, přesně tak jako v amerických filmech na TV Nova." (Na houbách v kanadském buši, Mykologický sborník 77/1, březen 2000, str. 37)

    15. 7. 2002
    Výsledky
    závodu štafet na MS juniorů v OB - páté místo pro kluky, šesté pro děvčata, oba tituly putují do Švýcarska. (Podrobný komentář má opět Béďa; na hlavní stránce už jen celkové zhodnocení, průběh jednotlivých dnů na extra stránce k MSJ.)

    Prázdninový seriál vícedenních v OB má za sebou další dva díly v Lipnici a Vamberku. Výsledky budou na jejich stránkách. (Podle vamberské stránky se jejich Grand Prix měl zúčastnit i "Rudolf Ropek, několikanásobný mistr světa v parkovém OB". Nevíte někdo, kdy se těch několik MS v parku běželo? :o)

    12. 7. 2002
    Odkaz na
    stránky mezinárodního mistrovství České republiky v ROB (Rusava, 24.-25. srpna). Není na té mapě v záhlaví nějak málo vrstevnic?

    Oficiální stránky letošního mistrovství světa v ROB najdeme na www.ardf.sk. (Na stránce "Organizing Committee" se dočteme: "The patronage over the Championships is taken by the Ministry of Education and Defence of Slovak Republic." Tedy takhle spojené ministerstvo u nás nebylo ani za Klémy, co to tam ten Dzurinda vyvádí? :o)

    Ještě pohled do průběžného pořadí Českého poháru v ROB: Již před mistrovstvími republiky známe vítěze ve čtyřech kategoriích – předčasně slavit mohou Jakub Rajtmajer (M10), Jakub Leinweber (M13, oba Cheb), Martin Váňa (M16, Turnov) a Zdeněk Černík (M40, Nové Město na Moravě).

    11. 7. 2002
    Výsledky
    závodu na klasické trati na MS juniorů v OB – první medaile pro Českou republiku je stříbrná zásluhou Míši Przyczkové, pouhých 6 sekund za Finkou Kivimäki, navíc 9. místo Verči Běhounové a 11. Katky Novákové dává dobré vyhlídky pro štafetu. Mezi kluky se raduje Švýcar Hubmann, Tomáši Dlabajovi patří 8. příčka. (Podrobný komentář má opět Béďa.)

    Pěkné stránky má KOB Moira Brno (akorát s pěkně otravnou reklamou – chápu, že sponzora je potřeba prezentovat, ale nastačilo by jednou při prvním vstupu a ne vždy znovu při otevření každé další stránky?).

    Jednou takhle potřebuji koupit šrouby s matkami ... první domácí potřeby: nemáme šrouby, jenom vruty ... druhé domácí potřeby: šrouby máme, ale matky k nim zrovna nejsou ... že by se už opravdu vracel socialismus? :o(

    10. 7. 2002
    Výsledky
    závodu na krátké trati na MS juniorů v OB – mistry jsou Švéd Andersson a Finka Kauppi, z našich nejlépe 5. Przyczková a 7. Nováková (podrobný komentář je u Bédi).

    Průběžné pořadí Českého poháru (národního žebříčku) v ROB po 4 z 5 dvojzávodů (pořadí bráno již se škrtáním nejhoršího výsledku z každého pásma).

    Ivo Hažmuk překonal Franze Wintera. Že vám to druhé jméno nic neříká? Rakouský veterán, který na ME 1993 dofinišoval za mohutného aplausu přítomného publika v čase 119:57, tedy pouhé 3 sekundy před limitem. Jak můžete vidět teď ve výsledcích 2. etapy čtyřdenních, Džadža dokázal strávit na trati rovných 120 minut!

    Neoficiální zpráva, proč letos na ME žáků chyběli v minulých letech tolik úspěšní Ukrajinci: Velikanov, který má prachy, nemá děti, které by mohly reprezentovat, a jiné oddíly zas mají dobré děti, ale nemají prachy... "Přerozdělení" zřejmě na Ukrajině nehrozí.

    V časopise Orientační běh (č. 4/2002, str. 5) popisuje David Aleš úroveň bydlení a stravy při světovém poháru ve Švýcarsku. Asi je to švýcarská "specialita" – podobné zážitky si přivezli před pár lety ze svého MS hokejisté; vrcholem prý byla kaše, o které se nedalo s jistotou říci, zda je krupicová nebo bramborová...

    9. 7. 2002
    Kvalitní představení ROB ve městě, které je rádiovému i klasickému orienťáku docela zaslíbené a dalo již tomuto světu hezkou řádku mistrů světa i Evropy, to jsou 4 dny ROB o červencových svátcích v Turnově.
    Aby si toho na svá bedra Turnováci nenaložili málo, rozhodli se po dvou letech zvednout hozenou rukavici, která od předloňské Kroměříže "ležela v trávě" - první etapou je pro dvě stovky borců z ČR, Slovenska, Polska, Německa, Francie a Slovinska mezinárodní mistrovství ČR v parkovém ROB. Co Turnovu bohužel chybí, je dobrý park pro tento účel - Šetřilovsko je do určité míry "nouzovka", zastavěná plocha a nudle lesa ve svahu nad Jizerou dává dost omezené možnosti stavby, ale na to, co prostor nabízí, rozhodně tratě nejsou nějak úplně jednoznačné a stupidně lehké. Klobouk dolů před člověkem, který na tomto postaví parkáč, a myslím, že zde se povedlo. Jednoduchý není - jak se ukáže - pro leckoho ani doběh na stadión, nejeden běžec již s vidinou cíle před očima odbočuje předčasně do areálu objektu Policie ČR, aby pak (když se nechce vracet) šplhal přes ploty a skákal se zdi dolů ke dráze... (až policajtům asi dojde trpělivost a v závěru závodu je již brána zavřená :o) Profesionální komentář obstarává Petr Kopor, který si to zopakuje ještě jednou o tři dny poozději při handicapu; zde doběh kolem celého stadiónu dává jemu i divákům dostatečnou možnost "chytat" dění na doběhu v plném rozsahu.
    Velkolepou podívanou je slavnostní vyhlášení, hodinová podívaná s tanečním programem v podání frekventantů místní školy pohybového umění (fakt dost dobrý!), slavnostní zahájení čtyřdenních turnovskou místostarostkou, na které naváže vlastní akt dekorování mistrů moderovaný již dobře známým Petrem Sopouškem (taktéž s profesionalitou jemu vlastní, tedy až na jeden moment - představování sponzorů doslova "odmumlal" chvilkami pod hranicí srozumitelnosti; přitom právě sponzorské zajištění je jednou z věcí, kterou se letos Turnováci opravdu vytáhli). Tedy vězte, že mistři republiky se jmenují mezi žáky Myslivečková (Praha 4), Borovička (Cheb), Koťátková (Praha 4) a Hamák (Bílovice), junioři Krčálová (Pardubice) a Czyž (Havířov) a veteráni Skřivanová (Praha 4), Mitelman (Slovensko; o pozici nejlepších Čechů se podělí Mareček a Hruška) a Sukeník (Krnov). Pozici nejlepšího muže z předloňska neobhájí Baier, letos se skloní před Fučíkem, třetí místo patří Poláku Janiakovi. Hlavní dámskou kategorii ovládnou naše reprezentantky, od třetího místa Fučíková, Novotná a vítězí Miška Omová, pro kterou je to zároveň derniéra jejího účinkování na čtyřdenních v roli závodnice - když je potřeba, i největší hvězdy pořádají.
    Dva závody představující předposlední dějství Českého poháru čekají o svátečních dnech na Kalichu a Kacanovech. Stavba robácké trati na těchto mapách není zrovna věc k závidění a mám za to, že se s ní v obou případech stavitel popasoval se ctí. Sice lze mít výtky, na dvoumetru k pětce ve svahu (zdola i po úbočí měřila až nečekaně dobře, ale zato shora se zaměřit pořádně nedala - já vím, je to dvoumetr, ale když takovou kontrolu berou i děti...), na osmdesátce k náběhové čtyřce (kontrola v jednom z po sobě jdoucích údolí kolmých na směr postupu je poněkud na náhodu, když si ji člověk nemůže zaměřit z jiného směru), ale celkově vzato tratě měly svou nápaditost, volbu pořadí i postupů a co bychom ještě chtěli, že? Lepší prostory zřejmě v okolí Turnova v současné době (s povolením k pořádání závodu) nejsou, což vám pořadatelé potvrdí. Oba závody jsou spíše kratší, pro většinu kategorií mezi 40 a 55 minutami pro vítěze, což je sice dost krátké pro nároďák, ale když vezmeme v úvahu, že jsou to dvě ze čtyř etap, počasí, za kterého se závody běží, kopcovitý terén a skutečnost, že zdaleka nestartují jen vrcholoví běžci (kromě mužské není žádná kategorie výkonnostně rozdělena), pak je to docela v pořádku. (Pozn. P. H.: Po "svém" kusu sobotní mapy šel mapař asi 3 minuty - stoupání od čtyřky ke trojce.)
    Pátek i sobota se nesou vedle hlavních závodů též ve znamení doprovodných soutěží. Páteční závod Turnov Park Tour zcela vybočil z řady jiných dílů seriálu TPT (střetnutí party kamarádů), 90 přihlášených asi nečekali ani organizátoři; osmiminutový sprintík kolem stadiónu a v přilehlém parku se stává kořistí Lenky Novotné, Jeníka Procházky a mezi děcky Marka Myslivečka. Sobotní "Píchač" (soutěž v rychlosti klasického ražení) opět potvrzuje pravidlo, že vítěz kvalifikace nevyhrává, Vory si tak musí počkat na zopakování úspěchu z roku 1999, letos se raduje Petr Váňa.
    Ve finále opět, tak jako první den, kvalita závodního prostoru ustupuje prezentaci na veřejnosti - start i cíl handicapového foxoringu je na náměstí Českého ráje. Mapa je kopií deset let starého "plánu města v podobě orienťácké mapy", náročnost orientace a rádiových dohledávek blízká nule (i když útlum vysílačů je dobrý, rozhodně "neřvou" do dálky; akorát jednička je snad tichá až moc), takže to je hlavně o fyzičce, jinak jen dobře zvolit postup a někde nepřehlédnout, kudy se dá/nedá projít. Bohužel, stavitel rozhodující etapy se nevyhnul kontrolám, jejichž neregulérní umístění zasáhne do pořadí i na medailových pozicích. Vím aspoň o dvou případech: Ke kontrole č. 5 vede z ulice od náměstí průchod, který se z mapy nedá vyčíst (zde je obíhající Blomann předstižen Koudelkou; tato zmínka nechť nesnižuje Karlův famózní výkon ve foxoringu), a ke kontrole č. 9 (anebo od ní) se vyplatí přeplavat náhon, ačkoli jsou závodníci před startem důrazně upozorňováni (zcela správně), že je nebrodný a skočit uřícený do vody je hazardem (zde riskující Baier získává k dobru zhruba dvě minuty - jeho náskok v cíli činí 1:52). Nemohu si pomoci, ale když už vede trať za náhon, tak měla být kontrola přímo u mostku (známé heslo "lepší stupidní, ale regulérní kontrola" - postup "poctivého obíhače" stejně tou stupidní cestou vedl). A nemohu se nezmínit o samotném cíli: cílem jsou dvě SI jednotky na odpadkovém koši. Aby bylo jasno, nevadí mi ten koš jako takový, ale jednoznačně nebezpečná překážka uprostřed cílového koridoru přímo pod transparentem. Jelene, máš samozřejmě pravdu, že ty stojany s SI není v daném místě možno jinak umístit, ale ony tam vůbec nemusejí být. Uvědomme si, že fakt ze všech sportů asi jenom my a někteří pořadatelé v OB (kteří za to sklízejí zaslouženou kritiku) cílujeme handicapový doběh ražením na čáře; např. při štafetách v OB běžně rozhoduje průběh čarou a razí se až za ní. To fakt čekáme, až se nám v cílovém souboji někdo přizabije, abychom se chytli za hlavu?!
    Co říci k celkovým výsledkům? V žákovských kategoriích žala úspěch Praha 4, všechny reprezentanty ve třináctkách vyškolí Mysliveček a hodně překvapivě Koťátková, v D10 patří Pražačkám první dvě místa a v M10 borcům z Chebu dokonce první tři. Juniorům kraluje suverénně Martin Váňa, v juniorkách Verča Krčálová udrží nevelký náskok před Ivou Matulovou. O parník vítězí Anička Koporová mezi veteránkami, dost v pohodě mohl jít i Mojma Sukeník v M50; zato v M40 jde o vteřiny, Mitelman s Černíkem předstihují do té doby vedoucího Vlacha a všichni tři se vejdou do rozmezí 30 sekund. Konečně hlavní kategorie: Baier likviduje pětiminutovou ztrátu na Voráčka a ještě mu "přidává navrch" (není to jen díky "plavecké vložce", Vory tam musel nechat), bronz vybojuje Petr Váňa, který ještě o něco navýší svůj minutový náskok na Pawla Janiaka. Mezi ženami se jako jediná ze špičky vyvarovala výkyvů Hanka Fučíková a foxoring již může jít na jistotu; Lenku Novotnou teď asi hodně mrzí ztráta z dvoumetru, ale dokáže ze třetího místa úspěšně zaútočit na Němku Hilbert, čtvrtá končí obhájkyně prvenství Dura z Polska.
    Slavností ROB v centru Turnova je i závěrečný ceremoniál vyhlášení výsledků. Důstojně uzavře soutěž, která - nebojím se to napsat - předčila očekávání. Zabezpečení a organizace soutěže, přesně klapající časový program, perfektní informace (rychlostí i rozsahem, nejen k vlastním závodům, ale i pro využití volného času apod.), doprovodný program sportovního i kulturního charakteru, důstojné ceny pro nejlepší, to vše dokazuje, že všestranně kvalitní závody lze uspořádat i s relativně velmi omezeným počtem lidí. Výtky ke stavbě tratí byly, jsou a budou - ale soudím, že je člověk dokáže "hodit za hlavu", když vidí, že v té soutěži pořadatel nechal srdce. Takže jedním slovem: Děkujeme!
    P. S. 1: Invaze orienťácké mládeže do robáckých řad pokračuje: Procházka, Uvízlová, Zatloukalová, několikahlavá výprava z Pardubic...
    P. S. 2: Řediteli soutěže Filipu Stárkovi: Na to vyhlášení ses vystrojil sám nebo tě měl "v práci" osobní imagemaker? :o)
    Mapy:
    M’ČR v parkovém ROB (46 kB), 144 MHz (88 kB), 3,5 MHz (76 kB), foxoring (72 kB).
    Výsledky (celkové, etapové, mezičasy) hledejte na stránce 4 dnů ROB.

