h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 1 2

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


6. 11. 2012
Sezóna mistrovských závodů v ROB se v roce 2012 uzavírá netradičně až v listopadu mistrovstvím ČR na dlouhé trati. Z pohledu účasti trochu škoda, že se tento závod termínově sešel jak se slovenskou dlouhou tratí (i když je otázkou zda by někdo přijel, ze Slovenska k Milínu je to asi stejně daleko jako od nás na Krahule), tak především s mistrovstvím ČR v horském OB, kterému dala přednost řada dobrých závodníků. Ti, co přijeli na Liščí boudu, si užili kvalitní závod v takřka ideálním počasí (ještě že to nebylo před týdnem, to by vypadalo asi takhle) a na docela povedených tratích - Jardovi Zachovi se podařilo takřka optimálně vytěžit prostor mapy, aniž by závodníci na prvním pásmu 80m "zakopávali" o kontroly pro dvoumetr (přiznejme že na ploše zhruba 7 km2 to není úplně lehká úloha). Co kvituji s povděkem, je tisk mapy na papíru vyšší gramáže - nechci teď někomu křivdit, nevybavuji si už přesně jak to bylo na kterých předchozích závodech, ale z běžného kancelářského papíru může mít závodník při dešti trhací hadr dřív než ho nasouká do mapníku. Naopak v tomto terénu s minimem detailů považuji za zbytečné měřítko 1 : 10 000, klidně mohla být mapa "patnáctka" a vešla by se na A4.
Posledními letošními mistry republiky jsou Verča Krčálová a Andrej Gomzyk v hlavních kategoriích, dále pak Bětka Léharová (D19), Kuba Šrom (M19), Jitka Šimáčková (D35), Pavel Mokrý (M40) a Jirka Mareček (M50), kompletní výsledky na tradiční adrese (jakmile závod přestane být nejnovějším, je třeba jej vybrat z nabídky). Možná mohlo být pořadí někde trochu jiné, kdyby reprezentantka H. F. v druhém okruhu nezapomněla, jaké kontroly má brát, další reprezentant Z. Ž. věnoval na předávce pozornost radši oražení kontroly než lepým děvám u občerstvení, byvší reprezentant P. H. nepročesal na dvoumetru křížem krážem všechny kouty závodního prostoru (viz mapu /346 kB/, tentokrát i s postupy) a možná budoucí reprezentantka L. O. nedoběhla místo předávky na cíl a odtud zas na druhou stranu mapy ... a jak na to tak koukám, nejsou všichni tihle experti z Brna a nejbližšího okolí? :o)

Výsledky posledního mistrovství už neměly vliv na to, kdo se ve výroční anketě stane sportovcem roku v rádiovém OB. Letošní ročník, slavnostně vyhlášený spolu s mistrovstvím na milínské radnici, potvrzuje dvě jistoty - O-sport Cup jako stabilně kvalitní závod (čtvrtá výhra v řadě) a suverénní pozici Michaely Gomzyk Omové (ta v anketě vítězí potřetí za sebou). I když v hlavní kategorii to nemuselo být jednoznačné, Miška sice má tři zlaté a stříbro z MS, ale druhý Karel má s bilancí 2+2 jen o fous míň. Podobně těsné to mohlo být i v "boji" o třetí flek, který si za medailový comeback vysloužila Hanka Fučíková (škoda že v posledních letech už nejsou zveřejňovány kompletní výsledky s počty hlasů /resp. bodů/ a pořadí i na dalších, neoceněných místech). Jiná dlouhá série naopak letos skončila, mezi veterány se Jitka Šimáčková sklání před uměním Elišky Voráčkové, třetí místo pak vcelku podle očekávání patří Jiřímu Marečkovi. Mezi juniory už si pardubická mládež nemá co vyčítat, loňský vítěz Ondra Šimáček je letos druhý, předloni zářící Pavla Horová třetí a ocenění pro vítězku si poprvé odnáší Bětka Léharová. Zbývá zmínit objev roku, kterým je vcelku po zásluze Jakub Šrom - při vší úctě k výkonům žákovských a dorosteneckých hvězd, jeho premiéra na mistrovství světa mezi juniory asi vyrazila dech i zarytým optimistům.

Neděle už patřila "bafíkům" na sjezdu Asociace ROB ČR - v letošním roce extra rychlém. S výjimkou smutné povinnosti řešit, co s dluhem Petra Jelínka a jeho stále klesajícími splátkami, bylo během dopoledne v klidu vyřešeno vše potřebné a krátce po poledni mohly přijít na řadu volby vedení. Prezidentský post po právu obhájil Miroslav Vlach, beze změn půjde do dalšího období i revizní komise (Jakub Oma, Hana Najmanová) a obměny se tak dočkala jen rada AROB, kde zaběhlé tváře Jiřího Pavlů, Jitku Šimáčkovou, Michaelu Gomzyk Omovou a Terezu Skládankovou nově doplňují Veronika Krčálová a Miroslav Vlach junior. Závěr jednání pak (už mimo oficiální protokol) patřil diskusi nad pořádáním celostátních závodů 2013, takřka jasno je o obsazení jarní části sezóny (kde v květnu přibude víkend pořádaný Slováky na pomezí a v půli června Česká republika hostí mistrovství Evropy žáků a dorostu) a po doladění druhé půlky roku by se konečná termínovka měla objevit na stránkách českého ROB.


30. 10. 2012
Neplacená reklama (aby taky ne, když mě trpěj na serveru :o): web Fox-klubu Praha už zase jede jak má!
(Teď ještě aby se na webu PP objevily oficiální a celkové výsledky ... ale to je slabina i jiných oddílů, že po závodě jim stránka zamrzne a výsledků se člověk málem /někdy doopravdy/ nedočká.)


27. 10. 2012
Po moravském jaru český podzim - takové je rozložení celostátních závodů v ROB roku 2012. Pohár přátelství, který letos netradičně neuzavírá vrcholnou sezónu, se po pár letech vrátil "ke kořenům" do bezprostředního okolí Prahy, konkrétně na Hřebeny mezi Řevnicemi a Mníškem. Troufám si říci, že prostor Hvíždinec/Jezírko (viz mapu z dlouhé trati OB 2010) je pro klasické tratě v ROB přímo ideální - jak se tratě povedly, nechť posoudí sami závodníci. Tady je stránka soutěže a tady výsledky jednotlivých etap (jakmile závod přestane být nejnovějším, je třeba jej vybrat z nabídky).

24. 9. 2012   (odkaz doplněn 30. 9.)
Týden po mistrovství světa čekal vrchol domácí sezóny ROB - mistrovství České republiky. Mezi muži si po oba dny rezervovalo stupně vítezů trio Lněnička, Gomzyk, Hrazdil, mezi ženami kralovaly Eliška Kuncová a Lucka Procházková; tady jsou aktuální výsledky všech kategorií (jakmile závod přestane být nejnovějším, je třeba jej vybrat z nabídky). Více viz v článku na ardf.cz.

