h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 0 6

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


11. 12. 2006
Potlesk pro Český svaz orientačního běhu - v kritické finanční situaci po defraudaci Petra Jelínka přislíbil Asociaci ROB stotisícovou půjčku. V nouzi poznáš přítele - díky!

Konstruktivní střetnutí lidí, kteří si uvědomují vážnost situace, a jsou ochotni pro svůj sport něco obětovat - v tomto duchu proběhlo setkání zástupců oddílů ROB v sobotu v Praze. Mimořádný sjezd je plánován na poslední lednový víkend do Pardubic.

Sebevražda lidovců? Spíše hra vabank. Stabilní a dlouhodobě etablovaná strana ve chvíli, kdy jí teče do bot, sází na razantní změnu. "Politický meteor", člověk, jehož popularita závratně stoupla, ale málokdy bývá zárukou dlouhodobého úspěchu. Pamatuje si ještě někdo na vývoj preferencí ODA po volbě Michaela Žantovského - ze 6 % na nějakých 13-14 %, ale jen na pár měsíců a pak už jen dolů... Podobný vývoj se dá čekat i u KDU-ČSL: silná osobnost jistě osloví pár příznivců silné ruky a pár přelétavých, zároveň však strana zřejmě ztratí i část svého stabilního elektorátu. Lze se obávat, že zatímco přelétaví zase za čas poletí "o dům dál", ztráty věrných mohou být trvalejšího rázu. Ať tak či onak, jedno je jisté - sázkou "vše na jednu kartu" v podobě kontroverzní osobnosti přestávají lidovci být "klidnou" silou.

4. 12. 2006
První závod Brněnské zimní ligy, Zhustův sprint na břehu přehrady: zjevný "závodní hlad" po měsíční pauze se odráží v počtu 75 startujících. Co je ale možná větší překvapení než absolutní počet (nemýlím-li se, na BZL rekordní), je 11 závodníků na dětské trati - srovnáme-li s tím, že vloni mláďatům stačilo (na těch závodech, kde byla dětská trať obsazena) závod dokončit a byla na "bedně", je to pořádný skok dopředu. V hlavních kategoriích vítězí Adéla Štěpánská a David Kabáth (ty dvě sekundy mu asi Zelda hned tak nezapomene :o). Mapa s tratí dětí (85 kB), výsledky na stránce BZL.

30. 11. 2006
O-zima v Brně: Brněnská zimní liga, mapové tréninky (PDF).

Pár podzimních dojmů:
•  Sladká prdelka (čtenáři Sorry vědí... :o) pro hospodského z Nových Losin na Šumpersku. Zavíračka až dojde žízeň, řízek s bramborem za 50, guláš s knedlíkem za 45 ... a s osmi knedlíky - no hádejte - správně, taky za 45! :o)
•  Kyselá prdel pro reklamně provařenou firmu StudentAgency. Z Brna do Olomouce vás FTL Prostějov doveze za 75 korun, vlakem vyjde zákaznické jízdné na 74, a StudentAgency? 150 Kč - jo, čtete dobře, sto padesát korun českých. S nesolidní firmou, která si dumpingové ceny na některých linkách kompenzuje předraženým jízdným na linkách jiných - never more!!! :o(

Od 1. 10. do 15. 11. 2006 si vzal hroudokaps prázdniny.

29. 9. 2006
Mistrovství ČR na klasické trati, Střezivojice 23.-24. září 2006. Bohužel vše, co vám hroudokaps k tomuto vrcholu orienťácké sezóny nabídne, je odkaz na stránky závodu, ukázky mapy s tratí H35 (start /0,2 MB/, ústřední část tratě /2,2 MB !!!/ a cíl /0,2 MB/) a takovou trochu osobní zpověď...

22. 9. 2006
Pro hltače filmových hitů: Chybička se vloudí...

18. 9. 2006
Po mohutné mediální masáži ve prospěch toho jediného správného názoru jsme se předloni svobodně rozhodli pro vstup do EU. V rámci Unie, byť nyní s jistým odkladem, míříme i do Schengenského protoru. Co nás tam asi čeká? Nepříliš radostná vize... (243 kB; MF Dnes 15. 9. 2006)

16. 9. 2006
V Bulharsku probíhá mistrovství světa v ROB. Průběžné zpravodajství přináší Foxtimes, zprávy a rozhovory ardf.wz.cz (oba weby jsou propojeny odkazy). Zde snad jen stručně, že po určitém rozčarování ze čtvrtečního dvoumetru to dnes na osmdesátce vypadá o mnoho lépe! :o)

Po leteckém dnu na Škatulci (revidovaná mapa z MS v ROB 2004, trochu "očesaná" o kopec u Němčic a svahy nad Boskovicemi, zato však natažená západním směrem k Újezdu) přišla jemná mapařinka v posledním závodě žebříčku B-Morava za silnicí (severně od ní) Boskovice-Valchov. Ideální terén pro middle, dobře zmapováno, slušně postaveno. Vyšlo-li k tomu počasí, co víc si může člověk přát... :o) Stránky závodu, mapa s tratí (97 kB).

Zase jeden řetězový mailík: Návod k dosažení vnitřního míru
Poslechla jsem jednoduchou radu, kterou jsem našla v jednom článku v časopise a konečně jsem našla klid v duši. Stálo v něm: "Způsob jak dosáhnout vnitřní mír spočívá v tom, že dokončíte úplně všechno, co jste začali..."
Tak jsem se doma rozhlídla okolo sebe po tom, co jsem začala a v půlce opustila. Než jsem vyrazila do práce, dopila jsem flašku červeného, potom jsem dorazila Baileys, Martini, vodku, rum, fernet a krabici čokolády.
Nedovedete si ani představit jak mi je teď fajn.
Pošli toto poselství všem, co touží po míru v duši!...

5. 9. 2006
Rodinné závody s nabitou elitou - tak by se dal charakterizovat Pohár Kokořínska na sklonku prázdnin, na který se sjelo sice "jen" několik stovek účastníků, ovšem blížící se mistrovská klasika v sousedním prostoru přilákala do zdejších skal konkurenci srovnatelnou s "vrcholy" letošního léta. Jinak Kotlářka připravila třídenní v pohodovém duchu bez ambicí konkurovat "velkým" závodům (je také otázkou, co si v CHKO mohou dovolit), ale zato v kvalitně náročných terénech a na tratích, které možnostmi terénu rozhodně nepohrdly.
První etapa (148 kB) zavítala (troufám si odhadnout že už naposledy) k Vidimi a Šemanovicím, do prostoru Umrlčí rokle a Šemanovického dolu. Jako zkrácená byla avizována asi jenom proto, aby mohly být pro odpolední závod použity kratší startovní intervaly; všechny tři etapy budou spíš kratší klasiky (jestli některou označit za zkrácenou, tak kdyžtak tu poslední, teda kromě elity. Pojetí zkrácené tratě se v pátek blížila stavba tratí - hodně kontrol (u většiny kategorií nejvíc za celý víkend), krátké postupy, jemná mapařinka (skalní "drobotina" místy zralá spíš na lupu). Nemalou výhradu bych měl k mapě, která sice inzeruje "stav červen 2005" a v tiráži "kompletní revize: březen 2005", ale tehdejší revize se v porostech zřejmě omezila jen na zákres nových pasek, leč nikoli už na aktualizaci těch dřívějších. Je-li v mapě žlutá paseka a v lese několikametrový hustník, může to být nehezká čára přes rozpočet (pardon, přes postup :o)...
Ač to tak na první pohled nevypadalo (z parametrů tratí už vůbec ne), je první den nakonec nejtěžší zkouškou z kopcolezectví, zejména díky minimu "oddechových" obíhaček, táhlých seběhů a podobných "odpočinkových" úseků (Zdenko Procházka coby stavitel ovšem tvrdí, že mnohé obíhačky zůstaly závodníky neobjeveny; něco na tom může být, chodit přímo se moc nevyplácelo). Připočteme-li k tomu 2,4 km na start, 1,7 km z cíle (v tom 2 x 100 metrů stoupání), dostaly naše svaly dobrý "základ" pro další dva dny.
Drohou a třetí etapu (209 kB) hostí Osinalice, mapy Pustá rokle z loňských štafet a přimapovaný Panenský hřeben. O kvalitách Borůvky s Horkým (dělali i mapu pro mistrovství ČR, spolu s Uhrem a Drbalem) asi netřeba pochybovat a Procházka se časem slušně vymakal (Hraničkův základ byl také dost dobrý), takže jedinou námitku k mapě bych měl u Zdenka, pořád dost nadsazuje některé hustníky - jak vidno, zase jde o poznámku "porostovou"; co se týče skal a vrstevnic, nevím po celé tři dny o problému (alespoň ne v mapách, které představují dobrý standard v takto obtížném terénu).
Charakter terénu stejný jako v pátek (co byste tu také čekali, že? :o), drobně přibylo délky, pro mnohé už jde o skutečnou klasiku, a tak je sobota (trať z dílny Lucky Waldové) možná nejtěžším dnem víkendu. Po oblačném ránu vysvitne slibované slunce, a tak je sobota nakonec možná i dnem nejhezčím.
Že pro někoho byl také sobotní večer tím nejnáročnějším, svědčí ranní úvod komentování Petra Žaloudka: "Toto je písnička pro ty, kterým je stejně špatně jako mně." - "Zas je tu ráno, nešťastné ráno ... ráno je zlé ..." Ještě za střízliva stihl Zhaly připravit tratě s nejmenším počtem kontrol a výraznými volbami postupů, pro většinu kategorií nejkratší (časově zkrácená trať charakteru klasiky, dá se řící protiklad etapy první - až na eliťáky, ty si zase pěkně "povodil", 610 metrů stoupání v handicapu asi nemají každý týden...).
Když už jde řeč o elitě, tak tu s přehledem ovládl Michal Jedlička a pasoval se tak do role jednoho z horkých kandidátů na mistrovský titul za tři týdny (připomeňme že své první zlato na klasice získal Jedla právě v obdobném skalním terénu Děčínských stěn; pamětníci si jistě vybaví jeho famózní "autobus" /karikovaný i v komiksu tehdy Kajmilova Orientačního běhu/, jenž i další dva "cestou posbírané" borce dovezl k medaili). Podobně suverénní byla mezi děvčaty Zuzka Stehnová, byť si dovolila drobné zaváhání v druhé etapě. Výsledky a vše ostatní hledejte na stránkách závodu.
Závěrem snad letmá zmínka na téma plus a mínus. Kladně kvituji žádné ciráty s mapami - to, co by bylo nepřijatelné při mistrovské soutěži, si pořadatel prázdninové "oddechovky" snad dovolit může: apel na fair play v pokynech a nechávání map po doběhu. Záporem je pak "odhozené" ubytování (hlavní kemp v Nedamově, další možnosti v Želízech nebo Mělníku) bez rozumné alternativy k dopravě vlastními vozy.
P.S.1. Noci v kempu nezapřely, že jde o prázdninové vícedenní, tedy pro někoho pěkně divoké. Noční probuzení mohou jen nad ránem odhadovat čas ("Vybavuji si jen jak říkali: Za třihodiny vstáváme, vole!"), případně se dobře bavit na účet jiných ("Nejlepší byli ti, co tam lezli po těch lampách.")
P.S.2. Chudák Zhaly - nejen že měl po ránu kocovinu, ale ještě ho v noci pomočil mladý Henych. K tomu rozladěný P. Ž.: "Kdyby mě pochcal Pidin, tak to bych bral, tomu jsem nachcal do čepice ... ale Hendy neměl důvod."
P.S.3. Že by se idol jedné generace vracel s jejich dětmi? Jak v Doksech, tak tu znělo z reproduktorů: "Říkal si Hurikán ..."


