h r o u d o k a p s
střípky z (nejen) rádiového orientačního běhu (nejen) v Brně a okolí
2 0 0 3

Toto je archív. Toužíte-li po aktuálních informacích anebo po "vizitce" Hroudokapsu, přejděte na titulní stránku.


19. 12. 2003
Tak, milé děti, opět se překulil další měsíc a jeden den k tomu a máme tu poslední letošní aktualizaci. Ve zdraví přežijte svátky a nashle v roce přilepení k unii, šílenství pod Olympem a mistrovství světa v ROB.

Na Špilberku začala v neděli 14. prosince Brněnská zimní liga. Komu sprinty ve městě nevoní a radši si dá i v zimě normální orienťák, mohl zavítat o den dříve na konický Zimní kotár (hanácká zimní liga běží už od půlky listopadu, tady je pro zájemnce vzorek mapy z Kotáru /50 kB/).

Hned o prvním lednovém víkendu zahájí LOB u Králíků sezónu 2004; informační servis z nejrůznějších soudků nabízí Příro.


18. 11. 2003
Anketa o nejlepší sportovce roku 2003 v ROB zná své vítěze (na stránce výsledků už je doplněno kompletní pořadí včetně bodů).
Přiznávám, že již delší dobu se ozývají hlasy upozorňující na skutečnost, že nastavení věkové hranice 15 let diskriminuje mistrovství ČR žáků v soutěži o závod roku. Tato věková hranice (hlasovací právo až od daného věku) byla zavedena z obavy před možností snadné ovlivnitelnosti dětských hlasujících (ne snad dospělými, jako spíš mezi sebou - "stádní efekt"). Jak se bohužel ukazuje, jako organizované stádo se spíše chovají někteří dospělí, konkrétně řada členů oddílů, které letos nějaký ten významný závod pořádaly. "Nepochválím-li se sám, nikdo mě nepochválí" a "když to dělají jiní, byli bychom blbí, kdybychom to nedělali také" - asi v tomto duchu se rok od roku stupňuje hlasování pro své závody; letos ze 60 hlasujících bylo už jen 21 hlasů pro "cizí" závod, 36 bylo "malých domů" a 3 hlasující se v této kategorii zdrželi. Nemálo hlasujících jsme přitom mohli letos potkat pouze na jednom závodě - právě na tom, který sami pomáhali pořádat. Jaký kontrast s těmi pár lidmi, kteří se zdrželi buď coby pořadatelé jednoho ze závodů anebo s odvoláním na skutečnost, že letos objeli málo závodů na to, aby mohli spravedlivě rozhodnout.
Letos 60 hlasujících, nejvíce v historii ankety. Ale v největší míře přibyly právě hlasy lidí, které v průběhu roku na soutěžích moc nepotkáme - a kteří zřejmě hlasovali pouze na základě znalosti výsledků mistrovství Evropy (i když bylo dost takových, kteří férově některé kategorie vynechali právě kvůli nedostatečnému přehledu - díky za upřímnost). Nechybělo mnoho, aby tyto hlasy ovlivnily hlasování o objev roku - nebýt jich, vyhrál by Ondra nad Zorkou nejtěsnějším rozdílem jednoho hlasu.


Plán brněnských sobotních mapových tréninků v OB na zimu:
22. 11. - Obora - zakázaný prostor na ŽA, ŽB, oblž !!!
10.  1. - BCVČ Lesná
24.  1. - Komín, konečná trolejbusu 36
31.  1. - Hala SK Žabovřesky na Rosničce
14.  2. - U křivé borovice
13.  3. - Velká Klajdovka

Plán Brněnské zimní ligy:
(BZL pořádají vesměs Žabiny, vždy v neděli 14:15, trať vždy cca 3 km)
14. 12. - Jelen cup - Špilberk
11.  1. - Adamna cup - Vinohrady
  8.  2. - Zeldův sprint - Žabovřesky
14.  3. - Skalní sprint - Stránská skála

Pro ty co na to mají: 6. prosince je běh na Býčí skálu, tratě 30, 15 nebo 7,5 km.

Další možnosti: v zimě probíhá v okolí Brna seriál závodů Brněnský běžecký pohár - atletické krosy, obvykle po asfaltu, tratě obvykle 10 / 5 km. Více informací na bbp.webzdarma.cz.
(informace staženy od VBM)

17. 10. 2003
Sezóna hlavních závodů v ROB se uzavřela - před třemi týdny Pohár přátelství (poharpratelstvi.foxklub.com) uzavřel Český pohár (národní žebříček - díky Pavlu Horovi za pomoc při počítání a Jaromíru Klimčíkovi za vytvoření maker pro snazší zpracování - tady ho máte v zazipované formě /183 kB/), za sebou máme i Akademické mistrovství ČR (balu.matfyz.cz/akada03). Teď už zbývá jen hlasovat v anketě, uzávěrka je 31. 10., vyhlášení pak 14. 11. v Brně.

Mistrovská sezóna v "klasickém" OB skončila mistrovstvím ČR štafet a klubů. Více na stránkách závodů. A kdo by chtěl, může se už mrknout na stránky M’ČR štafet a klubů 2004.

Přáli byste si, aby se v OB vrátila možnost hostování? Hlasujte na stránkách Sokola Vizovice.


Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na říjen a listopad:
ROB,   4. 10. - Bílovické krpály (horský ROB, GBM, Bílovice), rozpis (MS Word, 190 kB)
ROB, 11. 10. - Akademické mistrovství ČR (UK Praha, Babákov u Hlinska), rozpis
  OB, 11. 10. - oblastní (RBK, Babice nad Svitavou), společný rozpis
  OB, 17. 10. - Mistrovství Brna v supersprintu (ZBM, Brno-Žlutý kopec), info u ZBM
  OB, 18. 10. - oblastní (ABM, Brno-Jehnice), společný rozpis
  OB, 19. 10. - Zhusta Cup (Zhusta, Brno-Bystrc), info u ZBM
  OB, 25. 10. - oblastní (ADA, Brno-Útěchov), společný rozpis
  OB,   1. 11. - oblastní (ZPV, Bouzov), společný rozpis


22. 9. 2003
Předposlední mistrovský víkend letošního roku mají za sebou robáci: Mistrovství ČR záků. Více na bílovických stránkách.

Předposlední mistrovský víkend letošního roku mají za sebou orienťáci: mistrovství ČR na klasice. Více na stránkách závodu.

Doplněny mapy ze závodů v OB: štafety 6. 9. a béčka 13.-14. 9.
Doplněny mapy z mistrovství ČR v ROB: sobota 30. 8. a neděle 31. 8.

Odkazy na články v plném znění (RTF): ME 2003 + rozhovory (Vory, Hroudýs), cesta ke zlatu (Kuba) a jako bonus ještě ME žáků 2003 (Míra Vlach).

16. 9. 2003
O uplynulém víkendu (13.-14. 9.) došly znovu uplatnění mapy z loňského svěťáku, i když tentokrát v novém kabátě pro závěrečná moravská béčka v Žebětíně. Klasika klasická pohádkomájovská (pro chlapy na 10 kilácích asi 550 m převýšení), v neděli na krátké na jih od Žebětína už mnohem větší let, ale kdo nezvládl v rýžkách včas přibrzdit... Oblastem se spoustou rýh rozhodně prospělo vydání v desítce, konečně se v tom dalo slušně číst. Ukázka map (60 kB). Na špici se v ženách (D21B) vystřídaly Hanka Holinková s Verčou Ptáčkovou, mezi chlapy si bednu po oba dny rezervovali Jéňa Vyoral, Pavel Košárek a Tomáš Hýýýýkl (to je polská výslovnost :o). Výsledky na stránkách závodů.

Mistrovství Evropy v ROB je úspěšně za námi, sice "jen" s 28 medailemi, ale z toho 17 zlatými a opět po 3 letech prvenstvím mezi národy. Více na stránce o ME.
Snad jen pár střípků:
O dva týdny dříve startovali na mistrovství ČR tři Ukrajinci, Homzik, Gnědov a Makarenko. Jak jsme se dozvěděli teď na ME, ne že by neměli zájem jet sem i další, ale Velikanov rozhodl. Hlavně že si výlet do Čech udělali čtyři bafuňáři. :o(  Kdoví jak by leteckou trať u Dvora zvládnul Čumak (nyní již vicemistr Evropy), když umí desítku za 31’...
To Brit David Williams rozhodně po titulech nesahal, a přesto v cíli zářil spokojeností. Aby ne, když úspěšně absolvované závody ME byly jeho prvními v kariéře! Prostě kamarádi jednoho dne zavolali "hele, máš příští týden čas?" - a tak si vyjel do Polska...


7. 9. 2003
Zítra je v polském Wladyslawowu slavnostní zahájení 14. mistrovství Evropy v ROB. Nejaktuálnější zprávy (závody se běží v pondělí 8. 9. a středu 10. 9.) hledejte ve vzkazovníku, průběžné reporty hodlá od moře zasílat Vory (držme palce, ať nemá technické problémy při přenosu) a tady jsou stránky soutěže.

V Senetářově pokračoval Český pohár štafet v OB prvním podzimním kolem na severní části bývalého Bystřece (nebo Bysterce po vzoru pesterce? :o) - převážně čistý les, mírně zvlněný (nejprudší stoupání se šlo asi k cílovému hřišti), prudce letecký den (Dávidík 8,9 km za 42 minuty), nejvíc ztrácet se dalo ve dvou pasážích, kde trať protáhla běžce hustníky. Tam mohl mít člověk smůlu, pokud včas "nešlápl na brzdu" a nezvládl se bezpečně domapovat na dohladávce (nebo neměl štěstí "na náhodu"), ale jinak se nevyplatilo zbytečně zpomalovat ani se snažit něco moc na postupech vymýšlet. Ukázka mapy (42 kB). Dík současnému výjezdu repre do Švédska se mohly spíše prosadit štafety, které nebyly tímto oslabeny - jak se to komu povedlo, koukněte na stránky závodů.
Po podvečerním sprintu centrem Brna pokračuje Český pohár štafet v neděli z Ruprechtova, tedy z bystřeckého jihovýchodu.