15. 9. 2012
Mistrovství světa v ROB skončilo, na stránkách českého ROB máme report z třetího závodu a rovnou i poslední závod spolu s určitým shrnutím celého šampionátu. Paralelně se stránkami MS (a podstatně rychleji) můžete vidět výsledky na německé stránce (Němci již tradičně zabezpečují výsledkový servis na vrcholné soutěži).
Výsledky čtvrtého závodu ve foxoringu (80m):
Juniorky: 1. Pája Horová, 3. Bětka Léharová, 10. Petra Lněničková
Ženy: 1. Miška Gomzyk Omová, 5. Hanka Fučíková, 6. Verča Krčálová
D35: 7. Marcela Šrůtová, 10. Leona Soukupová, 11. Jitka Šimáčková
D50: Sandra Látalová po limitu
D60: 1. Eliška Voráčková, 2. Jana Omová
Junioři: 2. Kuba Šrom, 7. Ondra Šimáček, 15. Martin Šimáček
Muži: 1. Karel Fučík, 2. Kuba Oma, 18. Petr Matula
M40: 5. Zbyněk Žáček, 8. Jarda Zach, 14. Pavel Mokrý
M50: 7. Standa Jelínek, 8. Míra Vlach, 11. Jura Mareček
M60: 6. Luboš Winter, 11. Tonda Blomann
M70: 7. Karel Koudelka
Podrobné komentáře si tentokrát odpustím, jen při pohledu do výsledků jeden shrnující: Když vidím, kolik závodníků v některých kategoriích (včetně dost dobrých běžců) nemá plný počet kontrol, některým jich chybí i docela dost, mám nepříjemný pocit, že se tu něco nepovedlo. Musíme určitě Srbům poděkovat za to, že učinili "krok do neznáma" a poprvé uspořádali na mistrovství světa disciplínu dosud okrajovou, ale na druhou stranu aby to nebyla medvědí služba, když ten závod nedopadne asi úplně podle všech představ. Nezbývá než pevně věřit, že na mezinárodní úrovni bude tento závod brán jako zdroj poučení pro příště a že foxoring se i nadále stane stabilní součástí programu mistrovství světa či Evropy.


14. 9. 2012
Na stránkách českého ROB jsou postřehy z druhého závodu. Výsledky třetího závodu na klasické trati:
Juniorky (2m): 2. Pavla Horová, 3. Bětka Léharová, 5. Petra Lněničková, družstvo 1. - no nazdar, první tři za 114, 115 a 116 minut, to musel být závod - pro nás podruhé za sebou dvě holky na stupních, podruhé i týmové zlato, ale hlavně: vidíte to taky, Pája má placku z dvoumetru! :o) Teď už jen titul v jednotlivcích a bude úplná spokojenost ... ale Anastasia Denisova tu letos není k poražení.
Ženy (80m): 1. Miška Gomzyk Omová, 3. Hanka Fučíková, 11. Lucka Procházková, družstvo 1. - Miška ani letos nemá moc konkurenci a Hanka se tímto závodem zařazuje mezi maminy, co po děcku prožijí životní sezónu. (Možná ještě jedna věc: v předchozích letech byla v pozici "zasloužilé reprezentantky", co musí hájit pozici, po které jdou mladší soupeřky - a to je pěkně únavné, můžu říct z vlastní zkušenosti. Letos s ní před sezónou málokdo počítal, mohla spíš překvapit - a od jarních závodů byla lepší a lepší. :o) Přičemž nesmíme zapomenout na rodinné zázemí, které jí po celý rok umožňuje přípravu, závody, až po samotný vrchol.
Junioři (80m): 1. Ondra Šimáček, 7. Pavel Hladík, 13. Kuba Šrom, družstvo 1. - pro Ondru by asi byl neúspěch nemít aspoň jedno zlato, tak je má.
Muži (2m): 1. Karel Fučík, 3. Kuba Oma, 10. Michal Voráček, družstvo 1. - odstupy jak sviňa, druhý muž ztratil na vítěze 7, třetí 17, čtvrtý 23 minut. Kuba má druhou medaili, ale mezi Čechy je letos dvojka... V předchozích dvou závodech dostal Karel dohromady ani ne minutu, dnes už si zlato vzít nenechal - kolikáté že je dohromady v jeho skoro dvacetileté kariéře? (Na okraj zajímavost pro později narozené: tenhle člověk se nikdy nevešel do juniorského týmu. Poprvé se na mistrovství dostal až v 21 letech a všechny své tituly má z elitní kategorie. A zdá se že ještě nekončí... :o)
Takže sečteno (převzato ze vzkazu na ardf.cz): v hlavních kategoriích (elitních a juniorských) tři individuální vítězství a všechna družstva zlatá!!
D35 (80m): 2. Jitka Šimáčková, 10. Leona Soukupová, 20. Marcela Šrůtová, družstvo 3. - takhle nějak by to člověk čekal, Jitka má na bednu pořád a Leona se poprvé podívala do desítky.
D50 (2m): 2. Sandra Látalová - tak tohle je bomba, kdo by čekal od Sandry medaili v plejádě hvězd z východu i západu ... ale za to nadšení, s kterým jde do každého závodu, si tu placku zaslouží! Navíc příští rok přibude Marcela, tak už aby se soupeřky začínaly bát českého týmu v i v padesátkách.
D60 (80m): 2. Eliška Voráčková, 4. Jana Omová, 6. Alena Pátková, družstvo 2. - Eliška po dvou zlatech druhá, i družstvo našlo přemožitelky - no nic, holky, zítra to bude na mapu, tak co s tím uděláte?
M40 (2m): 9. Zbyněk Žáček, 20. Jarda Zach, 29. Pavel Mokrý, družstvo 6. - že bude Zbyněk nejlepším Čechem i na dvoumetru? No když mu závod sedne a po včerejšku musí být v laufu...
M50 (80m): 4. Jura Mareček, 6. Míra Vlach, 23. Standa Jelínek, družstvo 2. - další záruka medailí, tentokrát sice "jen" družstvo ... a Mirku, ty už se sakra taky dočkej!
M60 (2m): 14. Luboš Winter, 22. Tonda Blomann, družstvo 7. - škoda že tu nakonec není Mojmír Sukeník, s ním by mohl tým šedesátníků pomýšlet o stupeň výš. (Taky jedna odbočka pro později narozené: dnes znáte Tondu jako "cupitavého staříka", ale kdo ví kdy získal bronz na mistrovství světa? Nápověda: první rok mezi veterány.)
M70 (80m): 5. Karel Koudelka - už tu byl sedmý, šestý, teď pátý, ale hlavně: kdo by se měl v zítřejším foxoringu ukázat, když ne právě Karel? (Jinak mezi starými pány nezvyklá tlačenice na předních pozicích, prvních šest v rozmezí pěti minut, zato však v časech 98 až 103 minuty.)
Poslední závodní den (sobota 16. 9.) mistrovství světa uzavře zmíněný foxoring (poprvé na mistrovství světa, tradičně na 3,5 MHz aneb 80m) - pro někoho jen hybrid orienťáku s ROB, pro nás ale určitě též disciplína, kde bychom měli být na špici.