30. 8. 2006
"... úsek staré nepoužívané silnice v údolí. Zajíždíme sem, večeříme a stavíme stany. Je již téměř tma. Několikrát k našemu slepému kousku silnice najede auto, ale potom vycouvá a odjíždí. Když ráno objevujeme několik obalů od preservativu, tak nám je jasné čeho jsme se dopustili." (čeští kazišuci v Dolomitech :o)

29. 8. 2006
Po mistrovství světa a akademickém MS v OB a před mistrovstvím světa v ROB nám trochu stranou zájmu proběhlo MS v Advanture Racing. Jak vidno, opravdu to není krátký závod...

28. 8. 2006
Na stránkách Mistrovství ČR v ROB jsou aktuální výsledky.

Na novou adresu se přestěhovaly Foxtimes, stránky SK Radiosport Bílovice.


8. 8. 2006
5 dnů OB alias Czech 5 days Orienteering - klasické pětidenní ve skalních terénech severovýchodních Čech, letos poprvé bez pořadatelství Jičína nebo Nového Boru. Pět dnů v režii OK Doksy (proč jen OK Doksy, popsali pořadatelé na stránkách soutěže; ostatně část Jičína se na pořádání podílí, jen se to oficiálně neprezentuje) zahajuje sérii skalních závodů - za týden bude následovat jičínských 5 etap OB ve 3 dnech na Valečově, za dva týdny turnovské Pěkné prázdniny na Branžeži a za měsíc kotlářkovský Pohár Kokořínska, ten již v těsném sousedství prostoru pro závod, kvůli němuž asi letos skály "frčí" více než jindy - mistrovství ČR na klasické trati.
Zpátky ale k Doksům, kam se sjíždí necelých devět stovek lidí (nalosováno mají 999 čísel, z toho ale přes stovku vakantů). Docela překvápko čeká v pondělí ráno, kdy se na stránkách (datum 26. 7. v novinkách je zřejmě chybka, copy/paste a zapomenout opravit, jak se to občas stává :o) objevují pokyny a parametry tratí. První dva dny krátké závody s hodně kontrolami (v extrému se někteří veteráni dostanou až pod 100 metrů na postup), další tři pak délky odpovídající zkráceným tratím, ale tady ve skalách ... kdo ví? Tím překvápkem - osobně mohu říci, že ne zrovna příjemným - jsou měřítka pro jednotlivé etapy: 1:4000, 1:3000, 1:7500 a konečně dvakrát 1:10000. Divoké střídání měřítek, které při plánování prázdnin přineslo mínus bod pro Silesii, si tedy teď vychutnám v Doksech, navíc utajované do poslední chvíle! Chápu, že skalky jsou plné detailů, na které občas desítka nestačí. Že se mapují zatraceně pomalu a každý kilometr tak vyjde pořádně draho, za hubičku vám to nikdo neudělá. Že pokud u Hradčan je zmapován malý kus (o revizi mapy z roku 1993 bych nemluvil, po 13 letech už děláte do značné míry novou mapu a při zpracování do většího měřítka se to týká i skal), tak jsou tam krátké tratě, v pořádku. Ale nestačilo by více "normální" 1:5000 než to mít každý den jinak?
Co naopak beru jako normální, je že mapy nejsou v mapnících. Je to sice už docela běžný, ale pořád jen nadstandard, který těžko můžeme chtít jaksi "automaticky". (Naopak třeba Honza Fiala to vidí jako standard v případě závodu, za který zaplatí 110 korun /bylo 550 za 5 etap/. Na čemž taky něco je...) A tím bych uzavřel předstatovní úvahu na trase Brno-Doksy. Jaké budou a co přinesou pětidenní doopravdy? Počkejme do zítra a obraťme list.
Mapa pro první etapu (145 kB) tak akorát vykryla A4 - že by to bylo pravým důvodem volby měřítka? Uvidíme druhý den. Je fakt, že v místech s hodně detaily, ať už se jedná o skalní průchody,drobné skalky nebo terénní tvary, je mapa vcelku dobře čitelná i za pohybu - snad s drobnou výhradou k vrstevnicím, vzhledem ke své tloušťce "čitelným i pro slona", což je ovšem právě v místech jemných detailů poněkud na obtíž. Možná na tomto místě můžeme zas trochu zaskuhrat na laserový tisk a kromě hrubých čar též ztenčené průchody mezi skalami. (Tam je to fakt na hranici čitelnosti, viz např. kontrolu 20. Jen doufám, že tak úzké nebyly kreslené i v originále.) Ovšem kritizuji-li tisk, musím zároveň pochválit kvalitní papír, což oceníme v dešti závěrečných dnů - tohle není obyčejný kancelářský, který se i v mapníku trhá a tisk stírá po chvíli žmoulání mezi prsty. Z různých pohledů na poskytnutí mapníků nakonec vzchází "zlatá střední cesta", jež je podle mnohých následných ohlasů tou ideální: mapníky k dispozici ve startovním koridoru a kdo chce, ten využije.
Délkou nakonec slušný middle na 45 minut (pro elitu H i D), zpomalený ani ne tak skalním terénem a převýšením (při velkém měřítku zdánlivě docela mírné rozestupy vrstevnic, ale nastoupalo se asi 8 %), jako spíš pasážemi v hustnících s "podestýlkou" z kmenů a větví, činící i "světle zelený" hustník obtížně prostupným porostem, u kterého se člověk zatraceně rozmýšlel, zda proběhnout nebo oběhnout, a pokud nebylo zbytí, tak kolik kroků tam ztratí. Množství kontrol udělalo ze závodu houbařinku pro dobré mapaře, zejména když délky postupů nedají moc vyniknout běžeckým přednostem závodníků. Ale to ještě přijde - "placka" u Doks už bude o něčem jiném a ostatně máme za sebou jen první den - s přibývajícími kilometry v nohách bude hůř... :o)
Naděje, že pro druhou etapu (151 kB) je připravena západní půlka Hradčanských stěn, bere za své - běží se ve stejném prostoru jako E1, jen na výřezu většího měřítka. Teď už opravdu není pochyb o volbě měřítek pro vykrytí A4, proč jinak? (Pro zajímavost? To by byl asi pokus o vtip...) Závod podobného ražení jako první, jen o trochu kratší. Docela dobře se povedlo vykrýt ten malý prostor, takže člověk moc neběhal stejnými místy jako včera (nebo si toho aspoň nevšiml :o). Počasíčko docela ideální, teplo a jemně pod mrakem, žádný pařák.
Večer vložený NOB natažený přímo od centra (kemp Termit) - přiměřené tratě (tak do 45 minut pro vítěze), místy trocha dohadů nad umístěním kontrol (dle ohlasu na nočák i docela těžké a za jednu špatně postavenou se pořadatelé druhý den omluví).
V pátek startují paralelní třídenní pro ty, kdo nejedou na celých 5 dní (v příslušných kategoriích shodné tratě s pětidenními), start třetí etapy (122 kB) tím pádem sympaticky až odpoledne v prostoru nad záhybem silnice mezi Břehyní a Hradčany, použitém pro loňské štafety. A dojem z tohoto prostoru nelze popsat jinak než jedním slovem: paráda! Takové malé "Švédsko" (dojem umocněný mechovými polštáři), jaké by tu člověk snad ani nečekal, jádro prostoru téměř bez skal a bez velkých kopců, v podstatě zprohýbaná rovina se spoustou terénních tvarů, kde to chce přesně držet směr a na kratších postupech být pořád "v mapě", ztracený kontakt se těžko chytá. A když stavitel trati možnostmi terénu nepohrdl, je z toho jeden z nejlepších závodů letošního roku. Dojem nezkazily ani výhrady k nesedícímu místu na mapě (mezi k. 16-17), ani vosy, které přidělaly pár vrásek závodníkům na trati i zdravotní službě v cíli, dokonce ani 600-metrový doběh, za který se pořadatelé po doběhu omlouvali, ale myslím že ani nemuseli - pokud nechtěli ukončit trať v lese jako včera i zítra, museli ten doběh hrdlem rezervace protáhnout po cestě. (Pravda, pokud to udělat dvakrát a potřetí už ne, tak včera by do cíle na shromaždišti stačilo 300 metrů a méně bahnem, ale to už jsou zase spekulace generála po bitvě. Bez zajímavosti není ani diskuze o doběhu po souběžné silnici - dle popisů sice doběh značený, ale červenobílý fábor jen těsně za sběrkou a pak už ne, takže z pohledu /ne/dodržení povinného úseku by byl člověk z obliga.) Sporadický deštík se v nic souvislého nerozpršel, a tak se pětidenní překulily v pohodovém duchu do své druhé poloviny.
"Dnes bude zataženo s občasným deštěm, teploty nanejvýš 16-20 stupňů. Pohodové ráno vám přeje vaše sluníčko." Frekvence 1 v autobusu cestou na start, abychom byli v obraze. S deštěm to opravdu bude celý den všelijaké, ale sympaticky si dá pauzu právě na dobu závodu a stejně tak i na podvečerní pivní štafety. Čtvrtá etapa (114;kB) se odehrává na Borném a v "Podborní", které - alespoň na východ od kopce - hraje skoro jen dvěma barvami a těmi jsou dva odstíny zelené. Ta zelená pasáž má ovšem svoji zajímavost, není to jen stupidní drcení hustníkem, a protože světle zelená je zde přece jen lépe běhatelná než v některých pasážích u Hradčan a protože kopec se sice tyčí nad okolím hrozivě, ale trať netahá závodníky zbytečně nahoru dolů, je z toho i dnes relativně rychlý závod. Nestovkový kód dával tušit více posledních kontrol, k tomu neznačený odběh od sběrek možná někoho nachytal, ale v popisech to bylo. Čas po doběhu příjemně utíkal i díky průběžnému reportu z MS štafet, škoda že déšť a odjezd posledního autobusu vyhnal lidi ze shromaždiště pár minut před doběhem finišmanek.
P.S.1: Detailně vyvedené skály na Borném a k tomu i všechny vrstevnicové kudrlinky, kde už jsem to jen viděl? No jasně, stejně jako i všechny skalky a vrstevnice z oblasti Mariánské cesty se skví na plánech města, jež jsou po Doksech k potkání. Jestli to nebude tím, že všechny tyto mapy mají stejného autora :o).
P.S.2: Jinde vyšrafují čerstvě osázené paseky jako zakázané prostory. Tady přes ně honí závodníky. V Doksech nemají problémy s povolováním závodů?
Pivní štafle divácky vděčné jako obvykle, ovšem s jednou velkou výhradou (nemusíte se mnou souhlasit...): Že pro finálové kolo se dají každému vypít dvě piva (když už mají pár v sobě), se dělává a myslím že je to v pohodě. Ale dát jim pít všechno z lahváčů, to je fakt prasárna. Pak už finalisté opravdu neměli jinou možnost jako to do sebe natlačit než "trochu upít, trochu ublít, trochu upít, hodně ublít, ..." - národ se dobře baví, ale jestli tohle je účelem, tak sorry... Pro úplnost: odměnu za vítězství (další pivo, jak originální...) si odnáší Beermental Team Y - Tom Procházka, Vojta Hora a Ondra Holas. Sestavy na předních místech vcelku jasně ukazují, že proti slepencům špičkových píčů se oddílové týmy moc nechytají.
Neděle, den vyvrcholení ... a chčije a chčije. Po 14 letech přemapovaná Karolína, výživný terén z poháru elity 1992, hluboká údolí, strmé svahy, pořádné skály. Délkou trati je pátá etapa (159 kB) srovnatelná s předchozí, ale časově pochopitelně ne, letos není handicap žádná procházka - zrychlení na rovině přinesou až záverečné dva kiláky přivádějící běžce do centra (pro nejkratší tratě ovšem představující až většinu závodu). Zatím tento report totálně opomíjel výsledky, tak to teď napravme - v obou elitních kategoriích bylo o vítězích již prakticky rozhodnuto, Bára Baldrianová (mamina po dítěti vyzrála jako víno) i Zbyněk Štěrba vybíhali s bezpečným náskokem, druhá místa pak uhájili Katka Kašková (na "bedně" byla jediná "bezdětná") před Věrou Malou a Štěpán Dlabaja, třetí flek urval Martin Vlček pár metrů před Ondrou Pokorným. Naplánovat vyhlášení na 12.30 (tři hodiny po startu 00 a nakonec pár minut po doběhu prvních eliťáků) se ukázalo být příliš odvážné, při pěkném počasí by asi skluz nevadil, v dešti část lidí vzala roha, nicméně vyhlášení proběhlo v důstojné atmosféře, jen trochu komorní, s deštníky v rukou se špatně tleská...
Pár obecných vět na závěr:
Kemp docela ideální, louka dost velká, aby se stany "netlačily" + pro pohodlnější nebo rodinky s dětmi chytky i zděná budova v témže areálu. Kdo se nechtěl zatěžovat vařením, polopenze za 115 je docela slušná, jinak občesrtvení venku i pod střechou, veřer za doprovodu živé hudby - dost dobré.
Vyhlášení: první etapa pouze v češtině - prezentujete-li se jako "international event", je vhodné alespoň pro zahraniční běžce proložit řeč světovým jazykem. Tato slova si spíkři zřejmě také vyslechli, protože pak už se polepšili a úroveň vyhlašování se zvedla (i elitní kategorie už zařadili dle zvyklostí na konec) včetně zařazení kulturních vložek (umění mistra biče) i méně povedeného zpestření v podobě rozhovoru s mistry světa. (To, co předvedl beermentál Hóna, to byla fakt reprezentace jako stehno. Anebo jestli toho mentála nehrál, tak se mu omlouvám, když za to vlastně nemůže...)
I komentář v cílovém prostoru chvílemi spíš na úrovni sranda akce a cizojazyčně jen strohé informace. Nedomyslitelná hudba ve stylu "pro každého něco" s  těžištěm mezi rockem a punkem, ale i příznivci folku a popu si mohli přijít na své, celkově ale chvílemi dost hrozná mixela s na můj vkus až příliš častými a příliš "do uší bijícími" prostřihy z žánru do žánru.
Jednou větou úplně nakonec - jaké byly letošní pětidenní? Průměrné a pohodové. Budou-li takové i další závody (a vychytají některé mouchy), vůbec se nebudu zlobit.