Mistrovství České republiky v ROB (Dvůr Králové nad Labem, 30.-31. 8. 2003): Hikl se konečně dočkal!
Po šesti letech v reprezentaci a čtyřikrát místu náhradníka na vrcholnou soutěž je Tomáš Hikl mužem, který doplní Fučíka a Omu v týmu pro ME v Polsku. Rozhodl o tom zejména famózním výkonem v sobotním dvoumetru, který dokázal jít prakticky za ideální čas a druhému Omovi naložil 10 minut. O další minutu zpět zůstal bronzový Voráček a stejná sestava - jen v opačném pořadí - se sešla na stupních i o den později, zatímco Baierovi se vůbec nedařilo a úřadující mistr světa se tak na ME nepodívá.
Není ovšem sám - stejně tak zbyl pouhý post náhradníka i na nejúspěšnějšího juniora z Tater Marka Brože. Sobotní výhrou si nominaci pojistil Martin Váňa a třetím do party k Jarovi Krčálovi je letos bílovický Ondra Stehlík. Naproti tomu v ženských kategoriích se žádné překvapení nekoná, reprezentační trojice potvrzují svou převahu i na tomto mistrovství. I když ... bronz žákyně Zorky Jelínkové mezi juniorkami asi očekával málokdo a kdoví zda třeba právě ona již napřesrok nepromluví do nominace.
Jaké ale bylo vlastní M’ČR v turnovské režii? Již výběr prostorů napovídal, že snahou Petra Jelínka je uskutečnit závody v terénech, které by se mohly blížit přímořským rovinám mistrovství Evropy. Rozhodně nečekané byly mapy - pro sobotu (Kohoutov-Rabiš; 103 kB) soulep tří kusů z Ferdinandova, Kocbeří a zrevidované Liščí hory, na neděli (Hajnické paseky; 94 kB) pak skoro celá Liščí hora s kusem Kocbeří - na revizi zhruba 10 km2 si Jelínek s Königem pořádně mákli.
Po oba dny, i když hlavně na osmdesátce, se jednalo o letecké závody - čí předností není rychlost, ten prakticky neměl šanci. Volby z různých variant postupů se ukázaly být rovnocennými, bylo to hlavně o schopnosti v rychlosti dobře zaměřit a dohledat, každé zaváhání mohlo znamenat posun o mnoho míst dozadu. Na dvoumetru většina lidí chodila po startu 4-1-5-; trochu horší variantu 4-5-1- (stejně dlouhá, ale nevycházela na relace) díky slabší pětce zřejmě nikdo nešel a na jedničce začal málokdo (čtyřka přece jen zazněla silně). Pro kategorie, které některou z prvních tří vynechávaly, nebylo v pořadí moc co řešit. Před osmdesátkou (již bylo známo, že cíl bude stejný) se dost spekulovalo, zda Jelen "vyhodí" některou z kontrol do jihozápadního cípu mapy, aby se vyplatilo na ní začít - tuto vyriantu nakonec risknul třeba Baier (tím definitivně pohřbil šance na nominaci); trať byla nakonec "X", kde se mělo začít na 1, končit na 2 a otázkou bylo jen zda středovou 3 vzít hned po jedničce nebo až cestou "zpátky". První variantu (o trochu kratší a zřejmě ideální) zvolil Voráček a zřejmě tak rozhodl o výhře (i když pak musel zvládnout 3,2 km přeběh za 14 minut), z dalších závodníků v popředí se již nikdo nedvážil jít hned po jedničce do středu mapy. Vynechávky u dalších kategorií opět zjednodušovaly volbu pořadí, rozhodovala hlavně fyzička (tady ukázala Lenka formu před Evropou, ten dlouhý přeběh šla za 17 minut).
Pořadatelé připravili pár věcí, které na celostátních soutěžích nejsou standardem: v cíli vyvěšené délky tratí při různých variantách pořadí, průběžné vyvěšování předběžných výsledkovek hned po uzavření jednotlivých kategorií a vyhlášení vítězů přímo v cílovém areálu. To bylo přijato poněkud smíšeně - na jednu stranu dobře připravený cílový areál se sponzorskou tabulí byl důstojným místem vyhlášení a lidé se jej zúčastnili v důstojném počtu, při tom ale museli čekat i pár hodin (kromě sledování doběhů v cíli nebylo moc čím zabít čas) a ideální nebyl ani odjezd po vyhlášení kyvadlově jedním autobusem na dvě otočky. Ohlasy mezi závodníky byly jak pro, tak proti.
Škoda rozstrkání závodu do tří míst ve Dvoře - bydlení ve dvou školách a prezentace ještě jinde (v OB třeba věc běžná, ale v ROB při 200 lidech nikoli) - tady holt pořadatelé museli využít možnosti, které měli k dispozici. (Kolik kdo najezdil po městě při hledání správné cesty ke své škole ve spleti jednosměrek? Někteří i několik "zahřívacích koleček"... :o). Soutěži tak trochu chybělo hlavní centrum, ale o to více si organizátoři mákli, aby informace byly dostupné všude tam, kde je závodníci potřebovali - a byly.
Jakkoli předchozí řádky mohou budit dojem, že na všem se něco najde, vězte, že jde v zásadě o jednotlivosti, které nemohou ovlivnit celkový příznivý dojem ze závodů, kde vše zásadní, co fungovat mělo, také fungovalo. Podtrženo sečteno: žádná bombastická akce, ale dobře uspořádané mistrovství.
•  Návraty ztracených synů a dcer...
1) Po dlouhé době se nám z jiných kontinentů vrátily hned dvě bývalé úspěšné reprezentantky Pavla Baierová a Jana Hubená. A zejména Pavla si po tříleté pauze nevedla špatně, v neděli ji jen zbytečná chybka připravila o "bednu".
2) Ne z širého světa, ale na závodní tratě po zranění se tu vrátili i veteránští (letos ex-)reprezntanti Zdeněk Černík a Dáša Skřivanová a ukázali, že umění se nezapomíná a medailové posty je neminuly. Největší hvězdou mezi veterány byl ale Jirka Hruška, který všem přesvědčivě ukázal, kdo by asi čtyřicítkám vládl, kdyby se letos nerozhodl pro elitu.
•  Na konec: nic není dokonalé; jakkoli byly vlastní závody OK, i tady se nějaké vady na kráse přece jen najít daly:
1) Nesedící mapa v oblasti sobotní dvojky, zejména chybějící dlouhá oplocenka v pasece západně od kontroly (v nedělní mapě už nechyběla!). Takhle blízko (mohlo to být tak 100 metrů) by podobný výpadek v mapě být neměl a asi bych při zjištění této skutečnosti spíš volil přesunutí kontroly o kus jinam, kde mapa sedí (zejména když na této trati šlo o poslední lišku bez jiné alternativy, takže její posunutí by neovlivnilo volbu pořadí) - ale to jsou slova generála po bitvě. Také cestu skrz hustník, po které vedl zřejmě ideální odběh, řada lidí v terénu jaksi nenašla.
2) Dobře byly zpracované pokyny pro oba závody, ale obsahovaly jednu spornou věc - výřezy mapy kolem prostorů startů a cíle.Důsledek: zvýhodnění závodníků, kteří zde již nějaký závod absolvovali (OB, v případě Liščí hory i ROB) a měli tak snadnou možnost nahlédnutím do staré mapy zjistit polohu startů a cíle již večer před závody. Poučení pro příště: ať tu možnost mají všichni, bylo by lepší vystavit rovnou celé mapy. (Krajním řešením - i když kdo ví, třeba se tímto směrem ROB pohne - by bylo to použité na Sporton Cupu, kde byla na startovní nástěnce mapa rovnou se zákresem cíle.)
P. S. Měla by být doprava na start omezena pouze na odvoz zajištěný pořadatelem? Principiálně samozřejmě ano, nicméně lze pochopit povolení cesty vlastním autem pro Němce se zraněnou účastnicí. Druhá věc ovšem je, že "když oni, tak proč ne my" řekli si zřejmě další, a tak v závěsu za autobusem dojely na start hned čtyři vozy - kromě německého ještě dva české a jeden slovenský.


3. 9. 2003
Vydržte, na článku o mistrovství ČR se pracuje. Prozatím odkaz na výsledky ze soboty a neděle (obojí PDF, 305 kB) a je dopočítáno průběžné pořadí Českého poháru v ROB po M’ČR (MS Ecxel, 134 kB).
Na Nečíkově fotostránce máme několik desítek nových záběrů z mistrovství ČR (to je v pr..., člověka někdo vyfotí z metru a ani o tom neví :o); odsud také pocházejí Voryho záběry "s těmi bych se prát nechtěl" (aby ne, když to Vory sám fotil :o). Kromě záběrů z cílů nám Nečík představuje i tým pro mistrovství Evropy (juniory, seniory a trenéry, veteráni ostrouhali).


Týden před mistrovstvím republiky hostily Javořické vrchy Letní maratón, dvoudenní klání ve čtyřech disciplínách. Úvodní foxoring byl stavěn se snahou rozhodně nedat kontroly zadarmo, aby byly slyšitelné opravdu jen z kolečka - bohužel, tak trochu se z něj stala soutěž v citlivosti rádií a umění pročesávat kolečka a jejich okolí. Stejně jako foxoring i odpolední krátká trať na stáleběžící vysílače se běžela v západní části mapy Javořice (ta je ještě u orienťáků k dispozici v několika stovkách kusů, zatímco východní půlka je beznadějně rozebraná); tady už to bylo v pohodě (tedy pokud člověku nevadí kontroly v hustníku, tady se kotlíci vyžili, ale zase to byl dobrý trénink dohledávek :o) a druhý závod trochu zamíchal pořadím, ale dalo se čekat, že rozhodovat se bude v noci. Taky že jo - noční dvoumetr změnil minutové rozdíly na desetiminutové a prakticky rozhodl o celkovém pořadí. Foxday druhý den - 14 lišek osmdesátkových a 10 dvoumetrových v táboře a nejbližším okolí, limit jedna hodina - to je disciplína, kterou si moc často nezaběhneme, dalo se tu i trochu získat a hodně ztratit. Celkově hlavní kategorii ovládli Hruškovi, Jirka před Lenkou (o svém náskoku rozhodli právě v noci), na třetí místo se protlačil zpočátku nevýrazný Petr Matula (mj. autor mapy kempu Velkopařezitý pro parkáč, který se běžel v neděli po foxdayi a vyhrál ho možná překvapivě Ondra Vlček). Z dalších kategorií stojí za zmínku skutečnost, že pražským holkám stačilo k celkové výhře absolvovat první tři etapy, kde nahnaly takový náskok, že už jim ani nedělní absence nevadila. Závěrem díky Jirkovi Marečkovi a bílovickému týmu za první ročník a za rok snad zas...?

Co si představit pod pojmem Grand Prix Pole? Odpověď včetně map apod. najdete na stránkách VSK MZLU Brno.

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na září a říjen:
  OB, 6.-7. 9. - Český pohár štafet (ZBM+RBK, sobota: Senetářov, neděle: Ruprechtov) + Continental Cup (ZBM, sobota večer: Brno), stránky závodů
  OB, 13.-14. 9. - Žebříček B-Morava (VBM, oba dny Brno-Žebětín), stránky závodů

ROB, 21.-21. 9. - Mistrovství ČR žáků (GBM, Bílovice), rozpis (PDF, 308 kB)
  OB, 27. 9. - oblastní (PBM, Pikárec), stránky závodu
  OB, 28. 9. - oblastní (PZR, Sklené), stránky závodu

ROB, 4. 10. - Bílovické krpály (horský ROB, GBM, Bílovice), rozpis (MS Word, 190 kB)
ROB, 11. 10. - Akademické mistrovství ČR (UK Praha, Babákov u Hlinska), rozpis
  OB, 11. 10. - oblastní (RBK, Babice nad Svitavou), společný rozpis
  OB, 18. 10. - oblastní (ABM, Brno-Jehnice), společný rozpis
  OB, 25. 10. - oblastní (ADA, Brno-Útěchov), společný rozpis


Hroudokaps jde do útlumu (jak už jste si asi mohli sami všimnout). V nejbližších měsících čekejte spíš stručné zprávy a řidší aktualizaci. To nám to dlouho nevydrželo, co? :o(

21. 8. 2003
Novoborských
5 dnů OB vidělo některé suverénní výkony. Ani jednou neprohrála Dana Brožková v elitě, stejně jako Verča Krčálová mezi staršími dorostenkami.

Je dopočítáno průběžné pořadí Českého poháru v ROB (MS Ecxel, 134 kB).

Ještě poslední větou k MS v OB, tentokrát odkaz na zhodnocení Radka Novotného. Radovan nezklamal, článek z jeho klávesnice dává vzpomenout na zlaté časy někdejších Radovánek.

12. 8. 2003
Na stránce ROB je rozpis
mistrovství ČR žáků (Bílovice nad Svitavou, 20.-21. 9.; PDF, 308 kB).

Mistrovství světa v OB skončilo v sobotu 9. srpna štafetami za triumfu Švédů a Švýcarek, které tak posbíraly všechny ženské tituly, s Bührerovým zlatem s klasiky jich mají hostitelé 5 z 8 a takovou převahu jednoho státu dlouho nepamatujeme. Naši: holky páté, chlapi 15.

Pár střípků z MS - postřeh první: Ruda Ropek si může podat ruce s Adou Kuchařovou - po dlouhých letech ve světové špičce se dočkal individuální medaile (navíc také v době, kdy už asi mezi nejžhavější favority řazen nebyl), taktéž ze stříbrného kovu, taktéž v docela čerstvě zavedené disciplíně a taktéž ve 33 letech...
...a postřeh druhý: Karro Arewang se zařadila mezi závodnice, které se světového kovu (opět míněno individuálního) dočkaly až po mateřské přestávce. A dá se říci, že zatímco s tříminutovým náskokem vítězné Luder se na klasice asi tak nějak počítalo, další tříminutová "díra" za Karolinou je značným překvapením.


8. 8. 2003
Takzvané middle (podle časů ovšem jen nepatrně delší krátká trať, kterou tento závod v podstatě nahradil) na mistrovství světa v OB: Třetí zlato pro Luder, ale hrdinou dne je Thierry Gueorgiou - vyhrát půlhodinový závod o 2:37, to u nás dokázal naposledy Ropek na MČR 1996 a na světové scéně nevím nevím... Stále tedy žádný titul pro Skandinávii a v ořezaných štafetách (jen 3 úseky o kratší délce než dříve) to Seveřané nebudou mít lehké. Odkazy jako předevčírem.

6. 8. 2003
Klasika na mistrovství světa v OB: 9. Jedlička, 11. Brožková, 16. Štěrbová. A co na stupních vítězů? Švýcaři válcují zbytek světa... Odkazy jako včera:
stránky MS, Jilemnice plus ještě odkaz na LiveBrowser.