13. 9. 2012
Na stránkách českého ROB jsou postřehy z prvního závodního dne a tady máme výsledky druhého závodu ve sprintu (80m):
Juniorky: 2. Bětka Léharová, 3. Pája Horová, 6. Petra Lněničková
Ženy: 1. Miška Gomzyk Omová, 2. Hanka Fučíková, 4. Verča Krčálová
D35: 1. Jitka Šimáčková, 12. Leona Soukupová, 18. Marcela Šrůtová
D50: 6. Sandra Látalová
D60: 1. Eliška Voráčková, 2. Jana Omová, 7. Alena Pátková
Junioři: 1. Kuba Šrom, 3. Ondra Šimáček, 15. Martin Šimáček
Muži: 1. Kuba Oma, 2. Karel Fučík, 22. Petr Matula
M40: 2. Zbyněk Žáček, 7. Pavel Mokrý, 25. Jarda Zach
M50: 3. Jura Mareček, 6. Míra Vlach, 21. Standa Jelínek
M60: 17. Luboš Winter, 31. Tonda Blomann
M70: 7. Karel Koudelka
Pořád je to "česká" disciplína, především v elitních a juniorských (tedy těch nejsledovanějších) kategoriích. Čtyřikrát po dvou medailích, double v hlavních kategoriích mužů i žen, obhajoba loňských titulů pro Mišku a Kubu Omovy, dvě stříbra pro Fučíky (kteří by už oba mohli startovat mezi veterány), no more comment. Speciální gratulace pro Kubu Šroma, není moc běžců, kteří by hned při premiérovém startu na MS urvali titul.
Mezi veterány zatím stoprocentní bilance Elišky Voráčkové, páté zlato české výpravy patří Jitce Šimáčkové a (další sběratelé medailí nechť prominou) druhá speciální gratulace tohoto dne jde za Zbyňkem Žáčkem, který přetavil ve stříbro svou druhou účast na vrcholné akci.
Další den (pátek 15. 9.) mistrovství světa pokračuje klasickou tratí na opačných pásmech (než běželi první den, tedy teď 3,5 MHz aneb 80m pro juniory, ženy, D35, M50, D60, M70 a 144 MHz aneb 2m pro juniorky, muže, M40, D50, M60).


12. 9. 2012
Mistrovství světa v ROB odstartovalo, na stránkách českého ROB je přiblížení jeho úvodu z pera Jiřího Pavlů.
Výsledky prvního závodu na klasické trati:
Juniorky (80m): 3. Bětka Léharová, 4. Pavla Horová, 5. Petra Lněničková, 1. místo v soutěži družstev - co dodat, pardubické trio ukázalo sílu vyrovnaného týmu.
Junioři (2m): 8. Ondra Šimáček, 16. Pavel Hladík, 19. Jakub Šrom, 7. místo družstva - jednou větou: příště může být líp, pro Pavla s Kubou je to první start na MS, teď se rozkoukali a tři závody ještě čekají.
Ženy (2m): 2. Miška Gomzyk Omová, 7. Lucka Procházková, 11. Hanka Fučíková, 2. místo družstva - Miška potvrdila kvalitu, pro Lucku dobrý debut (tohle určitě potřebovala, přípravné závody jí až tak nevyšly), pro Hanku možná průměrný začátek, ale počítejme že po zkrácené aklimatizaci (přijeli s děckem až na začátek MS) se ještě rozběhne.
Muži (80m): 2. Karel Fučík, 13. Jakub Oma, 14. Michal Voráček, 3. místo družstva - Karel zjevně ani aklimatizaci nepotřeboval :o) a jinak uff, jestli 2+13 stačí na týmový bronz, tak v tomto závodě asi ztráceli i další favorité.
Veteráni v nedávném představení ostrouhali, tak jim to teď zkusíme trochu vynahradit:
D35 (2m): 6. Marcela Šrůtová, 9. Jitka Šimáčková, 14. Leona Soukupová, 3. místo družstva - Marcela bývá spíš zárukou stabilního výsledku pro družstvo, ale tady se vyšvihla i sama pěkně vysoko (na to, že už prohání soupeřky i o 14 let mladší), Jitka má samozřejmě na víc a tři závody před sebou (ale týmová medaile cinkla, i když 6+9 na bronz, to teda uff podruhé...) a Leona může ukázat, že od premiéry před třemi roky už to může být jen lepší. :o)
D50 (80m): 7. Sandra Látalová - tak to klobouk dolů, pro Sandru nejlepší výsledek kariéry, že by to byl podobně těžký závod jako předloni v Chorvatsku?
D60 (2m): 1. Eliška Voráčková, 3. Jana Omová, Alena Pátková po limitu (ale se všemi kontrolami, to měla jinak jen Eliška), 1. místo družstva - tohle naopak překvapení není, Eliška s Janou jsou schopné porazit kohokoli v jakémkoli závodě, ale v horském terénu tuplem a doufejme že na jejich výkony se můžeme těšit jako na spolehlivý zdroj medailí i v dalších dnech.
M40 (80m): 7. Zbyněk Žáček, 18. Jarda Zach, 25. Pavel Mokrý, 4. místo družstva - pro Zbyňka zdařilý reparát za loňskou premiéru na ME, takové nakopnutí mu nepochybně bodne, nohy má rychlé dost, no a na Jardu s Pavlem se těšme na dvoumetru, zvlášť jestli bude horský závod "beskydského" typu, kde dobrý technik zválcuje dostihové hřebce...
M50 (2m): 3. Jura Mareček, 14. Míra Vlach, 27. Standa Jelínek, 4. místo družstva - Standa je tu druhým veteránským debutantem (vedle Pavla v M40) a oba si na úvod připsali umístění ve třetí desítce, ale jinak jsou úplně jiní, Standa je spíš rychlý plašan; vedle něj tu jsou dva zkušení harcovníci, kteří oba mohou myslet na medaile, Jirka má v tomto směru splněno hned první den a Mirkovi se totéž klidně může povést v některém z dalších závodů (a nebude-li sám, můžeme v této kategorii myslet i na nejvyšší mety pro družstvo).
M60 (80m): 16. Tonda Blomann, 26. Luboš Winter, 8. místo družstva - tady chlapi můžou spíš udělat týmový výsledek, nejlepší šedesátníci jsou běžecky trochu jinde, tak držme palce ať se v dalších dnech zadaří.
M70 (2m): 6. Karel Koudelka - loňské zlato ve všech závodech už nenapodobí, to se taky povede jednou za život, ale ve zdejším terénu by se měla ukázat jeho orientační kvalita.
Další den (čtvrtek 14. 9.) mistrovství světa pokračuje sprintem (pásmo 3,5 MHz aneb 80m).


