h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 0 7

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


21. 12. 2007
Opožděných několik vět o stříbrosobotní Praha-lišce, letos v režii Myslivců roztahané opravdu pořádně po celé Praze. Posuďte sami: jednička v Kobylisích, dvojka na Vypichu, trojka na vrcholu Hrádku, čtyřka tradičně v centru, tentokrát na Staromáku, pětka u Želivského a cíl v Modřanech, v sympatické malé hospůdce (akorát tak pro pár desítek lidí) v domě, který zvenku vypadá spíš jako další z řady vilek než jako hospoda (ale pozor, i v Praze se dají najít /nebo nalít?/ Svijany! :o). Otrlejší pak ještě mířili k Vorymu na košt míchaných drinků, ale to už je zase jiná pohádka...

28. 11. 2007
Tichá vzpomínka pro Aničku Koporovou - odešla včera časně ráno s víčky tak, jak je večer zavřela. Moc lidí nevědělo o její nemoci, sama to nechtěla šířit a snad o to statečněji s ní bojovala... Tak držme Petrovi, Petře a Lence palce, dál už to musí táhnout ve třech...
P. S. Rozloučit se můžeme v pondělí 3. 12. ve 14 hodin v Brně.


22. 11. 2007
Na Ondru Mikšíka si možná vzpomenou organizátoři (méně už asi účastníci) ME žáků v Kroměříži 2000, některým ho může připomínat i CD z tohoto mistrovství právě z Ondrovy produkce. Rozhodně víc lidí už si ho asi vybaví díky práci v organizačním výboru MS 2004, kde na jeho bedrech stála nemalá část IT zabezpečení zpracování výsledků a webu šampionátu. Pro ty, kteří si vytáhlého mladíka (místy snad až příliš suverénního) pamatují, je zde aktuální zpráva: 19letý Ondřej Mikšík je pro letošní rok držitelem ocenění Česká hlava v kategorii Naděje. /Pro zvědavé: televizní galavečer bude v sobotu 24. 11. od 21.00 na ČT1./ Blahopřání do Kroměříže!

21. 11. 2007
Až se zima zeptá ... rozjíždí se Pražská zimní liga, Brněnská zimní liga, o dalších oblastech nemluvě.

7. 11. 2007
Ještě dozvuk horského OB – někteří avizovali svoji účast vskutku svérázně. :o)

Ještě dvakrát k lidovcům aneb nebyli by to Češi, aby hned rychle něco nevymysleli:
• V KDU-ČSL zavedli jedenácté přikázání – neprokážeš...
• Jak se bude jmenovat nový film o KDU-ČSL? Mlžení čuňátek... :o)

5. 11. 2007
Poslední mistrovství sezóny 2007 je za námi – sezónu "velkých závodů" tradičně uzavírá mistrovství ČR v horském OB. Kdo by čekal, že nejtěsněji se o výhry bude bojovat v relativně méně obsazených kategoriích veteránů?

Volbu "ostrého hocha" do čela KDU-ČSL v loňském prosinci komentoval i hroudokaps. Jak to nakonec bude s těmi preferencemi do příštích voleb...? (Ale ať už si o lidovcích myslíme co chceme, vypadnutí středové strany bez případné kompenzace jiným subjektem by mohlo natolik posílit Paroubka s marťany, že raději nedomýšlet...)

29. 10. 2007
Slečno studentko, je hezké že klopíte zrak, ale nestyďte se tolik, vždyť je to jenom houba. :o) A vůbec, víte jak vypadá půlka října v Toulovcových Maštalích? (zdroj: Tom Bárta, rajče)

17. 10. 2007
Taková ranní mykologická:
Kocovinko moje
mám v hlavě kupu hnoje
na ní měchomršť
to zas byla smršť
Tohle by asi člověka fakt normálně nenapadlo... :o)

Mohl dvouletý prcek před rokem vidět Zidanův "pozdrav" Materazzimu? Těžko říci, ale oblíbený pozdrav dnešních dnů je přisvištět a ... akorát má hlavu v docela podpásové výšce. :o(

11. 10. 2007
Máme to za pár (týdnů), a tak pro pár přespolních běžců jedna dušičková imprese (díky za odkaz, Kadle :o).

10. 10. 2007
Pohár přátelství 2007 v podobě textíku pro místní robunakloněný plátek na Praze 12:
Desítky závodů nabízí kalendář rádiového orientačního běhu v České republice. Místní závody v Praze lákají nové tváře k vyzkoušení netradičního sportu, oblastní soutěže v okolních lesích už nabízejí závod se vším všudy a z celostátních mistrovství se rekrutují úspěšní reprezentanti, mistři světa i Evropy … podzimní Pohár přátelství nabízí od každého něco. Poslední velký závod sezóny, na kterém změří síly rekreační běžci s reprezentanty, běžci sváteční i „polykači kilometrů“, už bez stresů z nominací, o kterých rozhoduje třeba jeden bod a pár vteřin, ale na druhou stranu pořád v atmosféře velké soutěže – první říjnový víkend prostě má pro radioorienťáky kouzlo akce prodchnuté pohodou podzimního lesa, pro kterou nakonec i její název – zdánlivě možná klišovitý – naprosto přesně sedí.
Ač pohár pořádá pražský Fox-klub, zvou pořadatelé závodníky do zajímavých terénů po celých Čechách – po lesních lomech u Lipnice nad Sázavou a okolí Žihle plném žulových balvanů letos zavítalo zhruba 150 účastníků do pískovců u Nového Boru. Po ránu skoro mrazíky, ale přes den podzimní pohoda, kontroly na svých místech ani zdálky viditelné ani příliš „zašité“ – zkrátka akorát tak, aby se ukázalo, kdo si s mapou i rádiem potykal nejlépe. Na třech kontrolách dětské trati to nejlepší zvládají pod půl hodiny, i nejdelší mužskou trať zvládne vítěz pod půl 50 minut, ale třeba veteránky si svůj závod pěkně vychutnají, když jen první dvě těsně pokoří stominutovou hranici – jak vidno sobotní závod (pro děti pásmo 3,5 MHz, pro dospělé 144 MHz) dal některým pěkně „do těla“ a bylo i pár takových, kteří si 150minutový limit užili takřka „do mrtě“. Neméně chladné nedělní ráno se tvářilo být předzvěstí krásného dne, a skutečně počasí nezklamalo, i tratě už na závodníky čekaly o trochu kratší, protože nejednoho čeká po závodě dlouhá cesta k domovu… Někdo spokojen, někdo už méně, vítězové přijímají gratulace a jiní zpytují svědomí, ale pohodová atmosféra provází soutěž až do konce.
Co říci k výsledkům? Celkové výsledky Poháru přátelství se tradičně počítají podle součtu časů z obou závodů a z tohoto pohledu v závěrečném podniku Českého poháru uspěla v ženské kategorii Blanka Jiráňová z Chebu – ač nevyhrála ani jeden závod, celkově se před ní musela sklonit česká reprezentantka Hanka Fučíková i Slovenka Betka Šimečková. Kompletní sestava národního týmu z letošního ME v Polsku se zde sešla v kategorii mužů a „korunní princ“ Michal Voráček (hájící barvy pořadatelského Fox-klubu) dokázal na závěr sezóny porazit suverénního Karla Fučíka, třetí místo pak jistil Jakub Oma. Z pohledu „domácích“ (pokud se takto dá mluvit v Novém Boru o Pražácích :o) kromě prestižního vítězství Voráčka zabodoval mezi veterány Luboš Winter (celkově druhý) a v žákovské kategorii Bára Matoušková, která podobně jako Blanka ani jeden ze závodů nevyhrála, ale vyrovnané výkony ji vynesly na nejvyšší stupeň.
Specialitou je potom soutěž družstev o putovní pohár – soutěž, ve které má šanci kdekdo, když tým tvoří jeden člen z žákovské kategorie, jeden z dospělé+juniorské a jeden z kategorie veteránské. Vloni cennou trofej ukořistilo trio z Pardubic, ale letos se stěhuje do Prahy – po sobotě měla skvěle našlápnuto trojice pořádajícího klubu (Matoušková, Voráček, Winter), ale v těsném závěsu za sebou měli konkurenční pražský tým OK1KYP (Pavel Šrůta a sourozenci Myslivečkovi), který v neděli dokázal zaběhnout beze ztráty a v konečném součtu Foxklubáky těsně porazil.
Poslední velká soutěž českého ROB je za námi, před námi pár podzimních „pouťáků“, závodů pro pobavení a pak dlouhá zimní přestávka – o důvod víc se těšit na další rok a třeba i na Pohár přátelství 2008, zase v jiném krásném koutě naší vlasti…
Tož konec článku. Pro ty, kteří tam snad nebyli a chtěli by vědět i více (nebo taky jestli třeba nekecám :o), jsou tu stránky soutěže.


