h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 1 0

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


O prázdninách 2010 měl Hroudokaps také prázdniny ... které si protáhl do konce roku.

22. 6. 2010
Vloni jsme ME žáků v ROB pořádali doma a měli jsme na vrcholu hodně silný ročník - ideální kombinace, která vedla k tomu, že Češi tento šampionát doslova ovládli. Na letošní mistrovství Evropy žáků na Slovensku jsme tak sice jeli v roli obhájců skoro všech titulů, ale přece jen asi s nijak přehnaným očekáváním.
Jsou nakonec výsledky úspěchem nabo zklamáním? Nebo něco mezi? Máme mistra Evropy v osobě Jakuba Šroma (sobota, 80m), máme stříbro a bronz družstva kluků a stříbro dívek, k tomu "brambora" Kačky Bžatkové z pátečního dvoumetru. Po medaili sahal i Martin Šimáček v témže závodě, kde nakonec "odumírající" vysílač nenašla většina závodníků (holky ho naštěstí nebraly), ale výsledky platí (rozhodnutí ala Pezinský demižón, ale tady v podání mezinárodní jury) a v družstvech mají "plný počet" jen první dva týmy.
O jediný bronz za námi jsou nakonec v hodnocení národů Slováci se zlatem družstva kluků a stříbry Adama Krále a Katky Košutové; celkově mistrovství ovládli Rusové (3-0-5, dva individuální tituly pro Jekatěrinu Smirnovu) před Ukrajinci (1-3-2), na medaile pak dosáhli ještě Litevci (1-1-0) a Poláci (1-0-0, zlato z dvoumetru bere Mateusz Deptulski).


V docela pěkném a hlavně většinou čistém lese u Veverských Knínic (skoro by se člověk až divil, kde se bere mezi obvyklými zarostlinami brněnského okolí) skončila jarní část moravského B-žebříku v OB. Snad k celkové spokojenosti pořadatelů i závodníků (i když v sobotu pár lidí zanadávalo na místo, kde stavitel úplně nepochopil mapaře) nejen z Moravy - zatímco u nás šlo jen o "béčkový" dvojzávod, pro Slováky byl součástí národního žebříčku a na výsledcích to bylo leckde poznat. Více na stránkách závodů.

14. 6. 2010
Finiš o dvě sekundy, po kterém se zase rozhoří diskuze o tom, jak komentátor ovlivnil závod a pomohl dobíhajícímu k titulu? Kdepak, jen povedený žertík bratrstva oční bulvy na cílové věži - Chrobák ve skutečnosti poráží Binga o 40 sekund a "smrtící sestavu" tak nakonec nepředstavují sólově dobíhající Šedivý, Smola a Procházka (tomu ztráta půl minuty na Binga stačí na bronz), ale trio Chromý, Kozák, Holas. Ostatně Chrobák už v předvečer finále zmiňoval, že mít Osina před sebou je dobré nasazení, a ve dvou (resp. ve třech) se to fakt lépe táhlo.
Ale zpátky na začátek - anebo rovnou o tři roky zpět. Kdo tehdy běžel mistrovství ČR na úbočí Příčného vrchu, mohl mít docela dobrou představu o tom, v jakém lese se poběží i o letošní tituly na krátké trati. Podhorský les, nerovná podložka, rozsypané kameny, sem tam bordel pod nohama, až se člověk diví jak "rychle" se dá běžet v "bílém lese". Už podle jmen mapařů (Borůvka, Horký) se dala čekat slušná míra generalizace - pravda, kdyby jí nebylo, tak se v kamenech asi ztratíme, no a s porosty se člověk nakonec taky srovnal a zvykl si, že světle zelené radši oběhnout.
Trochu zamrzí mušky typu světliny v hustníku (docela výrazné na to, aby v mapě byla) hned vedle objektu kontroly, když v mapě je jediná světlina o kus dál na kraji kroužku (neděle, kontrola 9), ale celkově osobně pěkný dojem z tratí obou dnů. Různé názory bylo možno slyšet na jejich obtížnost, pro někoho byla těžší trať sobotních rozběhů, pro jiné nedělního finále, některé kontroly až dost zašité, jiné naopak viditelné z náběhu (Ďunďa může potvrdit to, co zmiňuje Béďa, na stavbě se opravdu podíleli dva a v některých smyčkách se pak nabíhalo na kontroly z opačných stran).
Výsledky chlapů už byly zmíněny v úvodu a zatímco brněnský tandem spolu prolétl závěr tratě, holky dobíhaly hezky po jedné a pořadí Radka Brožková, Duchová, Dočkalová moc překvapení nepřineslo. O ta naopak nebyla nouze v některých mladších kategoriích, jak si můžete přečíst také u Bédi nebo dopodrobna na stránkách závodů; tady pak máte vzorek map s tratěmi (353 kB).
P.S. Kuloární zprávy hovoří o tom, že původní idea byla prodávat sponzorské pivo značky Konrad po pěti korunách, ale od tohoto úmyslu pořadatele odradila zřejmě oprávněná obava, jak by to na místě vypadalo po pár hodinách a o kolik by pak možná poklesl počet reálně odstartovavších ... ostatně i v pokynech uvedený zákaz nocování na shromaždišti měl asi kořeny v podobné obavě o podobu centra závodů v neděli ráno. :o)


31. 5. 2010
Za dva týdny odjíždí tým českých mláďat na východ, mistrovství Evropy žáků hostí poprvé Slovensko. Půlka loňské sestavy (až na Martina Šimáčka všichni medailisté) mezitím přešla do juniorů - o medaile se tak bude prát dosti omlazené družstvo, ve kterém letos hrají prim reprezentanti z Bílovic. Těch je ve výběru hned šest: Kačka Bžatková, Verda Fráňová, Martina Dvořáková, Kuba Šrom, Robert Polák a Vašek Hrubý; vloni nejúspěšnější Pardubice zastupují Petra Sádlová, Martin Šimáček a Pavel Hladík, Cheb Anna Oplová a z pozice náhradníků tuto desítku doplňují Bára Matoušková (Fox-klub Praha) a Dalibor Bakala (Liberec).