Zdalipak jistý cyklista ví o tomto případu (z roku 1993), aby se tím případně mohl začít ohánět? Pokud je známo, netají se tím, jak večer před svojí "super-etapou" pořádně zapil žal z předchozího nezdaru...

30. 7. 2006
Máme před sebou druhou půlku prázdnin a na jejím konci mistrovství ČR v ROB. Tradiční klasické závody v pásmech 2 m a 80 m jsou letos obohaceny o noční ROB.

25. 7. 2006
Pozici nejúspěšnější výpravy obhájili Češi na mistrovství Evropy žáků v ROB, po pěti letech opět v Polsku. Přehled výsledků na stránkách pořadatele, české úspěchy jsou vypíchnuty u ASP, kde take přibyla komentovaná fotogalerie.

No to byl teda den ... vlastně sen. Nejdřív na shromaždišti koukám, že se tam nějaké tři holky začaly sebeuspokojovat, tak jsme jim s klukama (no s váma, foxklubákama!) šli "pomoct" ... potom nám chatky obešla inventarizační komise a sepsala co mohla, včetně našich osobních věcí ... a nakonec jsem s Hladinovic autem nabořil nějakýho úplně cizího borce, protože jsem zapomněl, jak se brzdí ... :o(

14. 7. 2006
Hned trojí mistrovství světa v OB máme za sebou v první půli července:
Juniorské MS v Litvě s jedinou medailí, ale zato zlatou v podání Jana Beneše. Úspěšná éra trvá.
Veteránské MS, Rakousko a žeň o poznání bohatší: zlato pro Henycha a Roseckou, stříbro Podmolíkové a bronz Fantové. Zejména Heňu možná víc než zlatý lesk může těšit skalp Martenssona a Polláka na druhém a třetím místě.
A konečně nejčerstvější zprávy přináší z Finska MS v MTBO, které včera uzavřelo svůj program štafetami. Hlavou se honí vzpomínka na Austrálii 2004, kde to měly holky po dvou úsecích rozjeté na boj o zlato, ale nakonec to byli kluci, kdo "podržel prapor výpravy" stříbrem. Nebo na Slovensko 2005, kde jeli po dvou úsecích na zlato kluci a nakonec dopadli jako holky o rok dřív, zatímco ty se rehabilitovaly stříbrem. Tentokrát to po dvou úsecích vypadalo hóóódně bledě na všech frontách, a přece holky dokázaly v závěru vydřít bronz a trio Lacigová, Jakoubová, La Carbonara se tak zasloužilo o to, že ani v roce 2006 nejede česká výprava domů s prázdnou.