1. 10. 2007
Pro všechny, kdo třou bídu s nouzí: recept na levné jídlo :o).

30. 9. 2007
Mistrovství České republiky na jednoduché trati, oficiálním názvem mistrovství ČR ve sprintu. Městské sady v Opavě, které člověk z jednoho konce na druhý přeběhne za tři minuty, hostily vrcholný podnik v nejkratší disciplíně. Ale jestliže se květnová Bystrc některým běžcům zdála jako nepříliš zajímavý terén, tak co říci na toto... Nasadit směr a trefit ten správný strom, případně na pár postupech vymyslet zda přes říčku po mostě vpravo nebo vlevo a totéž s průchody na koupaliště. Toť vše, zde končí orientace a zbytek už je jen o běhu - a chybkách z rychlosti, ty byly asi jediné, co se tu dělat daly.
Prostor pro mistrovství ČR štafet a klubů byl náhradou za původně vybraný a v poslední fázi nepovolený, to se vědělo dopředu a pořadatelé si za to také přečetli své na Benu, i když se to pak spíš rozplizlo do obecné diskuze o přidělování závodů. Nebyla do něj tudíž asi vkládána příliš velká očekávání a dá se říci, že to v podstatě naplnil. Ukázky mapy strašily zeleným a podmáčeným humusem, ten se sice vyskytl, ale v ne až tak děsivé míře, spíš jen v některých partiích - nejhorší byla místa s mozaikou žlutozelených fleků, obtížně uchopitelných jak z pohledu mapaře, tak rozběhnutého závodníka, tuplem v kontaktním závodě. Tratě sobotních štafet vedly povětšinou v čistém lese a bylo to hodně letecké (takový další mistrák na jednodušší trati), tratě nedělních klubů pak už o poznání více pročesaly velkou paseku na sever od silnice a velký hustník na jih od ní. Heslo "radši stupidní, ale regulérní" pak po oba dny naplňoval závěrečný pytlík v kusu čistého lesa, tam už to bylo zase vyloženě o rychlosti, případně o chybkách "když hlava nestačí nohám" a přidá se kontaktní stres.
Oproti zmoklé prognóze parádně vyšlo počasí, sice v pátek ještě s deštěm (zejména dopolední průtrže, které mnohé zastihly na cestě do Opavy, příliš optimismu nedávaly, ale hlavní závod už se běžel jen za jemných přepršek a na vetoše a veřejný závod vysvitlo slunce - taková malá odveta za předloňskou Třebíč :o). O víkendu pak sice chvílemi větrno, ale jinak krásně, prostě ideální podzim, kdy by se člověk vyvalil do trávy a jen pár magorů se honí po lese...
Mapy s tratěmi: sprint (202 kB), štafety (202 kB), kluby (192 kB). Více na stránkách závodů.
P. S. pro Foxklubáky: ...no neběželo by se vám krásně, když vám těsně před startem pustí "v mládí jsem se učil robařem"? :o)


28. 9. 2007
První ze čtyř mistrovství ČR v OB v osmi dnech, tentokrát na klasické trati, máme právě za sebou pod taktovkou Radky Brožkové a Osvalda Kozáka. Osin je tuším po Jedlovi druhým běžcem poslední doby, který nikdy nebyl v žádném výběru dorostenců nebo juniorů a teprve v mužích se krok za krokem vypracoval až na samotný vrchol. A vteřina náskoku na Binga? Inu, štěstí přeje připraveným. Více na stránkách závodu.
P. S. Deset stupňů ke zlaté? Zapomeňte, kdeže loňské sněhy jsou ... ale stejně je na světě fajn - nebo ne? :o)


Kdo zná Houbu trochu déle, určitě pamatuje "představení", při kterých by i Řepka bledl slušností. Jestli se mýlím, tak mě opravte, ale myslím že právě uplynulo deset let od posledního "parádního výstupu" v cíli mistrovství ČR u Nového Boru. Že by se opravdu člověk s léty zklidnil...?

20. 9. 2007
Mistrovství Evropy v ROB máme za sebou, další roky před sebou: po MS v Koreji 2008 bude mistrovství Evropy 2009 v Bulharsku (hned tři roky po MS, hmmm) a mistrovství světa 2010 v Chorvatsku (info u Němců). Doma to tedy mít nebudeme, ale po té Koreji zase nepojedeme do žádných hrozných prdelí...

18. 9. 2007
Ještě jednou větou k sobotnímu druhému závodu ME v ROB – juniorky: Lucka Procházková čtvrtá, Lucka Dundrová pátá, družstvo druhé, junioři: Marek Mysliveček druhý, Honza Vlček třetí, Adam Vašura čtvrtý, družstvo první, ženy: Lenka Novotná třetí, Miška Omová čtvrtá, družstvo druhé, muži: Karel Fučík první, Michal Voráček druhý, Kuba Oma čtvrtý, družstvo první, veteránky W35: Jitka Šimáčková třetí, veteráni M40: Jarda Zach pátý, veteránky W50: Jana Omová čtvrtá, Eliška Voráčková pátá, Alena Skálová šestá, družstvo druhé. Více na ardf.pl, odkazy na ardf.cz, na Foxtimes nebo u Voryho.

17. 9. 2007
Španělsko–Rusko 1:1 v bitvách do posledního míče: ruští basketbalisté vítězí ve finále ME v Madridu 60:59, zatímco španělští volejbalisté vítězí ve finále ME v Moskvě 16:14 v pátém setu...

13. 9. 2007
Vory nabízí záběry výsledků prvního závodu mistrovství Evropy v ROB (nenechte se zmást loňským záhlavím, skutečně jde o výsledky z letošního Polska). Zlato a stříbro pro Fučíka s Voráčkem a samozřejmě zlato družstva mužů, bronz Mišky Omové i družstva v ženách, stříbro Jitky Šimáčkové i družstva v D35, zlato Jany Omové i družstva v D50. V sobotu bude líp?

Zajímavost po letech vyhrabaná – Olles nabízí srovnání 16 mapařů, vypuštěných do téhož kusu lesa na mapařském semináři u Jičína 2000. Dobrý, ne?

"... o naší železnici jako o ojedinělém jevu v Evropě. To teda jo! Sedmi, osmihodinová zpoždění na trase dlouhé dvě, tři stovky kilometrů jsou absolutně běžná věc. Hnusná poblitá nádraží plná kurev a bezdomovců. Špinavé vagóny. Absolutní nespolehlivost a k ní přiléhající drzá reklama tvrdící, že vlaky jedou a auta stojí. Co k tomu dodat? Jděte se živit prací, pane Dušek, ..." (úvodník dnešního NP) Co k tomu dodat? Jděte se živit prací, pane Neff ... názor na Duška máme možná podobný, ale tím to končí. Jinak si ode dneška myslím něco o magorovi, co se neváhá snížit na úroveň totálního bulváru, jen aby napsal něco úderného. Anebo byl totálně našrot, když vyblil tuhle krávovinu na úrovni čtvrtý cenový... :o(

12. 9. 2007
Pánové, a tohle znáte? (Dík za odkaz letí na Betov.)