    Světová scéna OB: MS v MTBO - dvě "bramborové medaile" z klasiky (Hanka a Jarda Ryglovi), bronz ženské a stříbro mužské štafety. Světové poháry v Norsku a Švédsku - z našich nejlepší Dana Brožková, těsně za desítkou. Kongres IOF - pořadatelem MS 2006 bude Dánsko, MS 2007 Ukrajina (ČR prohrála losem při rovnosti hlasů...). Podrobně píše Béďa.

    Domácí scéna OB: Seriál třídenních pokračoval v Sokolově, Chvalči (SV Čechy) a Šumperku; odkazy má taky Béďa (počítám že budou i jinde).

    Zase z jiného soudku: "Homosexuálové jsou prohlašováni za menšinu. Navozuje se tím představa, že být homosexuálem mezi heterosexuály je něco jako být Číňanem mezi Čechy. Za tím je ovšem určitý předpoklad, který nepřijímám. Tím předpokladem je, že homosexualita je genetická danost. To je z hlediska exaktní vědy mýtus. Homosexuální jednání je věcí volby, nikoli genetiky. Nikomu v té volbě nebráním, ale nebudu podporovat "práva" lidí, kteří se takto rozhodli, protože to považuji za volbu špatnou." (Dan Drápal, evangelický pastor - MF Dnes, 4. 7., str. A6.) Středověk neskončil, středověk trvá?

    1. 7. 2002
    Cena střední Moravy – pohodové proběhnutí, jak píše noticka na
    orientacnibeh.cz, více Béďa nebo Sosna; hlavní kategorie vyhráli domácí Eva Smičková před dvojicí veteránek ze severní Moravy a Miro Kovář před Petrem Prokopem (první čtyři místa si prostřídali Pražáci a Žabiňáci – viz výsledky). Možnost tréninkově pojatých závodů před odjezdem na JMS tradičně využili juniorští reprezentanti – povyhrávali etapy, všechno ale neběželi, a tak se člověk nestačí divit, jaká dílčí umístění mohou stačit celkově na "bednu".

    Rozjíždí se další vrcholná akce ve světovém OB: "Thrilling fight" – závod ve sprintu, který zahájil 30. 6. druhou sérii Světového poháru, v podání pořadatelské stránky. Z našich nejlepší Dana Brožková na 30. místě, i Bohdana Térová s Majkou Kovaříkovou se vešly do bodované čtyřicítky (výsledky).

    Premiérové mistrovství světa v MTBO (OB na horských kolech) hostí v tomto týdnu francouzské Fontainebleau. Jak můžete vidět v programu na stránce soutěže, ani MTBO neminula nákaza handicapového dostihu, jenž má být závodem jednotlivců, a to hned na vrcholné akci. :o( Tak držme našim borcům ve čtvrtek palce v závodě o titul mistra světa v jízdě za vodičem (pokud sami nebudou ty vodiče dělat...). Sledujte též mtbo.cz.

    Generálkou na mistrovství světa za 4 týdny bylo mistrovství ČR v rogainingu v lesích u Dvora Králové (stránka závodu). Orienťákům je prostor dostatečně známý z pětidenních v Mostku, robákům pak z Železnobrodského korálku 1997. Podle zprávy u Sosny vyhrálo trio FS Praha, na další si počkáme.

    Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na červenec a srpen:
      OB, 4.-7. 7. - Šumperský divočák (třídenní, KSU, Svojanov), stránka závodu
      OB, 12.-14. 7. - Cena Posázaví (třídenní, JHB, Lipnice), stránka závodu
      OB, 19.-21. 7. - Botas Cup (třídenní, CHT, Zderaz), stránka závodu
      OB, 9.-11. 8. - Grand prix Jižní Čechy (třídenní, SJH+CHT, Staré Město pod Landštejnem), stránka závodu
      OB, 16.-18. 8. - Grand prix Silesia (třídenní, AOP, Bohdanovice), stránka závodu
    ROB, 24.-25. 8. - Mistrovství České republiky (kategorie MD16–, GOS, Rusava), stránka závodu
    Držte si palce, ať zde nalézáte průběžně doplňované informace k dalším závodům :o).

    28. 6. 2002
    Začíná prázdninová sezóna vícedenních - na Baldovci máme ode dneška
    Cenu střední Moravy.

    "Malé" strany jsou asi na okraji zájmu nejen médií - týden po volbách se v brněnské MHD nějak pomnožily letáčky Naděje... (Reklamu v MHD spravuje agentura Snip & Co.) Že tohle už opravdu se sportem nesouvisí? Ale jo - předpokládám že i vrcholné akce (SP v OB, MS v ROB) budou mít zájem o reklamu v MHD - tak možná bacha abychom ji neměli až po akci...

    25. 6. 2002
    Český tým obhájil pozici nejlepšího týmu na mistrovství Evropy dorostu v Polsku, vojáci vezou bronz z armádního MS v Rakousku! Čtěte
    orientacnibeh.cz.

    Oprava matoucí informace o Turnov Park Tour (zde, 10. 6.): Ty parkáče budou ve skutečnosti dva, jeden ve středu a druhý v pátek.

    Dobrej sek se povedl Mírovi Seidlovi v časopise OB (clánek o M’ČR na KT, strana 24, odstavec Finále): "...a všichni hlavní aktéři se přesunují autobusem na předstart, který má zabezpečit předávání jakýchkoli informací mezi cílem a ještě neodstartovanými závodníky." (Tím nechci Míru shazovat, zrovna jeho články /včetně tohoto/ jsou dost dobré.)

    "Ahoj mrdi a cácorky, tak vám jako posílám rozpis jako na lahváč, protože jako můj brácha jako s el. poštou jako pracovat neumí. Tak to jako máte v příloze a jestli jako ne, tak sem to zhnojil." Takhle zval Štěpán Skripnik na lahváč 20. června ve Stromovce. Jaký byl, si můžete přečíst v prevém sloupku u Sosny nebo na stránce OBSONKK. (P. S. Nejni blbej, ten rozpis v příloze fakt byl... :o)

    Čtete Bestíkovy noviny? Jak jedno z nejvděčnějších témat se ukazují být exkrementy (základní příspěvek 17. 6.).

    Tak co, koho jste před deseti dny volili? (Netýká se těch dvou pětin, kterým ke spokojenosti asi stačí pivo, Nova a stará.) Radujete se s 18-procentní menšinou, pláčete nad nesplněným očekáváním anebo prostě jen kroutíte hlavou? Jednu věc bych na letošních volbách viděl pozitivně: 2,8 % pro nezávislé a 2,3 % pro zelené. Je vidět, že i proti zavedeným stranám má šanci sdružení kandidátů, kteří neohnuli hřbet "pod stranickým praporem", stejně jako strana s jasně vyhraněnou myšlenkou. Budiž to dobrý impuls pro podzimní volby senátní (pro připomenutí: máme již tři nezávislé senátory, byť jeden měl jasnou podporu ČSSD) a zejména komunální. (P. S. Zásilka od Romana: Volte komunisty!)

    14. 6. 2002
    Na
    stránce ZROBS je rozpis na mezinárodní mistrovství Slovenska v ROB (Blatnica pri Martine, 10.-11. srpna - letos jako součást Česko-Slovenského poháru). Bacha, přihlášky chtějí měsíc předem (do 10. 7.).

    Tak co byste řekli že se pod tímto skrývá za hračku? :o) Tady máte správnou odpověď.

    13. 6. 2002
    Mistrovství Evropy žáků - podruhé aktuálně ze
    vzkazovníku:
    Michal & Marcela z ME: dnes 80m - Adam Vasura-3, Kuba Leinweber-8, Pavel Boros-12, Radek Hamak-16, Martina Adlerova-4, Kacka Cervinkova-7, Terka Samkova-9, Terka Skladankova-14, Druzstva - Adam+Kuba-3, Pavel+Radek-6, Martina+Kacka-3, Terka+Terka-5.
    Celkově - M15: 1. RUS, 2. RUS, 3. CZE-A, 6. CZE-B; D15: 1. RUS, 2. RUS, 3. CZE-A, 5. CZE-B. Trat zarostla, 4 TX po hrebenu, 1 TX hluboky kanon, vracecky.
    M15 - 24 startujicich, 8 tymu; D15 - 19 startujicich, 6 tymu. V hodnoceni statu jiste 1. RUS, 2. CZE.

    Taky vám domů volal automat s nahrávkou Klause? Zlatý jehovisti, co "jenom" otravujou u dveří... :o(

    12. 6. 2002
    Mistrovství Evropy žáků - aktuálně ze
    vzkazovníku:
    Michal Kočárek, od Míry Vlacha z ME: Pavel Boros-3, Adam Vasura-4, Kuba Leinweber-6, Radek Hamak-8, Kacka Cervinkova-5, Martina Adlerova-11, Terka Skladankova-13, Terka Samkova-PL, Druzstva - Kuba+Adam-2, Pavel+Radek-4, Kacka+Martina-3, Terka+Terka-nehod.
    Marcela dodává celé pořadí družstev: M15 - 1. RUS, 2. CZE-A, 3. RUS, 4. CZE-B; D15 - 1. RUS, 2. RUS, 3. CZE-A, nehodn. CZE-B. Porad tam prsi, teren bahno, les listnaty s podrostem.

    Český reprezentační tým ROB najdete od minulého týdne na nové adrese.

    11. 6. 2002
    Průběžné pořadí Českého poháru v ROB po 6 závodech, již s odečtem nejhoršího výsledku na každém pásmu (to aby se vyhodnocovatel udržel v popředí "odpadu" :o).

    Suverénní vítěz extrémního osmiboje v nejvyšších moravských horách se jmenuje Jan Lauerman. Více viz stránku Jesenického tvrďáka.

    10. 6. 2002
    Brněnský oblastní přebor v OB jednotlivců a štafet máme za sebou. Je fakt, že nejdůležitější je tento závod asi pro děcka, od dorostu výš už se dostává mezi celostátní závody (když už i veteráni mají od letoška svůj celoroční pohár), což se projeví na účasti (leckdo si raději dá víkend oddech), tady hlavně u štafet dost markantně. (Nebo je snad brněnská oblast tak slabá, aby se v množství kategorií dávaly medaile "za účast"?) Jaké byly vlastní závody, na to se zeptejte někoho, kdo se nelekl uplakané oblohy; výsledky jsou na stránkách
    jednotlivců a štafet.

    Český pohár ROB se Krušnohorským šotkem přehoupl do druhé poloviny. V hlavních kategoriích stávající reprezentační sestava dopředu nikoho moc nepouští, Hanka Fučíková vystoupila z Miščina stínu a juniorkou č. 1 je po Šotku už docela jasně Iva Matulová. Šotek zaznamenal i nezvykle dost "double", kromě zmíněných děvčat Červinková, Koporová, Kočárek a Koudelka. Na chebské stránce máte volbu, zda si chcete výsledky rovnou zobrazit (vede na PDF) nebo stáhnout (zazipované TXT).

    V obecné rovině k různým propozicím a výsledkům: Minulým letům vládla wordo- a excelománie, teď se zas kdekdo zhlédl v PDF... Odzvonilo snad obyčejným výsledkům v HTML nebo holém textu, kvůli kterým si člověk nemusí stahovat potenciálně nebezpečný soubor ani čekat někdy i desítky vteřin na jejich natažení? :o(

    Turnov Park Tour má dobrý logo. :o) Jen škoda, že se letošní druhý závod neuskuteční v rámci čtyřdenních, ale již o den dříve... (Tedy aspoň podle toho co je u Voryho, v rozpise je závod TPT zařazen na pátek večer.)

    Zpráva poslední umístěním, rozhodně však ne významem: v bulharském Nesebaru startuje Mistrovství Evropy žáků v ROB. Ve středu od 8.30 startuje dvoumetr, o den později v tutéž hodinu osmdesátka. Česká výprava je poněkud štíhlejší než v minulých letech (4 holky + 4 kluci, ze 6 různých oddílů); největším želízkem v ohni by měl být Kuba Leinweber (byť v domácí "generálce" ani jednou nevyhrál), ale z loňské sestavy zůstal sám, podobně jako Kačka Červinková mezi děvčaty. Tak se nechme překvapit, co nám "tým nových tváří" předvede! Sledujme stránku soutěže (vypadá slušně), případně bulharské federace (na titulní stránce se vyřádil šílený umělec :o).

    7. 6. 2002
    Po Continental Cupu na Olomoucku pokračuje orienťácká sezóna tentokrát na oblastní úrovni - oblastní přebor jednotlivců a štafet uvítají tentokrát Bílovice. Své premiéry v OB se tak v sobotu dočká mapa
    Vojanka, nedělní štafetky proběhnou za řekou na Prosbě lesa.
    Centrum robáckého dění se stěhuje na druhý konec republiky na Krušnohorský šotek v Ostrově a zejména asi bude zajímavé aktuální vyladění formy před mistrovstvím Evropy žáků (10.-14. června v bulharském Nesebaru).

    Chcete jít volit a ještě váháte, koho? Nechovejme se jako ovce!