30. 8. 2012
Za dva týdny vypukne v Srbsku mistrovství světa v ROB. Jaké jsou vyhlídky české reprezentace?
Muži: Čtyřicetiletý Fučík stále ve stejné pohodě, aspoň navenek to tak vypadá, málokdy zkazí závod a klidně může přidat další k už tak rekordnímu počtu individuálních titulů z MS. Kuba Oma nebyl úplně spokojený s prvními nominačními závody, ale nekonec bezpečně pojistil druhé místo v týmu a stejně jako Karel může být adeptem medaile v kterémkoli závodě. Michal Voráček (běží klasické závody 2m a 80m) jede hlavně jako černý kůň pro dvoumetr, tohle pásmo on prostě umí, zatímco v běhavějších disciplínách už asi přece jen na nejlepší stačit nebude. Takřka opačně na tom je Petr Matula (běží sprint a foxoring), jeho chvíle by měla přijít zejména v závěrečném foxoringu (ve kterém na mistrovství ČR porazil kompletní domácí elitu).
Ženy: Michaela Gomzyk Omová obhajuje tři tituly z ME v Rumunsku, navíc letos má životní formu - to samozřejmě samo nemusí nic znamenat, víme jak může být ROB nevyzpytatelný, ale pozici největší favoritky všech závodů jí nikdo neodpáře. Hance Fučíkové mateřská pauza vyloženě prospěla, letos má hlad po závodech a ač s ní před sezónou asi málokdo počítal, běhá snad nejlépe od stříbrného MS 2004 a zaslouženě jede v pozici české dvojky. Lucka Procházková se dočkala nominace a účast v prestižních disciplínách (klasické tratě) je hojivou náplastí za loňské těsné vyřazení, navíc běžecky je na tom letos hodně dobře; naopak Verča Krčálová letos prožila spíš (na své poměry) slabší sezónu a na sprintu či foxoringu může spíš překvapit.
Junioři: Ostřílený matador Ondra Šimáček je v podobné pozici jako Miška, od něj se čekají medaile, vloni ani předloni se nevracel s prázdnou. Naopak zbytek týmu je kompletně nový a podobně jako Hanka s Luckou i mladší junioři jedou v první řadě bojovat o cenné kovy pro družstva, každý individuální úspěch bude bonusem navíc. Na druhou stranu připomeňme, že Jakub Šrom už ví, jak chutná mistrovstký titul z ME źáků (2010), stejně tak i Pavel Hladík (zlato 2011 a 2012, běží klasiky) a Martin Šimáček (double 2011, běží sprint a foxoring), tak se nechme překvapit!
Juniorky: Pavla Horová a Alžběta Léharová, tato jména už v juniorském světě také něco znamenají, Bětka je schopná vyhrát prakticky kterýkoli závod, Pavla nejspíš kromě dvoumetru, ale co kdyby...? K těmto stálicím se na třetí pokus nominovala Petra Lněničková, její úloha bude nejspíš hlavně bojovat o čas pro družstvo, ale řekl bych že třeba na dvoumetru může pomýšlet i na vlastní dobrý výsledek.
Co je pozitivní pro výhled do dalšího roku, že nikdo z letošních reprezentantů ještě mezi juniory nekončí. A zasáhne-li napřesrok do domácích bojů Kačka Bžatková mezi děvčaty a možná i někdo z generace Poláka a Priessnitze mezi chlapci, může být paradoxně pro všechny těžší se vůbec nominovat, i když budou zas o rok starší. Pro český tým jako takový a jeho vyhlídky v bojích se světovou konkurencí je to ale jen dobrá zpráva.


Tady jsou mapy s tratěmi jihomoravských přeborů v nočním ROB a na dlouhé trati (245 kB). Dík oběma stavitelům (noční Břeťa Regner, DT Pavla Hažmuková), řekl bych že tratě přesně odpovídaly tomu co by člověk čekal od závodů na oblastní úrovni. Nočák tak byl zvládnutelný i pro M12 (kontroly 2, 4) a stejně tak i dlouhá, kterou přece jen poněkud poznamenal noční déšť (předpůlnoční závod ještě ušetřil) - na dvoumetru v mokrém lese bez výrazných vrcholů tak řada lidí maturovala víc než je zdrávo.
Jinak v rámci tréninkového týdne bílovického Radiosportu každý den něco, například na této mapě z roku 1984 (232 kB) se běželo v úterý.


24. 7. 2012
Máme před sebou (přesně za měsíc): Jihomoravské oblastní mistrovství v nočním ROB a na dlouhé trati bude v pátek 24. 8. a v sobotu 25. 8. u Svratouchu. Propozice budou v kalendáři Radiosportu anebo ardf.cz, jen co se někdo z nás dokope je tam vyplivnout.

Máme za sebou: Mistrovství Evropy žáků a dorostu v ROB (Litva 11.-14. 7.) - obhajoba mistrovského titulu Pavla Hladíka na 2m, letos i s bronzem z 80m, k tomu stříbro Honzy Priessnitze, bronz Kačky Bžatkové (oba 2m), Roberta Poláka a Katky Papežové (oba 80m). Takže Pardubice, Bílovice, Cheb (resp. Frantovy...), ani jeden z aktuálně nejsilnějších dětských oddílů u nás nezůstal bez individuálního úspěchu. Dopňme statistiku o medaile družstev - 3 stříbra (M14 z 80m, M16 oba závody), 3 bronzy (M14 z 2m, D16 oba závody) a třetí místo mezi národy (tradičně za Rusy a Ukrajinci).


Mistrovství světa v OB (Švýcarsko 14.-21. 7.) - zlato mužské štafety (Tomáš Dlabaja, Jan Šedivý, Jan Procházka) je výsledek, který se zařadí do dějin českého orienťáku na úroveň dvou titulů Dany Brožkové z let 2008 a 2009, zlatého double z premiéry krátké trati 1991 či historických průlomů na medailové pozice v 70. a 80. letech.
Co dodat? Snad něco k Olafovým slovům, jak se objevila na webu: "... naše štafeta nemůže být lepší než letos. Každému z nás sedí přesně ten úsek, který běžíme." Tomáš už třeba nemá tak našlápnuto jako před pár lety a v individuálních závodech už možná lepší nebude, ale první úsek štafet je o zkušenosti, schopnosti jít i v tempu "svůj závod" a nenechat se vycukat soupeři k chybám. No a pragovácké duo si vlastně jen na světové úrovni zopakovalo představení z mistrovského double na domácí půdě před dvěma lety. Už tenkrát soupeři vyprávěli, jak kolem nich prohučel "trhač" Šéďa, a letos na druhém úseku "odpojil" i borce jako Müller a Gueorgiou. No a jak to bylo na posledním úseku, si počtěte přímo u Beta - a Olav Lundanes ať si nechá vyprávět od Pavla Kubáta, jak předloni zkusil Beta uzvat v posledních stovkách metrů, ale ten byl prostě jistější na kontrole před sběrkou a pak už se dohnat nedal...
Takže jednou větou: Prostě se všechno sešlo - optimální forma borců v optimálním věku, terén který jim seděl, všichni tři se vyvarovali chyb a možná i trocha štěstí na té předposlední kontrole - ale zaslouženého štěstí, které přálo připraveným. Ostatně kdo sledoval live přenos časů, ten ví že od půlky druhého úsek vedl až do cíle jen jeden tým. Vždycky o chlup, ale pořád jim i ti nejlepší vlčáci koukali na záda.

