h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 0 8

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


23. 12. 2008
Nenáročný závěr sezóny v Praze, to je již léta Sparťanská klouzačka. Původně dle kalendáře jako Buzola svaté Lucie, akorát že za komančů nemohl ani "pouťák" být moc svatý, tak v názvu přišlo ke slovu "náhradní řešení", ze kterého je už i po letech neměnná tradice a je to nesporně dobře. Před lety výhradně párový závod už časem taky slevil ze své "výhradnosti" a připouští i jednotlivce v extra kategoriích, ale ty mixy jsou pořád prestižní a tady se sešla docela reprezentační konkurence - nevyhráli však ani Mrazák s Romčou Kalenskou, ani Sosák s Vendulou Doležalovou, ba ani Martin Kočka se Simčou Karochovou, protože všem to natřeli Ondra Kazda a Lenka Mezníková. Kdo chce vědět víc, ať se mrkne na stránky závodu a tady je mapa s tratí (115 kB).

Občas si člověk dá do nosu, proč by si jednou za čas nedal taky do těla ... od toho je tu o stříbrné sobotě Běh na Býčí skálu. Poloviční patnáctka z Řečkovic do Útěchova (vloni to dali Olaf s Chrobákem za 55’, letos Tomáš Liščinský 58’), to je vlastně takový delší sprint, ale zato skoro komplet terénem (to pro krosaře znamená ne po asfaltu, ne že by to nebylo po cestách). Třicítku chodí Dan Orálek o fous pod dvě hodiny, ta už táhne fakt až na Býčinu, seběh do Adamova je z větší části asfaltový a cesta údolím už úplně (ale přežít se to dá :o). Oproti většině závodů BBP je to stejně pořádný kros, délkou i převýšením, kterého se pár stovek nasčítá (po startu do Soběšic a vlastně i cesta na Útěchov je víc nahoru než dolů, zpátky je to hlavně ten největší krpál po dvacítce z Adamova do Útěchova). Parádní časy zaběhli mladí žabiňáci (Nykodým 2:07, Hájek 2:12) a klobouk dolů před robáckými rakváči (Steve Chalk 2:33, Pavel Fráňa 3:16 - to už je jinačí výdrž než to mít za dvě hoďky za sebou). Ať to máme kompletní, tady jsou stránky závodu.

10. 12. 2008
Milí přátelé a kamarádi českých Vánoc,
už nás nebavilo kličkovat v supermarketech mezi figurínami tlustých amerických dárkonošů a proto jsme si řekli: Dost! Tyto Vánoce nechceme Santu Clause (Klause) a jeho vykulené soby, kteří se na nás smějí z přihlouplých reklam a obchodů. My chceme Ježíška!
Nevíme, jak Vám, ale nám odjakživa nosil dárky Ježíšek a vždycky nosit bude. Proto jestliže je vám naše vánoční filosofie blízká, připojte svůj podpis na petici za záchranu českého dárkonoše na internetových stránkách www.zachrantejeziska.cz.
Celá akce na Záchranu Ježíška vyvrcholí 19. prosince ve 13.00 před Úřadem Vlády na nábřeží Edvarda Beneše otevřeným protestem a předáním petice s podpisy představitelům české vlády. Přijďte nás podpořit a vezměte s sebou své kamarády.
S pozdravem Tým Zachraňte Ježíška.
P.S.: Santovi vstup zakázán.

2. 12. 2008
Jak se dá na mapě, kde je pár fleků lesa mezi poli a loukami, postavit docela zajímavá trať, předvedli v sobotu na Zimním kotáru u Konice. Dohledávky znesnadněné (na Hanácké zimní lize tradičně) stojany bez lampionů, sněhu sice pár čísel napadlo, ale při 60 lidech to nakonec ani nebyla moc stopovaná, no a na luční přeběhy si dosedla mlha, takže nakonec místo "kouknu do dáli a valím" bylo spíš "tak kde se vlastně vyloupnu?" :o) Většina tratě je ale nakličkovaná v těch kouscích lesa, které mapa pokrývá, a 1,5-kilometrový přeběh v půli je nakonec docela dobrým postupem na volbu (přímo to šlo snad jen pár lidí, ale myslím že cestovka zprava moc výhrou nebyla). Připočteme-li startovné za dvacku a útulno v ponikevské hospůdce, tak zkrátka konická zimní liga zase nezklamala. Tady jsou výsledky a tady mapa s tratí (185 kB).

28. 11. 2008
Centrum Prahy táhne a zmapované dvojnásob - Praga Magica dost možná zažije účastnický rekord Pražské zimní ligy. Ale i kdyby netrhla absolutní maximum, bezpochyby bude rekordní počet v nejdelší kategorii A (už teď je "áčkařů" skoro 120 a to ještě nejsou ve startovce všichni - to bude teda brutální dostih...). Je vidět, že to je fakt něco extra, co tady ještě nebylo!

25. 11. 2008 (doplněno 28. 11. 2008)
Sobota 22. listopadu ve znamení sjezdu Asociace ROB ČR a vyhlášení nejlepších v tomto sportu za rok 2008. Sjezd vcelku poklidný, hektická doba bez peněz překlenuta v první řadě díky práci Marcely Šrůtové, Mirka Vlacha a dalších, jakož i nemalým částkám poskytnutým oddíly i jednotlivci - po dvou letech jsou dluhy splaceny a asociace má i na fungování v prvním půlroce roku 2009 ... ufff, prostě žijem. Možná hlavním bodem, o kterém se tady rozhodovalo, byl návrh na zavedení padesátikorunového příspěvku, který by platily oddíly asociaci za každého člena - neprošel, stejně jako podobný návrh na registrační poplatek za oddíly ani návrh na odvod pro AROB od pořadatelů soutěží I. stupně, zato prošel návrh (vlastně upřesnění předpisu o lékařských prohlídkách), že povinnost kontrolovat lékařské prohlídky svých členů mají oddíly, nikoli pořadatelé závodů.
V obměněné podobě vstupuje do dalšího dvouletého cyklu Rada AROB, o pokračování ve funkci se už neucházeli Marcela Šrůtová (i tak táhne na svých bedrech sekretariát), Jirka Mareček (šéfuje napřesrok pořádání ME žáků v čele oddílu, který je už zase nejúspěšnějším v republice), ani předloňský "náhradník" Filip Cernetic - kdo tedy povede asociaci v letech 2009 a 2010? Roli předsedy na svá bedra opět vezme Miroslav Vlach (Radioelektronika Cheb), kterého doplní pokračující Jiří Pavlů (ROB Pardubice), Ondřej Vlček (Radiosport Bílovice), Karel Zeman (Fox-klub Praha) a "nováčci" Martin Baier (TJ Turnov), Jitka Šimáčková (ROB Pardubice) a Jaroslav Zach (OK1KYP Praha) - zkušení "bafíci" (i když Vlk je pořád ještě "bafuňářské mládě") se tak setkají v týmu s dalším se zástupců národního týmu (v radách minulých let se prostřídali Vory a Kuba Oma, teď tedy Martin a soudím že může být přínosem, právě on teď trochu "víří vodu" co se repre týče) a reprezentanty oddílů, které doplňují Bílovice v první trojce roku 2008 (a zkušenosti Jitky a Jardy mohou být nové radě jedině ku prospěchu). Pro úplnost revizní komise pojede v novém roce v "rodinné sestavě" Ivety a Pavly Machových.
Zlatým hřebem (nepočítám-li raut, který následoval, klobouk dolů matfyzáci!) pak bylo samozřejmě vyhlášení nejlepších robáků roku korejského, pro žáky moldavského a pro všechny plného domácích soutěží, z nichž tou nejlepší jsou pro letošek 4 ROB v Hradci Králové pod pražsko-pardubickou taktovkou. ROB Pardubice a OK1KYP Praha ovšem kralují nejen této kategorii, objevem roku je suverénně pardubický Jakub Lněnička, veteránkou Jitka Šimáčková (2. Jana Omová, Turnov; 3. Karel Koudelka, Pardubice), juniorem Marek Mysliveček (druhá jeho sestra Zuzana a pražskou nadvládu korunuje třetí Šárka Jelínková) a hlavní kategorii vyhrála po zásluze nejlepší z pardubických Verča Krčálová, jejíž zlato+stříbro z MS v Koreji bralo o 6 hlasů víc než v pořadí už šestý titul Karla Fučíka (OS Brno), za nimi se pak už s většími odstupy seřadili Míša Omová (taky mistryně světa, Turnov), Michal Voráček (Fox-klub Praha) a další turnováci Oma s Baierem. Kompletní výsledky jsou na stránce ankety.