11. 9. 2007
To jsou věci pro nás méně informované – kam že ten Ferda nadlouho vyšuměl a on se nám oženil v Rusku. Ostatně když Natálku nakonec ulovil Ferda, tak se divme Jeldovi, že se dal na ruletu (ještě že ne ruskou :o)...

7. 9. 2007
"Královédvorský dvojboj", dvě soutěže ve dvou víkendech u Dvora Králové nad Labem, si mohli v závěru prázdnin dát "obojživelníci". Sorry že z Mistrovství ČR v ROB na Svaté Kateřině už vám toho moc neřeknu, jen si vybavuji dva krátké citáty:
"Chlapci, to na tom nejste moc dobře, když už vás i já porážím." (stříbrný Roman Hrazdil v cíli dvoumetru)
"V autobusu jsem jel mezi ... a ... a utrpěl jsem silnou duševní újmu." (V. P. na nedělním startu – no nevím, já spíš utrpěl duševní újmu při opakovaném poslechu V. P.)


Cena východních Čech v již několikrát proběhaném Vyhnánově asi neměla čím překvapit, ale dobrý terén, dobré zázemí, dobrou organizaci, dobré tratě (až na ten závěr první etapy s neregulérní kontrolou nad sběrkou) doplnil naprosto bezkonkurenční bufet! (Jak vypadlo z Petry Novotné, už druhý den tam "lezli po čtyřech", ale stíhali a nemělo to chybu. :o)

Pro úplnost mapy z mistrovství ČR v ROB: 144 MHz (441 kB), 3,5 MHz (523 kB), a z Ceny východních Čech: 1. etapa (242 kB), 2. etapa (417 kB), 3. etapa (409 kB).
P. S. Ostatně kdo chce, může si z dvojboje udělat trojboj – tento víkend se běhá asi o deset kiláků severněji...


Bejt v hroznejch sračkách má taky něco do sebe. Třeba z člověka vypadne tahle fekální říkanka – a může si ji omílat pořád dokola... :o)

13. 8. 2007
Drábovna! Po loňské Supí hoře druhý památný terén, který se po letech znovu otevírá pro orienťák. K tomu úplně nový terén na ostrohu u Bukoviny. Lákadlo jako hrom pro všechny, pro které je navazující Bohemia moc drahá, nemají pět dní dovolené nebo naopak chtějí na pětidenní potrénovat - anebo si prostě nechtějí nechat ujít tradiční turnovácký večírek. :o) Jednou větou: Pěkné prázdniny v Českém ráji.
Díl první: Krátká trať na délku, výživná (na zdejší poměry průměrná :o) na převýšení, dlouhá na kilometrové průměry a nelehká na orientaci - klasikovo "kdo chvíli stál, již stojí opodál" lze parafrázovat "kdo na chvíli z mapy vypadne, už se nechytá". Ztratit na jedné kontrole několik minut je běžnou věcí, ztráty dvojciferné nejsou výjimkou. Perfektně čistý les bez jediného hustníku, ale zato s hustým borůvčím a sem tam klackem pod nohama, skály kam se podíváš prakticky bez možnosti polevit v soustředění, generalizace ve stylu Borůvky (i s tou bylo třeba se srovnat) a mapa desítka s velikostí značek pro patnáctku; už tady se reptalo na viditelnost pěšin, ale představte si tu značky o polovinu větší (pak by nešlo jen o cesty, alemuselo se týkat i kamenů, prohlubní aj.) - tak se s terénními útvary a skalkami pomlátí a leckde je prostě přerazí.
Díl druhý: F**k off ISSOM! Tedy abych byl přesný, sprintový klíč sám za nic nemůže, ale jeho použití v normálním lese udělá z dobré mapy paskvil s nečitelnými cestami. Chocholka, hřeben nad Jizerou, nakonec zůstává trochu za očekáváním (i když srovnávejte s Drábovnou ...), jen pár skalek a sem tam drbačka v hustých porostech, na druhou stranu pestré terénní tvary, díky nimž ani tento prostor není bez zajímavosti. Kdo se s přechodem na 1:4000 srovná bez problémů, může parádně zaletět,jiní ale i zde nechávají minuty, ač jde skutečně o čtvrthodinový sprint naoko "lehký" oproti ranním skalám.
Stejné skály jako ráno ovšem čekají i v neděli, takže šupito přepnout ze "čtyřky" s šedými cestami zpět na normální mapu, tradá zpátky přes Bukovinu (zdravíme Baierovic jahody!) a do kempu řádně se připravit na večerní etapu, nejsme tu přece na rekreaci! Ostatně příležistost "řádně se připravit" se naskýtá hned na místním posvícení, domorodci dávají ve finále panáky po pěti korunách, a tak předsevzetí vrátit se aspoň do kempu střízlivej bere v leckterém případě docela rychle za své. :o)
Díl třetí: Názory se různí. Pro někoho stupidní běžák po pěšinách, pro jiného parádní klasika. Jisté je jedno - postavit klasiku na takhle malém prostoru bez využití cestních postupů se dost dobře nedá a klasická trať není jen mapařinka, ale i volby postupů a fyzička. No a jednoduché postupy do západní části mapy? Samotná skalní oblast má na mapě 1,5 km2, tratě přes hodinu na tom nenamotáš ... osobně mám z poslední etapy stejně dobrý dojem jako z předchozích, i s postupem "po červené a pak přeskočit na modrou".
V elitě po třech etapách Raimo vyhrál přetahovanou s Mrazákem, třetí místo jistil Levák; dámy ovládla Kinynka před Dočkalkou a Janou Kuncovou. Ač po oba dny jsme se probouzeli téměř "s hlavou v oblacích", nepřišly ani avizované slejváky (co kdyby se zvedla Jizera a kemp na ostrově odplul po proudu :o), takže i letos to byly opravdu Pěkné Prázdniny. Příští rok se dá čekat v rámci koloběhu kolem Turnova zase o něco známější prostor u Srbska nebo Kacanov, a Drábovna zase za tři roky...?
Stránky soutěže, mapy s tratěmi: 1. a 2. etapa (283 kB), 3. etapa (373 kB).
Post scriptum vážně i nevážně aneb pár poznámek na konec:
• Při vší úctě k Bajeříkovi a Kubovi, nejlepší byla asi první etapa a zjištění, že tratě stavěl šestnáctiletý kluk, tak trochu vyráží dech ... klobouk dolů, Dane Wolfe!
• Smekám i před borci, co vyjížděli z Brna v pět ráno, aby byli v osm na Malé Skále. To bych asi chcípnul.
• Ať žije dres Kotlářky vzor 1980! Pro Jiřina módní idol, ještě štěstí že už nevychází Módní policie... (mimochodem ať žijí paradoxy - tuhle rubriku jsem v časáku nejvíc nechápal...)
• Za jak dlouho najdete v mapě oblast zobrazenou v záhlaví stránky závodů?
• Nekoukejte do rozpisu a řekněte mi podle podpisů jména hlavních pořadatelů. :o)


Hroudokaps si vzal dva měsíce prázdnin od 12. 6. do 12. 8. 2007.

