NÁVRAT KE KOŘENŮM 2024
Aktualizace: 21. 1. výsledky, mapy s tratěmi; 20. 1. startovka, mapníky pro E a A; 17. 12. popisy kontrol; 4. 12. předběžné parametry tratí; 5. 11. rozpis, základní informace
Úvodem:
Dvě mapy různého stáří, které odděluje jedno velké údolí - tolik stručná charakteristika letošního prostoru. Kratší tratě si údolí ušetří, pro všechny ale budou kopce výživné (delší tratě převýšení 6 %), takže volte kategorii podle svých sil, ať se vrátíte v limitu.
Datum:
neděle 21. ledna 2023
Pořadatel:
Petr Hrouda
Kategorie:
A, B ("dospělé"), C (krátká trať pro žáky a starší veterány, jakož i pro "chodce" nebo začátečníky) a D (v rámci možností jednoduchá trať pro samostatné děti nebo rodiče s dětmi).
Vloni přidaná kategorie E si své příznivce našla, takže bude i letos.
Typ tréninku:
Skorelauf (volné pořadí kontrol, není povinnost oběhnout všechny, ale více kontrol = lepší umístění) s časovým limitem 120 minut pro kategorie E, A a B (při překročení limitu penalizace – odečet jedné kontroly za každých započatých 5 minut) a 90 minut v kategoriích C a D (odečet jedné kontroly za každých započatých 10 minut).
Předpokládané časy E odhadem 75 minut pro vítěze/vítězku, A a B kolem 60 minut, pro C odhad 45 minut, pro D 30 minut.
Tratě:
D - 1,6 km / 60 m / 4 kontroly
C - 3,7 km / 160 m / 7 kontrol
B - 5,5 km / 280 m / 10 kontrol
A - 7,7 km / 450 m / 12 kontrol
E - 9,4 km / 570 m / 14 kontrol
(délka a převýšení se vztahují vždy k jedné z možných variant postupu, lze je tedy brát jako orientační)
Popisy kontrol (věnujte pozornost i informacím o startu a cíli)
Shromaždiště:
Hvozdec, hájenka Na Hlince, přístřešek na jižní straně areálu hájenky, 49°15'13"N, 16°24'53"E (kroužek v mapovém výřezu).
Pozor, pozemek pro shromaždiště bezprostředně sousedí s dalšími objekty, kam není vstup povolen (zašrafováno v mapovém výřezu).
Doprava:
- IDS JMK: bus 303 bude letos pro ranní ptáčata, spoj do Hvozdce jede 8:13 z Bystrce od ZOO, zpět do Brna v 11:19 a 13:19 z odbočky k hájovně (o minutu později z Hvozdce); dalšími spoji lze dojet na Nové Dvory, rozcestí Mečkov, do Veverské Bitýšky (odevšad 3,5 km pěšky) nebo linkou 402 do Veverských Knínic (2,7 km pěšky).
- vlastní auto: parkování na místě, P v mapovém výřezu, omezený počet míst (nebude organizováno, záleží na vás jestli se tam vejde deset aut nebo dvacet; bude-li půda rozmoklá, prosím o ohleduplnost, ať jim to úplně nerozryjeme); pokuste se v rámci možností poskládat po více lidech nebo využít spolujízdu. Kdo chce šetřit vůz (úzká silnička s rozbitým asfaltem, hrby zhruba 10 cm vysoké), ať zaparkuje v Hvozdci tak, aby neomezil nikoho z místních ani průjezd kloubového autobusu serpentinou v centru obce.
Přihlášky:
do čtvrtka 18. 1. v přihláškové tabulce, případně e-mailem na svata@sci.muni.cz (nebude-li upřesněno jinak).
Starovní sloty na začátku (do 9:30) jsou určeny přednostně pro ty, kdo přijedou ranním autobusem.
Ražení:
klasické kleště, papírové průkazy
Startovné:
standardně nulové, dobrovolnému se pořadatel nebrání :o)
Mapa:
pro kategorii D Bílý potok 2010 (1:15000, e 5 m, stav 2010, mapovali Evžen Cigoš a Zdeněk Lenhart);
pro kategorii C a B Bílý potok (1:15000, e 5 m, stav 2001, mapovali Evžen Cigoš a Zdeněk Lenhart); i kategorie B má jen tuto mapu
pro kategorie A a E Bílý potok a Hranečník (1:15000, e 5 m, stav 1986, mapovali Tomáš Fajkus a Petr Kopor); v mapě Bílý potok budou zakresleny použitelné přechody přes potok (zakresleny budou lávky, kde je možné přejít potok suchou nohou, ale nejsou povinné, drsňáci mohou přebrodit kde chtějí).
Výdej map 2 minuty před startem pro možnost vložení do vlastních mapníků; v této době již je možné studovat trať. Kategorie A a E budou mít obě mapy připravené v nezalepeném mapníku, ať si je případně můžete přeskládat dle potřeby.
Terén:
Les JZ od Bitýšky (zejména prostor, který je na Bílém potoku z roku 2001 a už není na verzi 2010) místy prořídl a zostružinovatěl :o(, naopak jižní svahy na Hranečníku pokrývá krásný vysoký les :o). Svahy údolí budou drsné, přejme si aby vydržel trend posledních let a nebylo moc nasněženo, neřkuli umrzlo. Na tréninku není zdravotní zabezpečení, každý běží na vlastní riziko!
Prezentace:
průběžně před startem
Start:
od 9:00 do 12:00 hodin, startovka zde (pozor, někteří jdete o pár minut dříve než jste měli v přihláškové tabulce)
Start na místě, cíl 200 metrů odtud. Je to trénink, chvílemi bude asi docela frmol stíhat doběhy, zejména pokud bude dobíhat víc lidí krátce po sobě - pokud by cílař někoho přehlédl, aktivně se vnuťte a hlaste doběh.
Průběžná kontrola průkazek podle možností, vyhlášení výsledků nebude. Konečné výsledky budou večer (v noci) na webu, v případě nesrovnalostí reklamujte, průkazky si necháme pár dní pro možnost zpětné kontroly.
Nejpozději ve 14 hodin odejdeme sbírat kontroly, kdo tuší že bude na trati dlouho, nechť si nenechává start na konec!
Občerstvení:
v přístřešku je možnost zapojení konvice (jestli nezapomeneme, vezmeme ji + čaj černý/ovocný a rozpustnou kávu; k dispozici jsou místní hrnečky nebo si vemte své), jinak z vlastních zásob
Informace:
Petr Hrouda: svata@sci.muni.cz nebo 607534211
Závěrečné ustanovení:
Jde o klasický "návrat ke kořenům", tedy trénink v podobě odpovídající době, kdy mapa byla čerstvá. Nedivte se tedy ražení kleštěmi, své kontroly a popisy si na shromaždišti sami opíšete do průkazek, mapníky si vemte svoje a zopakujte si mapový klíč verze 1986/2001/2010. Jen počítejte s tím, že porosty jsou o 38/23/14 let starší :o).