P.S.1: Doufám že jste to vyhláško a rautík pěkně zapili ve vší slušnosti - nebo by snad pro někoho byl aktuální tento holandský kamion? :o)

P.S.2: Tak jsem se zkoušel podívat na výsledky MS 2006 a našel tohle ... začínám chápat, proč asi Bulhaři tu příští Evropu dostali! :o)


4. 10. 2008
Máme za sebou poslední tři domácí mistrovství v OB - klasiku, štafety a družstva, namakanci zabojovali a s koncem září odpískali sezónu "top" závodů. Žádné extrašpek terény se pro letošní mistráky nečekaly, na klasiku se nakonec vyklubala docela příjemná Vysočina a štafle nepřekvapily, typická střední Morava.
Že prý terény pro M’ČR na klasické trati nebyl moc na klasiku (lepší pro dlouhou, pro kterou byl předloni zmapován, jen kdyby tam pak nebylo půl metru sněhu) a tratě spíš připomínaly middle na 90 minut? Že to chtělo jen párkrát vyřešit volbu a jinak valit za nosem? Ti rejpalové toho nadělají, co by ještě chtěli ... na Melechově dostali naservírovaný hezký čistý les, žádný velký bordel, terénní tvary a kameny, žádné brutální kopce, trochu deště v neděli a hotel, kam mohli schovat nos.
Prejže rejže, teda prej že babí léto už nepřijde ... přišlo na poslední víkend v září :o) a posvítilo si na Suchou louku. Sobotní M’ČR štafet: trocha kopců, trocha podrostu a zvlášť ve druhé půli pěkné hustníky; v neděli na M’ČR družstev bude trocha kopců taky, ale jinak čistý les a docela letecký den. Pytlík od divácké - no, co říci, takový hodně jednoduchý parkáč po loukách a v remízkách, kolikrát člověk vidí od kontroly k dalšímu objektu a chybovat se dá leda z rychlosti. Akorát nevím, proč pořadatelé avizovali závěrečné přeběhy jako "divácky velmi atraktivní", když z těch přeběhů diváci prd vidí (a v neděli bude docela prd vidět i z diváckého úseku).
Tak a snad už jen na konec odkazy na stránky M’ČR na klasice, štafet a družstev, třeba i nějaké mapy (klasika, štafle, družstva /275, 181 a 179 kB/) a dobrou noc, dobré další víkendy, podzim a zimu a vůbec...
P.S. Karel je bůh aneb pošlete Fučíka do lesa na první úsek ... v kopcích neodpadne, středem trati proletí s balíkem a v buši před koncem balík setřepe - jak jednoduché... (Tak dobře, oprava, tou buší prostě proběhne po svém a ostatní se rozprsknou sami. :o)


18. 9. 2008
"Méně hluku z rychlostní silnice, jižní Moravo", slibuje na billboardech Milan Venclík, kandidát na hejtmana. Tentýž Vencík, který na citylightech slibuje silnici "Za hodinu do Vídně"... (Apropos, z Brna do Vídně je podle autoatlasu 122 km, z centra do centra. Dá se to jet za hodinu bez porušení předpisů?)

15. 9. 2008
Takové bylo logo mistrovství ČR v ROB před sedmi lety a takové je logo mistrovství ČR v OB v letošním roce.
Inspirace některými tématy je zkrátka věčná. :o) /P.S. Pochybuji že si Aljoša a spol. vzpomněli na nějaké letité robácké logo, tady jde opravdu o náhodu. Navíc když je to prý napadlo v autě cestou z Francie./


Krysáci: "...a kde leží ta Praha?" "Ále - támhle u Berouna." Tomu říkám slavné rodiště!

6. 9. 2008
Mistrovství světa v Koreji: Češi opět vládnou světovému ROB!
Po čtvrtečním závodu v dvoumetrovém pásmu, kde získala svůj premiérový titul mezi dospělými Verča Krčálová (spolu s 5. Miškou a 6. Lenkou dosáhly i na zlato družstva, k tomu stříbro družstva juniorek a bronz veteránek W50, ale to bylo z medailí vše) se v sobotní "osmdesátce" roztrhl pytel s cennými kovy v hlavních kategoriích - ženy: 1. Miška Omová, 2. Verča Krčálová, 6. Lenka Novotná, muži: 1. Karel Fučík, 2. Martin Baier, 3. Kuba Oma, samozřejmě 2x zlato v družstvech. K tomu čtyři juniorská stříbra (individuální pro Zuzku a Marka Myslivečkovy + obě družstva) a dvě "placky" družstev veteránek (stříbro W35, bronz W50).
České zpravodajství z mistrovství světa je k dispozici na foxtimes.ic.cz a vory.cz.