Aby ve stínu zlaté štafety nezapadlo, připomeňme i výborné představení Jana Petržely na mistrovství světa juniorů (Slovensko 7.-14. 7.) - dvě stříbra ze sprintu a krátké trati.


11. 7. 2012
4 dny ROB máme za sebou. Ufff.
Dvě klasiky, sprint, štafety, foxoring - tradiční várka závodů, tentokrát v ledovcem modelovaném terénu u Velké Kraše a horském "šutrovém lese" u Černé Vody (prý ještě drsnějším než lesy v Beskydech, no ještě že tu byl jen jeden závod :o).
Výsledky se třeba objeví na stránkách soutěže a pokec na některém z robáckých webů - ale teď máme asi všichni prázdniny...


2. 7. 2012
Myslím, že hvězda slovenské cyklistiky Peter Sagan se má ještě co učit. Nemyslím taktiku, tu zvládá bravurně, jinak by nemohl vyhrávat spurty už loni na Vueltě - a jede-li včera na TdF v mírném úniku (pár desítek metrů před celou smečkou) kovaný spurtér s excelentním časovkářem, je jasné kdo pojede tempo a kdo se jen poveze. Kdo toho tempaře nevystřídá ani na přímé vybídnutí a počká si na závěrečné metry - to je prostě úloha, kterou má v týmu určenou, a účel světí prostředky, to je povinnost profíka (však vzpomeňme na "orientační" souboj Losmana se Sandvikem na Tiomile 2005). Ale demonstrativní "mávání křídly" za cílovou čarou, to je za dané situace poněkud přes hranu. Trocha úcty k soupeři, na jehož zádech se vyvezl, by neškodila...

30. 6. 2012
1. nominační soustředění reprezantace, Kunžak 22.-24. 6.
– 80m na Fabiánu, 2m a sprint na Zvůli, OB na Kunějovských vrších
– celé tři dny stejně O.K. (odporně krásně) jako před týdnem
– sedm adeptů mezi muži, šest mezi ženami, jen po čtyřech v juniorských kategoriích
– v juniorských kategoriích dle očekávání suverénní Ondra Šimáček a Pája Horová s Bětkou Léharovou, na dvoumetru všem vypálila rybník Anička Oplová
– bez překvapení i v ženské kategorii, tři výhry ze čtyř pro Mišku Gomzyk Omovou, mezi muži stejná bilance pro Karla Fučíka
– výsledky se třeba objeví na stránkách reprezentace a pokračování za dva týdny na čtyřdenních
(a jen tak na okraj, těšte se až dostanete do ruky mapy, ten střízlivý a přitom pěkný layout mě prostě dostal ... vůbec bych řekl, že s grafikou letošních čtyřdenních to Petra pěkně vymákla :o)


Víkend silných zážitků, to bylo v půli června Srdce Beskyd - a když srdce, tak opravdu uprostřed lesů, pěknou řádku kilometrů od nejbližší civilizace (jak se mohl přesvědčit závodník, který pár hodin po startu do té civilizace došel :o). Horský terén s pořádným převýšením (nejvyšší sice nejsou, ale za nejstrmější hory u nás bych Beskydy směle označil), mimo cesty těžkou podložkou a místy hustým podrostem borůvčí a mladých jeřábů. navíc les naoko suchý (po celý víkend bylo odporně krásně :o), ale po deštích minulých dní s půdou nacucanou a potůčky stékajícími po svazích - lahůdka zejména pro dvoumetr, který byl pro tentokrát přichystán hned ve dvou chodech.
"Není to chyba, ale fakt" mohli jsme si přečíst na Foxtimes u sdělení, že Mistrovství ČR v nočním ROB se běží na 144 MHz. Při 30 startujících, vypouštěných po dvou lidech na interval, to bylo po většinu času skutečné prověření vlastních schopností s hodně omezenou možností pomoci v dohledávce, tak běžnou u silně obsazených závodů. I když díky tomu, že leckdo hledal své kontroly v místech zcela nepatřičných či nechal ty první za zády a po hodině se k nim poslušně vracel, o nečekaná setkání nebyla nouze.
Co bylo nezvyklé už na nočním, se opakuje i na dvoumetrové klasické trati v sobotu - start na dně největšího údolí uprostřed mapy, takže člověk musel poněkud na náhodu zvolit na který kopec vyběhne, aby trefil oblast první kontroly a rozumně zaměřil dál. Bohužel v tomto případě ani jeden koridor nevedl k náběhové kontrole (alespoň pro delší kategorie), člověk to prostě musel risknout. To ještě netušil, že případná ztráta pár relací v úvodu nakonec v tomto závodě nemusí nic moc znamenat...
Z pohledu do mapy nevypadá trať nijak extrémně. Je dlouhá a vede po kopcích, to ano, ale skutečnost asi předčila i očekávání stavitele. V mužské elitě (M20) má všechny kontroly jen prvních šest, v D20 a M40 na stejné trati to stačilo na bednu a ani kratší kategorie na tom nebyly lépe. Ale i když to byl takový masakr, z pohledu člověka, který přece jen ještě patří k "rychlejší" kategorii a má něco naběháno, jsem ze sobotního dvoumetru docela nadšený. Jistě, byl to tak trochu survival (když žízeň byla, z potoků jsem pil...) a všechny kontroly pro ženy a veterány jsou mírně řečeno neobvyklé, ale bylo to zas něco jiného než "standardní" závod, kde každá chyba znamená propad v pořadí. byl to těžký závod v těžkém terénu a i takové (nebo snad právě takové) do národního žebříku patří. A pro adepty reprezentace tak trochu připomenutí, že v podobně horském terénu (jen o 1000 metrů výš) bude letošní MS a v takovém závodě se vyplatí bojovat i s vědomím zdánlivě "hrozného" času.
Naneštěstí opačný pohled je na tratě kratší - starších veteránů a hlavně dětí. Mají-li nejstarší veteránky bez jedné kontroly shodnou trať s mužskou elitou, je to už úlet. A mají-li dětské kategorie při této stavbě trati a na jejich poměry extrémním převýšení (start v údolí, cíl na hřebenu na okraji mapy, kontroly na okolních kopcích, resp. 1 ve svahu, kde "vodila za nos" i zkušenější borce) ještě délky tratí při horní hranici, nelze se divit stejně extrémním výsledkům - v M12 stačilo najít jednu kontrolu v limitu k zisku medaile a v D12 se žádné nepovedlo ani to (ale je sympatické, že když to takhle dopadlo, byly hoklky večer vyhlášeny "za účast"). Zkrátka byly-li pro "běhavé kategorie tratě pěkně výživné, pro děcka byly naprosto likvidační a bohužel překonaly i vloni kritizované tratě z loňských či předloňských vícedenních. "Ty kopce tu už byly", to počítám že pořadatel při vyhlášení myslel na odlehčení, ale na druhou stranu je to alibismus, i v kopcích se dá postavit něco rozumnějšího...
Nedělní mistrovství ČR na krátké trati pak bylo vcelku povedeným závodem. Sice při pohledu na některé tratě (M12 shodné s D14, ale zároveň D12 shodné s M14) se už člověk ničemu moc nedivil, ale byla to osmdesátka, na kopce už jsme si zvykli, na start dole a cíl nahoře taky a komu zbyly ještě nějaké síly, pro toho to mohlo být příjemné proběhnutí. Zajímavá trať, kde se dalo dost získat i ztratit na volbě pořadí, které vůbec nebylo jednoznačné a optimální varianty se různily i podle toho, kam šel náběhový koridor. Řečeno slovy klasika, "byla to taková pěkná tečka" za závodním víkendem.
jaký je celkový dojem? Na to, že je jich pět a půl, se borci z Nového Jičína zařadili po bok větších klubů s mnohaletou zkušeností v pořádání celostátních závodů. Kde třeba trochu chybí zkušenost z této úrovně, tam ji nahrazuje ochota a vstřícný přístup. (Vstříc vlastně vyšli už v zimě, kdy nabídli uspořádání trojzávodu s nočním mistrovstvím, pro které letos nebyl jiný pořadatel. Tady jsou stránky soutěže s výsledky a mapami a tady tradiční mapové zálohy: pátek (148 kB), sobota (225 kB), neděle (140 kB).
Srdce Beskyd se tak zařadilo k dalším povedeným závodům - jednoduše a efektivně vše kolem centra soutěže, na start i z cíle pěšky, žádné zbytečné stresy a co má fungovat, to funguje. Bydlení v centru na obvyklé poměry trochu dražší, ale tady si pořadatel nemohl vybírat a pro zájemce měl k dispozici i tělocvičnu v "dojezdové" vzdálenosti. Ideální rozdělení prostorů (noční v jedné půlce mapy, krátká trať ve druhé půlce a klasika na celé ploše), samozřejmě škoda přešvihnutých tratí - když už si nemůžete dovolit víc než 5 kontrol (na tom se těžko staví pro D12 i M20) tak aspoň nedávejte všechny starty na dno údolí. Tohle by bylo dobré pro dospělý mistrák, ale třeba se taky jednou naučíte stavět i pro děti. :o) A z těch skleněných medailí, co byly přichystány pro každý závod, si zasložíte taky jednu pro sebe...