Pohoda v České Kanadě - to bylo 5 dnů ROB na Zvůli 5.-9. července. Čtyři nové mapy z loňských čtyřdenních v OB představily důstojný terén pro čtyři kvalitní etapy a jedna malá tréninková ještě stačila na páteční štafety. Povětšinou čistý les prostřídaný hustníkovými pasážemi, jemný terén se spoustou kamenů, v podrostu hlavně borůvčí, jen na Graselově sluji sem tam trochu víc ostružiní.
Dvoumetr (pro děcka 80 m) na úvod (stavitel Jarda Zach, jako ostatně i pro další etapy) řádně prověřil snad všechny co běželi a hned po prvním dni roztrhal startovní pole mnohdy do značných odstupů. Na jednu stranu dobrá trať (s trochu delším doběhem, ale neva), na druhou ale... Postavení náběhové dvojky trochu za vrcholem by snad ani tak nevadilo, kdyby startovní koridor dal závodníkům jasně najevo, že "tudy vede cesta". Čtyři koridory, z nichž pouze jeden vede jasně ke dvojce, další pak do středu mapy nebo ještě víc směrem k cíli - tady se dá říci ono okřídlené, že méně by bylo více. Připočteme-li trojku dost za kopcem a čtyřku docela dole, není divu, že řada i dobrých běžců si v lese řádně pobyla, někteří se vraceli na závěr pro některou z prvních kontrol a jiní už tu morál v sobě nenašli...
Pakliže dvoumetr nebyl žádná "brnkačka", dá se totéž říci i o čtvrteční osmdesátce (pro děcka 2 m). 1 i 3 mezi hustníky, pětka za hustníkem, kdo přesně nezaměřil nebo neodhadl vzdálenost, tak tam pročesával a pročesával... Ideální začátek na jedničce (u tratí s vynechávkou to samozřejmě mohlo být jinak) zas tak moc lidí neprokouklo, a tak se pro ni někdo vracel uprostřed trati a řada borců si ji pak nechala na konec. Postupy ale nikterak těžké, bylo to dost i běžecké, pokud člověk chtěl myslet na přední umístění a v červencovym hicu ještě po včerejšku nějaké síly ušetřil. Kvalitu vlastního výkonu si člověk může dost stabilně srovnat podle Karla Fučíka - i když ten včera šel tak 10 minut za optimem (stejně s tím vyhrál), dnes už to asi líp než jeho 52 minuty jít fakt nešlo. V mužské elitě navíc o dalších místech na "bedně" rozhodl 50metrový doběh - ještě na majáku Stehlík s Voráčkem o sekundu prohrával, na cílové čáře byl odstup opačný...
Pakliže o volných dnech počasí přálo (někdy až moc :o), v pátek se dostavila avizovaná bouřka v průběhu druhého úseku závodu štafet. Myslím že (třeba i po určité nedůvěře některých lidí) se štafetky po loňské premiéře dobře ujaly ve formátu sprintového závodu na 12sekundové relace při (pro nejlepší) zhruba 20minutových úsecích a naplnění nedošly ani strachy, že oddílové trojice poskládá málokdo - vzhledem k volné možnosti doplnění stavu ze "slabších" kategorií nakonec na startu stálo 14 mužských týmů a přece jen o něco méně ženských, mlaďošských, veteránských i mixů pro ty, co už se fakt nikam nevlezli. Jak už to bývá, víc než individuální klání mají štafety svůj náboj, své vítěze i poražené, své hrdiny - vzpomeňme Petra Viskupa, kterak z pátého místa na předávce doběhl Slovákům pro zlato pár metrů před Markem Brožem z Liberce, Jitku Šimáčkovou a Verču Krčálovou, jejichž přispěním byly ještě na třetím úseku Pardubice ve hře o medaile, anebo třeba Báru Matouškovou, která si v devíti letech odbyla pravý "křest bouří", a přece nevzdala a v proudech vody donesla pomyslný štafetový kolík až na předávku...
Chybějící volba pořadí je asi jediným mínusem, proč mistrovství ČR ve foxoringu nehodnotím přímo superlativy. Jinak ale foxoring nabídl to, co by nabídnolut měl - postupy, na kterých člověk musel pěkně koukat do mapy, sem tam i s volbou, nijak stupidní dohledávky (málokdy ve středu kolečka, muselo se rádiem zakroutit), střídání delších postupů s krátkými při celkově přiměřené délce. Co by se ještě dalo trochu vytknout, jsou rozdíly ve slyšitelnosti (P dost slabé a špatně se dohledávalo daleko od středu, C naopak řvalo do dáli) a slabá kresba (to někteří vytýkali víc než trochu, že na startu nemohli v mapě najít trojúhelník a problémy měli i s kontrolou 3, někdo ji tam i nechal...). Karel tady zkompletoval hattrick, stejně suverénní je mezi ženami Verča Krčálová - v hlavních kategoriích asi už není pochyb, kdo by měl zítra v handicapu doběhnout pro vavřín.
Předpoklady se potvrzují, za Fučíkem při absenci Baiera (běžel jen první dvě etapy) dobíhá pro stříbro Viskup a pro bronz Voráček - toho prý Gnědov na trati dostal na dohled, ale v cíli už měl Michal zase dost bezpečný náskok. Podobně viděla v lese Hanka Fučíková Blanku Jiráňovou - ta sice chybou na začátku přepustila hance stříbro, ale zbytek trati zž šla docela jistě a nepustila si na dostřel Joannu Lachowskou, takže všechny cenné kovy v hlavních kategoriích pro letošek zůstaly doma. Abych učinil zadost zpravodajské povinnosti, handicap se běžel jako krátká trať (kolem půl hodiny) na zkrácené (30sekundové) relace a námitky o různých podmínkách na startu (nevyrážejí všichni do stejné relace) otupil dlouhý startovní koridor po cestě směrem k 1, končící až po pár stovkách metrů na vrcholu kopce. (Každý má svou pravdu - principiálně tu stejné podmínky samozřejmě nejsou, ale přes dvě minuty si člověk na té startovní cestě pobyl a není to poprvé, co se běžel závod na relace s handicapovým startem.) I tento měl svoji zajímavost, jednička vybízející k začátku se nakonec klidně dala vzít cestou ze 4 na 5, ale už bez záludností, o kterých by se možná dalo mluvit v případě prvních dvou závodů.
V duchu "děláme to pro lidi" se neslo i zařazení doprovodných soutěží - vzduchovku a házecí granát možná někteří mládežníci sevřeli v ruce poprvé, zatímco ti odrostlejší mohli zavzpomínat na DZBZ a podobné opičárny, jimiž bylo jejich mládí naplňováno. Další věc, za kterou bych vysekl pořadatelům z pražského OK1KYPu poklonu, je vyhlášení každého závodu se spoustou cen, z nichž řada čekala i na vítěze těch "branných" soutěží. (Když člověk viděl, kolik těch cen je, tak ale přišlo trochu líto, že nedošlo na vyhlášení závěrečné etapy - chápu, že handicap se běžně nevyhlašuje, ale myslím že aspoň děcka by si zasloužila odměnu za poslední etapu spíš než dospělí "střelci".)
Čím skončit? Tím, čím jsme začali: máme za sebou 5 dnů pohody a dobrých závodů v pěkném kraji. Rukavice pořadatelům dalších vícedenních je hozena a do tohoto kouta Čech se aspoň někteří budou i rádi vracet - ať už aby si prohlídli co při závodech nestihli, už zase prosperující úzkokolejku s malebnou zastávkou v Kaprouně nebo na druhé straně Slavonice, Mařížské hrnečky a po cestě vykopávky vesnice Pfaffenschlag a unikátní sbírku samorostů, anebo za přípravou sportovní, ostatně dle neoficiálních informací už první oddíl tady plánuje napřesrok letní soustředění...


11. 7. 2006
Mapy z 5 dnů ROB: 1. a 2. etapa (312 kB), 3. a 4. etapa (162 kB).
Na stránkách soutěže jsou mezitím výsledky, na Foxtimes fotky.


21. 6. 2006
Mistrovství ČR v OB na krátké trati (Růžená, 17.-18. června): pěkné mistrovství s pár mouchami. Dobře zvolené shromaždiště, přehledně natažené podél doběhu, velký stan pro případ deště (v průběhu závodů nepřišel, jen asi hodinu večer, ale hlášeno bylo všelicos), dlouhé cesty na start (3,3 km, resp. 2,5 km) kompenzoval servis v podobě WC před startem a pití na startu, docela dobrý informační servis včetně komentování, promítání výsledků vedle map (byť přenos dat nejednou zahaproval), dobrá možnost občerstvení, vyhlášení i s "velkou bednou", tedy prvních šest v hlavních kategoriích HD16-21, fanfáry pro vítěze, zkrátka bylo vidět, že pořadatelské oddíly (Žabovřesky + Růžená) se snaží udělat závody pro lidi.
Troufám si tvrdit, že být to závod v ROB, odjížděla by naprostá většina účastníků nadmíru spokojena; nároky orienťáků jsou přece jen poněkud vyšší, a tak si můžeme vyslechnout nebo přečíst nejeden kritický komentář. Komentář na adresu map a tratí, umístění kontrol na náhodu a tak ... no musím se kluků na tomto místě trochu zastat. Přiznávám, že z vysočinské mapy trojice Chromý-Rajnošek-Zelinka jsem měl trochu obavy, jak se asi mapaři s věkovým průměrem 19 let pochlapí, ale výsledek považuji za mapu standardní kvality českých závodů. Něco možná bude na názoru (vyslechnutém v sobotu), že když trať staví sám mapař (v případě Adama), staví kontroly na objekty, které se mu při mapování "zalíbily" a nemusí být úplně kritický co se týče situace okolo a vhodnosti umístění pro daný závod. Při mapování vidí člověk rozhraní apod., která pak v závodním tempu nezachytí (mohu potvrdit) ... a to jsou pak ta místa, o kterých vám jeden člověk řekne, že jsou na náhodu, zatímco jiný, že se ke kontrole dá vždy promapovat, jen je potřeba umět přibrzdit. I přes pár slabších míst tvrdím, že se ve valné většině případů dalo promapovat (někde ovšem malá chyba mohla znamenat dost velkou ztrátu...).
Sobotní hustníky a bažiny vystřídal v neděli mnohem příjemnější les s nadrobenými kameny, porostovými detaily (jen na okraj: popadané kmeny velkých buků řádně zpomalily i pohyb v bílém lese) a stoupáním v čistém lese na závěr - pěkný middle, náročný fyzicky i mapově, pár drobných chybek nemuselo znamenat ztrátu šancí. Zrušená kategorie - ano, na mistrovství průšvih, ale je to chybka, která se prostě může stát... Hlavní kategorie: Stará, Chudíková, Kovářová a Procházka, Horáček, Hepner. Mapa semifinále (131 kB), mapy s tratěmi finále (konečně - s výjimkou dvou tratí s dotiskem čerstvých mýtin - letos mapy tištěné offsetem!) naleznete spolu s výsledky na stránkách závodů.