5. 8. 2003
Sprint na mistrovství světa v OB: stříbro pro Ropáka, ve 33 letech stále ve vrcholné formě. Navíc mazácky, sice 19 sekund za Stevensonem, ale po vteřinkách před pár dalšími. (Že vítězný Brit nepatřil papírově k nejvyhlášenějším rychlíkům? Kdo si vzpomene na loňský SP štafet na Březině, kde se ve finiši přehnal kolem Losmana?). Odkaz na
stránky MS; zájem o přenos zřejmě chvílemi přerůstá možnosti serveru, u nás se o přenos starala Jilemnice.

Stručně z mistrovství Slovenska v ROB: dvě výhry mezi juniory pro Ondru Vlčka, dvě druhá místa pro Jirku Marečka ve veteránech.

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na srpen a září:
ROB, 20. 8. - místní přebor (GBM, Řásná)
ROB, 23.-24. 8. - Letní maratón (GBM, Řásná), rozpis (MS Word, 256 kB)

  OB, 6.-7. 9. - Český pohár štafet (ZBM+RBK, sobota: Senetářov, neděle: Ruprechtov) + Continental Cup (ZBM, sobota večer: Brno), stránky závodů
  OB, 13.-14. 9. - Žebříček B-Morava (VBM, oba dny Brno-Žebětín), stránky závodů

ROB, 21.-21. 9. - Mistrovství ČR žáků (GBM, Bílovice), rozpis (PDF, 308 kB)
  OB, 27. 9. - oblastní (PBM, Pikárec), stránky závodu
  OB, 28. 9. - oblastní (PZR, Sklené), stránky závodu


24. 7. 2003
Oficiální stránky 14. mistrovství Evropy v ROB (Polsko, 6.-11. 9.) jsou na adrese
http://www.ardf.pzk.org.pl/xiv/index.htm.

23. 7. 2003
Aktuální zprávy z dění kolem reprezentace ROB v minulých dvou týdnech (nominační soustředění, Bereg Kupa) přináší
Vory.

Vydány byly propozice mistrovství ČR na konci srpna (PDF, 212 kB). Hledíme-li na zakázané prostory, terén Kocbeří a Ferdinandova moc atraktivní není, na Liščí hoře už se před pár lety běželo, ale lze předpokládat, že umístění M’ČR do těchto prostorů je součástí vyladění na předpokládané roviny při ME v Polsku. (Co hned trochu zarazí, že soutěž pořádá TJ Turnov a Petr Jelínek - bude to opravdu "one man show", kde oddíl plní úlohu obslužného aparátu? :o)


12. 7. 2003
Štafety na MS juniorů: Rusové stylem start-cíl, Finky rozhodly v závěru. Šesté a čtvrté místo pro česká tria. :o( Více opět na
stránkách MS.

11. 7. 2003
Dnes mají na JMS volno, tak jedno číslo z jejich webu, které vyráží dech: Yesterday we had over 1.2 million page request! O relativně dobře zvládnutý přímý přenos (i zde spolupracoval novoměstský Racom) byl tedy zájem, který asi předčil všechna očekávání.

10. 7. 2003
Klasická trať na MS juniorů: reparát na výbornou! Martina Dočkalová mistryní světa (lze předpokládat, že mistrovský titul by s přihlédnutím k průběhu celé sezóny měl Martinu poslat na dospělé MS, ale uvidíme...), Míša Przyczková o 9 sekund čtvrtá, Radka Brožková devátá. Další umístění za dvacítkou, Kristýna Kovářová 23., mezi kluky 22. Dlabaja a 25. Šedivý. Zatímco Martinu (7,9 km za 55:36) doprovodí na stupně Finka Fincke a Švédka Jansson, pánům vévodí Rus Cvetkov (11,9 za rovných 64 - docela letecký den) před Švýcary Merzem a Hubmannem. Více opět na
stránkách MS.

9. 7. 2003
Finále krátké trati na MS juniorů: nic moc pro české barvy, nejlepší s tříminutovou ztrátou (možná škoda Vaška Komance, včera těsně nepostoupil, dnes druhý v B-finále). Více opět na
stránkách MS.

Na stránkách ROB je rozpis Bílovických krpálů, letos již o měsíc dříve, o první říjnové sobotě.

8. 7. 2003
První zprávy z MS juniorů: kvalifikačním sítem do zítřejšího A finále na krátké trati prošly 3/4 našich borců, tedy přesněji 4 borci a 5 borkyň. Více na dobře aktualizovaných
stránkách MS.

Cena Posázaví posunula termín přihlášek za základní cenu, na lučicko-lipnické třídenní se tak můžete přihlásit za "základ" do 14. 7.

Karel Fučík popisuje na stránkách VSK MZLU Brno, jak se visí za Rudou.


7. 7. 2003
Letošní ročník 5 dnů ROB vyhráli v hlavních kategoriích sourozenci Omovi. Výsledky by se měly objevit na příslušných stránkách (buď odkaz na
ardf.cz nebo přímo na stránkách soutěže).

Po pětidenních byla zároveň uzavřena nominace veteránů na zářijové ME v Polsku: D35 Koporová, Šrůtová, Havelková; D50 Omová, Voráčková; M40 Mareček, Suchý, Vlach; M50 Blomann, Winter, Schejbal; M60 Koudelka, Šrůta. Finální rozhodnutí tedy respektuje princip neměnit pravidla v průběhu soutěže (nominační kritéria byla nastavena jednoznačně; jarní zranění tak vyřadilo ze hry možného aspiranta na medaile).

Své stránky představil i poslední podzimní nároďák v ROB, Pohár přátelství (po pár letech zase v Dobříši).


Zítra startuje v Estonsku mistrovství světa juniorů v OB. Zatím se můžete mrknout, na jaké trati se rozhodovalo na Medlově o nominaci.

Ještě Romanův (dost nekompromisní) pohled na Bizon Cup:
Jen tak na okraj, pokud někdo chce pořádat takovéto závody, tedy soutěž I. stupně a mistrovství, tak pokud nemá patřičnou třídu rozhodčího (I.), tak si může ty pravidla alespoň prečíst. Nevím jak Matrin a Vory, ale asi ani jeden tu I. nemá, já taky ne, ale ty pravidla znám !!!
Co jsem tak ještě zaznamenal, tak asi další dvě porušení pravidel. Propozice vydány pozdě (minimum 4 týdny před termínem přihlášek) a oficiální startovní listina (pokud se nepletu tak 2 (možná 3) hodiny před startem prvního závodníka).
Jo a co mě dojalo, když v cíli chci podat protest a oni neví co jako? Kdo byl vedoucí cíle s alespoň II. třídou rozhodčího? Musí vědět jak se podává protest, komu, co je nutno doložit, ... Na dotaz, kde je jako hlavní rozhodčí se dozvím, že ho radši dali na kontrolu. No to už je vrchol. Bohouš by tu jedničku neměl mít, pokud neví jaké má povinosti a podobně.
Kluci se moc snažili, ale nezvládli základní věci. Chtělo to více zkušených pořadatelů. Pokud by to měl zhodnotit jako člen rady AROB, tak absolutně nezvládnuté závody. Příště jim žádný závod nepřidělovat.
Vem jak je to v OB, tam se zruší závod a pořadatel musí vrátit startovné nebo část.
Ahoj Roman
PS: Ještě jednou fakt kluci se snažili, pěkný věci, ale !

4. 7. 2003
Konečně mapy z Bizon Cupu:
sobota, neděle.
Bílovičáci zvou na Letní maratón, viz odkaz na rozpis v kalendáři níže.


Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na červenec a srpen:
  OB, 4.-6. 7. - Zvůle 2003 (3denní, PGP, Kunžak), stránky závodu
  OB, 18.-20. 7. - Botas Vysočina Cup (3denní, CHT, Sklené), stránky GOT
  OB, 25.-27. 7. - Cena Posázaví (3denní, JHB, Lučice), stránky závodu
  OB, 4.-6. 7. - HSH Interkompas (3denní, CHT, Dolní Sokolovec), stránky GOT

ROB, 20. 8. - místní přebor (GBM, Řásná)
ROB, 23.-24. 8. - Letní maratón (GBM, Řásná), rozpis (MS Word, 256 kB)


30. 6. 2003
Bizon Cup (Landštejn, 21.-22. 6.) s jediným pořadatelem z OK Bizon, dobrá kuriozitka. Od počátku bylo jasné, že jde hlavně o závod Baiera s Voráčkem a protože ho hodlali udělat v jižních Čechách, domluvili se s Budějovičáky na jeho zaštítění. Že z toho nakonec bude jen osoba hlavního rozhodčího (Bohouš Koutek), asi vloni nikdo netušil.
Kdo jednou v českokanadských lesích běhal, fakt se sem asi rád vrací - v tomto trefili kluci do černého. Pro fajnšmekry byly připraveny hned tři závody ve dvou dnech, i když pravda jen pro hlavní dospělé a junioské kategorie. Převedeno do mluvy rozpisu soutěže, na programu bylo mistrovství ČR na krátké trati a druhý den klasický nároďák.
Sobota dopoledne: Pro již zmíněné kategorie kvalifikační závod, pro žáky a veterány rovnou finále krátké trati. Základním momentem při volbě pořadí bylo hned po startu "nezapomenout" dvojku - pokud se tohoto člověk vyvaroval, pak už moc nebylo co řešit a bylo to hlavně o rychlosti; dvouapůlminutové relace sice dávají poloviční čas na nápravu chyby, ale zase vzhledem k délce závodu je toho času i tak málo. Pohled na výsledky kvalifikace prozrazuje, že řada lidí to opravdu pojala jako "rozklusání" na finále; naopak se skvělými výsledky blýsklo pár lidí, které by na čele málokdo čekal. Bylo nicméně jasné, že rozhodující závod přijde až za pár hodin a pro většinu favoritů bylo absolvování ranního rozběhu víceméně formalitou. Úplnou formalitou pak bylo pro ženy a juniorky, kterých se sešlo méně než postupujících 10, takže jim šlo pouze o vyběhnutí startovního pořadí.
Hlavními kategoriemi sobotního dopoledne tak byli veteráni a žáci - ti už šli rovnou "naostro" a i mezi nimi jsme se dočkali některých zajímavých výsledků. Jediným nepřekvapivým výsledkem mezi veterány je výhra Tondy Blomanna v padesátkách; kdo by ale čekal že Pavel Šrůta nechá za sebou Koudelku a Pavel Fráňa Vlacha s Fekiačem? Naopak překvapení se nekonalo mezi veteránkami, v duelu favoritek nakonec Marcela Aničku předstihla zhruba o minutu. Žákovské kategorie ovládli Pražáci, konkrétně do hlavního města putují 3 ze 4 titulů zásluhou Pavla Matouška, Marka Myslivečka a Zorky Jelínkové; za ní zůstala Tereza Samková o 8 sekund, a tak čestný úspěch pro Cheb zaznamenala v desítkách Tereza Francková. Tratě se myslím líbily, vše pěkně klapalo, a tak "zatím bez průseru" mohl si oddechnout Bajeřík před nadcházejícím finále.
Sobota odpoledne: Zašlo slunce nad Landštejnem... :o( Nikoli snad doslova, pěkně bylo pořád, i když docela chladno (rosničkáři s 20 stupni nelhali a tady bylo možná ještě o pár stupňů míň), ale obrazně ... neřešme už, proč začátek povinného úseku pod hrází landštějnské přehrady měl být osazen kontrolou s ražením a nebyl, prostě se stalo. Následoval protest, chvíle dohadů zda a jak je/není možno zabránit zrušení mistrovského závodu (v průběhu dohadování někdo pronesl i nápad zrušit jenom M20, protože jen z této kategorie vzešel protest - ale viděli jste, kolik lidí dobíhalo nasraných - to, že v jiné kategorii lidé nedají protest, případně ani nenadávají, přece ještě neznamená, že někteří nebyli poškozeni) a po Bohoušově příjezdu z lesa odklepnutí ortelu: odpolední závod je zrušen jakožto mistrovství ČR. Škoda, protože s tímto plánovaným vrcholem celého víkendu si kluci dali práci, cílové prostředí v malém hradním příkopu bylo fakt krásné, ze všech kontrol tratě (ještě o něco jednodušší než ráno, tentokrát už prakticky bez volby pořadí, zaměřené v maximální míře na rychlost) měli zajištěn přenos mezičasů (zde nutno přiznat, že pro komentování z toho moc nevytěžili - ale buďme rádi, že se objevil další komentátor, kterých je mezi námi jako šafránu), za to vše je třeba vyslovit uznání. Nicméně doporučení Vorymu, ať jde za Romanem, jestli přece jen nechce ten protest stáhnout, to už byla jen zoufalá snaha zachránit závod, který se v tu chvíli už zachránit nedal...
Noc ze soboty na neděli: Když pořádá VB, tak to bez diskotéky nepůjde, a Plasák za mixpultem (sorry, mp3pultem) se činil ... a když se pak tanec zvrhnul ve fotbálek s pingpongáčem, při kterém nikomu nevadilo, když ho za chvíli prošlápli, bylo jasné, že "třetí pásmo" lze zanést do kolonky pořadatelských úspěchů.
Neděle: Jedna z nejzajímavějších tratí, které jsme v poslední době mohli absolvovat. Již skutečnost, že M10 berou 1,2 a M13 berou 3,4,5 (stejně staré holky pak 2,3 a 1,3), signalizovala, že asi nepůjde o trať běžnou - a umístění cíle zcela do středu prostoru tento dojem ještě před startem jen potvrdilo. Několik možných náběhovek, různé možnosti pořadí nejen pro hlavní kategorie, doběhy také ze všech stran i v rámci jedné kategorie, přičemž mnohdy nebylo jasně určitelné jedno ideální pořadí, to vše spolu s pěkným lesem udělalo z tohoto dvoumetru "nevšední labužnický zážitek". Celkový dojem příliš nekazí ani fakt, že některé kontroly člověka trochu zavedly stranou (pětku většina lidí čekala východněji na kopci nad vesnicí, trojku zase o kus dále od startu). Pravda, jiný názor asi budou mít ti, kteří se z lesa vraceli "bez jablíček", ztráty byly tentokrát i na nároďákový závod nezvyklé - např. jen polovina juniorů měla všechno, mezi veteránkami ani ne půlka a v M20 si dokonce Radim Šolc za výkon bez lišky šlápl na bednu...
Jakkoli oslavně se vyjadřuji o trati pro dospělé, naopak kritický musím být k téže trati pro děti. Zde se jednalo o typický příklad závodu, ve kterém jsou dětské tratě obětovány na oltář tratí dospělých a vznikají z toho, jaké možnosti z postavených kontrol vyplynou. Zatímco pro M13 a D13 se dají označit jako úměrné věku, pro desítky už ani náhodou. Zejména pro M10 jako náběhová jednička, kterou i elitní běžci čekali blíže a nenabíhali ji bez problémů; čas vítěze 66 minut a za 94 minuty třetí místo, to je úlet. Nejmladší děvčata měla sice trať výrazně kratší, ale zase s dvojkou za vrcholkem a postupem 2-3 přes rozlehlý hustník - vítězná Myslivečková sice za půl hodiny, ale další už přes 50 minut. Přece jen asi bude lepší pro společné závody napříště volit některou z pořadatelsky náročnějších variant, která ale umožní lepší kombinaci dětských a dospělých tratí (závod na dvou pásmech nebo závod s více kontrolami nebo dva různé starty).
Jednou větou na závěr: I když ne všechno vyšlo podle představ, každopádně myslím, že kdo se rozhodl strávit víkend na trojmezí historických zemí, rozhodně nemusel litovat. To, co bylo řečeno vloni v případě Sportonu, můžeme zopakovat letos na adresu Bizon Cupu: svěží vítr zavál do českého ROB. A co se nepovedlo teď, vychytá se do příště, nebo ne?
Mapy s tratěmi:
sobota (81 kB), neděle (106 kB); výsledky, mezičasy a fotky jsou na stránce Bizon Cupu.