28. 5. 2010
Včerejší předvolební rozhovor, který teď frčí na YouTube? Nic nového pod sluncem, všichni jsme tak trochu ...... :o) /a Hrouda tak trochu pirát, už ani neví kde ten obrázek ukrad.../

27. 5. 2010
Když v něčem jede Šlégr, zapojí se i Jágr - nene, to není novinka letošní předvolební kampaně, kde už jsme to jen viděli ... no jasně, jeden z povedených dílů Zeleného Raoula! :o)

25. 5. 2010   (doplněno 27. 5. 2010)
Když je na dvoumetru (a ještě k tomu v jen jemně zvlněném a vlhkém lese) vypsána krátká trať, vůbec to nemusí znamenat, že bude krátká. Jedinou jistotou na mistrovství ČR na krátké trati tak můžou být půlminutové relace a ostatní už jen záleží na tom, jak se stavitel trefí do schopností závodníků. (Nebo závodníci do představ stavitele?) A pokud se netrefí, může se leckdo divit, s jakým časem se dá ještě vyhrát nebo se postavit na bednu.
Je fakt, že úplná špička do Žírovic nedorazila, ne snad že by to bylo na západ Čech daleko (někteří absentující reproši dojedou na navazující soustředění), ale kolize s orienťáckými štafetami udělala své. (Přesun termínu s ohledem na volby už byl komentován i na tomto místě.) Každopádně se ukazuje, že pokud stavitel tratí dopředu přesně neví, pro jakou konkurenci trať staví, hodně těžko se trefuje i v pravidlech zmíněná tolerance (pro dvoumetr 30 %). Ale kdo ví ... tady totiž moc neplatily žádné předpoklady, malí vyučovali velké, mladí staré anebo taky naopak, aneb třináctky, šestnáctky či padesátky by si v pohodě namazali své teoreticky rychlejší "soupeře" z vyšších kategorií (troufám si tvrdit že i přes rozdíl v tratích).
Zatímco před sobotní "krátkou" :o) se mezi závodníky diskutovalo, zda něco bude za tratí (odpověď na tento otazník dal hned na startu zašrafovaný prostor), v neděli už stála otázka jinak: kolik toho bude za tratí a jak moc v těch respekt budících bažinách. Míra Vlach nakonec všechny víceméně ušetřil bahenních lázní a jestliže krátká trať byla dlouhá, klasika byla naopak docela krátká. Možná až moc, sice chápu že třeba nechtěl strkat kontroly úplně ke krajům mapy, ale takhle se klasika od KT lišila vlastně jen minutovými relacemi. Na druhou stranu uznajme, že tato "kratší klasika" nabídla zase docela zajímavou volbu pořadí, která nebyla jednoznačná, ale přece s jednou optimální variantou.
Nakonec jde možná jen o postesk člověka, který brečí, že v lese pobyl moc krátce, zatímco běžci v dětských kategoriích by vám zřejmě řekli něco jiného - pro ně start a cíl na opačných koncích mapy znamenal (i s druhým "přiblíženým" startem pro desítky) trať docela dlouhou a taky ne vždy jednoduchou. Nakonec je ale většina asi ráda, že se v rozumnou dobu doběhlo, ve čtvrt na tři zatleskalo vítězům a tradá domů "z konce světa" nebo, chcete-li, od kořene toho šulínku, co strkáme mezi Sasy a Bavory. :o)
Při neúčasti absolutní špičky ovládli hlavní kategorie Lucky Procházková s Dundrovou a dvakrát Marek Brož, zatímco juniorským kategoriím vládnou Pardubice a double si připsala Pavla Horová (jen pro zajímavost, v nedělním závodě se prvních pět juniorek srovnalo v rozmezí půldruhé minuty a pořadí na 2.-5. místě se zcela obrátilo na doběhu od poslední kontroly).
Závěrem jednou větou: Chebští pořadatelé ukázali, jak udělat závod s více vysílači bez nutnosti přelaďování mezi frekvencemi. Nemám teď až tak na mysli sobotu (bylo celkem jen 5 kontrol a Mirek předem avizoval, že na dvoumetru s půlminutovými relacemi druhou frekvenci dávat nebude), ale nedělní klasiku, kde měly kategorie MD16 a MD20 "rychlé" vysílače a ostatní "pomalé". V podstatě obdoba "dvojpásmového" závodu na jednom pásmu - jak jednoduché...
Stránka soutěže, mapy s tratěmi: sobota (133 kB), neděle (215 kB) a stránka online výsledků, které byly hnedle z cíle přenášeny na web (a až se vychytají mušky, vydrží tam i do dalších dnů :o).

Ostatně kdo v pondělním vytrvalém slejváku absolvoval v Brně "krátkou trať", na kterou nejrychlejší potřeboval 75 minut, měl za sebou dobrý trénink a v sobotu už ho nemohlo nic překvapit. :o)

A jestliže v Brně se běželo jen "ve sprše", na pražském přeboru o dva dny dříve jste se mohli regulérně vykoupat v bouřících tocích, ve které se změnily tenké modré čárky na mapě. :o)


17. 5. 2010
Opět na osmého května, letos už jen se dvěma závody v neprodlouženém víkendu - to byl O-sport Cup, představující druhé kolo Českého poháru v ROB pro juniory a dospělé a první pro žákovské kategorie. Tentokrát na Ptenském žlebu, přičemž prostor mapy oba závody tak akorát ideálně vytěžily.
Stručně v pár větách: Normální středomoravský les, středně kopcovitý a nijak extra zarostlý, jen místy s podrostem co tahá za nohy. Sobotní dvoumetr občas měřící dobře a sem tam taky ne (start docela nízko, první zaměření nemuselo být zásadní), možná víc než jindy to chtělo držet se pravidla "měřit při každé relaci". Mistrovství ČR na krátké trati v osmdesátimetrovém pásmu jakožto hlavní závod až v neděli, bez nějakých záludností (jen pro desítky docela dlouhý přeběh od startu k cíli), pořadí ve většině případů nebylo jednoznačné a chtělo to zvolit variantu. Tady jsou stránky soutěže a tady mapy (sobota, 258 kB; neděle, 178 kB).
Co první květnový dvojzávod ukázal v jednotlivých kategoriích? Holky desítky: o výhru se přetahují Katka Papežová s Aničkou Chmelařovou, ale chtělo by to příště trochu silnější konkurenci. Třeba takovou, jakou mají kluci desítky, kde zatím vládnou Bílovičáci v čele s Honzou Priessnitzem, kterého v neděli zařízl Dominik Šrom.
Holky třináctky: pěkně nevyrovnané výkony, v sobotu vítězí Sádlová před Bžatkovou, v neděli Košutová před Fráňovou. Naopak mezi kluky je nejlepší trojice zřejmá, o výhry se podělili Karel Vobořil a Martin Šimáček, vítezi pokaždé sekundoval Jakub Šrom.
Holky juniorky: podobně nevyrovnané jako třináctky, v sobotu Marečková před Lehárovou, v neděli Lněničková před Horovou, takže nakonec nejvíc radosti do Pardubic. Zato junioři se hned první rok sklánějí před Ondrou Šimáčkem, první den spolu s Romanem Borovičkou vypráskali zbytek pole o osm minut, napodruhé už se o čtyři minuty urval Ondra sám.
Vetoši necht prominou, u nich by většinou šlo o opakování starých známých jmen, která si můžete přečíst ve výsledcích, a na závěr si nechme (tak jako při správném vyhlašování) hlavní kategorie.
I když slova o opakování starých známých jmen by se tady snad nejvíc hodila na nejlepší dámy - nejen že se na prvních dvou místech objevují tytéž tváře jako před rokem (jen s trochu jiným sestřihem :o), ale v obou závodech si bednu rezervovaly stálice Miška Gomzyk Omová a Verča Krčálová a s nimi možná trochu překvapivě, ale po právu (konečně prodává své běžecké kvality) Lucka Procházková. No a jestliže v dámské kategorii putuje zlato dvakrát do Turnova, mezi pány si borci v modrých dresech vezou na sever Čech jned dvakrát double - suverénnímu Kubovi Omovi pokaždé "kryje záda" Andrej Gomzyk.
Tak uvidíme, jak si borci povedou v dalších měřeních sil, další národní žebříky čekají dva týdny po prvních a nominačky pro "velké" na konci června (naproti tomu žáci už by měli mít v tuto chvíli jasno, boje o jejich "Evropu" se vešly mezi oba nároďáky).
P.S. Na závěr ještě dvě pochvaly pro základní školu ve Ptení: První za zbylé porce, které po skončení výdejní doby kuchařky nehodily prasatům, ale závodníkům k volnému rozebrání, a druhá za večerní bufet pár metrů od spacáku - fakt nevím, co při takovémto servisu ještě koho táhne do nějakých hospod kdesi venku...? :o)