31. 8. 2008
Vzpomínka na parné léto: 5 etap OB Valečov (první srpnový víkend). Podle rozpisu sprinty, čemuž asi ani předem nikdo moc nevěřil, v reálu normální middly v typickém skalním terénu. Jak a proč tak, nemá asi cenu rozebírat, stejně už se o tom dost nakecalo ne Benu i jinde - tady nastrkají do rozpisu "sprinty", jen aby závod na 1:5000 mohl být v rankingu, na Pěkných prázdninách zase zprzní krátkou etapu v lese klíčem pro městské sprinty ... no nic, třeba se jednou dožijeme doby, kdy se budou na "pětkách" běhat normální závody na normální mapě a pořadatelé přitom nebudou nuceni vymýšlet p*čoviny.
Proč se vlastně letos běžely valečovské třídenní od soboty do pondělí? Dokonce i s tím omezením, že se na místě nemůže z pátka na sobotu ani přespat? Dozví se člověk na místě, z plakátů či od očitých svědků - v pátek večer je amfiteátr plný Evy a Vaška, v hledišti nabito a věkový průměr asi 60 let ruší snad jen parta jičínských pořadatelů, kteří nejdřív dobře zapaří a v pokročilé fázi večera jdou vytáčet důchodkyně (to jako tančit s nima, né prudit - a babičky jsou prý hodně nadšené, jak vidno tanec smazává generační bariéry :o).
První etapa - klasické skály, něco přes tři kiláky, převýšení radši zatajeno, spousta kontrol, pořád kroutit volantem a hlídat si kde jsem a kde je nahoře a kde dole. Namlsání na úvod, po dalších třech dějstvích se budou někteří jen mlsně vracet k první mapě a věřit, že aspoň poslední v pondělí bude taky tak dobrá. I když pro někoho snad až příliš tvrdé, možná že po letošku bude legendou křížení průchodů, kam se dalo dostat jen skokem shora a slabší (starší, menší) jednici pak nemohli vylézt zpátky...
Druhá etapa téhož dne odpoledne je první z oddálených, kilák a půl na start a z cíle. Ne že by na té odpolední mapě skály nebyly, ale postaveno to bylo spíš jako závod na fyzičku, snad míněn i jako rychlejší, ale to v tomto terénu asi moc nejde ... každopádně nějakým lahůdkovým houbařinkám se tratě úspěšně vyhnuly. Stavitelský tandem Hendy+Hóna se navečer omlouvá ze délky tratí (osobně jsem v tom problém neviděl, spíš nejstarší kategorie to měly asi dost přes míru) a preventivně i za nějaký průser, jestli večer nastane (to nastane, ale tentokrát tahle dvojka nebude v hlavní roli).
Navečer kulturní vložka v podobě noční prohlídky hradu, který z dálky vypadá jako pár ubohých zdí vystupujících z lesa, ale zblízka už je o poznání větší a to ještě člověk nevidí chodby a místnosti vytesané přímo ve skále. Pro velký zájem první skupina v deset pro děti a spáče, druhá pak v jedenáct ... no myslím že bylo poněkud netaktické dát to takhle pozdě, v té druhé várce už snad nebyl nikdo střízlivej. Druhá taktická chyba pak přišla když kastelán ukázal klasické hradní záchody, tedy výklenek s dírou vespod, tak to hned pár borců vyzkoušelo - koho by napadlo že záchod není nad příkopem jako na každém slušném hradě, ale nad cestou před vchodem, a proč se tam zrovna v tohle dobu prochází kastelánův kámoš...? No nic, trochu aférka a kdo chce vědět víc, ať se zeptá přímých účastníků. :o)
Neděle: dvakrát kilák a půl na ten samý start a z téhož cíle jako včera odpoledne, mapa tentokrát víc na východ. V prostoru třetí etapy jsou aspoň zčásti trochu mírnější kopce a jemné skalky, drsnější pasáž pak přijde v údolí k severu, které je nutno v půli trati kolmo překonat - tady přichází horolezecká vložka, z mapy to vůbec nevypadá nijak drsně (viz malý výřez v úvodu), ale těch pár vrstevnic člověk šplhá několik minut.
Čtvrté dějství v tomtéž prostoru, jen trať tažená v opačném směru - trochu jsem nepochopil, když 3. i 4. etapu stavěli titíž lidé (Kazdové), proč nás protáhli do značné míry stejnými místy, takže chvílemi už člověk šel trochu po paměti, zatímco jiná pěkná místa na mapě zůstala nevyužita.
Po bujaré prohlídce hradu (ono toho bylo trochu víc než pár kapek moči :o) to vypadalo že druhý večer stánky v kempu v deset zavřou - nakonec to nebylo tak žhavé, ale i pařmeni se možná vybořili první večer. Kdo chtěl, tak se snad druhou noc i vyspal...
Pondělí, handicap opět přímo kolem hradu v nejlepším terénu a kdo se těšil, že po třech mapově jednodušších etapách přijde zase jedna lahůdková, nemohl být zklamán. V popisech tentokrát totálně převládají průchody, k té "lahůdce" z první etapy se sice už nic nepřiblíží, ale stejně je to leckde takový "průchod pro hubeňoury".
Pomineme-li prudké přeháňky (v sobotu navečer a v pondělí na vyhlášení) a noční ruch, není v zásadě nic, co by rušilo dojem z poklidných tří dnů na západě Českého ráje. Ideálně vše na jednom místě s pořadatelským centrem nonstop na pódiu amfiteátru, za tohle díky do Jičína. Na závěr snad pár slovy k hudební produkci, namíchané asi tak aby si každý našel to svoje (jen Evu a Vaška nahrané neměli...), no chvílemi to byl takový mišmaš jako když pejsek s kočičkou míchali dort ... a že se kdysi hrad a nyní ruina Valečov asi desetkrát denně promění ve strašidelný zámek, to jste si mohli odpustit... (Na vysvětlenou: Když na začátku 90. let startovalo Radio 1, v soutěži s názvem "Strašidelný zámek" bojovaly o hlasy posluchačů "největší perly" normalizační popmusic (něco na způsob hvězdné pěchoty) - po čase to museli stopnout, prý si někdo stěžoval nebo to snad i hrozilo žalobama, ale nikdo už nic nezmění na tom, že jednou z vítězných písní této shitparády byla "valečovská vykopávka" Vizitka.) Ale na druhou stranu hráli jste dost a dost česky a za to máte jedno velké plus!
Ať to tu máme komplet, tak odkaz na stránky soutěže a mapy s tratěmi (2. etapa /169 kB/, 3. a 4. etapa /292 kB/, 1. a 5. etapa /297 kB/).


30. 7. 2008
Veteran Cup na Vyhlídce u Vamberka – třemi slovy tři dny pohody. Týden po organizační i zážitkové megaakci, jakou nepochybně je mistrovství světa, a logicky i svým způsobem v jejím stínu proběhly "malé" třídenní ve východních Čechách. Komorní závody pro tři stovky lidí, zázemí v chatě, vše na jednom místě, vstřícní pořadatelé a pohodová organizace. Terén na první pohled tuctový, ale už na ten druhý...
Na první pohled tuctově vypadá v první řadě mapa – bílý les, žluté a zelené fleky, semtam nějaký terénní útvar. Uznávám, byla dělána hodně "jednoduchým" stylem a leckde se našel důvod k výhradám, ale na druhou stranu prázdniny snesou víc než top soutěže a buďme rádi, že se pár lidí vydalo na jaře do lesa a máme teď na čem běhat. Terén sám o sobě totiž zrovna lehký není – jistě, do obtížnosti orlických lesů (kdo pamatuje třeba horské smrčiny na Šajtavě, ale úplně by stačily i zelené a bunkrovaté Zaječiny u Kunvaldu) ještě něco chybí, ale i tak se člověk musí vypořádat se zahuštěným lesem, těžkou podložkou pod nohama (tráva, klacky, hlavně na pasekách), místy kamením, častými náletovými hustníky. Škoda, že volba postupu byla občas trochu loterií, zda vybraná pěšina nebude "vydlážděná" klacky či ostružiním, kolikrát se spíš vyplatily pravoúhlé obíhačky; podobně řídké šrafy občas značily místa, kde se člověk sotva prodere náletem nebo potácí v bordelu pod nohama, ale jak říkám, buďme rádi (a před squadrou místních mapařů stejně smekám, sám bych ty zabušené pasáže dělat nechtěl :o).
První etapa odpolední krátká, start na dohled od chaty, cíl přímo za stany. Když říkám krátká, tak vězte že myslím opravdu krátkou trať v původní podobě, tedy pod půl hodiny a přitom normální trať v lese, žádný "sprint". Mapa 1 : 5000, sice jen "zvětšená" desítka, ale naštěstí v "normálním" klíči. Jmenuje se sice Obora, ale ten několikahektarový oplocený prostor uprostřed sotva může být oborou – pořád mi vrtá hlavou, co tam vlastně je. Pro závod to ale není důležité, rychlá trať ji dokola oběhne či obkličkuje (to podle délky :o), závěrečný výšlap po louce a jde se na véču, na jedno a do hajan...
Druhá etapa klasika, tedy podle rozpisu, v reálu taková "klasika z vícedenních", tedy na hodinu a to už musí být trať na daném prostoru pěkně zauzlovaná. Jediný den, kdy nás vytáhli pěkně daleko, tři kiláky na start a na trati pak pořádná dávka rochání v zeleném, delší postupy (bohužel tady se nakonec vyplatí již zmíněné pravé úhly, přímý postup je většinou cestou ke ztrátě), ale i pár fajnových dohledávek. Nedá mi to na tomto místě vyseknout poklonu staviteli dětské trati, tahle byla docela ideální, ostatně mrkněte sami.
Osobní poznámka: Tak si s klukama vykračujeme nahoru od čtyřky a na křižovatce změna plánu, místo cesty hustník s jasně zřetelným účelem. Náhodou máme papír, tak mladej vyfasuje a odchází do houští, když vtom běží kolem Martin Kunz a "Peťo, nemáš papír? Nějak to na mě přišlo..." Není na té křižovatce nějaká geofekální zóna? :o)
Kdo nechtěl odpoledne hodit vše za hlavu a jen si válet šunky, ať už u chaty nebo ve Vamberku na koupáku, pro toho tu byla řádka doprovodných aktivit – geocaching, rychlorazič, mapové hrátky pro děcka i dospělé ... zkrátka kdo chtěl, ani po závodě se nudit nemusel.
Ve třetí etapě už nás nic nepřekvapí, už víme že podrostu se pokud možno vyhýbat a do pasek raději ani nelézt, dá se chodit i víc rovně a se dvěma dny v nohách už je to i hodně o fyzičce, neřkuli na morál, když má člověk před sebou poslední půlkilák do kopce. Vyhlášení (tak jako snad všechno tady) v klidu, na pohodu a přitom načas, nikdo taky moc nespěchá, takže i s pěknou kulisou, no a za dva roky zase tady...? Pro koukaly tu máme mapy (1. etapa /222 kB/, 2. etapa /287 kB/, 3. etapa /225 kB/) a stránky soutěže.
P.S. Mazi, nechtěl bys toho Fialu zas trochu přetrénovat? Začíná bejt nechutně dobrej...