4. 6. 2012
Další klasika se nabízela v neděli u Svitav - robáci tady ctí krajské uspořádání, takže to byla východočeská oblastní soutěž (i když Svitavy samy jsou "moravské" a po zemské hranici jsme se mohli proběhnout mezi kontrolami 4 a 5, i pěkný mezník ladně překročit a cestou k němu zas přeskočit "stružku" Svitavu - to jen tak na okraj :o). Škoda postupně narůstajícího skluzu, pro který (navíc s vidinou hrozícího deště) nakonec nedošlo na odpolední foxoring, ale za dané situace to bylo rozumné rozhodnutí. Ideální byla nová mapa z loňského mistrovství ČR žáků, to je na oblastce nadstandard. Dopolední osmdesátka s tratí tak akorát, i když leckoho prohnala po lese různá síla vysílačů, aby pak jen kroutil hlavou, jak se dalo skoro vše oběhnout pěkně po cestách (viz mapu s tratí, 145 kB). Netradičně linie na stejném pásmu - pro nejmenší děcka tak s prvky bojovky "poznej ten správný signál", ale co jsem tak slyšel, chytil se i někdo dospělý :o) Dvanáctky měly naštěstí koridor i své kontroly opačným směrem než linie (taky vcelku rozumné). A aby toho prckové neměli málo, odpoledního času se chopil pardubický dorost a bez druhého závodu tak mládež nezůstala - na kros po fáborkách původně pro pár liniářů se postupně nabalili další a starší. Výsledky krosu se asi na webu neobjeví, ale výsledky hlavního závodu čekejte v kalendáři ardf.cz.
P.S. Ve zmíněném kalendáři se objevily výsledky z Bělče na začátku května. Hurá, a kdy tam bude Česká Třebová, Bílovice, tento víkend?


Dlouhá díra mezi olomouckým a beskydským nároďákem letos uvolnila místo pro znovuzrození čtvrtého oblastního dvojzávodu na počátku června. A protože jarní soustředění se v tomto roce konalo zatraceně daleko za obzorem jižní Moravy, vrcholí tu jarní sezóna po třech měsících samostatnými oblastními přebory. Rovnou řeknu, že tento model budiž inspirací i pro další roky. Protože je sice pěkné, že jarní sezóna v oblasti začíná už v půli března, ale když pak končila začátkem května... Zkrátka díky za připomenutí, že má cenu dělat lokální závody taky pro další lidi vedle dospělých a mladých reprezentantů, jejichž výběrové akce jinak vykrývají kalendář docela nahusto - sice se nemůžeme divit, pokud závod na konci jara není ve většině kategorií soubojem nejlepších, ale (1) oblastky se nedělají kvůli elitě, ale pro všechny, a (2) jak ukazují výsledky, v leckteré kategorii se ta oblastní elita sejde i tu. :o)
Stručně k faktům: jihomoravské oblastní přebory na klasické trati v roce 2012 v prostoru z mistrovství světa 2004 (nové oplocenky na postupech dokresleny na vzorové mapě). Tentokrát v jižní části mezi Kuničkami a Němčicemi, do které tratě MS až tolik nezavítaly, ale pro "dvojkový" závod je přece jen přiměřeně kopcovitá. Pohodový průběh, přiměřené délky, sice oba závody prakticky ve stejném prostoru, ale to je logická daň za centrum na kraji mapy - a když člověka poslal startovní koridor pokaždé na jinou stranu, tak mu skoro ani nepřišlo, že tudy už běžel, jen v protisměru. Díky Hažmukům a spol., tady je stránka závodu a tady mapa s tratěmi (131 kB). Než se objeví výsledky, zmiňme aspoň mláďata - v M12 suverénně vládne Domča Šrom (zde v zádech s Vildou Hrubým a Kubou Hroudou), v M14 ráno Žáček, Bžatek, Priessnitz, Kinc a odpoledne přesně opačné pořadí, v šestnáctkách nemají konkurenci Vašek Hrubý a Kačka Bžatková.


26. 5. 2012
Druhý z místních přeborů na krátké trati, tradičně v podvečer pracovního dne, hostila 21. května oběhaná, ale pořád dobrá Vojanka nad Bílovicemi. Málokoho překvapí terén, ale trochu jiná trať (101 kB) - pro děcka "hnízdo kontrol" v severní části, pro starší pak s přeběhem za Melatín a dá se říci, že trend "krátkých tratí" s časy odpovídajícími spíš klasice úspěšně pokračuje. :o) Tady je stránka závodu.

