Mistrovství Moravy (OB) – štafety, 14. 4. 2002, Jakartovice, mapa Bludiště 2002. Zpět na Hroudokaps
Kdo je zvyklý na mapy nepřekračující rámec běžného mapového klíče, možná byl tady některými značkami překvapen. Malý sráz v podobě "fousů" bez hlavní linie a šedý rastr, jinde vyhrazený pro plochou skálu, zde značící holou kamenitou půdu, přesněji pokrytou břidlicovou drtí - obé má oproti normálnímu srázu anebo černému tečkování tu vlastnost, že neztěžuje běh. Padlý strom odlišený od vývratu (jen pařez) značkou v podobě zeleného "T" natočeného ve směru ležícího kmene. A konečně ze zelené tečky (normálně malý hustníček) se mohl vyklubat jeden strom s větvemi až k zemi - co na to povolaní: Je možno mapovat samotný strom jako hustník, Zdeňku Lenharte? (Omlouvám se za možná nepřesný přepis, loveno z paměti na základě rozhovoru v neděli přímo na místě.) "Jako strom to mapovat nejde, výrazný strom je něco jiného. Zelená tečka je tak zřejmě jediná rozumná možnost, když jde vlastně o maloplošný neprůchodný vegetační objekt." Ovšem dá se pak na takový objekt dát kontrola s popisem "hustník 2x2 m", Miroslave Hadači? Mirkova odpověď si zaslouží samostatný odstavec; zároveň na oplátku on položil pár otázek, ke kterým rovnou přikládám svůj názor.
- M. H.: Kontrola jako byla kontrola č 153 (zde na trati 9.) nebyla jediná. Určitě byla správně na svém místě a předpokládám, že ti nezpůsobila v lese žádné potíže (na okraj by mne zajímalo, zda sis toho všiml při závodě nebo až po).
- P. H.: Prave pri zavode, kdyz clovek nabiha na hustnik a zadny nevidi, znejistia zacne procesaval okoli. (Umisteni kontroly na odvracene strane je v poradku, prece ji nedas "zadarmo" na nabehovou).
- M. H.: Popis hustníček 2x2 m jsem zvolil jako nejbližší vhodný (mohl jsem zvolit zřejmě značku "křížek v trojúhelníku" a všem poplést hlavu. Z mého pohledu je jednoznačně v mapě a je jednoznačně i v terénu, tudiž si myslím že je to objekt vhodný pro KS. Samozřejmě, že k zvolení použití této kontroly mě vedly i jiné indície.....potřeboval jsem zhruba v tomto místě kontrolu (asi, kdyby tam byl srázek tak bych ho použil), nechtěl jsem s farstou moc uhýbat a zároveň chtěl dát kontrolu jinde než v prvním dni a nepoužívat podobný postup z prvního dne.(rozhodně bych nepoužil zelenou tečku z pasáže, kde jich bylo pět těsně vedle sebe). Stejně tak není vhodnou kontrolou jáma mezi šesti dalšími, ale, když mezi nima bude kupka tak použijí ji. Myslím si , že je vhodnost nutno posuzovat v hlubších souvislostech a situace přímo na místě. Dle mého soudu nelze obecné říci, že tyto objekty nejsou vhodné pro kontroly (neznám názor Medvěda).
S lidmi co jsem umístění kontrol a piktogramy konzultoval jsme spíše diskutovali o tom jak vhodně tento objekt popsat piktogramem...zvolil jsem tento, dle svého přesvědčení. (Zelená tečka je dle mého názoru "maloplošný neprůchodný vegetační objekt", lze vidět i jako "hustník 2x2 m".)
- P. H.: Zjevne jde o nezvyk - proste se to u nas zatim takto nedelalo, nepocital jsem s touto variantou, tak me to pri zavode "dostalo", to je chyba zavodnika. Ale co takhle dat piktogram "strom, jehlicnaty"? (Tim nechci popirat predesle, ze znacka "strom" by v mape nebyla vhodna, ale v piktogramech je to podle me neco jineho, podobne jako by tomu bylo u toho krizku v trojuhelniku.)
- M. H.: Určitě sis všiml, že mapa byla hodně "nadčasová" a používala hodně jiných nestand. značek (na kterých jsem měl také kontroly.
Proto se teď zeptám na názor já:
v mapě a popise kamenný srázek....v terénu zídka ve svahu ??
- v mapě pootočená prohlubeň v popise prohlubeň.....v terénu erozované základy domku ??
- tohle si ted presne nevybavuji, predstavuji si to jako "prohluben v naklonene rovine", proste vyhloubenou diru ve svahu? vychazim z toho, ze podobne diry mapuje Medved pootocenymi prohlubnemi tady u Brna, podobne jako plosinky (viz jeho noticku v poslednim casopise) - ostatne plosinka je taky zarez ve svahu a mezi ni a primo dirou neni ostra hranice ... ale to uz jsem hodne odbocil
- v mapě hlíněná kupka v popisech též...v terénu erozovaná část zbořeniny ???
- souhlas, nedokazu si to predstavit jinak
- jakým piktogramem popsat padlý strom ??
- jo, nova znacka, pro kterou neni piktogram (pouziti mapove znacky do piktogramu nevidim dobre, to by se pletlo se znackami pro ruzne orientovany konec) - jedine mozne mi prijde piktogram pro vyvrat a kontrola musi byt u korenu (stejne jako stred kolecka v mape)
- jakým piktogramem popsat malý hlíněný srázek bez spojnice ??
- jako srazek, v tomto bych rozdil nedelal - stejne jako se v piktogramech nelisi schudny a neschudny sraz
- veřejná kontrola...popis louka ??
- šedé plochy ??
- souhlas, vlastne je to hola skala, akorat rozdrcena :o)
- barevné piktogramy ??
- neprijdou mi nutne, ale nejsem proti
- M. H.: Já vlastně plně souhlasím se vším co se týče mapy a tratí v té podobě jak bylo provedeno.
Přiznám se, že k některým umělým objektům, které jsou mapovány mapovým klíčem jsem jen těžko hledal ekvivalentní popis.
Osobně si myslím, že tvůj pohled je spíše objevení něčeho neobvyklého, na co závodníci nejsou zvyklí a těchto neobvyklosti bylo při tomto závodě více.
Jsem moc rád, že si přísně všímáš takových výzev a "odpouštíš" nám kolaps při výpočtu výsledků štafet.
- P. H.: To je vis maior, cim vic je clovek zavisly na technice, tim spis se muze neco posrat a nic s tim nenadelate (nebo aspon ne okamzite). Tady se presne ukazuje takove to obmenene "pocitac je dobry sluha, ale zly pan". Kdyby byly cele zavody nejak posrane nebo odflaknute, nereknu – ale tady bylo videt, ze jste pro celou akci udelali fakt dost – a kdo pak poradatele zdrbe za vypadek techniky, je u me debil...
|