h
r o u
d o k
a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 1 7
Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.
Na druhou polovinu roku 2017 si hroudokaps vzal prázdniny.
26. 6. 2017
Poslední červnová sobota patřila jihomoravskému mistrovství na klasické trati. Mapa z loňských celostátních štafet doznala rozšíření, charakter lesa ale zůstává stejný - docela čístý (na brněnské poměry, byť nějaký hustník a trocha ostružiní se najde i tu) s hrubším reliéfem, místy drobně kamenitý (to si člověk všimne spíš při zapichování kontrol, za běhu to "drobné kamení" pod nohama moc nevnímá a do strmých svahů se skalkami prostor nezasahuje) a víceméně přehledný, pro klasiku docela dobrý. Místy je porost prosvětlený, takže červnovému pařáku člověk moc neunikne ani pod korunami stromů. Tady je současná tvář mapy se všemi kontrolami (506 kB); výsledky a vše potřebné najdete jako obvykle na stránce závodu.
Třetí nároďákový víkend po třech závodech - to je bilance jarní části sezóny českého ROB. A aby toho společného nebylo málo, pokaždé stačil pro tři závody jeden pořádný les bez dalekého ježdění. Zatímco na O-sportu se ještě alespoň využil autobus na objetí lesa, v dalších případech byly starty a cíle co by kamenem dohodil - a zbytek došel pěšky. :o) Na jednu stranu se tak části závodů (hlavně těch nedělních) mohly jít tak trochu po paměti známými místy, na druhou stranu to celé bylo dost na pohodu v rámci pořadatelských možností.
Kysucký pohár na Záhoří - možná námět na další várku billboardů se sloganem "svět se zbláznil", ale hlavně terén jak vyšitý pro nominačky na ME v Litvě (ty tu měly Slováci, pro české běžce v hlavních kategoriích to byl "jen" nároďák). Rovný terén na písku, (i když nedělní osmdesátka zavedla delší tratě i do kopcovitější části mapy, většinou čistý les, dobře běhatelný, takže nabrat směr a pádit za nosem, není čas na oddech, každé zpomalení se počítá, a moc neřešit postupy, příliš rozdílné varianty nejsou a každé zaváhání stojí čas. Oproti předchozím soutěžím Slováci pojali tuto dost minimalisticky (všecky cíle v centru, společné odchody na blízké starty, kontroly bez obsluh, jídlo každý vlastní), ale nutno přiznat, že jim to šlapalo. nadstandardem (ve srovnání s jinými závody) byl webový servis (informace, výsledky), jako test na nadcházející žákovský šampionát (s přívlastkem světový, na kterém stejně budou startovat jen evropské týmy) to vyšlo, na druhou stranu ale v centru většinu času chyběla obyčejná informační tabule s pokyny a startovkami, která je jinak standardem (kdo není pořád online, mohl ji vidět akorát na startech)...
V hlavních kategoriích celkově triumfovali Ondra Šimáček (2. Jakub Šrom, 3. Karel Fučík) a Bětka Léharová (2. Janka Macinská, 3. Lucka Zachová), výsledky a další informace jsou na stránkách soutěže a tady jsou mapy s tratěmi: sobota 2m (393 kB) a sprint (243 kB), neděle (353 kB).
Mladým nadějím se zde uzavřel nominační žebříček, tady je představení týmu pro MS žáků a dorostu. Obstarožní naděje ještě čtyři závody čekají, i když i v jejich žebříku se už místy rýsuje možná sestava. No a hlavní hvězdy mají před sebou závodů šest a tam je vše ještě otevřené...