    3. 6. 2002
    Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na červen a červenec:
      OB,   8. 6. - oblastní přebor jednotlivců (RBK, Bílovice nad Svitavou),
    stránka závodu
      OB,   9. 6. - oblastní přebor štafet (RBK, Bílovice nad Svitavou), stránka závodu
      OB, 15.-16. 6. - celostátní + oblastní (OSN+PZR, Sklené u Fryšavy), stránka závodů
    ROB, 22. 6. - oblastní přebor (GNM+GBM, obě pásma)
    MTBO, 22.-23. 6. - mistrovství ČR na krátké a klasické trati (SJI, Jihlava), rozpis
      OB, 28.-30. 6. - Cena střední Moravy (třídenní, KON, Baldovec), rozpis
    Další prázdninové závody na Moravě:
      OB, 4.-7. 7. - Šumperský divočák (třídenní, KSU, Svojanov), stránka závodu
      OB, 12.-14. 7. - Cena Posázaví (třídenní, JHB, Lipnice), stránka závodu
      OB, 19.-21. 7. - Botas Cup (třídenní, CHT, Zderaz), stránka závodu
    Držte si palce, ať zde nalézáte průběžně doplňované informace k dalším závodům :o).

    Pro doplnění: výsledky oblže 25. 5. ve Skleném nad Oslavou.
    Ještě jeden doplněk k 25.-26. 5.: u Radovana najdete ukázku mapy z KT i mapu ze štafet s větvením tratí.

    1. 6. 2002
    Splátka dluhu z minulého týdne - odkaz na
    výsledky (v RTF) a mapu (198 kB) pražské oblastky v ROB a výřezy mapy (50 kB) Českého poháru štafet v OB.

    Tisková poprava: Není pravdou, že Jelda s Keňou zbourali šampus. Naopak je možná pravdou, že šampus zboural Keňu s Jeldou :o).

    27. 5. 2002
    Na skok do hlavního města: 4. pražská oblastka v ROB (sobota 25. 5.) - závod v "šumperském stylu". Čistý les, ale nahoru-dolů, hlavně od startu a do cíle. Kde že? Keltské hradiště nad Zbraslavským nádražím, mapka "malá, ale šikovná", nebo snad ne? Tratě adekvátně krátké (nejdelší 4,2 km), nejrychlejší Dan Šístek, Jitka Žáková a Marek Mysliveček to střihli kolem 10 minut na kilák. Post scriptum: Dva závody v jednom dni v Praze nemají tradici a zřejmě se ani nechytnou. Zde pořadatel zkusil "v případě zájmu odpoledne dvoumetr odshora z Károva" ... zájem nějak moc nebyl. Vědět to předem, byla by z Károva tažena ranní osmdesátka.
    Mapa s tratí bude časem. Výsledky hledejte na
    stránce ROB.

    Tentýž den o sto kilometrů dále vrcholí orienťácké jaro mistrovstvím ČR na krátké trati u Nové Paky. Semifinále a veteraniáda ve svahu posetém kameny, snad něco jako "hradecké" terény kolem Vyhnánova anebo na jižní Moravě třeba Starý Kvartýr u Černovic - terén pěkný, akorát málo slov chvály si asi vysloužil skoro kilometrový přeběh po cestě, kterým potřebovali dotáhnout tratě do prostoru cíle společného pro ráno i odpoledne. Kdo ale postoupil, tomu zřejmě finále muselo vše vynahradit - kdo by čekal v severovýchodních Čechách "kousek Skandinávie" (slovy Petra Matuly; dost to také připomnělo mapy z MS ’93 v USA, viz časopis OB ze závěru loňského roku)? Ta nejzajímavější pasáž mapy Malá opička (nějaké asociace, přátelé? :o) měla sotva kilák čtvereční, ale to bohatě stačí, aby na krátké trati tu byla natočena dostatečná a zřejmě rozhodující pasáž trati. (Mapy vám bohužel Hroudokaps neukáže, zkuste třeba stránku soutěže.) Mezi chlapy obhájil titul Michal Horáček, invazi loňských juniorek do "ženského světa" (viz např. M’ČR v NOB) podtrhla famózně rozjetá Dana Brožková (druhý den si na prvním úseku štafet "povodí" ostatní o pár minut); do Brna putuje radost zásluhou Radky Dokoupilové v dorostenkách (po ránu pak dementuje zvěsti, že ten šampus, co Jelda s Keňou večer zbourali, byl původně její výhrou :o).
    Co se závodního prostoru týče, nasadila krátká pro nedělní Český pohár štafet laťku pěkně vysoko. Až moc vysoko, štafetky byly hlavně o fyzičce, řekněme hrubý reliéf s patřičně strmými svahy. Zpočátku se dalo získat dobrou volbou postupů (jak přesvědčila na trojce vedoucí dvojice ex-kolegů z dresu MZLU Ropek a Fučík), v dalších fázích závodu už to bylo skutečně hlavně o tom, kdo dokáže vyběhnout ještě tenhle kopec a pak ten další... Na obranu stavitele dodejme, že terén asi moc jiných možností neskýtal. Nejhezčí pasáží (na tom se shodli snad všichni) byl pak závěrečný "pytlík" za diváckou kontrolou, kde se vzaly tu se vzaly jemné terénní tvary v čistém lese. Pro úplnost dodejme výsledky, triumfu se dočkaly favorizované trojice Tesly Brno před Třincem a Hradcem a Dukly Liberec před Kotlářkou a Hradcem (Zuzka Macúchová a Michal Jedlička na posledních úsecích ukázali "kdo je tady pánem", Mrázek "kontroloval" doběh před Losmanem), mezi dorostenci pak Kotlářka (se dvěma žákyněmi!, s Hradcem cukly dalším o 10 minut) a Zlín.
    Mapa s ukázkami tratě bude časem, o celém víkendu referují různé orienťácké stránky, kde hledejte i výsledky.
    P. S. "Stopy", které kdosi v noci zanechal ve vchodu do studenecké tělocvičny, jasně potvrzovaly nepsané pravidlo: ať jsi jedl co jsi jedl, vždycky je z toho mrkev...

    Zpátky k rádiu: Nezačne každý běhat v padesáti jako paní Voráčková - a co ji k tomu vlastně vedlo? To bylo vloni ve Francii, když jedině Němky daly v padesátkách dohromady družstvo a Jana Omová si postěžovala asi v tom smyslu, že "kdybys tu startovala, mohly jsme mít minimálně dvě stříbra"... Ale v kolika dalších zemích možná po loňsku dámy zauvažovaly stejně? Uvidíme za tři měsíce.

    20. 5. 2002
    Pohoda pro pár lidí - 4. jihomoravská oblastka v ROB, v neděli ve Žďáru nad Sázavou. Pokročilý věk mapy (nebyl většinou ani moc znát) kompenzoval pěkný les (jen místy nějaké klacky, jsme přece na Vysočině), o počasí nemluvě. Na tratích stavěných pod 3/4 hodiny si většina pobyla o něco déle, i když Tonda Šindelka osmdesátku stlačil na 43’; na dvoumetru už pak nechávali všichni. Na to, že to byl prý první počin Zdeňka Černíka v roli hlavního pořadatele, vše zvládl za pomoci skromného týmu docela s bravurou (sám si také vše oběhal). A cen pro děti bylo dost, aby se dostalo i na "velké děti. :o)
    Mapa s tratěmi (oběma). Výsledky hledejte na stránce ROB.

    Česká republika nominovala na letošní ME žáků (10.-14. 6. v Nesebaru, Bulharsko):
    M15 - Leinweber (DCH), Boroš (HNJ), Vašura (HHA), Hamák (GBM), náhradník Mysliveček (ASP)
    D15 - Červinková (ELB), Adlerová (ASP), Samková (DCH), Skládanková (GBM), náhradník Marečková (GBM)
    Mirek Vlach, převzato ze vzkazovníku

    U Doks začal Continental Cup v OB, nejpodrobněji píše asi Béďa, u kterého jsou i odkazy na jiné stránky.

    Ad Sporton Cup, komentář pořadatele:
    Co se týká toho koridoru v sobotu, krom toho, že to bylo na vzorové mapě na startu, tak to bylo i v rozpravě. Tedy bylo tam že je nejprve XXX metrů jednostranný koridor a pak posledních XXX metrů je oboustranný koridor (není to přesná citace, ale tak nějak to tam bylo).
    K tomu protestu, byl podán v cíli jeden protest Radkem Teringlem, ale jelikož neuhradil vklad za protest, tak tento se neřešil a vlastně nebyl regulérně podán. Radek dával protest na doběhový koridor, že měl být oboustranný již od majáku (nebo tak nějak), ale pak se mu to rozleželo a kašlal na to, mohli jsem mít aspoň na pivo za propadlý vklad za protest :o).
    K tratím, byly takové jak byly. Původně jsem chtěli zkusit závody s více jak 5 vysílači na jednom pásmu, ale nakonec po výrocích některých lidí jsme se na to vykašlali, zato nám to nestálo.
    Roman Hrazdil

    17. 5. 2002
    Svěží vítr ze Šumperka dýchl na český ROB. Tak nějak by se dala charakterizovat pořadatelská premiéra oddílu, který vloni obnovil v tomto městě činnost po takřka desetileté pauze, na celostátní úrovni - druhé dějství Českého poháru 2002 obstaral Sporton Cup (11.-12. 5.). Řekněme rovnou, že na pěkné úrovni, zejména co se týče sponzorského zajištění, záštity místních VIP (osobně předávali ceny vítězům), propagace a vůbec celkového pojetí soutěže jako společenské akce. Dlužno dodat, že vlastní závody za touto "omáčkou" příliš nezaostávaly.
    Co se muselo líbit, byly doběhové areály. Tady pořadatelé využili možností, jaké poskytuje bludovské koupaliště a autokrosový areál - přehledné prostranství, stoly a lavice pro oddech (taky krásně vyšlo počasí), v sobotu možnost opláchnutí (ještě pěkně studeného) a občerstvení, snad jen někdo nemá rád, když je při svém trápení posledních pár stovek metrů každému na očích. Abych jen nechválil, přece jen nebyl doběh v sobotu pro všechny bez zádrhelu - maják kvůli slyšitelnosti vyhozený do svahu nad doběh je zcela v pořádku, ale čárkované linie doběhu si ve vzorové mapě ne každý všiml ... a tak si část startovního pole vyběhla zbytečně k majáku, dokonce se proslýchalo něco o protestu, ale soudě dle slov při vyhlášení (závody bez protestů) asi zůstalo jen u slovního.
    Co se naopak řadě lidí nelíbilo, byl terén a tratě. Ano, byly kopcovité. Někde až dost brutálně. Bohužel, takto to vypadá v šumperském okolí - tratě byly právě takové, jaké umožňoval charakter terénu. Mapy pět let staré s dokreslenými změnami, tady bych problém neviděl. Z hlediska dospělých by se dalo vytknout umístění čtyřky na 80m, na příběhu po louce se vyšlapala slušná "dálnice", takže později startující mohli jít takřka najisto. Jinak považuji tratě za zdařilé, i když na dvoumetru pro některé kategorie zcela bez volby pořadí. (Pravda, řada lidí, které si "povodila" dvojka třeba půl hodiny, bude asi jiného názoru.) Shrnuto: možná jsme trochu odvykli takovýmto tratím na houževnatost, kde hned po startu musíme šplhat nahoru, kopce vybíhají jen ti nejlepší, ztráta jindy hrozivá nemusí tolik znamenat a vyplatí se jít naplno až do konce. Nelze ovšem popřít, že pro pomalejší kategorie to bylo fakt dlouhé (např. jediná veteránka pod 100 minut).
    Menší spokojenost je asi s tratěmi dětskými. Stavět společný závod pro dospělé i děti na témže pásmu je vždycky "hra s ohněm", obvykle se postaví dospělá trať a dětské "z toho nějak vylezou" a zde tomu zřejmě nebylo jinak. Možná překvapivě lépe vypadá z tohoto pohledu dvoumetr, zatímco na osmdesátce musely třináctky jít aspoň pro jednu z kontrol docela daleko a přes mnoho desítek vrstevnic - jdou-li nejlepší přes 75 minut, pak se to staviteli poněkud vymklo. Mapy s tratěmi:
    sobota, 2 m (doběh vedl od majáku dolů na cestu a pak kolem koupaliště), neděle, 80 m (na stránce závodu by se měly objevit i postupy vítězů).
    Pěkné ceny (sporttestery pro třináctky, slušné finanční pro dospělé) si odnášejí celkoví vítězové (dle umístění z obou dnů): žáci Pindrochová a Rajtmajer, Červinková a Leinweber, v juniorech oba Krčálovi, mezi ženami Omová a muži Baier a konečně veteráni se sklonili před Skřivanovou, Černíkem a Sukeníkem. Ceny za dílčí umístění pak byly poněkud více jednotvárné - čistič kol od dr. Mývala si odnáší celá řádka úspěšných, někteří i dva kusy za oba dny. Ovšem zlatý hřeb na sebe nechal teprv čekat v podobě tomboly - 50 výher v "osudí", to byl při odjetí některých asi každý třetí. Naprostá většina zúčastněných (komentují též Renata a Marcela ve vzkazovníku) si ovšem nenechala vyhlášení ujít; možná pro jeho úroveň a možná taky proto, že Čecháček si umí počkat a "nespěchá tak nutně", když má až do poslední chvíle šanci, že si z toho ceremoniálu také něco odnese. Jistotu v této věci mohly mít přítomné mamky - druhá květnová neděle je přece Dnem matek, a tak každá svištěla k domovu s květinou.
    Pár perliček k výsledkům (viz odkazy na stránce závodu, vše v PDF; na extra stránce najdete i pár desítek fotek ze startů, cílů, vyhlášení,...):
    Nejlepší junioři obvykle běhají stejně rychle jako nejlepší muži - ne tak v sobotním dvoumetru, kde byli sice vzácně vyrovnaní, první čtyři ve 2 minutách a bez překvapení s Krčálem v čele, ale se ztrátou 24 minut na vítěze mužů! Takový zásek úplně všech, to se hned tak nevidí... (Jarda si to pak vynahradil druhý den, kdy šel naopak ještě o pár minut rychleji než vítězný Baier.)
    Morálním vítězem mužské 80ky se může cítit Michal Voráček. Ještě na poslední vedl s bezpečným náskokem, pak ale zvolil postup zleva kolem kraje mapy přes velkou žlutou plochu, která se ukázala být v reálu velkou zelenou - od Martina dostal na doběhu přes dvě minuty a zbylo naň třetí místo. Ještě hůře dopadl po sobotě vedoucí Hikl, který skončil na výpadku rádia...
    Když se před měsícem objevila Hruškovic rodinka na oblastce, asi sotva kdo tušil, jaký "rozruch" ve výsledcích v brzké době udělá - Jiří už stabilně obsazuje bronzový stupeň ve veteránech, Ondřej má na svém kontě stříbro z Kameňáku a Lenka si teď (ve svém asi pátém závodě) vychutnala všechny juniorky!