12. 6. 2006
Na terén podobný Kraví hlavě se možná někteří těšili při dvojzávodu žebříčku B-Morava 10.-11. června v režii brněnské Tesly. S čerstvými dojmy lze říci, že ačkoli obdoby nejkrásnějších pasáží Kraví hlavy (nepřehledná spleť hustníčků, přitom ale v docela čistém lese) jsme se u Deblína nedočkali, má i zdejší terén něco do sebe. Na první pohled něco mezi brněnským lesem (nepříliš složitý, místy s porostovou mozaikou) a Vysočinou (ani bílý les nemusí být dobře běhatelný díky trávě nebo větvím pod nohami), ale už na ten druhý... Abych byl konkrétní, ten první pohled nabídla sobotní klasika - průměrně rychlý závod s několika zpomalovacími úseky v žlutozelených pasážích. Ten druhý pak nedělní middle, jehož časy pro většinou závodníků spíše daly vzpomenout na dobu zkrácených tratí. Hustníky, hustníky a ještě jednou hustníky, případně sem tam zarostlá paseka, a v nich porostové tvary, rozhraní, ale místy i slibované skalky, kupky a terénní tvary. Pro někoho hnus s kontrolami na náhodu, ale i takovýto typ závodů patří k orientačnímu běhu. Ostatně loňské mistrovství ČR na middlu (ostatně zčásti i na klasice) o tom přesvědčilo dostatečně a podobný terén se do značné míry dá očekávat i za týden - možná tedy zdejší hustníková houbařinka byla nejlepší průpravou na nadcházející middlový mistrák. Dlužno podotknout, že se mapařům povedlo docela dobře zmapovat tento nikterak lehký terén, takže pokud člověk dokázal náležitě zpomalit a správně vyhodnotit, co vidí v mapě (188 kB) a kolem sebe, mohl se ke kontrolám promapovat relativně s přehledem. Mínusem pak budiž evergreen letošní sezóny - laserový tisk (vykládat tu něco o méně ostrých čarách a horší čitelnosti je už asi po x závodech nošením dříví do lesa...). Jinak organizace klapala, shromaždiště pohodové, počasí OK, kvalitní hostující spíkr, vyhlášení na úrovni - tady asi není moc co dodat. Výsledky na stránkách závodů.
•  Mirek Chmelař prostě umí - dříve než se sešli nejlepší k vyhlášení vítězů (a to proběhlo podle plánu, žádné velké zpoždění), visely už na nástěnce průběžné výsledky Moravskoslezského žebříčku.
•  Bufet na shromaždišti, pivo a cigáro (uzenina, ne kuřivo) uspokojilo kdekoho - pár koumáků ale brzy zjistilo, že v rybářské boudě na břehu přilehlého rybníka mají pivo o korunu levnější a uzeniny za stejnou cenu dají dvě nožky místo jedné. :o)
•  Dobrý autobusák, který si bez mrknutí oka nechá nastoupit do vozu partu borců s plnými kelímky na cestu - že by pivaři z Žabin dobře věděli, s kým jezdit? :o)

Když už padla zmínka o mistrovství ČR příští týden, tak pro zajímavost útržek ze záznamu o 24hodinovce, která se na Roštejně běžela v roce 1994: "Mapa měla v některých pasážích zelené víc než bývá zvykem a i v bílém lese byla místy tráva asi tak po pás (možná by bylo přesnější říci, ze místy nebyla)." Je fakt, že co bylo zelené před 15 lety (kdy Roštejn mapovali), už bude teď odrostlé, ale s tou trávou se asi moc nezmění (i když letošní opožděná sezóna paradoxně může pomoci, co jsem teď viděl ve Žďárských vrších, tak ta "tráva po pás" teď zatím víceméně nejde nad kolena).


28. 5. 2006
Jihomoravský přebor štafet coby komorní podnik, provedením i účastí na úrovni lepšího mapového teréninku, a přece to vůbec nebylo na škodu. Zhusta & spol. (ale závod byl hlavně jeho, taková pořadatelská one-man-show s pár pomocníky) předvedli, že i uprostřed lesa se dá jet na SportIdent, avizovaný déšť se dostavil až večer po závodě, takže prakticky není co by malému, ale zdařilému závodu chybělo.
Po pár štafetách v obou žákovských kategoriích (D a H -14), zde se o výhry podělily Moira a Žabovřesky, zatímco nejsilnější veterány má vcelku dle očekávání Tesla. O dalších titulech se rozhodlo v netradičně sloučených kategoriích D-18+21+35- a H-18+21 - zkrátka dorosteneckých sestav a veteránek se sjelo příliš málo, aby to vydalo na samostatnou kategorii. O to silnější je pak konkurence (a srovnání s nadupanými mláďaty nevyznívá pro některé "jednadvacítky" zrovna nejlépe :o) - pravda, že nejlepší čas zaběhne Chrobák (5 kiláků za 28’), to vlastně není žádné překvapení... Double pro Žabiny se ovšem nekoná, holky v červeno-bílo-černém sice vítězí, ale mezi muži již na dalších úsecích kraluje Tesla, která sem přivezla "to nejsilnější co má" (aby taky ne, když si přebor dali jako nominační závod na Jukolan) a s přehledem obsazuje první dvě místa. Výsledky na stránce závodu.
Pár slovy k terénu a mapě (125 kB): krasový prostor ze svěťáku 2002, kupky, jámy, hnědé kudrlinky, místy i v desítce vynuceně generalizované do rozbitého povrchu, sem tam skalky a kameny, převážně čistý les (až na postupy 3-4-5 a 6-7, v té zadní části byl i "bílý les" pod nohama docela zapráskaný, takže po cestě seč to jde = jediná správná volba). Divácká kontrola nijak zadarmo v jámě, však také první úseky žáků (seběhlo se jich tam asi sedm) trochu pohledaly před zraky bavících se diváků - to ovšem pořád nebylo nic proti jednomu borci z H21, který přiběhl, zamával obecenstvu, rozdal pár úsměvů a ... odběhl bez oražení :o).
Netradiční termín - pátek podvečer - se zdá se odvědčil, a tak je docela možné, že se na oblastním přeboru štafet sejdeme za rok zas v tuto dobu.


20. 5. 2006
3. ČP štafet, můžeme číst na mapě závodu Českého poháru štafet ve Valšovicích u Hranic, který byl ve skutečnosti druhým (Jarní pohár se přece neuskutečnil). Potřetí během pár let zavítal celostátní závod v OB na hřeben Maleníku mezi Teplicemi a Týnem nad Bečvou (vloni M’ČR v nočním na Helfštýně a předtím ještě moravská béčka) a v neděli se navíc běží jen o dva kiláky dál, zespoda od Rybářů.
Podobně jako před měsícem u Zábřeha stačily na sobotní štafetový závod 3 km2 zmapovaného prostoru. Jindy možná samozřejmost, ale letos hodno vyzdvižení: mapa (103 kB) bez problémů s čitelností tisku. (Ostatně příznivci "klasiky" - tedy offsetu - jásejte, i mapy pro teslácká béčka v Deblíně i mistrovství ČR na krátké trati nemají být tištěny na laserovce.)
Relativně jednoduchý les, dosti plochý (do prudkých svahů nad Bečvou se sobotní tratě nedostaly), sem tam porosty, sem tam kupky/jámy, ale v zásadě hodně "letecký den", pro nejrychlejší pod 5 minut/km. Dobře řešený divácký úsek (ani avizovaných 600 metrů to nebylo, vrtuli v zadeli nemám :o) - někdo sice nemusel být rád, jak byl dlouho na očích, ale pro další úseky neocenitelné.
Někde více, někde méně se bojovalo o vítězství v jednotlivých kategoriích. Zatímco Martina Dočkalová dobíhala s luxusním náskokem, Honza "Bet" Procházka potvrdil pověst "muže třetích úseků", ale zadarmo to rozhodně neměl, a Vojta Král dokonce až v posledních stovkách metrů zlikvidoval náskok Matěje Klusáčka. "Taky jsem se pak poblil," konstatoval v cíli po doběhu - inu i "strašný lesů pán" je jenom člověk.
Na okraj: štěstí v neštěstí... Vezmeš-li si na odběhu cizí mapu, znamená to nejen disk pro tebe, ale zrušíš závod i někomu jinému. Tady to naštěstí vyšlo tak, že tím postiženým byl běžec kombinované štafety, kterému v zásadě o nic nešlo.
Rok lázeňských sprintů (před třemi týdny M’ČR v Luhačovicích, v září Lázně Libverda) pokračuje navečer v Teplicích nad Bečvou. Zatímco oba štafetové závody se vyznačují nevelkým převýšením, v Teplicích je to na pěkně nakloněné rovině - 140 metrů stoupání ve sprintu opravdu není obvyklé...
P. S.  Zprávy ze sprintu a nedělních štafet hledejte prosím na jiných stránkách; zde už jen tradiční odkaz na stránky závodů.


17. 5. 2006
"Republiku si rozvracet nedáme!" (Rudé právo, leden 1989)
"Česká republika funguje, nenechme si ji rozbít!" (reklamní leták ČSSD, květen 2006)
Podobnost čistě náhodná? Kdo že to před časem plamenně řečnil, že se spojí s kýmkoli "pro blaho lidu této země"...? :o(