12. 6. 2007
Mistrovství ČR v OB na krátké trati, Horní Údolí, 9. a 10. června ... centrum na šikmé louce, oddílové stany jak sardinky ve svahu (ale klaním se před tím, jak je jejich stavitelé dokázali srovnat "tělo na tělo"), dobře zásobený bufet (navečer přesunutý do zlatohorské školy - tady se domácí vytáhli, stejně jako s informačním servisem "kde se dá bydlet a kde dobře najíst"), nepříliš slyšitelný rozhlas (ale s tím máme v Brně také své zkušenosti, jen dva týdny staré...), dlouhé casty na start (ale s průběžně značenou vzdáleností) pořádně do kopce (nedělních 250 metrů asi hned tak někdo nepřekoná, ale mezi námi - měli bychom to raději na trati?), chvíli slunce a chvíli déšť ... a taky to, kvůli čemu ty stovky kobylek obsypaly louku za posledním domem v Horním Údolí - dva mistrovské závody na úbočí Příčného vrchu.
Krásný terén, pěkně vybraný pro middle (i když pro někoho až moc brutální), střídající jednodušší místa s lahůdkovými partiemi kamenů a skalek, ať už v čistém podhorském lese nebo v některé z četných pasáží hustého porostu. Bohužel, taková místa jsou těžkým oříškem nejen pro závodníky, ale i pro mapaře - a jestliže se před rokem ozývaly výtjky na kvalitu mapy, letos se pravděpodobně ozvou zas. Mnohé partie byly docela dobře promapovány i s potřebnou mírou generalizace, avšak byla i místa, kde to poněkud zaskřípalo - možná překvapivě ne až tak v kamenech a terénních tvarech, jako spíš v porostech - slyšel jsem, že se stavitel snažil vyhnout problematickým místům v mapě, bohužel ne všude se to podařilo. Což je na middlu vždycky škoda :o(. Skoro si říkám, jestli neměly být prostory pro oba dny prohozeny - ten "hezčí" jsme si vyběhali už v sobotu - více čistého lesa s borůvkovým podrostem, oblast "hnědých kudrlinek" uprostřed trati, zatímco v neděli čekalo více skal a kamenů a jedna "hluchá" pasáž "přemostěná" dlouhým postupem.
Vše podstatné je na stránkách závodů (výsledky jsou místy trochu divočejší i v elitních kategoriích a ztráty favoritů v řádu minut na některé z kontrol asi o něčem vypovídají ... jakkoli tím nechci snižovat výkony nejlepších, které mimochodem dělí 13 let - pro Jedlu další v řadě "zářezů na pažbě", pro Lucku Krafkovou nepochybně vrchol dosavadní kariéry), tady se možná dočkáte i map s tratěmi.


21. 5. 2007
Zjištěná fakta o této ceduli: L. je majitel tamtoho baru, H. je šéf místní policie a ta cedule je namířena do záběru kamery monitorující přilehlou křižovatku. :o)

16. 5. 2007
Tisková oprava včerejšího P.S.1: Zeman si neužívá naprázdno, ale naplno. (Ale stejně furt žádný dvojčata...)

15. 5. 2007
Pavel Valenta, muž, který vedl český národní tým v úspěšných letech 2001-2004, přičemž dokázal k výborným sportovním výsledkům přidat i slušný marketing. Zároveň muž, který v čele znovuzrozeného šumperského oddílu obohatil seriál Českého poháru o Sporton Cup, se kterým v letech 2003 a 2004 vyhrál anketu o soutěž roku. Smrdí-li tyto řádky přehnaným obdivem jedné osobnosti, pak možná ano ... reprezentace by fungovala i bez Valenty, nějaký závod v Šumperku by se možná také konal, ale rozhodně ne na té úrovni - zkrátka po Pavlově odmlce ke konci roku ’04 zůstala trochu mezera...
Značné očekávání tedy předcházelo Sporton Cup 2007, jehož sobotní závod byl zároveň mistrovstvím ČR na krátké trati - a rovnou mohu říci, že šumperáci před lety nasazenou laťku udrželi prakticky ve všech ohledech (snad jen ta tombola tentokrát připomínala spíš výprodej nevyzvednutých cen, ale zato se dostalo skoro na všechny :o). Návrat "ke kořenům", tedy do okolí Šumperka, na první pohled nehrozil extrémně "horskými" závody, ale už na ten druhý... Hanušovická vrchovina a podhůří Hrubého Jeseníku nabízejí nejen prudké kopce s několikasetmetrovým převýšením na ploše mapy, ale i horský les s těžce běhatelnou podložkou.
Takový je Kamenec (119 kB), mapa sobotní krátké trati - táhlý svah od silnice po vrchol kopce, jen pár velkých cest převážně šikmo křižujících tento svah, husté porosty, místy podmáčené (bylo by hůř, kdyby celé jaro nebylo sucho - a ostatně bylo hůř, když se v průběhu závodu strhla bouřka s pořádným lijákem - v pořadatelském týmu se v tu chvíli uvažovalo i o zastavení závodu).
Trať Romana Hrazdila protáhla některé kategorie čistě lesem kolmo na všechny cesty, jiným zas "nadělila" dlouhý přeběh, celkem ale docela slušně prověřila rychlé rozhodování a někdy hlavně rychlé přelaďování při půlminutových relacích. Mistrem rychlého rozhodnutí je nepochybně Peter Viskup - brát první lišku 600 metrů od startu v čase 2:46, to už tu asi hodně dlouho nebylo a kdoví jestli nejde o rekordní zápis. V cíli se ale Pepo musel sklonit před Kubou Omou, zachraňujícím na bedně čest Čechů, i když třetí byl "také skoro Čech" Andrej Gomzik; rodinné double doplnila v ženách Miška před Danou Chovanovou a Blankou Jiráňovou. Výsledky (ale i mapy v plné velikosti) vizte na stránkách soutěže.
Nedělní start na úbočí Městských skal, nad sebou kopec jako kráva a dilema, zda vydrtit 200 metrů kolmo vzhůru a tam zaměřit, nebo to risknout a začít odspodu (viz mapu Kokeš, 245 kB) - ačkoli teoreticky by se tato varianta vyplatila, málokdo ji dokázal realizovat bez chyb a vepředu nakonec skončili ti, kdo zvolili variantu přes kopec.
Hrdiny dne byli ovšem tentokrát závodníci nejstarších a hlavně nejmladších kategorií, kterým mohla nahánět hrůzu už jen délka trati - 3 kilometry kolikrát nenaběhají za celý závod a tady to je jen vzdušná vzdálenost startu od cíle, o odbočkách ke kontrolám nemluvě! Děcka si tak připsala možná nejnáročnější závod své dosavadní krátké kariéry a mohla se na vlastní kůži přesvědčit, že takovéto závody se vyplatí bojovat, ať jste tam jakkoli dlouho - jak napovídá pohlad do výsledků, i "liga 100" může stačit na stupně vítězů. Podstatně kratší časy dnes stačily na bednu nejrychlejším v elitních kategoriích, Miška zopakovala triumf tentokrát před Blankou a Verčou Krčálovou, zatímco chlapi si jen prohodili pořadí: Pepo, Andrej a Kuba.
P.S.1: Největší aplaus na doběhu ale stejně nesklidili nejrychlejší ani nejmladší, ale sprinterský souboj dvou členů rady, u kterých slova "liga 100" vůbec nemusejí mluvit o čase (i když to tady taky). Ve výsledcích bude Balů o 5 minut před Filipem, ale na pásce to bylo prsa na prsa... A když už jsme u toho, tak z jiného soudku, ale s tímtéž hrdinou: Balů je názorným příkladem, že i při náročné funkci radního v nelehké době zbývá čas na manželské povinnosti - zatímco další radní Zeman si pořád jen naprázdno užívá, Lenka čeká rovnou dvojčata. :o)
P.S.2: Sobota odpoledne: sraz rychlých aut, kterými jejich majitelé ještě hrdě provezou pár kamarádů. Neděle odpoledne: Valentovo subaru stojí od rána před školou s klíčky bezpečně zabouchlými v kufru, zatímco Brožíkův bavorák odpočívá pár kiláků za Šumperkem v netradiční poloze kolečkama vzhůru... :o(