Že páteční mistrovství ČR v orienťáckém sprintu (dobrý nápad s upraveným logem, máte u mě bod :o) vyhráli Mrázek a Gregorová, stejně jako vše ostatní o právě skončeném zlínském víkendu můžeme najít na běžných o-stránkách a něco navíc i na stránkách denního tisku. A právě k tomu si dovolím drobnou odbočku.
"Prodat" orientační závod do tisku je někdy fakt pro silné nervy - nejde jen o to "aby něco napsali", ale aby to taky v rámci možností odpovídalo skutečnosti a podalo čtenářům reálný obraz. Myslím že Zlíňákům se to docela povedlo, viz odkazy na novinové články na stránce závodů, ke kterým lze ještě přidat krátký, ale dobrý rozhovor s Honzou Mrázkem.
V různých médiích ale můžeme číst i docela protichůdná tvrzení - zatímco zlínská MF Dnes ledabyle konstatuje: "Závodník brněnských Žabovřesk, který začínal ve Zlíně, chtěl v důvěrně známém prostředí svou úspěšnou sérii rozšířit.", Zlínský deník uvádí tuto informaci poněkud na pravou míru: "Přitom podle rodáka z nedalekého Fryštáku nehrála znalost prostředí roli. „Nikdy jsem tady pořádně nebyl. A když si jdete na náměstí koupit boty, tak vám to nepomůže,“ srovnal Dlabaja." Taktéž pro tvrzení "Navzdory pozitivním ohlasům se v baťovském areálu v nejbližších letech žádný závod nepoběží. Taková jsou totiž pravidla orientačního běhu." asi v žádných pravidlech oporu nenajdeme; "největší seriózní noviny v ČR" (jak hrdě hlásá titul internetové verze) si holt trochu přimýšlí...
No a pohled "jedné z účastnic" raději nekomentovat - jako studie "jak vidí orienťák laik, který o tomto sportu ví úplný kulový" by se to dalo brát, ale pokud si z takového článku veřejnost udělá obrázek "jak vypadá závod v OB", jde o službu vpravdě medvědí.
P.S. Aby nedošlo k mýlce, předchozí řádky upozorňující na některé ptákoviny rozhodně nejsou namířeny proti novinářům a už vůbec ne proti pořadatelům, kteří ten tiskový servis dokáží zajistit. Jen si zatraceně dobře uvědomuji, že za situace, kdy novinář potřebuje mít brzy večer hotový článek, aby ho stihl vměstnat na stránku, než půjde vydání do tisku, zatímco pořadatelé mají mezitím dost své práce na to, aby ještě zajišťovali autorizaci a vychytávání nepřesností (k čemuž je už novinář vůbec nemusí pustit, to by asi sotva něco dodělal v termínu, kdyby mu do hotové práce zas někdo rejpal), se sport - a zdaleka teď nemyslím jen orienťák - asi musí smířit s tím, že občas vyjdou nějaké bludy...


Zase z jiného soudku, konkrétně zpod křídel kačerské komunity: Klobouk dolů před partou, která před týdnem připravila víkendové GeoBrnění. Jednou větou, celá akce byla stejně vymakaná jako tenhle pamětní list (267 kB).

5. 5. 2010
V předvečer O-sport cupu máme na webu přehled přihlášených a nelze si z pohledu Brňáka nevšimnout jedné věci - kam se poděli dobří chlapi? Zatímco mezi něžnou polovinou startujících jsou stabilně dobré bílovické juniorky, na přeborech se blýskla Terka Skládanková a tady přibude Hanka Fučíková, mezi muži jsou při Karlově pořádání šance ostatních asi čistě teoretické. Nebo se pletu a za tři dny uvidíme?

29. 4. 2010
Neřeš první dojem ... bleee, oblastní přebory na Littneru, rovina na písku, co se tam dá vymyslet - takový byl první dojem při pohledu do propozic. Kdo ale na jihomoravské oblastní přebory nakonec přijel, myslím že nemusel litovat. Rozhodně čekal hezčí les než loni v Ruprechtově, převážně bory na "dunách", které daly i jméno nejedné verzi zdejších map, většinou čisto pod nohama, jen sem tam pár ostružin nebo vyšší tráva, jasně ohraničené hustníky a víceméně letecká rovina, kde člověka jen občas zbrzdí terénní vlna nebo hluboký písek na cestě.
Klasické závody byly tentokrát jednoduché na pořadí, i když na dvoumetru se ani někteří rychlejší nevyhnuli špatné volbě a časy (ne)utěšeně narůstaly; naproti tomu osmdesátka by možná zažila i trochu přidat, bez chyb se dala jít celá trať za 36’. Kontroly víceméně v čistém lese, což na druholu stranu vedlo k potřebě je občas trochu zašít, aby nesvítily na dálku ... no, "trochu zašít" - na adresu Toma M. zaznělo po závodě něco jako "XY se jednička líbila, ale ostatní tě chtějí kamenovat" ... přiznejme že lampion uvnitř pyramidy z klacků, to bylo dobré Bulharsko. :o)
Nedělní foxoring relativně krátký, komplet necelých 5 kiláků (všechny kontroly si zaběhly i holky), ale se dvěma závody v nohách už šlo vcelku o rozumnou volbu. Docela dobře nastavená hlasitost umožnila postavit některé kontroly i vcelku daleko od místa zákresu (řekněme až sto metrů od středu), ale s dobrou slyšitelností z kolečka a přitom neřvaly úplně na dálku. Jen si neodpustím námitku, že když už jsou použity jen kleště bez stojanů (při foxoringu samozřejmě bez lampionů), nemusely by se na dětských kontrolách zašívat do borových větviček. Sprint s trochu přetaženými časy u mužů, ale na druhou stranu dámy i třináctky zaběhly "ty správné časy", tak spíš byli nejlepší chlapi moc pomalí. :o)
Tady jsou výsledky (PDF) a mapy (210 kB) ze soboty a výsledky (PDF) a mapy (92 kB) z neděle (můžete srovnat rozdíly ve verzích map 2000 pro dvoumetr, 2003 pro osmdesátku a 2008 pro nedělní závody).