Mistrovství světa v OB 2008 v odkazech: oficiální stránky MS, reportáže u Bédi a třeba ještě dobré divácké postřehy od Podivína.


8. 7. 2008
Taková malá neplacená reklama pro všechny mapové fajnšmekry, ktří stráví příští týden na Olomoucku a nemusí mít každý den jenom orienťák: Máte-li čas a chuť, nenechte si ujít "muzeum map a jejich tvorby" (to je hodně zjednodušeně řečeno) - Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích. Měl jsem z jeho návštěvy hodně silný dojem a asi tam strávil hezkých pár hodin (kdyby mě rodinka netahala "už poď"... :o), takže rozhodně doporučuju (kde jinde uvidíte třeba plastickou mapu Moravy, která má asi 10 metrů v průměru?). Více na stránkách Velkých Opatovic (http://www.velkeopatovice.cz/, odkaz v levém menu), nebo přímo na stránce http://www.velkeopatovice.cz/mkc.html.

6. 7. 2008
Wimbledonská paralela po 27 letech – poslední dvě ze svých pěti vítězství v řadě vybojoval Björn Borg ve finálových bitvách s Johnem McEnroem. Do třetice o rok později už se mu ve finále porazit Američana nepodařilo...

19. 6. 2008
Skončilo akademické mistrovství ČR v OB. Terén nikterak výjimečný, revize mapy pod psa, tratě bez komentáře – ale máme to za sebou. Uf...

16. 6. 2008
Žebříček B-Morava v Římově – komorní atmosféra, pohodové závody. Skutečně spíše jako na oblastním žebříku to vypadalo na předposledním dvojzávodě moravských béček u Třebíče. Žádná monstrakce, žádné fronty na záchod či na bufet, tak akorát pro pár stovek závodníků, troufám si tvrdit že spokojených. V lese taková "jemná Vysočina", převážně čisté smrčiny (i pod nohama, to na Vysočině nebývá vždy zvykem), sem tam jemné terénní tvary nebo rozsypané kameny – v podstatě příjemné proběhnutí před mistrovstvím na krátké trati, kde můžeme (alespoň v části mimo velké údolí) čekat něco trochu podobného.
Stará mapa vystavená na stránkách závodů sice moc nadějí nedávala, vypadala diplomaticky řečeno velmi jednoduše, ale jednodušší pasáže tratě až tolik nevymetaly, prostor na jih od cílové louky se ukázal být docela dobrým i pro krátkou trať a klasika byla natažena do nově přidělané západní části, kde se zajímavá místa našla (i za cenu toho, že se trať v zajímavém prostoru protočila kolem dokola). Necelých 20 stupňů s oblaky nad hlavou, jen na chvíli v neděli pár kapek, zkrátka docela ideální podmínky. A protože v lese všechno sedělo, co mělo to fungovalo, na výsledcích člověk visel pomalu dřív než se otočil ve stanu, máme za sebou takový dobrý závod, ve kterém v zásadě není o čem psát :o).
Paradoxem startu vysočinských klubů v českém B žebříku je fakt, že třeba Jihlava nebo Nové Město, ač to sem mají pár desítek kilometrů, startovaly v téže době na béčkách u Rokycan. Tady se tak nesešla ani celá Morava, o Češích nebo Slovácích (kteří v hojné míře navštívili předchozí béčka v Beskydech) nemluvě – že to nabyla čistě moravská záležitost, o to se postaral (od jara už poněkolikáté) čínský výběr v čele s dvojnásobnou vítězkou ženské trati Zhu Mingyue (byť pokaždé to bylo docela "o prsa"). Bez zajímavosti není ani kategorie mužská, kde se v sobotu postavili na "bednu" tři veteráni (Šidla, Prášil, Fučík) a v neděli jen vítězný junior Malý zabránil dvojitému debaklu mladší generace. Výsledky, mapy hlavních kategorií a vše ostatní hledejme na stránce závodů, tady je vzorek map s tratěmi sobotní klasiky (181 kB) a nedělní krátké trati (93 kB). Průběžné výsledky moravských béček se objeví na stránce žebříčku B-Morava.


Dotaz měsíce si asi zaslouží "odpověď měsíce" v podání časopisu Junior – jak že se jmenují ty buňky, které umožňují chameleonům změnu barvy?
Ostatně nejsou v tom v Junioru sami – v sobotním Sportu jsme se zase mohli dočíst, že tři desetiletí před Roblesem (pro připomenutí: 110 m překážek za 12,87) vytvořil v Ostravě svěťák jiný Kubánec, Silvio Leopard... :o)

4. 6. 2008
Olympiáda v ČR nebude, jeden kámen ze srdce dolů – ještě že aspoň MOV má rozum, když už ho nemá ambiciózní populista a jeho tým v čele Prahy.

Rada do života z televizní pohádky na námět z ruských bylin: Muž bez ženy je jako strom bez housenky! :o)

20. 5. 2008
Čeřínek slunečný i uplakaný – dvě tváře oblohy shlédly na úvodní dvojzávod Poháru elity, A a B žebříčku (pochybnosti, zda se česká béčka neběžela na Moravě, můžeme rozptýlit, historická hranice zde prochází korytem řeky Jihlavy). Pěkné závody v kvalitním terénu, většinou čistý les, místy těžký podklad se spoustou kamenů.
Co se bohužel úplně nepovedlo, je mapa – ne že by snad špatně vykreslila terén, ale trochu zahaproval tisk a modrá je skoro černá – leckomu tak trvalo různě dlouho než si všiml že směrníky jsou opravdu modré a vodoteče nejsou průseky. Modrá nakonec nebyla jedinou barvou, která v mapě "ujela" – nesprávná zelená (i zde navíc odhadem 40 % černé) však vadila spíše "na oko" než vlastní orientaci. Mapa je dost velká plachta na dva závody a z pohledu na rozhodzení mapařů by se mohlo zdát, že tu máme obdobu Proklesti – pohled do tiráže však vyvádí z omylu, část Petra Marečka je z předchozích let s letošní revizí. Co trochu zaráží, že v obou závodech byly i nejdelší tratě natočeny v severní a západní části, zatímco jihovýchodní skoro půlka prostoru zůstává nevyužitá – je tak otázkou, zda důvodem bylo "vytěžení" této oblasti předchozími vrcholnými závody (celkem tři od roku 1998, tedy za posledních 10 let) nebo byl jiný důvod proč jihovýchod nechat "ležet ladem". Je fakt, že vzhledem k probírce, která v různých částech lesa probíhá v posledních letech (viz spoustu žlutých flíčků roztroušených po celé mapě) i zmíněná revize nemohla být rychlou záležitostí a leckde znamenala spíš nové přemapování.
Omezení prostoru a chyba tisku však nic nemění na faktu, že tratě se vydařily, zvlášť middle, pro který je zdejší terén s kameny a místy porostovými detaily docela ideální. Špatná není ani klasika, i když k "pravé" klasice možná chyběly ve větší míře delší postupy se zásadní volbou – mám za to, že by se tu daly postavit i při celkem husté síti cest, spíš by ale na to musela být použita větší část mapy než SZ půlka. I na těžší podložce s kameny se chodilo celkem rychle, špička pod pět a půl minuty na kilák – je fakt, že v oblasti kolem vrcholů Čeřínku a Mešnice nejsou kdovíjaké krpály a v čistším lese se to dalo pěkně rozbalit.
Pro stručnost výsledky elity: ženskou kategorii ovládly sestry Brožkovy a prohodily si pořadí (middle vyhrála Radka, klasiku Dana), v mužích ujel o parník Michal Smola, dvakrát druhy mohl být Lučan, kdyby se na klasice s Bingem nesvezl Bukovac. Výsledky a vše ostatní hledejme na stránce závodů, tady je vzorek mapy s nedělní tratí (162 kB).