12. 5. 2007
Adam Bravený a Zdeněk Mazal rozhodli o titulu v jihomoravském přeboru štafet - prve jmenovaný se na rozběhu urval zbytku startovního pole, druhý pak na třetím úseku předstihl do té doby vedoucího finišmana Žabovřesk a nenechal se dojet nikým z rychlejších borců (Chromý, Čech), startujících pár minut za ním.
Po roce zavítal štafetový přebor opět do Moravského krasu, vlastně jen přes silnici od loňského Maličkého lesíka. A komu snad les přišel dost čerstvě povědomý, možná tu před třemi měsíci běžel Hromniční trápení - některé pasáže trati procházely stejnými místy. Teď je ovšem květen (jinde možná netradiční, ale na Brněnsku již zaběhlý termín pátečního odpoledne), les se zazelenal a co bylo v předjaří sotva znatelná tyčkovina, je dnes neprůhledný porost - to byl případ nenápadných šrafů poblíž jedničky, značících v terénu docela slušný hustník. Jinak ale povětšinou dost čistý les, jen v některých místech s vrstvou klacků po zemi, které ale už asi málokoho překvapily - zkrátka dobrý základ pro hodně rychlý běžák, při kterém ale záhodno zatraceně zpomalit v krasových pasážích s více či méně rozbitým terénem. Sem tam vyjetá nová pěšina (dost se vyjezdilo kolem devítky), ale to je vis major a holt se s tím člověk musí vypořádat.
Účast vcelku skromná, ale rozhodně je dobře, že i závod, na kterém se nevydělá, Žabiňáci uspořádali - a nejde jen o postupy na mistrovství ČR, prostě bez přeboru štafet by oblastní termínovka byla tak nějak neúplná... Tady je mapa s tratí (137 kB); výsledky hledejte na stránce závodu.


9. 5. 2007
Jihomoravský oblastní přebor v sobotu 5. května - dva zhruba hodinové závody (dopoledne dvoumetr, odpoledne 80m), mapa 6 let stará, ale použitelná, les přiměřeně kopcovitý a místy poněkud zelený (tomu se ale dalo vcelku úspěšně vyhnout, resp. projít po cestách). Pár vzpomínek na Amos Cup (úvodní nároďák sezóny 2001) a jak tu prý dvoumetr neměří - je fakt, že pár lidí si pěkně pohledalo (když se Míra Vlach vracel do kempu asi půl hodiny po limitu, utrousil něco o nejpodělanějším dvoumetru za posledních moc let). Po obědě snad větší kosa než ráno, navíc s trochou deště, ale osmdesátka zas rychleji odsejpá. Účast asi tak standardní na oblastku, i když Brňáci se moc nepřetrhli a spíš počet lidí doplňovala žákovská přípravka, která tu měla společné soustředění s Bílovičáky a podle plánů i s dospělou repre - těch ovšem dorazilo fakt pomálu, pro ně bude důležitější Sporton Cup za týden a ještě důležitější pak nominačky na podzimní Evropu, zatímco žáčci své mistrovství Evropy mají již za měsíc (tentokrát v Sasku, takže západočeši a možná i pražáci a liberečáci to budou mít blíž než sem na Baldovec). V neděli pak byl na programu (přesunutý z původního úterka) test závodu s 10 vysílači a hlavně povinnými náběhovkami - asi dost lidí je zvědavo na ohlasy, když už pro nic jiného, tak proto že tato varianta je uvažována pro zavedení na vrcholných světových soutěžích (pokud by se tak stalo, tak by přes obvykle hodně konzervativní mezinárodní struktury prošla asi největší reforma stavby tratí, vedle níž jsou oboupásmové závody nebo ražení majáku jen kosmetickými úpravami). Ale zpět k oblastnímu přeboru, tady je mapa s tratěmi obou sobotních závodů (103 kB) a výsledky hledejte na ardf.cz nebo na Foxtimes.

23. 4. 2007 (odkaz na mapu doplněn 26. 4. 2007)
Výživná dlouhá trať, jaké tu už dlouho nebyla - na tom se možná shodne většina ze šesti desítek masochistů, kteří se vydali všanc Kubovi Omovi a jeho stavitelským choutkám při Mistrovství ČR v ROB na dlouhé trati v Žehrovských lesích. Přesto, že nemálo lidí si pobylo v lese poctivé čtyři hodiny (víc limit nedovolil :o), mám pro trať letošního mistrovství slova chvály. Protože Kubovi se povedlo postavit závod, jehož délku nedělaly stupidní přeběhy ani brutální kopce (drobné korekce v posledním týdnu trať vyhnuly i čerstvým požářištím), ideální časy by se ve většině kategorií pohybovaly kolem dvou hodin, ač na ně vítězové ztratili desítky minut. Klasický dvoupásmový závod s předávkou přijímačů byl pro hlavní kategorie (D20, M20) pozměněn na trojkolový se dvěma "za sebou jdoucími osmdesátkami" ("pomalé" a "rychlé" vysílače) a povinným průběhem mezi nimi (OP v mapě). Povedlo se tak zabít pár much jednou ranou - závod se dá na točit na menším prostoru (při "pouhých" dvou kolech by zřejmě došlo na "vymetání koutů mapy"), 10 osmdesátkoých kontrol dává v podstatě nepřeberné možnosti pro stavbu tratí i ostatních kategorií (různé namíchání "rychlých" a "pomalých"), různé kontroly pro začátek odbourají tvorbu "autobusů" po startu podobně rychlých borců... Zkrácení vzdáleností mezi kontrolami navíc dává v součtu těžší závod; více postupů s nejednoznačnou volbou a dohledávky, které nejsou "zadarmo" - to byly ostatně v důsledku asi hlavní příčiny časů podstatně delších než jsou ty směrné i než bylo stavitelovo očekávání.
Za dobrý nápad považuji i (obvykle to bývá naopak) zařazení osmdesátky na začátek a dvoumetru na konec závodu - ne snad proto, aby se těžší pásmo běželo navíc již v únavě, ale je tu přece jen menší hrozba, že člověk "stráví mládí" již v první půlce závodu a ve zbytku trati už v podstatě nemá o co závodit. I když tady bylo o co závodit až do konce - o čest, o limit - ostatně mít vše v limitu zde mohlo být základem hodně dobrého umístění a v některých kategoriích i vstupenkou na "bednu". V hlavní ženské kategorii (ženy dostaly od Kuby asi nejvíce zabrat, tady jedině bych měl námitku o neúměrné náročnosti, 17,5 vzdušných kilometrů je pro srovnání o 2,3 km více než měla ženská elita před týdnem na orienťácké dlouhé trati) dokonce měly všechno jen první dvě - stejně tady ale možná větší aplaus než medailistky sklidila Hanka Hladinová za málokdy vídaný čas 240:00 (shodli jsme se s pár lidmi, že nevíme o podobném případu při čtyřhodinovém limitu, i když ten nebývá zas tak často vypisován), který bez jedné kontroly nakonec stačil na čtvrté místo.
Zatímco kratší závody "dělá" obvykle pěkný terén, kvalitní trať, dobré shromaždiště, resp. cílový prostor, nemluvě o takových "podružnostech" jako je badlení, propagace, hodnotné ceny, ... zdar dlouhé trati do značné míry stojí a padá s vybavením akvalitou nabídky občerstvovacích stanic. Ty tady nelze hodnotit jinak než výborně (jedna u předávky přijímačů, druhá na povinném průběhu mezi osmdesátkovými koly hlavních kategorií - v mapě ji měli všichni a mohli ji tím pádem i využít), dostatek pití, tablety hroznového cukru, müsli tyčinky, banány, čokoláda (kdo chtěl, mohl si přidat i svoje) a na předávce i "bonus" v podobě pípy s rohozeckým pivem, nejedním závodníkem i v průběhu trati využitý. Vzhledem ke strategické poloze na trase shromaždiště-startocíl se tu nepochybně leckdo zastavil cestou z cíle a takový Míra Baxa se tu poctivě zdržel už cestou na start (kam pak dorazil se slovy "kluci sorry - dvakrát jsem nesl pivo i vám a pokaždé jsem ho po cestě nějak vypil... :o)
Předehru dlouhé trati obstaralo v pátek večer Mistrovství ČR v nočním ROB v prostoru mezi Pelešany, Kacanovami a Valdštejnem. Tady stavitel rozumně šetřil délkou (nejdelší trať 4,1 km), rozhodně však závodníky nešetřil co se týče umístění kontrol - to bylo víceméně jako ve dne, a tak třeba na čtyřce si leckdo klestil cestu a manévroval mezi skalami, při slabším světle i se staženými půlkami, aby příští krok do tmy nebyl krokem "do prázdna"... Nejvýhodnější variantou byl zřejmě hned od startu oběh zprava po silnici s využitím cest místy mimo mapu (říkám to nerad, ale tohle úplně fér nebylo, případná znalost prostoru za okrajem mapy mohla být nespornou výhodou). Časy nejrychlejších něco přes půl hodiny svědčí o tom, že pro českou špičku byl nočák dobrým "zahřívacím kolem" před sobotním "maratonem". (Paradoxně ale třeba mezi muži běžel oba závody ze špičky vlastně jen Vory, když zbylí noční medailisté Brož s Baierem kupodivu v sobotu nenastoupili a naproti tomu Fučík odstartoval až na dlouhou - kterou pak navíc zabalil a otevřel tak cestu na "bednu" pro někdejší žákovské a juniorské souputníky Krčála a Honzu Baxu.)
K dispozici jsou výsledky z obou závodů, komentář pořadatele a mapy s tratěmi (noční, dlouhá trať). Co dodat? - na závěr snad jednou větou: Při obou závodech Turnováci dokázali, jak se dá uspořádat dobrý závod bez bůhvíjakého zázemí (v pátek stačilo jedno parkoviště) a myslím docela se ctí se vyrovnali i s nahromaděním sportovních akcí v prostoru Branžež-Srbsko a s tím asi spojenou improvizací (byť s využitím částečné samoobsluhy závodníků při cestě na start a odevzdávce rádií na předávku). Kdo chce, mouchy si samozřejmě najde, ale - mám-li vyjádřit osobní pohled - v sobotu navečer odjížděl z Českého ráje spokojený člověk. A kdy si zas za svý prachy dáme takhle pořádně do těla, že? :o)
P. S. Taky si myslíte že byla nemístná provokace běžet nočák s touto podložkou v mapníku? :o(