Sosna píše: "... okolí Aše, kde se v dříve desítky let lidem nedostupné oblasti pořádal západočeský oblasťák na mapě Kozina. ... Terén závodu byl jen trochu zvlněný, ale zato typicky západočeský. Převládal podmáčený les, klacky a podrost ze smrkového náletu. V tom pan mapař, stavitel a vrchní pořadatel v jedné osobě postavil často krásně zašité kontroly. ... Takže to byla dohromady taková orienťácká lahůdka, kde běh ani dohledávky nebyly zadarmo."
Takže se robáci mají za měsíc na co těšit, postaví i Chebáci krásně zašité kontroly? :o)

22. 4. 2010
Doplněk k víkendu: neděle patřila mistrovství Jihomoravské oblasti na krátké trati a ve sprintu. Dva krátké závody, v pohodě zmáknuté a sláva pořadatelům za to, že se sprint může běžet taky v lese. :o) Jen škoda stupidní povinnosti použít i pro lesní sprint mapový klíč šitý na míru běhání mezi barákama, člověk si musel zvyknout na to, že odpolední mapa vypadá trochu jinak než dopolední (ale mapař to naštěstí moc nepřeháněl, jen z normálních cest se staly široké hnědé).
Tady jsou stránky závodu, tady pak vzorek dětské trati (80 kB) a další mapy spolu s jiným pohledem na tento den, jakož i na shodnou dvojkombinaci na Hané den předtím, nabízí Maziho článek na stránce VBM.


Konečně pravdivý slogan pro letošní volby, ať žije únorová Mateřídouška! :o)
(Jen na okraj, skutečný volební slogan, kterému se dalo i věřit, byl k vidění před časem na billboardech ... "dobrý den je, když si vyprávíme pohádky", pamatujete? :o)

19. 4. 2010
Souběžně s orienťáckým mistrovstvím ČR na dlouhé trati se běžela u Liberce dlouhá trať v ROB a byla letos pěkně výživná - jak ostatně svědčí časy, které si můžete prohlédnout ve výsledkové listině z tohoto závodu a večer předtím konaného mistrovství ČR v nočním ROB. Pro ilustraci jsou tu i mapy: noční a dlouhá trať.

17. 4. 2010
Po sedmi letech zamířila česká elita na Hřebeny nad Mníškem a opět s cílem užít si zdejší les měrou vrchovatou. Tehdejší dvě klasiky letos střídá Mistrovství ČR na dlouhé trati. Někdo možná zas někde napíše, že to byl „takový větší oblasťák“, ale kvalitu mistrovství dělá terén a tratě – a ty bych řekl že za to stály.
Terén dvou tváří - v horních partiích docela rychlý, dobře běhatelný les s většinou jasně ohraničenými porosty a jen sem tam nějakými větvemi pod nohama. Směrem k Řevnicím pak řada prudkých svahů, terénní detaily, skalní oblasti a v hojné míře kamenná pole, kde se člověk hned zpomalí o pár minut na kilák. A buďme rádi za slunce, nechci domýšlet jak by se tu běhalo kdyby lilo tak jako v týdnu. (No jak, jak? Ještě pomaleji, jak jinak... :o)
Snad jediné námitky by se našly k čitelnosti vrstevnic v kamenných pasážích, kde černá místy dominuje tak, že reliéf jde jen těžko z mapy vyčíst. Pokud jsou v reálu dominantní terénní tvary, zatímco v mapě skály a "rozsypaný mák", jsou z toho místy dohledávky na náhodu - možná by nebylo od věci použít tmavší odstín hnědé, byť třeba ne zrovna předpisový.
Co hlavní kategorie? Dobře rozhozený hromadný dostih - jedna farsta, druhá farsta, třetí farsta, okruhy ... startovní pole se tak docela rozředilo už po pár kontrolách a jen sem tam pak rozhodoval finiš, pokud se někdo ve společném závěru zase seběhl. Výrazně se urvaly první holky, Martina Dočkalová, Šárka Svobodná a Eva Kabáthová s několikaminutovými odstupy. Mezi chlapy odstupy znatelně menší a vládnou ti samí co v minulých letech - Losman oplatil Kozákovi loňskou porážku, třetí flek vyválčil loni zlatý junior Dan Hájek.
Tady jsou stránky závodu, tady pak vzorek mapy s tratí (357 kB).


15. 4. 2010
Pár postřehů z výběrového soustředění reprezentace ROB:
Pátek: Docela propastný rozdíl v orienťáku mezi "A-týmem" a "zbytkem světa", ještě propastnější pak mezi juniory. Na druhou stranu je fakt, že o naskočení do výběru usilují patnáctiletí bažanti - tak ať se jim daří a ten odstup se co nejdřív zmenší! V krosu už jsou síly vyrovnanější, i když špičky vládnou i tu docela s přehledem (zvlášť když někdo přijede čerstvej, co Baier? :o).
Sobota: Speciální soukres, mapa (304 kB) naservírovaná přímo pro tento závod, design a reklamy nezapřou provenienci ZBM. Jen měřítko je asi 1:16500 a avizovaná revize 2008 v mapě není, ba ani revize 2007 - co naděláš, chybička se vloudí. Stejně víc než změny v mapě anebo krupková přeháňka dává mančaftu zahulit pořádně dlouhý dvoumetr - možná i trochu přepísknutý, přece jen už mají v nohách dva včerejší závody, leckdo vytěží limit do mrtě a nemít všechny kontroly dnes vlastně není ostuda. Vítejte v repre, takhle vypadá těžká trať.
Neděle: Hmmm, Andrej se nepáře ani se svými vrstevníky (pro neznalé: Andrej Gomzyk od zimy vstřídal Jožo Šimečka ve funkci trenéra nároďáku) - kdo včera protáhl občerstvovací aktivity přes večerku, ten dnes nestartuje (čtyři z pěti tak nakonec běží jen dva závody ze čtyř). Nakonec i v lese to rychlejc odsejpá... Jen poznámka pro pár ne-závodníků: osoby, které nestartují v závodě, by se asi neměly pohybovat na trati, a už vůbec ne na dálku řvát "mám ji!" Co ty na to, zelený běžče s červeným a modrým doprovodem?
P.S. Proč se vlastně bydlelo na Suchém, když přímo v Blansku lze najít takové levné ubytování? :o)