15. 5. 2008
Tak jako každý rok čeká Brno na přelomu května a června řada "silvestrovských nocí". Děkuji na tomto místě panu Laštůvkovi za veřejné vyjádření názoru, který asi nezapadá do oficiální prezentace města, a Bystrckým novinám za to, že jej přesto otiskly. (Jen tak na okraj – existuje tuším jakýsi paragraf, hovořící o nočním klidu a postihu za jeho rušení ... akce pořádané magistrátem stojí nad zákony?)

29. 4. 2008
Hele, dělaj Tesláci letos něco jinýho než roděj děti? :o)

28. 4. 2008
Světla nad Ostravou: cesty, paseky, ostružiny. Mistrovství ČR v nočním OB za humny "ocelového srdce republiky" hostil příměstský les se vším všudy – docela hustou sítí cest, nespočtem nových pasek i pomalu odrůstajících hustníků a relativně jednoduchou orientací. Zajímavější mohly být vrstevnicové kudrlinky v několika údolích, ale těm se trať víceméně vyhnula (možná dobře, vzpomeňme poučky "radši jednodušší, ale regulérní" a při horší čitelnosti mapy v noci a měřítku 1:15000 by kontroly v "kudrlinkách" mohly být docela na náhodu). Eliminaci náhod i za cenu usnadnění dohledávek ostatně dopomohlo i použití odrazek na kontrolách – letošní mistrovský závod skutečně nepatřil do kategorie těžkých nočáků.
Přidejme k tomu nejednu kontrolu na docela jasném objektu nebo v blízkosti cesty a volby obvykle ve stylu jít přímo nebo oběhnout (viz mapu s tratí, 190 kB), přičemž všude se našlo dost cest na to, aby se skoro každý postup dal nějak oběhnout, a na druhou stranu i postupy přímo měly pořád "po ruce" nějaké záchytné body nebo linie, takže spíš než hrozba ztracení mohl člověka od přímého postupu odradit trnitý podrost, ve kterém se místy dalo docela slušně zasekat. O pořadí pak rozhodovaly i menší chyby a rozestupy ve výsledkových listinách nejsou nijak hrozivé.
Ani jednodušší tratě, kde rozhodoval rychlý běh asi víc než bývá na NOB zvykem, nezabránily "nočním hvězdám" s jistotou vyhrát v hlavních kategoriích. Zuzka Stehnová si připsala jedenáctý titul ve 12 sezónách (po předloňském stříbru už navléká další korálky na vítěznou nit); Petr Henych sice takovou sérii přece jen nemá, ale zato pořád posouvá hranici věku, ve kterém se dá vyhrát mistrák – po letošku to je 47 let... Více na stránkách závodu.
Pár poznámek na konec:
• Před týdnem tu znělo uznání na adresu mapaře, který si střihnul 13 kiláků, a vypadalo to, že taková věc je dnes už něčím spíše výjimečným. Druhý případ máme hned tady – ne že by se snad zdejší Bobr dal velikostí srovnávat s Proklestí, ale firma "Sikora a syn" (výhradní autoři této mapy) bude ve stejné sestavě podepsána i pod mapou pro krátku trať za měsíc u Čeladné a svůj podíl budou mít oba i na mapě pro klasiku o den dříve. Taky dobrý záběr... :o)
• Tak se člověk chvíli zakecá v cíli, pak ještě počká na soupeře a až dokluše přes vesnici k vyčtení, hned mu na lístku vyhubují! Ale jo, pravidla jsou pravidla...
* (to jako že poslední poznámka je nevhodná pro mládež) Když už se ta mapa v kovíkolikáté generaci (předchozí byla Bobr 3) jmenuje po ploskoocasém zvířeti, nehodil by se tam třeba tenhle obrázek? :o) /stažený před pár lety z Betova/


25. 4. 2008
Mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 3,5 MHz (tedy 80m) je před námi za dva týdny v Hranicích, zato brněnský místní přebor na téže trati a pásmu již za námi. Pro připomenutí tedy mapa s tratí (165 kB), výsledky hledejme na Foxtimes (docela dobře vyšlo půlhodinové optimum hned u tří kategorií :o)

Krámoservis nabízí vedle odkazů na stránky závodů také odkazy na mapy prostorů. Zajímavé je třeba srovnání starších map Čertova hrádku a Čeřínku – řeklo by se "jen" 15 let mezi nimi, ale rozdíl v pojetí mapování takřka propastný...

20. 4. 2008
Že právě skončené mistrovství je "závod, o kterém se mluví", můžeme sledovat na Benu. Když zkolabuje technika, může se člověk stavět na hlavu a nic s tím neudělá (i když u Žabin to není poprvé, vzpomeňme jak nefungoval online přenos výsledků na předloňském M’ČR v Růžené). Ale to se prostě stane; víc zamrzí již zmíněná "zakázaná silnice" a nedostatky v občerstvení, což je věc při dlouhé trati docela zásadní. Jinak ovšem mám za to, že mistrovství bylo zvládnuté dobře a kdo chce psa bít... Závěrem ještě dva kladné postřehy z probíhající diskuze: /1/ z dosavadních 35 příspěvků je pouze jeden(!) anonymní (použité přezdívky lze přiřadit konkrétním lidem, žádný noname) a /2/ Zhusta nezůstal zalezlý v ulitě osobní korespondence a otevřeně reaguje na připomínky (věcné i "plivací").
P. S. Ještě jeden obrázek na rozlučku - relax jako z reklamy nebo mrtvolka po doběhu? (Simčo promiň... :o)