První body do Českého poháru jsou rozdány, další se budou rozdávat za tři týdny v Šumperku a za pět týdnů u Liberce - tady má stránku Sporton Cup a tady Bohemia ROB.


Ještě k dlouhé trati v OB - dle reakce od Sosny les kolem Jelenců neprokácela vichřice: "Chci te jen vyvest z omylu, ze zavetveny les a rozplizle nemapovatelne paseky jsou nasledkem lednoveho orkanu. Co jsem vlezl v cervnu do lesa, tak v nem znely motorove pily a puda byla rozjezdena od traktoru. Leden na chvili tezbu zastavil, ale vzapeti se znovu asi pod zaminkou vyjimecneho stavu rozjela na plne obratky. Posledni tydny se jiz osazuje a to odokonce i na par dni starych pasekach, pochopitelne za staleho zvuku motorovych pil."

15. 4. 2007 (odkaz na mapu doplněn 26. 4. 2007)
Kdyby to nebylo poznat, tak ti koníci na titulní stránce Mistrovství ČR v OB na dlouhé trati představují postavičky z kolotoče – protože tak se mapa prostoru ležícího přes silnici od sousední Houpačky od nepaměti jmenuje. Přemapování se dočkal nejen mírně zvlněný a dosti rychlý les s dobře ohraničenými porosty a sem tam skalkami a kameny, ale po 18 letech i pasáž s loukami a remízky a za ní pak "divoký východ" - zaříznutá údolí, hluboké erozní rýhy, odporné křáčí do toho...
Říkám-li "dosti rychlý les", tak to možná platilo před lety, nebo ještě před pár měsící. Stromy popadané při lednové vichřici sice už lesáci stihli odklidit, ale na mnoha místech se zatím dostalo jen na kmeny, zatímco odřezané větve tvoří na zemi pěknou podestýlku. Že se pak vyplatí více obíhat po cestách nebo po loukách, je nabíledni.
Nejen běžecky, ale (pro někoho možná překvapivě) i orientačně ztížil ten zdánlivě jednoduchý les bouřlivý vítr. Mám tím na mysli zejména spoustu rozplizle (ne)ohraničených pasek, z nichž většina se do mapy ještě stihla dostat (uzávěrka 2 týdny před závodem), leč ty nejnovější už ne. Za co ale před lesáky smekám, že od ledna (i za cenu těch nových pasek) už stihli vytěžit všechny polomy – přelézání padlých kmenů by asi byla jinačí sranda než "pouhé" brodění ve větvích.
Zatímco vloni touto dobou sotva odtál sníh (tedy aspoň v nižších polohách, což se nedalo říci o prostoru pro DT :o), letos bylo jaro před měsícem a dlouhá trať se běží v docela letním počasí – dvacet ve stínu, nebe vymetené a tělo si žádá pít. Občerstvovaček je na trati docela dost a neradno dělat frajera ("pil jsem přece před chvílí"), když do cíle zbývá ještě půl hodiny – věřte mi, vím o čem mluvím... :o(
Dá se říci, že podle předpokladů stavaři (tedy FS Praha) neuspořádali supervymakané mistrovství, ale pohodový závod s dobrým centrem (pravda, bez "mokré varianty" v místě, ale až v hospodě půl kiláku daleko – v tomhle jim byli nahoře nakloněni), stabilním občerstvením (více také v té hospodě), sem tam vynechávajícím komentářem a karikaturou Paroubka na cílové věži – neklamnou známkou toho, že část pořadatelského týmu (jež sem dodala aparaturu) patří k tradičnímu inventáři czechteků.
Kdo vyhrál, kdo se sotva doplazil a kdo potupně vzdal, to se dočtete ve výsledcích (možná zajímavější než obhajoba Zdenči Staré a suverenita Michala Smoly je prosazení čtyřicátníků v hlavní mužské kategorii – tři mezi prvními osmi!); tady máte k prohlídce mapu s tratí (177 kB) a komu se to snad líbilo, může se těšit za rok na M’ČR na dlouhé trati u Jedovnic pod taktovkou SK Žabovřesky Brno. (Mistrovská dlouhá se zde poběží po 20 letech – prostor uvítal tehdejší přebor ČSR na DT v roce 1988 v režii Adamova a nyní ho Adamováci poskytli Žabiňákům právě pro pořádání mistrovství.)


Mistrovství na dlouhé trati v OB máme za sebou, totéž mistrovství v ROB před sebou příští týden. A vypadá to, že nové paseky na Kolotoči budou nic moc ve srovnání s novými požářišti v okolí Branžeže... :o(

1. 4. 2007
Zatímco sezóna jihomoravského OB se rozjela Prvním jarním kufrem, ...