Přebráno ze stránek Šumperského divočáka: Na Facebooku vznikla skupina Chceme se na závodech bavit. Chceme, aby komentoval Tonda Věžník!!!!, což jenom podtrhuje fakt, že jeho víkendový výkon byl perfektní, nenudil a líbil se.

Zase z předvolebního soudku (pár věcí, které už po síti kolují): Jedna krátká pohádka a poněkud méně pohádkový příběh o našem společném zadlužení.

A když už jsme u smutných témat, tak tomuto říkám reklama na pravém místě... (zdroj: http://www.lidovky.cz/mela-letet-do-katyne-na-posledni-chvili-to-odmitla-fvk-/ln_zahranici.asp?c=A100411_165830_ln_zahranici_hs)
K tomu poznámka Luboše Wintra:
Jj, automatická cenzůra a automatické reklamy zejména na Novinkách (ale i jinde) opravdu nemají chybu! Třeba mi to za žádnou cenu nechtělo vzít před časem příspěvek do diskuze, že se tam vyskytují vulgární výrazy. Znění (šlo o Zemana a ledvinovou koliku):
"To mě u tohoto pána udivuje, vždyť ledviny pravidelně a hodně proplachuje, spíše bych čekal ohnutá či prasklá játra."
Ať jsem hledal, jak jsem hledal, nic špatného jsem v tom neobjevil.
Teprve po diskuzi se správcem fóra jsem se dozvěděl proč:
"Ve slově proplachuje se objevuje seskupení písmen chuj."
Ať žijí automaty!

27. 3. 2010
Přiznám že 1. jihomoravská oblastní soutěž byla letos asi nejslabší za posledních pár let, alespoň mám ten pocit. Trochu nestíhačka před závody, nestíhačka v průběhu závodů, kde nakonec nevisely ani výsledky, na které pak ještě týden čekáte ... každopádně jako vždy dík všem, kdo pomohli. Z dopolední tratě asi nemohli být moc odvázaní dospěláci, byla to spíš trať pro děti s dvěma kontrolami navíc a přeběhem kolem startu - odpoledne naopak dalo víc zabrat dětem, tam to byla apriori trať pro velké a žáci neměli ani ty blízké kontroly zrovna lehké. Viz mapu s tratěmi (314 kB).
Jinak posun o dva týdny oproti minulým letům se letos možná vyplatil - sněhu už jen zbytky a docela teplo, i když s přeháňkou. Ale zato už se vylíhla první selata, která bylo některým souzeno potkat - a když i dospělý chlap měl staženou pr..., vůbec se nedivím třináctileté holce, jestli byla po... až za ušima. Že bychom se napřesrok raději zase vrátili na začátek března?


Někdy se stane, že je člověk přihlášen na závod a nepřijede, občas to prostě nevyjde. Ale ... prostě tyto řádky píše čurák, který by po jiných něco chtěl a sám pořádně nedokáže něco dodržet. Takže omluva ...
... Mirkovi za to, že jsem mu na poslední chvíli hodil na krk stany;
... Nikolovi za mapy, které jsem mu nedovezl;
... Andrejovi za tratě, které zatím nebude mít proběhnuté;
... Zhustovi za to, že jsem začal rejt do uspořádání tréninků, když mám teď chuť se na všechno vysrat;
... lidem, se kterými jsem se dnes mohl ohledně tréninku domluvit a budu je otravovat jindy.
A vůbec, jdu chcípnout do houští ...


Nejsem volič modrých ptáků, ale furt lepší než rudé růže... Změna v ODS dává jakous takous naději, že by přece jen mohly volby dopadnout o něco lépe, než zatím předvídají průzkumy. A pokud ne a masa voličů se zase nechá koupit za třicet stříbrných (jako při krajských volbách - koruna je přece stříbrná, nebo ne?), tak holt bude mít národ vládu, jakou si zaslouží... :o(

19. 3. 2010
Sladký bonus v cíli se nosí, zákusek v cíli nabídl i Kauflauf, který v půli března uzavřel seriál Brněnské zimní ligy. Po městaké zástavbě v Bystrci zase pro změnu v lese s hromadou terénních detailů a jak si všiml Mazi na stránce VBM, hrábli mladí Žabiňáci i do vrstevnic - osobní dojem je obdobný, podle jejich mapy se dá domapovat stejně jako podle Lenhartovy a názor na detaily ať si udělá každý sám. Stejně po chvíli přebíhání hore-dole člověk spíš lapá po dechu než aby řešil jednotlivé kudrlinky... :o)
Tady jsou stránky závodu, mapy s tratěmi přímo tady nebo do zálohy i tady (156 kB).


Před časem zde zazněla pochvala pro provozovatele Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, dnes zase malý, ale přece jen černý puntík pro Šalinu, jinak fajnový časopis Dopravního podniku města Brna. Ať už si to redaktoři uvědomují nebo ne, zveřejněním tohoto obrázku se chtě nechtě připojují k předvolební socanské demagogii. Ostatně uvědomují si dvojsečnost svého "vtipu" - co když si ho vyložím tak, že poslední prachy z člověka vycucne už první jízda tramvají?

8. 3. 2010
Na titulní stránce Asociace ROB ČR je aktualizovaný přehled celostátních soutěží pro rok 2010:
• Chebský dvojzávod (jak už bylo předběžně avizováno) ustupuje volbám a je přesunut o týden dopředu, tedy na 22.-23. května.
• Teplický závod (jednodenní nároďák) bude v sobotu 12. června; v neděli 13. června je pak možnost startu v Sasku (již mimo český NŽ).
• Mistrovství ČR juniorů a dospělých kategorií uspořádá Nový Jičín v termínu 29.-30. srpna.