Ještě několik osobních reakcí na některé názory zaslechnuté v cíli na Landštejně (sorry, těžko to bude doslova, jde mi o zachycení smyslu) - rovnou předesílám že reakcí nesouhlasných:
"Nejdřív ať funguje to, na čem stojí závod, a pak můžou vymýšlet něco navíc. Ale pokud to nezvládnou, ať ta vylepšení navíc radši nedělají." (Roman) Pokud bychom přijali tento názor, pak by asi každý pořadatel dělal radši jednotné závody podle "běžného standardu" a nesnažil se o nic víc v obavě, že pokud něco standardního kiksne, bude mu veškerý "nadstandard" přičten "k dobru". Myslím, že o to zrovna lidi nestojí; sáhnu-li do historie, když v roce 1999 byly závodem roku liberecké pětidenní, ačkoli po stránce vlastní organizace by se podle mě v tom roce našly lepší soutěže - ale byly to právě ty věci okolo, doplňkové soutěže, doprovodný program apod., kterými pořadatel ukázal, že se snaží dělat soutěž pro lidi zajímavou a díky tomu asi u lidí vyhrál. A letošní pěkný Sporton také asi neshodíme slovy "nejdřív ať jim funguje sportident"... Jsme lidi, chyba se může stát každému a odpustím ji tím spíše, čím víc vidím že se pořadatel snaží pro mě jako závodníka udělat.
"Že ten protest podal, to Romanovi nezapomenu." (Bajeřík) Pakliže dojde k takto fatální chybě, pak by se podle mého měl pořadatel sám k situaci postavit čelem a rozhodnout o zrušení závodu i bez podaného protestu, natož to pak mít někomu za zlé. Chápu, že Martin je asi odkojen severovýchodočeským přístupem "všichni jsme kamarádi, nějak se dohodnem, přece si nebudem kazit závody", ale sportovní regulérnost by měla stát nade vším i na oblastce, i na kdejakém srandazávodu, natož na mistrovství republiky. Znovu opakuji, chybovat je lidské a když k tomu holt dojde, tak podání protestu je standardním postupem, nikoli nepřátelským gestem vůči pořadateli.
"Všichni měli stejné podmínky." (Jelen st.) Na tuto větu už jsem alergický. Jde při závodě o to, aby všichni měli stejné podmínky, anebo stejné regulérní podmínky? Když při závodě nebude od počátku vysílat kontrola, také použijeme tuto větu jako ospravedlnění, proč mají na situaci vydělat ti, kteří se na to rovnou vyflákli, a být biti ti, kteří ji zoufale hledali po lese? Vrátíme-li se k našemu případu, co kdyby tam kontrola byla, ale omylem postavena o kus vedle? Pak by naopak (soudě dle atmosféry, která v tomto sportu panuje) byla snaha ten závod za každou cenu uznat a ti, kteří by kontrolu po nenalezení na správném místě již dále nahledali, by měli smůlu, neb o kontrolu méně. Regulérní závod je takový, kdy závodníkovi k dosažení výsledku stačí rádio, mapa a jeho schopnosti - ve chvíli, kdy mu tyto tři věci nestačí a musí si "hodit korunou", zda došlo k chybě A (v tomto případě kontrola není, vyplatí se hned běžet dál) nebo k chybě B (kontrola je o kus jinde, vyplatí se tam zůstat a hledat ji) a nemá možnost to v tu chvíli zjistit, regulérnost závodu je u konce. Takhle si šel nakonec pro cenu borec, který si nepřečetl pokyny, o ražení na počátku povinného úseku nevěděl, tedy ani nic nehledal a při bezchybném postavení závodu by tím vypadl ze hry...
P.S. Pro srovnání: Dopoledne byly dvě holky diskvalifikovány za neproběhnutí koridorem. Taktéž jasné pochybení => jasné řešení. Ačkoli ovlivnění výsledků jejich prohřeškem bylo nesrovnatelně menší, nikdo se nesnažil smlouvat a "hledat řešení". Měřme ve všech případech stejným metrem.


Ve stejné době triufovali čeští orienťáci na mistrovství Evropy dorostu ve slovenském Pezinku. Opět sledujte o-stránky (ČSOB, Béďa a tak...).

16. 6. 2003
Jak už asi každý ví, mistrovství Evropy žáků skončilo totálním triumfem české reprezentace. Takže pro připomenutí: dvoumetr kluci 2. Vašura a 3. Mysliveček (stejně jako v Šumperku je "zařízl" Mistrík), holky první tři v pořadí Wurzelová, Dundrová, Jelínková. Na osmdesátce se Adam Vašura po 4., 3. a 2. místě konečně dočkal a holky jsou dokonce první čtyři - Dundrová, Jelínková, Šrámková, Samková. Mezi přítomnými týmy (my, Slováci, Rusové, Maďaři, Jugoslávci a domácí Němci) sice chyběli např. Poláci, Ukrajinci či Kazaši, ale s výjimkou Němců a Jugošů lze zúčastněné výpravy považovat za silné.

Generálkou na Bizon Cup byl v Bílovicích
jihomoravský přebor, a to co do délky trati skoro doslova, dalo se to jít něco přes půl hodiny. Vzhledem ke skutečnosti, že červnová oblastka již tradičně přitáhne málokoho z dospělácké špičky a přeborem je tak hlavně pro děcka, byla také stavba trati přizpůsobena hlavně jim a myslím že vydařeně; pro "velké" to tak bylo příjemné proběhnutí letním lesem.

Stručně ze světa OB: Michal Horáček a Dana Brožková obhájili tituly na vydařeném mistrovství ČR na middle-krátké trati a všechny reprezentační výběry uzavřely nominaci: dorostenci na ME (již tento víkend v Pezinku), junioři a dospělí na MS. Sledujte o-stránky (
ČSOB, Béďa a tak...).

6. 6. 2003
Zítra začíná v německém Bastheimu mistrovství Evropy žáků, po "velké" Evropě letos druhá nejvýznamnější soutěž pro naše barvy. Z lonské sestavy skoro nezůstal kámen na kameni; mezi děvčaty (nejen díky odchodům mezi juniorky) máme komplet nové áčko /Jelínková (ASP), Dundrová (ELB), Wurzelová (GNM)/, v béčku Samkovou (DCH) doplnila Šrámková (ASP). Největším želízkem v ohni by ale měl být obhájce bronzu Adam Vašura (HHA, doma vcelku suverénní, mimochodem jediný "zkušený" v chlapecké sestavě), áčko pak doplnují Hruška (GNM) a Mysliveček (ASP), béčko tvoří bratři Vlachovi (DCH) a Matyáš (FPA). Lze předpokládat, že pro průběžné sledování informací z ME bude zase nejaktuálnější
vzkazovník; nebo též vizte na německé stránce kalendář významných akcí ROB, ale k MEž jsou tam zatím jen bulletiny.

Pro zájemce o informace o zářijovém ME v Polsku se přes německé stránky dá dostat na bulletin 2.

Máme tu rozpis jihomoravského oblastního přeboru (15. 6. v Bílovicích, MS Word), přihlášky jsou ted do neděle.


5. 6. 2003
Převzato: Noviny Metro (ČTK z 5.5.) píší: Podle univ. v Bochumi ... ženy jsou obdobně dobré v orientačním testu jako muži tehdy, když menstruují. V té době jsou jejich ženské hormony maximálně potlačeny. Orientační schopnosti naopak dramaticky klesají při hormonálním vrcholu.
Milan Hanák,
http://www.orientacnibeh.cz/forum

4. 6. 2003
Evropská mumie - dosti obsáhlý článek předkládající pohled, se kterým se v médiích takřka nesetkáte aneb proč hlasovat jinak než jak nám vnucuje všudypřítomná "brainwash campaign". (P.S. "Dobrý" argument, proč euroskeptici neměli nárok na státní peníze pro prezentaci svých názorů - peníze rozděluje vláda, která směřuje k určitému cíli, tak přece nebude podporovat protisměr ... ale vláda je správcem tohoto státu, ne majitelem! Nejsme teď náhodou v pozici akcionářů podniku, kteří mají rozhodnout o fúzi s velkým koncernem a správní rada nám předkládá "pečlivě filtrované" informace o prospěchu, případně s dovětkem že není jiná alternativa, podpořeným slovy typu "musíte pracovat", podsouvajícími výklad že kdo je proti je flákač štítící se práce?)

3. 6. 2003
Ještě ad Šotek: ano,
přesně takhle jsme koukali obsluhovi do objektivu, zatímco kontrola se schovávala za smrčkem. Ale vážně, chebáci nabízejí ve své fotogalerii půltřetí stovky fotek.

2. 6. 2003
Stejně jako na
ardf.cz už je OK i přístup na hroudokaps. Sorry za zdržení.