19. 4. 2008
Mistrovství ČR na dlouhé trati: 26 kiláků, 62 kontroly ... jako pozvánka do Jedovnic slušné, když dlouhá trať, tak opravdu dlouhá. Mlaďoši o něco míň, holky jakbysmet. Žádná těžká mapařina, žádné brutální kopce (ale roviny si člověk moc neužil), ne moc zeleného humusu – na jednu stranu možná důvod ke spokojenosti, ale na druhou stranu prostě tenhle terén nenabízí nic extra a dlouhá trať tak byla jedinečná právě jen svojí délkou.
Pro mistrovské kategorie hromadný start – někteří jsou vyloženě rádi, když už v lese zmírají a přitom vidí že pořád ještě nejsou sami a někdo další zmírá s nimi, zatímco pro jiné může pohled na spolutrpitele (neřkuli na vzdalující se záda spolutrpitelova) představovat onen pověstný hřebíček do rakve. Ať tak či onak, dostih byl letos skutečností a dlužno dodat, že až na pár výjimek letošní tratě alespoň na předních místech roztrhaly pověstné "vláčky". Hromadný start umožňuje hned po odstartování vyvěsit v cílovém prostoru velkoformátové mapy s elitními tratěmi, takže se každý mohl pokochat pohledem na "dlouhou červenou linii" i použité rozdělovací metody. Dlouhý postup na jedničku a na trati pár "motýlků"; ty jsou od pohledu zatraceně krátké a povětšinou v čistém lese – sice je takové rozhození tratí co možná nejvíc spravedlivé, ale zase skýtá dost malou možnost startovní pole skutečně pořádně roztrhat. I když chybu samozřejmě leckdo udělá, mám za to, že zde možná větší podíl na výsledných odstupech mohla mít mapová nenáročnost terénu, díky níž se snáze projeví rozdíly v aktuální běžecké formě. (Ať se klidně ozve někdo z těch, kdo ten dostih absolvovali.)
Mapa z ruky jednoho mapaře bývá obvykle důvodem k obavám a v případě dvacetiletého kluka dvojnásob. (Na mapě se sice podíleli čtyři lidé, ale dobrých 60 lesa nese podpis Jiří Zelinka.) Po absolvování závodu před Zeldou docela smekám. Samozřejmě, pár mušek se najde, ale celkový dojem je standardně dobrá mapa na úrovni odpovídající celostátnímu závodu. Standardně dobré jsou i tratě Libora Zřídkaveselého – s jednou výraznou výhradou: Když už stavitel má na trati postupy, u kterých přinejmenším jednou z variant je obíhačka po silnici, je diskutabilním krokem postup po ní zakázat. Jasné, šlo asi o bezpečnost závodníků, křtinská silnice je dost frekventovaná a samá zatáčka, ale... (Více viz na mapě s tratí, 239 kB.)
Žádné překvapení v ženách, první Dana Brožková, druhá Radka Brožková, vláček o třetí místo sice v lese táhla Zdenča Stará, ale nakonec doběhla až za Panchártkovou a Duchovou (nebylo to vyloženě o finiš). Žádné překvapení ani v osobě mužského mistra Petr Losmana, možná ne až tolik favorizovaný byl těsně druhý Vladimír Lučan, třetí s odstupem před i za sebou Osvald Kozák a z další trojice Hepner-Matějů-Mrázek odskočil pro čtvrté místo jediný "netřicátník" z této sestavy Honza Mrázek. V juniorech suverénní zlato Adama Chromého i stříbro Štěpána Kodedy, v juniorkách "spanilá jízda" Kotlářky s předvídatelným závěrem, Šárka Svobodná je přece jen rychlejší než Simča Karochová. Jediný pořádný finiš všech tří medailistů předvedli dorostenci (Pavel Kubát, ..., ...), naopak mezi dorostenkami Věra Müllerová vyhrála s náskokem před Madlou Svobodnou.
Škoda že zahaproval přenos časů a tím pádem i online přenos (ale jako test před MS to můžeme glosovat otřepaným "všechno zlé je pro něco dobré"), stejně jako průběžné výsledky – kompletní výsledky tedy hledejte posléze na stránce závodu. Tady to můžeme uzavřít větou, že mistrovství ČR na DT se v zásadě vydařilo – a lejt začalo přesně po vyhlášení posledních kategorií. :o)


Hláška z Vysočiny při vyřizování vstupu do lesa: "No já vás tam pustím, konec konců ty divoký prasata tam teď nadělají víc škody než vy." :-))) Bylo tím míněno, mimo jiné, že máme posunout kontrolu do bezpečných míst. :-)))

16. 4. 2008
O uplynulém víkendu se v západních Čechách rozběhla série mistrovských závodů v ROB, konkrétně Horní Slavkov hostil mistrovství ČR v nočním ROB a na dlouhé trati. Tady máme pohromadě odkazy na informace, výsledky, mapy s tratěmi, ... a tady je stručný a výstižný článek o tom, jak to ve Slavkovském lese vypadalo.

14. 4. 2008
Mezinárodní mistrovství Moravy – letecký den a pořádné kopce pro světovou elitu
Nasadit a rovně za nosem, případně si vybrat po které cestě zvolený postup oběhnout. Tak by se dalo asi v kostce charakterizovat hlavní rozhodování na klasické trati mistrovství Moravy, pyšnící se pro letošní rok přídomkem "mezinárodní" – tři měsíce před rozhodujícími boji mistrovství světa v nedalekých lesích zavlálo na stojanech v cílovém prostoru celkem dvacet vlajek. Punc světovosti tak "obyčejnému regionálnímu mistrovství" (navíc v nepříliš zajímavém terénu, co si budeme povídat) dodává účast takřka kompletní světové špičky, z absolutní elity chybí Švýcaři a Francouzi, ale Rusové a Seveřani jsou zastoupeni prakticky tím nejsilnějším, co mají k dispozici, o domácích borcích nemluvě.
Co se elitních tratí týče, vypadalo hrozivě zejména mužských 16,5 km, ale v tomhle leteckém terénu to chodili pod 5’ na kilák a první dva se dostali pod 80’ (1. Wingstedt, 2. Nordberg, 3. Smola). Bohužel o klasice se asi moc nedá mluvit u žen – těžko se sice dalo předpokládat, že famózní Švédka Eliasson "uteče" ostatním (2. Jukkola, 3. Hausken – ve stejném pořadí budou dobíhat i zítra pro medaile štafet) o čtyři minuty, ale "klasika" pod 50 minut, to je trochu stavitelský úlet. Jak to vypadalo v celém lese, se můžete podívat na mapě s tratí (199 kB) – včetně doběhu, který bylo potřeba dovést do centra obce...
Trochu jiný zážitek než na českých "top" závodech přinesl dvojjazyčný komentář – zejména na "zpěvný přednes" Švéda Anderse Vestergaarda ("komentátorský inventář" závodů světového rankingu) si člověk musel chvíli zvykat (druhý den už to bylo fajn :o) a ten chlap fakt umí). Pokud jde o český komentář, v sobotu známé o-spíkry vystřídal televizí odkojený Štěpán Škorpil – netroufám si soudit, zda je lepší nebo horší než orienťáci (dobrý bal, o tom žádná), jen jednu věc si doufám příště (pokud bude komentovat MS) odpustí – přechylování cizích jmen je možná dobré pro mediální ..., ale v komentáři závodu a zejména při vyhlašování vítězek je "Lena Eliassonová", "Heli Jukkolová" atd. uširvoucí zrůdnost. (Nevím o tom, že by v zahraničí takovýmto způsobem měnili česká jména...)
Hodně dobrým nápadem bylo "setkání po letech" pojaté nejen jako "setkání zasloužilých" a formální děkovačka štafetovým medailistům z mistrovství světa před 25 lety (pro nás jedno z nejúspěšnějších, dá se říci že Maďarsko 1983 představovalo začátek úspěšné éry 80. let, která vyvrcholila na zatím posledním MS u nás v roce 1991). Kdo dnes zná jména Knapová-Kalibánová, Bártová, Galíková-Hlaváčová, Kuchařová a Uchytil, Ditrych, Pollák, Kačmarčík jinak než že pár z nich se občas objeví na bedně mezi nějakými veterány? Tady daly zdařilé rozhovory možnost nahlédnout "pod pokličku", jak tehdejší hvězdy dnes žijí a co dělají.
Možná lepší klasiku (i když ne délkou) než sobotní klasická trať nakonec nabídl nedělní závod štafet. Docela odlišný terén, kopce a prudké svahy, sem tam kamenitá drolina pod nohama, před diváckou trocha hustníků, na závěr zámecký park, ale jinak převážně čistý bukový les (viz mapu s tratí, 146 kB) – troufám si tvrdit že o trochu větší radost z orienťáku, i když na druhou stranu taky trochu větší záběr na morál po včerejší porci kilometrů. Pár pěkných postupů na volby a solidně rozfarstované tratě – už rozmezí parametrů (7,5–7,9 km a 405–495 m převýšení) leccos napovídalo.
Celkem šestkrát (včetně úvodních dvou sprintů) zněla na počest vítězů švédská hymna. Nekorunovanou královnou moravských lesů je Lena Eliasson, nejen že nepoznala porážku ve třech individuálních závodech, ale i nejlepším časem na úseku dovádí do cíle švédskou štafetu před Finkami a Norkami. To v mužské kategorii mají dva borci v závěrečném účtování po dvou výhrách – po bok Emila Wingstedta se dneškem zařazuje Michal Smola. Zásluhu na tom, že podruhé (a dnes s patřičnou diváckou kulisou) zní hymna česká (jen my a Švédi, není to hezký? :o), má samozřejmě i Honza Bet Procházka, který přivedl do cíle smečku vlčáků z prvního úseku (totéž se ostatně povedlo i Radce Brožkové), i Tomáš Olaf Dlabaja finišující pro titul, ale byl to právě Bingo, kdo v přímém souboji s Wingstedtem na druhém úseku nadělil fenomenálnímu Švédovi tři minuty a odsoudil tak skandinávskou špičku jen k těsnému souboji (2. Švédsko, 3. Norsko) v bezpečném odstupu za Olafem.
Vše potřebné najdete na stránce závodů, mezinárodní mistrovství má samozřejmě i reprezentativnější anglickou verzi.