O Klubovní PaTesátce už bylo leccos napsáno - celkem dobře to shrnula Marcela Šrůtová na ardf.cz a Kuba Šrom na své stránce. Že se něco nepovedlo, že se šlo na start naslepo (doufajíce, že první ví kam), že nebyly startovky nebo výsledky tehdy, kdy je závodníci čekali, že někteří pak nepočkali na odložený závěr vyhlášení (trochu to překvapilo u Slováků, kteří to měli domů blíž než většina Čechů), to je prostě fakt. Ale už jen to, že se Novojičíňáci zase po pár letech ujali celostátních závodů, stojí za uznání - a vzpomeňme, že jejich předchozí závody v Beskydech a ve Štramberku byly docela vydařené. A co bych vypíchnul - ani v jednom případě se nespokojili s jednoduchým dvojzávodem, vždy si naložili na bedra noční závod navíc. Letos tak díky nim nebyl kalendář mistrovských závodů o nočák ochuzen a ve výsledku uspořádali tři náročné závody v kopcovitém terénu, jakých letos v kalendáři moc nebude. Takže věřím, že i když se při nedělním rozloučení tvářili že "nikdy více" (jak to tak bývá po třech dnech pořadatelského stresu), tak si to za dalších pár let zase rozmyslí.
Pro informacíchtivé je tady stránka soutěže, připomeňme že mistrovství ČR v nočním ROB (netradičně dvoumetr, tak jako před pěti lety v Beskydech) vyhráli Urszula Byrdy (českou mistryní je Šárka Jelínková) a Jakub Lněnička (ale Martin Kinc coby vítězný junior sebral všechny kontroly v lepším čase), klasiku 80m Kačka Bžatková a Karel Fučík a mistrovství ČR na krátké trati 2m pak Barbora Šimečková (z Češek Žaneta Špetová) a znovu Karel. Na stránce výsledků mají pořadatelé odkazy i na mapy a fotky, jinak mapy s tratěmi jsou i tady (bez nočáku): sobota (445 kB), neděle (454 kB).
9. 5. 2017
Český i brněnský orienťák má za sebou mistrovství republiky ve sprintu, které se možná spíš než zdařilou organizací a dosaženými výsledky zapíše do paměti jako závody spojené s blufováním a utajováním, nesmyslně odůvodňovaným snahou o co největší regulérnost. Protože kdyby pořadatelé opravdu chtěli udělat tak spravedlivé závody, nemohli by (a) dělat mistrovství v Brně, kde to řada závodníků má prochozené, a (b) dělat v rámci mistrovství závod na Kraví hoře, kde před dvěma lety uspořádali pro místní běžce zimní ligu. Přiznejme, že tratě na Kraví hoře zavedly závodníky i do areálů, kterým se BZL vyhnula, a že z konečných výsledků nevyplývá nějak zjevná výhoda domácího prostředí - i tak mohl pořadatel předem na rovinu říci, že mistrovství poslouží popularizaci orientačního běhu, reprezentovaného oddílem SK Žabovřesky, v očích brněnské veřejnosti - a že pro tento cíl dal všanc sportovní hodnotu mistrovství. Ale to on nikdy neudělá.
Zoologicko-anatomická hádanka: Pokud Jack Sparrow skončil ve chřtánu krakena, odkud se vynoří v příštím dílu? :o)
4. 5. 2017
Po úvodním mistrovství republiky na dlouhé trati (před třemi týdny u Úštěku) se naplno rozběhla sezóna celostátních závodů v ROB na přelomu dubna a května. O-sport Cup využil třídenního víkendu a ke dvěma klasickým tratím přibylo mistrovství ČR na krátké trati - všechny tři závody v jednom lesním komplexu mezi Protivanovem, Žďárnou a Benešovem. Vcelku všude stejný "vysočinský" terén, žádné velké kopce, místy klacky pod nohama, sem tam mokro nebo zeleno. Dost v závodech rozhodovala volba pořadí (dohledávky nebyly moc zašívané), dvoumetr si "povodil" hlavně kratší kategorie (žáky a veterány) v plošší části prostoru. Vše podstatné je na stránkách soutěže, tady jsou mapy s tratěmi: sobota (296 kB), neděle (482 kB) a pondělí (460 kB).