    Středa patřila MTBO v Bílovicích: ideální počasí, fajnová trať něco přes hodinku a vítězný Milan si odnesl ... hádejte co? - no jasně, čistič kol od dr. Mývala. :o) Každopádně příjemné zacelení mezery, když v MTBO jsou jen celostátní závody a (až na výjimky) nic menšího - díky, Petře!

    14. 5. 2002
    Nadmíru úspěšně, nedělním vítězstvím Petra Losmana a bronzem Zuzky Macúchové, začal na střední Moravě letošní seriál Park World Tour. Referuje
    orientacnibeh.cz, tady máte vše o PWT (výsledky, mapy, fotky) a výsledky doprovodných akcí (Český Telecom třídenní, závod škol, vozíčkářů, bankovní hry) na stránce Hanácké oblasti.

    Pokračování měly v ČR etapové závody: o Jarním trojúhelníku v Mariánských Lázních referuje Sosna, o Saxbu v Krompach a Oybinu orientacnibeh.cz.

    Máme tu též výsledky oblže 8. 5. na Baldovci; trojice Zřídkaveselý, Otruba a Tomáš Hikl si připsala skalp juniorského mistra světa Nora Bjugana (ve šternberských barvách), Fučíkovi chybělo půl minuty.

    Na stránce ROB máme propozice (MS Word) nedělní jihomoravské oblastky ve Žďáru nad Sázavou. (Tady je hroudokaps fakt "aktuální", přihlášky jsou do dneška.)

    Never more: Že různé rozhlasové stanice vysílají různé chobotiny, na to už si člověk tak nějak zvykl, ale písnička "Zuzano, pusť k vodě Juraje" předčí všechna očekávání. Pouštět do éteru takovéto osobní "vyřizování účtů", to už je fakt pokleslost těžkého kalibru...

    9. 5. 2002
    Jsou aktualizovány stránky
    Sporton Cupu, po seznamu přihlášených přibyl plánek města a předběžná startovka na sobotu. (Někde slibuje možnost zajímavých autobusů, za sebou jdou např. Matulová, Krčálová, Schusterová, Dlouhá nebo Stehlík, Marek Brož, Krčál nebo Novotná, Omová, Žáková nebo Fučík, Váňa, Hikl, Viskup.)

    Po nedělních pražských výsledcích z Krčáku máme i středeční z Hostivaře. Jak vidno, i účastníci prvního TPT se po ránu vzmátořili a dorazili na start včas. :o)

    Pro změnu zas jednou na téma "věcí veřejných" - jistě vyhraněný pohled, ale rozhodně ne bez zajímavosti.

    7. 5. 2002
    10.-12. května hostí Kroměříž, Čechy pod Kosířem a Prostějov úvod letošní
    Park World Tour - světové série parkového OB. Podrobně referuje orientacnibeh.cz. (Jen nad některými jmény v konečné nominaci kroutím očima. Lenka Zatloukalová a Pavel Hanák jsou sice hvězdami v Hanácké oblasti, ale přece jen... Naproti tomu z úřadujících mistrů ČR v parkáči /Stará, Zřídkaveselý/ není na soupisce ani jeden.)
    Akci doprovází Český Telecom třídenní, druhá etapa je zároveň oblastním žebříkem.

    Včera krátká, dnes klasická trať, to je program akademického mistrovství ČR v OB, medailové výsledky přináší aktuálně orientacnibeh.cz (v "jednou větou").
    O víkendu se jel na Baldovci Remerx Cup, úvodní závod Českého poháru MTBO.
    V tytéž dny začal u Horního Benešova a Krnova moravský B-žebříček v OB, více u Perníka.

    2. 5. 2002
    Ano, ano, dvoumetry opravdu pěkně zamíchaly pořadím Kievské vesny. Po osmdesátkách ztrácel Andrej Gomzik na pátém místě 10 minut, nakonec o osm minut vyhrál! O jedno místo tak klesili Fučík se Štankem, za nimiž se na čtvrté protlačil Voráček, naopak Hikl klesl na šesté. Naprosto suverénní byla mezi ženami Elena Fursa, 3 vítězství a jedno druhé místo jí vynesly impozantní náskok 38 minut na druhou Velikanovu a bez 5 vteřin hodinu na třetí Hanku Fučíkovou. Za ní zaostala o 4 minuty čtvrtá Jitka Žáková, která ale jako jediná dokázala v závěrečném dějství Fursu porazit. Také mezi juniory dominovali domácí Ukrajinci, Martin Váňa po výhře v první etapě postupně klesal až na celkovou 6. příčku. Juniorky deklasovala o více než půl hodiny mistryně Evropy Bubenina z Ruska, naše Matulová čtvrtá a Schusterová o vteřinku šestá.
    (Podle výsledků stažených ze
    stavropolské stránky.)

    Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na květen a červen:
    MTBO, 4.-5. 5. - Remerx Cup (celostátní, LCE, Baldovec), stránka závodů
      OB,   8. 5. - oblastní (JPV, Baldovec), rozpis
    ROB, 11.-12. 5. - Sporton Cup (celostátní, HSU, Šumperk), stránka závodu
    ROB, 19. 5. - oblastní (GBM+GNM, obě pásma)
      OB, 25. 5. - oblastní (PBM, Sklené nad Oslavou)
      OB,   8. 6. - oblastní přebor jednotlivců (RBK, Bílovice nad Svitavou), stránka závodu
      OB,   9. 6. - oblastní přebor štafet (RBK, Bílovice nad Svitavou), stránka závodu
      OB, 15.-16. 6. - celostátní + oblastní (OSN+PZR, Sklené u Fryšavy), stránka závodů
    ROB, 22. 6. - oblastní přebor (GNM+GBM, obě pásma)
    MTBO, 22.-23. 6. - mistrovství ČR na krátké a klasické trati (SJI, Jihlava), rozpis
      OB, 28.-30. 6. - Cena střední Moravy (třídenní, KON, Baldovec), rozpis
    Držte si palce, ať zde nalézáte průběžně doplňované informace k dalším závodům :o).

    Ono se řekne na prvního máje - nevím jak jinde, ale tady už byly třešně skoro odkvetlé... :o)

    30. 4. 2002
    V obou úvodních etapách zřejmě nejprestižnější jarní soutěže ROB v Evropě Kievskaja vesna porazil Fučíka s Hiklem jen jeden soupeř, v sobotu obsadili shodným časem 2. místo, v neděli už Karel Tomášovi nadělil 6 minut. Terény: první den totální rovina (Šaršenov 10,3 km za 46 minut!), mapa taková bílo-zeleno-žlutá omalovánka, druhý den již kopcovitější, hlavně před cílem oblast pěkně zařízlých údolí (takové mnohavrstevnicové rýhy). Celkově po dvou osmdesátkových etapách vedl právě Fučík, Hiklovi patřila čtvrtá příčka, mezi ně se vešli vítězové obou etap domácí Štanko a Rus Šaršenov. Nic nebylo rozhodnuto, čekaly dva dvoumetry... (Podle
    stavropolské stránky, kde najdete i mapy či výběr z mezičasů; akorát výsledky jsou v html podobě jen pro M20, ostatní pak v zazipovaném souboru.)

    Ještě 3x ze zahraničí:
    Mistry Polska v ROB na dlouhé trati se stali v hlavních kategoriích Klara Krasuska a Szymon Lawecki, více viz výsledky. Na stránkách PZRS jsou i informace o akcích ES ROB, červencovém "ME mládeže" v Litvě a srpnovém "ME" v Polsku (polsky, rusky, anglicky).
    V kalendáři ROB na Slovensku najdeme i řadu závodů českých. Obvyklé prázdninové soustředění mají letos 10.-18. července v Čingově, kde předchází Grand Prix Slovakia (19.-21. 7. právě ve Slovenském ráji) - info anglicky (slovenský odkaz zřejmě žádá opravu).
    Jeden z nejlepších "obojživelníků" Nils Schmiedeberg je letošním mistrem Německa v OB na dlouhé trati. (Pravda, v konkurenci zjevně slabší než u nás, ale 12minutový náskok a 139 minut na 26,5 km hovoří samo za sebe.) Více zde (v němčině).

    29. 4. 2002
    Na stránce Bety Brno jsou
    výsledky sobotního oblže O cenu Babic.

    Trochu se zpožděním, ale rozhodně ne bez zajímavosti: Zatímco u nás (a asi nejen u nás) tradičně kralují nejlepší muži nebo ženy, anketu "Sportovec roku 2001" v ruském ROB vyhrála Galina Petročkova, dvojnásobná mistryně Evropy v nejstarší kategorii veteránek! (Pamětníci si možná vzpomenou, že ve Francii navázala po 21 letech na "double" v ženské kategorii na prvním MS v Polsku.) Ale vlastně se ani není moc co divit, když v hlavních kategoriích jsme Rusy nechali jen paběrkovat...

    Takhle stránku 4 dnů ROB asi neznáte, co? Pěkně si s hlavičkou vyhráli!

    28. 4. 2002
    Před týdnem Radek Čech vzhlížel k orienťáckému M’ČR na dlouhé trati ne snad s respektem, ale že přece jen v hromadném startu těžko předvídat... Jak se včera ukázalo, respekt nebyl na místě, Radek si z jizerského podhůří veze mistrovský titul. Pokud by se ovšem mělo sázet na všechny medailisty, asi by nikdo nevyhrál - těžko říci, zda je větším překvapením bronz loňského juniora Mrázka anebo stříbro "jako víno zrajícího" pařmena Hanáka. Doběh ženského závodu, ve kterém Majka Kovaříková těsně porazila Zdenku Starou, ale z cílových SI jednotek vyšlo pořadí opačné, dostatečně rozebírá
    Sosna a ohlas má i v Bestíkových novinách. Výsledky budou na stránce závodu, u Kotlářky máme vedle docela podrobných postřehů i mapu s prvním okruhem mužské trati.
    Vzpomenu-li na loňských 5 dnů ROB, tam bylo ražení na cílové čáře použito při handicapu. Náhodou v naprosté většině kategorií se o umístění nerozhodovalo ve spurtu, ale zeptejte se třeba veteránů Suchého, Baxy a Blomanna, jak se málem pomlátili o dvě krabičky. Letos nebudou handicapu předcházet 4 etapy, ale jen 2 klasické závody a sprint, takže rozestupy pro poslední etapu budou nepochybně menší a pravděpodobnost doběhů "tělo na tělo" větší. Takže dotaz do Turnova: Bude letos o pořadí rozhodovat protnutí cílové čáry (tak jako snad ve všech sportech kromě OB a ROB) anebo i letos bude dána větší šance pro ostré lokty?
    (Spíše pro intervalové závody: Bez zajímavosti není ani příspěvek Petra Junka v Benu, že pravidla IOF přímo zakazují měření výsledného času elektronickým razicím zařízením, což je věc v ROB běžně používaná u nás i na světové scéně. Zatím naštěstí bez průšvihu.)

    Z propozic obvodního přeboru Prahy 4 (8. 5. v Hostivaři, MS Word): "Prezentace: U rybníčku u hajného, který má kozy. Tedy aspoň dříve měl." :o)

    26. 4. 2002
    Průběžné pořadí Českého poháru v ROB - plný počet po 2 závodech mají akorát veteráni Sukeník s Černíkem a favorit mezi žáky Leinweber.
    V průběžném hodnocení oddílů se "utrhly" oddíly s nejsilnější dětskou základnou; vede Cheb, ale Radiosport má zatím nuly místo průměrů.

    Kristýna vzkazuje Vorymu: "Vory, Vory, co to na těch závodech děláš? Ty mi ho máš hlidat. A zatim rozhlašujes takle veřejně, co se tam děje." (pro ty co vědí vo co go)

    25. 4. 2002
    Pozvánka na stránku druhého dvojzávodu Českého poháru v ROB:
    Sporton Cup 2002.

    23. 4. 2002
    "Já jsem ten Lenhart..." reagoval Zdeněk v časopise Orientační běh roku 1988 na hlášky typu "Lenhart si jezdí mapovat po světě a přitom doma nedodržuje mapový klíč". Týkalo se to tenkrát (třídenní ve Skalském Dvoře) "dávno překonané" značky pro pole, která se tehdy "oficiálně" kreslila stejně žlutě jako louky ... uplynulo pár let a značka pro pole se vrátila (byť v jiné podobě) do našich map, praxe si ji prostě vyžádala. Vidím to jako dobrý příklad, na základě kterého lze odhadovat, čí pohled na věc obstojí ve zkoušce časem, zda
    Lenhartův anebo pánů z IOF...

    Máme tu výsledky sobotního oblže v Habrůvce.