Není jednoduché v rámci vývoje elektronického produktu udržet kompatibilitu mezi staršími a novými verzemi a někdy to prostě technicky není možné. Takový je ve stručnosti pohled člověka, který "něco málo ví" o elektronice, jakož i o SportIdentu a rozšíření jeho produktů u nás i jinde po světě. Zdrcující kritika německé firmy prezentovaná na této stránce o pár odstavců níže byla tudíž až příliš příkrá a uznávám že i nespravedlivá. Za což se omlouvám nařčeným "zlepšovatelům" i čtenářům této stránky.


10. 4. 2008
Že na Mistrovství Moravy bude v rámci přípravy na nedaleké MS startovat celá řada reprezentačních týmů, nebylo už dlouho žádným tajemstvím. Ale že první závod moravského žebříku ozdobí svou účastí i výběr Somálska, to je teda věc! (Asi to budou fakt skuteční Somálci, jejich jména neznějí jako William Johnson. :o)

6. 4. 2008
Kilák čistého lesa s prudkými svahy a na severu svahová nudle s pěknou buší. Sem tam vrstevnicové kudrlinky a postupy chodit většinou napřímo, jen místy obtočit kolem svahu. Taková by byla stručná charakteristika jihomoravského přeboru na krátké trati – prvním závodem se začátkem dubna i v tomto kraji naplno rozjíždí sezóna klasického OB.
Tedy přiznejme si, že nevelký prostor je na krátkou trať tak akorát, aby se na pěti kilometrech pročesal křížem krážem. Aby to nebylo až tak letecké, o to se stará nemalé převýšení (vlastně nejen "houpání" nahoru-dolů, ani v traverzech člověk neletí tak jako po rovině) a v té zmíněné "nudli" na severu nepřehledný keřový podrost (a to buďme rádi za brzké jaro, "buš" se ještě neolistila :o) – taková zpomalovací pasáž, než se člověk rozletí na zpáteční cestu čistým lesem.
Ideální počasí (ač ráno na nule a oblačná obloha nenapovídaly bůhvíčemu), dobré zázemí u hospody na kraji lesa a dobrá klobáska po doběhu, prostě ideální den ... kterému už k úplnosti chybí jen odkaz na stránky závodu a mapy s tratěmi (250 kB).


Přírodovědný pohled z hřiště 7: "Ve volné krkonošské přírodě je největším přirozeným nepřítelem Trautenberka Krakonoš a jeho sojka práskačka..." :o)

4. 4. 2008
No to je teda zpráva dne: Paroubka nabourala jeho mluvčí... Ještě že to nebylo naopak! :o)

28. 3. 2008
Před čtyřmi lety byl terén u Boskovic zmapován pro MS v ROB, rok poté využit pro mistrovství ČR v ROB, předloni přemapován pod názvam Škatulec pro pohár elity a v této podobě je prostor znám většině orienťáků - zde ovšem s přidaným kusem u Kuniček a naopak oříznutý o boskovické svahy. Původní verzi teď má před sebou každý, kdo se chytne na soutěž ve stavbě tratí. Máme už sice jen pár dní do uzávěrky, ale co kdyby nebylo přes víkend do čeho píchnout?

SportIdent jako Microsoft?
 (viz též dodatek 14. 4. 2008)
Zřejmě bláhové bylo se domnívat, že firma, která si v naší oblasti zaslouženě vydobyla dominantní pozici a její jméno se stalo víceméně synonymem pro elektronické ražení, nezačne svého takžka monopolního postavení zneužívat. Jinými slovy, že SportIdent je tu pro orienťáky a ne orienťáci pro zisk SportIdentu ... bohužel, opak je pravdou. Tak jako před lety byli uživatelé programů MS Office nepříjemně překvapeni, že ve verzi 95 neotevřou soubor, který jim někdo poslal z verze 97 (a spousta prostých uživatelů novější verze zase nebyla s to pochopit, v čem mají ti druzí problém; abych se ale nenavážel jen do Microsoftu, "nečitelnost vyšších verzí" je standardem řady výrobců softwaru včetně třeba OCADu), čeká teď nepříjemné překvapení na uživatele SI. Filozofie "soudruhů z NDR" je jednoduchá - vrhnout na trh nové čipy, nekompatibilní se starými jednotkami. Stačí, aby si je koupilo pár lidí, kterým jejich čipy starší jednotky nepřečtou, a vznikne tlak na výměnu jednotek. Firma si mne ruce, bude mít odbyt nových jednotek, které pro změnu (netřeba pochybovat o záměru) nepřečtou staré čipy. A tak pofrčí i obchod s novými čipy, i když by jinak jejich výměna vůbec nebyla nutná...
Jak dosti podrobně rozebírá Milan Borovička na Sosnovinách, zatím má problémy pár čerstvých vlastníků nejnovějších čipů nekompatibilních s bežně užívanými SI jednotkami. Pokud však orienťáci přistoupí na "hru" monopolního výrobce, čeká nás v horizontu několika let dvojí "rána přes kapsu" - nejdřív všichni "nepřímo zaplatíme" pořízení nových jednotek (které přečtou i nové "megačipy") pro pořadatele závodů, a až budou tyto jednotky standardem, budou dosavadní majitelé "klasických" čipů SI5 nuceni vypláznout love za nové čipy jen proto, že ty jejich (staré dobré a stále bez problémů sloužící) čipy nepřečtou nové jednotky. Zatímco v případě SW je vždy možnost "uložit v nižší verzi" (i když je to opruz), nekompatibilní hardware tuto možnost nemá a zbývají tedy možnosti dvě - všichni postupně upgradují a zaplatí nebo se naopak domluví, že ekonomický nátlak neakceptují. Vzhledem k tomu, že i u nás se nepochybně najde dost lidí nahlížejících na zastánce druhé varianty jako na "socky, sto let za opicema" či "brzdu pokroku", kvůli které zůstaneme v dopředu jdoucím světě jako kůl v plotě, snadno si domysleme, která varianta je reálná. Že si teda přihřeju svoji polívčičku :o), nepsal jsem něco o "sportidentové dani, která nás bude již věrně provázet" už před sedmi lety (časopis OB 2000/6, strana 75)?
Leda že by se našla v dohledné době konkurence, která by nabídla rentabilní alternativu - ta ale dnes asi není v dohledu a navíc SportIdent už nás má "uvázané" tím, že všichni jedeme na jeho systém a jednorázová investice v případě totální změny by vždycky vyšla dráž než postupný upgrade systému firmy, která se rozhodla své zákazníky podojit vynucenou investicí.

P.S. Ještě že v ROB nejsou takové tlaky "jít s dobou" (říkejte tomu třeba zaostalost, jak chcete :o). Předpokládám a doufám že se nemýlím, že tady můžeme na stávající jednotky a dobře sloužící čipy jet ještě hezkou řádku let. Ať si němečtí soudruzi zlepšovatelé vymýšlejí co chtějí...

Bulvár hlásí: "Vojtek: Rozvod! Libušku vymění za Jovanku." Že by už nebyla dračice? :o)

19. 3. 2008
Měli jsme na stránce nezvanou návštěvu (díky Romanovi za upozornění), tak uvidíme kdy nám zas nějakého pěkného vira někdo pošle...