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na červen a červenec:
ROB, 15. 6. - oblastní přebor JM oblasti (GBM, Bílovice), rozpis (MS Word)
ROB, 21.-22. 6. - Bizon Cup (CCB, Zvůle), mistrovství ČR na krátké trati, stránky závodu (emblém je odkazem dál)
  OB, 21.-22. 6. - oblastní přebor jednotlivců a štafet (ABM, Dobrá Voda u Mrákotína), rozpis
MTBO, 21.-22. 6. - Český pohár (SBK, Blansko), rozpis
  OB, 4.-6. 7. - Zvůle 2003 (3denní, PGP, Kunžak), stránky závodu
  OB, 18.-20. 7. - Botas Vysočina Cup (3denní, CHT, Sklené), stránky závodu
  OB, 25.-27. 7. - Cena Posázaví (3denní, JHB, Lučice), stránky závodu


Krušnohorský šotek (24.-25. 5.) - standardní úroveň, blízké terény a tratě, kterým nechyběla zajímavost.
Chebáci si nikdy nehráli na velké načančané závody, ale toho, co člověk očekává, se mu dostane. Centrum Šotka se letos maximálně přiblížilo závodním terénům, blíž k Favoritu než v Rotavě se už opravdu bydlet nedá - na druhou stranu zas ještě delší než obvykle bývá samotná cesta tam (takoví Majka s Adamem strávili na cestě z Havířova čistých 12 hodin - i když pravda, kdyby jim pro zpoždění necuknul přípoj...). Nikoli obvyklá, ale o to potěšitelnější pak byla služba navíc v podobě nedělního odvozu do Sokolova. Stejně tak potěšily i ceny za jídlo - a problémy, které se vyskytly, nebyly ani tak vážné, jak by se podle Mirkovy omluvy mohlo zdát.
Pojďme ale k vlastním závodům, které nabídly terén, s jakým se u nás moc běžně nesetkáme - podhorský, docela rovinatý s množstvím bažin a podmáčených míst, navíc dost "žlutozelený", takže se sakra vyplatilo volit cestu. Po oba dny docela zajímavé tratě, které rozhodně netrpěly orientační stupiditou a jasnými postupy po cestách (kromě postupů na 2 v obou závodech, kde se přes ty louky u Heřmanova člověk musel nějak dostat). Za zmínku rozhodně stojí v sobotu (139 kB) postup 2-4 a volba pořadí 1 - 5 (viz otázku u ukázky mapy), a celková koncepce nedělní trati (71 kB; kdo by si troufl věřit, že nejen pro první, ale i pro druhou kontrolu se vyplatí jít do středu mapy? - Viskas s Fufem do toho šli, ale taky si pohledali, namísto ideálně v 10’ brali 5 ve dvacáté), které dokázaly udělat to, co se ne vždy každému povede - udělat v ne lehkém terénu ne lehký závod.
Z tohoto pohledu je škoda, že pěkně postavené tratě byly poněkud znehodnoceny zašíváním kontrol (tím spíše, že pořadatel použil pro dospělé 15cm lampiony); některé se opravdu těžko hledaly mimo relaci - sobotní 2 v rýze (význam běžeckých schopností na dlouhém postupu pak "vygumuje" dohledávka, pokud člověk nemá štěstí), sobotní 1 a nedělní 3 na kraji hustníku (dříve viditelná obslupha, zejména na té jedničce opravdu z dálky naváděl a pak se snad dobře bavil..) a vrcholným kotlíkářským číslem pak byla nedělní 5 na světlince uprostřed hustníku - proboha proč z pěkně postavené tratě dělat dohledávkami loterii? Tím spíše, že poslední tři zmíněné kontroly braly na svých tratích i děti :o(.
P.S. Je ale fakt, že čas od času takový kotlík možná neuškodí (můžeme připočítat i dvoumetrovou 2 v rozplizlém podmáčeném údolí, která také měřila všelijak) - ještě bychom byli trvale zmlsáni dobře dohledatelnými kontrolami a pak nám něco podobného postaví krotkofalovci na ME...
Mezi chlapy se s nástrahami tratí nejlépe vyrovnali Fučík a Viskup (oba 1. a 3.), na dvoumetru se blýskl stříbrem Hrazdil (1 bral ještě před koncem páté minuty), v ženách neměla konkurenci Hanka Fučíková v zádech s Pavlou Hažmukovou. Podíváme-li se ovšem, kdo ze špičky na západě Čech chyběl (zejména kvůli účasti na štafetách OB - Baier, Oma, Hikl, Udržal, Omová, Novotná, juniorští reprezentanti,...), pak nelze než konstatovat, že na Šotka se opravdu vyplatilo přijet pro body. Výsledky na chebské stránce.

Poběží se Bizon Cup na kopiích aneb proč Pragovka syslí nové mapy? Dva týdny po Bizonu se poběží v témže prostoru pragovácké třídenní, tak prý kvůli lesákům, aby jim nevadily dvoje závody po sobě - ti jsou ovšem v pohodě, zde problém není. Nebo snad z obavy, že kdo pojede na robácký Bizon, jim už za 14 dní nepřijede na Zvůli? - vzhledem k tomu, že v témže termínu jsou každoročně robácké vícedenní, je tato úvaha taky úplně mimo. Tak proč vlastně? (Poznámka vychází z informace od pořadatele Bizon Cupu.)


Čtete Bestíkovy noviny? Zlatá robácká pohoda :o).

(22. 5. 2003)
Už vám přišel virus přímo od Billa?
!!! POZOR !!! POSTOVNI SERVER MU NALEZL VE VASI POSTE VIRUS. V PRILOZE MATE HLAVICKU MAILU PRO PRIPADNY KONTAKT NA ODESILATELE.
ANTIVIRUS SYSTEM FOUND VIRUSES
From: support@microsoft.com
To: svata@sci.muni.cz
Subject: Re: My details
dfh4L7X1Nw023082 archive: Mail
dfh4L7X1Nw023082/ref-394755.pif packed: UPX
dfh4L7X1Nw023082/ref-394755.pif infected: I-Worm.Sobig.b
A to jsem mu žádný details neposílal - asi usoudili, že jsme tu zralí na support...

(16. 5. 2003)
Ufff, tak zase s pětidenním zpožděním :o( ... Sporton Cup (10.-11. 5.) letos zahájil seriál NŽ a zahájil ho rovnou novinkou, o které se v posledních letech na různé úrovni hovořilo - klasickým závodem s více než pěti vysílači na jednom pásmu. Každá trať měla svůj stabilní počet vysílačů (tedy chlapi 5, ostatní méně), ale ty byly vybrány ze dvou frekvencí (tradičně "rychlé" a "normální"); dětské kategorie měly vše jen na běžné frekvenci.
Jaké klady zkoušené pojetí přináší? V první řadě mnohonásobné zvýšení variant různých tratí, které navíc i při stejném pásmu nejsou omezeny potřebami tratí dětských. Výrazná eliminace shodných postupů pro různé kategorie. Možnost zajímavých postupů, vyhnutí se stupidním přeběhům kolem vynechávané kontroly. (Ten poslední bod je ošidný, stejně tak totiž je možné ve snaze o opravdu různé tratě některým kategoriím ty stupidní přeběhy naopak "přišít" - soudě dle pár ohlasů, v některých kategoriích se to staviteli bohužel povedlo.) Přelaďování během závodu problémem není, navíc člověk nemusí přelaďovat celý závod (má-li "své" vysílače na druhé frekvenci buď už za sebou nebo naopak ještě kdesi daleko). Tedy, abych byl přesný, tato zmínka platí hlavně pro osmdesátku - na dvoumetru se mnohem více vyplatí pořád zaměřovat i vysílače, které nevyhledávám (alespoň pokud se k nim přiblížím), ale mohou mi ukázat "tady jsem já, takže tu nehledej ty svoje". Tím se dostáváme k věci, která je možná trochu záporem tohoto pojetí - větší počet vysílačů víc vykrývá prostor (vzdálenost 400 metrů) a zvyšuje prvek náhody (potkám "cizí" kontrolu => mohu klidně valit o 400 m dál).
Přesto považuji závod s více vysílači v prostoru za věc, která má budoucnost, a to v tomto pojetí. Proč v tomto a ne v jiném? - nastiňme si jiné možnosti, ostatně řada z nich prošla diskuzí na školení v sobotu večer. Za prvé: ne dvě frekvence, ale všechny vysílají v řadě za sebou, takže vlastně 10minutový cyklus - příliš dlouhé, pro klasickou trať neúnosné.
Za druhé: totéž, ale po 30 sekundách, celkem tedy 5minutový cyklus - použitelné pro 80ku, v této podobě např. vloni na Bílovických krpálech, na zkrácené relace se běhá krátká trať (5 kontrol za 2,5 minuty) - z důvodu krátké relace se ovšem naprosadil nápad běhat krátkou trať na dvoumetru (30 sekund je málo na spolehlivé zaměření, tedy neúměrně se posiluje prvek náhody), obecně je tedy tato varianta použitelná jen pro jedno pásmo.
Za třetí: Dost se diskutovalo kolem situace, kdy v prostoru nejsou kompletní dvě sady vysílačů - zde jich bylo celkem 8, tak zda by meměly být v lese i 2 "plonkové", které sice nikdo nebere, ale aby byla trať komplet. Nebylo by to ideální, a to z následujících důvodů: Důvodem pro menší počet vysílačů je obvykle nedostatek obsluh na straně pořadatele; příkazem postavit i "zbytečné" vysílače navíc tedy pořadatele nutíme buď aby do lesa vyhnal lidi, kteří pak chybí jinde, anebo aby to riskl a postavil vysílače bez obsluh. Jak dobře upozornil Mirek Vlach, ve chvíli, kdy takový vysílač zkolabuje v průběhu závodu, způsobí situaci, kdy někteří závodníci ho slyšeli (a mají tedy "vykrytý" prostor, kde nemohou mít své kontroly), zatímco jiní nikoli => evidentně nemají všichni stejné podmínky (a jde tedy o případ na zrušení závodu). A i když k žádnému výpadku nedojde, zbytečně je prostor ochuzen o dva kruhy o poloměru 400 metrů, což při 10 kontrolaách už prostor mapy docela fest "vytěží" a může výrazně omezit možnosti stavby tratí.
Ještě jeden problém byl probírán v souvislosti s vysílači na různých frekvencích: mohou být blíž než 400 metrů od sebe? Výsledek: nemohou. V dodatcích o zvláštních formách ROB toto pravidla specificky neřeší, a tak by mělo platit obecné pravidlo; byť vysílají na různých frekvencích, jedná se v rámci jednoho pásma o kontroly jednoho závodu. (Něco jiného je případ souběžného konání 2m a 80m, a to i když jde o návaznost s předávkou, viz letošní M’ČR na DT.)
V zástinu pokecu o zkoušené novince poněkud zůstane hodnocení vlastního závodu, tož stručně:
Kančí důl (88 kB) i Mrtvý muž (129 kB) hostily dobré závody, podle ohlasů lepší než vloni. A že se v sobotu vloudila chybka a nejel SportIdent? Nejvíc v tu chvíli zarazí, jak jsou někteří za pár let zhýčkaní a v ten moment vydření, co je to za návrat do pravěku, když mají razit do mapy. (Ovšem poučení pro pořadatele: Nebylo by na místě mít pro takový případ na startu k dispozici klasické kartičky? Pro člověka, který s tím nepočítá a běhá s mapou v pevném mapníku, to skutečně znamená technický problém, nehledě na to že vyčnívající proužek mapy se snadno o něco utrhne. Ke cti šumperským přičtěme, že apriori v tom závodě zaznamenávali průběhy a ražení bylo "pojistkou".) Výsledky jsou na stránce Sporton teamu v sekci "Pořádáme".
Co se týče celkového uspořádání soutěže, před rokem si Šumperáci nasadili laťku pěkně vysoko a dá se říci, že ji udrželi - spíš bych řekl, že letos člověk nebyl tak nadšen, protože to, co bylo vloni překvapením, čekal už letos jako standard.
Dodatek: Dost dobrej článek sepsal Pavel Valenta pro Orientační běh, tím spíš, že na to měl pěkně šibeniční termín. (Bude-li někdo namítat "aby ne, když tím dělal reklamu svému závodu", tak na to se dá odpovědět jen "napiš něco podobného a pak kafrej".) Zejména když vezmu v úvahu, kolik lidí na těch třech stránkách dostalo slovo ... klobouk dolů!
P. S. Sebechvála smrdí, ale ... po pěti letech zase na bedně v elitě, to zahřeje u srdce :o).

M40: Jirka Hruška běhá elitu, Zdeněk Černík se na Sportonu zranil a Jirkovi Marečkovi by se dost hodilo vynechat za 14 dní Šotka (nevynechal - pozdější pozn.) - přitom nominační klíč je letos pro veterány první 3 v průběžném pořadí NŽ po 6 závodech. Natvrdo. To jsem tedy docela zvědav, kdo nás nakonec bude na Evropě reprezentovat.