    22. 4. 2002
    Atraktivní terén, o který se předloni málem válčilo a pak ležel (z robáckého hlediska) dva roky ladem - to je oblast Sýkoře, která se "konečně" dočkala svého využití: Český pohár 2002 otevřel Lomnický kameňák. Solidní zázemí v lomnické škole (třídy namísto běžné tělocvičny) s nadstandardní možností využití bazénu v sobotu večer. (Využita byla opravdu hojně, někteří nejmenovaní L. a R. si v bazénu užili i noc. :o)
    Oproti původnímu rozpisu prohozená pásma (děcka začínala v sobotu osmdesátkou, dospělí dvoumetrem), což se objevilo ve
    vzkazovníku několik dní před závody, předpokládám že na základě tlaku závodníků (tamtéž vysloveného) na posunutí nedělního startu při pokusu o zachování doby vyhlášení. Terén již spíše vysočinský než klasicky brněnský, tedy hlavně jehličnatý les, místy hustší nebo s bordelem po zemi, sem tam kamenitá oblast či pár skalnatých hřbetů.
    Sobota (mapa s tratí, 123 kB): Dětské tratě spíše v té jednodušší pasáži kolem středu mapy, kde byl možná překvapivě i cíl; tři kontroly společné, akorát 1 a 2 byly pro různá pásma odlišné, což v případě čtyřky znamenalo pro děcka slušnou vracečku na závěr. Dospělácký dvoumetr rozhodně nepatřil k lehčím, možností "šlápnout vedle" se našlo dost (možná se z velké mapy dalo vytřískat i víc, 53 minuty vítěze mužů je dost krátké, ale je třeba mít na paměti, že víc na jihu je prostor pro závod omezen přírodními památkami), zkrátka zase o sobě dala vědět základní poučka "při 2m pořád měřit". Zřejmě z důvodu jejich předpokládaného použití na MS tentokrát kruhové halo antény nahradily obvyklé "ježky" (zkřížené dipóly). A co na to lid? Jako vždycky, někteří bez problémů a někteří protestující. Různí lidé měli problémy se zaměřením různých kontrol. Nebyl to náhodou dvoumetr?
    Na neděli (mapa s tratí, 121 kB) se prohodily start a cíl; start z prostředka mapy na sever v podstatě odřízl hezký kus mapy a ve zbylých asi 2/3 byla trať natočena. Hodně horké krve bylo kolem dvojky na kraji mapy s příběhem přes pěkný bordel, poněkud triviální pak byl postup na jedničku po okrajových cestách. Odtud již pěkná trať, volby pořadí 3-4(-5), i tady se dalo leccos ztratit. (Což zjevně neplatí pro špičky, takový Kuba šel díky čtyřce před relací takzvaně pod ideální čas.) Dětský dvoumetr vymetl ploché vrcholy ve středu mapy a směrem k cíli, zdánlivě docela jednoduché. Ale nestačil se člověk divit, kolik závodníků se dalo potkat třeba v okolí dospělácké jedničky anebo kdo z dobrých přicházel do cíle zespoda od Brumova.
    Při neúčasti některých reprošů ovládli hlavní kategorie ti přítomní - Oma, Voráček, Hikl, Fučík, Omová, Žáková a Fučíková. Mnohem zajímavější to bylo v mladších kategoriích, kde se na špici prostřídala známá jména s překvapivými - skoro se dá říci, že čím mladší, tím zajímavější výsledky, kdo by čekal třeba nástup bílovických děvčat v D13? Výsledky: sobota 20. 4., neděle 21. 4., mezičasy sobota 20. 4., mezičasy neděle 21. 4. (Převzato z www.ardf.cz.)
    Proč se oba závody běžely na Sýkoři, když ne severu navazuje ještě novější Starý Kvartýr? Jirka Mareček (volný přepis): "Původně jsme s Kvartýrem počítali. Změna nastala poté, co jsme si minulou neděli zajeli prohlédnout prostor. Že do kamenných polí to dát nemůžem, to nám bylo jasné; bohužel zbytek lesa a hlavní cesty v prostoru jsou teď totálně rozježděny těžkou technikou. Než hnát závodníky do tohoto, raději podruhé na Sýkoři."

    Někteří aktivní jedinci si mezi oba nároďáky ještě vložili mistrovství ČR v nočním OB v sobotu večer v Brně na Lesné. Zejména Vory si tu zadělal na výsledkově hvězdný víkend (3 závody, 3 medailová umístění) - s Ropákem (4 minuty za ním) sice neudržel kontakt až do cíle, ale pětiminutová ztráta nakonec stačila na bronz mezi muži, 2 minuty za druhým Henychem. Mnohem spíš se čekala medaile od Jardy Krčála a ten očekávání ziskem stříbra také potvrdil. Páté místo je možná trochu zklamáním pro Verču, naopak docela bomba je asi 7. místo pro Martina Váňu, dosud bez výrazného výsledku v OB. Prostor závodu víceméně odpovídal očekávání (více např. Béďa), sídlištěm (resp. zalesněným údolím v jeho středu) vedl akorát závěrečný doběh k centru. Výsledky. Na stránce Kotlářky máme mapu obohacenou o postupy dvou ze tří nejlepších žen, vítězné Zuzky Stehnové (plná čára) a třetí Lucky Waldové (tečkovaná).
    Již tradiční sponzor tesláckých map Mouhamadou Bamba Ndyaie se zde představil i v úloze mapaře. Jak vidno z plánku segmentů, byl mu přisouzen zhruba obdobný kousek jako Petru Koporovi na Malém lesíku. :o)

    V sobotu i v neděli se běžely brněnské oblastní žebříky, máme tu výsledky nedělního žabovřeského taktéž na Lesné, kde si mezi chlapy všechny místní "vykouřili" dva Pražáci; na příměstský les opravdu nezvyklé kilometrové průměry (muži přes 8 minut, ženy 9 a půl) napovídají, že údaje o převýšení zjevně nelhaly a ještě toho už asi měli všichni plný kecky. K tomu Zdeněk Mazal: Ono to totiž v chlapech nebylo ani tak 9,5/500 jako spíš 11/605 a to bez občerstvovačky. Jediný Prokopovo štěstí bylo, že poté co jsem doběhl nebyl v centru :o[

    Páteční zasedání trenérské rady s rozšířenou účastí se v Brně trochu protáhlo. Někteří úspěšně stíhali rozjezd o druhé, méně úspěšní dali vydělat taxikáři, někoho zas druhý den poněkud bolela hlava a v autobusu se vážně zajímal, kdy už tam budem. :o)

    Následující zpráva ještě čeká na definitivní potvrzení, ale třetí jihomoravská oblastka v ROB se zřejmě namísto neděle 28. 4. uskuteční na prvního máje, pravděpodobně na Babím lomě.

    2x od Voryho:
    První letošní díl série Turnov Park Tour se uskuteční v Praze v předvečer státního svátku (7. května). Příznivce trojpásmového tréninku zvou do Radotína Vory a Míša Lacigová.
    Anketa k dlouhé trati: Přátelé foxklubáci, čí je ten jeden hlas, že DT byla skvělej závod? :o)

    Drahanská vysočina uvítá úvod sezóny MTBO - Remerx Cup, první dvojzávod Českého poháru za 2 týdny na Baldovci.

    16. 4. 2002
    V sobotu uspořádali Turnováci 1. východočeskou oblastní soutěž v ROB. Kuba Oma postavil na mapě "U zámku" (Sychrov) pěknou trať pro všechny kategorie. Podařilo se mu při společném starto-cíli a 3 koridorech pěkně rozhodit závodníky na trať, jiné kontroly vyhledávaly M10 než D10, D16- běžely opačný okruh než M16-. Závod měl vcelku slušnou účast z více oddílů (ASP, FTU, ELB, FPA). Zajímavá je neoficiální výsledkovka společné kategorie MD16-60, kde poslední startující Jarda Lamač zachránil vítězným časem čest pánského osazenstva.
    Výsledky (MS Excel; souhrnná neoficiální "MD16- open" je na konci).
    Marcela

    15. 4. 2002
    Druhý závod jihomoravského žebříku v ROB, konaný v neděli na Klínku u Předkláštěří, byl zároveň i poslední možností prověřit své síly před prvními nároďáky o příštím víkendu. Že by této možnosti ale využilo nějak moc lidí, to se říci nedá. Je fakt, že pár lidí bylo na orienťáckém mistrovství Moravy; stihnout se dalo obojí, taková Lenka Hrušková v sobotu vyhrála "MM" a v neděli tuto oblastku. Přišla si ROB jen vyzkoušet anebo jsme svědky zrodu další "obojživelné" hvězdy? Uvidíme :o). Za zmínku stojí, že obě přítomné reprezentantky vyklepla Anička Koporová a ani Tonda Šindelka v mužích neměl s dvojicí veteránů zrovna lehkou práci. Na kratších tratích, kde se smazávají běžecké rozdíly, holt člověk nikdy neví...
    Výsledky (MS Word).

    Již zmíněné Mistrovství Moravy v OB v lákavém terénu s břidlicovými lomy (také mu byla dělána patřičná reklama :o) v zásadě nezklamalo. Respektive zklamán byl asi ten, kdo namlsám očekáváním zjistil, že těch lomů je relativně úzký pás uprostřed jinak dost leteckého lesa. (Tomu odpovídaly i časy, Smolových 63’ na 12 kiláků...) Asi lépe byl prostor využit při nedělních štafetách, kde nebylo třeba tratě tolik natahovat, a tak zajímavé oblasti hrály větší roli. Zejména rozběh, první čtvrthodinka (ukázka mapy, 113 kB), kdy se dobří mapaři mohli smát rychlým běžcům. (Petr Bašus /Sparta/: "Hezky se běželo v tom balíku až na devítku ... jenže pak ty vrtule, který do tý doby prosily kde jsou, udělaly frrr..." Jmenoval v té souvislosti nějakého Voráčka, který pak první úsek vyhrál.)
    Více se můžete dočíst třeba u Perníka (akorát ještě vychází z výsledků štafet bez diskvalifikací na předních místech). Výsledky a vše okolo je na stránce závodu.
    Tentýž prostor bude hostit v srpnu třídenní GP Silesia - pár lidí se tu nepochybně nalákalo, jiní zas naopak dospěli k závěru, že dvakrát stačilo. Je fakt, že prostor není zrovna velký - nějakých 5 km2 a ty břidlicové pasáže se mohou měřit v desítkách hektarů - takže po dvou dnech teď a třech o prázdninách už asi bude docela dost "vymlácený". Ale pěkný je, to se musí nechat; buďme rádi, že jsme ho poznali.
    Samostatnou zmínku věnuji mapě - nehodlám opakovat již prezentované "nemá slabá místa", ale utrousit větu na adresu celkového designu: V tomto směru ji považuji za jednu z nejlepších. Prostě kdo to skládal, má cit a vkus - a řada fotografií z prostoru je pak "třešinkou na dortu" graficky pěkného díla. K vlastní mapě: Mohli jsme se tu setkat i s několika ne zrovna obecně vžitými značkami, což se ukázalo být vděčným tématem pro diskusi (připojena k ukázkám mapy).

    11. 4. 2002
    Akademický přebor Moravy, postupový závod na celostátní akademičák v OB, proběhl v úterý v Útěchově. Jednoduchý terén (Tonda Věžník: "taková dětská mapa"), místy docela kopce, čistý les znepříjemňovaný jen sem tam větvemi po zemi, předurčoval dost letecký závod - pravda, nemalé převýšení hlavně u žen (335 m na 5,9 km) nakonec časy trochu natáhlo, vítězní Stará a Skřička (chlapi 430 m na 8 km) šli shodně za 49 minut. Štěpán Skripnik hodnotí asi tak, že letecké to bylo, ale jinak pohodové proběhnutí, celkový dojem dobrý. Konkurence se nesešla zrovna početná a ani překvapení se nekonalo, favorizovaní "3S" si to rozdali mezi sebou a Zdenča cukla o pár minut. Na postup stačila mezi studenty čtvrthodinová ztráta, u studentek málem půl hodiny. A aby někteří borci neměli závod zadarmo (akádo je bez startovného), tak ještě pomohli se sběrem kontrol (Smola, Šumperáci).
    Mapa s částí tratě (51 kB), výsledky.

    Na stránce ROB je už skoro týden rozpis (ve Wordu) na Sporton Cup, druhý nároďák v Šumperku (via email šel taky v PDF). Orienťácký oblž 21. 4. na Lesné má rozpis tady (s nepopulární reklamkou).

    Ejhle mapař! Ale jak koukám na závěr článku, tak Zdeněk trhnul plán o 54 let - anebo kdo tedy vlastně mapoval Kočičí žleb sever?
    Ještě jednou k téže mapě: Stane se ... copak na této mapě chybí? Ano ano, kus cesty v závěru Kočičího žlebu. Bylo by to k pousmání, kdyby se teď nemusela pro každý závod ta cesta do všech map dokreslovat... :o(

    U Voryho v pravém rámu můžete hlasovat v anketě, jaká byla letošní dlouhá.

    9. 4. 2002
    Rádiový orienťák má za sebou první letošní vrchol - Mistrovství ČR na dlouhé trati. Potřetí za sebou v severní oblasti Čech, po Železném Brodě a Krompachu v Lužických horách tentokrát v Houseckých vrších, východní výspě Kokořínska. Většinou čistý les, kopce kam se podíváš, skály spíše roztroušené, místy v souvislých patrech. (Jelínek mladší tvrdil už dávno, že to není dobrý terén pro ROB, a po závodě to také zopakoval. Zato měl jen půlku "jablíček". :o) Samotný závod asi pořadateli moc nepřísluší hodnotit; je fakt že něco zahaprovalo ... nejvíc samozřejmě dvojka ve druhé části trati, kterou ti s nejlepšími rádii zaměřili ze 2 kiláků a jiní zas byli kilák od ní a neslyšeli nic - zde mi nezbývá než smutně konstatovat, že závod byl regulérní pouze v kategoriích D20 a D35. :o( Škoda, mám pocit že jinak se tratě docely líbily (s tím terénem pro ROB to asi nebude tak zlé), i trefení časů vyšlo, zejména v hlavních kategoriích - Omovi by to bez chyb šli kolem 120 minut, takže i vítězové leccos nechali, oba v první části - i když Kuba na zkaženém pořadí vlastně vydělal, když si na postupu 1-5 zaměřil tu nešťastnou dvojku (ta naopak "zařízla" Baiera, který až do té doby šel na zlato...). Atmosféra na doběhu byla ovšem stejně ledová jako počasí toho dne, kdo nemusel, nezdržoval se venku déle než nutno. V závanech studeného větru "zamrzla" i tiskárna pro vyvěšování ... medailové pozice se tak leckdo dozvěděl až při vyhlášení, ti podstatní ovšem již věděli, soudě podle toho, že u přebírání cen skoro nikdo nechyběl. Pro úplnost medailové posty: za Kubou Omou (o 20 minut a 10 vteřin od sebe) Voráček a Fučík, Miška také o více než 20 minut utekla Fučíkové a Žákové (na občerstvovačce se ale ještě vešly do pár minut s Jitkou v čele), juniorské tituly si odnesli Krčálová před Dlouhou a díky závěru Krčál před Váňou, třetí už měli v obou případech dost hrozivé ztráty (i když kdoví kdo by bral bronz, kdyby Stehlík - na občerstvovačce vedl! - a Czyž tu dvojku aspoň zaměřili...) a veterány vyhráli suverénně Mareček (Mitelman běžel muže) a Skřivanová o necelou relaci před Šrůtovou, moc neztratila ani Omová. Co říci závěrem? Děkujeme všem, kteří přežili - tím spíše, že někteří si "střihli" dlouhou jako první závod po x letech...
    Mapa s tratí (248 kB). Výsledky a mezičasy na stránce Fox-klubu.