Přesně měsíc zbývá do mistrovství ČR v OB na dlouhé trati v Jedovnicích a přesně 18 měsíců do mistrovství ČR na klasické trati, které se uskuteční (pod taktovkou týchž pořadatelů ze Žabovřesk) jen o pár kilometrů vedle, na východ od Blanska. Nebude to však první mistrovství republiky v prostoru Suchého žlebu (toho u Češkovic, ne toho v rezervaci!) – kdo má ještě v paměti domácí šampionát v ROB v roce 1998? A jak si po 11 letech v témže lese povedou tehdejší medailisté Pospíšil, Fučík, Baier, Omová či Novotná?

13. 3. 2008
Jeden z nejzajímavějších terénů pro sprint v posledních letech nabídlo nepochybně mistrovství republiky v Třebíči před třemi roky. Troufám si tvrdit, že podobně pěkný zážitek v křivolakých uličkách a přilehlém skalnatém svahu přinesl letošní Adamna Cup v Kamenné kolonii. Stejně jako před lety na Stránské skále, i letos Adam Chromý představil v Brněnské zimní lize něco trochu jiného než klasické zástavbové běžáky.

V jakém formátu dát na web rozpis a v jakém výsledky? Na Benu běží zajímavá diskuze.

Týýý bláho, příjmy jako na MU bych chtěl mít! :o) Jak na ty částky v předposledním odstavci redaktoři rádoby seriózního plátku Dnes asi přišli? I když uvažujeme variantu, že jsou do měsíčního příjmu zahrnuty odměny z grantů (které přes univerzitu pouze "protékají"), stejně jde o cifry, které u "průměrného" zaměstnance MU vzbudí leda úsměv na tváři...

11. 3. 2008
Kdyby to nebylo zřejmé, tak řádky níže jsou o jihomoravské oblastní soutěži v ROB, první v roce 2008. Pro úplnost tu máme odkazy na výsledky (umístěné na Foxtimes, 144 MHz celkově a jednotlivci, 3,5 MHz celkově a jednotlivci) a mapy s tratěmi.

10. 3. 2008
Podmanivě krásný předjarní den.
Pod nulou po ránu,
podezřele pěkně přes poledne.
Podkomorské lesy
podbarvené rašící zelení.
Podběly u cíle,
podléšky v lesním podrostu.
Podařené proběhnutí,
podle postavená trojka.
Podané pomocné ruce,
podpora lidí, bez nichž by závod nebyl.
Poděkování: Mirkovi za rohodcování, zavádění kontrol a všeservis v cíli, Pavlovi za SI, startovky, výsledkovky aj., Jirkovi za povolení, techniku a materální zabezpečení, Ivě za pomoc v úloze "holky pro všechno", Tomovi a Pavlovi za obsluhy, Markétě s Michalem za prezentaci a start, Ondrovi a Jurovi za linii, ... a vůbec všem, kteří přišli :o).
Podepsán P. H.


5. 3. 2008
Z rozhovoru s českým skorokosmonautem (parťákem Vladimíra Remka, který nakonec před 30 lety neletěl):
Otázka: Dobrý den! Mohu se zeptat jako pan Eben? "Jak to dělaj kosmonauti?" Myslím, že ani panu Ebenovi žádný kosmonaut dosud neodpověděl ...
Oldřich Pelčák: Chlapi to dělají tak, že ze stěny vytáhnou hadici, stisknou tlačítko, spustí vývěvu a moč postupuje hadicí do zásobníku. Ve chvíli, kdy je tento plný, je ze stanice vystřelen.

29. 2. 2008
K dispozici je termínovka Jihomoravské ligy, tedy oblastních závodů OB v Brně a okolí.

27. 2. 2008  (odkazy doplněny 29. 2.)
Za deset dní odstartuje sezóna rádiového OB v jihomoravských lesích, stejně jako vloni touto dobou v Brně za Bystrcí (jen letos v pro změnu v neděli, tedy 9. března). Pro nedočkavé je tu rozpis (PDF, 165 kB), přihlášky do příštího čtvrtka. Pokračování pak za tři týdny, 30. 3. na Bukovince (rozpis).

Naopak deset dní staré je ohlédnutí za dalšími zářezy českých lyžařů (v tomto případě hlavně lyžařek) na vrcholné světové akci v LOB - z mistrovství světa juniorů v Bulharsku přivezly zlato Hana Hančíková ze sprintu a Simona Karochová z middlu.

A ještě jednou, tentokrát ne deset dní, ale dvacet let zpátky - není to pěkný najít na webu výsledky mistráku, který už si člověk pamatuje málem jako stránku z dějepisu? :o) Stejně ale víc než "jak to bylo v lese" (krom faktu, že byla tak jasná noc, že místy mohl člověk zhasnout světlo) utkvěl v paměti "výkon" autobusáka, co jel zpátky z Ostravy do Prahy za tři a čtvrt hodiny...

7. 2. 2008
Pamatujete dobu, kdy ve volebních místnostech nebyly plenty, protože "všichni volíme kandidáty národní fronty", a proto veřejně (ať každý vidí, kdyby někdo vybočil z řady)? Já taky ne, už je to přes půl století... Leckdo ale ještě pamatuje a nejeden z těchto pamětníků dnes volá po veřejné volbě prezidenta. :o(
Základním principem svobodné volby je volba tajná. Volba hlavy státu je příliš vážná věc na to, aby byl kdokoli s rozhodujícím hlasem tlačen k rozhodování ne podle svého svědomí, ale po vůli vůdčích samců svého stáda. V době, kdy jisté strany pořádají štvanice na "zrádce" (připomeňme billboardy v podobě parte na jména "přeběhlíků"), zní argumentace že "v demokracii se nikdo nemusí bát veřejně vyjádřit svůj názor" nápadně podobně jako ta z let padesátých...

19. 1. 2008
Reklama na muziku se na této stránce snad ještě neobjevila, ale tyhle texty mě teda dostaly. :o)

18. 1. 2007
Borec dne má jméno Ondřej Vodrážka a sezóna 2008 se zapíše do dějin českého LOB: z mistrovství Evropy ve Švýcarsku poveze česká výprava domů poprvé individuální medaili - stříbro ze závodu na middlu (hřejivá satisfakce za čtvrté místo v úvodním sprintu, 3 s za medailí).

16. 1. 2008
Poručíme větru dešti? Už tu byly i projekty typu "jak zastavit pokles hladiny Kaspického moře" (prokopat kanály, které svedou vody Pečory a Vyčegdy do Kamy => do Volhy => do Kaspiku), ale tohle snad ještě nikdo nevymyslel. :o)

14. 1. 2008
Daleko na východě je opravdu země neomezených možností. Tohle je možná srovnatelné s krátkou zprávou z první půlky 90. let, že z nejmenované základny v téže zemi zmizelo za blíže nevyjasněných okolností neznámo kam 2000 tanků...

9. 1. 2008
Říkejte mi řezník ... ze čtyř zkoušek tři zářezy na pažbě, to nám ten rok pěkně začíná. :o(.

4. 1. 2008
Spam nového roku: "Super-sized one-eyed monster will live in your pants in New Year!" Tady je k tomu obrázek :o).

3. 1. 2008
Trocha osobní nostalgie ze silvestrovské procházky kolem stadiónku ve Svratce. Opuštěného, zasněženého, ale jinak pořád stejného jako před 14 lety, kdy zde vrcholil první závod mistrovství Evropy. Prozíravý ředitel místní školy tehdy udělil svým ovečkám volno a jak to bylo dál, můžeme číst na stránce tehdejšího Robdokapsu:
"Školáci ze Svratky, kteří naběhli ve čtvrtek před polednem do ochozů cílového stadiónu, vytvořili jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru, v níž se asi původně předpokládané "pouhé" fandění snoubilo se spontánně se rozpoutavší honbou za podpisy mistrů, medailistů a nakonec i všech ostatních. A vedle toho ani prodej suvenýrů nepřišel zkrátka."