Tak nevím, hrály si děti nebo je to plánovací kalendář mé ženy? :o)

24. 2. 2010
Tenhle citát z BENu stojí za šíření po světě: "Obecně bych řekl, že v OB chybí disciplína, která by se dala nazvat královskou, sprint je příliš lehký, middle příliš technický a klasika příliš dlouhá." :o)

22. 2. 2010
Zdeněk Přeček se po pár letech vrátil na místo činu - HROB u Sázavy II znamená, že předposlední únorovou neděli hostilo Pražskou zimní ligu Hornopožárské polesí. Proběhnutí na sněhu, kde si o časech pod 10 minut na kilák člověk může nechat zdát, je v průběhu letošní zimy už něčím docela obyčejným. :o) To si může člověk zaběhnout i kolem Brna, řeklo by se - no jo, jenže kdo vám dnes nabídne závod na mapě, která má v rodném listu stejný letopočet jako vy? Pravdou je, že vrstevnice v ní sedí dobře, cesty docela taky (tedy ty, co bykly v lese už před 40 lety) a tím výčet asi tak končí - dát ve 30 číslech sněhu kontrolu třeba na vodoteč (navíc v nepřehledně zahuštěném lese) bylo docela odvážné - ale dalo se to. Největší oříšek pro B a C tratě se nakonec ukázal hned na začátku - podle mapy docela jasnou kontrolu pošukali prakticky všichni a úvodní stoupání (které obvykle rozřadí startovní pole) se tak stalo rozklusem pro zahřátí, protože po hromadném "tady je" se v podstatě startovalo zase od nuly a morálním vítězem (tedy tím, kdo ji našel) je Jaromír Buriánek. Co byly největší oříšky na trati A, to si můžete přečíst na stránce závodu - je fakt že když čtyři hodiny po startu nebyl v cíli nikdo se všemi kontrolami, začaly v cíli panovat obavy, jestli sběrač, který šel závodníkům "v zádech", nezačal svou práci moc brzy...
Tady máme výsledky - Vláďa Mezník, Hynek Urban a Štěpán Marek, to je trio hrdinů dnešního dne. Tady jsou na ukázku mapy (420 kB) - jak se Zdeněk vyjádřil, béčko byl takový trénink, áčko byl pravý orienťák. :o)

Brněnská zimní liga zavítala o týden dříve do Bystrce. Po modřických parkovištích, rokli na Lesné a hromničním Blansku (který jiný závod je zařazen do dvou zimních lig současně? :o) čekal prostor, který si mohla česká špička osahat před třemi roky při poháru elity - úzké uličky staré Bystrce, dokola paneláková zástavba a sem tam nějaké zahrady. Adamna Cup, závod s nejdelší tradicí v seriálu BZL, byl tentokrát trochu delší než klasický sprint - kolem 20 minut pro pány a o pět minut víc pro dámy. Ve starých uličkách taková cikcak kličkovaná, zato opravdu dlouhý postup (na sprintu málokdy vídaný) má překvapivě prostou ideální variantu - úplnou obíhačku. :o) Vítězové Katka Chromá a Ondra Malý si odnesli i docela slušné prize money, stejně jako Lucka Procházková za výhru v "akci" o nejvíc nabalených neorienťáků.
Tady jsou stránky závodu a tady mapy s tratěmi (dětská trať i zde, 91 kB).
P.S. Díky za sprinty po městě i dlouhé laufy na starých mapách (první by asi JJ vynachválil, druhé přiřkl "turistům" :o), do kterých pár jednotlivců investuje řadu dní příprav a má za to leda tak dobrý pocit desítek lidí. U Adama i Zdeňka mohli mít navíc i dobrý pocit ze sladkého bonusu v cíli. :o)


Pochvala pro firmy CHAPS (provozovatel IDOS) a KORDIS JMK (provozovatel IDS JMK) - viz přiloženou komunikaci. Řeklo by se drobnost, ale pomůže...
"Problém ... (zde zkracuji, šlo o to že vyhledávač uváděl noční přestup na Jundrovské) ... je v tom, že přestupní stanicí mezi nočními linkami 89, 92, 93 a 98 je zastávka Svratecká (následující po Jundrovské) - zde na sebe všechny autobusy čekají a první odjíždí až poté, co umožní přestup i cestujícím z posledního. Je to nastaveno tak, aby přijížděly zhruba stejně, ale (vzhledem k tomu, že se sjíždějí z různých směrů), může jednou přijíždět dříve 92 a podruhé zase 98. Naproti tomu na zastávce Jundrovská žádný z nich nečeká na druhý spoj - navíc tato zastávka je na znamení, takže zde většinou noční spoje ani nezastavují. Považuji tedy za nešťastné, když vyhledávač nabídne výše uvedené řešení přestupu, přičemž ve skutečnosti může cestující vystoupit z linky 92 na Jundrovské až po průjezdu linky 98 touto zastávkou (a nemusí o tom ani vědět), což pak znamená půl hodiny nebo hodinu (podle dne a noční doby) čekání na další spoj (navíc Jundrovská je dost "mimo civilizaci", být slabším pohlavím, tak bych tam čekat nechtěl :o). Je prosím možné přenastavit údaje ve vyhledávači tak, aby jako přestupní bod mezi výše uvedenými linkami 89, 92, 93 a 98 uváděl pro všechny spoje těchto linek zastávku Svratecká (bez ohledu na to, že některé z nich mají v části trasy společné i jiné zastávky)? Děkuji za všechny přespolní, kteří by se mohli takto nachytat (domácí tohle víme, ale pro cizí je právě vyhledávač v podstatě jediným zdrojem informací)."
"Děkujeme za připomínku. Zprávu jsme předali odpovědnému pracovníkovi společnosti KORDIS k provedení úpravy dat."
"Děkujeme za upozornění. Od dnešního odpoledne bude chyba opravena a přestup se bude prioritně vyhledávat v zastávce Svratecká."
A je to... :o)