    Orienťák v Brněnské oblasti pokračoval dvěma víkendovými oblži - o sobotním tesláckém v Černovicích referuje Perník, info o nedělním v Bystrci (zároveň utkání Brno-Vídeň) v režii MZLU hledejte na stránce závodu. Zde jsou také výsledky, sobotní hledejte u Tesly.

    4. 4. 2002
    Radiosport "doporučuje": Potřebujete dostatek lidí na pořádání závodu? Udělejte před ním pár dní soustředění - pár pochroumaných kotníků a hned je pomocných sil dostatek! :o)

    3. 4. 2002
    Ještě k Velikonocím v 
    Sosnovinách: "Co se týkalo nepruchodných pruchodu mapa nelhala, ty pruchodné ale také moc pruchodné nebyly. V nejakém skalním pruchodu jsem si do krvava odrel oba boky, byl dost úzký, ale probehl sem." To víš, Milane, mapař asi hodnotil průchodnost průchodů podle své postavy. :o) Ale vážně: Aspoň u sebe jsem dal za průchodný takový průchod, kde jsem prolezl se stoličko-batůžkem na zádech. Pravda, bez ohledu na čas v průchodu strávený a leckde opravdu s odřenou stoličkou...

    2. 4. 2002
    Jižní Morava zahájila robáckou sezónu na bílou sobotu v Šubířově dvojzávodem oblastního žebříku. Úvodní závod mívá obvykle dost slušné obsazení; tento byl zároveň vyvrcholením bílovického soustředění a navíc tam Radiosport slavil výročí, na které se chystaly sjet kdejaké vykopávky, takže to byla asi (na oblastní poměry) dost velká akce.
    Výsledky.

    Téhož dne odstartoval o pár kiláků dál konický Jarní kotár (článek na OB.cz); již o den dříve pak kokořínské Pražské Velikonoce (v Sosnovinách) a turnovský Veteran Cup (na OB.cz).

    Také jste prožili veselé Velikonoce? (Předškolní mládeži a sucharům nepřístupno.)

    Hackeři něšetří ani orientacnibeh.cz (JPEG, 118 kB).

    Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na duben a květen:
      OB,   6. 4. - 2 dny OB na Brněnsku (oblastní, TBM, Černovice), rozpis
      OB,   7. 4. - 2 dny OB na Brněnsku (oblastní, VBM, Brno-Bystrc), rozpis
      OB,   9. 4. - oblastní přebor VŠ (akademický, Brno-Útěchov), rozpis
    ROB, 13. 4. - Ecce Homo (oblastní; HST, Šternberk), rozpis
    ROB, 14. 4. - oblastní (GOS, Předkláštěří), rozpis
    ROB, 20.-21. 4. - Lomnický kameňák (celostátní, GBM, Lomnice u Tišnova), rozpis
      OB, 20. 4. - oblastní (ADA, Habrůvka), rozpis
      OB, 20. 4. - mistrovství ČR v nočním OB (TBM, Brno-Lesná), rozpis
      OB, 21. 4. - oblastní (ZBM, Brno-Lesná)
      OB, 27. 4. - oblastní (BBM, Babice u Rosic)
    ROB, 28. 4. - oblastní (GVE, okolí Veselí nad Moravou)
      OB,   8. 5. - oblastní (JPV, Baldovec)
    ROB, 11.-12. 5. - celostátní (HSU, Šumperk)
    ROB, 19. 5. - oblastní (GBM+GNM, obě pásma)
      OB, 25. 5. - oblastní (PBM, Sklené nad Oslavou)
    Držte si palce, ať zde nalézáte průběžně doplňované informace k dalším závodům :o).

    27. 3. 2002
    Na stránce
    Brněnské oblasti máme rozpis středečních mapových tréninků v Brně a okolí a výsledky prvního oblže u Konice. Výsledky prvních jarních oblastních závodů v ROB hledejte na stránce ROB.

    Mistrovství Moravy v OB u Jakartovic bude asi fakt zážitek - přečtěte si slovo stavitele tratí.
    Bude snad mistrovství ČR v nočním OB opačným zážitkem? Obavy budí noticka na stránce Pragovky. (K tomu pár poznámek: Mapka u Pragovky ukazuje část prostoru "Rybstole", který je sice nejzajímavější, ale zato malou částí lesa. Vrstevnicová lahůdka, ve které se dá zejména v noci hodně ztratit. Podle mě by to byl ideální terén pro sprint v rámci podzimního svěťáku, kdyby Leho Haldna neukázal na Rosničku. Ve zbytku prostoru les fakt nic moc. P. S. Celé městečko tam netrénuje, jen asi každý druhý :o)

    Karle, kolik máme ke dnešku přihlášených na mistrovství ČR v ROB na dlouhé trati?

    25. 3. 2002
    Dvakrát k prvnímu letošnímu číslu časopisu
    Orientační běh:
    Pamatujete jak vloni v rozborech postupů z mistrovství ČR zmiňoval Radek Novotný rozdíly mezi muži a ženami při volbě přímo "přes hory a doly" versus obíhačka? Těžko byste asi hledali lepší příklad než když srovnáte postupy vítězů březnové BZL - Lenky Klimplové na stránce 6 časopisu a Petra Hroudy v Hroudokapsu (i postup na 1 a shodný závěr v rámci možností přímo). Před lety mi někdo vysvětloval, že rozdíl je daný anatomicky, že zatímco na rovině se ženy mužům mohou vyrovnat, pro silový běh je mužské tělo prostě lépe stavěno ... nejde se třeba odborník, který by to vysvětlil přesněji?
    A pamatujete jak Kejmil ve "svém" (tehdy) časopise srovnal svou fotku ze svěťáku MTBO v Jedovnicích (titul čísla 6/99) s fotkou z o-časopisu z Francie a tázal se "stáli oba fotografové za sebou, na sobě nebo dokonce v sobě?". Teď můžeme srovnat fotku ze strany 20 s titulem nového evropského O-sportu a co nevidíme? Tentokrát to ovšem bude tím, že i O-sport vychází z pardubické dílny Pavla Vítka.

    V krátkosti návrat k hradeckému Jarnímu poháru - i Béďa zmiňuje účast dvou reprezentantů ROB ve stříbrné štafetě turnovských mužů (kde rozhodně nebyli do počtu, viz Omův druhý /Mikoškových 48’ je asi nějaká blbost/ a Baierův třetí čas na úseku), a to ještě nezmínil Petra Váňu v bronzové štafetě Zlína.

    Na stránce Radovanových radovánek přibyl další výstižný komentář k tématu nastoupeného trendu ve světovém OB, tentokrát od Olleho Sjösättera přímo ze Severu.

    14. 3. 2002
    "... naši členové stárnou a noví téměř nepřibývají. V roce 2000 jsme evidovali ještě 4100 žáků a dorostenců, ale letos je to již jen 2900 závodníků do 18-ti let (tj. pokles o 1200 dětí za poslední dva roky)." můžeme se dočíst na stránce ČSOB v článku o
    malé valné hromadě. Skoro 30 %, to není přirozený úbytek ... furt se nemůžu zbavit dojmu, že teď orientační běh "sklízí ovoce" předloňského divokého zavedení SportIdentu, které jej posunulo o něco víc od sportu rodinného směrem k těm finančně náročnějším.
    Jinak o tom, kam směřuje OB "pod praporem" myšlenek Leibnitzké konvence, dost rozumně rozjímá Radovan. Jednu myšlenku za všechny: "Má smysl zbavovat se duše OB kvůli imaginárním divákům, kteří na náš sport (dokud se to bude podobat OB) stejně pravděpodobně nenajdou cestu?" Snad bych jen poopravil, že nejde jen o jakousi "duši", že v současnosti prosazované změny opravdu bourají podstatu celého sportu...
    Buďme rádi za to, že ROB "jede v zaběhlých kolejích", i když se to třeba někomu zdá jako zamrzlost. Jde o zachování základních principů, které ten který sport dělají tím, čím je. A  pokud se podaří na mezinárodní úrovni eliminovat návrhy "zpátky na stromy" jako účast na MS/ME jen pro koncesované radioamatéry nebo zaměřování vysílačů mimo mapu na přesnost jako součást závodů, je současná tvář tohoto sportu OK.

    Hledáte v Brně privát? Zrovna se jeden uvolňuje. "Technická data": Bystrc, u konečné tramvaje, jeden pokoj ve čtyřpokojáku, 2500,- měsíčně, ideální pro 2 osoby. Pro všechny, komu vyhovuje bydlení kolejního typu (v dalších pokojích jiná děcka, domácí bydlí jinde), rádi zapaří a nejsou zažraní do uklízení!

    12. 3. 2002
    Pragovaci v sobotu 9. 3. usporadali v Praze-Hrdlorezich na mape "Smetanka" dalsi rocnik Jarniho sprintu. Krasne pocasi vylakalo rekordnich 165 zavodniku (jestli jsem dobre pocitala v cili prukazky), kteri si to rozdali na 3 tratich (kratka - 2,5 km, dlouha - asi 5 km a linie). Nejen celkovy pocet ucastniku 9. rocniku byl jarnim rekordem. Take ucast "ROBaku" v tomto poctu hrala roli (17 ASP, 2 AFK).
    Výsledky.
    Potesitelne je, ze i mladsi clenove ASP si jiz sami troufaji na kratsi trate OB bez faborku a rodicovskeho doprovodu (napr. Lucka a Petr - 1993). A taky tatkove nedelaji uz jen ridice aut a zasobovaci cetu, ale statecne vybihaji na trat (Kotatko, Matousek, Letak, atd).
    Marcela

    Fajnové proběhnutí před ostrým startem sezóny, to byl Předjarní maratón v prostějovské režii (Vystavěl, Hynek & spol.). Tratě s málo kontrolami, s nepříliš obtížnými dohledávkami (zjevně nebylo účelem), zaměřené hlavně na volby dlouhých postupů (vybrané ukázky, 131 kB). Optimální jarní počasí (v údolí ve stínu 3 stupně, jinde slunce "zatopilo" až na 17), kopce s mírou (hlavně na začátku a v závěru); co asi nejvíc "znepříjemňovalo život" a bralo síly, byl (i v tuto roční dobu) bordel pod nohama, klacky, ostružiny, tráva na pasekách... Trať "pořádných chlapů" (avizovaných 20 km to bylo spíš postupem než vzdušně) se podle předpokladů stala sólozávodem Libora Zřídkaveselého; dostih za ním pro sebe rozhodl Mára Petřivalský, když po zaváhání na předposlední již dokázal závěr jít bez chyby a udržel "na distanc" Vaška Krále. Další pořadí a ostatní kategorie viz výsledky.
    P. S. Neorazit občerstvovačku znamená disk i tady. Verča Křístková by byla druhá na "patnáctce"...

    Dvacítka je fajn, ale správní drsňáci jeli stejně na Brutus. Sorry, Vizovičáci, snad mi to napřesrok vyjde... :o( Jaký byl letošní Brutus, píše Perník.

    Podle Mirou Vlachem zaslane vysledkove listiny se po zime jako prvni probudili na zapade Cech. 7. 3. se ctvrtecniho odpoledniho zavodu - Mistni prebor Frantiskovy Lazne v pasmu 3,5 MHz - zucastnilo 27 zavodniku. (Vysledky budou na ROBacke strance.)
    Ve stejne dobe si o jeste maly kousek dal na zapad v Krasne u Ase ve Sportovnim stredisku AROB uzivali jarnich prazdnin Kralupaci (BME), kteri zde usporadali sve prvni letosni soustredeni.
    Marcela

    Marcela také publikovala přehled nejúspěšnějších robáckých rodin roku 2001 (podle součtu nároďákových bodů, v Excelu). No hádejte, kdo si odnáší palmu vítězství? Jasně, Šrůto-Zacho-Skřivaní klan (Praha) před Marečkovic (Bílovice), Vlachovic (Cheb) a Omovic (Turnov) rodinkami. (P. S. My mladší se nestačíme divit, kdo s kým je vlastně spřízněn... :o)

    Máme tu rozpis na první robácké nároďáky, Lomnický kameňák (PDF). Takže koukám, že další navrhovaný název "Jarní hrůza" se neujal... :o)

    7. 3. 2002
    Pražská zimní liga - celkové výsledky.
    V PZL startovalo celkem 228 lidi, z toho 78 zen. V tomto poctu je i 20 ROBaku (16 clenu ASP a 4 z AFK). Nejpilnejsi zenou se stala Hanka Havelkova, ktera nevynechala ani jeden z 12 zavodu.
    Celkem (zeny): Sistek Daniel 17., Havelkova Hana 22. (5.), Srutova Marcela 32. (7.), Voracek Michal 60., Zachova Lucie 87. (20.), Sruta Pavel 90., Zach Jaroslav 97., Blomann Antonin 110., Kotatkova Sarka 114. (28.), Toman Michal 117., Srutova Pavla 134. (34.), Hladina Tomas 135., Letak Jiri+David 144., Adlerova Martina 150. (37.), Zachova Pavla 154. (38.), Mysliveckova Zuzana 163. (42.), Kotatko Jiri 169., Sramkova Eva 179. (53.), Kotatkova Eliska 194. (60.), Myslivecek Marek 221.
    Marcela

    Na stránku prostoru závodu M’ČR v ROB na DT přidán situační plánek (čímž narostla na cca 150 kB).