Předehrou k mistrovství byl místní přebor na krátké trati mezi Útěchovem a Soběšicemi (severní okraj Brna) v prostoru výrazně kopcovitějším - tady je mapa s tratí (104 kB).
6. 4. 2017
S nástupem jara se rozjely oblastní závody OB - zatímco jižní Morava zahájila o prvním dubnovém víkendu u Útěchova, zde přinášíme pro změnu mapy 1. pražského žebříčku na okraji hlavního města a přeboru Prahy a středních Čech ve sprintu, který zavítal do Mšena. Z jednoduchého lesa na Juliáně (93 kB) asi na krátké trati vytěžili co šlo (hlavně negativní tvary), ve Mšeně (176 kB) to pak bylo takové jednodušší proběhnutí po malém městě (nějaké volby a jinak běh). Za zmínku stojí, že v obou případech pořadatelé dopřáli natěšeným nadšencům víc než jeden závod - pragováci ještě páteční nočák na druhém konci Prahy, mělničáci pak v jednom dni skloubili sprint, doplňkový free order a závod v trail orienteering. Výsledky všeho jsou v ORISu.
Tradiční jarní klasiky má za sebou ROB v okolí Brna. 1. jihomoravská oblastka se konala hned na začátku března u Ivanovic, 2. jihomoravská oblastka o tři týdny později u Veveří. V obou případech s početnou účastí přespolních - zájem těší, jen časově už to trochu přestáváme stíhat (alespoň mluvím za sebe), tak díky všem za pomoc. Výsledkový servis je na stránce SK Radiosport (z prvních závodů jsou tu i mapy s jednotlivými tratěmi, ze druhých závodů jsou mapy zde /281 kB/).
Vlastimil Vondruška je zřejmě dobrý historik, který se svými znalostmi má co říci i k dnešní době, ať se nám to líbí nebo nalíbí. Ale v tomto případě si asi poněkud protiřečí.
28. 2. 2017
Únorové zprávy z českého LOB: Je za námi mistrovství světa juniorů, dorostu a veteránů ve Finsku (s medailovou příchutí pro české dorostence - Jana Haška a štafetu kluků) a po uplynulém víkendu i kompletní program Českého poháru. Letošní zima vyšla.
Únorové závody má za sebou Brněnská zimní liga i alternativní OBliga, oba seriály mají před sebou poslední díl.
Zajímavost z Bílovického koláče: Nejdéle si na trati pobyli závodníci kategorie K (= krátká :o), kteří na rozdíl od mužů a žen neměli půlhodinový limit. A po denním tání a nočním zamrzání v průběhu týdne byla na svazích nepříjemná klouzačka.
Palec nahoru: Richard Brabec. Po povolebním zděšení, že ministerstvo životního prostředí vyfasoval Babišův člověk, který zřejmě bude hájit zájmy byznysu a svému stranickému šéfovi odkýve, co bude potřeba (tak jako neblahé paměti František Benda Václavu Klausovi), Richard Brabec ukazuje, že je ministrem, který umí (a nebojí se) hájit zájmy svého resortu. Po působení jeho předchůdců Drobila a Chalupy, schopných bazírovat na nesmyslných detailech, ale v principu jim o zájmy životního prostředí až tak nešlo (spíš jim MŽP bylo přiděleno jako koryto za věrné služby tehdy vládní straně, podle toho to vypadalo), se Brabec předvedl jako schopný manažer, který (ač také není vyloženě expertem na přírodu) dokáže dopřát sluchu odborníkům a zodpovědně rozhodovat. Mimoto není nez zajímavosti, že za dobu současné vlády nevím o nějakých "bojích" mezi MŽP a ministerstvem zemědělství (které v předchozích dekádách nebyly vzácností, například v oblastech vodního nebo lesního hospodářství) - tady je ale potřeba kvitovat dobrý přístup z obou stran (potřebný při řešení problémů, které musejí být oběma resortům společné - v poslední době zejména dosud podceňovaná problematika vysychání krajiny).