15. 5. 2006
Příjemné překvapení na pomezí západních a středních Čech přinesla Velká cena Sparty, dvojzávod žebříčku B-Čechy v režii jmenovaného oddílu.
Skalky, kameny, drobná suťoviště, vrstevnicové útvary - sice jen v omezené míře na hřebenu Hradiště, ale pro middle tak akorát (viz mapy s tratěmi, 295 kB). Důstojný terén pro béčka, za který by se pro krátkou trať nemusel stydět ani závod vyšší úrovně. Pokud by se Sparťani rozhodli zde udělat třídenní (i zájem o ně sondovali v anketě - ovšem najde-li se v oddíle chuť u více lidí než jen pár pořadatelských tahounů) a případně přidali kus lesa za silnicí (Čihadlo), který je prý podobně pěkný, mohly by to být docela pěkné prázdninové závody zase v jiné oblasti než kam se obvykle jezdí.
Závody klapaly, a tak mohl Báša jako správný šéf procházet centrem, rozdávat úsměvy a po očku kontrolovat, jak jde jeho "podřízeným" práce pěkně od ruky. (I když si prý nejdřív trochu pocvičil hlasivky, když anketní lístky nebyly v obálkách dle pokynů, ale u pípy - kam ostatně zamíří nejvíc lidí, že?)
Anketka "jak se vám líbí zdejší terény" byla zároveň vstupenkou do osudí tomboly - škoda jen, že nejprve bylo losování avizováno v sobotu na třetí hodinu (nakonec se losovalo průběžně ve více kolech - podobné to ostatně bylo pak i s nedělním vyhlášením, které také nemělo pevně danou hodinu, ale probíhalo tak jak se uzavíraly kategorie - nepříjemná daň za nešťastné startování do pozdních hodin), takže řada lidí odpovídala na anketu ještě dřív, než se do lesa vůbec podívali (a tím pádem dost "naslepo").
Nedělní klasika už samozřejmě proběhala větší díl lesa, kde se členitější pasáže objevují už jen ostrůvkovitě a převládal rychlý, relativně plochý (převýšení 2-3 %) a povětšinou dobře průběžný les, i když sem tam zpomalovací pasáž v podobě pár hustníkových kontrol by se také našla. Výsledky a vše ostatní na stránkách závodů.
Dobrým cílovým prostorem po oba dny byl bývalý zámecký park v anglickém stylu, který dal možnost umístit v neděli před kraj lesa tři divácké kontroly a na různé stromy či skupiny stromů také tři sběrky - inu ne náhodou spíkr upozorňoval, že "ani sběrka nebude zadarmo". Mohl to být divácky hodně atraktivní závod, kdyby ... kdyby nezačalo lejt v sobotu ráno a po odpoledním zklidnění a po ránu naději vzbuzujících roztrhaných oblacích nepřišla v neděli po obědě regulérní bouřka s centimetrovými kroupami.
Nebyli by to samozřejmě orienťáci (nebo obecně Češi), aby na něco neremcali - zde konkrétně na ubytování v Berouně (bližší možnosti by se dozajista našly - ale člověk, který to zařizoval, je prý z Berouna) a taky na parkování aut na silnici kdesi daleko - ale mezi námi, parkoviště v centru závodu se najde málokde, možnosti bývají omezené a obvyklá praxe je, že auta parkují poblíž, zatímco autobusy pořadatel odlifruje kamsi do háje, o vyšším parkovném nemluvě. Tady to bylo pro změnu naopak a pro autobusy zadarmo - možná si teď pár autistů naštvu, ale proč by se jednou nemohla karta obrátit?
Ještě pár věcí si zaslouží pochválit: /1/ bufet U Sparťanek s dobrým a docela širokým sortimentem, však se také po nečem docela brzy zaprášilo; /2/ dětský koutek nejen jako hlídací školka, ale i s připravenou dětskou tratí v přilehlé části lesa; /3/ druhý den vyvěšené ne jen sobotní výsledky (jak bývá obvyklé), ale rovnou s kompletním výpisem mezičasů pro všechny kategorie.
Naopak jednu věc nepochválím (letos zdaleka ne poprvé), a to je tisk mapy. Sice zde nebyly tak do očí bijící průšvihy jako přešvihlá zelená a rezavá hnědá nebo tmavá žlutá na místě 50% rastru, ale přece jen ostrosti ofsetu laser nedosáhne (alespoň co lze u nás vidět) a tady se vrstevnicové kudrlinky (hnědá barva relativně světlá) v patnáctce docela špatně četly. Za déšť pořadatelé nemohou, ale za problém, jakým je v mokrém mapníku čtení slabého tisku, za ten bohužel ano.


10. 5. 2006
Jak uspat dítko, které je od čtyř vzhůru a netváří se, že by se mu (na rozdíl od vás) klížily oči? Pusťte mu na pár minut záznam z poslanecké sněmovny :o).

1. 5. 2006 (doplněno 10. 5. 2006)
A nezaprší a nezaprší... Pořadatelé Festivalu OB ve Zlínském kraji, zahrnujícího české a slovenské mistrovství ve sprintu + dva celostátní žebříky (jako někdejší "federály", tady ještě s maďarskou účastí) si to "tam nahoře" asi pěkně rozlili. Oproti loňské Třebíči, kde se na sprintu strhl slejvák až odpoledne, letos je v Luhačovicích uplakáno od rána a vydrží to i přes další dva dny na Všemině. Pár slov o sprintovém závodě (z druhé ruky): letos hlavně o rychlosti, dost jednoduchý závod, který pestrostí tratě loňskou laťku nevyrovnal (což je samozřejmě asi dáno možnostmi, jaké nabízí lázeňský park a přilehlé svahy). Naopak docela příjemné překvapení přinesl všeminský middle, kde by člověk nejspíš čekal jednodušší svahy s málo objekty a tedy závod skoro jen na fyzičku. Tedy ne že by tratě (middle i pondělní, dle časů pořádná klasika) na fyzičku nebyly, ale občas to chtělo dobře vážit volbu, neztratit se na postupu anebo přibrzdit v dohledávce, zkrátka vůbec to nebylo stupidní - dobrý důkaz, že i v karpatských kopcích se dá postavit mapově náročná trať. Vše potřebné vizte na stránkách závodů, kde kromě výsledků ve dvojí podobě (vedle klasických i výstupy z Chrobákova OrienteeringResultsOnline) máte i mapy s tratěmi všech jednotlivých kategorií - což je rozhodně nadstandard, který se hned tak nevidí, a člověk jim za to snad i odpustí takový nedostatek jako že 50% žlutá (paseky, v GIF ne webu tak světlá jak má být) se na papírové mapě nedala (aspoň za běhu) pořádně odlišit od plné žluté...
P.S. Ještě jedno poděkování pořadatelům ve Všemině: za ten velký hangár, který poskytl přístřeší (při troše snahy se uskrovnit) pár stovkám lidí. Takováto mokrá varianta na celostátních závodech také není běžným standardem a o víkendu přišla zatraceně vhod.


27. 4. 2006
Mistrovství Moravy (zároveň první závod moravského B-žebříčku): podhorský terén, dobře průběžný les s roztroušenými pasekami a hustníky a hlavně spostou skalek a kamenů nejrůznější velikosti (to bylo zřejmé už z popisů, kde kameny tvořily asi 4/5 objektů), dosti dobře promapovaných. Ozvaly se i hlasy, že mapa klidně mohla být 1:15000, ale to přece jen ne - v kamenné "drobence" by to už bylo s čitelností dost na štíru. Nepříliš prostorné shromaždiště jakž takž pojalo osm stovek lidí, kteří nakonec mohli být spokojeni jak s krásným jarním dnem, tak s nabídnutými tratěmi. Ač avizována klasická trať, nebyla to nakonec opravdová klasika na 90 minut a zjevně tak ani nebyla zamýšlena (i když Bartákovy 64 minuty na 11,7 km asi čekal málokdo), možná s ohledem na zítřejší štafety. Výrazně se v některých kategoriích prosadili cizinci - Švéd Aronsson v H18 pokořil o 3 minuty téměř kompletní českou špičku a v čele H21 naskládali tři Slováci, Švéd a Brit, šestý Udržal už ztrácel 11 minut. Stránky závodu, mapa s tratí (138 kB).
Mistrovství Moravy štafet (zároveň první závod Českého poháru štafet): mapa sice bez efektního "pivního" pozadí, ale střízlivější layout vyhrává na body. Les již docela středoevropský, bez kamenů, ale zato s pasážemi rýh a prohlubní a hlavně docela hodně "zelený", tedy patřičně zahuštěný. Na prostoru asi 3 km2 se povedlo docela v pohodě natočit 8,5 kiláku, a to i bez nějakého častého křížení, neřkuli proplétání trati. Výsledné časy asi stejně rychlé jako v sobotu (pro nejlepší něco pod 6 minut na kilák), v elitních kategoriích double pro Žabovřesky (u chlapů nic divného, zejména se slovenskými posilami, ale holky docela překvapily ... i když včerejší závod a dvě na bedně mohly napovědět). Stránky závodu, mapa s tratí (176 kB).
•  Je dobrým trendem vyhlašovat dětské a žákovské kategorie i na závodech zemské, resp. celostátní úrovně, kde už tyto kategorie nepatří mezi ty "hlavní". Stejně tak je standardem vyhlašovat pouze vítěze u veteránů; hodně diskutabilní už je totéž v případě dorostenců. Ale vyhlásit pouze vítěze i v top kategoriích (na béčkovém závodě HD21B), to už si pořadatelé hodně ušetřili práci. Nebo na mistrovství Moravy znamenají elitní běžci méně než rodiče s dětmi?
•  Dvakrát laserový tisk, dvě různé mapy. Sobotní sice "mlátí do očí" pozadím, ale vlastní prostor s tratí se už dal číst docela v pohodě - na rozdíl od mapy nedělní s výrazně ostřejšími barvami (tmavší zelená, rezavá namísto hnědé). Rozhodně není dobré, když člověk musí v mapě lovit, kudy vlastně trať vede, a v případě jemných terénních tvarů nelze než konstatovat, že při použití klasického ofsetu by asi vyšly ostřejší a tím pádem zřetelnější. Pokud jsou první a závěrečné kontroly (viz detail) postaveny do míst (a na tvary), která člověk dost dobře nepřečte bez zastavení, pak by se to ještě dejme tomu sneslo v závodě jednotlivců, ale při štafetách se ze závodu v rozhodujících pasážích stává hra na risk. (Já vím, proč nevyužít možnosti natisknout si každou mapu originál i s tratí a popisy, ale...)
•  Pochvala na adresu ubytování ve škole v Zábřehu: na rozdíl od některých jiných míst, kde se občas soutěží "kolik kusů se vejde do jedné tělocvičny", tady bylo místa habaděj a kdo chtěl, mohl mít separé v šatnách.
•  Nejen dobré běžce vychovávají ve Vizovicích, ale též dobré tyčochodce. Aspoň v případě jednoho záčka, který v Rájci úspěšně přešel nejen rovné zábradlí v délce asi 6 metrů, ale nádavkem i další tři metry šikmého zábradlí vedle schodiště.

V sobotu 22. dubna začala konečně i na Brněnsku sezóna oblastních žebříčků. Zajímavostí se mohla v Jehnicích pochlubit kategorie H21 s průměrným věkem prvních tří 40 let. :o)


Lenka Hrušková a Karel Fučík jsou prvními mistry ČR v ROB roku 2006, konkrétně na dlouhé trati (výsledky, mezičasy).

17. 4. 2006
Ubytovačky se stravováním jsou různého druhu. Jsou takové, kde si dáte plnou penzi a stejně se chodíte dojíst jinam, neb pár minut po jídle máte hlad ... a pak jsou takové, kde nad porcemi i kvalitou podávané krmě jen kroutíte hlavou, pokud vám to boule za ušima dovolí. Přijměte tedy na tomto místě malou neplacenou reklamku na školu v přírodě Zákopčí (s osobním dovětkem: konečně někdo vyrovnal laťku, kterou roku 1997 nasadil penzion Styl v Hlinsku).