10. 2. 2010
Ještě jedna neplacená reklama, i když tentokrát z ní asi dotyčný moc radost mít nebude. Ale vy ostatní se pohodlně usaďte a dobře se bavte:
Co vše se o sobě člověk může dozvědět při návštěvě léčitele? Kámoška zašla a nevychází z údivu - inu posuďte sami, kolik se v jednom těle může potkat nemocí: roztroušená skleróza (slinivka, dvanácterník, tenké střevo, příčný tračník, ledviny, játra, žlučník, děloha, kůže, páteř, štítná žláza), diabetes mellitus I a II (jsem tedy laik, ale nemůže být jeden nebo druhý typ?), celiakie, nadýmání, anémie, endometrióza (potíže děložní sliznice), viry a infekční cirhóza jater. Přidejme orgány, které už nefungují tak jak by měly (plíce, levý prs, srdce, slezina, žaludek, dvanácterník, játra, krček dělohy) a čtyři druhy parazitů (ve tlustém střevě, štítné žláze a mízních uzlinách) - no neberte to za čtyři stovky... :o)
Jak s takovým nemocemi prožraným tělem vůbec přežít? Kromě samozřejmých preparátů, které hned dostanete naordinované, ještě dodržovat progresivní pitný režim (aspoň dva litry denně rozložené do více dávek po celý den, to je rozumné - ale proč první pití ne později než v 6.20 /uff, to by mě asi brzo položilo :o)/ a nepít vodu převařenou a už vůbec ne vodu z vodovodu?) a taky potraviny, které podporují kyselost organismu (protože je moc zásaditá /odborně A9/, zatímco ještě před rokem byla kyselá /B15/, kdo by řekl že i to se dá zjistit pohledem do očí :o) - namátkou kachna, slanina, bůček, sádlo, škvarky, no dobrý na to že má zbořenej žlučník (to ví sama, i bez léčitele :o).
Takže kdybyste náhodou někdy nevěděli co s prachama, zkuste zabrousit na www.fitapatyka.cz - a pozor, mají teď i preventivní balíček na prasečí chřipku!

2. 2. 2010
Na světě je termínová listina oblastních závodů v Jihomoravské oblasti. Jak je možno se dočíst v zápisu z valné hromady JmO, jsou už i na oblasti pořadatelé povinni balit mapy do vodovzdorných mapníků. Přitom pořádání oblastních závodů je už teď na hraně rentability, opravdu je nutné přidávat pořádajícím oddílům povinný výdaj navíc (o práci s balením, která obvykle spadne na bedra pár lidí, nemluvě)?
Jak jsou na tom vlastně ostatní oblasti? Zkusme si teoreticky představit, že by na tom byly stejně. (Reálně to nevím a nehodlám zkoumat, pardon.) Pár stovek účastníků jednoho závodu, to je při 14 závodech (někde míň, někde možná víc) pár tisíc za sezónu v oblasti, při 14 oblastech už hodně desítek tisíc a s přičtením zemských a celostátních závodů (kterých je sice méně, ale s vyšší účastí a mapníky jsou zde už prakticky standard) se přiblížíme ke stovce tisíc. Skoro sto tisíc kusů igelitového odpadu za rok - ať žije orientační běh, sport přátelský k přírodě!


Neplacená reklama pro všechny, kdo hledají dobré odreagování a taky trochu adrenalin v podobě luštění na internetu. Stačí se jen mrknout na stránky http://sendvic.gdi.cz, najít si svůj tým, připravit sendviče a ... luštit. ;o)

29. 1. 2010
Žádné knihy, netbook na každé lavici - taková je podle televizní reportáže škola budoucnosti. Jistě, záda žáků si oddechnou, ale stojí to za opotřebované oči? Mžourat do monitoru pět hodin denně, pět dní v týdnu, čtyřicet týdnů v roce... Můžete namítnout, že pro řadu děcek je to dnes doma "normální stav", ale tady jde o jejich blbost, potažmo jejich rodičů - ve škole to mají povinně. Nehledě na skutečnost, že v leckteré třídě se mohou najít pěkná hovada a dát děcku na základce do školy takhle drahou hračku bych neriskoval. Jak dopadne "zkušební provoz", to se uvidí a vyhodnotí - jako správná konzerva ale spíš doufám, že naše děti už "budoucnost" ve škole nezastihne.

24. 1. 2010
Tomáš Prokeš, nejúspěšnější český reprezentant devadesátých let (mezi muži, holky v té době přece jen zářily víc) bojuje v otevřeném dopise soutěžní komisi za zachování mistrovství v tradiční disciplíně orientačního běhu - dlouhé trati. Ostatně čí názor by měl mít větší váhu než slovo muže, který na domácí půdě nebyl v této disciplíně poražen?

Mistr Evropy - v loňském roce bohužel jediný - Martin Baier je podle očekávání nejlepším robákem před Miškou a Kubou Omovými. Nejlepší juniorkou je Šárka Jelínková (2. Kuba Lněnička, 3. Pavel Matoušek), veteránkou Jitka Šimáčková (2. Jarda Zach, 3. Eliška Voráčková), objevem Bětka Lehárová a závodem roku vizovický O-sport Cup. To vše jsme se mohli dozvědět z úst Pavly Horové a Martina Šimáčka, neboť režie slavnostního večera přiřkla hlavní moderátorskou úlohu právě dvojici pardubických mláďat. Klobouk dolů nejen před nimi, ale i před (hlavně dámskou) sestavou, která se pak postarala o servis v průběhu následného rautu - dík!
Druhý den po slavnostním vyhlášení na pardubické radnici se již v komornějším prostředí DDM Alfa sešli bafící a pořadatelé závodů. Dobré rozbory "co se povedlo, co se nepovedlo" představili Karel Fučík s Martinem Baierem na příkladech z domácích i zahraničních závodů roku 2009 - namátkou pár postřehů: je vhodné dát do pokynů přesný rozměr mapy (ať si závodník může připravit mapník "na míru"), při stavbě tratí s více kontrolami ať nejsou blízko sebe nebo za sebou na postupu kontroly stejného čísla (např. "pomalá" a "rychlá" jednička, leckdo se nechtě nachytá...), pro žáky MD10 a MD13 všechny kontroly na jedné frekvenci, děti MD10 posílat startovním koridorem v dobrém směru (samy to leckdy neotočí a jdou do háje) a nenechávat je na konec startovní listiny (ať dlouho nečekají samy po odběhu vedoucích, navíc pak mohou některé být dlouho v lese už samy).
Kalendář hlavních soutěží pro rok 2010 je skoro hotov, i když pořád "visí ve vzduchu" uspořádání mistrovství ČR na klasice (ale Pardubáci vypadají nalomeně, že pokud budou mít dobrý prostor...). Jinak ovšem bude noční a dlouhá trať v režii Liberce 16.–17. dubna (škoda že se robácká dlouhá sejde s orienťáckou v jednom dni, taky to mohli posunout do neděle...), O-sport Cup 8.–9. května, další nároďáky pak hostí Cheb 29.–30. května (nebo také možná o týden dřív, pokud na konec května budou vypsány volby a Chebáci by přišli o zázemí soutěže) a Teplice 13. června (pouze nedělní závod s tím, že kdo chce, může v sobotu zajet na německý nároďák na druhé straně hranice), červencové svátky jsou tradičně dobou pětidenních a na podzim čeká mistrovství ČR ve foxoringu (Turnov, 28. září v rámci radioorientačního trojboje) a závěrečný dvojzávod pod taktovkou Bílovic 9.–10. října.
Zmíněny byly i změny v mezinárodních pravidlech k roku 2010 (odkaz na pravidla pro mistrovské soutěže /PDF/ lze najít na stránce IARU R1 ARDF Working Group): Pro "starší a pokročilé" přibyly kategorie D60 a M70, naopak nic se nezměnilo v nemožnosti postavit různé sestavy závodníků na závod 2m a 80m (nasazení náhradníka v případě zranění je tak nějak mlčky tolerováno). Při stavbě tratí v rámci ME a MS se zavádí povinně dvě pásma, ale rozdělení pásem mezi kategorie (např. 80m jun.+sen., 2m veteránské) je zcela na vůli stavitele, stejně jako vynechávání kontrol pro jednotlivé kategorie (končí tedy "standard" ženy bez čtyřky, junioři bez trojky atd.!), oba majáky musí být na stejném místě, mezi vysílači různých pásem je předepsána minimální vzdálenost 200 metrů a namísto mezinárodních rozhodčích dřepících u kontrol (deset už by bylo trochu moc) budou "rozhodčí v terénu" s volným pohybem v prostoru závodu. Domácí pravidla budou zřejmě obohacena (vypadalo to na všeobecný souhlas přítomných) o možnost sloučení pomalé a rychlé kontroly téhož čísla na jednom pásmu.