13. 5. 2003
Mistrovství ČR v nočním OB (ve středu 7. 5.) nabídlo terén odpovídající předhůří Vysočiny, tedy docela pěkný les, ale místy s většími plochami hustníků a sem tam trochou bordelu pod nohama. Každopádně trať na jedné straně adekvátní nočáku (žádná přehnaná houbařinka), na straně druhé zase nic primitivního (jde přece o mistrovství). Pravověrní nočaři budou možná jiného názoru, ale odrazky na kontrolách byly tak akorát, aby nezářily na sto metrů, ale eliminovaly náhodu (jdeš deset metrů vedle a přehlédneš ji).
Ukázka mapy (69 kB). Z pohledu na kvalitu mapy, stavbu trati a vůbec celkovou organizaci dobrý závod - ve srovnání s ním tedy škoda výpadků, kterým se nevyhnulo na druhý den mistrovství ČR ve sprintu.
P.S. "Jestli mě doběhne robák, tak končím" - Richard Klech, startující 10 minut před Voráčkem. Na dvacáté kontrole potom "čau Richarde" - "ha, robák!" ... "a kdyby jeden :o)" - to byl pro změnu Fučík, který doběhl Voryho o dvě míny už v půlce trati. V tu chvíli si ani nevšimli, že s nimi ve spojenemém 12členném autobuse popojel taky Petr Matula. Litovat mohli jen dvouminutového záseku na 23, který připravil Fufa o stříbro a Voryho o páté místo. Ale na letos 43letého Henycha by stejně neměl ani jeden... Pro úplnost: mezi ženami obhájila titul z Brna Zuzka Stehnová - pozici české noční jedničky jí těžko může někdo upřít. (Výsledky a vše další na stránkách pořadatele.)


Odkaz na výsledky 3. jihomoravské a zároveň východočeské oblastky v ROB (4. 5., Nové Město na Moravě; Excel za 100 kB). Jak vidno, do robáckých vod už nakoukl i Mára Prášil. (Že by Udržalův úspěch inspiroval?)

Stejně jako v minulých letech, ani letos se nevracel s prázdnou robácký národní tým z Kijevské vesny, v současné době zřejmě nejprestižnějšího jarního závodu v tradičním termínu na počátku května - Lenka Novotná vyhrála, junior Ondra Stehlík veze domů stříbro. Zato Bajeřík si po týdnu bez Martiny chtěl vyhonit přímo na Kreščatiku :o).

Jirka Mareček rozjel nové stránky věnované technice pro ROB a všemu okolo. První dva náměty pro diskuzi na technické téma se letos nabízejí - inovované antény pro dvoumetr a teď závody s vysílači na dvou frekvencích.

Máme tu stránky Bizon Cupu. (Oficiální rozpis čeká na schválení radou a distribuován bude na Krušnohorském šotku.)


1. 5. 2003
Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na květen a červen:
  OB,   3. 5. - oblastní (TBM, Černovice),
rozpis
ROB,   4. 5. - 4. oblastní soutěž JM a VČ oblastí (GNM, Nové Město na Moravě), rozpis
  OB,   7. 5. - M’ČR v nočním OB (JHB, Lučice), stránky závodu
  OB,   8. 5. - M’ČR ve sprintu (JHB, Havlíčkův Brod), stránky závodu

ROB, 10.-11. 5. - Sporton Cup (HSU, Šumperk), stránky závodu
ROB, 17. 5. - 5. oblastní soutěž VČ a JM oblastí (FPA)
  OB, 24. 5. - oblastní (LBM+KIM, Brno-Bystrc), rozpis
ROB, 15. 6. - oblastní přebor JM oblasti
ROB, 21.-22. 6. - Bizon Cup (CCB, Zvůle), mistrovství ČR na krátké trati, rozpis
  OB, 21.-22. 6. - oblastní přebor jednotlivců a štafet (ABM, Dobrá Voda u Mrákotína), rozpis
MTBO, 21.-22. 6. - Český pohár (SBK, Blansko), rozpis

28. 4. 2003
Druhá jihomoravská oblastka v Kanicích přilákala docela slušnou konkurenci z celé jižní Moravy i pár kusů ze Slovenska a myslím, že neměli čeho litovat. Přiměřené délky tratí (dalo se v pohodě za 3/4 hodiny, na dva závody v jednom dni ideální), žádné velké záludnosti, kopcovitý, ale většinou docela čistý les (zato když člověk do nějakého bordelu vlítnul, tak se tam pěkně zasekal, takovou lahůdkou byl třeba seběh do cíle osmdesátky). Co bych staviteli (Mirek Látal) vytkl, a to bohužel svorně pro oba závody, je startovní koridor směrem od náběhové kontroly (ideálním postupem by byl návrat přes start a obíhačka po silnici, na kterou byl ovšem vysloven zákaz). Přes tuto vadu na kráse máme za sebou dobrý trénink na ostrý start "velké" sezóny za 14 dní v Šumperku. (Nejvíc asi pro veterány, kterým byla naservírována plná trať bez vynechávání - není bez zajímavosti, že mezi chlapy Zdeněk Černík (80m) a Milan Mitelman (2m) nestačili akorát na suverénního Fučíka.)
Mapa (48 kB), výsledky (PDF; 85 kB).

Obavy, jak teď asi vypadá nos Petra Jurčíka, se nepotvrdily - nevědět, že mu jej před časem nějací dobrodinci ukopli, tak můžu s klidem říci, že nic nepoznám.
Zato ale Jurčo pěkně prohání své mladé svěřence ze slovenské reprezentace. "Jak se chceš měřit s nejlepšími, když bys nevěděl, kdes na ně ztratil? Upaluj za Fučíkem a vytáhni z něj mezičasy, jak to šel, kde chyboval..." Tak, tak, správná to cesta.


24. 4. 2003
Rozpis na Kozel Cap 2003
Datum: 8. 5. - čtvrtek navečer
Místo konání: Bystrc, u Hroudů - Fleischnerova 5 (u konečné 1, 3), sraz u pingpongového stolu před zadním vchodem do domu (od Alberta)
Typ závodu: 2 krátké disciplíny
Disciplína první: “žravý” skorelauf (kdo dřív přijde, bere na dané kontrole větší bodový zisk) - předpokládaný start: hromadný v 17 hodin, předpokládaný limit: 30 minut; počet získaných bodů určí časové odstupy pro druhou disciplínu (překročení limitu se prostě připočte k časové ztrátě)
Disciplína druhá: PPP aneb paměťák po pivku - dvě minuty před ostrým startem dostane závodník mapu k nastudování (po paměti pak půjde celou trať najednou) a Kozla k vypití (H velkého, D malého), jež je podmínkou odstartování; předpokládaný start: jak se to stihne po první disciplíně, intervalový v opačném pořadí (nejlepší nakonec)
Ražení: nějaké ruční, ještě uvidím
Přihlášky: Petr Hrouda, e-mail hrouda@ardf.cz už ne, hroubil 607534211 do středy 7. 5. večer (bohužel, ve dnech 1.-7. 5. jsem mimo Brno - opraveno 1. 5.)
Vložné: 20 Kč na mapu a Kozlíka, splatno na místě
Informace: osobně u P. H., případně sledujte Hroudokaps


22. 4. 2003
Velikonoce máme úspěšně za sebou - někdo závody, někdo soustředění, jiný zas tři dny třetího pásma (odposlechnuto vloni: "hody hody doprovody, už jsme pěkně zmalovaný" :o) ... anebo jste měli
Happy Easter? (43 kB; staženo z Neviditelného psa)

17. 4. 2003
Na
stránkách ROB jsou propozice oblastky v Kanicích (27. 4., 2 m a 80 m; předvčerejší informace na této stránce byly odmazány) a o týden později v Novém Městě na Moravě (4. 5., 80 m a foxoring; obé MS Word). Taktéž přibyl podrobný rozpis včera avizovaného školení trenérů (MS Excel).

16. 4. 2003
V letosnim roce zacneme skolit budouci i doskolovat soucasne trenery formou prednasek v odpolednich-vecernich sobotnich hodinach po zavode NZ. Zacneme na Sportonu, pokracovat se bude na Sotkovi. Dalsi prednasky budou bud nasledovat na dalsich zavodech nebo formou internatniho vikendoveho skoleni (podle toho jak se system osvedci po prvnich dvou cyklech).
Prosim o sireni teto informace mezi ROBacky lid.
Soucasne prosim vsechny, kteri mate zajem zucastnit se skoleni na Sportonu, prip. na Sotkovi, dejte mi vedet obratem. Bud mailem:
sruta@comp.cz nebo SMS 602 220024.
Tuto informaci budu brat jako predbezny zajem abychom si byli schopni udelat predstavu kolik lidi se asi zucastni.
Díky, Marcela Šrůtová
P. H.: Myslím, že je to dobrý nápad, který může ušetřit čas i peníze, jež by člověk jinak vydal za akci navíc. Jen aby zas nebyla nespokojenost mezi účastníky, že mezi závody ještě několik hodin školení je záhul a navíc že skončí večer školení a výčepičník už má hadr přes pípu. (Proto se třeba neujalo jednání rady v sobotu navečer.)


15. 4. 2003
Že jedou dělat bordel do cizích zemí, aby pak "obnova" přinesla rito pro jejich firmy, to už přijde světu tak nějak normální. Ale co je také možné přímo v
"nejsvobodnější zemi na světě"?

13. 4. 2003
Po "zahřívacím kole" v podobě
moravského přeboru VŠ (v úterý) máme za sebou první "velké" mistrovství v OB, konkrétně na dlouhé trati (komentář u Bédi).

9. 4. 2003
Mapy z víkendových závodů ROB:
dlouhá trať (143 kB) a JM oblastka (82 kB).

Organizační výbor MS v ROB 2004 vyhlašuje výběrové řízení na znak mistrovství světa.


Trochu opožděný kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na duben a květen:
  OB,   5. 4. - Pohár Adastu (oblastní, ADA, Březina), již bylo
ROB,   6. 4. - 1. oblastní soutěž (GOS, Brno), již bylo
  OB, 12. 4. - M’ČR na dlouhé trati + oblastní (TZL, Bzenec), stránky závodu
ROB, 13. 4. - 2. oblastní soutěž (GVE)
  OB, 19.-20. 4. - Jarní cena Vysočiny (sobota oblastní, TTR, Štěměchy), stránky závodu
  OB, 18.-20. 4. - Středomoravské hrady a zámky (JPV+UOL, Náměšť na Hané), rozpis
  OB, 26. 4. - oblastní (SBK, Petrovice), stránky oddílu

ROB, 27. 4. - 3. oblastní soutěž (GBM, Kanice), rozpis
  OB,   3. 5. - oblastní (TBM, Černovice), rozpis
ROB,   4. 5. - 4. oblastní soutěž JM a VČ oblastí (GNM, Nové Město na Moravě), rozpis
  OB,   7. 5. - M’ČR v nočním OB (JHB, Lučice), stránky závodu
  OB,   8. 5. - M’ČR ve sprintu (JHB, Havlíčkův Brod), stránky závodu

ROB, 10.-11. 5. - Sporton Cup (HSU, Šumperk), stránky závodu
ROB, 17. 5. - 5. oblastní soutěž VČ a JM oblastí (FPA)
  OB, 24. 5. - oblastní (LBM+KIM, Brno-Bystrc), rozpis

V podvečerních hodinách ve čtvrtek 8. 5. očekávejte v Brně závod Turnov Park Tour (pro neznalé: série takových pakáren, při kterých se něco naběhá a rozhodně nezůstane nasucho). Bližší informace později tady, doufám že je pošlu taky Vorymu.

Pražáci, taky jste v metru potkali opici? (51 kB)

7. 4. 2003
Po "krátké dlouhé" byl v neděli v Brně na řadě "dlouhý sprint". První jihomoravská oblastka pojatá jako parkový závod, tedy sprintová trať na stálejdoucí vysílače (ústně prezentované honosné označení "mistrovství Moravy" se nakonec vytratilo) našla dějiště na Rosničce.
Trať (82 kB) zhruba na 20 minut (pro něžné pohlaví o něco déle) protáhla lidi Wilsonovým lesem od Pisárek po Žabiny (pro změnu na trochu jiné verzi mapy než byla kvalifikace SP v OB a Brněnská zimní liga); sotva šel ale někdo bez chyby, i vítězný Tonda Šindelka šel svých 27 minut při dost divokém pořadí.
Nelze než souhlasit s Mikešovými slovy ve vzkazovníku, že vyhrálo hlavně počasí; při vlastním závodě "pouze" kosa jak sviňa, na vyhlášení se pak strhla solidní chumelenice, aby o hodinu později svítilo slunce jako by se nechumelilo. Prostě apríl jak má být. Ale nakonec vážně: Myslím, že zařazení úvodní dubnové oblastky jako parkového sprintu nebyl z tohoto pohledu špatný tah. Půl hodiny úplně stačilo, při klasickém závodě toho mělo asi dost lidí plný kecky.