    6. 3. 2002
    Mistrovství ČR v ROB na dlouhé trati se blíží, již přesně za měsíc! Chcete-li, mrkněte se na ukázku z
    prostoru závodu a stránku turistických zajímavostí v okolí. (Jedno i druhé má včetně obrázků zhruba 130 kB - s pomalejším připojením radši vypněte stahování obrázků, i když z mapy zas moc neuvidíte...)
    P. S. Propozice budou brzy. :o)

    5. 3. 2002
    Taky v Praze skoncila Pražská zimní liga. Posledni zavod jsme bezeli mimo Prahu v Odolene Vode. Poradatel tentokrate pripravil 3 ruzne narocne trati, takze kazdy si mohl vybrat podle sve vykonnosti od 6 do asi 20 km. Krome jedne spolecne kontroly mela kazda trat kontroly vlastni v poctu 22-25 - klobouk dolu: roznesli asi 70 kontrol ve 3 lidech.
    Krome tradicniho zastoupeni ASP (Srutovi 3, Kotatkovi 2, Letakovi 2, Havelkova) se probudili i Fox-klubaci (Tonik Blomann a Tomas Hladina). Vysledky by se mely zitra objevit na Pragovacke
    strance PZL.
    Intervalovy start je urcite dobra vec, ale v Praze zimni ligu beha cim dal tim vic lidi. I kdyz na nekolika zavodech byla k dispozici bud skolni chodba nebo nejaka klubovna, cekat na start by se nekdy te skoro stovce lidi asi nechtelo.
    Ahoj, Marcela.

    4. 3. 2002
    Brněnská zimní liga dospěla do svého finále. Závěrečný podnik na Rosničce představil asi nejlepší tratě z letošních (rozuměj 2002) závodů BZL - nepochybně i díky tomu, že tentokrát se na rozdíl od Bílé hory a Bystrce beželo fakt v lese, i když místy nechutně zapráskaném. Odmyslíme-li fyzičku (pokud to vůbec jde, když asi jediný odpočinkový úsek byl seběh do cíle :o), pak mohly rozhodovat hlavně volby postupů (2-3, 8-9, 11-12-13), i když varianty se zas o tolik nelišily, takže největší ztrátou by bylo příliš rozmýšlet... Určité mínus pro volbu postupu - ale asi už notoricky známé - představuje podhodnocení hloubky údolí a zářezů a strmosti jejich svahů. (Kdo četl "Cestu k vrcholu" Kenta Olssona, tak tam zmiňuje, jak některé postupy na MS volil s vědomím, že ve střední Evropě bývají údolí hlubší než se z mapy zdá - tady by jeho slova platila dosti výrazně, lehce zvlněné vrstevnice a v terénu to místy málem nevylezete. Ale dost kritiky, kdo z nás byl v 18 letech mapařskou hvězdou?) Jinak na to, že je mapa 12 let stará, se toho moc nezměnilo, i když přece jen sem tam něco málo nesedí (o průchodu sjezdovkou za osmičkou to chtělo vědět nebo mít štěstí - ostatně podobně jako
    v Bystrci s možností proběhnout skrz Akát). Možná překvapivě nebyl využit svah se skalkami, ale asi to je rozumné, v této době člověk pár dní dopředu počasí neodhadne a za mokra to mohlo být pěkně o ústa.
    Výřez s tratí (68 kB). Stručně k výsledkům: Hrouda se konečně vyžil v kopcích (205 m na 2,9 km); nakonec zachraňoval čest "jednadvacítek" před žákem Chromým a čerstvým veteránem Přikrylem. Mezi děvčaty pěkná těsnotka, první čtyři v rozmezí 19 vteřin a pátá jen kousek za nimi; Lenka Klimplová s Evou Kadlecovou tentokrát nešly chlapskou trať, ale rozdaly si to tady o vítězství se šťastnějším koncem pro Lenku. Více a celkové výsledky na stránce BZL.
    P. S. Díky za to, že BZL odolala módě hromadných startů. Soudím, že zimní závody by měly být hlavně tréninkové, což při běhu "očima na zádech soupeřů" poněkud ztrácí význam, o znechucujících tlačenkách u kleští nemluvě...

    Rovinatá desítka v Modřicích orienťákům zrovna nesvědčí, viz výsledky 9. závodu Brněnského běžeckého poháru.

    1. 3. 2002
    Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na březen a duben:
      OB,   9. 3. - Předjarní maratón (pouťák; JPV, Ptení),
    rozpis
      OB, 23. 3. - První kufr (oblastní; JPV+CEL, Raková u Konice), rozpis
    ROB, 30. 3. - oblastní (GBM, Šubířov), rozpis (PDF)
      OB, 30. 3.-1. 4. - Velikonoční kotár (3-denní; KON, Konice), rozpis
      OB,   6. 4. - 2 dny OB na Brněnsku (oblastní, TBM, Černovice), rozpis
      OB,   7. 4. - 2 dny OB na Brněnsku (oblastní, VBM, Brno-Bystrc), rozpis
    ROB, 13. 4. - Ecce Homo (oblastní; HST, Šternberk)
    ROB, 14. 4. - oblastní (GOS, okolí Brna)
    ROB, 20.-21. 4. - celostátní (GBM, Lomnice u Tišnova)
      OB, 20. 4. - oblastní (ADA, Habrůvka)
      OB, 20. 4. - mistrovství ČR v nočním OB (TBM, Brno-Lesná)
      OB, 21. 4. - oblastní (ZBM, Brno-Lesná)
      OB, 27. 4. - oblastní (BBM, Babice u Rosic)
    ROB, 28. 4. - oblastní (GVE, okolí Veselí nad Moravou)
    Držte si palce, ať zde nalézáte průběžně doplňované informace k dalším závodům :o).

    Splátka dluhu ještě z loňského roku: mapy z mistrovství Evropy v ROB - dvoumetr /144 MHz/ (122 kB), osmdesátka /3,5 MHz/ (124 kB). Chcete-li se k nim mrknout na výsledky, navštivte stránku ME 2001.

    25. 2. 2002
    Ke svému konci dospěla Středoevropská zimní liga, na stránce
    Hanácké oblasti máme výsledky 5. a 6. závodu. V celkovém součtu potvrdila vedoucí postavení Veronika Křístková (teď první a druhá za Janou Miklušovou, která má zas nejlepší bilanci - 3 účasti, 3 výhry). Mezi chlapy má nejvíc Marek Otruba, i když ten to má spíš za účast, Vladan Henek může litovat nuly z Krakova. Čelo o tomto víkendu ovládli Slováci, v Olomouci Fero Libant a v Bratislavě Joe Wallner před Pavlem Bukovácem (Vladan 4. a 3.) - doplnili tak počet slovenských výher na 4, zatímco Češi v tomto ohledu vyšli naprázdno.

    V přehledu orienťáckých přestupů se můžeme podívat, kdo kam patří poté, co se žabovřeský oddíl dělí na ZBM /Zhustovo Brno/ a ABM /Adamsovo Brno/. (K ABM přihoďte ještě Raďulovu Martinu, která přestupuje z Opavy.)

    22. 2. 2002
    Před posledním dvojzávodem Středoevropské zimní ligy tu máme
    výsledky 3. a 4. závodu v Rakousku a průběžné celkové výsledky.

    Jo a tohle je teda fakt dobrej Kouř. Adrian Mole hadr...

    21. 2. 2002
    Ještě doplnění výsledků z 8. závodu
    Brněnského běžeckého poháru v Ráječku (sobota 16. 2.) - holky 7. Gebauerová, 8. Fučíková a 10. Klimplová, chlapi 6. Zřídkaveselý, 30. Zámečník, 40. Fučík, 45. Prokop, 47. Liščinský a 65. masér české robácké reprezentace Kuba Antoš. (O tom, jak dlouho ještě bude repremasérem, spekuluje Vory.)

    20. 2. 2002
    Asi nejde nevrátit se ke včerejší
    zlaté radosti z Deer Valley. Buďme patrioti, k radosti českého akrobata na českých lyžích!
    Dík za zaslání Ivanu Christlovi (text, foto), Aleši Müllerovi (prezentace) a Romanu Melounkovi (záznam).

    Dnes večer a už nikdy více - symetrický čas podruhé v našem letopočtu: 20:02, 20.02, 2002. A protože 30 hodin den nemá, další možnost už nebude...

    Zhusta má být příští týden ve Španělsku, šance vyhrát na Rosničce se tedy otevírá pro další...

    18. 2. 2002
    Třetí dějství Brněnské zimní ligy hostila Bystrc a celé to bylo namotáno v prostoru horního sídliště (nad "Hitlerovou dálnicí"). Poprvé letos byly různě dlouhé tratě - mužská trať = ženská + kratší okruh navíc (který byl pro změnu tratí pro nábor) - což soudím že je jedině rozumné a podle předběžných informací by mělo být i za 14 dní v posledním kole na Rosničce. Orientačně dost triviální závod (ono se tam nic jiného ani moc postavit nedá), nejvíc rozhodovaly volby postupů (trochu mohla pomoci i místní znalost, např. kde má škola branky v plotě anebo zda se dá nákupní středisko proběhnout vnitřkem). Oproti minulým kolům zase pořádně stoupla účast, BZL už není jen žabiňáckou akcí s pár lidmi odjinud, i když převahu si zatím Žabiny drží (podobně jako na Pražské lize Pragovka, asi se projeví, který oddíl tu kterou ligu nejvíc "táhne"). Mezi chlapy čelo trapně stejné jako na Bílé hoře, i když teď už dostal Prokop od Zřídkaveselého jen 2:22 (3. Hrouda, 4. Hikl (vteřinka :o), 5. Jelínek), v babách se blýskla Radka Dokoupilová 11 vteřin před Lenkou Novotnou (3. Gebauerová, ... 6. Matulová, 15. Koporová); škoda že není znám (nebo je?) čas na výměně mapy u Lenky Klimplové a Evy Kadlecové (šly mužskou trať) - přepočtem přes svůj mezičas (17´) dostávám pro Lenku zhruba 20:20, takže na bednu by to asi bylo (a naopak, Radka by byla asi desátá v chlapech).
    Mapa druhého okruhu (68 kB). Výsledky bystrcké i průběžné prezentuje stránka BZL. Prokop už může pomalu slavit, v posledním kole mu k celkové výhře stačí páté místo, zatímco Zhusta doplácí na systém hodnocení se započítáním všech závodů. Zajímavější to bude asi u děvčat, kde vedení stále drží Markéta Uhnavá, ale nevelké odstupy dávají šance zejména Janě Gebauerové, pokud by třeba dokázala ještě jednou vyhrát.

    Mistry ČR v lyžařském OB jsou Zuzka Stehnová a Kuba Vodrážka, kompletní info na stránce M’ČR. Účast robáků zachraňují Hanka Hladinová a Michal Voráček, v neděli zase čtvrtý v "béčkách", tentokrát o 4 vteřiny. Peter Jurčík, před 9 lety v první padesátce světového poháru, je dnes 50. mezi Čechy - myslíte, že by i letos zhodnotil závod stejně jako tehdy na stránkách úplně prvního Robdokapsu?

    Mladému Hroudovi je asi dneska rok. Tak to za něj pěkně oslavte!

    14. 2. 2002
    Zdá se, že ne všichni novináři píšící o olympiádě mají potřebný přehled. Takže Itálii reprezentuje krasobruslařský taneční pár Fusarová-Poli (MF Dnes) a mužský sjezd vyhrál Australan Fritz Strobl (Lidovky).

    13. 2. 2002
    Petr Matula vybojoval o víkendu třetí místo v Krakově (1:41 za vítězným Robertem Jalochou, vloni stříbrným juniorem na M’ČR v ROB na dlouhé trati) a po dvou závodech se usadil na druhé příčce Středoevropské zimní ligy v OB. Výsledky jsou na stránce
    Hanácké oblasti. Informace o délce krakovského závodu je ověřena - skutečně 5005 metrů, tedy 4:12 na kilák pro vítěze a 4:32 pro Petra. Tomu říkám hukot...!

    Mrkněte na stránku 4 dnů ROB 2002. Dost dobře udělaná - a zkuste si testík!

    No to je síla ... Václav Klaus: Přírodu ochrání trh (Lidové noviny). Jako "návnadu" vybírám:
    "... Vezměme si např. takzvané globální oteplování. Vědecké poznání na otázku, zda a proč dochází ke globálnímu oteplování, prozatím odpovědět neumí, ale ekologickým aktivistům je to už ˝dávno a nad slunce jasné˝. Vědí, že je proti tomuto nepotvrzenému jevu třeba ˝bojovat˝ vědomým zpomalením světového ekonomického růstu. ..."
    "... Nejde totiž o problém ˝znečištění˝ jako fyzikálního, chemického nebo biologického jevu. Ani nejde o ˝chamtivost˝ kapitalismu či o přirozenou poživačnost lidí. Jde o problém kvality vlastnických práv a cenového systému. Proto nikoli vědy přírodní, ale vědy společenské, a ekonomie obzvláště, mohou postihnout skutečnou povahu a skutečný problém rovnováhy či vztahů mezi ekonomickou činností člověka a přírodními ekosystémy, resp. navrhnout vhodné metody řešení. ..."
    "... Ekologové by se měli pokusit pochopit i to, že se svobodná lidská společnost zakládá na směně mezi lidmi a že právě to představuje výchozí mechanismus racionální koordinace lidských činností. Součástí směny je také směna práv ke znečišťování. ..."