11. 1. 2010
Tak se nám v seriálu Brněnského běžeckého poháru objevil od minulého ročníku zase jeden kros s pořádnými krpály. Docela zajímavé bylo sledovat na stránce BBP diskuzi, ve které s blížícím se datem letošního Kuřimského krosu a přibývající sněhovou nadílkou sílily bobky ze seběhů - inu dvakrát se má člověk vydrápat na Kuřimskou horu a pak to docela rychle shučet lesem dolů... Bobky nakonec vyhrály i na straně pořadatelů, takže se v sobotu běžela taková "skoro rovinka" jen na úbočí, i tak ale na slušné vrstvě udusaného (přinejmenším pro ty, co neběželi na špici :o) sněhu. Z deseti kiláků zbyly zhruba dvě třetiny - taky šly hlasy, že to mohli natáhnout na tři okruhy, ale to je co by kdyby. Nebylo určitě lehké rozhodnutí protentokrát zrušit tradiční trať - jako člověk, který se v sebězích vyžívá, zamačkávám slzu, ale je fakt že něčí osobní požitek asi nestojí za to aby si tam někdo jiný zrasil nohy...

Za 11 dní se v Pardubicích dočkáme vyhlášení nejlepších robáků uplynulého roku. Kalendář 2009 nabízí výsledky loňských soutěží, pohled zabrousí i do jejich protokolů - co je vlastně oficiálně napsáno o problémech, které se vloni na některých závodech řešily?
V Teplicích podal Kuba Oma protest hned na dvě věci - umístění majáku uvnitř startovního kolečka a kontroly č. 4 uvnitř kolečka cílového. Co k tomu praví protokol? Začněme majákem: "Hlavní rozhodčí zadal provést na místě kontrolu umístění majáku. Realizováno za účasti ředitele závodu, rozhodčího startu a delegovaného rozhodčího. HR rozhodl o neuznání druhého bodu protestu." No, hádal bych se, že v kolečku byl, i když ne o moc, nicméně u majáku, který vysílá pořád, to taková tragédie není. Horší je to v případě kontroly - jak to dopadlo zde? "Hlavní rozhodčí rozhodl o uznání protestu na chybné umístění kontroly č. 4 v cílovém kolečku." Nicméně "bylo konstatováno, že porušením pravidla (19.4) o minimální vzdálenosti kontrol nebyla narušena regulernost závodu (pro všechny účastníky stejné podmínky závodu)"... Pomoooc, pohybujeme se ve stejném sportu? Slovo regulernost je asi odvozeno od slova regule, pravidla - jak může být za regulerní prohlášen závod, ve kterém došlo k jejich porušení? Závod, ve kterém jsou znevýhodněni závodníci, kteří dbají na jasně dané pravidlo, oproti těm, kteří se s pravidly až tak nezahazují? To, že podmínky byly pro všechny stejné (pro všechny stejně neregulerní...), nemá s regulerností nic společného!
Jaký je závěr? "Pro kategorii M20 nebude tento závod započítáván do NŽ, ... Kromě kategorie M20 HR rozhodl výsledky nedělního závodu považovat za způsobilé k zápočtu do NŽ." Nebyl to nakonec jediný závod, kde se protestem řešil technický problém - viz protokol 4 dnů ROB v Řásné: "V 1. etapě došlo k výpadku vysílače č. 3 po dobu 4 minut a na základě protestů Miroslava Vlacha ml. (M20) a Romana Borovičky (M16) bylo hlavním rozhodčím rozhodnuto, že se závod nebude pro kategorie M16 a M20 započítávat do NŽ." Co mají tyto dva závěry společného? Neuznání (resp. nezapočítání do nároďáku) výsledků pouze těch kategorií, ze kterých se rekrutovali protestující. Byly snad v době výpadku vysílače (čtyři minuty jsou na sprintu celá věčnost) na trati pouze dvě kategorie? O umístění kontroly nemluvě, tu měly samozřejmě všechny kategorie (které ji braly) stejně chybně. Opravdu je nutné, aby pro vyvození stejného závěru pro všechny postižené musela společně protestovat hromada lidí, z každé kategorie alespoň někdo...?


1. 1. 2010
OB: Klasika tréninkově v Brně na závěr vánočních prázdnin a třeba i někdy příště? Více viz návrat ke kořenům.

Pod křídly Asociace OBSONKK se na sklonku roku zrodil kříženec lahváčového/panákového orienťáku se sporttrekingem - více u těch, co přežili Mrazivý Řev.

ROB: ohlédnutí za skončenou sezónou - bilance roku 2009 a jejího vrcholu v podobě ME v Bulharsku nejen z pohledu českého, ale i jiných národních týmů, očima Jakuba Omy.

Jasná Páka rulezzz ... kdo jiný vám na koncertu zahraje "písničku pro všechny, kdo si letos udělali výlet do Bulharska - a zvlášť pro ty, kdo tam jeli přes Budapešť... Bukurešť..."

Není od věci občas zabrousit na "dětské" atletické závody třeba i s exhibiční vložkou "odrostlých" skokanů, atmoška jak sviňa a děly se věci ... jednou větou: Martin Heindl, 17 let, 213 cm a myslím že o tomhle borcovi ještě uslyšíme.

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají - pak ať se nediví. Adieu O2...