Výsledky sobotního mistrovství ČR na dlouhé trati. Ještě poznámka, když už tady šla řeč o počasí: Sice při DT neležel sníh jako předloni, ani nezačlo sněžit jako vloni, ale alespoň ledové krupičky (nebo krupky, to zní míň sprostě :o) si ten svatej nahoře neodpustil.
Reportáž z M’ČR přinesl dnešní (pondělní) Jihomoravský večerník, šanci ji vidět máme ještě při zítřejší repríze v 7.15 ráno na ČT2.


6. 4. 2003
Poněkud krátká dlouhá: Mistrovství ČR v ROB na dlouhé trati, Včelákov u Hlinska, 5. dubna.
Po čase dospěla podoba dlouhé trati ke "klasice", tedy kombinaci obou pásem s předávkou přijímačů a intervalovým startem. Z poslední doby takovýto závod v ČR nepamatujeme - buď bývaly hromadné dostihy (1999-2001, i když v Lužických horách až pod vlivem sněhu a mrazu), nebo (předloni, loni) se běželo jen na osmdesátce.
Kdo běžel před třemi týdny hradeckou dlouhou v OB, mohl na dnešek docela dobře potrénovat. Podobně podmáčený les s nevelkým převýšením (byť přece jen o nějakou tu vrstevnici více než v Hradci), navíc obdobně hodně "zelený", takže nad obíháním po cestách nebylo moc co rozmýšlet (což je ovšem v ROB věc více normální a na DT asi dvojnásob).
Tratě samotné (143 kB): nic extra těžkého nebo snad zákeřného, ale stejně v mnoha místech lesa "šukali hadi" docela fest. Voda nejen v potocích a vodotečích, ale i řádně v nasáklém podkladu leckde v lese dělala své, dvoumetr se díky tomu stal trochu loterií, ale borcům na předních místech to zjevně ani tak nepřišlo. Žádné složité vymýšlení na startu, jeden koridor vedoucí jasně k náběhovce (ta akorát - vzhledem k tomu, jak to v mnoha místech okolo měřilo - asi nemusela být 20 metrů za padlým stromem).
Na rozdíl od loňských krpálů, kdy byly časy vítězů pro nejnadupanější kategorie přešvihlé trochu a pro ty pomalejší hodně (viz reference z loňska), letos se naopak v podstatně plošším lese lítalo podstatně rychleji. Avizovaných 16 kiláků dal Kuba Oma (ještě ne bez chyb) za 84 minuty - tomu už se ani nedá říkat dlouhá trať.
"Prosím vás, jezte tu polívku!" Mnohokrát opakovaný "výkřik zoufalství" snad aspoň trochu zabral - kotel gulášovky a sponzorská bečka Rychtáře tu byly pro každého a ti nevděčníci vyzávodění se tvářili hrozně strhaně a že jako nemají moc hlad a snad ani žízeň ... kolik toho pak museli Pardubičáci navečer zvládnout sami? (To je trochu nevýhoda jednodenního závodu; kdyby tu zůstávala na noc horda lidí, asi by to bylo o něčem jiném.)
Podtrženo sečteno: pohodovka v Balůově duchu. Až bude opět něco významného dělat, přijeďte zas.


24. 3. 2003
První jihomoravskou oblastku 6. dubna hodlají pořadatelé z OS Brno vypsat jako mistrovství Moravy v parkovém ROB. Podrobnější informace by se měly objevit co nejdřív na
stránce ROB.

Další mistrovství světa v roce 2004 na české půdě, tentokrát akademické v orientačním běhu, představuje své stránky.

19. 3. 2003
S pěkným předstihem se objevily stránky letošních
5 dnů ROB (Hamr na Jezeře, 1.-6. července).

17. 3. 2003
Jarní pohár u Hradce Králové zahájil letošní orienťáckou sezónu. Dost o obou závodech (dlouhé trati i štafetách) najdete zase na tradičních o-stránkách (
Béďa aj.), takže jen ve stručnosti pár neuspořádaných dojmů:
S vodou v lese nebylo tak zle, i když některé potoky byly opravdu nepřeskočitelné. Zato zelené mapy teda nemám rád. Někde se vyplatilo vyloženě obíhat po cestách (cik-cak čtvercovou sítí), těžko se odhadovalo, jak moc se člověk v terénu zbrzdí. Losman je fakt démon, DT vyhraje o 4 minuty a ve štafetách má o pár vteřin druhý čas i s dvouminutovým zásekem na jednom postupu (mimochodem ten postup 110-113 se zřejmě vyplatilo jít zprava po cestách, tedy mimo mapu - viz ukázky mapy ze štafet, 59 kB). Zatímco krátký úsek štafet byl předem avizován jako nefarstovaný, nejdelší měl jediné dvě farsty na 1. a 3. kontrole (obě po 3 variantách). Kódy přímo v mapě hned vedle pořadového čísla kontroly jsou dobrá věc, při štafetách rozhodně přínos (pokud samozřejmě pořadatel ohlídá, aby to bylo přehledné, což tady až na pár výjimek myslím bylo); svůj názor na to můžete vyjádřit v anketě na stránkách pořadatele, kde jsou samozřejmě i výsledky. Problematiku nefunkční SI jednotky rozebírá Sosna; u štafet problém v zásadě není, tam je mapa "podepsána" číslem štafety a úseku. V případě jednotlivců by zřejmě musel stát v cíli člověk navíc (před odevzdávkou map) a každého se ptát "nebyl problém, nemáš ražení v mapě?" - pokud ano, mapu podepsat (asi jedno zda jménem, číslem čipu nebo případně startovním číslem) a odebrat. (Vzhledem k ušetření "pracovní síly" při měření času cílovou jednotkou by to teoreticky neměl být problém; ten člověk by tam ale každopádně byl potřeba, nelze v cíli chtít po "vygumovaném" závodníkovi, aby si na tohle sám myslel.)
P. S. Toto je zřejmě na dlouhou dobu poslední trochu větší orienťácký článek na Hroudokapsu; v dalším průběhu roku se těšte hlavně na hlášky robácké.


14. 3. 2003
"Pěkně optimistické" informace podává Jíra Strnad na stránce hradeckého
Jarního poháru. Je to na gumáky nebo spíš na neoprén? :o).

13. 3. 2003
Na světě je
společný rozpis jarních žebříčků Brněnské oblasti v OB (začínáme 29. 3. ve Veverské Bitýšce).

Pro zájemce je tu též prozatímní letošní termínovka Asociace OBSONKK (hlavně Praha a okolí, ostatní musejí mít hóóódně velkou žízeň :o).


10. 3. 2003
Zpráva z Brna: Co tě nepálí, nehas?

6. 3. 2003
O přestupech v ROB je zatím ticho po pěšině (pokud k nějakým dochází), tak se mezitím podívejme, jak se "hýbou robácká škatulata" v oddílech OB - nejvíce v tomto směru posiluje TJ Turnov o Martinu Schusterovou a Marka Brože z Chrastavy a Lenku Novotnou vracející se z Brna. A ještě jedna zajímavost: bývalý vicemistr Evropy Martin Hanák s Martou a pár dalšími jde z Plzně do nově založené Komety Kralovice - takže "žije" (ale na ROB se asi ještě hodně dlouho neodváží objevit :o/).

Opravený
zápis (PDF) z podzimního jednání SK OB (zrušený text je [černý]): bod 3. Úprava Rankingu HSH pro rok 2003:
Z několika předložených návrhů na úpravu byl
[y] přijat[y dva] jeden:
[- pro určení koeficientů PB (průměrná hodnota 5 nejvyšších rankingových čísel závodníků) budou hodnoceni závodníci, kteří v závodě odstartovali (Baldrian dopracuje do SŘ a zašle Klimplovi);]
- úprava koeficientů M ČR na KT (finále) a M ČR ve sprintu - 1.10.
Takže smůla, rozumný návrh byl zase smeten se stolu - Baldrian nic nedopracuje a dál budou lidi ztrácet body jen díky tomu, že nějaký eliťák pohnojí závod a zabalí to... :o(


A vůbec, už jste byli u šíleně nadrženýho Erorybízka?

5. 3. 2003
Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na březen a duben:
  OB,   9. 3. /změna, neděle!/ - Předjarní maraton (JPV, Stražisko),
rozpis
  OB, 22. 3. - První jarní kufr (CEL, Slatinice), rozpis
  OB, 29. 3. - oblastní (VBM, Veverská Bitýška)
  OB, 30. 3. - oblastní (BBM, Babice u Rosic), rozpis (níže na oddílové stránce)
  OB,   5. 4. - Pohár Adastu (oblastní, ADA, Březina), rozpis

ROB,   6. 4. - 1. oblastní soutěž (GOS, Brno)
  OB, 12. 4. - M’ČR na dlouhé trati + oblastní (TZL, Bzenec)
ROB, 13. 4. - 2. oblastní soutěž (GVE)
  OB, 19.-20. 4. - Jarní cena Vysočiny (sobota oblastní, TTR, Štěměchy), stránky závodu
  OB, 18.-20. 4. - Středomoravské hrady a zámky (JPV+UOL, Náměšť na Hané), rozpis
  OB, 26. 4. - oblastní (SBK, Petrovice)

ROB, 27. 4. - 3. oblastní soutěž (GBM, okolí Brna) - přesun z původního termínu 1. 5.
K dispozici je též rozpis středečních mapových tréninků OB pro rok 2003.

Také jako správné děti zbožňujete Čtyřlístek?
A pozor, jen pro silné povahy: piercing žaludu!

25. 2. 2003
Na stránce ROB máme
propozice (PDF, 234 kB) prvního vrcholu letošní sezóny, mistrovství ČR na dlouhé trati.

Těsně bez medaile se vrací naše výprava z JMS v LOB; svůj vrchol mají teď před sebou v podobě MS v Estonsku veteráni a v podobě závěru SP (Estonsko, Rusko) dospělá repre - info přebíráno od Bédi.

23. 2. 2003
Kdo chtěl na letošní Brněnské zimní lize urvat body, měl nejlepší možnost v prvních dvou závodech. Po Blansku se totiž i závěrečný Adamna Cup mohl pochlubit podstatně lepší konkurencí než na jakou byla dosud BZL zvyklá. Avizované délky 2,8 km pro ženy a 3,8 km pro muže sotva dávaly tušit, že se to bude chodit přes půl hodiny, zvlášť když pohled do plánu Brna říkal, že většinu
mapy (86 kB) tvoří sídliště a jen menší část "Sherwood" (aby nedošlo k mýlce, lidové pojmenování lesíka má svůj původ v názvu restaurace uprostřed); skutečnost však byla přesně opačná, hlavně si závodníci vychutnali les a až v závěrečné části let po sídlišti (taková ta "rovinka pravdy" pro ty, co ještě mají na zrychlení) a své rozhodně sehrálo i pár nevyhnutelných obíhaček. Dlužno dodat, že převládající zelená barva v lese nelhala - a to buďme rádi za únor, v létě bych se tam prodírat nechtěl.
Celá akce byla téměř "one man show" letos patnáctiletého Adama Chromého (v centru s vydatnou podporou rodinného týmu) a rovnou říkám "klobouk dolů". Nová mapa vlastní provenience, vlastní www stránka závodu (tam by měly být druhý den i výsledky), solidně zvládnuté uspořádání, v převlékacím prostoru mini-bufet s vpravdě "domácími" cenami,... Samozřejmě nepředbíhejme, máme za sebou teprve první ročník, ale podaří-li se mu udržet laťku i do dalších let, může mít Brno vedle již zaběhlého Zhusta Cupu druhý "soukromý závod s tradicí", pro změnu na úvod jarní sezóny.
Zatím bezkonkurenční v rámci BZL byly i ceny pro vítěze (včetně dětské kategorie), mezi nimiž se setkali "domácí" Brňáci s účastníky právě probíhajícího soustředění juniorů. A tak si Petra Škodová mohla vyslechnout "ty jsi ta slečna, co vyhrála? - to bych se s tebou měla rychle seznámit, než dostaneš ten dort!" Ostatně mohla být na svůj dort jaksepatří pyšná, neboť byl jediný - všichni ostatní si z "bedny" odnášeli dárečky od Starobrna; pořádně do nosu si mohou dát večer u Klimplů ("tak jak, Lenko?" - "Ále, porazila mě sestra..."), zatímco Zhusta jako správný nepivař svou vítěznou várku hned v cíli rozdal, takže kdo stál v tu chvíli poblíž, neodcházel domů s prázdnou :o).
P. S. Abych jen nechválil - přece jen byly nějaké připomínky k mapě (neběžel jsem, nemohu posoudit) ve smyslu "tady jsem to nějak nechápal"; týkaly se ovšem zabordelených pasáží se žlutou a zelenou barvou (Adame, buď klidný, sám nevím jak bych to tam zmapoval a myslím, že takový bordel ke všeobecné spokojenosti možná nikdo nezmapuje); v sídlišti (nevyžadujícím až tak mapařskou zkušenost, ale zato náročném na preciznost) pokud vím problémy nebyly (až na postupy, kde člověk narazí na zradu v podobě plotů, jichž si v závodním tempu v záplavě čar sotva všimne, ale to je věc stavby trati). A taky bych příště radši dal ostrý start až za (docela frekventovanou) obvodovou silnici, kterou takto všichni pár vteřin po startu přebíhali.