12. 4. 2006
Rozcestník celostátních závodů ROB v květnu 2006: akademické mistrovství ČR (Brno, 4.-5. 5.; PDF), Bohemia ROB 2006 (Jablonné v Podještědí, 6.-8. 5.) a Valašská liška (Vsetín, 27.-28. 5.).

Ještě jednou z Bílovic: Dle sdělení pořadatelů se tenhle diplom rozdává již 25 let. Akorát z něj mezitím odstřihli "Svaz pro spolupráci s armádou". :o)


10. 4. 2006
ČSOB upozorňuje oddíly na registrační nedoplatky. Mezi jednotlivými dlužníky odjinud měly dnes ráno nulu na kontě komplet všechny oddíly Jihomoravské oblasti - zjevně se vloudila chybka, která byla vzápětí opravena, teď už mají naopak všechny nulu ve sloupci dluhů.

9. 4. 2006 (poopraveno 10. 4. 2006)
Nepříliš běžná situace, aby oblastní sezóna ROB začala na Brněnsku dříve než orienťácká, je letos skutečností. Zatímco o-běžci prozatím musí obrážet okolní oblasti (a vzhledem k velikonoční pauze se "domácího" startu dočkají až za dva týdny), o pár odstavců níže avizovanou oblastku v Bílovicích máme zdárně za sebou.
Za zprvu docela chladného a nakonec krásně jarního počasí, za docela slušné účasti, na domovské mapě Bílovičáků (kteří stejně měli ve startovce většinu) začala sezóna dvoumetrem a rozhodně nešlo o nějakou procházku po lese na půl hodiny nebo o stupidní drcení z jednoho vrcholu na druhý (teda jak pro koho, viz mapu s tratěmi /62 kB/ :o). Ačkoli by se mohlo pochybovat o tom, zda se na léty "vytěžené" Vojance (pár porostových změn za pět let doznala, ale pro ROB zcela v mezích použitelnosti) dá postavit ještě něco zajímavého, už start uprostřed mapy se startovními koridory do tří směrů (k 1, k 5 a ke 2/4) napovídal, že dnešní trať nebude nijak tuctová. Skutečnost, že nejeden člověk na šestikilometrové trati hezky využil dvouhodinový limit, o něčem svědčí - ostatně ani nejlepší muži (včetně veteránů, nejlepší zde dosáhli srovnatelných časů) se nedostali pod hodinu. Výsledky hledejte na Fox Times (PDF).
Pár větami k dětské linii (princip pro ty, kdo neznají: fáborkovaná trať s několika lampiony na trase, od každého lampionu je pak "na dostřel" pár desítek metrů vlastní kontrola, dohledávaná již za pomoci přijímače; aby se vysílače "netloukly", bývá linie na opačném pásmu, zde tedy 80 m): Nejlepší z místních mláďat už nejsou vůbec žádná ořezávátka - 1300 metrů (se třemi "odbočkami" nějakých 1500-1600 m) za osm minut - to znamená že vítěz (za kterým další moc nezaostali) závod zalétl zhruba za pět a půl minuty na kilák. Trať sice v tomto případě vedla tradá za nosem a dvakrát odbočit, ale stejně klobouk dolů... A vlastně ještě poslední věta: MD-9 byla s 12 zúčastněnými nakonec nejobsazenější kategorií. Jak vidno, tady ROB nejen žije, ale vypadá to že ještě hodně dlouho žít bude.


5. 4. 2006
Pro doplnění propozice nedělní oblastky v Bílovicích; krajský přebor (dvojzávod, obě pásma) pak bude v sobotu 29. dubna v Brumově na Sýkoři.

Balbínova poetická strana upozorňuje: Za KDU-ČSL kandiduje pan Straka. Hmmm, fakt aktuální blbord. (Navíc když je na něm vyfocen úplně jiný ptáček...)

2. 4. 2006
Neměl hroudokaps před týdnem tak zcela přesné informace, jarní sezóna ROB na jižní Moravě začne v neděli 9. dubna první oblastní soutěží v Bílovicích na Polance (dvoumetr, linie pro děti 80m).

Své domovské stránky představil i druhý pražský oddíl (první je dycinky Foxklub, to dá rozum :o), Radioklub OK1KYP. A je to představení hodně zdařilé, račte mrknout!


27. 3. 2006
Jarní skály, Vracovské duny, Předjarní kotár, Jarní pohár, pražský žebřík v Radlíku - všechny tyto závody mají jedno společné: v původním termínu se neběžely a už nepoběží, některé zrušeny úplně, některé přeloženy na duben. V březnu 2006 se tak běží akorát dva závody na okraji Prahy (míněny standardní závody s obvyklými kategoriemi, ne jen tratě A, B, C apod.).
Noční OB zažívá v novém století renesanci a přebor Prahy v NOB je stabilní součástí pražského kalendáře. Po čase opět v Klánovicích, s minimálním převýšením a nemnoha kontrolami. Vcelku jednoduché postupy v leteckém lese, pro NOB na úvod sezóny docela v pohodě. Druhý den startuje pražský žebříček v tomtéž lese (pro delší kategorie i za tratí), tady už jednoduchost některých postupů člověka poněkud ubíjí (ale je fakt že na Vidrholci asi při vší snaze nic složitého nevymyslíte), zejména je-li délka natažena na normální klasiku (což v téhle rovině představuje 17 km pro H21L). Kontroly viditelné obvykle dosti zdálky náročnosti také nepřidají, i zde bych použil slova o jednoduchém rozběhu na úvod sezóny. Nočák pro nejrychlejší pod 6 minut na kilák, sobotní žebřík pak pod 5 min./km.
Stránky závodů, zpravodajství u Sosny a obvyklé mapy s tratěmi (234 kB).
•  Rušení ostatních závodů přihrálo do Klánovic hojnou účast z různých koutů republiky - nejsilnější ze severu a východu Čech, ale ani Morava nezůstala stranou.
•  Přespání ve třídách z pátku na sobotu přespolní jistě uvítali. Tím spíše, že tato možnost byla nabídnuta zadarmo, což dnes rozhodně běžné není. Stavaři, klobouk dolů!
•  Nelže-li zpráva z druhé ruky, byl Píchal Horáček jediný v moři běžců "s klapkami na očích", kdo si na startu všiml prvních sněženek. A protože pár kousků někdo sebral, mohli si jich pak všimnout i ostatní ve sklenici na chodbě.
•  Jediná reklama na sobotní mapě propaguje Asociaci OBSONKK. Jestli to nebude tím, že právě v oddíle FS Praha má OBSONKK své zdravé jádro? :o)

Původně 1. 4., pak přesun na 8. 4. a nakonec zrušení - takový je ve zkratce osud přeboru Jihomoravské oblasti na krátké trati. Všechny tři varianty se objevily v průběhu rozhodovacího procesu. (Následující řádky jsou psány člověkem, který do toho trochu kecal, leč u hlavní diskuse byl coby pasivní pozorovatel, přivítal rozhodnutí o změně termínu jako menší zlo a zprávu o konečném verdiktu přijal rezignovaně bez mrknutí oka. Jo a abych nezapomněl - na přípravě závodu se do té doby nijak nepodílel a teď už ani podílet nebude.)
Odstřelení termínu 1. 4. asi nejzásadněji ovlivnili dva muži. Zdeněk Mazal, zastávající jasný názor, že lepší žádný závod než neregulérní stopovaná ve sněhu, před rozhodováním v oddíle tlumočil stanovisko Libora Zřídkaveselého (zastupujícího soutěžní komisi JM oblasti), že závod uskutečněný 1. 4. nebude uznán oblastním žebříkem. (Stránka oblasti zmiňuje pouze rozhodnutí pořadatelů: "Po dlouhém rozhodování dospěl oddíl VBM k poznání, že 1. dubna bude asi v Žebětíně ještě hodně sněhu a závod v tomto termínu byl zrušen.") Pak už se jen rozhodovalo mezi zrušením a přesunem na uvolněný termín 8. 4. a vcelku rozumně vyhrála druhá možnost. Tedy pod podmínkou, že přesunu nebude stát nic v cestě, žádný zádrhel ... lesy v pohodě, magistrát taky, shromaždiště není... :o( Prostě není, na druhý víkend zadáno pro jinou akci, hotovo šmytec ... absence krytého shromaždiště je posledním hřebíkem do rakve prvního oblastního závodu. (Samozřejmě nezávidím Zdeňkovi s Emilem Bauerem situaci, která v pátek nastala. Museli rozhodnout okamžitě a tentokrát již bez diskuse v oddíle. A vůbec se Zdeňkovi nedivím, že po zveřejnění druhé změny během 24 hodin utrousil něco o přejmenování na VSK kokoti Brno... :o)
Teď už nás tedy nemusí zajímat, jak rychle bude sníh odtávat (a že předpověď teplých dní byla a je hodně příznivá). To v Třebíči, klimaticky s Žebětínem asi srovnatelné, se sněhu nelekli - tak držme palce!


Pomalu se rozjíždí i sezóna ROB, na jižní Moravě jsou termíny prvních oblastních závodů v kalendáři nastřeleny na 2. 4. a 9. 4., zatím bez pořadatele. Jak vyplývá ze vzkazů na Fox Times, spíš než ostrý závod se druhou neděli uskuteční měřený trénink na Březince.
Naostro pak sezónu odstartuje v sobotu po velikonocích Mistrovství ČR na dlouhé trati.


23. 3. 2006
Škatulata hejbejte se na pokračování - snad pouhý přesun a ne rušení potká jihomoravský přebor na krátké trati v Žebětíně. Poté co byl odpískán druhý oblastní žebřík v Senetářově (více u RBK), bylo rozhodnuto o přesunu prvního žebětínského na uvolněný termín 8. dubna (více u VBM). Teď jde samozřejmě ještě o to, zda se podaří obratem získat všechny potřebné souhlasy a povolení pro náhradní termín...