    12. 2. 2002
    Agilní Martin Gregor jak se říká "jede" v mezinárodních médiích - vedle častých příspěvků na
    Orienteering Online pod jeho rukama vzniká i časopis O-sport. Zaujalo vás jeho představení?

    Pražská zimní liga OB je pořád plná Spořilováků. A ne neúspěšně - na kratší trati Klánovického klání všechny zkušeně vykostila Šárka Koťátková.
    Zato sobotní trénink OB v Brně nějak nebyl ... :o( Můžeme spekulovat, jestli to má souvislost s tím, že Žabiňáci byli na soustředění ... anebo byl důvod jednoduše takový, že se nikdo neujal volného termínu? (Pak by se asi měl chytit za nos každý, kdo trénink mohl udělat ... a neudělal.)

    8. 2. 2002
    My v Brně už víme,
    co se stane... (Pikantní je, že tyto billboardy se objevily přesně v době, kdy v Ostravě prý zavírá /neuživil se/ první hypermarket. Hádejte jaké firmy :o)

    7. 2. 2002
    Polish Radioorienteering Sport Federation has the honour to invite your Society to participate in the first European Championships in Radiorienteering - "Baltic - 2002", in Poland, 15-18 August 2002. This Championships is organised according to decision of the European Radioorienteering Sport Federation.
    Více pak najdeme v prvním bulletinu na
    www.pzrs.org.pl. Věřím, že to budou kvalitní závody, kterých by stálo za to se zúčastnit. Lezou ovšem do zaběhlého termínu mistrovství Slovenska, což vzhledem ke konání MS v této zemi je na pováženou...
    P. S. Pokud se nepletu, evropských šampionátů již proběhlo třináct. Tento má být najednou první? Jakkoli je PZRS sympatická svou sportovní orientací, tak v tomto (po loňském "prvním" mistrovství Evropy mládeže) už úplně ztrácí soudnost. Zjevně ve stylu "když nás radioamatéři neberou, tak pro nás neexistuje nic, co je/bylo jimi pořádáno". Kurňa chlapi, tohle je cesta do totální izolace... :o(
    Také se na stránce PZRS můžeme kouknout na kalendář akcí 2002 - mistrovství Polska bude 1.-4. 8. v okolí Gdyně (stejně jako "první ME"), druhé "konkurenční ME" mládeže má pořádat v červenci Litva.

    6. 2. 2002
    2 x převážně nevážně:
    Čtete časopis Maminka (takový maminkovský Cosmopolitan)? I mistr editor se utne aneb nezdá se vám, že
    téhle Soničce něco přebývá?
    V předvečer olympského šílenství: Poznáte, proč byl tento kalendář stahován z prodeje?


    Orientační běh s občerstvením na každé kontrole vstoupil do další dekády. Doufejte, třeba i v Brně letos něco proběhne.

    5. 2. 2002
    V den, kdy se sbory zoufalců z celé republiky houfně vrhaly do chomoutu, se v Blansku běželo Hromniční trápení. Závod avizovaný jako městoběh, podle
    žabovřeské stránky pěkná mapa a dobře postavené tratě. Nakonec na něco přes půl hodiny pro vítěze z Prostějova - dorostenku Lenku Zatloukalovou (3. Lenka Novotná) a veterána Petra Hynka (Tonda Šindelka 11., ale zato vyhrál čtvrtinu mezičasů), tady jsou kompletní výsledky.

    Podle zprávy od Jirky Marečka, kterou už dal i Míra Vlach do vzkazovníku, Bulhaři hýbli termínem ME žáků v ROB 2002 o týden dopředu - poběží se 10. až 14. června v přímořském Nesebaru. Jak tento fakt ovlivní naši nominaci, to se asi ještě uvidí. (Nevím, co k tomu Bulhary vedlo, ale uvolňovat žáky v době vrcholícího uzavírání klasifikace je docela na hlavu, nedivil bych se, kdyby někdo prostě "nemohl jet". Ale s tím my asi prd naděláme.)

    Další bronzové medaile a vše kolem z MSJ v LOB opět na Béďově stránce, jinak o přidružených domácích závodech píší zase Sosna, Béďa a dobře dění popisuje taky Kotlářka. Poslední LOB 16.-17. 2. je přesunut na Mísečky, více třeba u Čuníka.
    30. 1. 2002
    O první české medaili na MS juniorů v LOB, jakož i o všem dalším kolem MSJ, Evropského utkání dorostu a veteránského MS čtěte na speciální
    Béďově stránce.

    29. 1. 2002
    Marcela dodává k Pražské zimní lize (viz včerejší hlášku): V Praze bylo super pocasi, v lese az na jedno zledovatele misto se mi libilo. Sice v 6 rano lilo jako z konve, ale v 9 hodin uz svitilo slunicko a pak dopoledne bylo pres 10 stupnu plus.
    K trati: Nevymyslela jsem zadne zazraky. Proste jsem si nechala jen barevnou IOFku a xerokopii dalsiho okoli Motol-Nove Butovice-Jinonice zahodila hned po startu (v casovem limitu 100 se stejne vsechno nedalo obehnout). I kdyz na te xero byly skoro vsechny kontroly sestibodove, me byli ukradene. My, co jsme totiz na Praha-lisce sli skoro cele pesky ze Strahova pres Motol, Cibulku a Nove Butovice az na Malou Ohradu, jsme vedeli, ze tudy cesta nevede. A taky ze jo - viz komentar v "
    Sosnovinach" - prebeh pres zorane pole minimalne kilometr. A vubec ty vzdalenosti - mezi kontrolama to vypadalo priblizne stejne, akorat IOF byla desitka a xero petadvacitka.

    28. 1. 2002
    Fakt dobrý! Obvyklá převlékárna "u borovice", v lese mokrý sníh, tam kde není je bahýnko, na cestách umydlená tekoucí ledovka, do toho po ránu začne chcát... – a světe div se, na trénink brněnských orienťáků v Bystrci dorazí 24 lidí (a to ještě řada z nich byla po plese :o) – tomu říkám nadšení. Lidi dík!
    Pravda, co je to proti obvyklé mnohadesítkové účasti na Pražské zimní lize, již pravidelně obsazované řadou Spořilováků a teď na Sauně bylo lze zaznamenat i některé Kralupáky. Jak prozradí
    výsledky, Marcela to dotáhla ke třetímu místu mezi ženami, hezký! (A co říká na výsledky 50. Jaroslav Zachová? :o)

    23. 1. 2002
    Na stránce AROB ČR je už pár dní
    kalendář závodů 2002. (Vypadá to že inovovaná forma se líbí, za sebe přidávám souhlas.)
    Opravte si odkaz na oficiální stránku ČSOB: www.orientacnibeh.cz.

    Pikoška z www.orienteering.cz: "... upozornění pro nás všechny, kteří nemají repre dres: pilným tréninkem je možné si jej vyběhnout, neoficiální verzi "REPROŠ 2002" si ale může koupit v naší prodejně (HSH) každý nezávisle na umístění v rankingu." No vida, zatímco v ROB bylo před časem zakázáno startovat v jakémkoli stávajícím či bývalém repredresu závodníkům, kteří nejsou ani nebyli členy reprezentačního kádru, orienťáci jsou k témuž naopak přímo vybízeni.

    O M’ČR v LOB na krátké trati a ve štafetách píšou ti samí co před 14 dny (viz hlášky ze 7. 1.), ve výsledkách zas najdete tytéž borce v H21B (Vorymu na 4. místě chybělo 17 vteřin na vítěze). Jak se můžeme dočíst právě u Voryho, za další dva týdny v Liberci chystá účast i čistě rádiácká štafeta.

    21. 1. 2002
    V Křenovicích pokračoval šestým závodem
    Brněnský běžecký pohár - oproti 14. místu Fučíka a 16. Hikla před 14 dny na Hádech tentokrát Karel 25., Hanka mezi ženami 10. Z orienťáků nejlepší tradičně Zřídkaveselý, stejně jako před dvěma týdny pátý.

    Nejste přihlášeni v konferenci Rádiový orientační běh? To o hodně přicházíte - například teď byste dostali dopisy od vesmírných lidí...

    15. 1. 2002
    Mistrovství Bílovic v LOB - konečně pořádný LOB pro klasiky, ne to co je nyní již zvykem na "velkých závodech", kde je 90 % trati umydleno pro bruslení a jen některý pořadatel (klobouk dolů před takovými!) projede i souběžně stopu. Ostatně i úsek pro bruslaře se tu našel, 40-ka při "hřebenové magistrále" byla přímo za tím účelem stavěna. Všechny velké cesty i dost pěšin projeto, příliš se nevyplatilo pouštět se do volného lesa (prašan podkluzující i při mírném stoupání). Pár voleb postupu, pár možností pořadí. (Ideální zřejmě 31-32-37-46-44-42-41-40-39-38-43-35-45-36-33-34 – co vy na to? A jak byste jeli 39-38?)
    Mapa s tratí (94 kB); jen tak na okraj - chce se nám někdy brečet, že nemáme dost dobrých map pro trénink? Pomožme si sami - na Vojance jsou podepsáni Aleš a Radek Hamákovi, Iva a Petr Matulovi, Ondra Stehlík, Tonda Šindelka a Ondra Vlček. (Mimochodem byla připravena pro Podzimní pohár 2001.) Výsledky budou. A dík pořadatelům, kteří se neřídí zásadou, že se nevyplatí dělat závod, kde počet pořadatelů + kontrol v lese převýší počet závodníků.

    Z poněkud jiného soudku: pěkné srovnání různých reprezentací přináší Radovánky.

    Vykoupili vám Reflex č. 2? Nedávno jsem od známého dostal tohle.

    7. 1. 2002
    ROB nám v zimě sladce spí, no kdo by odmrazoval rádio od zmrzlých prstů, že? Pojďme k orienťáku - Brněnská zimní liga pokračovala na Bílé hoře dalším "sprintem" skoro na půl hodiny (pro normální lidi, Zhusta to šel za 23 :-). Půl závodu mezi baráky (nejčastější popis: klepadlo na koberce), pár minut silniční obíhačky, po mezi zpátky a závěrečný pytlík přímo na Bílé hoře (nejhezčí část trati, tedy pro ty, co ještě pletli nohama).
    Mapa závěru trati (65 kB). Svahy, srázky, jámy na posledních kontrolách = cirkusové představení pro sáňkující drobotinu, zejména měl-li člověk poněkud hladké podrážky. Ale jinak krása, na slunci pěkných pár stupňů nad nulou, po mrazech minulých dní (ještě ráno -13) prostě pohoda. Oproti Lesné před měsícem, kde to bylo vpředu o vteřiny, dnes ve výsledcích minuta žádná míra – ostatně mrkněte se sami.

    O prvních LOBech referují Čuník, Sosna, Béďa a Radovan, výsledky jsou tady. (Z robáků jsem našel akorát v H21B Voráčka, Kejmara a "pražského Němce" Pastora - jestli to nebude tím, že mančaft tou dobou prohání těla na Šumavě, uvidíme co zas přinesou Vorystránky :o)

    "Když už nás tak veřejně pomlouváš, tak mi aspoň řekni, co to je ta squadra. Tak nás ještě nikdo nenazval :o)" Nebojte holky, není to nic sprostýho (to byste od Hroudy nečekaly, co?). Squadra (z italštiny) označuje družstvo či mužstvo (a ve vašem případě ženstvo :o).

    1. 1. 2002
    Praha-liška 2001, tentokrát již doopravdy a opět o stříbrné sobotě (pro milovníky dat: 15. 12.). Zas jednou po čase s liškou na "konci světa", rozuměj Prahy. V sedmém patře paneláku na Velké Ohradě by jedničku asi čekal málokdo a taky asi leckoho pěkně povodila. (Měřila perfektně, signál byl taky dostatečně slabý, ale když "v takové pr... přece nemůže být" ... byla.) Dvojka na Ladronce (to už je od Hvězdy co by dohodil - nebude tam příště?) letos s orienťáckou vložkou a zmrzlým Baieříkem. Snad ho dodávka stravy tekuté a duševní (pro zvědavé: dostal vodku a noviny) v průběhu odpoledne trochu rozehřála (nevíme, do cíle nedorazil). Pěkně rozehřátý musel být naopak Plasák, po očku kontrolující svou trojku z okna hospody U sadu. Modří už vědí, že to znamená Škroupovo náměstí a furt mi není jasné, jak mohla být tak dobře slyšet (i z dálky) liška mezi domy s anténou 2 metry nad zemí. Až potkáte plešatýho Jardu Zacha, tak se nedivte, to si možná rval vlasy, že začli úplně jinde a měli ji pět minut od baráku. Čtyřka tradičně Václavák a za pochodu, to už ani netřeba rozebírat, no a cíl nakonec skutečně tam co předvídaly úchylné hlášky ve
    vzkazovníku (pro neznalé: koleje Troja). Pětka ovšem ne "zadarmo" přede dveřmi, nýbrž s horolezeckou vložkou na hranici slezitelnosti v křovité stráni za kolejemi, to bylo teda fakt úchylný (no, asi nutný, aby byla z dálky slyšet). Někomu to nešlo ani nahoru a někomu zas rychle dolů, viď Vory. Ostatně Vory zas trapně vyhrál, ani letos ho Petr Šejba nepředstihl (nakonec druhý), a pak ještě trapněji odtáhl s jezinkovskou squadrou do nějaké pizzerky (a stáhli s sebou i další, kteří se Voryho museli držet, neb u něj spali). Původně že se prý vrátí, ale když pak (asi po dvou hodinách čekání na jídelní lístek, jídlo, zaplacení,...) sedli do busu a místo v Tróji skončili na Palmovce (hahaha, Pražák!), bylo jasný, že kolejní bar budou muset pořadatelé vypít skoro sami...
    Stránka závodu (výsledky, mapy s tratěmi). Pár fotek je u Voryho.