[Na okraj: Verbální exhibici prezidenta Zemana na adresu ekologických aktivistů - po nedávném prohlášení, že zdržení výstavby D8 způsobily obstrukce zelených aktivistů a ne politici, kteří navzdory posudkům geologů prosadili rizikovou variantu vedení dálnice po povrchu - už ani nemá cenu komentovat. Spíš je alarmující, že prezident dokáže pronášet svá moudra - ve kterých zřejmě cíleně nejde ani tak o fakta, jako o výsledný dojem - tak přesvědčivě, že mnoho občanů mu pak jednoduše věří a už neřeší, zda říká "celou pravdu a nic než pravdu".]
Palec dolů: Finští běžci na lyžích by se měli naučit krotit v průběhu kontaktních závodů. Po faulu, kterým si pomohl Jauhojärvi ke zlatu na olympiádě 2014 (viz tehdejší záznam), na letošním MS Niskanen sejmul Iversena (viz aktuální záznam), oba tím vyřadil ze hry o titul a Nory (kteří celou dobu vedli) o jakoukoli medaili, zatímco Finové brali aspoň bronz. Řeklo by se blbá chyba, prostě ho zezadu přišlápnul, ale i faul z blbosti je faul a má být potrestán diskvalifikací. (Když v autě nedobrzdíte a podíváte se někomu do kufru, také je vina na vaší straně a následky nesete vy.)
[Na okraj: Jauhojärvni v Soči prohlásil: "I was ahead, so I think it was a legal move." (viz athlete quotes) To je blbost - pokud skočí soupeři do stopy tak, že mu podkopne špičky, jde o evidentní křížení dráhy. (Opět pro srovnání příklad ze silničního provozu: to je jako kdyby vás někdo předjel tak, že bouchne zadkem do vašeho čumáku, vystrčil vás ze silnice a tvrdil by, že "už byl před vámi, takže z jeho strany je vše v pořádku".) Že svou aktivitu přežene vyhecovaný závodník, který jede na krev, to se může stát (i to, že zpětně ten kontakt hodnotí nekriticky), ale soudnost by měli mít rozhodčí a funkcionáři, kteří mohou jakoukoli situaci v klidu posoudit. Finové měli být diskvalifikování a ne si jít pro zlato - Němcům už by to nepomohlo, ale bylo by jasně řečeno, že fauly se tolerovat nebudou. Pokud se tak děje, bafíci FIS opakovaně vysílají signál o tom, že regulérnost kontaktního sprintu klesla na úroveň fotbalu...]
23. 1. 2017
Prvními celostátními závody začala sezóna lyžařského orientačního běhu - více na webu českého LOB.
Sněhově příznivou zimu využili i pořadatelé místních závodů: Benešovský kotár, LOBbing v Útěchově (mapa, 151 kB), u Liberce se jela tradiční Skiliška (výsledky v libereckém vzkazovníku).
Lednové závody má za sebou Brněnská zimní liga i alternativní OBliga.
Pozdě, ale přece - poděkování za Návrat ke kořenům: pomocníkům za pomoc, oddílům Mendelu Brno a Spartaku Adamov za staré mapy, Lipce za zázemí v krásenské Rychtě a lesákům za bezproblémové povolení akce ve vojenském újezdu.
Potlesk pro soutěžní komisi: navzdory "hlasu lidu" v anketě (že by se většině lidí nechtělo do moravských krpálů?) nepřidělila mistrovství ČR na klasice do proběhaných terénů u Doks nebo Nového Boru, ale do nového prostoru u Kladek (více zde).
Ohlédnutí za rokem 2016: Normální je nelhat - nebo ne? Celá kauza nepravdivé přihlášky na pořádání mistrovství ČR ve sprintu je docela objektivně popsána na o-news.
Jen si říkám, kdo v jiných případech rád vystupoval v roli ochránce pravidel (Vracovské duny 2005 vs. ranking) nebo správného chování (třeba zde) ... a teď?