21. 3. 2006
Ze stránek dospělácké repre OB: "Pomalé a rychlé uhlohydráty. Některé uhlohydráty se štěpí rychleji než jiné. Rychlé uhlohydráty způsobují větší výkyvy hladiny krevního cukru než ty pomalé. Obecně by se měly konzumovat před závodem ty pomalé a po závodě ty rychlé. Příklady - pomalé: fazole, čočka, těstoviny, tmavý chléb, mléčné výrobky, jablko, banán, džus. Rychlé: vařená rýže, kornfleky, bílý chléb, vločková kaše, brambory." No to bych řekl, před závodem pár fazolí a trochu čočky, poletím jak raketka a start vzadu (tedy po mně) že by byl výhodou? :o) Ale běhat se dá stejně na cokoliv ... když si vzpomenu na Eger 1992, jak se dalo ve sprintu vyhrát 5000 forintů (tehdy asi 1600 Kčs) na chleba s tatarkou. :o)

19. 3. 2006 (doplněno 21. 3. 2006)
Mistrovství ČR na dlouhé trati se usazuje do čela závodů, které letos pořadatelé (i když v tomto případě asi spíš SK) odpískali. Jaké byly možnosti termínového přesunu a jaké byly v jednotlivých případech důvody proti, vysvětluje Béďa na Benu.

16. 3. 2006 (dodatek 19. 3. 2006)
Poté co Jičíňáci ustoupili od pořádání pětidenních a smrskli svých pět etap do tří dnů, chmátli po uvolněné možnosti v Doksech - pětidenní ve skalách tak budou i letos, a to v dosud volném termínu 2.-6. srpna. (Prozatím informace od Bédi, ten ale mívá zprávy spolehlivé.) Dodatek: přímý odkaz czech5days.ic.cz.

Nevyhýbáte se "zvířecí mluvě"? Rozšiřte si jazykové obzory ... díl 1, díl 2.

15. 3. 2006
Hroudokaps se stěhuje na hroudokaps.foxklub.cz, adresa hroudokaps.foxklub.com v dohledné době (zřejně s koncem měsíce) přestane platit!

Po Jarním poháru se ruší i Jarní skály, trápí vás nejistota jak to vypadá s počasím v místech konání dalších závodů? Vyzkoušejte orienťácké počasíčko!

Dokáží tohle vaše ponožky? (Pro zvídavé hlavy: je to hnojník.)

8. 3. 2006
Obr aneb závod v orientačním bruslení o víkendu na Mělnicku opravdu nebyl prvním závodem svého druhu, nicméně je třeba dát za pravdu hlasům, že asi skutečně předčil všechny dosavadní pokusy, a to jak délkou a kvalitou tratí, tak i počtem účastníků z řad orienťáků, dálkových bruslařů a možná kdoví koho ještě ... ostatně přesvědčte se sami na stránkách závodu.

Zatímco z Hradce přichází zpráva o zrušení Jarního poháru,
v Praze se sešla demonstrace proti zimě.

28. 2. 2006
Je konec února, čas uzávěrky prvního letošního čísla časopisu Orientační běh. Časopisu, který začíná druhou sezónu ochuzený o příspěvky z rádiového OB. Není možná od věci připomenout takovou víceméně osobní úvahu z loňského léta (z doby, kdy hroudokaps pauzíroval) spolu s podzimním dovětkem, psaným již se znalostí některých skutečností, a snad proto i méně nostalgicky a více nasraně...

Bude Jakub Janda olympijským vítězem? Vyhraje ČR hokejový turnaj v Turíně? Vsaďte si hned teď! ... no nevím, když tyhle hlášky hází banner jako kráva dva dny po olympiádě, nezaspali trochu kokotci propagující betandwin...?

26. 2. 2006
O kom se mluví: Náš Rath? Nasrath!

21. 2. 2006
Mistrovství ČR v LOB na krátké trati a Český pohár na klasické trati hostily v roce 2006 Tři Studně. Místy metr sněhu, místy metr a půl, je docela uvěřitelné že dvacet let tu tolik nebylo, ostatně už před měsícem tu bylo kolem metru a od té doby ještě solidně nasypalo. Dokonce tolik, že od počátku týdne pořadatelé nejdříve sami prošlapávali stopy a až potom si mohli dovolit tam vjet se skútrem, aby nezapadl, klobouk dolů... Z pohledu elitního lyžaře z toho vyšly optimální podmínky, rychlý umletý sníh pro bruslení jako dělaný - bohužel už méně pro "klasiky", pořádně jet se na tom nedalo :o(. Pamatuji jak před 9 lety na Gabretě měly široké vyrolbované "dálnice" po straně vyjetou i klasickou stopu, škoda že letos (při pořádatelství téhož oddílu) byly jenom ty "dálnice" a úzké skútrovky ... ale je to mistrák a rekreanti se musí přizpůsobit, jasný. Mrazy uplynulých týdnů (a ještě počátku tohoto) jsou tytam, přes noc ještě trochu přimrzne, ale přes den na slunci kolem deseti a klistry přicházejí ke slovu. Solidně najetá síť stop, které se opravdu vyplatilo držet, i když fikačka sem tam vypadala lákavě, ale pod tvrdou krustou na povrchu se skrývala hóóódně hluboká prachová peřina; tady jsou mapy s tratěmi (333 kB).
Před odletem reprezentace na MS do Ruska se nejlépe předvedli Bára Chudíková a Vodrážka s Lauermanem, více viz stránky závodů.


Zemanovo nejdražší pivo překonáno... To když jistí H+M zamířili v nočním Brně "ještě na jedno" do nonstopu (ten měl ovšem vchod o dveře vedle) a pak se nestačili divit. Poprvé otázce "Mají si děvčata přisednout hned nebo až později?" a podruhé při placení, že pivko tu stojí stovku a k tomu tři sta vstupného do podniku... :o(

15. 2. 2006
Co znamená Na šikmé ploše? Ne snad že by svahy na posledním závodě Pražské zimní ligy byly tak šikmé (i když byly), ale na mapě jsou poněkud šikmo směrníky - inu v roce 1977 se to ještě smělo. Na to, že mapa je 29 let stará, se na ní běželo překvapivě dobře - les je zde hodně bílý (nebo se hustníkům obíhačky vyhnuly), na hrubou orientaci v pohodě, dohledávky na jasných objektech (akorát jedno rozhraní bylo po těch letech takové pofiderní). Poprvé po dlouhé době byla možnost individuálního startu a pokud vím, využili ji úplně všichni, ačkoli hromadná alternativa byla nabídnuta také (a při 10-20 cm sněhu by se mohla jevit jako výhodnější) - že by to něco vypovídalo o "oblibě" tolik "populárních" hromadných startů mezi normálními (rozuměj neelitními) orienťáky? (I když, pokud se PZL běhá skoro pořád hromadně, tak třeba jen přivítali změnu.) Konkurence se tentokrát moc nesešlo (Mrazáku, tys to šel výklusem, co?), ale bez ohledu na to díky Zdeňkovi s Milošem za pořádnou porci kilometrů a za rok zas...?
Stránky závodu, mapa s tratí (261 kB).


28. 1. 2006
MikrOB pronikl do českých lesů a hájů? Novinka z norské dílny, která se nakonec neobjeví na MS 2006, ozvláštní letošní ročník Hromničního trápení, asi jediného závodu v republice zařazeného do dvou zimních lig? Alespoň tak to slibují propozice, a má to být dokonce paměťák.
Ale od začátku. Závod, který se ve svém pátém ročníku již slušně etabloval na "zimní scéně" a neuniká ani pozornosti místní (rozuměj blanenské) televize, po loňsku podruhé protáhl závodníky jak ulicemi města (chodníky, lesíky a sídlištními trávníky), tak lesem s nejzajímavější pasáží v posledních stovkách metrů. Letos mohlo být toho lesa klidně i víc, protože ve 20 číslech sněhu se sice neběží zrovna lehce, ale pořád to není tak o hubu jako místy na umydlených cestách. Mrazy panující již druhý týden (dnes slibovaných -7 až -3 bylo tak leda na slunci) se možná i podepsaly na účasti. Ale vy už chcete něco o tom paměťáku, co? Tak tedy: mapy s paměťovou tratí byly u kontrol 118-119 (pár metrů od sebe, razily se před a po absolvování paměťového okruhu), po absolvování paměťáku rozhodčí okamžitě zkontroloval průkaz (zde papírový, jinak se šlo na SI) a za chybné/chybějící kontroly jste si dali příslušný počet trestných koleček (kolem přilehlého baráku - možná se vyplatilo se na paměťák rovnou vyfláknout a dát si sedm oběhů, ale vy byste se k tomu snížili? :o). Jako zpestření to bylo určitě dobré, i když připomínky by se našly: /1/ Když byl avizován "mikro-o", tak bych v duchu této novinky očekával falešné kontroly na okolních objektech - takhle to byl "jen" obyčejný paměťák. /2/ Když už to má být paměťák, tak lidem nenechávejte mapy (asi bylo myšleno, že si je lidi odloží na místě, ale když to někomu nedošlo, tak ho nikdo nezadržel). A za /3/ před odběhem do závěru trati orazit i 119 - snadno se na to na tomto místě zapomene, rozhodčí nestihl všechny upozornit (není to samozřejmě jeho povinnost, ale je to plus) a nějaký disk z toho vzešel. Až se vychytají tyto mouchy, těším se na další ročník.
Vítězové v hlavních kategoriích: Adéla Štěpánská o parník (marně ji pak televizáci sháněli k rozhovoru, stihla mezitím odjet) a Vladan Henek o minuty před mladými Žabiňáky. Stránky závodu, mapa s tratí (177;kB).


22. 1. 2006
Jaké jsou Mikešovy rodinné poměry? Kde vypil své nejdražší pivo Karel Zeman? Proč Roman Hrazdil žere denní tisk a zejména hltá sportovní stránky? Kdo vyrábí software pro italské vlaky? A víte, kdo kouřil Houbovi? Nevíte? No, pokud si třeba ještě k tomu myslíte, že Kadovánek je nějaký folklórní soubor, tak zkrátka nejezdíte na "lázně pro ženaté"... (Apropos, vysvětlete některým rozumbradům, jak to že byl letos 11. ročník, když první "lázně" byly před 10 lety. :o)