Soustředění juniorské reprezentace v Brně bylo prý dobrý "likvidační tábor" :o( - jeden kotník, jedna zlomená ruka,... v neděli kdosi komentoval "se mi hned zdálo, že je jich tu nějak míň než ve čtvrtek v tělocvičně".


17. 2. 2003
Okresní přebor Brno-venkov v ROB (supersprint + 144 MHz), plánovaný na neděli 23. 2. (viz
kalendář ROB), se v tomto termínu neuskuteční (zima, sníh a led nepřející klasickému ROB, ale málo sněhu na LOB - info od Jirky Marečka).

Skončila švédská série světového poháru v lyžařském OB a před námi je MS juniorů v Rusku - sledujte orienťácké stránky.

Tož to je trefný! (45 kB; zdroj: Respekt č. 8) Že by současný "kocourkov na pokračování" byl "božím trestem" za zpupnost, s jakou nás před časem z médií "masírovaly" hlasy prahnoucí (ve veřejném zájmu, jak jinak) málem po vyvlastnění pozemků na Hagiboru a tvrdící, že součástí sportovní haly (opravdu veřejný zájem) nutně musí být i reprezentativní sídlo s kancelářemi (soukromý zájem hokejového svazu)? :o(

15. 2. 2003
Devět minut tmy - snadné vyjádření názoru na "válku za dobrou věc" :o(.

14. 2. 2003
Ještě dlužno:
části trati z Blanska 1. 2. (70 kB).

Pro mlsné jazýčky: Už jste se zkusili zakousnout do šulánku se sladkou náplní?

7. 2. 2003
Je dopočítáno průběžné pořadí
Brněnské zimní ligy. Trochu zamával některými body přepočet podle různých kategorií, které se v Blansku běžely, zatímco BZL má tradičně jen jednu D a jednu H (ale asi nic lepšího nevymyslíme). K čemu ale lze mít výhrady, je fakt, že "cizí" (tj. jinak v BZL nezávodící) závodníci užírají body (OK), ale sami započítáni nejsou (proč, když jiní účastníci jen 1 závodu v pořadí jsou?).

Měli jste před časem srandu z jazykového zákona na Slovensku? Tak bacha dál na východě, s jeho ruskou obdobou už není žádná p...l!

4. 2. 2003
Pro lidi, co by náhodou sháněli mapy z celé republiky - zajímavá nabídka je na
www.shocart.cz: Jedinečná příležitost získat pokrytí celé České republiky turistickými mapami 1:50000. Sada 72 titulů je do 31.3.2003 nabízena za pouhých 2.222,- Kč včetně poštovného (běžná cena 4.968,- Kč). Již nemusíte čekat až vyjde váš oblíbený titul!

3. 2. 2003
Letošní ročníky Brněnské a Středoevropské zimní ligy se potkaly prvního února v Blansku na Hromničním trápení; díky většímu počtu lidí tak zde dosažená umístění asi nebudou (s výjimkou předních míst) pro celkové hodnocení extra zajímavá. Městský běh na půl hodiny za pětistupňového mrazu (na slunci bylo fajn, ale jinak to bylo docela cítit) prostřídal jednoduché letecké pasáže v sídlištních oblastech s cik-cak postupy v centru, zámeckým parkem (kdo to risknul a dokázal se vyšplhat na zeď, ušetřil zhruba čtvrt minuty) a sem tam nějakou volbou postupu (spíše se dá říci, že přílišným váháním se dalo ztratit víc než rychlou horší volbou) a atletickou vložkou na závěr (zajímavé srovnání, jak kdo získal/ztratil v posledních stovkách metrů, kde už se nemuselo mapovat).
Ukázky mapy s částmi trati. Pro vavříny si přijeli Slováci, Marian Dávidík potvrdil, že exvicemistr Evropy a vítěz loňského úvodního SP je trochu jiná třída a urval se o 2,5 minuty, třetí pak skončil Joe Wallner (jinak od letoška veterán) a mezi ně se vklínil Petr Prokop - bude-li lítat i v hlavní sezóně tak jako teď, nemusely by pro něj být elitní příčky nedosažitelné. Ženskou kategorii ovládly dorostenky, Lenka Zatloukalová před Radkou Dokoupilovou, která si vše vynahradila druhý den v Prostějově (chlapy tam vyhrál Marek Otruba).
Výsledky z Blanska na stránce závodu; v celkovém pořadí BZL by měl zůstat vepředu Zhusta před Prokopem a mezi děvčaty se vyšvihnout do čela Radka.


31. 1. 2003
Minulým víkendem skončily závody Českého poháru v LOB na domácích tratích (na krátké trati i hromadné klasice dominovali opět Ondra Vodrážka a Bára Chudíková, více na o-stránkách) - zítra se pokračuje na Slovensku (Kremnické vrchy, Skalka), závěr se pak odehraje (včetně M’ČR štafet) za týden v Polsku (Orlické hory, Duszniki Zdrój).

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na únor a březen:
  OB,   1. 2. - Hromniční trápení (BZL + CEWOL, Blansko),
stránky závodu
další informace o závodech Středoevropské zimní ligy na stránce Hanácké oblasti
ROB, 23. 2. - okresní přebor Brno-venkov (GBM, supersprint + 144 MHz) nebude (info z 17. 2.)
  OB, 23. 2. - Adamna Cup (BZL, Brno-Vinohrady), rozpis
  OB,   8. 3. - zimní hanácká liga (Zdětín, Bělečský mlýn)
  OB, 22. 3. - oblastní (Haná, Slatinice)
  OB, 29. 3. - oblastní (VBM, Veverská Bitýška)
  OB, 30. 3. - oblastní (BBM, Babice u Rosic)

Pokračuje silniční BBP, každých 14 dní od 1. 2. do 29. 3.

Náhradní tělesné orgány si naklonujeme od vepřů, dočteme se na Českých novinách. Ale jedno takové klonované prase už po internetu běhá... :o)

23. 1. 2003
Bestíkovy noviny přinášejí názory k opakování hromadného startu na M’ČR v OB na dlouhé trati i pro letošní rok: "Je to chyba tisku nebo se skutečně bude loňská fraška pro velký úspěch opakovat ? V kombinaci s vybraným terénem (rovina u Vracova) by to byl skutečně velmi "atraktivní" závod." (Petr Henych); "Na letosnim M CR DT se bezi závod s hromadnym startem s vyuzitim rozdelovaciho systemu one-man relay (Hagaby). Ze to jde i v takovem terenu (pokud to poradatel umi), ukazal zavod elity pred par lety ve Vracove, kde Hagaby bylo a bylo zajimave. Veteraniada se bezi klasicky s intervalovam startem." (Petr Klimpl); "Nebude se snad opakovat loňské fraška, ale fraška z let minulejších, kdy se startovalo hromadně, ale do okruhů. Určitě jsem kus tehda v Hradci K. běžel s tebou, takže si na tento způsob DT, kdy koukáš jen na nohy soupeře před tebou, pokud na to máš, a mapu můžeš skoro zahodit. Rovinatý Hradec to moc neroztrhal, Bzenec na tom nebude lépe." (Milan Borovička). Jaké to bude ve skutečnosti? Uvidíme za čtvrt roku, ale moc slibné iluze si nedělám...

Zpráva pár dní stará: Máš velké silné auto, které hodně žere? V "nejdemokratičtější zemi" za velkou louží budeš asi brzo vyvrhel. Ne snad kvůli ohledům na životní prostředí - to se asi dá v Křovákově (Bushland) opravdu těžko čekat - ale dík velké spotřebě kupuješ hodně ropných produktů a ropa se kupuje od Arabů, kteří pak utržené prachy dávají teroristům, takže vlastně podporuješ terorismus!
Doplněk ke zprávě pár dní staré: Jo a jdou tam hlasy, že druhý díl Pána prstenů by se měl radši jmenovat jinak - Dvě věže prý připomínají 11/9...

17. 1. 2003
Dnes byly rozděleny poslední medaile na mistrovství Evropy v LOB (Alpe di Siusi, Itálie) - po výborných výsledcích Báry Chudíkové (sprint 8., klasika 10.) a Ondry Vodrážky (sprint 9., klasika 6.) nakonec ze štafet (možná v koutku duše očekávaná) medaile nekápla, chlapi 5. a baby 4.
Více na
stránkách ME, komentují i české stránky OB.

Již čtvrtým závodem pokračovala v neděli 12. ledna Turnovská zimní všesportovní liga - Vesecký scorelauf vyhráli vcelku s přehledem Ondra Holas a těsně Lenka Novotná o bod před Míšou Omovou. (Za zmínku stojí, že jen 2 muži a žádná žena přiběhli v limitu, ostatní se nevyhnuli bodovým srážkám za přesčas - tolik špatných odhadů nebo se jim to vyplatilo?)
Podle výsledků od Petra Jelínka.


Neoficiální žebříček rodin v ROB vyhrál zas o parník rozvětvený Zachovic klan (1142 body v NŽ) před Omy (777) a Marečky (751), na další místa se protlačili Černíci (668) a Javorkové (646), naopak z předních pozic ustoupili Vlachovi.
Výsledky (MS Excel) od Marcely Šrůtové.

Na stránkách ROB je k dispozici kalendář závodů pro rok 2003.


Mistrovství světa v OB 2004 (Västeras, Švédsko) se uskuteční ve dnech 11. až 19. září (zdroj: Béďa).
Pohled do kalendáře říká, že se tak uskuteční týden po brněnském MS v ROB a obě akce se tak pravděpodobně sejdou v jednom čísle časopisu OB - to jsou teda neradostné vyhlídky... :o(

8. 1. 2003
Sprintem okolo přehrady pokračovala v neděli 5. ledna
Brněnská zimní liga. Zhustovi se tentokrát přiblížil Prokop na necelou minutu, naopak mezi děvčaty nadělovala Venda Klechová 4 minuty a více.
Jsou tady rozpisy dalších podniků BZL, Hromničního trápení a Adamna Cupu.

O mistrovství ČR v LOB referuje orientacnibeh.cz a další.


3. 1. 2003
Drobná inovace do nového roku - pro lepší přehled barevné odlišení zpráv z ROBOB; ostatní hlášky zůstávají černé.

Kalendář závodů ROB i OB v brněnském okolí na leden a únor:
  OB,   5. 1. - Sprint okolo přehrady (Brněnská zimní liga, Brno-Bystrc),
rozpis BZL
  OB,   1. 2. - Hromniční trápení (BZL + CEWOL, Blansko), rozpis
  OB, 23. 2. - Adamna Cup (BZL, Brno-Vinohrady), rozpis
Pokračuje silniční BBP, každých 14 dní od 4. 1. do 29. 3.
Jinak orienťácké stránky Brněnské oblasti dost chrápou, sledujte spíše oddílové (viz odkazy na oblastní stránce).

Šipka k "ubytování" na hlavní ulici v Hanušovicích - teď se tam něco konalo nebo tam odpočívá od zářijového mistrovství?


2. 1. 2003
Kurňa, to je počasíčko - víc zvratů než v argentinské telenovele. Hezkej novej rok!