14. 5. 2012
A chčije a chčije... Ale přiznejme nebesům ke cti, že než došlo na start východočeské oblastní soutěže u České Třebové, tekla voda vlastně už jen se stromů.
I tak byl ale dvoumetr v mokrém lese pěkně výživný - oni to snad ve východních Čechách ani jinak neumějí. :o) Je zkrátka výhoda této oblasti, že jako jediná v republice má dost aktivních oddílů na to, aby vykryly jarní sezónu několika oblastními závody - tradičně tak je vždy jen jeden závod a může to být pořádná klasika. Z mapy to možná nevypadá, ale i bez jedné kontroly (viz trať, 136 kB) bylo optimum nějakých 7 kiláků a skutečnost o něco víc...
Jen tak mimochodem, můžeme srovnávat s výsledky dvoumetru v témže lese na mistrovství ČR žáků 1994 - tenkrát byla mapa aspoň nová, ale myslím že dosažené časy se moc neliší od těch letošních. :o) /Jen se nám obměnila jména, někteří trochu zestárli a většina tehdejších hvězdiček zmizela v propadlišti dějin./
Ostatně když už jsme u žáků, tak na druhé straně města, pár kilometrů odtud, měla od pátku do neděle soustředění ŽDR. Docela mě překvapilo, že tento závod nebyl zařazen do programu soustředění, a myslím že je škoda nevyužití takové možnosti. Nebo je nás tolik, že se vyplatí, aby různí lidé stavěli různé tratě kousek od sebe, každou pro 20-30 lidí?


Předchozí víkend se do východních Čech přesunula skoro celá jižní Morava (vlastně se dá říci skoro celá Morava, protože kromě bílovického Radiosportu jiné oddíly ve větší míře závody nevymetají). Běleč nad Orlicí tak hostil s "domácími" východočechy docela slušnou konkurenci - jen na výsledky si asi musíme ještě počkat, v kalendáři AROB, na pardubické ani bílovické stránce je zatím nenajdeme.

2. 5. 2012   (odkaz doplněn 3. 5.)
Moravské jaro začlo u Olomouce. Proč moravské jaro? Inu jednoduše - letos se celostátní závody v první polovině sezóny odehrají na východ od zemské hranice Všechny dokonce v severní polovině Moravy (neřkuli ve Slezsku).
Po přesunu dlouhé trati na podzim (ten zas bude komplet v českých lesích) je O-sport Cup úvodní soutěží Českého poháru 2012. Letos bez velkých kopců, jaké nabídly v minulých letech Chřiby či Vizovicko, i bez doprovodných akcí - zkrátka dva normální závody v normálním lese.
Po loňské "chuťovce" na Tabarkách letos O-sport zvolil opačné pořadí závodů - v sobotu mistrovství ČR na krátké trati na dvoumetru, navíc s (pro KT netypickým, ale rozumným) limitem 120 minut. Přiměřeně velký prostor mezi Lošovem a řekou Bystřicí s dobře umístěným startem - sice relativně dole, ale s jasným výběhem nahoru do prostoru. Zajímavý závod na volbu pořadí i postupů, pro delší tratě vychytávka ze zelenou hradbou na východě - viz mapu s kontrolami (97 kB).
Nedělní klasická trať v pásmu 80 m, řekněme spíš zkrácená klasika - jednak mapa Fort je tak akorát, delší závod by tam stavitel těžko natlačil, a za druhé je to druhý den, den odjezdový a nikdo asi nemá zájem, aby se závodníci toulali po lese moc dlouho. To je samozřejmě stabilní problém sportu, ve kterém nemá cenu členit věkové kategorie ještě dle výkonnosti, a tak se na stejné trati setkává elita s "turisty" a buď si ti druzí vychutnají limit nebo první budou v cíli za tři čtvrti hodiny - tak jako tady. S hodnocením "pěkná trať na volby postupů" se budu opakovat, ale je to tak (viz též mapu s tratěmi, 162 kB).
Co může člověk opakovat takřka totálně, to jsou jména na předních pozicích. Gomzyk nebo Oma, Gomzyk Omová, za nimi Lněnička, Voráček, Krčálová, Procházková, v neděli se vmáčkla Fučíková. Podobně i v jiných kategoriích, celkem 9 závodníků si od Olomouce odváží double - viz přehled vítězů: D12 Filová, D14 Papežová, D16 Bžatková, D19 Horová / Léharová, D35 Šimáčková, D50 Voráčková, M12 Unčovský / Šrom, M14 Priessnitz, M16 Hladík / Šimáček, M19 Šimáček, M40 Žáček / Hrouda, M50 Čufer, M60 Blomann / Sukeník.
Kompletní výsledky k nalezení na stránkách soutěže a obsáhlý článek z oddílového pohledu na stránkách Radioelektroniky Cheb.
P.S. Co jsem tak zaslechl, někomu nechutnala ráno kaše, pro někoho zas byl v poledne řízek moc tuhý nebo moc osmažený ... já teda nevím, normální dobré jídlo, tak co všichni máte? Nebo radši příště dvojzávod bez jídla a žerme si každý co chceme?


22. 4. 2012
Krátký výlet k Jičínu, kde turnovští nabídli poslední závodní test před startem celostátních soutěží - východočeskou oblastku na dvoumetru. Klasika jak má být (mapa s tratí, 173 kB) a stejně jako loni v létě roste pro leckoho v Řáholci bludný kořen...

Jižní Morava potrénovala už ve středu na krátkou trať na témže pásmu - no, podle časů pro leckoho spíš klasika na poloviční relace. Jak se to říká, těžko na bojišti...? :o) Tady je stránka závodu (přebor jen okresní, ale to je detail).


5. 4. 2012
Netradičně již na přelomu března a dubna prověřilo síly adeptů národního týmu výběrové soustředění reprezentace ROB. Oblast kolem Nesměře znali mnozí z loňského mistrovství v OB na krátké trati (pro připomenutí mapy, 204 kB), na úvodní osmdesátku se zajelo na Mařenku, známou z Podzimní lišky 2010 a pro jihomoraváky i z oblastních přeborů (taky mapa, 190 kB). Jednou větou:
- pátek: Ranní závod sice vytěžil většinu mapy Mařenka, ale i tak pro nejlepší letecký den mírně přes 40 minut. Jako předkrm pro odpolední kros to ale docela stačilo, tam běžecky všem vytřel zrak dorostenec Pavel Hladík, mezi ženami nemá konkurenci Miška Gomzyk Omová.
- sobota: Dvoumetr s fintou fň, sice na soulepu map, ale trať jen na levém břehu Oslavy - i druhá klasika se dala zaběhnout za 40 minut, ale taky o hodně déle... Odpolední sprint ve "světlezeleném" prostoru s omezenou viditelností pak s tuhnoucími nohami nebyl tak úplně sprintem (20-30 minut).
- neděle: Třetí den už je evidentní, kdo na to má a kdo má dost, dopolední orienťák už s prořídlým startovním polem a docela velkými rozdíly v časech. Odpoledne kratší foxoring (kolem půl hodiny pro nejlepší), místy s větším problémem jak naladit kontrolu než s mapou či nohama.
Sečteno: nebyly letos tak extra kopce jako vloni v Podkrkonoší a i některé tratě přece jen o trochu kratší, ale na druhou stranu šest závodů ve třech dnech, takový záhul výběrové soustředění nepamatuje (přinejmenším v posledních letech). Přidáme-li zdravotní problémy nebo pracovní zápřah, které nedovolily absolvovat celý program i některým z těch, kdo na Nesměř přijeli, vypovídají celkové výsledky spíš o výdrži a odměnou za houževnatost je pro většinu lidí zařazení do užšího kádru národního týmu.
Tady je stručné zhodnocení (výběrový masakr :o) na stránkách reprezenatace, přehled výsledků a aktuální kádr reprezentace.