... sezóna jihomoravského ROB je v plném proudu - minulý víkend proběhla u Stvolové už druhá oblastka (jen proč jsou na webu výsledky v excelu?!) a další program místních akcí je k mání na Foxtimes.

20. 3. 2007
Zas je tu jaro, lidi šílej ... a všichni jedou do Hradce. Jarní pohár nabídl po dvouleté pauze (moc vody, moc sněhu) konečně zas jednou v březnu tradiční dlouhou trať, i když tratě se v rozporu se zvyklostmi dlouhé téměř vyvarovaly delších postupů, ale ono se to dá pochopit, na té hradecké rovině rozmanité volby nevymyslíte a dlouhý postup by se stejně zvrhnul ve stupidní drcení po nejbližší cestě v nasazeném směru, zatímco kratší postupy v porostově pestrém lese (bory míchané s listnáči) měly svou orientační náročnost. Zmiňuji-li porostově pestrý les, musím jedním dechem zmínit též mapu – ač jindy na mapách Mirka Nožičky nenechají rejpalové nit suchou, tady odvedl hodně dobrou práci a v těch porostovkách se dalo chytat doslova na každém kroku. Tady je mapa s tratí (231 kB); vše ostatní o dlouhé trati i nedělních štafetách (DT vyhráli Zdenka Stará za 96’ a Honza Šedivý za 130’, štafle si v hlavních kategoriích "rezervovali" perníkáři) najdete na stránce soutěže.

Již tuto neděli 25. 3. Stvolová u Letovic, deset dní nato oblastka na Prosbě lesa a na začátku května (druhý prodloužený víkend) další oblastní soutěž a megasoustředění na Baldovci – taková je nabídka ROB na jižní Moravě v dohledné době, více informací na Foxtimes.

12. 3. 2007
Letošní první jihomoravská oblastní soutěž v ROB je za námi, všichni živí, někteří snad i spokojení... :o) Takže díky Jurovi za vybavení povolení, přípravu vysílačů a všemožný tech support, Mirkovi za rozhodcování v cíli i zavádění obsluh, Ivě za ceny a diplomy, Jarce za prezentaci a úlohu "holky pro všechno", Dejče, Pavlovi, Božce, Tomovi a Evce za obsluhy, Jožkovi za start a vysílače na linii, Markétě s Michalem za fáborkování linie, Pavlovi za stupně vítězů a megafon, (komu vlastně?) za občerstvení v cíli a vůbec všem, co zamhouřili oči nad místy chaotickou organizací... :o) Tady máte mapy s tratěmi (bacha, má to 656 kB), výsledky hledejte na Foxtimes, kde máte rovnou i avízo na další dvojzávod za dva týdny v dosud netknutém terénu u Letovic.

26. 2. 2007
Nač jezdit za krasovými terény na Slovensko či do Slovinska, když podobné lahůdky, byť "v malém", máme i na území města Brna? Když se takového terénu navíc chopí kartografové při svém mládí již zkušení, jakými jsou Petr Matula a Adam Chromý, máme se na co těšit. Osm desítek natěšených nadšenců přivítal v neděli Adamna Cup a kdo tam nebyl, nemusí brečet, protože na stránkách závodu má k dispozici mapy s tratěmi i výsledky a může si na Klajdovku zajet a na vlastní kůži vyzkoušet co Moravský kras nabízí... :o)
P. S. Že měl ale Adam z prdele kliku - do rána po závodě pokryla Brno bílá peřina a to by byla v krasovém jámovišti jinačí zábava než za sucha (ale hlavně stopovaná na úkor orienťáku...). Není ironie osudu, že těsně předtím byl definitivně odvolán poslední lyžařský OB této sezóny? :o(


22. 2. 2007
Jablonec představuje ukázku nové mapy pro pohár elity 2007. :o)

4. 2. 2007
Blanenské Hromniční trápení po pěti letech opustilo své domovské město a završilo svůj přerod z původně ryze městského závodu v prvních letech přes městsko-lesního hybrida po letošní plnohodnotný orienťák v pořádném lese. Terén na okraji Moravského krasu je sám o sobě dost výživný, ne nadarmo se právě tady běžely štafety světového poháru 2002 - letos sice závod natáhli z druhé strany, od Babic, ale s výjimkou letecké pasáže v závěru nás stejně povodili těmi lahůdkovými partiemi se spoustou kamenů, sem tam skal, rýh, kupek, prohlubní, zářezů, hlinišťat a jak se vůbec všem těm terénním patvarům nadává ... no prostě to profláklé "spěchej pomalu, neb kvaltování všeliké toliko pro hovada vhodné jest" se snadno člověku připomene víc než důrazně, škoda jen že až ve chvíli kdy je totálně v pr... (Omluvte nadsázku, samozřejmě že je pořád v lese, ale kde v tom lese je, to by teda fakt sám rád věděl... :o)
Vloni na Hromničním zařadili do trati vložku v podobě paměťového orienťáku, letos pro změnu pár kontrol na výřezu 1:5000 (jinak se běží na "patnáctce"), ostatně vizte mapu s tratí (204 kB). Co možná pořadatelům při tisku tratí nedošlo (nebo to byl záměr?), že závodník na trati je tvor chvílemi vygumovaný, takže pár zoufalců taky nepochopilo, že zvětšený výřez zobrazuje oblast mezi jedenáctkou a sedmnáctkou, a nasmažili to od jedenáctky přesně podle spojnice kontrol po cestě na jihozápad, soudě podle mezičasů někteří i hezky daleko za silnici... :o( To ovšem nijak nevadilo vítězům, vavříny tentokrát brali přespolní, skalpy všech bab si do Pardubic veze Petra Škodová a tamtéž putuje i druhý flek v mužích, když Hovorka byl jediný, kdo se dokázal vklínit do sestavy slovenských eliťáků na prvních šesti místech v čele s Pavlem Bukovacem - jeho 29 minut na 5,4 km po spojnicích (tedy asi šest a něco terénem) je na přípravné období zatraceně dobrý čas a to ani on nešel bez chyb, ale na druhou stranu asi kilák jsem za ním zkoušel viset a on je fakt rychlej jako sračka... :o) Ostatně tady jsou výsledky.
P. S. Tou samou dobou se v Kanicích, o tři kiláky vedle, běžel další díl Brněnského běžeckého poháru - někdo sice nadával, že to takhle (ne)vyšlo, ale pár nadšenkyň toho dne zvládlo obojí!


29. 1. 2007  (doplněno 30. 1. 2007)
Pardubický mimořádný sjezd Asociace ROB ČR dopadl víceméně podle očekávání, přijeli lidé, kteří chtěli přijet, a sešel se nakonec solidní (a hlavně usnášeníschopný) počet 33 lidí. Rada AROB dostala důvěru pro další práci ve složení vzešlém z listopadových voleb (tedy "staré" i "nové" tváře), věci, které je potřeba zabezpečit pro zdárný průběh této sezóny, jsou průběžně zabezpečovány, zkrátka - obrazně řečeno - život jde dál. O mistrovství Evropy nebo světa v horizontu příštích let se můžeme ucházet, pokud se najde schopný pořadatelský tým, což je zatím krajně nejisté - na rozdíl od mistrovství Evropy žáků, které bude Česká republika hostit v roce 2009 v bílovické režii.
Možná nejviditelnějším výstupem sjezdu je tak nakonec vyloučení Petra J. z asociace, spojené s trestem zákazu účasti na akcích AROB, dokud neuhradí způsobené finanční ztráty. Zatímco k vyloučení asi není co dodat (tvrdší trest ze strany asociace není), zákaz objevit se na akcích (i když návrh prošel jasnou většinou, jen pár hlasů proti) mi přijde spíš demonstrativní a možná i poněkud nadbytečný. Po tom, co provedl, se teď Petr stejně mezi robáky asi dobrovolně ukazovat nebude a to splácení má reálně vzato na desítky let. Pokud bude řadu let sekat dobrotu a řádně platit (vycházejme z tohoto předpokladu, jinak není co řešit), bude muset žádat o "milost", aby se mohl někde objevit, a bude to muset zase řešit sjezd (asi jo, počítám že rozhodnutí sjezdu žádný "nižší" orgán měnit nemůže)? Navíc, jak dokázal před 12 lety jiný Petr, kdo chce zákaz ochcávat, ten si cestičky najde... /P. S. Nicméně je mi jasné, ze selhání gamblera lze možná svým způsobem pochopit, ale rozhodně ne omluvit. Takže trest je na místě a pokud sjezd rozhodl jasnou většinou, tak ať je takový, jaký je./
(poznámka: jde o osobní dojmy na základě hovorů s Jirkou Marečkem a Marcelou Šrůtovou, nikoli o reprezentativní a už vůbec ne kompletní výstup ze sjezdového jednání - ten budou mít samozřejmě členové AROB ČR v dohledné době k dispozici)