Les dvou tváří - krásný mechový smrčák pro dopolední dvoumetr a typicky "brněnská" směs porostů pro odpolední osmdesátku. Po ránu pohodové proběhnutí (pro nejlepší skoro až krátká trať), odpoledne pak pořádná porce krpálů nad Bílým potokem. Taková byla 2. jihomoravská oblastní soutěž 25. března u Javůrku.
Čtyřicátník Fučík zatím v oblasti marně hledá konkurenci a jak by také ne, když z "pravých" M20 byste tu na startu nepotkali ani jednoho. Dvojkou dne je stejně starý Šindelka, na osmdesátce se pak prosadí junior Šrom, kterého Karel doběhne až na poslední lišce. Mezi děvčaty po ránu všem uteče o parník Terka Skládanková, odpoledne se seřadí v těsném sledu Hanka Fučíková, Ája Moučková a na stejné trati běžící Kačka Bžatková.
Tady je pár fotek (Petr Matula), tady mapa s tratí (294 kB) a tady stránka závodu.


16. 3. 2012
1. jihomoravská oblastní soutěž, sobota 10. března, Hořice nad Blanskem. Kopce jako asi všude kolem Svitavy nad Brnem a navenek čistý les, místy však při zemi pěkně zarubaný podrostem či ponechanými větvemi. Místy znatelné změny porostů od doby vydání mapy, rozsáhlé paseky či nová oplocenka. Tratě přiměřené, kontroly většinou na pohodu, některé trochu schované a dvoumetrová 1 na drátěném plotu - no nevím, když ji berou i nejmladší děcka... Zázemí ideální se stolkem, prolézkami a hospodou, co víc si přát. Tady jsou fotky (Pavel Krejčí), tady mapa s tratí (146 kB) a tady stránka závodu.

Sobotní oblastka byla prvním krokem do závodní sezóny i pro národní tým, který následně potrénuje v okolí Blanska celý příští týden. V relativně komorním obsazení (ale ženská a juniorská špička prakticky kompletní), dopoledne obvykle závod klasické délky, po obědě kratší tréninky, technické vychytávky, relax, rehabilitace, večer případně nočák. Tady je ukázka pár tréninků ze začátku týdne (458 kB). Od pátku se připojuje výběr žáků a dorostu (ostatně pár mladých nadějí už tu je s juniory) a kolotoč robáckých akcí se roztáčí naplno... Za týden čeká jižní Moravu druhá oblastka a na konci března pak reprezentaci první ostrý test - výběrové soustředění u Velkého Meziříčí.


6. 3. 2012
Klobouk dolů před drsňáky, kteří po čtyřech hodinách na plzeňských Skrýších vyrazili v neděli na "o něco kratší" výklus za Prahou - a že jich nebylo málo. Tentokrát na skoro nové mapě (8 let, ale skoro vše sedělo), kterou nejdelší trať prokřižovala opravdu důkladně - orientačně nic extra, spíš běžecký dostih občas s vrchařskou vložkou, sem tam se dalo získat či ztratit na volbě postupu, prostě tak akorát na zimní ligu. Taková byla Svatá Juliána, předjarní závod vrcholící Pražské zimní ligy. Tady je stránka závodu a tady mapa s tratí (183 kB). A vítěz ať se nediví, že místo něj vyhlásili druhého, třetího, čtvrtého - když startuje na vymyšlené jméno a zfalšuje i rok narození, tak co by chtěl, ne? :o)

Kdo si ve čtvrtek večer (8. 3.) udělá chvíli, nenechte si ujít film Silva Gabreta s přednáškou Co vyprávějí šumavské smrčiny? (Tady je pozvánka; selže-li přesměrování, zkuste tady.) Silva Gabreta je výborně udělaný snímek o tom, jak vyrůstají, zrají a umírají stromy v horském lese, že kůrovec tam byl, je a bude a že i "mrtvý les" pomůže tomu, aby pod soušemi postupně vyrostl nový porost. Film zpracovaný ještě za starého vedení NP Šumava, který se po výměně na vrcholných postech stal (s trochou nadsázky) "filmem trezorovým".

A ještě jedna reklama: zítra (7. 3.) startuje demagog.cz - web, na kterém se můžete přesvědčit, do jaké míry politici v mediálních diskusích mluví pravdu, celou pravdu a nic než pravdu. Už na podzim máme zas další volby, tak ať se hezky vybarví...

20. 2. 2012
Proklínám den, kdy se na webu objevil odkaz na ARDF The Game. Sbohem práce, sbohem rodino... :o)

4. 2. 2012
Nejlepší předpověď počasí mívala Česká televize. Minulý čas je bohužel na místě. Který magor vymyslel, že během těch pár minut si "rosničky" budou vykládat s moderátory hlavních zpráv, ukazovat fotky námrazy co poslal X. Y. z Horní Dolní a pro všechny pičovinky okolo pak nestíhají pořádně ukázat vlastní předpověď? Běžte se vycpat! (Nebo lépe - vraťte předpověď na konec zpráv, kde nebude muset skončit v 19:00:00...)

1. 2. 2012
Tuhle stránku píše rejpal, co většinou něco zkritizuje, tak teď jedna pochvala: Před rokem se v plánu bystrckých investic objevil chodník podél ulice Pod Dědinou - přesně té ulice, po které musel člověk jít, mířil-li po svých z horní Bystrce k přehradě. Rok s rokem se sešel a nový chodník je na světě - z oblasti "centrálního parku" už se dá dostat dolů nejen podél Páteřní (kde byl chodník položen před pár lety, ideální spojení od Kubíčkovy), ale teď i nejkratší cestou. Díky!

18. 1. 2012
Dost dobrá nedělní klasika Ondry Novotného - tady je mapa (301 kB; kdo si to chce ještě zaběhnout, ať nekouká :o).
Omluva, leč nutná změna - další klasika na Katově bude 29. 1. dopoledne, viz rozpis.