23. 1. 2007  (doplněno 29. 1. 2007)
Jak a za co budeme v ROB závodit v příštích letech? Kdo povede národní tým do bojů o další medaile? Budeme se chtít ucházet o pořádání ME 2009 nebo MS 2012? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět mimořádný sjezd Asociace ROB ČR (Pardubice, sobota 27. ledna). Hlavní bod programu: zajištění financování činnosti AROB ČR na léta 2007-2010. Prozatím přihlášeny dvě desítky lidí - účast téměř komorní, při které se ovšem dá čekat, že se v Pardubicích sejdou lidé, kterým budoucnost tohoto sportu opravdu leží na srdci.

Mimochodem, v rámci stěhování sekretariátu AROB jsou k mání různé věci, které by jinak šly na odpis - více ve vzkazovníku ardf.cz.


Jedny LOBy dvakrát odložené, druhé zrušené, lyžaři vyjí na měsíc ... naopak pro běžce suchozemce ta pravá zima, svaly netuhnou, šlachy se netrhají, plíce nepotřebují rozmrazovač a i když se má už za pár dní docela brutálně ochladit, o příštích víkendech máme šanci proložit točení "na sucho" taky závodem na mapě. Pro nadšence, kterým se chce i trochu na výlet, nabízí už tuto neděli Konice Lednový kotár na mapě z dlouhé trati 2004 (od 3 do 17 kiláků - pro srovnání před třemi roky jsem tu šel 17 km za 107’, v neděli to asi bude o něco delší :o). Pro nadšence i všechny ostatní je tu pak příští sobotu tradiční Hromniční trápení - po dvou sprintech v notoricky známých prostorech Přehrady a Lužánek se konečně Brněnská zimní liga podívá do lesa, neboť i blanenští pořadatelé opustili po letech své domovské město a namísto běhu mezi baráky (i když v posledních letech už se běhalo taky trochu v lese) nabídnou normální orienťák, pro dospělé zpestřený "vložkou v pětce" (tedy část trati 1:5000). Přihlášky pár dní předem, ceny lidové, tak neváhejme.

Zima budiž pochválena ... za tuhle větu se asi budu smažit v lyžařském pekle, ale není snad pěkné běhat Pražské zimní ligy v půlce ledna v krásném jarním počasí? Další víkend přes 10 stupňů, tentokrát normální klasika, Samé jámy jako název závodu i charakteristika popisů, ale žádné zašívačky, tak aby opravdu rozhodovaly postupy a ne houbařinka. Zejména delší postupy ve svahu nad tratí překvapily nabídkou variant, ač právě zde by člověk spíš čekal stupidní přeběhy. Vůbec celkově pestrá trať, kratší postupy, změny směru, azimuty a místy i jemné dohledávky, vcelku bezproblémové na mapě z roku 2000. Negativa? Pro normální závod by byla nepřijatelná přesmažená zelená, ve které je občas docela umění všimnout si cest, a místy dost masové protiběhy různých kategorií - ale jak už zaznělo před týdnem, jsme na PZL a né na MS... Výsledky, mapatrať (147 kB).
P. S. Pro příští rok už Zdeněk avizuje novinku - žádná zakreslená trať, dostanete čistou mapu a na každé kontrole budou souřadnice té další ... je to tedy pro ty, kdo disponují GPSkou, a i když mám trochu obavy, kolik lidí to odradí, máme rok na to, abychom si nějakou sehnali.

Když venku řádí vichřice, lítá co může, kácí se lesy ... nebyla by nuda sedět doma, když můžete vyrazit kamsi 20 kiláků za Prahu na trénink nočního orienťáku? Autentické zážitky ze čtvrtečního (ne)ohroženého běhu orkánem jsou k mání na Betově. Co tomu říká váš adrenalin, když běžíte po cestě někam a za chvíli po téže cestě zpátky a ty stromy přes cestu tam před chvilkou ještě nebyly...?


15. 1. 2007
"Nějak nám letos stagnuje Pražská zimní liga, samé závody po pražských hovínkách a žádný pořádný výběh", stěžoval si Sosna na přelomu roku. Leden jako by vyslyšel jeho stesky, po Procházce po Hřebenech přišel další normální závod v podobě Štěchovického pokladu. Tedy úplně normální ne, avšak falešné kontroly byly docela dobrým zpestřením a sem tam se člověk nestačí divit, kde se taky dalo nachytat. Hodně výstižně o závodě píší Sosnoviny ("Hromadný start nahradil pořadatel startovním intervalem 30 sekund (mimo kategorii 15 s), což hodnotím jako velmi odvážné a nakonec zvládnuté. Zajímavé bylo i pojetí dohledávek, kde byly kontroly s předem neznámými kódy a přitom za falešnou kontrolu byla vyhlášena neznámá penalizace. 20 sekund byla výhodná pitomost a i konečných 3 minuty se dalo někde výhodně střelit. Ale běželi jsme PZL a né naivní MS v mikro-o. Kdo si stěžoval na 13 let starou mapu, měl by být pranýřován, protože kontroly seděly a porosty nás nemusely zajímat." - k tomu už není moc co dodat); tady jsou výsledky a tady mapa s tratí (108 kB). Čas normálních závodů pokračuje na Plazech (na Pražskou ligu nezvykle mladá mapa, jen 6 let :o), tentokrát v neděli čekají Samé jámy a podle parametrů i avíza pořadatele to nebude "takový brutus" jako loňská Šikmá plocha, spíš se dají odhadovat časy blízké právě Štěchovickému pokladu.

12. 1. 2007
Víte, jak se hraje synchronizovaný hokej? :o) (zdroj: novinky.cz)

8. 1. 2007
Druhý závod Brněnské zimní ligy, Kauflauf v Lužánkách aneb jak může uprostřed zimy desetiminutový sprint v notoricky známém parku uprostřed města přilákat docela elitní sestavu (viz výsledky na stránce BZL). Opět si neodpustím zmínku o dětské trati, i zde docela hojně obsazené - takhle si myslím že by trať pro děcka (73 kB) měla vypadat, ne absolutní cestovka, ale bez dlouhých postupů a s bezproblémovým domapováním ke kontrolám. Na webu je i pořadatelská fotogalerie.

5. 1. 2007
Zas jedna kyselá prdel: Že někdo načerno natočí popravu a pustí to do světa, je problém jeho svědomí (pokud ví, co to je). Stejně tak ať se se svým svědomím srovná každý, kdo to načerno šíří dál. Ale ukazovat záběry z popravy v hlavní zpravodajské relaci České televize, to už je jiný kafe ... neměly by být nakonec i Události s hvězdičkou?!